Main Menu

Kad decaci krenu da se biju

Started by vrana, September 23, 2011, 11:13:20 AM

Previous topic - Next topic

Beatrix Kiddo

Kod nas je bilo drugacije dok su isli u vrtic.
Dogovor sa vaspitacicama je bio da ne uzvracaju sami, vec da ipak kazu vaspitacici. Nisu se zalili da ih neko zeza zbog tuzakanja (mada mislim da nisu ni tuzakali)

Sad mi je nezgodno zato sto uciteljica nista  :pleasantry: ne moze da uradi.
Mada, u slucaju Balsinog odjeljenja  najvise krivim roditelje tih nasilnih djecaka - vjerovatno je to model koji gledaju u porodici, ili nemaju vremena za brigu o tome...
Mislim, da mi dijete povedu samo jednom kod direktorice ili pedagogice, ozbiljno bismo kod kuce razgovarali i trazili resenje, a kamo li da znam da je morao da ide nekoliko puta...


Fina, po meni je uciteljica bas dobro postupila. (iako sam medju onima koji uce djecu da uzvrate - ali sam poklekla posle par godina maltretiranja koje moje dijete trpi )

Ja i kod kuce, medju ovima koje sam rodila, kaznjavam sve ucesnike, jer ne zelim da odmotavam klupko do pocetka - a uvijek ispadne da je neko drugi poceo, a ne onaj koga vidimo da je reagovao.
Balša  02.09.2002.
Varja  29.07.2004.
Uroš   07.05.2007.

Glitter

kod nas u porodici je uvek pravilo bilo: Obe ste krive i tacka.
Majka uopste nije htela da se smara sa odmotavanjem, ko prvi ko drugi, ko vratio, ko nije.
I to mi je tad bilo strasno nefer, ali sa ove distance potpuno ispravno.

Blue

Quote from: Glitter on September 24, 2011, 12:09:48 PM
kod nas u porodici je uvek pravilo bilo: Obe ste krive i tacka.
Majka uopste nije htela da se smara sa odmotavanjem, ko prvi ko drugi, ko vratio, ko nije.
I to mi je tad bilo strasno nefer, ali sa ove distance potpuno ispravno.

po meni je ovo neispravno, jer nisu uvek oboje krivi.  cak stavise, jako cesto je jedno dete agresivno i uvek prvo pocinje.

vise mi je to kao zatvaranje roditeljskih ociju pred problemom.
Sorry but you are not allowed to view spoiler contents.

Glitter

Blue u nekim situacijama kakve su uglavnom ta bratsko sestrinska koskanja svadje se svode na to ko je kome sta uzeo, usao u sobu i desavaju se milion puta na dan

Glitter

Ja sam tako naučila da ne nasedam na sestrine fore, a ona ne znam sta je naučila :lol:

martina

Quote from: Glitter on September 24, 2011, 12:09:48 PM
kod nas u porodici je uvek pravilo bilo: Obe ste krive i tacka.
Majka uopste nije htela da se smara sa odmotavanjem, ko prvi ko drugi, ko vratio, ko nije.
I to mi je tad bilo strasno nefer, ali sa ove distance potpuno ispravno.

i kod nas je ovo bilo i radilo je u nasem slucaju. ne da smo nas dvije prestale da se tuzakamo mami i tati, nego smo postale vrlo dobar tim, nikad jedna drugu nismo prijavljvale roditeljima ( ono:mama, ona pusi, mama ona dosla kuci kasno...). i dan danas imamo super odnose, nikad se ne svadjamo ni oko cega, jedna smo drugoj najbolje prijateljice

ali opet, od mnogo cega zavisi da li je to ispravno, ne moze uvijek isto pravilo za sve.

nije lako biti roditelj. u mnogo slucajeva ja slicno reagujem, jer su njihove razmirice stvarno minorne i svo troje su u stanju da pocnu. i najcesce kazem: svako u svoju sobu. ali ima situacija kad se i upetljam, jer mislim da treba i da je jedno previse bezobrazno

sto se tice generalno pitanja, ja se drzim one: sta vrijedi pametnijem da popusta, kad ga gluplji i dalje vuce za kosu. mislim, generalno treba djecu uciti da se ne tuku, ali ako neko krene da ih tuce: koja im je opcija nego da se brane?

