Moja Mansarda

SOBICE => Dečja soba => Jaslice => Topic started by: Pepi on December 14, 2011, 10:01:28 PM

Title: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Pepi on December 14, 2011, 10:01:28 PM
Stalno se preispitujem da li sam nešto dobro uradila vezano za dasu  :-[ pa ću malo da vas davim pitanjima  :bighug:
Kod nas je i danju i noću temperatura 22c, a nikad nisam sigurna da li sam ga dovoljno obukla, ili možda previše...
- kako oblačite bebe danju, kako noću? Čime ih noću pokrivate?
- kako i koliko često im perete rukice? Petar ih stalno trpa u usta, da li da ih povremeno isprskam oktaniseptom?
Biće još pitanja  :-[
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: linga on December 14, 2011, 10:14:47 PM
Za spavanje moze da bude i manje od 20 ne brini. Sve te preporuke se odnose na tek rodjene bebe koje jos nemaju dobru termoregulaciju.

Sto se tice pranja ruku, peri, ali nemoj ni da preterujes. Octansept ti ne treba, mora da se upoznaje sa  :pleasantry: svojim :pleasantry:   bakterijama
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Lani on December 14, 2011, 10:17:41 PM
Ju, kakav oktenisept?  :blink: Ja mislim da Uni nisam nijednom oprala ruke dok nije propuzala i počela da se valja po podu.
Nemoj Pepi da preteruješ ni sa preteranim sterilisanjem prostora i okruženja ni sa preteranim utopljavanjem.
Moja deca su uvek obučena kao i mi, niti ih utopljavam preterano niti idu kratkih rukava. Noću je svejedno čime ih pokrijem uvek se otkriju  :hm: ali kad su bile tako male kao Petar, uvek ili neki lagani jorgan ili malo deblje plišano ćebence. Isto nisam preterivala sa utopljavanjem a i kod nas je temperatura uvek podešena na 22.
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: disco2000 on December 14, 2011, 10:18:01 PM
Mozda neki dzak za spavanje? :think:
RUke samo vodom i sapunom... na tom uzrastu.. ne previse cesto :-[
A kako da znas da li mu je toplo/hladno... pa... obicno se unervoze kada je vruce :-[
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: AnaK on December 14, 2011, 10:18:50 PM
Janku su bili hlabni nos i šake kad mu je hladno.
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: linga on December 14, 2011, 10:19:31 PM
Unervoze, i bude im jako topao vratic pozadi.. Hladne ruke NE znače da im je hladno, već štoih stalno glabaju, tj . mokre su.
Osećam se ko Draga Saveta  :diva:
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Lani on December 14, 2011, 10:20:25 PM
Džakovi za spavanje su stvarno dobra stvar ako ti je frka da se ne otkriva noću.
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: AnaK on December 14, 2011, 10:25:08 PM
Nemam pojma, možda je individualno, Janku su značile, a znače i dan danas  :innocent: Meni je to bio dragocen orijentir jer je savet koji smo dobili 'kao sebe' bio malo zbunjujuć - ja u polar dukserici, mm u majici kratkih rukaba, i oboma taman  :turpija:
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: gasha on December 14, 2011, 11:24:47 PM
 :love32:
sva pitanja su na mestu , i ja sam razmisljala o tome, i nama su vrece za spavanje bile sjajne , pa i leti smo imali jednu tanku frotirsku  :girl_haha:
a rukice perite kod kupanja ili ako treba jos nekad
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Beatrix Kiddo on December 14, 2011, 11:28:52 PM
Sorry but you are not allowed to view spoiler contents.


Negdje sam pročitala da se po bebinom stomačiću može znati da li joj /mu je hladno (pa sam tako i provjeravala) Da hladne ručice ne znače da mu je baš hladno.
Isto sam (tada kad se Balša rodio) pročitala to da bebe još nemaju razvijenu termoregulaciju, da ne osjećaju kao mi ni toplo ni hladno, pa sam ih "učila" da ih ne utopljavam.
Izuzetak je bio Balša u prvih mjesec dana, jer smo morali da održavamo veću temperaturu u prostoriji, valjda zbog male težine (izašao iz bolnice sa nepunih 2kg)
Po kući su uvijek bili u bodiću i prsluku preko, koji smo oblačili i skidali po potrebi.

