Main Menu

Životno osiguranje

Started by janavi, June 23, 2009, 09:06:48 PM

Previous topic - Next topic

janavi

Na ovo me naveo današnji tekst koji sam pročitala

QuoteIspod proseka u životnom osiguranju

Beograd -- Sa godišnjim izdvajanjima od oko 10 evra po stanovniku za životno osiguranje Srbija se nalazi ispod proseka čak i zemalja u okruženju.

Statistički Srbija je znatno ispod proseka razvijenih zemalja, a polisu životnog osiguranja poseduje oko 2,5 odsto stanovnika Srbije.

ceo tekst
Ja se već neko vreme razmišljam da napravim polisu.
Zapravo sam pre nekog vremena već napravila, ali onda su mi se neke stvari u životu zdešavale i nisam je produžila.
Mislim da je krajnje vreme da je napravim ponovo.

Znam da je u razvijenijim zemljama to normalno i uobičajeno da se ima i po nekoliko polisa, a sa druge strane, mislim da sam u mogućnosti da neke pare godišnje izdvojim "za budućnost" tim pre što je moje dete u takvoj "situaciji" da će uvek zavisiti od nekoga, a mene neće uvek biti tu.

Eto, to su moja neka razmišljanja.
Kakva su vaša?
Imate li već polisu osiguranja?
Ako imate, volela bih neke savete, ako nemate, zanima me kako razmišljate o ovome.
Always be yourself... because the people that matter, don't mind, and the people that mind, don't matter.

I have a blog and I'm not afraid to use it

maxic

Imamo.
Ne znam bas u detalje, tj zaboravila sam, ali znam da je bolje uzeti dok si mlad i bez hronicne boljke( ovo se desilo mm i sad ima problem da poveca iznos sto mu potvrda dr. treba).

Uglavnom ono sto znam je da nasa trenutna moze da pokrije kucu, pokucstvo i dio djecijeg skolovanja. MM ima i neko dodatno na poslu u visini  trogodisnje zarade , nisam bas sto posto sigurna ali tako nekako.

Ovdje savjetuju da se ima osiguranje na onoliku sumu  novca od koje se kamatama i ulaganjima moze ( za ne daj boze) imati svake godine onoliko koliko je ostatku familije potrebno za zivot. To je otprilike sve cega mogu da se sjetim.
Anya 3-26-04
Milosh 12-31-05
Marko 8-3-07

janavi

a mogu li se i deca osigurati?
ovde mislim tek od 15 godina
(mada bi za V to verovatno bilo vrlo teško, ako ne i nemoguće)
Always be yourself... because the people that matter, don't mind, and the people that mind, don't matter.

I have a blog and I'm not afraid to use it

emge

Posto imamo kredit za stan i malo dijete, u slucaju smrti MM-a imacemo otplacen san, sto mi je vec dosta za neku sigurnost. Kako godine idu, imacemo i neki evric preko :lol: Jer smo polisu uzeli na visinu zaduzenog novca koji ce se nadam se smanjivati vremenom.


maxic

To stvarno ne znam. Pretpostavljam da mogu ako na neki nacin zaradjuju novac, a za ovu drugu stvarno nemam ideju.
Anya 3-26-04
Milosh 12-31-05
Marko 8-3-07

Sorciere

Imamo, oboje...
Doduse, prvobitni motiv za  uplatu zivotnog osiguranje je bio prizeman (te pare se simbolicno oporezuju tako da se na godisnjem nivou isplati).
Koliko znam, deca, ovde ne mogu da imaju zivotno osiguranje (a ni domacice)... u stvari vezano je za ljude u radnom odnosu... (mada mozda i ima takvih... kad malo bolje razmislim... nisam se raspitivala).
Osiguranja prodaju i osiguravajuce kuce i banke...
Nina 23.04.2006.

aleks

Imamo. Ovde je zivotno osiguranje uslov pri uzimanju kredita za stan, recimo. Mi se u tu akciju jos nismo upustali i ne znam da li cemo. Novac moze da se podigne posle, cini mi se, 6 godina i dobije se suma koju ste uplatili, bez kamata.

Aleksandar - 25.06.2006
Sofija - 23.09.2010

janavi

Always be yourself... because the people that matter, don't mind, and the people that mind, don't matter.

I have a blog and I'm not afraid to use it

emge

Jano, MM ima risiko životno osiguranje, što znači  samo u slučaju smrti ja dobijam te pare.
Znači nemamo to da imamo neke pare posle nekoliko godina.

Ali, zbog toga je cifra koju uplaćujemo mala :)

Elanor

imamo osiguranje vezano za kredit za stan (60% cifre mm, 40% ja), ali to je valjda ono sto emge zove riziko osiguranjem.
firme nam uplacuju tzv grupno osiguranje, nemam pojma vise u kom iznosu (kod mene je i vezano za bonus, tj poslovanje firme).
uplacujemo i nesto kao dodatno penziono, u iznosu koji se oslobadja od poreza (pa se visestruko isplati).
ova poslednja dva su na principu - daju ti pare kad napunis 65 (ili tvojima ako ti se sta desi, kad ti se desi), pa ti onda odlucuj sta ces s njima.
Milena  21.06.2004.
Filip     08.06.2007.

janavi

emge, ukapirala sam

elanor, da to kao dugoročna štednja, ali ono takođe uključuje i polisu osiguranja, ja sam tako nešto htela
Always be yourself... because the people that matter, don't mind, and the people that mind, don't matter.

I have a blog and I'm not afraid to use it

Lukina mama

Imamo i ja i mm, ovde kod nas mogu i deca da imaju, bar su nama nudili koliko me pamcenje sluzi.  Secam se da su mi nesto nudili za Luku, i bas cu da pogledam kao nisam bacila papire, posto nismo za Lukija uzeli.

Ovde u Chicago area, retko koji nas ima osiguranje, oni "Ne verujuju" u to, smatraju da im je to bacena para.

Mm ima preko posla, ja posto nemam placam posebno, nije puno ali da se ima nesto, i nije mi puno, mesecno je nekih $35....nisam odavno gledala te papire bas cu da proverim.

Ja mislim da je dobro uzeti to :)
Luka ,09 April 2005

Xe

KOd nas jos uvek nije donet zakon kojim bi se uredila ta oblast, te je polisa zivotnog osiguranja jos uvek rizik. Za razliku od stednje i kredita, koje garantuje drzava (ma sta o tome mislili, pare se ipak vrate), polisa ti ne garantuje da ce ti osiguranje biti isplaceno, narocito ako osiguravajuca kuca bankrotira ili zatvori radnju i zbrise.
Ako se odlucis za takvu vrstu osiguranja, osiguraj se na manju sumu, za svaki slucaj.
http://mojetvoko.wordpress.com/
moram ovo da loliram by MissL

Sorciere

Elanor, tako nesto imamo i mi. Znaci, pare koje se mesecno upacuju su malo oporezovane, u isto vreme je to i privatni peonzioni fond (koji mozes da koristis posle 65. godine) i zivotno, odnosno invalidsko osiguranje. Ovde postoji  i opcija preuzimanja tih para ako se definitivno napusta Svajcarska (ali se tada placa i neki porez na te pare). Meni to deluje visestruko dobro.
Da li imate responsabilité civil za stan i porodicu? Za iznajmljivanje stana je uslov, a za porodicu je, uslov za upis u obdaniste - na primer... Znam da nam je tu  4.000.000 franaka iznos na koji smo osigurani (koliko sam ja skontala to je steta koju mozemo da napravimo a da je osiguranje pokrije  ;D).
Nina 23.04.2006.

aleks

Ovde se to osiguranje ne otpisuje od poreza i to je totalno bezveze.

Mi placamo i osiguranje stana, to nam je trazila gazdarica. Ovde nije uslov za iznajmljivanje, ali se sve vise zahteva.
Aleksandar - 25.06.2006
Sofija - 23.09.2010