Main Menu

PCR metoda, valjda je ovako

Started by veki, June 26, 2009, 03:00:24 PM

Previous topic - Next topic

veki

pitanje za sve koji znaju
Moju seku su uputili posle 2-ge neuspesne VTO (ICSI) da uradi
PCR metodu na institutu za humanu reprodukciju u Visegradskoj 26.
Da li neko zna sta je u pitanju.

Njihova dijagnoza je oligospermija, a kod nje je sve u redu, s tim sto ima
lose propratne efekte hiperstimulacija za postupak.

Da li je neko bio kod njih, imam neke telefone na koje se niko ne javlja,
bilo kakva info bi mi bila dobrodosla
kao i npr da li postoji ista stvar i u Institutu za majku i dete u njihovom
institutu za humanu reprodukciju

Hvala

maripoza

PCR je samo metoda, ne znam na koju su je analizu uputili.
No, kad je rec o sterilitetu, tom metodom se obicno radi analiza na hlamidiju. Cak je i skraceno svi po laboratorijama zovu PCR.

Uglavnom, ako je to, poenta je u tome da je ta metoda pouzdanija od DIF metode, koja se ranije masovno koristila, a koja nije davala validne rezultate (ne razlikuje mrtve od zivih celija).
Old enough to know better, but too young to care.

veki

evo sad cu da prebacim njen mail da ne prekuckavam napamet

... na Institutu za humanu genetiku u bg-u rade pi-si ar metodu,nalaz iz krvi koji jedino oni rade,to obavezno moramo uraditi zbog daljih vantelesnih,jer ukoliko se ispostavi da je gen krivac svaka vantelesna je bezuspešna,mislim da sam ti to rekla.E sad ja imam broj tel.36 15 766,zovem ali mi se niko ne javlja zvala sam danima,pa te molim da se raspitaš nekako zna li neko išta o tome,možda je promenjen broj ili nešto drugo.Ovaj postojeći broj sam dobila preko informacija u bg-u.Kad budeš mogla raspitaj se preko nekoga ili tako nešto,ljubim te pa se javi....

maripoza

To je onda neko genetsko ispitivanje koje se radi PCR metodom. Ali tu vec ne baratam terminologijom da bih ti nesto konkretno znala reci.
Secam se da sam citala i o tome, ali sa tim nemam iskustva, pa je do sada i ono sto sam znala isparilo.

No, ona u mejlu ni ne kaze sta tacno treba da joj analiziraju, pa ces tesko tako da joj se raspitas za to sto je interesuje. Vidi sa njom da li su joj dali neki papir na kome pise tacan naziv analize koju treba da radi.
Old enough to know better, but too young to care.

Ela

#4
PCR je metoda  za genetska ispitivanja  http://en.wikipedia.org/wiki/Polymerase_chain_reaction
Verovatno ispituju da li kod njih postoji neki gen (mozda i gen nekog virusa) koji uzrokuje neki problem.Ne znam nista konkretnije


Xe

Da je u NS, mogla bih da se raspitam, ovako jako tesko. Probacu da proguglam, makar znamo sta treba da trazimo.
http://mojetvoko.wordpress.com/
moram ovo da loliram by MissL

Xe

Quote from: veki on June 26, 2009, 03:28:09 PM
evo sad cu da prebacim njen mail da ne prekuckavam napamet

... na Institutu za humanu genetiku u bg-u rade pi-si ar metodu,nalaz iz krvi koji jedino oni rade,to obavezno moramo uraditi zbog daljih vantelesnih,jer ukoliko se ispostavi da je gen krivac svaka vantelesna je bezuspešna,mislim da sam ti to rekla.E sad ja imam broj tel.36 15 766,zovem ali mi se niko ne javlja zvala sam danima,pa te molim da se raspitaš nekako zna li neko išta o tome,možda je promenjen broj ili nešto drugo.Ovaj postojeći broj sam dobila preko informacija u bg-u.Kad budeš mogla raspitaj se preko nekoga ili tako nešto,ljubim te pa se javi....
Ako se ispostavi da je neko od njih dvoje nosilac gena zbog kojeg je VTO nemoguca, postoje donacije spermatozoida/jajne celije u Pragu, kostaju manje nego VTO kod nas, a prilicno su uspesni.
http://mojetvoko.wordpress.com/
moram ovo da loliram by MissL

maripoza

Iscitah sad malo po netu. Da, PCR metodom se rade ispitivanja na razne stvari i ona bi morala znati sta tacno treba da analizira da bi mogla da joj saznas gde moze da uradi zeljenu analizu.
Old enough to know better, but too young to care.