A za pranje ručica - mislim i ja da im dok su bili nepuzeće bebe nisam često prala ruke...
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Beatrix Kiddo on December 14, 2011, 11:33:35 PM
E da, vreće za spavanje su super, ali je i to individualno - Varja je npr. uvijek bila znojava po vratu u vreći koju je Balša koristio (Balšina bebeća je bila sa rukavima, ali je u njoj spavao u bodiću kratkih rukava), tako da sam njoj kupila vreću bez rukava...
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Lani on December 14, 2011, 11:35:07 PM
Ja nisam videla te s rukavima. :think:
Moje imaju samo bez rukava, Ivi sam ih stavljala, Uni možda jednom-dvaput.
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Tchi on December 14, 2011, 11:53:01 PM
jao imali smo slicnu temu, otvorila fina da mene zeza oko neke stolice za bebe, zvala se nesto saveti neiskusnim mamama ili sl.
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Finalina on December 14, 2011, 11:57:14 PM
Quote from: Pepi on December 14, 2011, 10:01:28 PM
Stalno se preispitujem da li sam nešto dobro uradila vezano za dasu  :-[ pa ću malo da vas davim pitanjima  :bighug:
Kod nas je i danju i noću temperatura 22c, a nikad nisam sigurna da li sam ga dovoljno obukla, ili možda previše...
- kako oblačite bebe danju, kako noću? Čime ih noću pokrivate?
- kako i koliko često im perete rukice? Petar ih stalno trpa u usta, da li da ih povremeno isprskam oktaniseptom?
Biće još pitanja  :-[
oblacenje - kako je tebi tako ga i obuci ( to je bio savet divne sestre u porodilistu kada sam isto pitala ) , a inace nisam pristalica utopljavanja ( osim sto se stvarno dete moze osetiti i verujem da neces pogresiti ako sledis svoj instinkt)
pranje rukica - vodom i decijim sapunom ( ne bih prskala rastvorima ipak ce tako pojesti hemikalju )
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Finalina on December 15, 2011, 12:00:51 AM
Quote from: Beatrix Kiddo on December 14, 2011, 11:28:52 PM
Negdje sam pročitala da se po bebinom stomačiću može znati da li joj /mu je hladno (pa sam tako i provjeravala) Da hladne ručice ne znače da mu je baš hladno.
ruke i nos su im uobicajeno hladni tj periferna cirkulacija kod beba nije takva da bi se po tome merilo da li im je hladno (ljudi cesto tako grese pa utopljavaju decu previse), a ovo sa stomacicem je ok
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Finalina on December 15, 2011, 12:06:14 AM
Quote from: Tchi on December 14, 2011, 11:53:01 PM
jao imali smo slicnu temu, otvorila fina da mene zeza oko neke stolice za bebe, zvala se nesto saveti neiskusnim mamama ili sl.
pomogla je, a? :D
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Tchi on December 15, 2011, 12:12:52 AM
o ne, dok neiskusna mama sama ne stekne svoje iskustvo nista ne pomaze
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Finalina on December 15, 2011, 12:21:31 AM
Quote from: Tchi on December 15, 2011, 12:12:52 AM
o ne, dok neiskusna mama sama ne stekne svoje iskustvo nista ne pomaze
pa to se zna, vidis sad' i sama ;) , ali sta da se radi kada neiskusna navali sa pitanjcima i znanjcima
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Tchi on December 15, 2011, 08:09:30 AM
znam, tako ja sad snajki teram sebe da cutim, al ne mogu  :lol:

pepi, ovo se ne odnosi na tebe, ti lepo pitas  :kiss1:
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Pepi on December 15, 2011, 09:31:41 AM
Ja mu ruke perem samo kad ga kupam,ali me jedna drugarica isprozivala da je to nedovoljno,pa sam se zamislila...Nocu se ne otkriva,ali ako ga pokrijem ili jorganom ili plisanim cebetom,sav se oznoji po vratu i kosici. Pa sam presla na onaj pamucni prekrivac,ali se bojim da mu tako ne bude hladno posto spava u bodiju i donjem delu pidzame. Ruke nema sanse da budu pokrivene...hvala vam na odgovorima :bighug:
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Lani on December 15, 2011, 09:33:27 AM
Pepi dovoljno je to kad ga kupaš, ne brini. :kiss1:
A stvarno možete da mu uzmete neku vrećicu pa preko nje prebaciš prekrivač za spavanje, neće mu sigurno biti hladno.
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Praslin on December 15, 2011, 11:34:48 AM
I ja sam Vidu prala ruke samo na kupanju dok nije počeo da hvata sve okolo  :-[
Sada ima odličan imunitet  :pljucka: ( ne znam da li ima ikakve veze sa tim)

