Moja Mansarda

DOM ZDRAVLJA => Zdravlje => Topic started by: AnaK on April 06, 2010, 11:20:59 PM

Title: Molba, krvna grupa A
Post by: AnaK on April 06, 2010, 11:20:59 PM
Prijatelj našeg kuma je u lošem stanju, ima leukemiju, i potrebni su mu trombociti krvne grupe A. Ako je neko u mogućnosti da pomogne, poslala bih mu broj telefona za više informacija o imenu i postupku.

Hvala  :flower:
Title: Re: Molba, krvna grupa A
Post by: Xe on April 06, 2010, 11:38:51 PM
JA sam 0+, nazalost, zbog lekova ne mogu da dajem krv  :'(
Title: Re: Molba, krvna grupa A
Post by: linga on April 07, 2010, 12:07:57 AM
Ja sam A+ , ali nisam nikada davala krv. Mislim, to nje problem, nego kad god sam htela bila sam malokrvna. Sad sam o.k. skoro sam radila KS.
posalji SMS.
Title: Re: Molba, krvna grupa A
Post by: AnaK on April 07, 2010, 01:06:04 AM
Linga  :kiss1:

I mi smo 0 (i mm i ja), rečeno nam je da mora A. valjda za trombocite ne važi 0 kao univerzalni davalac :(
Title: Re: Molba, krvna grupa A
Post by: Pepi on April 07, 2010, 08:17:36 AM
I mm i ja smo 0  :(
Title: Re: Molba, krvna grupa A
Post by: stacka on April 07, 2010, 08:21:41 AM
Itacka je A ali je skoro davao krv. Zvrcnucu ga da proverim da li je proslo ona 3-4 meseca koliko je minimum izmedju dva davanja pa ako jeste saljem ti pp.
Title: Re: Molba, krvna grupa A
Post by: Deda on April 07, 2010, 08:22:32 AM
Ako postoji mogucnost da dam ovde, pa neka razmena ili transport, hocu ja , A+
Title: Re: Molba, krvna grupa A
Post by: AnaK on April 07, 2010, 09:19:54 AM
 :bighug: :kiss1:

Title: Re: Molba, krvna grupa A
Post by: emge on April 07, 2010, 09:34:38 AM
Ja jesam A+, ali em tudna, em sa niskim pritskom (zbog kojeg do sada nikad nisu htjeli da mi uzmu krv).

Nadam se da ćete lako naći, ipak nas A+ ima najviše. :bighug:
Title: Re: Molba, krvna grupa A
Post by: Deda on April 07, 2010, 09:41:57 AM
E nisi u pravu, O ima malo vise
Title: Re: Molba, krvna grupa A
Post by: gasha on April 07, 2010, 09:43:53 AM
ja sam O-
:(

nadam se najboljem
Title: Re: Molba, krvna grupa A
Post by: zvoncica on April 07, 2010, 09:50:22 AM
Ana K, ja sam A+ i ja bih dala. Samo, nema ko da mi cuva Adrijana do 17 popodne. Moze li posle toga (naravno, ne danas jer se nisam organizovala) ili u subotu??
Title: Re: Molba, krvna grupa A
Post by: MissL on April 07, 2010, 09:53:50 AM
Ja sam A+ sa losom krvnom slikom :( Doduse, mozemo da probamo :kiss1:
Title: Re: Molba, krvna grupa A
Post by: AnaK on April 07, 2010, 09:57:57 AM
Hvala vam mnogo  :kiss1: Poslala sam kumu poruku, on je organizovao i akciju na FB, pa ću vam javiti kakva je situacija. U pitanju je njegov kum, nešto stariji od nas, tata deteta koje ove godine polazi u školu :( Ja nemam snage da zovem ženu tog čoveka, nisam trenutno nešto u stanju da vodim potresne razgovore. Poslaću sada svima vama poruke sa imenom i kontaktom. Divni ste  :kiss1:
Title: Re: Molba, krvna grupa A
Post by: Deda on April 07, 2010, 10:11:16 AM
Quote from: MissL on April 07, 2010, 09:53:50 AM
Ja sam A+ sa losom krvnom slikom :( Doduse, mozemo da probamo :kiss1:
Cak smo i ista krvna grupa  :bighug:
Ja joj poslala sms
Title: Re: Molba, krvna grupa A
Post by: AnaK on April 07, 2010, 10:13:10 AM
 :kiss1:
Title: Re: Molba, krvna grupa A
Post by: MissL on April 07, 2010, 10:26:51 AM
Quote from: Deda on April 07, 2010, 10:11:16 AM
Cak smo i ista krvna grupa  :bighug:
Ja joj poslala sms
sta reci :friends:
i ja sam poslala sms
Title: Re: Molba, krvna grupa A
Post by: emge on April 07, 2010, 11:19:58 AM
Quote from: Deda on April 07, 2010, 09:41:57 AM
E nisi u pravu, O ima malo vise
Ipak A ima najviše, makar ovdje  :)

