Main Menu

Revidirah stavove o Titi

Started by mango, May 13, 2009, 06:00:37 PM

Previous topic - Next topic

lilit_depp

#15
Prvo mozda ne bi bilo lose da se izjasnim ko neko cijoj familiji u najvecem procentu nije prijalo "podrzavljenje" svega '45. :lol: To "izjavljujem" posto bih da nastavim i kazem da je ne mislim ni da je ono sto je steceno pre toga u Srbiji (ili bilo gde drugo), bilo steceno na apsolutno  legalan i preterano dobar i, utopijski receno, pravedan nacin. Hocu reci, svaka revolucija ili prevrat su imali svoje "partizane" i mozda ne bi bilo na odmet imati i to na umu. No, to i nije tema, rekla bih.  :lol:

Elem, mislim da Jovanka Broz treba da zivi ko neko ko je nekad bio 1. lady drzave ciji kontinuitet smo se ubili da nastavimo. Da li mora da zivi na Dedinju, to je vec drugi padez.
L, L, K

Dada

Quote from: Lilit_Depp on May 14, 2009, 12:52:04 AM
Prvo mozda ne bi bilo lose da se izjasnim ko neko cijoj familiji u najvecem procentu nije prijalo "podrzavljenje" svega '45. :lol: To "izjavljujem" posto bih da nastavim i kazem da je ne mislim ni da je ono sto je steceno pre toga u Srbiji (ili bilo gde drugo), bilo steceno na apsolutno  legalan i preterano dobar i, utopijski receno, pravedan nacin. Hocu reci, svaka revolucija ili prevrat su imali svoje "partizane" i mozda ne bi bilo na odmet imati i to na umu. No, to i nije tema, rekla bih.  :lol:

Elem, mislim da Jovanka Broz treba da zivi ko neko ko je nekad bio 1. lady drzave ciji kontinuitet smo se ubili da nastavimo. Da li mora da zivi na Dedinju, to je vec drugi padez.

Potpis na sve  :innocent:

I da dodam jos nesto sto sam procitala prije neki dan a potpuno odgovara mojim razmisljanjima.

"Slusajuci ljude u Srbiji u poslednje vreme ispade da je Srbija bila na strani Nemaca jer se niciji deda nije borio u partizanima, niko nije bio komunista i svi su bili kulaci pre drugog svetskog rata, svima je sve oduzeto a Srbija je po svemu tome onda bila najbogatija drzava na svetu!"
Milica 23.09.1995.
Djina 28.12.1996.
Jovan 29.08.2000.

Nanny Ogg

Quote from: Dada on May 14, 2009, 01:20:41 AM
"Slusajuci ljude u Srbiji u poslednje vreme ispade da je Srbija bila na strani Nemaca jer se niciji deda nije borio u partizanima, niko nije bio komunista i svi su bili kulaci pre drugog svetskog rata, svima je sve oduzeto a Srbija je po svemu tome onda bila najbogatija drzava na svetu!"

:good:


Ajte zene, ne dram'te

mango

Quote from: Lilit_Depp on May 14, 2009, 12:52:04 AM


Elem, mislim da Jovanka Broz treba da zivi ko neko ko je nekad bio 1. lady drzave ciji kontinuitet smo se ubili da nastavimo. Da li mora da zivi na Dedinju, to je vec drugi padez.

Verovatno sam ovo htela da kazem, mada sam iskreno receno inspirisana potpunom neumerenoscu ovih nasih savremenika, ne samo njenom licnom pricom.




Xe

Quote from: Dada on May 14, 2009, 01:20:41 AM
Potpis na sve  :innocent:

I da dodam jos nesto sto sam procitala prije neki dan a potpuno odgovara mojim razmisljanjima.

"Slusajuci ljude u Srbiji u poslednje vreme ispade da je Srbija bila na strani Nemaca jer se niciji deda nije borio u partizanima, niko nije bio komunista i svi su bili kulaci pre drugog svetskog rata, svima je sve oduzeto a Srbija je po svemu tome onda bila najbogatija drzava na svetu!"
Da potpisem, kao naslednik obe polovine price :)
http://mojetvoko.wordpress.com/
moram ovo da loliram by MissL

NikkiL

Quote from: mango on May 13, 2009, 06:00:37 PM
Mislim se nesto, a u kontekstu ove i price koju gledam nedeljama o pljacki Srbije posle 2001. (u Insajderu), onaj je ziveo kao nekrunisani car, trosio koliko je mogao, al' nije obezbedio sledecih deset generacija. Prakticno nista nije imao na svoje ime. Ni on, ni ona, ni njihova deca. Prosto mi dodje da odem da mu se poklonim....

