Kako znamo da dete treba odvesti decijem psihologu?

Started by chokoladica, August 27, 2009, 10:42:06 PM

Previous topic - Next topic

chokoladica

Juce mi jedna dobra drugarica prica situaciju sa sinom (4 god) , jako fino dete, mirno, nikad nisam videla da pravi sranja, niti da je ne slusa. Uglavnom, prica mi kako je dobio batine, jer ne znam sta je nije odmah poslusao,itd. Onda sam konstatovala da su meni granice pomerene kada ja F u pitanju, jer ako bih ga kaznjavala ili "tukla" za takvu stvar, morala bih to da radim bar 3 puta dnevno, svaki dan :lol: Mene tangira sto nece da poslusa iz prve, ali pruzam drugu i trecu sansu, i ne kaznjavam za takvu stvar niti sprovodim bilo kakvu sankciju. Roditelji su mi inace skrenuli paznju i na to (da to ne radim dobro)  :hm:

nelly

#16
Quote from: chokoladica on August 27, 2009, 11:12:00 PM
Da, mogu da kazem da on jedini place u odnosu na ostale u parku. U tom smislu postoji razlika. Meni to nije nista novo, jer je on oduvek takav, nego se to valjda lakse tolerisalo dok je bio mladji. Jel?  Mogu da vidim sa pedijatrom, ali ne znam ni gde treba da idemo... Prosto nisam pametna da li da to ponasanje pripisem onom "takav je, i proci ce" ili da mislim da je to "nesto" sto treba da se resava. Ja sa njim dosta pricam, ali umem da budem i stroga. Sad sam pocela da mislim da sam mozda previse stroga, (mada mi ne deluje tako) i da ti neki moji zahtevi doprinose takvoj reakciji.Tesko mi je da iskristalisem da li su mi zahtevi u skladu sa uzrastom ? Ja naravno mislim da jesu, inace ih ne bih postavljala, ali je pitanje koliko sam uopste objektivna.

E ovo sam sad htela da ti napišem,znači i ja imam Stašu koja plače za svaku sitnicu,u stvari plakala je malo se već kontroliše što ne znači da joj je manje teže i upravo sam ja o ovome što si ti napisala razmišljala DA LI SAM PREVIŠE STROGA PREMA NJOJ?
mislim da jesam i da to makar 30 posto doprinosi njenoj nesigurnosti u sebe
...okrenuću lice prema suncu i senke će ostati iza mene ...

AnaK

Da si objektivna, ne bi bila mama  :kiss1:
Zahtevi zavise od uzrasta i samog deteta. Neke uzrastne okvire uglavnom daje literatura namenjena nama bez majčinskog instikta   ;D ali ako se već preispituješ potraži neku knjigu sa tom tematikom. Pri DZ postoji nešto što se zove Razvojno savetovalište, pretpostavljam da je to pravo mesto za dileme razne.
Janko 23.7.2002.

chokoladica

Quote from: MissL on August 27, 2009, 11:13:04 PM
Mislim da mu samo ne bih rekla da ako ga neko zeza ode da se igra sam, nego da pokusa ili  da uzvrati ili da ne obraca paznju. Mozda ovako zvuci glupo, ali ja veruj mi, ne znam da li sam ga ikada odvela u park a da ga neko u nekom trenutku nije zezao, to je prvo pogadjalo i njega i mene, a onda smo od price da ga neko zeza zato sto ne ume nista lepse da kaze, preko price 'ti znas da to nije tako, ne obracaj paznju' dosli do uzvracanja (jbg najgora varijanta sto se mene tice, ali za njega pravo 'otkrovenje'
Nisam mu rekla bukvalno da ako ga zezaju da ide da se igra sam, nego ajde da se citiram " da li ti volis da se igras sa nekim ko te zeza?"
"ne"
"Da li mozes da se igras sam?"
"Da".
"Pa onda ih lepo ignorisi, ako vec sam mozes lepo da se igras"
Filip hoce da uzvrati, ali fizickom silom. Na zezanje uzvraca fizickom silom, a to bih da izbegnem.

nelly

mislim da smo missL i ja mislile na isto,pusti ga da sam reši da li želi se odvoji ili da ostane,makar u takvoj situaciji koju si opisala...
...okrenuću lice prema suncu i senke će ostati iza mene ...

chokoladica

Hvala vam  :) Videcu da od sutra malo promenim pristup (tj pokusacu) , a i ne bih da zbog moje licnosti ovakve kakva je (znam da sam pomalo naopaka za jednu kevu :lol: ) on izraste u nesigurnog coveka. Ja njega hvalim dosta, i mi se puno puta u toku dana i poljubimo i znate vec..sve sto mame rade  :lol:, ali bojim se da kad sam stroga onda je to  deset puta vece od onog kad nisam. Imam utisak da to ostavlja veci ...utisak na njega, nego podrska i neznost koju dobija od mene.

