Main Menu

Trogodisnje dijete i vrtic

Started by zelena, August 29, 2009, 03:14:38 PM

Previous topic - Next topic

irma

da ne otvaram novu temu...

Dakle, I. krece u vrtic najverovatnije pocetkom juna. Tada ce imati 3,5 godine i po ovome sto sam procitala na linku koji je ostavila AnaK, zrela je za kolektiv.
Odvajanje od nas nece biti neki problem, odavno je skapirala da mama i tata idu na posao i da se uvek vrate  :love32: drustvena je, komunikativna, lepo se igra sa decom u parku... jedina frka je sto se bas bas vezala za siterku, pa cenim da ce odvajanje od nje biti malko problematicno  :nokti2:

Imam naravno milion pitanja... mm i ja smo uzeli stari odmor 2 nedelje, da budemo sa njom dok traje privikavanje. To je privatni vrtic i rekli su da mozemo da ostajemo sa njom koliko bude potrebno... sta savetujete- da idemo oboje ili samo ja ili samo on ili naizmenicno? I koliko da ostajemo tamo? Znam da je svako dete prica za sebe i da tu nema pravila, ali svaki savet je i vise nego dobrodosao... I kada do pocnemo pricu o vrticu? Ne bih da to bude prerano, pa da se istripuje... a opet bih da je malo pripremimo...


Ljubav koju dajemo je jedina ljubav koja ostaje u nama.

jel

mislim da svi znaju koliko je socijalizacija i to vrsnjacka bitna za razvoj svakog deteta
-da bi dete pozitivno reagovao na vrtic, najbitnije je da na prvom mestu i roditelji
pozitivno i bez straha pristupe ovoj novoj situaciji
mislim da cesto (ne)svesno mozemo da prenesemo neku nasu frku na dete
npr mm je mrzeo vrtic jer su ga terali da spava i navukao je fobiju

sa Vukijem (koji je sa 1.5god) krenuo u jaslice
postojao je sistem adaptacije u kome sam ja bila zajedno sa njim u grupi
po meni je to fenomenalna stvar
jer se navikava na jednu po jednu stvar
najpre na nov prostor
zatim na vaspitacicu i drugare
i na kraju tek da je bez mame

adaptacija je prosla bez nekih problema

(vidjala sam majke koje ostave dete u vrticu pa cuju da ih doziva ili kenka i onda sede ispred i placu, ridaju)
dakle sve to shvatam
to je sve normalno
samo treba imati stalno u mislima -da je taj deo vrtickog druzenje -veoma vazan za dete
My name is Luton, Robin Luton :lol:

Nanny Ogg

Quote from: Marty Maraskino on August 29, 2009, 09:44:04 PM
Pravo je vreme za vrtic. Jedino moras da naglasis neka pravila i potrebe zbog njenog zdravlja.

Kratko i jasno  :innocent:



Ajte zene, ne dram'te

jel

nesto mi se post brise  :ces:

moj predlog je uvoditi dete postepeno
najpre pricati mu o vrticu i drugarima
mozda par puta samo posetiti vrtic...narocito dok su deca napolju...mozda nekih mesec dana ranije
pa pricati detetu o tome da Velika deca idu u skolicu
i da ce i on/ona ako su Veliki ...bla,bla
i sve to na pozitivan nacin...kako su mama/tata ponosni na veliko dete...
detetu od 3,5god dosta toga moze da se objasni

a sto se tice ostajanja, ja bih pitala dete -ko zeli da ga danas vodi? sutra?
pa da li zeli tatu da upozna sa drugarima?
i ostajala bih u pocetku sa detetom, cisto da malo stekne sigurnost ako je moguce...
i naravno konsultovala bih se sa vaspitacicama

srecno  :)
My name is Luton, Robin Luton :lol:

Nanny Ogg

Quote from: irma on April 16, 2011, 11:57:55 PM
da ne otvaram novu temu...

Dakle, I. krece u vrtic najverovatnije pocetkom juna. Tada ce imati 3,5 godine i po ovome sto sam procitala na linku koji je ostavila AnaK, zrela je za kolektiv.
Odvajanje od nas nece biti neki problem, odavno je skapirala da mama i tata idu na posao i da se uvek vrate  :love32: drustvena je, komunikativna, lepo se igra sa decom u parku... jedina frka je sto se bas bas vezala za siterku, pa cenim da ce odvajanje od nje biti malko problematicno  :nokti2:

Imam naravno milion pitanja... mm i ja smo uzeli stari odmor 2 nedelje, da budemo sa njom dok traje privikavanje. To je privatni vrtic i rekli su da mozemo da ostajemo sa njom koliko bude potrebno... sta savetujete- da idemo oboje ili samo ja ili samo on ili naizmenicno? I koliko da ostajemo tamo? Znam da je svako dete prica za sebe i da tu nema pravila, ali svaki savet je i vise nego dobrodosao... I kada do pocnemo pricu o vrticu? Ne bih da to bude prerano, pa da se istripuje... a opet bih da je malo pripremimo...
Ja mislim da nije rano da pocnete sa pricom i pripremom.
Neka se (sa vama ili siterkom) proseta do vrtica, da vidi gde je, ako vam daju da udjete, neka vidi da se deca tamo igraju i objasnite joj cemu to sluzi - da se tu deca druze, igraju, uce i sl dok su roditelji na poslu. Pricajte joj da tamo idu "velika" deca, da ce joj biti lepo, da ste i vi isli u vrtic i uzivali u tome...takve fore.
Sto se tice adaptacije, ne bih ja toliko oko toga pravila filozofiju..jedno od vas dvoje je dovoljno i to onoliko dugo koliko u dogovoru sa vaspitacicama procenite da je ok. Prvog dana mozda sve vreme, drugog dana je ostavite na pola sata (budete u blizini), pa sve duze i duze...
Ma velika je ona, bice to super


edit: eto, sve isto mislim kao i jel  :)