Ne mislim da iza toga stoje ikakve patriotske pobude velikog drzavnika, vec cist sebicluk matorog coveka koga nikada nista osim sopstvenog zivota nije zanimalo a kamoli kako ce neko njemu blizak ziveti posle njegove smrti (iliti posle nas potop).

A slazem se da bi bivsa prva dama bilo koje zemlje trebala da ima kakve takve pristojne uslove za zivot... nego...jer to vazi onda i za gdju Miru ako odluci da se vrati da zivi u Srbiji ne znam skinuse li joj one silne optuzbe u medjuvremenu.... ;D
CyberPsihologija Blog
Dekoracija torti i kolaca

Angela 27.10. 2002
Konstantin 03.01. 2006

Padre

Koliko znam Mira ima kuce u kojima moze da zivi jer se njen muz a i ona zbrinula na vreme (videli kao je prosla Jovanka).
A sto se tice Jovanke mislim da treba da ostane na Dedinju u vici/kuci koja odgovara Prvoj Dami. Uostalom nakon njene smrti to sve opet ostaje narodu jer Jovanka ima kucu na koriscenje, dece nema, Zarko je umro a Misa je ambasador Hrvatske u Moskvi (ako nije u medjuvremenu promenio lokaciju).

Diamond

Ne mogu da shvatim da neko moze Jovanku nazvati sponzorusom jer nece da ode sa Dedinja?!
Tuzno je kako je toliko vidno da ona nema nista a neko se sprda s tim, bas tuzno.
Mislim da jako lose zivi, stara je a nema nikoga. Gljivica Pacici se hvalli da ce joj dati pasos!?!?! Zali Boze, a sta ce joj?!?! Da s njim ode u grob...jadno...

:ph34r:

Quote from: mango on May 14, 2009, 01:17:15 PM
Verovatno sam ovo htela da kazem, mada sam iskreno receno inspirisana potpunom neumerenoscu ovih nasih savremenika, ne samo njenom licnom pricom.

e pa savremenici izgleda shvatili da nicija ne gori do zore, pa odlucili da se obezbijede unaprijed i odmah za narednih nekoliko generacija  :hm:

linga

Quote from: mango on May 14, 2009, 01:17:15 PM
Verovatno sam ovo htela da kazem, mada sam iskreno receno inspirisana potpunom neumerenoscu ovih nasih savremenika, ne samo njenom licnom pricom.

I samo u tom delu bih mogla da te potpisem, tu se moje razumevanje za porodicu Broz, levu opciju, nasih 50 izgubljenih godina zavrsava.
Da bih revidirala svoje stavove o Titu, verovatno mi ne bi bili dovoljni ni svi dokmenti iz istorijskog arghiva, jer se cvrsto drzim toga da istoriju pisu pobednici...

lilit_depp

Quote from: linga on May 24, 2009, 12:25:33 AM
Da bih revidirala svoje stavove o Titu, verovatno mi ne bi bili dovoljni ni svi dokmenti iz istorijskog arghiva, jer se cvrsto drzim toga da istoriju pisu pobednici...
Naravno, s tim sto meni to isto vazi i za istoriju pre toga. Karadjordjevici pljuvali Obrenovice, a Obrenovici Karadjordjevice, a duzina monarhije nije bila nesto duza (a tesko i uspesnija, bar po drzavu u celini) od perioda posle '45. Tako da, da, istoriju pisu pobednici, al to je, po meni, primenjivo na svaku vlast koja se negde vaspostavi.

Ono sto mene generalno iritira je zatiranje onih koji su bili pre nekih koji su sada i mislim da to za samu Srbiju nije dobro. Meni je fenomenalno to sto u Becu i dalje stoji ploca koju su postavila 2 ruska generala koja su "oslobodila" Bec (pretpostavljam da su za Beclije Rusi bili sve drugo osim oslobodioci). E sad, karakteristicno za tu tablu je da je tim putem gde je ona stajala trebalo da prodje metro. I mogli su ladno da je sklone ("iz opravdanih razloga" :lol:). No, oni su nju skinuli, napravili liniju metroa i ponovo nalepili (moze se videti tacno na tom mestu gde je bila nekad, al sad samo stoji zalepljena na jednom, vrlo vidljivom, zidu).
Istorija je istorija.
L, L, K

Unabebili

Quote from: Diamond on May 23, 2009, 08:26:09 PM
Ne mogu da shvatim da neko moze Jovanku nazvati sponzorusom jer nece da ode sa Dedinja?!
Tuzno je kako je toliko vidno da ona nema nista a neko se sprda s tim, bas tuzno.
Mislim da jako lose zivi, stara je a nema nikoga. Gljivica Pacici se hvalli da ce joj dati pasos!?!?! Zali Boze, a sta ce joj?!?! Da s njim ode u grob...jadno...

Taj neko sam ja :), ali ocigledno nisi pazljivo procitala post,
jer nisam rekla da je sponzorusa zato sto nece da ode sa Dedinja,
vec zato sto se udala za coveka starijeg od sebe ravno 32 godine,
a dozvolices mi malko dileme oko toga da je razlika vise nego drasticna.

I zanimljivo ...nekako malo znam zena koje su se udale za nekog ko je tri decenije stariji i da je pri tom siroma' :hm: ili  da nije na nekom polozaju.

Mada dopustam , doduse u promilima, verovatnocu da se udala iz strastvene ljubavi prema Titi.

Ako ti nekad dodje pod ruku knjiga Djure Zagorca "Jovanka" , i ako budes imala zivaca da je procitas, bice ti zanimljiva svakako. ;)

A sa druge strane, ako neko odbije da ode da zivi u znacajno pristojnijim uslovima koji mu se nude u nekom drugom delu grada, onda mi nekako nije jasno cemu pompa oko njenog licnog izbora da zivi u nezagrejanoj , raspaloj kuci.

A da treba da prima penziju koju je stekla - treba, kao i svi ostali penzioneri u ovoj zemlji.

Ako smo se razumeli :ok:sta  ja pokusavam da kazem.
Ako nismo, pa i to je ok :ok:

A o  istorijskim zaslugama  bilo koje prve dame ovih prostora uopste ne bih diskutovala.

Don't follow me, I'm not leading. Don't lead me, I'm not following.

Bracno stanje nije kontraindikacija za svalerisanje. Pa, kad logično razmisliš, ne samo da nije kontraindikacija, već je neophodan uslov . by Vojka&AnaK





http://bebili.blog.rs/

Finalina

Quote from: Unabebili on May 24, 2009, 01:10:45 AM
A o  istorijskim zaslugama  bilo koje prve dame ovih prostora uopste ne bih diskutovala.
steta, to bi tek bilo interesananto  :lol:

Jovanka je deo Tita, pa tako i citavog polustoleca u kome smo ziveli. Danas je to samo tuzna prica u vezi nje, ali kao i bilo cija zivotna.

Da su komunisti zaista ikada otisli sa vlasti ona bi zivela kao slobodna i ne bi sada bilo polemike oko toga sto je njoj tesko ili da li je ona to zasluzila.

Steta sto ovaj narod voli da ima kratko pamcenje pa rehabilutuje neke ljude radi cistog ispiranja savesti. Ja je ne bih dirala gde god da je, kao sto ne bih ni naziv Titove ulice ukidala. Ali to spada u domen onog sto je i Lilit pomenula : istorija je istorija.

U ovom krajevima nema dovoljno sloge da brojni pobednici napisu neku zajednicku istoriju  :lol: 

Lani

Potpis za Unu, za sve što je rekla na temi  :kiss1:

Diamond

@Una
Ja tebe potpuno razumem sta hoces da kazes! Potpuno!
Zasto se udala za Tita nije na meni da kazem, njena stvar, ali nije ni jedina a ni poslednja kroz istoriju koja je to uradila. Verujem da je bila i okrutna prema drugima, da je iskoristavala svoj polozaj, ali, to se opet moze reci i za sve druge 1 dame, zar ne?
Ono sto Jovanku odvaja od drugih 1 dama je to sto ona nema nista! Tu je jedina, ako vi znate negu drugu 1 damu koja nema nista, prosvetlite me, ja ne znam. Mene eto samo to fascinira, koliko moras biti grozan prema drugima a da pri tom ne iskoristis svoj polozaj barem sebi da obezbedis krov nad glavom?!
Subjektivno mislim da Jovanka ne zeli da ode s Dedinja iz inata prema vlastima, iz ogorcenja, a provereno znam da je bilo godina kada joj nisu dozvoljavali posete najblize rodbine pa je tako ostala potpuno samo.
Nadam se da smo se skapirale :D