ovako je mene moja mama tome ucila:
pije ona s komsinicom kafu, a komsinicina kcerka ( godinu mladja i inace harambasa) i ja se igramo. i dolazim ja i zalim se mamama : dalida me udara
moja mama: pa udari i ti nju
ja odem, i vracam se za pet minuta: dalida me udara
mama: pa rekla sam ti da udaris i ti nju
ja: pa udarila sam, al ona me opet udara
mama: pa ne znam sine, mozda najbolje da sjednes u cosak, a ona nek te tuce

mislim - bila je prijateljska atmosfera, dobro smo se znali, svaki dan zajedno... ali ide da ti kaze da sta god djeci da pricas, oni ce da rade ono sto im je u prirodi

ja sam izbjegavala da se tucem, jer nisam bila vicna, ali sam znala da zovem prijatelje u pomoc kad dozlogrdi. bilo kako bilo - prezivjela sam

moja titi se prestala tuci s tri godine
martin i luka su bili oni koje drugi zovu u pomoc... znali su da udare i prvi kad ih neko izivcira... malo pricas s njima, objasnjavas da ne budu blesavi i to rade, jer su onda uvijek oni krivi, da je na njima zvono ako prvi udare...

mislim da jedna situacija ovakva ili onakva ne znaci mnogo, djetetu treba vremena da samo ustanovi koji nacin komunikacije u kriznim situacijama njemu licno prija i odna savjeti treba da budu vrlo specificni za to dijete
tiana 97
martin 99
luka 99
Dezulovic:
Nije, jebiga, problem kad neobrazovana budala ima nerealnu ambiciju, već kad ima realnu mogućnost

Beatrix Kiddo

Quote from: Blue on September 24, 2011, 02:28:05 PM
po meni je ovo neispravno, jer nisu uvek oboje krivi.  cak stavise, jako cesto je jedno dete agresivno i uvek prvo pocinje.

vise mi je to kao zatvaranje roditeljskih ociju pred problemom.
Ne mora da znaci.
Mada, u tom slucaju, roditelji vjerovatno znaju da je jedno dijete agresivnije i cesce reaguje na takav nacin, pa bi trebalo da se postavljaju u skladu sa tim.

Kao sto Glit rece, obicno se radi o koskanjima tipa "nemoj da me gledas", "vrati mi to" i sl...

Mi imamo situaciju da Varja, u poslednje vrijeme, voli da Balsu sljapne po guzi - ne da ga udari, vec onako u prolazu. On joj "vrati" zato sto mu smeta, i rekao joj je da mu smeta. Ne mogu da ne kaznim i nju, zato sto mora da postuje  kad neko kaze ne.

A vec sam pisala da se meni desavalo da majka vice samo na mene (ili dobijem batine), zato sto se brat sluzio lukavstvom - kad ja odreagujem na njegovo carkanje, on vikne (da se cuje u dnevnoj sobi) "nemoj" ili slicno.
A ja sam uvijek htjela da te svadje i tuce (kojih je bilo mnogo i ne ponosim se time) zavrsimo nas dvoje...
Balša  02.09.2002.
Varja  29.07.2004.
Uroš   07.05.2007.

