Knjige koje citaju vasa deca (preporuke, kritike, ideje isl..)

Started by NikkiL, May 31, 2012, 11:46:50 PM

Previous topic - Next topic

prevodilica

Meni se Bandoglavić Strahinja stvarno dopao, ne zato što znam ko su autor i likovi, već što je u mojoj glavi to baš negde nivo razmišljanja dečaka šestaka
D je nije još čitao, čuo je samo kad sam ja V čitala najzanimljivije delove i to mu se dopalo, ali pošto su trenutno zaluđeni drugom literaturom, ostavio je ovo za nekad kasnije

V je doneo Poteromaniju u našu kuću, pa su gledali filmove i sl, prva ozbiljno dugačka knjiga koju je pročitao je 4 Hari Poter
a brata je to podstaklo da čita Harija na engleskom, trenutno je na 2. knjizi


Dacko

Boris napokon čita svog prvog Pračeta, u pitanju je Mort, i puno mi je majčinsko srce kad mi naglas pročit baš one fazone koji su i meni bili najdraži. Pre toga je pročitao Dečake Pavlove ulice (uz očekivano vlaženje očiju na kraju) i knjigu koja mu se vrlo dopala: https://www.delfi.rs/knjige/107709_legende_o_starim_britanskim_junacima_knjiga_delfi_knjizare.html
Prijatno sam se iznenadila jezikom i stilom, a onda tek videla da je u pitanju reizdanje knjige iz šezdeset i neke, dakle iz vremena kad su se knjige radile polako, uz mnogo više brige o lepom izražavanju nego danas.

Vila

Dacko :girl_in_love:
I moja Ksenija je počinjala od Morta :girl_haha:
A uskoro ću ga i Dušanu dati, mislim da je zreo :girl_haha:
Ksenija 12.07.2001.
Dušan 19.01.2009.

"nije nasa duznost da od njih pravimo ljude kakve mi volimo, nego da im pomognemo da postanu ko oni hoce da budu"
Martina

prevodilica

Quote from: Dacko on March 31, 2019, 08:47:54 AM
Boris napokon čita svog prvog Pračeta, u pitanju je Mort, i puno mi je majčinsko srce kad mi naglas pročit baš one fazone koji su i meni bili najdraži. Pre toga je pročitao Dečake Pavlove ulice (uz očekivano vlaženje očiju na kraju) i knjigu koja mu se vrlo dopala: https://www.delfi.rs/knjige/107709_legende_o_starim_britanskim_junacima_knjiga_delfi_knjizare.html
Prijatno sam se iznenadila jezikom i stilom, a onda tek videla da je u pitanju reizdanje knjige iz šezdeset i neke, dakle iz vremena kad su se knjige radile polako, uz mnogo više brige o lepom izražavanju nego danas.

hvala za preporuku, ovo bi se D svidelo!


Pepi

Preporuka za čitače početnike: Princeza u papirnoj kesi, Vuk koji je ispao iz knjige, Gricko, Malčice nepodnošljivi slon, Kako sam postao pseto, Aristotel, veštičji mačak, Rusvajko i zmajevi na večeri... Sve ove knjige su se dopale i dasi i meni. I Avanture jednog Džonija, Nikole Đurička.

Elanor

šta je od internacionalnih dela u lektiri za osmi/prvi srednje? tražim inspiraciju.

milena ima zadatak da predstavi jednu knjigu po izboru, zajedno s još dve drugarice. nastavnik im je predložio (iznenadjujuće normalnu) knjigu, ali sad su ove dve došle s najčudnijom idejom koju sam čula: nutshell, ian mcewan - savremeni hamlet prepričan iz perspektive nerodjenog deteta, a kladim se da nijedna hamleta nije pročitala (niti zna šta je) :crazy:
Milena  21.06.2004.
Filip     08.06.2007.

AnaK

U osmom, koliko sam na sajtu Zavoda za udzbenike videla nista, za 1. Srednje:
https://www.lektire.rs/prvi-razred-srednje-skole/

:kiss1:
Janko 23.7.2002.

Elanor

hvala :kiss1:

selindžer mi deluje kao pristojna ideja,  ukoliko imam pravo glasa :girl_haha:
Milena  21.06.2004.
Filip     08.06.2007.

Mirka

Kosta, 27.05.2004.
Todor, 03.10.2009.

aleks

Nutshell je super, ali svakako bolje Selindzer.

Kod A. Kradljivica knjiga. Totalno nepotrebno za njih sada. A nije se setila Anu Frank da im da. Inace ,Kradljivicu rade tek u starijem uzrastu, jedno 4 godine kasnije, ali razredna ima neki svoj plan koji niko živ ne razume, a kamoli kontroliše. Ovo je sve  :wall:
Aleksandar - 25.06.2006
Sofija - 23.09.2010

Dacko

Za mlađe tinejdžere koji vole fantastiku, Princeza nevesta se pokazala kao pun pogodak, Boris je za dva dana pročitao i sad mu je to prvi izbor za poklone za odeljenske rođendane.


prevodilica

Hvala za preporuku, preneću dalje

Mi smo pre neki dan slučajno završili u Vulkanu, vidim da je i ovo njihovo izdanje, i zapravo me oduševilo kako su lepo uradili neka nova izdanja klasika, ilustracije, tvrdi povez, lepi fontovi...  :girl_in_love:
ili možda samo nisam dugo držala knjige u rukama, pošto već par godina čitam e-knjige   :girl_haha:


prevodilica

Preporuka od mog mlađeg sina

Fredrik Bakman - Moja baka vam se izvinjava
a ja dodajem i  - Brit-Mari je bila tu

tako su živo napisane, da mu nije bio problem da sažvaće svih 400+ strana, ako vole dobro izmaštane svetove poput Harija Potera, verujem da će im se svideti, a pročitaće knjigu koja ih uči da se različitosti poštuju i da je su-život takvih ljudi moguć i u današnjem svetu

Inače je Bakman najpoznatiji po knjizi Čovek po imenu Uve, a meni je to ubedljivo najslabija njegova knjiga

Za odrasle preporučujem od njega (doduše, nisu još izašle na srpskom, ali mislim da će ih u toku godine objaviti) Bear Town i drugi deo, Us against you
o nešto starijoj deci, adolescentskim problemima, roditeljima koji to preživljavaju