Zastrašujuće mračna strana Švajcarske

Started by AnaK, April 28, 2014, 11:45:21 AM

Previous topic - Next topic

lilit_depp

Quote from: martina on April 30, 2014, 08:23:42 PM
ma dobro, sa'cu ja ko moja tete ljilja: eno ih svajcarkinje, jadne, peru robu na potoku  :lol:

mislim, zene nisu ni gladne ni zedne, ne moraju da rade jer im muzevi zaradjuju dovoljno, prije 20 godina je minimalna satnica u torontu bila $6.75 a u svajcarskoj 12 franaka ( vise nego duplo)
da se ne lazemo, ja bih radje da nemam pravo glasa, al da imam duplu satnicu, ako moram da biram
a nije da nemaju, sad, eto, imaju

imaju. sad je minimalac 4000 franaka, al su troškovi života ogromni. potrošačka korpa, zdravstveno, socijalno, stanarina, odeća, prevoz: www.b92.net/biz/vesti/svet.php?yyyy=2014&mm=04&dd=19&nav_id=838378
zaboravili su da dodaju obdaniste i slicne stvari.
na stranu sto ti je plata dodatno oporezovana samo zato sto ti muz radi.

mislim, daleko od toga da im je lose kao u nigeriji, al moju socijal-demokratsku austrijicu tesko da bih menjala za svajcarsku (iako je u austriji minimalac oko 800 evra - aleks, ispravi me ako gresim! :lol:)

i na sve to, odnos prema zenama, manjinama, strancima...
L, L, K

maripoza

Quote from: martina on April 30, 2014, 08:23:42 PM

mislim, zene nisu ni gladne ni zedne, ne moraju da rade jer im muzevi zaradjuju dovoljno,

Nije to bas tako, nego je u pitanju ovo sto Lilit kaze. Poreska politika je takva da se zenama cesto vise isplati da ne rade nego da rade. To se posebno odnosi na porodice sa decom vrtickog uzrasta. Jednostavno, tako su im namestili da im vise novca ostane u domacinstvu ako zena sedi kod kuce i cuva decu, nego ako ide da radi i placa vrtic ili bilo kakvo drugo cuvanje dece. Dok deca ne stasaju da im cuvanje ne treba, prodje u proseku 10tak godina, a znamo koliko se lako zaposljava neko od 30 ili 40 + godina sa desetogodisnjom rupom u biografiji.

Dakle, ne peru ves na potoku, ali su sistemski izmanipulisane da "izaberu" da ne rade. Pogotovo one ciji muzevi ne zaradjuju neku sumanuto iznadprosecnu platu i kojima ta razlika u porezu predstavlja egzistencijalan znacaj.
Meni licno sasvim dovoljno da takvu drzavu ne smatram idealnim mestom za zivot, nego naprotiv.
Svajcarska je bogata kao drzava upravo zbog krutih i eksploatisucih zakona prema pojedinim kategorijama (zene, stranci kao radna snaga i slicno), sto nema nikakve veze sa materijalnim (a posebno duhovnim :lol:) bogatstvom ljudi koji tamo zive. Svakako da u proseku zive bolje nego mi, ali meni licno nacini na koje se to u globalu postize nisu nimalo prihvatljivi - naravno ako pricamo o drzavama, ne o narodima i pojedincima.
Old enough to know better, but too young to care.

Elanor

Quote from: martina on April 30, 2014, 08:23:42 PM
da se ne lazemo, ja bih radje da nemam pravo glasa, al da imam duplu satnicu, ako moram da biram
a nije da nemaju, sad, eto, imaju
a da li bi to isto i za cerku?
Milena  21.06.2004.
Filip     08.06.2007.

Praslin

Taj momenat da je poreska politika usmerena tako da ucenjuje žene nije švajraski specijalitet, ima toga i u drugim zemljama. Sećam se da je moja kuma, dok je živela u Parizu, govorila da se njima ne isplati da ona radi.
Poreska davanja im drastično skoče, čuvanje dece mora da se plati - sve to bi bukvalno pojelo njenu platu, pa bi bili u minusu, ili u najboljem slučaju na nuli.
Naravno, sistem je udešen i tako da muškarac više zarađuje, pa iako formalno bilo ko od njih dvoje može da ostane uz decu, u realnosti su to gotovo uvek žene.



