Main Menu

Disciplinovanje - moje dileme

Started by vrana, June 09, 2012, 11:15:03 AM

Previous topic - Next topic

vrana

Evo me opet sa temom o vaspitavanju  ;D Bicu sigurno preopsirna, ali mooolim vas procitajte ipak  :bighug:

dakle, moram da priznam da imam problem. Svasta ja znam u teoriji, ali mi praksa nekako stalno naopako krene. Mnogo toga sam citala na faksu, pa posle dok je Vasa bio mali, i dosta popularno psiholoske literature, pa pricala sa drugima, slusala njihova iskustva, razmisljala, konsultovala se i sve to za dzabe...ja i dalje nemam pojma kako ja njega da vaspitam...

ovo letovanje je apsolutni dokaz moje nemoci i njegove svemoci :lol: ne znam kako je do toga doslo, ali on zaista mene dovodi u situaciju u kojoj se osecam potpuno bespomocno. prosto, nisam mu nikakav autoritet, to pod jedan, a pod dva, u stanju je da me izmanipulise i da mu predjem preko nekih stvari samo zato sto me je sarmirao  :fool:

sigurna sam da nije ljubomora u pitanju, zaista je to nekako leglo na svoje mesto i mislim da njegovo ponasanje nema mnogo veze sa dolaskom brata koliko sa njegovim odrastanjem i provaljivanjem mojih slabih tacaka.

on je jedno dobro i umiljato dete, ali je jako jako svojeglav  i uporan i ja uopste ne znam na koji nacin se takvo dete disciplinuje. Ja sam, s druge strane, jedna nezna i topla i brizna majka, ali bez umeca da postavim granice na pravilan nacin (a da me posle ne grize savest zbog necega). on to izgleda kapira. mm je privrzen otac ali ga jako smara da o ovoj temi uopste razmislja a pogotovo ovako studiozno kao ja - on i nema neki konkretan princip, nego od situacije do situacije reaguje, i ne moze se bas pohvaliti doslednoscu.

problem je u tome sto je ovo sad vec bas otislo predaleko, tj vasino ponasanje postaje i opasno i bogami nevaspitano za jednog skoro cetvorogodisnjaka. npr bezi nam stalno, otima se na ulici, nece da da ruku, kada mu nesto ne odgovara u stanju je da nas pljuje, udara i plezi se. meni se kosa dize na glavi, nije se tako ranije ponasao, i ja sam mislila da cu razgovorom i dogovorom uvek moci sa njim sve da postignem. sad kad vidim ovo ponasanje, pitam se da li je trebalo ranije da primenim represivnije mere, umesto da sada moram da ga "prevaspitavam" sto je daleko tezi zadatak.

moj glavni problem je to sto ne znam vise koje sankcije i pedgoakse metode uopste da primenim kod njega a da to ima nekog efekta.

nikada ga ranije nisam tukla, ali je u poslednjih par meseci vise puta dobio po dupetu od mm-a, i ja sam ga jednom sljepnula kad me je ugrizao - na ovo se uopste ne tangira, tj place ali nastavlja da radi ono zbog cega je dobio batine, ili smisli nesto jos gore, gledda te u oci i provocira. dakle, morali bismo da ga bas umlatimo da bi to imalo nekog efekta, sto ne dolazi u obzir.

ukidanje crtaca, slatkisa, izlazaka ili bilo cega vise uopste ne pale - on nama preti, lupeta nesto tipa da onda ni mi ne mozemo u kafic, ali prosto ne poslusa nas ni tada.

zatvaranje u njegovu sobu na time out je takodje ranije palilo, sada vise ne, place, inati se, sizi, kad izadje smiri se na kratko, pa jovo nanovo - kao da nista nema trajno dejstvo, ako se i koriguje, to je samo na 10 minuta, u stanju je da sve ponovi posle pola sata, i tako non stop (nije da smo pokusavali samo par puta, ovo je cak i najcesce pokusavano)

ignorisanje ne pomaze - tj on ti ne dozvoljava da ga ignorises, pocinje da sizi, gura nas, udara, vuce, sto mi onda naravno ne mzoemo da ignorisemo, nego moramo da predjemo na neku drugu metodu.

odnedavno sam pocela da ga u takvim situacijama uzimam u krilo i cvrsto drzim dok se ne smiri, ne grdim ga, ne vicem, ali mu kazem da ne mogu da ga pustim dok se ne smiri. on je u stanju da se otima po pola sata, place i vristi toliko da je jednom zamalo poceo da povraca  :o
pritom, jednom kada smo onacno postigli dogovor i on se kao smirio, ja ga pustim, a on se okrene i isplezi mi se.
pristo ne moze da trpi da nije njegova poslednja i pocinje da besni cim vidi da je neko ljut na njega, to prosto ne moze da podnese.

jedino sto delimicno pali je bacanje igracaka. dakle, time kad mu pripretimo, hoce da poslusa, jer smo mu u par navrata stvarno bacili neke njegove igracke i on je stvarno bio ocajan. meni je ovo bas trula kazna, i nije u skladu ni sa cim pametnim, nit ima veze sa prestupom, niti nesto korisno moze iz toga da nauci...volela bih da to potpuno izbacimo ali za sada je to jedini nacin da poslusa nesto bez visesatnog ubedjivanja, dogovaranja, pregovaranja i izigravanja glupog avgusta od strane nas dvoje (posebice mene  :D)

Ok, ja jesam blaga, ali nisam popustljiva (u smislu da nesto npr zabranim, pa mu posle ipak dozvolim), i ok, jesam se do sada uvek vise truddila da se on oseca sigurno, voljeno i prihvaceno, nego sto sam se bavila postavljanjem granica, ali sada kada pokusavam da neki red uvedem, uvijam da je dosta toga i do njegovog karaktera...i pitam se kako da ga disciplinujem a da ga ne salomim? (ne mislim od batina, nego da mu ne slomim duh, ako se razumemo)

Vasa 3.8.2008.
Vuja 13.1.2012.

vrana

Vasa 3.8.2008.
Vuja 13.1.2012.

AnaK

Pročitala :diva:

Elem, meni je značila ova knjiga:

http://www.amazon.com/Setting-Limits-Your-Strong-Willed-Child/dp/0761521364

Imam je, nudim ti.

I ljubav i zaštićenost se podrazumevaju. Ali i granice su tu i zbog toga.
Ne sme da se otima i beži. Može da strada. Tačka.
Ja mislim da tajm aut deluje, ali dosledno. Uz vraćanje koliko puta treba.
Janko 23.7.2002.

vrana

Anak, hocu knjigu, trazila sam je od hypoline, ali ona ne moze da je nadje :clap:

znam da ne moze da bezi i tacka, ali evo konkretan primer:

sad na moru je pobegao iz restorana, ja sam ga pustila da se seta izmedju stolova pod uslovom da ne izlazi iz restorana. on je ipak izasao, dok sam ga stigla, nije ga vise bilo ispred restorana (to je zatvoreni hotelski kompleks, mogao b teoretski da izadje na ulicu, ali je relativno daleko taj izlaz). ja ga trazim, dozivam, pridruzuje mi se i radnica iz mini marketa koja ga poznaje. nadjem ga kako sedi ispred kafica i gleda ko prolazi. naljutim se na njega, odvedem ga u sobu, moja mama i ja razgovaramo sa njim o tome kako je to opasno, sta je sve moglo da se desi, automobili blablabla, opasni ljudi koji mogu da te ukradu i da niakda vise ne vidis mamu i tatu...blablabla...on gleda, ja mislim uplasio se, kaze ajde vise da ne pricamo o tome, previse je strasno...ja mislim da je upalilo.

sutra ujutru krenu on i moja mama na dorucak, uz dogovor i podsecanje da nema bezanja, dok se ona okrenula da mu sipa mleko, njega nije bilo. otisao je na plazu  :o
ja ga odvedem u sobu, zatvorim ga i kazem mu da ne mozemo da idemo na plazu niti blo gde jer se on opasno ponasa, i da ne mogu da ga pustim blo gde jer se plasim da ce pobeci.
on se buni, baca i tako dalje, ja ne popustam, kad se na kraju smirio, sednemo da razgovaramo. ja mu kazem dobro jesmo se dogovorili jutros da neces vise bezati?
on kaze: da, ali ja jednostavno hocu da bezim
ja: dobro, ali da li razumes zasto je to opasno?
on: razumem, ali ja jednostavno mogu da se brinem o sebi
ja: to ti mislis, ali zar se ne secas sta smo juce pricali sta sve opasno moze da ti se dogodi kada si sam?
on: da, ali to se meni jednostavno ne desava
ja: ali ti si mali, a ja sam velika, mpras da mi verujes da te ruzne stvar mogu da ti se dogode, i da si do sada imao srece sto ti se nista lose nije desilo kada si bezao
on: ali ja tebi jednostavno to ne verujem

i tako bi mogao ceo dan

nakon tog bezanja, pobegao nam je jos 4 puta za 6 dana.
Vasa 3.8.2008.
Vuja 13.1.2012.

linga

Nemam vremena da pisem sad nasiroko samo da citiram ovo sto si rekla:
odnedavno sam pocela da ga u takvim situacijama uzimam u krilo i cvrsto drzim dok se ne smiri, ne grdim ga, ne vicem, ali mu kazem da ne mogu da ga pustim dok se ne smiri. on je u stanju da se otima po pola sata, place i vristi toliko da je jednom zamalo poceo da povraca  :o

Ja sam posle dugo mucenja provalila da je ovo kod Alekse najbolej, a on je u Vasinom uzrastu imao napade besa, koji su sad presli na beskonacno cmizdrenje, takvo da mi je ono besnjenje skoro pa simpaticno.
Jednostavno frustrirani su ogrnaicenjima, ne umeju da se iskontrolisu i najbolje ih smiri kad ih neko zagrli i tako poruci, tu sam. Ne pali ni to odmah, ali od svega najbolje.
Drugo, nama je trebalo mnogo meseci da provalimo da Jana namerno povraca kad imamo konflikt, kad je nesto grdimo, ili je u time autu i sl. Grozno je bilo, ona je bila dete koje nicim nisi mogao da kaznis (mislim ni sad to nema efekta, ali sad je starija, sazrela i pu, pu, generalno zahvalna za saradnju).
Dakle - mantra, proći će proći će.
Sto je moguce vise doslednost. I broj do 150, meni se cini da im je, kad vide da sam se iznervirala i da ne drzim situaciju pod kontrolom, to davalo krila jos vise.
Drži se!

Zumbulica

Prvo, potpuno te sve  razumem  :bighug:
Sorry but you are not allowed to view spoiler contents.


Onako iskustveno, mislim da imas divno i zahtevno dete koje voli da pomera granice. Neke stvari ce vremenom uz veliki ulozeni trud biti bolje, ali on ce verovatno kroz odrastanje biti isti samo ce se razlog za bunt vremenom menjati. Prakticno, prilagodi se, neka zahtevi budu manji ali cvrsci (npr. posle burne svadje sa mojom cerkom u pubertetu gde bih sve odjednom da kaznim i promenim, ja ostanem cvrsta samo oko lupanja vratima, sve ostalo cemo polako  ;D)
Teoretsko znanje iako ti se cini da ne funkcionise u praksi sigurno mnogo znaci i pruza kostur vaspitanja  i siru sliku ....
....moje srce, ptica divljine, naslo je svoje nebo u tvojim ocima ....

Elanor

vrano, ti imas ekstremniju varijantu mog sina. ja priznajem da s njim ne umem, ali ide i ici ce,nekako... do puberteta
Milena  21.06.2004.
Filip     08.06.2007.

Deda

Posle 1.procitanog posta mogu samo a kazem da sigurno ima i ljubomore. Oni ne umeju to da kazu niti ispoljavaju pema bebi , ali size tako da gupo mi da pricam psihologu   :lol: , ali sigurno, sigurno ima uticaja .
N.je pre neki dan , glasno i jasno kazala (kad sam je pitala-zasto to radis) rekla :'ljubomorna sam : i onako izbechila oci na mene  :crazy:
Miss Fantastic     -   23.8.2004.
Mister Bombastic-    29.5.2006

AnaK

Mislim da ti treba da zaista i suštinski prihvatiš, srcem, da disciplinovanje nije suprotno od ljubav i zaštita. I da prestaneš da se oslanjaš na to da ste se 'razumeli'.
Da izdvojiš 2-3 stvari koje su za njega najopasnije, ili ih ti najteže podnosiš, i da se u nekom narednom periodu na to fokusiraš. Da prilagodiš posledicu težini 'prekršaja', a da što manje stvari smatraš prekršajem. Mi imamo dva pravila oko kojih nema kompromisa.
1. ne smeš da povređuješ sebe i druge
2. moram da znam istinu

Dresura, klasična  :kiss1:
Janko 23.7.2002.

vrana

linga, i meni se ova metoda cini najprimerenije, u smislu da se ja sa njom najbolje osecam. hocu da kazem, glupo je da ga kaznjavam na nacin na koji meni nije blizak, to se sigurno oseti, a kod mene, ovako sklonoj osecanju krivice, pruza njemu sjajnu platfprmu za manipulisanje.
ali u ocaj me baca to sto on, samo sto se izbavi iz mog stiska, krece opet da se plezi  :o

zumbulice, a se ponekad pitam da li sam sve do sad izgresila upravo zbog teorijskog znanja  :crycry:
tj  da li sam zbog stalnog bavljenja njegovim unutrasnjim svetom ptropustila da ga naucim kako da sacuva zivu glavu. jer kako raste, izazova je sve vise, a samim tim i opasnosti, a on mora ipak da nauci da se nekih nevolja kloni iako on sam ne vidi razlog za to.
Vasa 3.8.2008.
Vuja 13.1.2012.

Deda

Mene odusevljava Lingin muz . On postavi dete pored sebe i tako mu izobjasnjava  :girl_haha: stvari. Doduse Jana je bila u pitanju, ne znam kako je sa nesaradjujucom decom
Miss Fantastic     -   23.8.2004.
Mister Bombastic-    29.5.2006

vrana

linga, i meni se ova metoda cini najprimerenije, u smislu da se ja sa njom najbolje osecam. hocu da kazem, glupo je da ga kaznjavam na nacin na koji meni nije blizak, to se sigurno oseti, a kod mene, ovako sklonoj osecanju krivice, pruza njemu sjajnu platfprmu za manipulisanje.
ali u ocaj me baca to sto on, samo sto se izbavi iz mog stiska, krece opet da se plezi  :o

zumbulice, a se ponekad pitam da li sam sve do sad izgresila upravo zbog teorijskog znanja  :crycry:
tj  da li sam zbog stalnog bavljenja njegovim unutrasnjim svetom ptropustila da ga naucim kako da sacuva zivu glavu. jer kako raste, izazova je sve vise, a samim tim i opasnosti, a on mora ipak da nauci da se nekih nevolja kloni iako on sam ne vidi razlog za to.
Vasa 3.8.2008.
Vuja 13.1.2012.

AnaK

Ja bih ga držala u čeličnom stisku samo kad je napad besa akutan i preti da ga ugrozi. Za bežanje bih ga držala za ruku, sve vreme, ili nosila, a za to što se plezi bi me bilo baš briga. To bih ignorisala, kao da ne vidim.
Janko 23.7.2002.

vrana

anka, napadi besa su kod njega prilicno cesti, tj javljaju se uvek kads se pred njega postavi neki zahtev koji njemu ne prija, sto je gotvo svaki dan, a nekada i po nekoliko puta.

slazem se za drzanje za ruku, ja ga i drzim za ruku cvrsto uvek, ali sada, kada imam i kolica da guram, postaje prilicno tesko kontrolisati ga da se ne otme i ne pobegne...onda moram da jurim za njim gurajuci kolica ili pak da se osigurm da ne izlazim iz kuce bez dodatnog para slobodnih ruku, sto je ipak malo sumanuto. mislim, ja se osecam kao budala da ne mogu sa rodjene dvoje dece nigde da odem bez mm-a ili siterke  :-[
Vasa 3.8.2008.
Vuja 13.1.2012.

Xe

Sve su ti deovjke rekle   :bighug:  mislim da je ljubomoran i da vas testira do daske. I ja bih ignorisala to sto se plezi, eventualno bih progundjala za sebe (da me on cuje) kako je jako ruzno pokazivati jezik, bez kontakta ocima (taj ignor najteze podnose)
Sad vas je konacno imao sve vreme (jer ste bili zajedno vise dana bez prekida), a vi ste paznju delili s "uljezom"
Mis mali, sigurno mu je tesko  :love32:
http://mojetvoko.wordpress.com/
moram ovo da loliram by MissL