Vid nije voleo da se utopljava, i dan danas spava otkriven, a uglavnom je spavao samo u bodiću (i nikad se nije prehladio zbog toga). Ako ga pokrijem,, ako se ugreje, odmah se probudi.  :crazy:
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Beatrix Kiddo on December 15, 2011, 11:36:57 AM
Quote from: Pepi on December 15, 2011, 09:31:41 AM
Ja mu ruke perem samo kad ga kupam,ali me jedna drugarica isprozivala da je to nedovoljno,pa sam se zamislila...Nocu se ne otkriva,ali ako ga pokrijem ili jorganom ili plisanim cebetom,sav se oznoji po vratu i kosici. Pa sam presla na onaj pamucni prekrivac,ali se bojim da mu tako ne bude hladno posto spava u bodiju i donjem delu pidzame. Ruke nema sanse da budu pokrivene...hvala vam na odgovorima :bighug:
Pa prati i dalje svoju intuiciju i svoje dijete  :bighug:
Kad god se probudiš u toku noći (ne vjerujem da još uvijek možeš da prespavaš cijelu noć) - provjeriš i pokriješ/otkriješ po potrebi  :)
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Elanor on December 15, 2011, 12:48:50 PM
milena kao beba nikad nije spavala pokrivena. zvali smo je furunce: prodjes pored kreveca, a ona isijava toplotu.
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Unabebili on December 15, 2011, 01:30:29 PM
Ja samo dosla da malo posedim na temi i da se raznezim  :love32:

Pepi, sve ces ti to dobro i sa savetima i bez njih, to valjda tako ide  :bighug: :kiss1:
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: martina on December 15, 2011, 02:06:15 PM
ja sam djecu oblacila slabije nego sebe - i dan dana je tako. pistali su ko sumanuti kad ih obucem kao sebe
temperatura od 22 je malo pretopla za spavanje  - moguce da se zato otkriva? moji su se stalno otkrivali, ali ja ih nisam pokrivala. a kad je temperatura u kuci bila hladnija - onda se nisu otkrivali

titi smo kupali svako vece, obozavala je da se kupa.
luku i martina prva tri mjeseca nismo okupali kako treba, toliko su vristali. i ne samo vristali - znate kako male bebe mogu da imaju snagu kad nesto nece. moja sestra, muz i ja se preznojimo dok jednog okupamo. i onda smo skontali da cemo da ih briskamo po pregibima mokrom krpom. kadsu poceli da sjede isla sam ja s njima u kadu. pa sve ok dok se tus ne upali, onda krenu da bkeze uz plocice. i - vjerovali ili ne - danas ne mozes da ih istjeras ispod tusa

hocu da kazem - moras da probas sama. ljudi su razliciti, pa i bebe. moji nikad nisu spavali pola vremena koliko pise da trebaju.

probaj malo ovo, malo ono, da vidis sta radi. i ne sekiraj se, bebe nisu bas tako lako kvarljive.

ja koliko vidim, imas mnogo vise sanse da ga previse utopljavas i previse kupas, nego premalo. tesko je da se opustis sa prvim, ako imas vise tek onda vidis da moze i ovako i onako i da sve to ne pravi preveliku razliku. ako bebi nije dobro, bunice se, vidjeces vec
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: martina on December 15, 2011, 02:11:55 PM
od te drugarice sa pranjem ruku pricom ne primaj savjete :)

cuj pranje ruku bebama! ko da rade nesto!
nikad dosad nisam ni cula takvo pitanje, iskreno receno

i da - sad je trend da se ne pretjeruje s cistocom preko nekih normalnih normi. djeca moraju da razvijaju imunitet, a ako je oko njih sve sterilno - kako ce?
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Saska on December 15, 2011, 02:16:31 PM
bas tako, s prvim tesko mozes da se opustis. Ja sad za Mihajla nit sam kupovala termometre za kadicu, nit imam za vazduh, nemam pojma kol'ka je temp, znam da idem u kratkim rukavima veci deo godine, a njega oblacim u bodije sa rukavima, eto bas da ne bude u kratkim rukavima zimi.
Kod nas je situacija podeljena, Jova se umotava po noci i tako umotan u prekrivac spava, a Mina se cesto u toku noci svuce samo u gacice jer joj je vruce. Pokrije se samo dok ne zaspi, posle zbaci prekrivac. Mihajlo i sto nemirno spava, i on baca prekrivac, ali nikad ne ustajem da ih pokrivam.
Nisam nikad koristila dezinfekciona sredstva, samo sapun i vodu.
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Tchi on December 15, 2011, 04:36:01 PM
uh martina zaboravila si izgleda, ne rade nista, ali rucice su im kao kod zemljoradnika, bar kod mog su, znoje se, glodju ih pa se sve nakupi na njih, ne prodje ni pola dana, a vec crno izmedju prstica, ne perem redovno, nekad operem, nekad obrisem maramicama nekad samo sklonim tu strokicu, ali i tu devojku razumem svako ima svoju maniju, ja sterilisem cucle i flasice ne mogu da zamislim bez toga, a igracku dohvati sa poda i stavi u usta i to mi ne smeta toliko
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: linga on December 15, 2011, 04:54:21 PM
Quote from: martina on December 15, 2011, 02:06:15 PM
ja sam djecu oblacila slabije nego sebe - i dan dana je tako. pistali su ko sumanuti kad ih obucem kao sebe
temperatura od 22 je malo pretopla za spavanje  - moguce da se zato otkriva? moji su se stalno otkrivali, ali ja ih nisam pokrivala. a kad je temperatura u kuci bila hladnija - onda se nisu otkrivali

titi smo kupali svako vece, obozavala je da se kupa.
luku i martina prva tri mjeseca nismo okupali kako treba, toliko su vristali. i ne samo vristali - znate kako male bebe mogu da imaju snagu kad nesto nece. moja sestra, muz i ja se preznojimo dok jednog okupamo. i onda smo skontali da cemo da ih briskamo po pregibima mokrom krpom. kadsu poceli da sjede isla sam ja s njima u kadu. pa sve ok dok se tus ne upali, onda krenu da bkeze uz plocice. i - vjerovali ili ne - danas ne mozes da ih istjeras ispod tusa

hocu da kazem - moras da probas sama. ljudi su razliciti, pa i bebe. moji nikad nisu spavali pola vremena koliko pise da trebaju.

probaj malo ovo, malo ono, da vidis sta radi. i ne sekiraj se, bebe nisu bas tako lako kvarljive.

ja koliko vidim, imas mnogo vise sanse da ga previse utopljavas i previse kupas, nego premalo. tesko je da se opustis sa prvim, ako imas vise tek onda vidis da moze i ovako i onako i da sve to ne pravi preveliku razliku. ako bebi nije dobro, bunice se, vidjeces vec

ovo mi je taaaako poznato  :girl_smile:
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: vrana on December 15, 2011, 05:41:50 PM
Ja mislim da mu je na 22 stepena sasvim ok bodi i donji deo pidzame plus tanak pamucni prekrivac (ako se stvarno otkriva). A posto ce uskoro poceti da se otkriva :mrgreen: onda ce mu na prolece dobro doci vrecica za spavanje, al opet kupi neku tanju, pamucnu, a ne one fatirane, cisto da budes sigurna da ima nesto preko stomaka, a da se ne kuva u njima.

Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Praslin on December 15, 2011, 05:56:53 PM
Imaj na umu da možda neće hteti da trpi džak. Bar Vid nije hteo, budio se. Jedino je lepo spavao bez ičega na sebi. Čak i sada... :girl_sigh:
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: linga on December 15, 2011, 07:11:55 PM
Ja nisam nijedno dete uspela da naviknem na dzak, a nije da nisam probala...
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: vrana on December 15, 2011, 07:25:26 PM
Stvarno? A u kom uzrastu ste probale? Ja mislila da kad su male bebe nema nikakvih problema. Bar je kod nas tako bilo. bunio se tek druge zime, tad je vec imao godinu i po dana.
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Tchi on December 15, 2011, 10:42:35 PM
ja sam morala dzak jer mnogo podize noge jos od kad je bio bas mali i onda prebaci prekrivac preko glave, a maksi sam rasivala donji deo dzaka kad je porastao
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Praslin on December 15, 2011, 11:29:42 PM
Čim je počeo da mrda ozbiljnije i da se bacaka nogicama, džak više nije dolazio u obzir, čak ni taj sa otvorenim dole. A i vruće mu bilo.
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: martina on December 16, 2011, 02:03:17 AM
Quote from: Tchi on December 15, 2011, 04:36:01 PM
uh martina zaboravila si izgleda, ne rade nista, ali rucice su im kao kod zemljoradnika, bar kod mog su, znoje se, glodju ih pa se sve nakupi na njih, ne prodje ni pola dana, a vec crno izmedju prstica, ne perem redovno, nekad operem, nekad obrisem maramicama nekad samo sklonim tu strokicu, ali i tu devojku razumem svako ima svoju maniju, ja sterilisem cucle i flasice ne mogu da zamislim bez toga, a igracku dohvati sa poda i stavi u usta i to mi ne smeta toliko