Ajte zene, ne dram'te

irma

jel, apsolutno se slazem, zato i krece u vrtic   :)
mi smo prezadovoljni siterkom, ali vec je (krajnje) vreme da se druzi sa vrsnjacima..


Ljubav koju dajemo je jedina ljubav koja ostaje u nama.

irma

Quote from: Nanny Ogg on April 17, 2011, 12:19:27 AM
Ja mislim da nije rano da pocnete sa pricom i pripremom.
Neka se (sa vama ili siterkom) proseta do vrtica, da vidi gde je, ako vam daju da udjete, neka vidi da se deca tamo igraju i objasnite joj cemu to sluzi - da se tu deca druze, igraju, uce i sl dok su roditelji na poslu. Pricajte joj da tamo idu "velika" deca, da ce joj biti lepo, da ste i vi isli u vrtic i uzivali u tome...takve fore.
Sto se tice adaptacije, ne bih ja toliko oko toga pravila filozofiju..jedno od vas dvoje je dovoljno i to onoliko dugo koliko u dogovoru sa vaspitacicama procenite da je ok. Prvog dana mozda sve vreme, drugog dana je ostavite na pola sata (budete u blizini), pa sve duze i duze...
Ma velika je ona, bice to super


edit: eto, sve isto mislim kao i jel  :)

:kiss1: hvala puno! o tome sam i ja razmisljala... zna ona gde je vrtic, tamo smo slavili rodjus tj u toj kuci gde je vrtic... dobro je sto ovih dana u isti taj vrtic i krece njen dobar drugar iz parka, pa kapiram da ce joj biti lakse sto ima poznatu facu u blizini. mada je stvarno bas slobodna, uospte nema problem da uspostavi komunikaciju


Ljubav koju dajemo je jedina ljubav koja ostaje u nama.

irma

da prijavim:
Krenula je proslog ponedeljka i (za sada  :D ) je super. Svidja joj se vaspitacica, ambijent, drugari... sva vazna je vec u ponedeljak popodne svakom koga sretne pricala da je ona velika i da je krenula u obdaniste (uz propratno objasnjenje da to nije vrtic, jer je vrtic za male  :rofl: to je sama smislila, naravno).

Po dogovoru sa vaspitacicama smo isli postepeno. Prvi dan sat vremena, mi bili u drugoj prostoriji, drugi dan sat i po, mi bili u kaficu u blizini  :D treci dan 2 h, opet kafic... sve u svemu, prva nedelja zaista prosla laganica...


Ljubav koju dajemo je jedina ljubav koja ostaje u nama.

Kafica

:clap: za curu! Da tako lepo i nastavi :kiss1:
Ana 25.10.2004.
Zakon o održanju energije :girl_smile:

disco2000


AnaK

Janko 23.7.2002.

vrana

Ja mislim da sam ja jedini ludak koji je toliko opterecen tom adaptacijom da sam upisala dete u vrtic u kome adaptacija ide toliko sporo da se vec i meni smucilo  :lol:

Krenuo je 1.marta da se adaptira, a tek od prosle nedelje ide tri puta nedeljno, i ostaje po tri sata :crazy: Kako najavljuju u vrticu, "vec" od septembra se ocekuje da ce krenuti redovno, od 8 do 15h   :D

Inace, sto se tice Irminog pitanja, mada vidim da je dilema vec razresena, nama su u ovom vrticu savetovali, ustvari, prakticno zahtevali da ga uvek dovodi  i odvodi jedna ista osoba, sve dok traje period adaptacije.
Vasa 3.8.2008.
Vuja 13.1.2012.

Saska

Mi smo sa Jovom imali 2 nedelje za adaptaciju, pa kom opanci, kom obojci, a imao je 15 meseci :(

Despina

Ovde je adaptacija tri dana. Prva dva dana po dva sata sa roditeljima treci dan samo djete 5 sati. Cetvri dan krece redovno :)
A, L, S

Elanor

ovde adaptacije nema. tacka.
u jaslice su krenuli sa 7-8 meseci, u vrtic sa 2,5 odnosno 3 godine. od prvog dana 9-17, sami samcijati; kako svima, tako i njima :innocent:
mislim, dopada se meni ta ideja s adaptacijom, ali je izvodljiva jedino ako roditelji uzmu odmor (ili ne rade), ili ako vec postoji baba-deda servis. zar nije jedna od poenti vrtica da pomognu roditeljima koji rade, a ne da im nabacuju jos dodatni teret nekim svojim pravilima :ces:
mada, vrtic o kom vrana pise, 8-15 i nije vrtic za roditelje koji rade.
Milena  21.06.2004.
Filip     08.06.2007.