Main Menu

Čitanje i pisanje pre škole?

Started by Deda, October 26, 2010, 06:34:26 PM

Previous topic - Next topic

cici

PO planu i programu im je da predju sva štampana slova do kraja prvog tromesčja.Misli se na čitanje slovo po slovo koje se posle spaja u reč, treba da 'pevaju' slogove.


Zumbulica

E ovako, sve je ok ako im posaljes gotovog citaca u skolu. Ali ako je jos uvek u procesu
ucenja na neki svoj nacin, a ne na pravilan, strucni (sricanje sa pevanjem samoglasnika), onda
si u problemu, jadno dete je ni tamo ni 'vamo.
....moje srce, ptica divljine, naslo je svoje nebo u tvojim ocima ....

Deda

Naravno da ce morati da nauci da cita pre skole  :D.
Ja sam jedna od onih cije dete ne zanima skola , a ja insistiram. Sta cu takva sam  :'(
Ja sam nju pocela da musstram jos prosle godine, potpuni fijasko .
Kad smo ove pocele sa citanjem, moram da priznam da joj ide mnogo bolje, naucice valjda  :crazy:
Prosecno je int., frustrira se kad ne ide iz prve, onda mora da radi da bi nesto postigla (sad bi mm reko - nemoj samo ko ti da uspesna  :lol:)
Miss Fantastic     -   23.8.2004.
Mister Bombastic-    29.5.2006

Lani

#33
Joj možda sam ja staromodna ali ja mislim da je to insistiranje na pravilnom učenju malo prenaduvano.
Ja sam naučila da čitam uz pomoć Zabavnika i stripova, što verovatno nije pravilan način, pa sam sasvim dobro i čitala i pisala.

anelore

Quote from: Lani on October 27, 2010, 10:04:34 AM
Joj možda sam ja staromodna ali ja ne mislim da je to insistiranje na pravilnom učenju malo prenaduvano.
Ja sam naučila da čitam uz pomoć Zabavnika i stripova, što verovatno nije pravilan način, pa sam sasvim dobro i čitala i pisala.
Ja se ne secam da sam sricala, mislim da je to bila jedna bas kratka faza, a u skolu sam posla kao gotov citac.
I da, upravo sam ovako naucila da citam.



Lani


cici

Prenaduvano ili ne u školi se od njih to očekuje, pričamo o deci koja ne čitaju tečno.


Zumbulica

Quote from: Lani on October 27, 2010, 10:04:34 AM
Joj možda sam ja staromodna ali ja mislim da je to insistiranje na pravilnom učenju malo prenaduvano.
Ja sam naučila da čitam uz pomoć Zabavnika i stripova, što verovatno nije pravilan način, pa sam sasvim dobro i čitala i pisala.
I ja to mislim, posebno, kao sto rekoh, sto su mnoga deca neminovno i spontano jos uvek u procesu ucenja na
neki svoj nacin (vecina, koliko vidim, cita slovo po slovo brze ili sporije, u sebi ili naglas ...).
Ema je pre polaska bila skoro gotov citac, samostalno i spontano, ali uciteljica ne priznaje takvo citanje.
Srecom, uspeli smo da se prebacimo na citanje po slogovima i sve joj bolje ide.
....moje srce, ptica divljine, naslo je svoje nebo u tvojim ocima ....

Saska

prepoznavanje slova, slozicete se, nije isto sto i citanje. mina je znala da prepozna desetak slova, pa i da ih napise, ali to pisanje je bilo na nivou crtanja, kao sto bi crtala bilo koji drugi oblik. znala je, kao i vecina dece, da napise mama, tata, svoje ime, ali to je opet daleko od pravog pisanja-onog gde treba da potrefis i da pises u istom redu, i da ti slova budu priblizno iste velicine...a sto se tice spremnosti/nespremnosti i zrelosti/nezrelosti - problem roditelja ume da bude sto sve posmatraju sa pozicije odraslog i sto vecina nas ne zna kolike su mogucnosti prosecnog deteta. ucitelj, koji pred sobom ima 30 djaka istog uzrasta ima bolji uvid u to. meni se desavalo da procitam sastav i da mislim kako je lose napisan; a oni dobiju dobru ocenu-verovatno prosecno dete tako i pise.