kod bebe od dva mjeseca tako prljave ruke? pa ne mogu nista ni da uzmu  u ruke u tom dobu. a kad pocnu, onda, brate, kao i sebi, peres po potrebi

svako ima svoju maniju, al napadati druge zbog svojih manija -not ok
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Tchi on December 16, 2011, 10:04:33 AM
veruj mi, ja sam zaboravila kako je bilo sa maksimom, ali leonu su od kad se rodio vecno ruke prljave, dlanovi onako kako ih stegne pa stalno znojavi svasta se nakupi...ili je meni prljava kuca  :crazy:
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Lani on December 16, 2011, 10:14:51 AM
Ja sam i zaboravila na te trunčice što im se skupe preko dana po rukama  :girl_haha:, sad me Tchi podseti, to smo im mi brisali maramicama ili čim stignemo. Ali da ih nosim nad lavabo i perem im ruke, to nisam radila i generalno se po ovom pitanju slažem sa martinom.
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Tchi on December 16, 2011, 10:21:15 AM
da budem iskrena ja bi i radila, al me mrzi  :-[
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: martina on December 16, 2011, 02:21:22 PM
joj, al ljudi one vlazne maramice su grozota. ja sam djeci stalno brisala guzu tim - ne sjecam se toliko za ruke - mislim da smo ruke i nos brisali vlaznim krpama. u jednom periodu su stalno bili slinavi ( oko godine dana), kad im vidim slike place mi se, ko sirocici

elem, dodjem ja kod moje tetke u detroit koja se bavi cuvanjem djece. prospemo crno vino - ona cisti fleke tim maramicama. ja se sjebala cime sam djeci guzu cistila

tako da mozda stvarno najbolje stalno imati pri ruci vlaznu pelenicu za nos i ruke.

eh da - ja luki i martinu nikad nisam mazala guzu kremom, osim kad su imali osip. i skoro nikad nisu imali. a titi sam mazala ko sumanuta - i stalno je imala neki osip. bilo je dana kad je plakala zbog toga. ne znam sta je tu uzrocno-posljedicno, al definitivno sam prvo pocela da je mazem
s njima dvojicom sam nekako bila: ok, titi sam mazala, i nije valjalo. plus - ko voli da mu je guza masna i klizava? i bukvalno ih samo obrisem i gledam da cesto mijenjam pelene - i super. ove pelene dosta upijaju, ipak je drugacije od pamucnih, koje su mokre
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: janavi on December 16, 2011, 04:50:46 PM
ja sam uredno džak i jorgančić preko
kukumakala što džakova nije bilo više za veličine 6+ koje je ona prerasla sa 4g :rofl:
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Pepi on December 19, 2011, 09:49:19 AM
I moje dete je zemljoradnik hahahaa ...naslage izmedju prstica skidam vlaznim stapicem za usi,sa dlanova stalno nesto odlepljujem :)                        sta da radim,svako jutro mu je zapusen nos? Bojim se da ne preteram sa upotrebom fizioloskog...nema slinice,nista,samo krci negde iza. Bili kod lekara,pluca i grlo ok... A poceo je da se zagrcnjuje,ostane bez vazduha,crknem od straha kad se to desi .
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Margarita on December 19, 2011, 09:50:20 AM
pepi, da vam nije suv vazduh? jedino mi to pada na pamet :think:
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Lani on December 19, 2011, 09:52:16 AM
Pepi, ja sam jednom čula neki savet da svake večeri može da im se kapne malo fiziološkog u nosić.
Ne može njemu fiziološki rastvor da šteti ne brini, ali ja bih isto proverila taj vazduh kakav je.
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Deda on December 19, 2011, 10:07:00 AM
Ne samo da se kapne , nego bas da im se procisti nosic fizioloskim, onako ljuljnes iz sprica , 2-3 kapi su nista.
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Finalina on December 19, 2011, 10:15:24 AM
kada su vlazne maramice u pitanju  :stop:  ( koristila sam ih van kuce, ako zatreba kod prepovijanja) ... ne podnosim vlazne maramice, osim kada treba obrisati unutrasnjost kola  :lol:

suv vazduh? bebisol kapi ( uopste taj fizioloski rastvom mislim da je super za nosic, digo sam ga koristila posle kupanja i cesto pred spavanje, a kod neke dece je super i za oci kada ima problemcica ....)