"Jao šta nas čeka, biće meni ove gliste milina jednog dana, sa setom da ih se sećam" - Disco


Glitter

U uk je ista situacija oko destimulacije zena da cim rode ostanu kod kuce. Kultura gde babe  cuvajh decu nije kao kod nas te se najcesce svede na mamu i ttu koji zongliraju i shvate da su u minusu ili mama sedi kod kuce. Posle nekog vremena im se omili to pa im rupa u biografiji vise sluzi kao izgovor nego kao razlog. Poreska politika je grozna. Ali vise problema postoji sa manjinskim zajednucama koje nece da se integrisu nego sa drustvom koje ih diiskriminise
zene i muskarci po.zakonu su placeni isto na istoj pozicijj. U praksi mislim da ne sme ispod nog propisanog tiera  ali d ima razlika u pkatams.

lilit_depp

Quote from: Glitter on May 01, 2014, 12:21:52 PM
U uk je ista situacija oko destimulacije zena da cim rode ostanu kod kuce. Kultura gde babe  cuvajh decu nije kao kod nas te se najcesce svede na mamu i ttu koji zongliraju i shvate da su u minusu ili mama sedi kod kuce. Posle nekog vremena im se omili to pa im rupa u biografiji vise sluzi kao izgovor nego kao razlog. Poreska politika je grozna. Ali vise problema postoji sa manjinskim zajednucama koje nece da se integrisu nego sa drustvom koje ih diiskriminise
zene i muskarci po.zakonu su placeni isto na istoj pozicijj. U praksi mislim da ne sme ispod nog propisanog tiera  ali d ima razlika u pkatams.

Glit,
zvučiš ko klasični UK fašista! :rofl:
Al dobro, fašizam je ionako krenuo iz UK, pa su ga Britanci u međuvremenu pripisali Hitleru.

Problem sa manjinskim zajednicama nikad ne može više biti problem te zajednice već problem države koja, ako neće da ima haos, mora da nađe način za adekvatnu integraciju ljudi koji imaju pravo boravka/državljanstvo u toj zemlji.
A ako im danas smetaju Pakistanci/Indijci/etc, trebalo je manje da kolonizuju u prošlosti.  :D

Takođe, nemam ništa protiv velikih poreza (meni na porez i zdravstveno ide trecina bruto plate), al samo onda kad ta država ima državne škole, zdravstvo, ne-getoizaciju, etc...na pristojnom nivou. Sto UK nažalost nema te mi se jos odavno javlja da će im se to debelo obiti o glavu.
L, L, K

Glitter

Fon mi je priguao jedno ne. Drustvo koje ih ne diskriminise :lol:

lilit_depp

L, L, K

Glitter

Kako to mislis nrma drzsvne skole zdrsvstvo itd :think:
Zdravstvo je besplatno ali placa s porez na NHS
skola je besplatna osim ako odlucis z drugacije

a to da su ponosni kolonisti jesu. Mislim da nemaju toliko priblema sa indijcima i pakistancima koliko sa drugim evrposkim drzavljsnims pogoyovo onima koji su u eu usle poslednjih godina na mufte

Glitter

Quote from: lilit_depp on May 01, 2014, 12:51:55 PM
jos gore!  :rofl:
ma nije bre niko te ne dira prime te na grudi junacke i benefite a yi tcrdoglavo neces da budes deotog drustva. Gde tu logika

lilit_depp

Quote from: Glitter on May 01, 2014, 12:56:16 PM
Kako to mislis nrma drzsvne skole zdrsvstvo itd :think:
Zdravstvo je besplatno ali placa s porez na NHS
skola je besplatna osim ako odlucis z drugacije

a to da su ponosni kolonisti jesu. Mislim da nemaju toliko priblema sa indijcima i pakistancima koliko sa drugim evrposkim drzavljsnims pogoyovo onima koji su u eu usle poslednjih godina na mufte

1. Broj kvalitetnih državnih škola u UK se meri u promilima (naravno, svima su nam kriterijumi različiti šta "kvalitet" podrazumeva).
2. Zdravstvo "na knjižicu" je toliko očajno da bolje da ne počinjem. Moraš da imaš neki vid privatnog osiguranja da se osećaš sigurno.
3. O tome koliko UK ima koristi od EU, bolje da ne počinjem! :lol: Sigurno više nego sve te jadne državice koje su ušle "na mufte".
4. Geto_lajk_naselja_za_imigrante su zastrašujuća, škole za te ljude nikakve, zdravstvo nikakvo, budućnost ne postoji.
5. Naravno, ima i onih koji ne bi da se integrišu, al daleko su od većine.
L, L, K

lilit_depp

Hm, zvučim kao neko ko ima problem sa UK!  :rofl:

Na stranu što Heathrow izbegavam u širokom luku kad god negde putujem. Kopno je kopno.  :D  :lol:
L, L, K

Glitter

Za zdravstno znam sigurno da nije tacno to stotvrdis. Za skolu ce da cenim kad upisem dete u jednu.  O ekonomiji  ne umem.
Ali o zdravstvu sam ovde.negde.vec pisala i razlici izmedju privatnog i drzavnog.

Dada

Lilit, nisam se udubljivala u islandski sistem ali ako mozes da ga proucis caskom da odlucim da li da stvarno tamo trazim politicki azil kao sto sam tati zaprijetila poslije poslednjih izbora u Srbiji i nekih britvinih nebuloza :lol:
Milica 23.09.1995.
Djina 28.12.1996.
Jovan 29.08.2000.