Main Menu

logoped-kad?

Started by bubi, May 02, 2009, 08:47:58 AM

Previous topic - Next topic

Margarita

#30
Quote from: Dusica on May 02, 2009, 03:12:29 PM
Za slovo L sam znala da ne ume da kaze i vezbali smo to, stalno je govorio V umesto L ali sve ovo ostalo me je potpuno iznenadilo. Da li sam ja gluva ili bas toliko ne primecujem ali on meni potpuno normalno govori slova sa kvacicama, slovo R takodje. Ona je njega ispitivala tako sto je govorio recenice tipa "Anči ima kuče" i konstatovala da krivi vilicu kad izgovara odredjena slova i da je za rad sa logopedom. Ja sam ga kad smo dosli kuci terala da isto ponovi i meni zvuci normalno, ali eto ona kaze da mora da vezba. Ista je prica bila sa defektologom koja je rekla da ne ume da pokaze levom rukom desno koleno i da brka strane, dodjemo kuci, ja ga pitam, on odgovori i pokaze sve tacno.



Isti slucaj i kod Pavla, za slova sa kvacicama. Meni zvuci OK, ali ona kze da nekako uvlaci vazduh sa strane. Juce smo krenuli na vezbe.
Sto se mladjeg tice, i on ne govori slova sa kvacicama i R. Za R mi je rekla da je jos rano, za za ovo ostalo ce ih vezbati zajedno. U prioncipu, on bi to trebalo da savlada u toku pete godine, tako da je sad pravo vreme da se krene.
Uglavnom su radili vezbice sa jezikom, ustima i sl. i pomalo neke recenice i pesmice. Npisala sam vec na onoj opstoj temi, ali da ponovim i ovde: Petar je juce izgovorio Č.  :)

gasho, zubici ne bi trebalo da imaju veze sa pravilnim izgovorom tih glasova (negde sam to procitala).

EDIT: ovde sam citala - http://www.logopedi.rs


AnaK

Quote from: gasha on May 02, 2009, 10:20:52 PM
Sada nema ni prednje zube, ima samo jednu jedinicu , i jos vise suska. Cekam da joj zubici malo porastu pa da nastavimo, mada ne znam ni da li to ima veze.

Quote from: Margarita on May 28, 2009, 09:11:05 AM
gasho, zubici ne bi trebalo da imaju veze sa pravilnim izgovorom tih glasova (negde sam to procitala).

EDIT: ovde sam citala - http://www.logopedi.rs

Mislim da gornji zubi nemaju mnogo veze, ali donji kod neke dece imaju. Kao što je Janko :) I on je od 4. godine išao kod logopeda, zbog svih slova sa kvačicama. Taman je sve ispravio, a onda je počeo da šuška kad je izvadio donje jedinice. Njegova logopedica mi je objasnila da je on od dece koja prirodno jezik mnogo izbacuju napred. I da se u tom slučaju sa decom radi da nauče da su zubi granica i stoper. Dok zuba privremeno nema, deca nemaju reper za jezik. I stvarno - prestao je da šuška kad su zubići porasli.
Sad se samo mazi, što mene izbezumljuje, ali je to posledica mnogo beba u vrtiću  :wall:
Janko 23.7.2002.

Finalina

Moj mladjani sin je poceo da izgovara ć na kraju reči, a povremeno cujem i š u nekim recima. To me prijatno iznenadilo.

Inace, kada ga ispravim, hoce da ponovi tj ispravi se .... a veoma cesto krene da prica iz pozicije izgovora slova sa kvacicom, pa to onda mnogo smesno izgleda :love32: ... uglavnom, vezbamo i sestra mu skrece paznju, tako da ne ide lose (bar tako kaze logopedica, kod koje on jos uvek nije krenuo, ali ga je videla nekoliko puta kada smo isli za sestrino izgubljeno L, za koje se ispostavilo da je samo promenjen manir u izgovoru :D )

bubi

i moje dete je voljno da uci.
mnoge reci kad rastavi na slogove kaze ispravno ali kad u prici zbrza onda pravi gresku.
bitno mi je da je shvatio da mora da ispravi i da je voljan da uci.
posle se hvali kako je on veliki.




AnaK

Janko 23.7.2002.

jel

mislim da je najbitnije da deca logopeda shvate pozitivno
da nista ne boli ;)

ja sam sa sedam, osam krenula kod logopeda zbog R, isla godinama
i nista... i dalje ne znam R, gurala mi je kasicicu u usta, bilo je suvoparno i grubo  :( :(

i posle sam u Dadovu glumila drvo! :girl_cray: DRVO! a mozda sam bas bila talenat...

eto, a sad na 92ci promovisu voditelje sa govornim manama... :girl_sad:
My name is Luton, Robin Luton :lol:

bubi

bili danas na sistematskom za vrtic i kad je dr.cuo kako Aki govori dao nam uput za logopeda.
zakazali nam sastanak u sledeci utorak.
tako da polako krecemo da ucimo da izgovaramo mnoga slova.




disco2000

Super sto krecete sada :)

veki

Devojke obe imaju najveci problem sa Lj i R, menjaju ih sa J i L
Medjutim kad smo otisli kod logopeda ona im brate nabroja
Alex 12 slova, Kiki 10 kao neodgovarajuca, sto me prilicno zbunilo.
Cekam da se smislimo gde cemo ziveti ove zime pa da dogovorim seanse sa logopedom.
Mi inace imamo dodatni problem umeksavanja slova zbog makedonskog :mrgreen:

Zavod za patologiju govora u koji smo otisli mi je budio razne porive, od srece do besa i tako unazad
a termini su im samo prepodne i radnim danom, sto meni nikako ne odgovara i zakazivala nas na 2-3 nedelje

Mzlaki

#39
Ja sam već pisala o našem iskustvu sa logopedom, ali evo da ponovim da smo na vreme krenuli, između 3 i 4 godine, ali je Tanja, naša logopedica onako, uz uzdah rekla da bi volela da ga je "uzela" godinu dana ranije. Misli da bi još više mogla da mu pomogne. O našem iskustvu sa fenomenalnim tetama iz kabineta Higia logos pročitajte na našem blogu.



disco2000

Lazar je krenuo sa nepune tri godine :)

bubi

prestali smo da idemo u novembru kod logopeda,prvo je bio bolestan a posle onaj grip.
od dve posete naucio slovo l.
sad ne zna r,lj,nj.
Mzlo,ovi tvoji su mi bas blizu,mozda ga odvedem do njih.




stacka

Koliko je termin ovde?
Aleksa - 22.12.2006.
Maša - 7.6.2010.

disco2000

Vec 6 meseci idemo u Jovanovu sa obicnim uputom od pedijatra, 3 puta nedeljno po pola sata. Inace je 650 din tretman od pola sata, bez uputa.
Jedino se prva procena ne moze refundirati od RZZO, cini mi se da je 4 ili 5 hilj.din.

zelena

Ne mozete poraniti, mozete samo zakasniti. Naravno, ako ne zvuci drasticno lose, sacekaj jos malo  i provjeri da li on zna da izgovori odredjena alova, ali ih ne koristi (to se desava kod moje Jane) ili bas ne moze da izgovori.
Martin  17.04.2002.
Jana     10.08.2006.