sa dzakom nemam iskustva, probala nesto kad su bili mali, ali odustala sam od toga jer mi je bilo mrcvarenje da dve bebe nocu presvlacim sa toliko prepreka, a ni oni mi nisu delovali nesto zimogrozljivo 
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Pepi on December 19, 2011, 10:23:34 AM
A sta protiv suvog vazduha,osim posude sa vodom?
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: AnaK on December 19, 2011, 10:26:23 AM
Posuda s vodom :) A možeš i, ako imaš rešo, uveče pred spavanja da pustiš da ispari džezva vode, npr  :kiss1:
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Finalina on December 19, 2011, 10:33:30 AM
ko ima problem sa suvim vazduhom ( sto je slucaj kod nase kuce ) moze da razmisli i o nekom aparatu koji moze da sredi stvar , evo npr ovde vidim da ima za prodaju
http://www.nonstopshop.rs/i-542/ovlazivac-i-preciscivac-vazduha-freshaire (http://www.nonstopshop.rs/i-542/ovlazivac-i-preciscivac-vazduha-freshaire)
http://www.svezakucu.rs/www/singleitem_buy.php?id=3489 (http://www.svezakucu.rs/www/singleitem_buy.php?id=3489)
http://www.tehnomanija.rs/katalog/beurer-ovlazivac-vazduha-lb-60.html (http://www.tehnomanija.rs/katalog/beurer-ovlazivac-vazduha-lb-60.html)
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: janavi on December 19, 2011, 10:40:46 AM
Quote from: Pepi on December 19, 2011, 10:23:34 AM
A sta protiv suvog vazduha,osim posude sa vodom?
ako imate centralno, ima za radijatore one neke posude u koje se sipa voda
ako ne, dovoljan bi bio veš koji se suši, ili posuda sa vodom
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Finalina on December 19, 2011, 10:43:35 AM
ja nemam toliko vesa da mi pomogne kod suvog vazduha :rofl:, ali bez zezanja, a i radijator je pod maskom pa ne mogu ni da mu pridjem ... posude sa vodom su mi nebezbedne, prvenstveno radi dece ... sve u svemu, bilo mi je tesko godinama :rofl:
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: vrana on December 19, 2011, 10:48:44 AM
Fina, taman da se uparimo ti i ja, evo mogu npr ja da susim moj ves kod tebe, posto je kod nas kubikaza tako mala, a vesa tako mnogo, da nam bukvalno pecurke radjaju po coskovima  :crazy:

Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Finalina on December 19, 2011, 10:54:44 AM
žemo, žemo :rofl:
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: emge on December 19, 2011, 11:03:14 AM
Meni ovlaživač vazduha tokom noći potroši 2-3 litra vode i podigne vlažnost za 2-3 posto, a vlažnost je oko 27% kad je grijanje uključeno - a treba da bude od 40-60%. Tako da ne vjerujem da vlažan peškir može da podigne vlažnost dovoljno.
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Finalina on December 19, 2011, 12:36:31 PM
ma kakav vlazan peskir (tamo gde je centralno nikako ne pomaze)
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Pepi on March 10, 2012, 06:46:42 PM
Opet ja  :-[
Dasa sutra puni 5 meseci i samo siki, mislim da lepo napreduje, što ćemo proveriti u utorak kad odemo na kontrolu.
Planiram sa punih 6 ( ili grešim? ) meseci da uvedem nemlečnu dohranu.
Ono što ne razumem je način uvođenja namirnica...npr. da li nedelju dana jede samo jabuku? Pa sledeće nedelje samo šargarepu? Šta se dešava sa jabukom?  :-[  jel nju prestaje da jede, ili se sad kombinuje, jedan dan jabuka, drugi dan šargarepa ( uzela sam ove dve stvari samo kao primer)
Nadam se da me neko razume  :crazy:
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Iva on March 10, 2012, 07:05:46 PM
Neko krece sa povrcem, neko sa vocem a neko sa zitaricama.

