Main Menu

Dojenje

Started by emge, June 26, 2010, 07:07:07 PM

Previous topic - Next topic

emge

Kao neko ko je jako teško postigao da doji prošli put, ovaj put ne želim da nudim flašice.
Mali sisa, ne znam koliko puta dnevno. Ako se sam ne probudi, ja ga budim na 3 sata. Nekad kad je budan jede na sat ipo-dva, a veći dio dana ga dignem iz krevetca, presvučem, i on je sav voljan da jede.
Pelene su mu mokre, skoro svaka ukakana, ali čini mi se da ne napreduje dovoljno. Mjeruću ga u ponedeljak, da vidim da li je vratio porodjajnu težinu.

Podoji su obično efikasni, čujem kako guta, i ne traju previše - nekad samo po 5-10 min po dojci.

Šta mislite, ako do ponedeljka ne vrati porodjajnu težinu, šta da radim? Da probam pumpicom da praznim dojke posle podoja?

Prekjuče sam ga mjerila na kućnoj vagi, imao je 3800 ( rodjen je sa 3900gr, otpušten je sa 3690gr, ali posle infuzije od 100ml, pa ne znam koliko je to realno - vjerovatno je ipak makar 50gr više pokazala vaga ).

Lani

Emge, Iva je u prvom mesecu prilično malo (za moj pojam) napredovala. Oko nas sve bile bebe (prijatelji, porodica) od kojih nijedna nije dobila manje od 1 kg za prvi mesec, bila sam očajna. :( Rođena je sa 3700, otpuštena sa 3500, na prvoj kontroli imala 4100.
Nama i njoj je jednostavno trebalo vremena da se uhodamo, taj prvi mesec smo imali i problema s dojenjem, pa prekid dojenja od par dana i kombinovanje formule i pumpice, valjda sam i ja bila suviše nervozna i napeta jer su me mnogo bolele grudi, sve se to odrazilo... Posle kad smo uhvatili ritam sve je išlo kao po loju.
Ja mislim da je ključno to što su mu pelene mokre, što on rado jede. Ti ga svakako meri ali nemoj da ti postane imperativ, tj. da ga meriš stalno.

Promuvaj se malo i po sajtovima koji imaju dosta tekstova i saveta o dojenju, ja sam gomilu toga pozaboravljala, treba i ja polako da počnem da se podsećam.  :)

http://roda.hr/tekstovi.php?TekstID=96&Tekst2ID=239&Show=1890
http://www.llli.org/llleaderweb/LV/LVJulAugSep06p51.html

Beatrix Kiddo

Mislim da praznjenjem dojki ne postizes mnogo - on ce da sisa koliko mu treba, ne treba ti da se stvara vise od toga.
I ne moras da ga mjeris cesto  ;) Jeste da za prvih 15 dana obicno vrate ono sto su izgubili, a sledecih 15 napreduju, ali svako moze da odstupa od pravila.
Vec sam pisala da je Varja bila ta koja odstupa, popravljala se mjesecno manje ili jednako donjoj granici (za razliku od Balse koji je dobijao i vise od kg u prvim mjesecima, zato sto je prevremeno rodjen), u pocetku sam se sjekirala, cak i zapisivala kad sisa, koliko spava i sl., ali nisam htjela nista da joj pridajem, jer sam osjecala da nije do sisanja, ni do mlijeka.

I sama kazes da je voljan da siska, mokre pelene, kaki, a to ne bi moglo da bude da mu fali nesto  ;)

Samo nemoj da brigas  :bighug:
Balša  02.09.2002.
Varja  29.07.2004.
Uroš   07.05.2007.

pra-sence

Pa ja mislim da ti sve lepo radis,osim ovog budjenja na 3 sata..zasto?? Iskoristi to vreme da se i ti odmoris :).
Dojenje naravno na zahtev i to je to :).

stefi se rodio sa 3100 a izasao iz bolnice sa 2920...za mesec dana se ugojoo 900 gr iako je prvih mesec i po jeo i dohranu (3 puta po 30 ml na 24 h)

ako je on zadovoljan,puni lepo pelene- nema potrebe da se sekiras :).

