Verske nedoumice jedne neznalice...

Started by AnaK, December 18, 2011, 12:18:32 AM

Previous topic - Next topic

AnaK

Šta nalaže vera, kada se treba krstiti u blizini crkve?

Meni je stvarno neobično kada se deo putnika u GSPu prekrsti dok prolazimo pored crkve. A pre par dana me je zabezeknuo mladić koji se prekrstio na sred Gazele, u trenutku kada se u daljini, negde na horizontu, video vrh Saborne crkve, ili vrh Hrama, ne znam tačno šta mu je bio okidač.

Janko 23.7.2002.

Unabebili

Ne znam sta nalaze crkva na ovu temu,
ali svaki put kad idem kod caleta i prolazim pored Hrama Svetog Save vidim dosta ljudi koji ovo urade.

Kako god, nekako mi je to  :hm: to much.
Udjes u crkvu i pomolis se, prekrsti se...al ovo , na svakom cosku, mozda ja nisam u pravu, ali malo mi to nekako mnogo "verskog performansa" za nase uslove.  :innocent:
Don't follow me, I'm not leading. Don't lead me, I'm not following.

Bracno stanje nije kontraindikacija za svalerisanje. Pa, kad logično razmisliš, ne samo da nije kontraindikacija, već je neophodan uslov . by Vojka&AnaK





http://bebili.blog.rs/

Finalina

Ne znam sta nalaze vera, ali mislim da ne nalaze nista ( sustinski ne bi trebalo da nalaze ) ... pitala sam neke "strucnjake" i dali su mi pristojne odgovore da to svako radi kako sam sebi nalaze ( kada je van sluzbe koja se odrzava u crkvi, a i tada je isti slucaj tj nije obavezno krstiti se ).

Da li te interesuje sama tehnikalija krstenja ili imas i neko misljenje tj utisak o pomenutom dogadjaju koji te ponukao na temu?

cici

A krste se i kad zvoni crkva ako cuju nema veze da li vide ili su u blizini.


AnaK

Zanima me da li crkva od vernika očekuje da se prekrste kad vide crkvu kroz prozor busa ili u daljini. Meni to stvarno deluje, odličan Unin izraz, kao 'performans' i preterivanje.
Janko 23.7.2002.

Mirka

Nisam stručnjak, ali jesam iznervirana.
Radila sam u školi. Onda na sred časa, iz daljine se čuju zvona, a 2/3 odeljenja (osnovci) počne da se krsti. Ja  :o
Pa jednom, drugi, treći put, a onda im napomenem da nema potrebe da to rade na času, štaviše to može da se shvati i kao da ne paze bla, bla, bla. E onda se to izrodilo u svašta nešto, da bi vrhunac cele priče bio momenat kad me veroučitelj pita zašto im ja ne dozvoljavam da se krste i da treba da imam obzira, jer im je on rekao da ne moraju da ustaju, eto izašao je u susret.
Pa sam onda dobila i izokola savete da ne čačkam zbog roditelja, što me je dotaklo k'o lanjski sneg.
Direktorka se žena zabezeknula kad je čula.
Otprlike nisu polse to radili kod mene, ali vidim da se puno ljudi krsti na svim mogućim i nemogućim mestima i svakakvim situacijama, a kad ova deca porastu ima šanse da bude još i gore.
Kosta, 27.05.2004.
Todor, 03.10.2009.

AnaK

 :crycry: :crycry: :crycry:

Ja sam se nadala da postoji neki protokol, pa ako 'bus' ne spada u pogodna mesta, da to iskopiram, umnožim i delim :lol:
Janko 23.7.2002.

Finalina

Quote from: AnaK on December 18, 2011, 12:35:08 AM
Zanima me da li crkva od vernika očekuje da se prekrste kad vide crkvu kroz prozor busa ili u daljini. Meni to stvarno deluje, odličan Unin izraz, kao 'performans' i preterivanje.
ne, ne ocekuje

senka

kad prolaze pored groblja...
ja čujem crkvena zvona u stanu, nekad me i probude, ne znam dal se moj komšiluk preksrti ležeći u krevetu, perući zube, u toku seksa...treba biti dosledan

mada kad smo kod tog nekog "fanatizma", moja deca su danas (opet) pevala "bože pravde" u kolima i ljutila se što ne mogu da ispoštuju formu, jer nisam dozvolila da se odvežu i ustanu  :lol:
M.2000.
K.2003.
A.2006.
SD mama

AnaK

Janko 23.7.2002.

veki

i mene ovo zanima, a moram priznati da me i nervira

senka

Quote from: AnaK on December 18, 2011, 12:52:56 AM
:nesvest:

a) odnosi se na moj post?
ako je pod a) odgovor potvrdan
b) na ceo moj post?
c) na određene delove mog posta?
:lol:
M.2000.
K.2003.
A.2006.
SD mama

maxic

Meni krstenje na casovima, ne bi bilo cudno, sad iz ove perspekitve.  Ovdje je sasvim normalno, da se u public skolama, djeca vjernici, nekad zajedno pred odlazak u ucionice na brzaka pomole.  Nikog ne primoravaju, ne ometaju, to je to.

Ovo drugo nisam nikad vidjela, tj i da jesam ne bih obratila paznju.
Anya 3-26-04
Milosh 12-31-05
Marko 8-3-07

Plava Baklava

Čisto preterivanje, dokazivanje religioznosti sebi i drugima kroz spoljne manifestacije.


moj vrtiguz

...................................................
ima nas i ovde:  http://plavabaklava.wordpress.com/

moje petljancije: http://bojeduse.wordpress.com/

zona sumraka: http://razmisljarnik.wordpress.com/

Nanny Ogg

Quote from: AnaK on December 18, 2011, 12:18:32 AM
Šta nalaže vera, kada se treba krstiti u blizini crkve?

Pravilno je prekrstiti se na ulasku u hram/bogomolju, kao i pri izlasku, s tim sto se tada treba okrenuti tako da gledas ka crkvi, tj ne valja joj okretati ledja.
Vernik bi trebalo da se prekrsti i kad cuje crkvena zvona, jer ona najavljuju vreme za molitvu.

Sve ostalo je cisto preterivanje i pomodarstvo (da sad ne kazem nesto mnooogo gore  :D:innocent:


Ajte zene, ne dram'te