Sta kad se utvrdi da imate problem?

Started by Xe, April 29, 2009, 08:14:49 PM

Previous topic - Next topic

Xe

  Osnovni postulat u obradi steriliteta je da je to bračna bolest i da je potrebna obrada oba partnera. Prvi razgovor je najbolje obaviti odvojeno da bi se dobili verodostojni podaci vezani za seksualni život (početak, infekcije, trudnoće, prekidi...) u predbračnom životu.

Iskustvo je pokazalo da u svega 25% fertilnih (plodnih) brakova zatrudnjivanje uspeva u prvom mesecu braka, u toku prve godine u oko 90%, a 10% žena zatrudni u drugoj godini braka bez ikakvog lečenja.
Ispitivanje ženskog partnera obuhvata:
    * Ginekološki pregled: podrazumeva pregled pod spekulumom, kolposkopiju, PA-test, utvrdjivanje grupe vaginalnog sekreta, V+C bris, specifične pretrage (genitalne mikoplazme, chlamidija, todžoplazma), bimanuelni pregled, pregled dojki uz obraćanje pažnje na aksilarnu i pubičnu dlakavost.
    * Ispitivanje hormonskog statusa (od 2. do 4.-og dana spontanog menstrualnog ciklusa). Ukoliko se pokaže potreba hormoni se mogu ponoviti u sredini i u drugoj polovini ciklusa. Osim hormona jajnika ispituju se hormoni štitne šlezde, nadbubrega i hipofize.
    * Folikulometrija: ultrazvučno pracenje rasta, sazrevanja i oslobadjanja jajne ćelije [ovulacija]- počinje se od 8. dana ciklusa a zatim se pregled ponavlja u sredini i drugoj polovini ciklusa. Ukoliko se ustanovi da nema ovulacije ista se može stimulisati Klomifenom , Metforminom, Gonadotropinima, Pregnilom u zavisnosti od uzroka.
    * Postkoitalni test- služi za otkrivanje cervikalnog (od strane grlića) uzroka  steriliteta. Testom se verifikuje interakcija izmedju cervikalne sluzi i spermatozoida. Izvodi se 2-3 dana pre ovulacije kada je cervikalna sluz optimalna za penetraciju, 2-6 sati nakon odnos, a normalnim nalazom smatra se 5-10 aktivnih spermatozoida. Kod lošeg PKT tragati za infekcijom (oba partnera) i antispermatozoidnim  antitelima.
    * Histerosalpingografija- primarna dijagnostička metoda kojom se radiološki (rentgengrafija) kontrastnim sredstvom utvrdjuje morfologija (izgled, oblik, položaj,  prisustvo abnormalnosti) kanala grlića materice, šupljine materice, konfiguracija i izgled jajovoda (položaj, prohodnost, priraslice). Radi se u prvoj fazi ciklusa(posle menstruacije)
    * Persuflacija-insuflacija metoda kojom se gasom (CO2) utvrdjuje prohodnost jajovoda, kao i uterotubarna instilacija (potvrda prohodnosti rastvorom koji u sebi sadrži antibiotik i kortiko preparat) su metode koje su danas u drugom planu, ali u odredjenim situacijama mogu imati svoju dijagnostičko-terapijsku vrednost.
    * 7.Laparoskopija: dijagnostičko-terapijska metoda kojom se direktno mogu registrovati i tretirati promene na adnexama i uterusu (priraslice, ciste, miomi, prohodnost jajovoda...), prisustvo i rasprostranjenost endometrioze i eventualne urodjene anomalije genitalnog trakta.
    * 8.Histeroskopija: dijagnostičko-terapijska metoda kojom se sagledava i eventualno koriguje problematika šupljine materice.
    * 9.U sklopu ispitivanja infertiliteta potrebno je uraditi kariotipizaciju oba partnera (hromozomska slika), imunološka ispitivanja, ispitivanje urodjenih i stečenih koagulopatija kao i postojanje hiperhomocisteinemije.
    * 10.U današnje vreme oplodnja (fertilizacija) u laboratorijskim uslovima i prenos embriona u matericu (IVF i ET) kao i mogućnost direktne oplodnje jajne ćelije injekcijom spermatozoida (ICSY) predstavljaju blistavu realnost u lečenju ranije infaustnih slučajeva kako ženskog tako i muškog steriliteta.

Ispitivanje muškog partnera:
    * Androloška anamneza (detinjstvo, toksini, operacije, bolesti, traume, kile, droga, alkohol, erekcija, libido, trudnoće u prethodnom periodu, psihološko status)
    * Pregled muškarca (habitus, masno tkivo, dlakavost, penis, skrotum testisi-eventualno prisustvo varikokele-proširenih vena testisa, duktus deferens, epididimis, prostata.
    * Laboratorijske pretrage:
          o spermogram: volumen 1,5-10 ccm; boja-bela ili žućkasta; miris-na rogačev ili kestenov cvet; viskozitet- viseća nit koja traje do 20sec.; motilitet-više od 50% pokretnih; razvodnjavanje- 900 do 3600sec. nakon ejakulacije; koncentracija- 40 do 250 miliona u kubiku; morfologija- više od 50% normalnih oblika.
          o spermokultura (otkriva eventualnu infekciju)
          o biopsija testisa
          o kariotipizacija
          o endokrinološke hormonske pretrage

I pored značajnih dostignuća na područiju humane reprodukcije uspešno se leči oko 50% parova.   
http://mojetvoko.wordpress.com/
moram ovo da loliram by MissL