AnaK

I ja bih stavljala akcenat 'ako ne voliš da te zezaju, nemoj da plačeš pa te neće zezati'.
Janko 23.7.2002.

chokoladica

Quote from: nelly on August 27, 2009, 11:20:27 PM
mislim da smo missL i ja mislile na isto,pusti ga da sam reši da li želi se odvoji ili da ostane,makar u takvoj situaciji koju si opisala...
Ne mogu da ga pustim da gadja stapom nekog ko ga zeza. Zar ne mislis? Nemam nista protiv da na udarac odgovori udarcem, ali verbalni okrsaj mora da bude to-verbalni okrsaj. Nekako mora da nauci i to.

chokoladica

Quote from: AnaK on August 27, 2009, 11:21:41 PM
I ja bih stavljala akcenat 'ako ne voliš da te zezaju, nemoj da plačeš pa te neće zezati'.
Jesam. Nego, izgleda da cu morati to da ponovim jedno 1675 puta  :lol:

nelly

Quote from: chokoladica on August 27, 2009, 11:20:55 PM
Hvala vam  :) Videcu da od sutra malo promenim pristup (tj pokusacu) , a i ne bih da zbog moje licnosti ovakve kakva je (znam da sam pomalo naopaka za jednu kevu :lol: ) on izraste u nesigurnog coveka. Ja njega hvalim dosta, i mi se puno puta u toku dana i poljubimo i znate vec..sve sto mame rade  :lol:, ali bojim se da kad sam stroga onda je to  deset puta vece od onog kad nisam. Imam utisak da to ostavlja veci ...utisak na njega, nego podrska i neznost koju dobija od mene.
e sad si ti meni lepo sročila ono što mene muči :kiss1:
...okrenuću lice prema suncu i senke će ostati iza mene ...

chokoladica


nelly

Quote from: chokoladica on August 27, 2009, 11:22:17 PM
Ne mogu da ga pustim da gadja stapom nekog ko ga zeza. Zar ne mislis? Nemam nista protiv da na udarac odgovori udarcem, ali verbalni okrsaj mora da bude to-verbalni okrsaj. Nekako mora da nauci i to.
naravno da ne možeš nisam na to mislila da ga pustiš,nego da ga pustiš da sam odluči hoće li se vratiti da se igra sa njima ili će se sam igrati :innocent:
...okrenuću lice prema suncu i senke će ostati iza mene ...

Xe

Place u tvom prisustvu jer mu pruzas utehu. Kad se jos malo navikne na kolektiv, gde se od decaka trazi da ne placu, prestace. nace, ponasa se sasvim normalno za svoj uzrast  :good:
Pustaj ga malo vise sa drustvom, stani malo dalje, dovoljno blizu da reagujes, dovoljno daleko da te ne uvuce u eventualnu svadju.
Meni je ponekad zao muskaraca jer su vaspitani da ne placu, stvarno ne znam kako nekad ne puknu :(
Ako ti treba savet, mozda je bolje da ga potrazis kod pedagoga?
http://mojetvoko.wordpress.com/
moram ovo da loliram by MissL

chokoladica

Quote from: nelly on August 27, 2009, 11:25:00 PM
naravno da ne možeš nisam na to mislila da ga pustiš,nego da ga pustiš da sam odluči hoće li se vratiti da se igra sa njima ili će se sam igrati :innocent:
I onda jovo na novo  :lol: On je tip koji voli drustvo, veruj mi. On voli kad su mu drugari u parku (na stranu sto ja te njegove drugare niti roditelje, babe i dede istih uopste ne volim). I meni je ok da se on igra sa njima, jer fakticki odrastaju zajedno. Medjutim, pokusavam da mu pokazem da je ponekad bolje izbegavati onog ko ti ne prija, a ne da samo zato sto je samo "taj i taj " u parku, igranje sa njim pod moranje. ne znam da li sam objasnila dobro. Ne treba da place zbog svega, ali bih volela da ume da se okrene i ode jer uvek postoji i druga opcija :)

AnaK

Quote from: chokoladica on August 27, 2009, 11:22:17 PM
Ne mogu da ga pustim da gadja stapom nekog ko ga zeza. Zar ne mislis? Nemam nista protiv da na udarac odgovori udarcem, ali verbalni okrsaj mora da bude to-verbalni okrsaj. Nekako mora da nauci i to.

Pa vežbajte - daj mu prilike da tebi kaže šta bi mogao da kaže nekome ko ga zeza. Ako Pera njemu kaže 'Ti si beba' onda Filip njemu kaže to&to. Dečacima je često neophodno vežbanje verbalnih duela.
Janko 23.7.2002.