QuoteKako su procentualno krvne grupe zastupljene?

A – oko 41%, O – 39%, B- 15% i AB – oko 5%

RhD faktor : oko 85% RhD pozitiv i 15% RhD negativ

http://www.nbti.org.rs/cms/view.php?id=184&nav_start=&nav_start2=0&nav_start3=0 (http://www.nbti.org.rs/cms/view.php?id=184&nav_start=&nav_start2=0&nav_start3=0)
Title: Re: Molba, krvna grupa A
Post by: Deda on April 07, 2010, 12:09:27 PM
E onda se stanje promenilo od pre 15 godina kad sam ja za laboranta izucavala . I mogo si keca ko vrata iz hematologije da dobijes ako slucajno neznas procenat na 2.decimali  :fool:
Title: Re: Molba, krvna grupa A
Post by: NenaS on April 07, 2010, 12:51:48 PM
AnaK ja sam O-, ali mm je A+ i davalac je, ako se ne snadju ili nema dovoljno davalaca sigurno bi pomogao.. Ako ti treba samo mi pusti pp, valjda moze da se nekako odavde organizuje transport..
Title: Re: Molba, krvna grupa A
Post by: AnaK on April 07, 2010, 12:56:15 PM
 :kiss1:
Title: Re: Molba, krvna grupa A
Post by: Tchi on April 07, 2010, 12:56:39 PM
i ja sam a+ i bas imam potrebu da dam (vratim) krv, sad ispunjavam uslove godinu dana od porodjaja, ali mi je jos frka da nije proslo dovoljno od transfuzije, a ks mi nikad nije bila dobra, kakva je sada sa pojacanom kilazom nemam pojma
Title: Re: Molba, krvna grupa A
Post by: Deda on April 07, 2010, 12:58:11 PM
Odgovorila mi na sms , da se trmbociti rade u Bg ali ja sam kazala da ako nema dovoljno, doci cu u Bg da dam krv. Bas je tuzno kad se mlad covek razboli
Title: Re: Molba, krvna grupa A
Post by: AnaK on April 07, 2010, 12:59:47 PM
dedo  :bighug: :kiss1:
Title: Re: Molba, krvna grupa A
Post by: linga on April 07, 2010, 01:36:30 PM
ici cu u petak da provere da li odgovara.
Nadam se da hoce.
Title: Re: Molba, krvna grupa A
Post by: MissL on April 07, 2010, 01:37:16 PM
ja cu najverovatnije ujutru
Title: Re: Molba, krvna grupa A
Post by: AnaK on April 07, 2010, 01:42:57 PM
Hvala vam  :bighug: :kiss1:
Title: Re: Molba, krvna grupa A
Post by: TINK on April 08, 2010, 09:48:01 PM
Quote from: stacka on April 07, 2010, 08:21:41 AM
Itacka je A ali je skoro davao krv. Zvrcnucu ga da proverim da li je proslo ona 3-4 meseca koliko je minimum izmedju dva davanja pa ako jeste saljem ti pp.

Trombociti se mogu davati svake 2 sedmice, uzimaju se pomocu separatora krvnih celija, tako da se ostali krvni elementi vracaju nazad u krv. Uzima se mali broj trombocita koji je zanemarljiv na ukupan broj Tr u organizmu. Ukupno se Tr mogu dati 24 puta godisnje.
Title: Re: Molba, krvna grupa A
Post by: maripoza on April 08, 2010, 09:55:53 PM
Tink, je l' to onda znaci da se u te svrhe ne vadi komplet krv?
Tj. bolje da pitam prosto: kako se to radi?
Title: Re: Molba, krvna grupa A
Post by: AnaK on April 08, 2010, 10:10:53 PM
Smatrajte se dopisanim u oblačić :)

Kaže kum:

QuoteHVALA VAM...SVIMA!...
chini mi se da je kriza prosla...pedja je dobio krv..i zapocheo lechenje!!!

