Main Menu

Kad decaci krenu da se biju

Started by vrana, September 23, 2011, 11:13:20 AM

Previous topic - Next topic

vrana

Trazila sam da vidim ima li vec negde ovakva tema, nisam nasla, pa ako ste vec pisale o ovome, a ja propustila, slobodno me samo uputite  :innocent:

Evo sta se pitam. Vasa je uvek bio vrlo miran i druzeljubiv, nije otimao od druge dece i pustao je da drugi uzimaju njegove igracke relativno mirno, nekad bi se pobunio, ali i tada je dolazio kod mene da se zali, nije se gurao i koskao sa tim drugim detetom.
Tako je bilo do negde njegove 2- 2,5 godine, ona je i malo porastao,a i krenuo u vrtic, Sad primecujem promene, u parku cesto rukama brani svoje igracke, ne da drugima, npr zgrabi i vice: moje, moje! Kad neko dodje kod nas kuci, nekad se lepo igra, a nekad nastupi otmacina uz ciku, vrisku i suze, guranje i cupanje.
Ja znam da je to sve ok, samo me zanima kako ja da se tu postavim? Ja i inace imam utisak da se malo previse mesam i posredujem u njegovim poslovima, pa me sada zanima:


1. da li da pustim da se koskaju i odmere snagu, i ako da, kada je vreme da se umesam?
2. ako intervenisem objasnjenjem, kakvo ono treba da bude? (ja iskreno i ne mislim da on treba svima dobrovoljno da daje igracke, nego samo ako se dogovore za neku trampu)
3. sta da radim ako drugo dete njega udari prvo odnosno da li postoje situacije u kojima je ok da se ja direktno obratim drugom detetu ili sve treba da ide preko rodoitelja? (tj. da li postoji takva vrsta parkovskog bontona :lol:)

i posebno:

4. da li treba da ga ucim da vrati, ako njega neko udari?

Vasa 3.8.2008.
Vuja 13.1.2012.

AnaK

Ja podržavam obraćanje roditeljima ako postoji potreba, a od druge dece samo razdvajanje.

Što se učenja vraćanja tiče, ja mislim da je to u karakteru, i da ne treba dete ni sprečavati ni nagovarati. Ono će naći svoj put :)
Janko 23.7.2002.

Finalina

Quote from: vrana on September 23, 2011, 11:13:20 AM
1. da li da pustim da se koskaju i odmere snagu, i ako da, kada je vreme da se umesam?
2. ako intervenisem objasnjenjem, kakvo ono treba da bude? (ja iskreno i ne mislim da on treba svima dobrovoljno da daje igracke, nego samo ako se dogovore za neku trampu)
3. sta da radim ako drugo dete njega udari prvo odnosno da li postoje situacije u kojima je ok da se ja direktno obratim drugom detetu ili sve treba da ide preko rodoitelja? (tj. da li postoji takva vrsta parkovskog bontona :lol: )

i posebno:

4. da li treba da ga ucim da vrati, ako njega neko udari?



1. decu treba pustiti da se igraju i ulaze u neke situacije koje mogu da probaju da rese i sami, ali ako je neko bas problematicno druzenje ili ponasanje treba ga ublaziti svojim prisustvom i ne treba se previse mesati u konflikt ( svoje dete sklonis da ne napadne ili da ga ne napadnu i to je dovoljno )
2. ovo je krajnje rastegljivo pitanje
3. zastitis svoje dete ili ga sklonis, a ono drugo npr posaljes kod roditelja ( ako vec nisu tu )
4. za to je jos mali da ga ucis da vraca

... i sve mi se cini da postoji neka tema gde smo ovome caskali, zar ne?

vrana

Quote from: Finalina on September 23, 2011, 11:39:47 AM

... i sve mi se cini da postoji neka tema gde smo ovome caskali, zar ne?

Nemam pojma, ne vidim na podforumu da ima neka slicna tema...a ako sam ja vec nesto slicno spominjala, mozda je bilo kad je bio manji, pa u kontekstu toga sto se nikada nije borio za svoje igracke...ali sad kad je i on poceo da pokazuje zube, cesto se osecam malo nesnadjeno u tim kriticnim situacijama...

...a malo me i zbunio jucerasnji razgovor sa drugaricom koja ima sina par meseci starijeg od Vase, koji se cesto pobije sa decacima iz parka (nije on nesto posebno problematican, prosto, cesto se pobiju, ima ih mnogo i vole da se biju)...i vidim da ona retko kad intervenise, ali npr. malog je naucila da uvek vrati, pa cak i kad ih roditelji razdvoje , uvek dopuste onom koji je napadnut da odvali ovog koji ga je napao, kao da budu kvit...
Vasa 3.8.2008.
Vuja 13.1.2012.

Finalina

ako neko nadje, spojice

taj primer sa drugaricom je ipak samo primer, ne vidim sta bi tu izdvojili ako su oni vec neka slozna ekipa

vrana

To sam navela kao primer za ovo cetvrto pitanje, da li da ga ucim da vraca ili ne?
Jer ja sam ga do sada ucila da nikad ne sme da se bije, i da niko ne sme da se udara, al opet ne mislim ni da treba da sedi i pusta da njega neko drugi udara, pa sad nisam sigurna kako da diplomatski povucem rec :lol:

Vasa 3.8.2008.
Vuja 13.1.2012.

AnaK

Ma opušteno, samo prestani to da ponavljaš  ;D :kiss1:
Janko 23.7.2002.

Dada

Jovana su ujaci naucili sta treba da radi ;D Kako je uvijek bio krupniji od vrsnjaka i miroljubiv u pocetku se samo sklanjao dok ga ova dvojica nisu prevaspitali. I dalje nikoga ne dira prvi, naravno, ali zna da se brani i to vrlo uspjesno. Nikad necu zaboraviti kad je u 2. razredu dosao iz skole i rekao da je "naslozio" trojicu i ja ga naravno izignorisala misleci da me laze dok Milica nije dosla iz skole i rekla kako su njeni drugovi vidjeli kako je izbio trojicu :o :lol: Ja sjutri dan otisla u skolu da se izvinim a uciteljica
Sorry but you are not allowed to view spoiler contents.
sva srecna jer su joj ta trojica bila problematicna
Sorry but you are not allowed to view spoiler contents.
i jos ga napali s ledja. Kasnije su se sprijateljili i jos se druze, nisu se nikad vise potukli :love32:
Djecaci moraju kroz to da prodju, moja braca su se tukla kao bogumili medjusobno a i sa drugima negdje do kraja osnovne, poslije ih je to proslo i nikad nisu upali u probleme. Imamo dosta drustva koje ma djecu Jovanovog uzrasta, znali su da se pokoskaju, stvarno rijetko ali se desavalo, i uvijek je svako od nas kritikovalo svoje dijete i tu se prica zavrsavala. Kad si prisutan razdvojis, kad nisi nek se snalaze, samo neka prvi ne pocinju a da se brane moraju :innocent:
Milica 23.09.1995.
Djina 28.12.1996.
Jovan 29.08.2000.

vrana

Quote from: Dada on September 23, 2011, 12:18:19 PM

Djecaci moraju kroz to da prodju, moja braca su se tukla kao bogumili medjusobno a i sa drugima negdje do kraja osnovne, poslije ih je to proslo i nikad nisu upali u probleme. Imamo dosta drustva koje ma djecu Jovanovog uzrasta, znali su da se pokoskaju, stvarno rijetko ali se desavalo, i uvijek je svako od nas kritikovalo svoje dijete i tu se prica zavrsavala. Kad si prisutan razdvojis, kad nisi nek se snalaze, samo neka prvi ne pocinju a da se brane moraju :innocent:

Ali kao bogumili :rofl:

Vasa 3.8.2008.
Vuja 13.1.2012.

Ela

Samo da izjavim da bih ja bas volela da moje dete konacno izadje iz faze Ferninada Bik Ferdinand
i udje u borbenu fazu  :-X


Beatrix Kiddo

Quote from: vrana on September 23, 2011, 11:13:20 AM
Trazila sam da vidim ima li vec negde ovakva tema, nisam nasla, pa ako ste vec pisale o ovome, a ja propustila, slobodno me samo uputite  :innocent:

Evo sta se pitam. Vasa je uvek bio vrlo miran i druzeljubiv, nije otimao od druge dece i pustao je da drugi uzimaju njegove igracke relativno mirno, nekad bi se pobunio, ali i tada je dolazio kod mene da se zali, nije se gurao i koskao sa tim drugim detetom.
Tako je bilo do negde njegove 2- 2,5 godine, ona je i malo porastao,a i krenuo u vrtic, Sad primecujem promene, u parku cesto rukama brani svoje igracke, ne da drugima, npr zgrabi i vice: moje, moje! Kad neko dodje kod nas kuci, nekad se lepo igra, a nekad nastupi otmacina uz ciku, vrisku i suze, guranje i cupanje.
Ja znam da je to sve ok, samo me zanima kako ja da se tu postavim? Ja i inace imam utisak da se malo previse mesam i posredujem u njegovim poslovima, pa me sada zanima:


1. da li da pustim da se koskaju i odmere snagu, i ako da, kada je vreme da se umesam?
2. ako intervenisem objasnjenjem, kakvo ono treba da bude? (ja iskreno i ne mislim da on treba svima dobrovoljno da daje igracke, nego samo ako se dogovore za neku trampu)
3. sta da radim ako drugo dete njega udari prvo odnosno da li postoje situacije u kojima je ok da se ja direktno obratim drugom detetu ili sve treba da ide preko rodoitelja? (tj. da li postoji takva vrsta parkovskog bontona :lol:)

i posebno:

4. da li treba da ga ucim da vrati, ako njega neko udari?


Ja se trudim da se ne umijesam, cak i kad su moji klinci u "gorem" polozaju, tj. kad neko njih zeza i sl.
Ako bas zacikavanje ili prepirka predje u svadju, ubacim nesto kao "mislim da to moze drugacije da se rijesi"...

Ne bih bas kritikovala drugo dijete bez prisustva roditelja, a i pred roditeljem bih koristila mnozinu - obracala bih se i svom i tom drugom djetetu.
Sorry but you are not allowed to view spoiler contents.


Sto se tice ucenja da vrati... Do prosle godine sam Balsu ucila da cak i ne vraca, vec da se od tih nasilnika udalji i igra sa nekim drugim.
Prosle godine mi je pukao film, jer je u skoli poceo da ga maltretira cak i jedan od nenasilnika - vidio da ne vraca ovim redovnim odjeljenskim nasilnicima, pa da moze i on da se istresa na Balsi.
Sorry but you are not allowed to view spoiler contents.

Posto je uciteljicin komentar uvijek bio da ona ovim klincima "nista ne moze", cak su nekoliko puta isli kod direktorice i pedagogice - Balsu sam naucila da, kad ga neko udari, on tog nekog na isti nacin udari tri puta (sa sve objasnjenjem, za dva udarca sest puta itd.)
Otkad je poceo da vraca udarce, vise ga ne diraju, a i ako se desi, on opet vrati.

Sad, nije ni da mi se to vracanje svidja, jer i tada moze da neko udari , ne ni jace, vec nezgodno i da dodje do ozbiljne povrede.
Balša  02.09.2002.
Varja  29.07.2004.
Uroš   07.05.2007.

maxic

Quote from: Dada on September 23, 2011, 12:18:19 PM
Jovana su ujaci naucili sta treba da radi ;D Kako je uvijek bio krupniji od vrsnjaka i miroljubiv u pocetku se samo sklanjao dok ga ova dvojica nisu prevaspitali. I dalje nikoga ne dira prvi, naravno, ali zna da se brani i to vrlo uspjesno. Nikad necu zaboraviti kad je u 2. razredu dosao iz skole i rekao da je "naslozio" trojicu i ja ga naravno izignorisala misleci da me laze dok Milica nije dosla iz skole i rekla kako su njeni drugovi vidjeli kako je izbio trojicu :o :lol: Ja sjutri dan otisla u skolu da se izvinim a uciteljica
Sorry but you are not allowed to view spoiler contents.
sva srecna jer su joj ta trojica bila problematicna
Sorry but you are not allowed to view spoiler contents.
i jos ga napali s ledja. Kasnije su se sprijateljili i jos se druze, nisu se nikad vise potukli :love32:
Djecaci moraju kroz to da prodju, moja braca su se tukla kao bogumili medjusobno a i sa drugima negdje do kraja osnovne, poslije ih je to proslo i nikad nisu upali u probleme. Imamo dosta drustva koje ma djecu Jovanovog uzrasta, znali su da se pokoskaju, stvarno rijetko ali se desavalo, i uvijek je svako od nas kritikovalo svoje dijete i tu se prica zavrsavala. Kad si prisutan razdvojis, kad nisi nek se snalaze, samo neka prvi ne pocinju a da se brane moraju :innocent:

Ja isto mislim da djecaci moraju kroz to da prodju  :lol:   I ovi moji se mlate, ubise se, mislis smrtni su neprijatelji, razdvojis ih po sobama, a oni crkose jedan za drugim i opet za minut bitka. Moram da priznam da nije ovog foruma i jos poneke konverzacije sa par drugarica, mislila bih da su eto samo meni zapali divljaci, da su svi drugi zlatni. 
Rado bih se umjesala kad neko kinji moje djete, ( imamo slucaj u komsiluku) ali se poslednjim atomima snage savladam.
Ne ucim da vracaju i to bih rado ucila, jer koliko god da smo pacifisti, nekad treba znati i odbraniti se.  Ovdje se i za vracanje kao i za napadanje ima 0 tolerancije u skolama i u vrticima, tako da ne mogu da kazem jasno, vrati kad te neko stalno cacka, ali im je rekla baba :lol: pa se nadam da ce je i poslusati.
Moja se mama nikad nije petljala u te djecije svadje tuce, osim jednom kad je moja sestra konstantno tukla jednu djevojcicu. I ona sa tom djevojcicom i ja sa jednim Vidom( koji me je tukao pune dvije godine, koliko god mu vracala, ) smo se bas druzili u srednjoj i sad popijemo kafu kad se vidimo. Da su se roditelji tad umjesali , vjerovatno bi se zavadili, a mi bi opet sutra bili drugari.
Anya 3-26-04
Milosh 12-31-05
Marko 8-3-07

Mirka

Kad god vidim ove teme setim se jednog bloga. Pokušala sam danas i da ga nađem ali mi nije uspelo.
Sorry but you are not allowed to view spoiler contents.

Elem, pisac ima dva sina i otprilike je u nekom trenutku poklekao i rekao im da se brane kad ih neko udari. Ako se lepo sećam jednom dečaku nije trebalo ništa pričati i sam se vrlo dobro snalazio, a drugom je bio potreban podsticaj :).
U svakom slučaju, dolazi ovaj prvi kući i kaže ocu da treba da ide u školu.
- Zašto?
- Pa M me udario
- Zašto da onda ja idem u školu?
- Pa zato što sam ga posle jurio
- Zašto?
- Pa da se branim  :lol: :lol: :lol:

Ovo sam parafrazirala, ne sećam se detalja, ali poenta sa ovim jurenjem da bi se odbranio me je slatko nasmejala
Kosta, 27.05.2004.
Todor, 03.10.2009.

:ph34r:

ne znam u kom uzrastu treba poceti sa tom 'obukom samoodbrane' :lol: ali nedavno sam slusala kako  3 i po godisnja kcerka moje drugarice objasnjava mami kako je bije jedan decko iz vrtica (inace problematican i udara svu djecu) tj udarao je necim po glavi tako da ima cvrge.

Mama je bezuspjesno pokusavala da joj objasni da ne treba da trpi da je neko bije vec da se usprotivi i da mu vrati, a djevojcica je drzala stranu da ne moze ona da se bije jer se dobra djeca ne tuku a ona je dobra...a ne moze stalno ni da se zali uciteljici jer joj onda govore da je tuzibaba..ali da nece vise u vrtic ako on nastvai..pa ti sad budi pametan.

elem ..kako nauce u djetinjstvu tako im bude i kasnije...ni uslovno receno nasilnici tj izazivaci svadja nisu blesavi i ne napadaju one koji se brane ( u mom odjeljenju u srednjoj skoli njih par je stalno cackalo i maltretiralo nesto jednog tunjavka...sve dok se ovaj jednom nije usprotivio u 3. srednje...dobio je naravno vise batina od ovog drugog jer je bio realno slabiji, ali vise ga niko nije dirao...nekako su poceli da ga respektuju)

BTW mog brata su jos kao malog naucili da treba da se brani ali da nikad ne udari prvi i on sad tvrdi da je to bilo jako glupo, :lol: kaze naprimao tse ih prvih udaraca, a veli oni su najzahebaniji...iznenada budu :lol: .. inace u nasoj osnovnoj skoli djecaci su se tukli skoro pa svakodnevno, a bogami i djevojcice ponekad :D ..naravno pesnicama...nista cupanje za kosu isl. :lol:

Finalina

Novi decak u odeljenju drugog razreda uklapa se u drustvo i malo spopada i cacka drugare, a posle nekoliko dana dogadja se sledece :
igralo se njih nekoliko, a taj novajlila krenuo da nasrce na jednog, ovaj se nije nesto branio i napravi se neko koskanje gde novajlija pljune na glavu tog decaka ... ovaj pljunuti tek tu krene da reaguje i da mu vrati, posto je novajlija otisao, krene za njim i dodje do stola gde ovaj sedi i pljunu novajliji na sto. Po uciteljicinom dolasku novajlija je tuzio ovog sto mu je pljunuo na sto, a ona krene da odmotava pricu i tako dozna sta je bilo. Izgrdila ih ih je obojicu, napadaca sto je krenuo prvi, a ovog drugog sto nije lepo da se pljuje na sto, samo sto je svima objasnila da je ovaj ipak morao da se brani. Pa vi meni recite da li je uciteljica ispravno postupila.