martina

eh, da: ja nisam nikad naglasak stavljala na to da se ne tuku jer onog drugog boli. mislila sam da je i njima to jasno - valjda zato i udaraju, da onog drugog zaboli pa da ih se okane

ali jesam im objasnjavala da ljudi najcesce krenu da udaraju kad su izgubili verbalni duel... i da je stvarna umjetnost nekoga pobijediti rijeima

hence.... ne mogu vam opisati kolicinu sarkazma u nasoj kuci kad ovo troje krenu da se svadjaju
tiana 97
martin 99
luka 99
Dezulovic:
Nije, jebiga, problem kad neobrazovana budala ima nerealnu ambiciju, već kad ima realnu mogućnost

martina

Quote from: Beatrix Kiddo on September 24, 2011, 05:17:14 PM


A vec sam pisala da se meni desavalo da majka vice samo na mene (ili dobijem batine), zato sto se brat sluzio lukavstvom - kad ja odreagujem na njegovo carkanje, on vikne (da se cuje u dnevnoj sobi) "nemoj" ili slicno.
A ja sam uvijek htjela da te svadje i tuce (kojih je bilo mnogo i ne ponosim se time) zavrsimo nas dvoje...

moja je svekrva pravila ove greske s najmladjom kcerkom i moj muz sa punih 50 jos ne moze da joj oprosti. a odnos sa sestrom mu je narusen zbog toga. mislim, odrasli su oboje, nije da se ne vole, ali on i dalje nosi to kao nepravdu u sebi. prema drugoj sestri se osjeca potpuno drugacije - njih dvoje su bili tim

tiana 97
martin 99
luka 99
Dezulovic:
Nije, jebiga, problem kad neobrazovana budala ima nerealnu ambiciju, već kad ima realnu mogućnost

Beatrix Kiddo

Da, zato moji ispastaju ako zele da im ja budem sudija  :girl_devil:
Balša  02.09.2002.
Varja  29.07.2004.
Uroš   07.05.2007.

Glitter

Jao daaa :rofl1: maaamaaa dragana me gledaaaa! Pa gledaj i ti nju :lol:
Mada kad bismo se ozbiljno pobile ona uleti i drekne: sad cu svakoj po nož pa se poubijajte, ako se toliko mrzite!
Tu je prestajala svaka svadja.

Beatrix Kiddo

Imam i ja takve predloge, ali svađe samo na kratko prestanu posle toga :lol:
A ne mogu jedno bez drugog (i treceg), kad se ne svađaju - grle se
Balša  02.09.2002.
Varja  29.07.2004.
Uroš   07.05.2007.

jel

ja sam imala slicna razmisljanja na temu tuca/odbrane
i odnosa u vrticima

http://www.mojamansarda.com/index.php?topic=1066.0

zakljucak je bio na kraju -da u vrticu moraju da 'hodaju'po tamosnjim pravilima
i koliko ja god ucila dete da se nikako ne tuzaka, Vukija bi vaspitacice prevaspitale da se tuzaka

sada, sa 7god i promenjenom sredinom
prvog razreda osnovne
Ucitelj ih uci da pokusaju da rese razmirice razgovorom, a ako krenu u vracanje huskanja, sutiranja itd
da budu spremni na 'ulazak u rat'
koji se nikad nikad ne zavrsava dobro ni za jednu n za drugu stranu

tako i ja ucim svoje dete
problem je uvek sto postoje dve strane, razliciti roditelji...

vasi  :kiss1:
My name is Luton, Robin Luton :lol:

Beatrix Kiddo

Quote from: jel on November 16, 2011, 12:43:37 AM
ja sam imala slicna razmisljanja na temu tuca/odbrane
i odnosa u vrticima

http://www.mojamansarda.com/index.php?topic=1066.0

zakljucak je bio na kraju -da u vrticu moraju da 'hodaju'po tamosnjim pravilima
i koliko ja god ucila dete da se nikako ne tuzaka, Vukija bi vaspitacice prevaspitale da se tuzaka

sada, sa 7god i promenjenom sredinom
prvog razreda osnovne
Ucitelj ih uci da pokusaju da rese razmirice razgovorom, a ako krenu u vracanje huskanja, sutiranja itd
da budu spremni na 'ulazak u rat'
koji se nikad nikad ne zavrsava dobro ni za jednu n za drugu stranu

tako i ja ucim svoje dete
problem je uvek sto postoje dve strane, razliciti roditelji...

vasi  :kiss1:
To je najveći problem...
Balša  02.09.2002.
Varja  29.07.2004.
Uroš   07.05.2007.