(https://www.mojamansarda.com/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fsphotos.ak.fbcdn.net%2Fhphotos-ak-snc3%2Fhs410.snc3%2F24786_1366344111173_1008753791_1099912_8170464_n.jpg&hash=e0d344cb9df9c9d02dc1ad2a3fdc5c935037cf1f)
Title: Re: Molba, krvna grupa A
Post by: TINK on April 08, 2010, 10:14:57 PM
Quote from: maripoza on April 08, 2010, 09:55:53 PM
Tink, je l' to onda znaci da se u te svrhe ne vadi komplet krv?
Tj. bolje da pitam prosto: kako se to radi?

Krv se preciscava pomocu aparata tj. separatora krvnih celija. Izdvaja se mali broj trombocita iz periferne krvi, a ostali krvni elementi se vracaju nazad u krvotok davaoca, to je trombocitafereze. Zbog toga se Tr mogu davati cesto, jer njima treba samo 48h da se obnove.

Ufff pisem s brda dola, nadam se da me razumes  :-[. Jedva gledam na oci, taman sam posla na spavanje. Ali ova tema me posebno potresa.....
Title: Re: Molba, krvna grupa A
Post by: maripoza on April 08, 2010, 10:19:29 PM
Mislim da razumem. Znaci, ne vade ti par deci krvi kao kad dajes bas krv, nego izdvajaju trombocite "usput", a krv se vraca u krvotok?

Super za lepe vesti  :clap:, ako nekom treba 0+, nek vice.  :)
Title: Re: Molba, krvna grupa A
Post by: Deda on April 08, 2010, 10:22:35 PM
Bas se radujem da mu je bolje  :clap:
Title: Re: Molba, krvna grupa A
Post by: MissL on April 08, 2010, 10:27:08 PM
Ja jutros nisam mogla, idem ujutru i vodim i sestru
Drago mi je da je zapoceo lecenje!!!
Title: Re: Molba, krvna grupa A
Post by: TINK on April 08, 2010, 10:27:42 PM
Quote from: maripoza on April 08, 2010, 10:19:29 PM
Mislim da razumem. Znaci, ne vade ti par deci krvi kao kad dajes bas krv, nego izdvajaju trombocite "usput", a krv se vraca u krvotok?

Super za lepe vesti  :clap:, ako nekom treba 0+, nek vice.  :)

E tako  :good:. Ja zaplicem jezikom koliko mi se spava, ko ce ustati ujutru  :girl_cray:
Title: Re: Molba, krvna grupa A
Post by: linga on April 08, 2010, 11:08:12 PM
Ja sam htela da idem ujutru? Jel treba da idem?
Title: Re: Molba, krvna grupa A
Post by: AnaK on April 08, 2010, 11:19:16 PM
Sad ću proveriti, hvala vam  :bighug: :kiss1:
Title: Re: Molba, krvna grupa A
Post by: AnaK on April 08, 2010, 11:34:48 PM
Evo ovako, to stalno treba, tokom celog lečenja koje je počelo kad su skupili dovoljnu količinu za početak. Ne znam da li se to čuva i kako, pa bih sve zainteresovane zamolila da kontaktiraju suprugu, i sa njom se dogovore.

Sorry but you are not allowed to view spoiler contents.


:bighug: :kiss1:
Title: Re: Molba, krvna grupa A
Post by: MissL on April 08, 2010, 11:41:51 PM
Ok
Title: Re: Molba, krvna grupa A
Post by: MissL on April 09, 2010, 08:57:24 AM
Sorry but you are not allowed to view spoiler contents.
Title: Re: Molba, krvna grupa A
Post by: linga on April 09, 2010, 09:20:56 AM
Meni je u SMS-u objasnjeno kakva je procedura, a s obzirom da mi je danas radno vreme od 9  >:( morace da ostane za slececu nedelju, pa da se dooobro organizujem.
Title: Re: Molba, krvna grupa A
Post by: AnaK on April 09, 2010, 02:49:37 PM
 :bighug: :kiss1: :bighug: :kiss1: