Main Menu

logoped-kad?

Started by bubi, May 02, 2009, 08:47:58 AM

Previous topic - Next topic

bubi

kao sto se vidi u tikeru imamo skoro 3,5 god.
elem Aki naravno ne izgovara slovo r,č i jos mnogo nekih slova koje se nalaze u sredini reci.
mene interesuje kad je vreme za obracanje logopedu i do kad se tolerise da ce dete to nauciti bez pomoci dr.
:hello:




Praslin

Kod logopeda za izgovor se ne ide pre 3,5 godine, a kasnije može. Idealno je da se ode sa nekih 4 godinice, jer tada su dovoljno zreli da mogu lepo da sarađuju, a dovoljno su mali da se to lako rešava.

Zavisi kada ti je organizaciono zgodno. Ako ti je zgodno preko leta - vodi ga sada, ali ako ti je zgodnije od jeseni, možeš komotno da sačekaš, možda će i sam nešto ispraviti do tada.



"Jao šta nas čeka, biće meni ove gliste milina jednog dana, sa setom da ih se sećam" - Disco

rafa

Mi se polako spremamo, uskoro punimo 4.

Aleksandar izgleda kao decko od 5 a govori kao detence od 2.5 godine. Ima fond rechi, pravi lepe kosntrukcije recenica, ali je izgovor katastrofa mekan. Doduse, progovorio je nesto malo pre tri, do tad nista (tri reci).

Isli smo zimus 3-4 puta, onda je uletela upala pluca i posle nekako nismo nastavili.
10.12.2002.
19.05.2005.

there's no truth, only perception

bubi

necu ga voditi dok ne napuni 4 godine,mada nam je pedijatar rekao da ako do 5 god ne izgovara sva slova da tad treba da ide.
ali mi se cini da sam citala negde kao sto praslin rece oko 4 godine.
:hello:




chokoladica

Ja sam F odvela sa 4, ali je nama problem bio (i ostao) L i R. S tim sto mi je ona rekla da se R ne uci pre 4.5, i da svakako pre toga mora da savlada L. Bio je dosta bolestan, pa smo puno propustali, i odustali. Sad sve iz pocetka :-\

Dusica

Slobodno idite, nije rano uopste. Davidu su tek sad na pregledima za skolu konstatovali da ne ume da kaze č,ć,š,đ,ž. Slovo L ne postoji u govoru ni u jednom obliku, R povremeno kaze pravilno...
Uskoro krece na vezbe i u skolu pa cemo valjda ispraviti :)



chokoladica

Duki, zar nisi ti primetila??

Dusica

Quote from: chokoladica on May 02, 2009, 03:07:44 PM
Duki, zar nisi ti primetila??

Za slovo L sam znala da ne ume da kaze i vezbali smo to, stalno je govorio V umesto L ali sve ovo ostalo me je potpuno iznenadilo. Da li sam ja gluva ili bas toliko ne primecujem ali on meni potpuno normalno govori slova sa kvacicama, slovo R takodje. Ona je njega ispitivala tako sto je govorio recenice tipa "Anči ima kuče" i konstatovala da krivi vilicu kad izgovara odredjena slova i da je za rad sa logopedom. Ja sam ga kad smo dosli kuci terala da isto ponovi i meni zvuci normalno, ali eto ona kaze da mora da vezba. Ista je prica bila sa defektologom koja je rekla da ne ume da pokaze levom rukom desno koleno i da brka strane, dodjemo kuci, ja ga pitam, on odgovori i pokaze sve tacno.



chokoladica

Hm... :think: :think: Nisam imala pojma.. moracu malo vise da obratim paznju

Praslin

Između onoga što prosečnom roditelju zvuči normalno, i zaista pravilnog govora, može da postoji velika razlika.
Ako imate mogućnosti, nije zgoreg da dete ide kod logopeda na vreme (predškolsko je krajnje vreme, posle 6 godina se već zaista teško ispravlja izgovor), zbog detetovih kasnijih mogućnosti - dobar govor je nešto što vas preporučuje za svaki posao, i deo je ukupne pojave čoveka, kao i zdravi zubi ili čisto odelo.

Nažalost, dikcija nije deo kurikuluma ni u osnovnoj ni u srednjoj školi, što je po meni velika šteta, pa mnogi obrazovani ljudi zapravo ne znaju dovoljno o ispravnom govoru.



"Jao šta nas čeka, biće meni ove gliste milina jednog dana, sa setom da ih se sećam" - Disco

Kafica

I mi krećemo kod logopeda početkom juna. Nedostaju nam r i lj. R u nekim rečima i zakotrlja (bravo, zdravo i sl), ali lj je vazda j.
Ana 25.10.2004.
Zakon o održanju energije :girl_smile:

bubi

ima te li neki savet gde i kod kog logopeda u Bgd-u?




Kafica

Mi ćemo ići kod logopeda u Sokobanjskoj kod kojeg se inače kontrolišemo.
Čula sam za Institut za eksperimentalnu fonetiku i patologiju govora u Jovanovoj, ali ne znam kakva je procedura da se stigne do njih. Svi hvale njihove stručnjake, toliko znam.
:kiss1:
Ana 25.10.2004.
Zakon o održanju energije :girl_smile:

Dusica

Quote from: bubi on May 02, 2009, 04:12:04 PM
ima te li neki savet gde i kod kog logopeda u Bgd-u?

Mi cemo kod logopeda u DZ, jako je fina i sve je super organizovano. Postoje "radni sastanci" kada deca zajedno rade, mi smo slucajno upali bas na takav jedan, sve kroz igru tako da im nije dosadan odlazak.
Mozda u Jovanovoj? Mislim da je Marty trebala da ide tamo, sigurno ce se javiti :)



bubi

Quote from: Dusica on May 02, 2009, 04:17:17 PM
Mi cemo kod logopeda u DZ, jako je fina i sve je super organizovano. Postoje "radni sastanci" kada deca zajedno rade, mi smo slucajno upali bas na takav jedan, sve kroz igru tako da im nije dosadan odlazak.
Mozda u Jovanovoj? Mislim da je Marty trebala da ide tamo, sigurno ce se javiti :)
treba li uput za logopeda?