Xe

Tacno. I virusi i genetska oboljenja i utvrdjivanje ocinstva.
Neka ti napise dijagnozu,pronaci cemo sta treba.
http://mojetvoko.wordpress.com/
moram ovo da loliram by MissL

veki

Smanjen broj spermatozoida (oligospermija) ili njihov potpuni nedostatak (azospermija-ovo je dijagnoza ), u 50 posto slučajeva su glavni razlozi muškog steriliteta. Takvo stanje može biti stečeno, nastalo pod uticajem različitih spoljnih faktora, ali uzrok isto tako može biti i nasledne prirode.
Mikrodelecije Y hromozoma, odnosno nedostatci ili gubici gena koji utiču na formiranje muških polnih ćelija tokom embrionalnog razvoja, mogu dovesti do smanjenja ili potpunog nedostatka spermatozoida kod muških potomaka.
Ovakve promene nisu vidljive standardnim mikroskopskim procedurama i jedini način da se proveri nasledni faktor jeste PCR metoda.Institut za humanu genetiku Medicinskog fakulteta u Beogradu jedina je ustanova u Srbiji gde se mogu uraditi genetska ispitivanja - da li je gen odgovoran za neplodnost muškaraca. Kod muškaraca kod kojih se to ustanovi, svaki pokušaj vantelesne oplodnje je bezuspešan. - Ovo ispitivanje preporučuje se onim muškarcima kod kojih su isključeni postojeći razlozi steriliteta, a imaju loš spermogram, odnosno koncentracija spermatozoida im je manja od pet miliona. Takođe, trebalo bi da se testiraju i oni kojima nije razjašnjeno zašto imaju smanjeni broj spermatozoida ili ih uopšte nemaju - kaže dr Ristanović.
Ispitivanje se rade ,,pi-si-ar" metodom. Najčešće se uzima uzorak krvi, kao i za svaku DNK analizu.

evo ovo mi je napisala, e sad ako neko zna da li se ovo radi i privatno bila bih mu extra zahvalna jer ce oni verovatno imati jedan do dva dana u beogradu pre njegovog odlaska na brod. Ukoliko se pokaze da je ovo ok, onda bi ona pokusala sa smrzlicima, da ne ceka 9 meseci da se vrati :(

Ela

#10
Neke PCR analize su se radile i na Bioloskom fakultetu u Beogradu, ali nemam nikakve konkretnije informacije. Najbolje da nazove i pita. Ako ne rade to sto njima treba mogu je uputiti na mesto na kome to moze da se odradi.


maripoza

Ja sam negde naletela da Hexalab ima opremu za PCR.
Neka pronadje njihov broj pa neka ih pita.
Old enough to know better, but too young to care.

disco2000

A ovde? http://helixlab.rs/sr/

"Sterilitet kod muškaraca

Smanjen broj spermatozoida (oligospermija) ili njihov potpuni nedostatak (azospermija), u 50 posto slučajeva su glavni razlozi muškog steriliteta. Takvo stanje može biti stečeno, nastalo pod uticajem različitih spoljnih faktora, ali uzrok isto tako može biti i nasledne prirode.
Mikrodelecije Y hromozoma, odnosno nedostatci ili gubici gena koji utiču na formiranje muških polnih ćelija tokom embrionalnog razvoja, mogu dovesti do smanjenja ili potpunog nedostatka spermatozoida kod muških potomaka.
Ovakve promene nisu vidljive standardnim mikroskopskim procedurama i jedini način da se proveri nasledni faktor jeste PCR metoda.
Analiza nije samo poželjna u smislu stvaranja potomstva, jer muškarac koji ima genetski problem sa nedovoljnim brojem spermatozoida može ostvariti potomstvo veštačkom oplodnjom, ali je takođe u riziku da takvu mutaciju, odnosno sterilitet, prenese i na svog sina.
Današnja tehnologija omogućava da se rezultati dobijaju za samo jedan dan."

veki

HVALA svima, evo prosledila sam joj sve, a hexilabu i konkretna pitanja.