Main Menu

Šta čini dobro vaspitanje?

Started by AnaK, May 14, 2009, 03:28:07 PM

Previous topic - Next topic

AnaK

Dopalo mi se, kao podsetnik :)

Šta čini dobro vaspitanje?

Najvažniji činioci bez kojih se dobro vaspitanje ne može zamisliti su bezuslovna ljubav i naklonost, podrška i podsticaj individualnog razvoja deteta, pažnja i saradnja. Kako da odgojite dete da postane socijalno kompetentan čovek, savetuje bečki psiholog Julija Umek. 

Vaspitanje s puno ljubavi najbolje se primenjuje tamo gde ima ljudi, nije važno da li su to roditelji, rođaci ili prijatelji, deca uvek uče. Učenje je jedno od prvih ciljeva dobrog vaspitanja. Što više sećanja na zajedničke ručkove, igre, crtanje, razdraganost i smeh uz stalno prisutnu pomoć i podršku, to se dete bolje razvija. Decu dobro pratiti kroz život, znači ujedno i pružiti utehu, ali i zavesti disciplinu.

Podrška umesto pomoć

Prestanite stalno da želite da pomognete, kada deca nešto ne savladaju. Deci je potrebno iskustvo, da sama uspeju u nečemu. Roditelji svojim ponašanjem pružaju podršku u razvoju dece, što se odražava na njihovo vaspitanje. Put ka nezavisnom životu treba prihvatiti i čak izgraditi kao individualnu šansu za razvoj.

Naklonost i pažnja

Toplotu i bezuslovnu ljubav dete dobija naklonošću i pažnjom koja mu se u dovoljnoj meri pruža. U to naravno spadaju i maženje, topli pogledi i puno srdačnog smeha. Pri tom je od velikog značaja postojanje odgovarajuće mere. Važno je izbegavati emocionalnu hladnoću kao i preteranu emocionalnost. 

Poštovanje deteta

Poštujte činjenicu da je Vaše dete, svoj čovek. Važno je da verujete da će dete samo naći svoj životni put i da ga smatrate sposobnim da će samo naći rešenja i mogućnosti da planira život. Podsticajno druženje, dobri razgovori i razumljiva objašnjenja unapređuju međusobni odnos roditelj-dete. Pozicioniranje i poštovanje mišljenja deteta vodi ka tome da dete uči da preuzme odgovornost.

Uvedite pravila

Pravila se moraju obrazložiti i poštovati. Dobro prepoznatljive strukture pomažu orijentaciji i prepoznavanju granica. Dogovori moraju obostrano da se poštuju. Ukoliko se pravila i obećanja ne ispoštuju, onda moraju da postoje očekivane konsekvence. Pravila, navike i rituali stvaraju kontinuitet i sigurnost kod deteta.

Praštanje

Praštanje i zahvalnost su pravi melem za dušu. Ukoliko se dogodi neki problematičan slučaj, o tome bi trebalo detaljno razgovarati, jer je i pravljenje grešaka deo života.

Ja sam ga videla ovde, ali se guglanjem može naći na bar 5 različitih mesta. Koje je najstarije, ne bih znala ( :girl_blum: za janavi)
Janko 23.7.2002.

nelly

 :kiss1:
odličan podsetnik,najviše mi se dopalo
Poštovanje deteta

Poštujte činjenicu da je Vaše dete, svoj čovek. Važno je da verujete da će dete samo naći svoj životni put i da ga smatrate sposobnim da će samo naći rešenja i mogućnosti da planira život. Podsticajno druženje, dobri razgovori i razumljiva objašnjenja unapređuju međusobni odnos roditelj-dete. Pozicioniranje i poštovanje mišljenja deteta vodi ka tome da dete uči da preuzme odgovornost.
...okrenuću lice prema suncu i senke će ostati iza mene ...

Glitter


chokoladica

Ah..ja sam savrsen roditelj  :lol:
Super tekst   :good: (ovo je ozbiljno)

stacka

Aleksa - 22.12.2006.
Maša - 7.6.2010.

disco2000


Xe

Odlican tekst, valjalo bi mu se s vremena na vreme vracati.
http://mojetvoko.wordpress.com/
moram ovo da loliram by MissL

Finalina


Lani


Bebel

Lav 05.10.05.

MissL

Stiv 24.11.2003.

Ucinilo mi se da cu da prestanem da pusim :D

mango

Sve je dobro, a ja cu da izdvojim

Podrška umesto pomoć

Prestanite stalno da želite da pomognete, kada deca nešto ne savladaju. Deci je potrebno iskustvo, da sama uspeju u nečemu. Roditelji svojim ponašanjem pružaju podršku u razvoju dece, što se odražava na njihovo vaspitanje. Put ka nezavisnom životu treba prihvatiti i čak izgraditi kao individualnu šansu za razvoj.



Ovo posebno za mame cija deca krecu u skolu :)




Despina

Quote from: Xe on May 14, 2009, 07:28:32 PM
Odlican tekst, valjalo bi mu se s vremena na vreme vracati.
:good:
A, L, S

Praslin




"Jao šta nas čeka, biće meni ove gliste milina jednog dana, sa setom da ih se sećam" - Disco

Finalina

malo da osvezim secanje na neke lepe teme