P. S. Mozes da se izmlazavas posle podoja pomalo. Nekad je potrebno i 2 meseca da se lepo uspostavi laktacija odnosno sistem ponude potraznje(ovako je bilo kod mene). tek nakon mesec i po sam uspela da izbacim adaptirano.

emge

Budim ga na 3h jer je imao bilirubin 190 na otpustu, pa nisam sigurna da li spava što je sit ili ima još ostataka žutice :)

pra-sence

Ne znam..stef je upravo toliko imao kada su nas pustiili kuci(mislim bilirubin). Nikad ga nisam budila za dojenje.
Osim sto sam ga dojila na zahtev,drzala sam i venecijanere otvorene da se sunca :)..nakon nedelju dana vise nije bio zuckast :)

linga

Sad imas iskustvo vise, prema tome, najbitnije je da imas samopouzdaje.
Kako ste jos u fazi uspostavljanja laktacije, to sto ga danju budis ako spava duze od 3 h je o.k.
Takodje i stimulisanje pumpicom, ako procenjujes da njemu treba jos.
Bitno je da posisa i tzv zadnje mleko, te znas i sama da mozes da pocnes podoj onom dojkom kojom si prethodni zavrsila.
Ako sisa efikasno i jede na zahtev, ne dajes mu vodu, dohranu, nema razloga da ne napreduje.
Trudi se da se odmaras kad god mozes, i da pijes dovoljno tecnosti to ti je najbitnije.
I imaj na umu da ne napreduju sve bebe jednako, ja uvek kazem moji oboje su rodjeni sa po 4 kg, iskljucivo dojili do 6. Jana je imala 7.300 a aleksa 10.300, dakle 3 kg razlike!!!
Bitno je da za mleko da imate i onaj ranojutarnji podoj.
Dakle, ako nisi sugurna u kolicinu mleka mozes slobodno da stimulises pumpicom posle podoja, ako nesto izmuzes a ne treba vam moze da stoji u cistoj postudi ili flasici do 72 h ili da zamrznes, moze da stoji do 3 meseca, za slucaj da nekad posumnjas da je gladan.
Imaj u vidu da dolazi i do skokova u razvoju obicno s 3, 6, nedelja pa se spremi da ce tad traziti vise i cesce + grcevi su tada obicno najjaci pa se sika trazi i kao uteha.
I da, prva 3 meseca super je ako beba dobije 450 grama i vise, kasnije moze i manje da dobija mesecno.

linga

I da, kaka nje merilo ispravno je 10 dnevno i jedna u 10 dana, ali ako su pelene mokre, nije gladan sigurno :)

Deda

Je l'mogu i ja nesto  :girl_haha:
Obavezno uzimajte one cajeve za dojilje, milupine ili bilo koje druge- od njih mleko krece kao ludo.
Miss Fantastic     -   23.8.2004.
Mister Bombastic-    29.5.2006

emge

Tako sam i ja računala :bighug:
Mislim, voljela bih da manje kaki, vjerovala bih da više iskorišćava :lol:

Lani

Quote from: Deda on June 26, 2010, 10:11:40 PM
Je l'mogu i ja nesto  :girl_haha:
Obavezno uzimajte one cajeve za dojilje, milupine ili bilo koje druge- od njih mleko krece kao ludo.

Kako kome... Meni nisu značili, dok moja kuma tvrdi da se od Hipp čaja na svu muku i ugojila.  :crazy:

Lani

Quote from: linga on June 26, 2010, 10:07:28 PM
Ako sisa efikasno i jede na zahtev, ne dajes mu vodu, dohranu, nema razloga da ne napreduje.

Nimalo vodu?  :blink:

pra-sence

Quote from: Deda on June 26, 2010, 10:11:40 PM
Je l'mogu i ja nesto  :girl_haha:
Obavezno uzimajte one cajeve za dojilje, milupine ili bilo koje druge- od njih mleko krece kao ludo.

Ja sam pila Hippov-kod mene i nije bas radio posao

stacka

Emge, drka Ciric mi je rekla da bez obzira na bilirubin (a mi smo otpusteni sa vise nego sto ste vi) Masu ne budim u toku noci, da je pustim da sama formira svoj ritam spavanja i ja tako radim. Ona se sama budi na 3, 3.5 sata plafon. Nema sanse da bi ti on prespavao citavu noc, sto kaze Pra-sence odmori i ti malo.
Lani, ja Masi jos nisam davala vodu, ako krenu ludacke vrucine videcu. Za sada stvarno cenim da nema potrebe.
Aleksa - 22.12.2006.
Maša - 7.6.2010.

Despina

Mislim da radis sve kako treba i u potpunosti potpisujem Lingu.
I za kaku, imala sam npr. Anju koja je kakila jednom u 3,4 dana i Luku koji je to radio jednom dnevno i Sonju po par puta dnevno.
Mislim da je bitno budjenje ako spavaju vise od 3 sata i nocu dok se ne uspostavi laktacija, ja sam tako radila.
Vodu nisam nikome davala, cinilo mi se da je sisanje sasvim dovoljno.
A, L, S