Margarita

Ja mogu da kazem iz proslogodisnjeg iskustva da je jako diskutabilno to 'pravilno ucenje citanja i pisanja' u skoli.
Kad sam videla kako P. pise slova, umalo se nisam :nesvest: A komentar uciteljice je bio: 'bitno da napise, nije vazno kako' :hm: Po tome, onda mogu da ga ucim i ja, i vaspitacica, i bilo ko.
Ove godine je ucitelj preuzeo srpski, i vidim da ima pomaka (npr. na spajanju slova).

cici

Naravno da prepoznavanje nije isto što i pisanje, ja sam ukapirala da ovde milslimo na decu koja znaju da pišu, valjda je to kad znaju samostalno da napišu neku reč i da čitaju na bilo koji od ovih načina.Sećam se da nam je učiteljica sugerisala da kad vežbamo čitanje kod kuće bude na način koji ona radi sa njima ali moje dete to nikad nije usvojilo ni u školi ni kod kuće i učiteljica je nije forsirala.Meni se samo čini da joj je trebalo više vremena da nauči da tečno čita na takav način nego da je sricala.


anelore

Ma naravno da nije, ja sam spomenula jer iskreno, ocekujem da ce Sava u naredne tri godine nauciti da cita - ne zato sto ga ja forsiram, vec zato sto ga to interesuje, a mi to interesovanje podsticemo. Na primer, on razume od kojih slova su sastavljene neke kratke reci i imena, igramo se "na slovo, na slovo", prelistava knjige, sam cita sva slova u naslovima. Meni su to pokazatelji da ga citanje zanima i cenim da ce, uz nasu, makar i nestrucnu, pomoc, nauciti da cita i pre skole. Sa druge strane, ne interesuje ga preterano da pise, niti da nauci da prepoznaje brojeve, iako ga zanimaju matematicke operacije.
Ovo sto Zumbulica pise mi je prilicno besmisleno - ne vidim zasto bi se insistiralo da dete cita "maaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaamaaaaaaaaaaaaaaaa i moooooooooooooooooomaaaaaaaaaaaa" ako vec samo ume da procita "mama i moma". Burno reagujem na uravnilovku te vrste i nedostatak mogucnosti/volje za individualni rad sa decom koja su u nekoj oblasti naprednija (isto vazi i za one koji su manje napredni od proseka).

cici

Verovatno je da će da nauči tečno da čita do polaska u školu, Sofija to nije znala i bilo joj je teško.Andrija čita slovo po slovo u sebi i to mu dosta dobro ide, tako da mislim da će do polaska u školu da nauči tečno.Njega nisam forsirala sam je naučio, Sofiju jesam pa nisam mnogo postigla.


Lani

Quote from: anelore on October 27, 2010, 10:33:41 AM
Ma naravno da nije, ja sam spomenula jer iskreno, ocekujem da ce Sava u naredne tri godine nauciti da cita - ne zato sto ga ja forsiram, vec zato sto ga to interesuje, a mi to interesovanje podsticemo.

Isto ovako je kod nas. Podstičem, ne navaljujem, sama se interesuje i traži da učimo.
Ovim tempom kojim idemo naučiće da čita do polaska u školu.

linga

Quote from: lilit_depp on October 26, 2010, 07:49:55 PM
fakat je da su stvari lakse kad covek ima jedno dete, al meni nekako bzvz uciti ga, ako ne pokazuje interesovanje, da cita i pise. lucija to nikad nije htela, ona je tek u prvom razredu naucila da cita. s tim sto je olaksavajuca okolnost bila ta sto ni ostala deca nisu znala da citaju. a po onome sto cujem od prijateljica iz srbije, tamo se negde ocekuje da dete zna i da cita i da pise kad krene u prvi razred. tako da, verovatno bih se i ja ponasala u skladu s tim.

:rofl:

I mene ovo jako muci. Doduse, Jana ce krenuti u skolu sa 7,5 pa mozda do tada se zainteresuje, ali sad je zanima crtanje, crtanje do besvesti a ja neeeecu da je teram.
Moja inicijativa se zavrsila tako da kad sam joj pokusala prici s idejom o slovima, ona je htela da nauci celu azbuku odjednom  :wall: ili nista...