Ja sam 3 dana davala prvo barenu sargarepu, zatim sam 3 dana mesala sa krompirom, pa npr. 3 dana tikvica (moze samo ili mesas sa prva dva). Nikad 2 namirnice istovremeno koje nikada nije jeo, da bi znala na koju reaguje. Tako sam sa I.

Sa Srnom sam pocela od pirincanih pahuljica i njih je jela 3 nedelje ... kukuruzne pahuljice... pa onda povrce... voce...
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Finalina on March 10, 2012, 07:14:36 PM
pepi :kiss1: , koliko se secam (i ja sam sa sest meseci kod mladjanog krenula sa hranom jer je do tada samo sisao ), krenula sam sa krompirom, jabukom, sargarepom ( davala sam odvojeno ilikombinovala ove sastojke kao slatku ili slanu kasicu), razne supice kuvane sa malo mesa i tek posle nekog vremena sa malo teletine i piletine u tom povrcu, a jaja oko godinice i banane jos malko kasnije (crveno voce preskoci u prvoj godini) ... instant kasice u prahu nisam koristila u rpvoj godini, a kasnije samo kada putujemo ( tada sam i one gotove koristila)

edit: nisam previse vodila racuna o tom planiranju vremena za raspored davanja hrane (nij bilo alergija pa sam u tom smislu bila rasterecenija)
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Lani on March 10, 2012, 08:29:08 PM
Pepi, moje obe devojke su krenule sa punih 5 meseci prvo sa žitaricama tj. pirinčanim pahuljicama (Milupa i tako te) pa onda polako jedno po jedno šargarepa, jabuka, krompir, tikvica... daješ jedno npr. 3 dana pa ako vidiš da nema reakcije onda drugo sledeća 3 dana pa ako ni tu nema reakcije onda kombinuješ i tako...
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Elanor on March 10, 2012, 09:40:44 PM
Quote from: Lani on March 10, 2012, 08:29:08 PM
Pepi, moje obe devojke su krenule sa punih 5 meseci prvo sa žitaricama tj. pirinčanim pahuljicama (Milupa i tako te) pa onda polako jedno po jedno šargarepa, jabuka, krompir, tikvica... daješ jedno npr. 3 dana pa ako vidiš da nema reakcije onda drugo sledeća 3 dana pa ako ni tu nema reakcije onda kombinuješ i tako...
i mi smo ovako nekako
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: emge on March 10, 2012, 10:11:27 PM
Moji su kretali sa punih 6 mjeseci, ali isto ovako... 3-4 dana samo jedna stvar, onda 3-4 nova, pa onda kombinovanje te dvije stvari. Posle uvodiš novu stvar u 11h, a kombinacije oko 14h :)
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Summer on March 11, 2012, 08:19:29 AM
Moji su krenuli oko 6 meseci. Davidu samprvo uvela one Milupa pahuljice  -riza, kukuruz, pa posle 7-8 dana prebacila taj obrok kao vecernji, oko 19h. Onda sam krenula sa povrcem, prvo 3 dana sargarepa, pa 3 dana krompir, u koji sam recimo 2. i 3. dan ubacila sargarepu. Znaci, nisam mesala 2 nove namirnice, ali sam mesala novu sa onom koju je vec probao. I kad sam uvela par vrsta povrca (krompir, sargarepa, tikvica..), onda sam taj obrok prebacila na 14h kao rucak, a ujutro pocela uvoditi voce (jabuka, kruska, sljiva...).

Kod Sare isto, s tim da smo preskocili pahuljice i odmah presli na povrce, zbog alergije.
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Saska on March 11, 2012, 08:37:24 AM
Sve su ti rekle, samo polako i opušteno, ovako teoretski deluje komplikovanije nego u praksi. Kao i za sve, probas, pa onda uklapaš i prilagodjavas svom detetu i sebi :kiss1:
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Pepi on March 11, 2012, 08:22:47 PM
Hvala svima  :bighug:
Malo mi je jasnije, a ako zagusti, eto me sa novim pitanjima  :)
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Pepi on April 12, 2012, 12:46:17 PM
Da li treba da mu ponudim vodu nakon nemlečnog obroka? I ako koristim flaširanu, npr. Rosu, da li treba da je prokuvam?  :bighug:
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: monochrome on April 12, 2012, 12:52:38 PM
Quote from: Pepi on April 12, 2012, 12:46:17 PM
Da li treba da mu ponudim vodu nakon nemlečnog obroka? I ako koristim flaširanu, npr. Rosu, da li treba da je prokuvam?  :bighug:
ja jesam nudila vodu...uvek,a nesto se ne secam da li sam uopste i koristila flasiranu :ces:(co'ece kako se to zaboravi :crazy: :rofl:),a cesmovacu sam naravno prokuvavala.
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: prevodilica on April 12, 2012, 12:57:21 PM
ako je flaširana, nisam je prokuvavala
možda sa prvim neko vreme :lol:

a ponudila bih svakako
mada dojena deca retko prihvataju vodu tako lako
ja sam tu negde imala sreće, kad su počeli da klopaju bilo je već proleće/leto i obojica su lepo htela da unose tečnost i danas lepo piju najobičniju vodu
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Saska on April 12, 2012, 12:58:26 PM
Flasiranu vodu nisam prokuvavala, cesmovacu da, ali i to gledaj da radiš neko vreme, pa onda prestani pre nego što krene u jaslice, tamo mu neće prokuvavati.
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Lani on April 12, 2012, 01:31:57 PM
Flaširanu sam davala, i nikad je nisam prokuvavala, ni sa prvim ni sa drugim detetom.
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Pepi on April 12, 2012, 03:12:24 PM
Hvala vam!  :kiss1:
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Nanny Ogg on April 12, 2012, 05:10:29 PM
I ja sam cesmovacu kuvala (do 15 meseci, ako se dobro secam), flasiranu ne
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Pepi on May 04, 2012, 09:46:56 AM
Probali smo dasi da dajemo kupovne kašice kad nismo kod kuće, on se samo strese, složi facu i kaže blja  :girl_haha: To su bile povrtne kašice. Čitam deklaracije na voćnim, i sve sadrže sok od limuna, a bebe ne smeju sok od limuna do godinu dana  :crazy: I šta sad, davati ili ne davati?
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: linga on May 04, 2012, 09:50:31 AM
Ja sam davala svoj deci.
Mi slično reagujemo na kašice, razlog - nije joj se svidjalo sto su onako jako pasirane.

Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: anelore on May 04, 2012, 09:56:51 AM
Moja deca uopste nisu htela kupovne kasice, ni od voca ni od povrca, pa sam sve sama pravila, a nije da nisam probala.
Ako se pokaze da je i tvoj dasa takav, mozes da napravis malo vecu kolicinu odjednom pa da zaledis nekoliko porcija.
A jedan tata koga poznajemo je sa sobom uvek nosio onaj mali Magic Bullet i sveze voce - sedne u kafic, zamoli ih da ukljuci aparat i izmiksa kasicu detetu  :girl_haha:
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: vrana on May 04, 2012, 10:50:42 AM
Quote from: anelore on May 04, 2012, 09:56:51 AM

A jedan tata koga poznajemo je sa sobom uvek nosio onaj mali Magic Bullet i sveze voce - sedne u kafic, zamoli ih da ukljuci aparat i izmiksa kasicu detetu  :girl_haha:

haha, kakav car!

ne sadrze sve kasice limunov sok, ako se dobro secam npr ima hipp cista jabuka, sljiva...ima sgurno jos nesto
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Lani on May 04, 2012, 10:52:28 AM
Moje su jele voćne kašice sve u šesnaest, na ove od povrća su se uglavnom stresale mada su nekad i njih htele.
Meni su te voćne kaše spas, mi stalno negde zujimo i uvek sam imala par u torbi za svaki slučaj dok su bile bebe.
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: linga on May 04, 2012, 10:54:24 AM
Ma da, a i brate ne moze dete cele zime da jede bananu, jabuku, bananu, jabuku  :rofl:
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Lani on May 04, 2012, 10:55:29 AM
Una je volela te domaće banana, jabuka, kruška da ih propasiram pa pomešam sa mlevenom plazmom.
Petar je naravno mali još za mlevenu plazmu.  :)
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: anelore on May 04, 2012, 11:00:01 AM
Quote from: linga on May 04, 2012, 10:54:24 AM
Ma da, a i brate ne moze dete cele zime da jede bananu, jabuku, bananu, jabuku  :rofl:
Moze, moze, kako ne moze  :lol:
Doduse, moja deca su jesenja, prve zime nisu jeli nista od voce, druge zime su vec mogli u teoriji da jedu citruse, ali smo ih izbegavali zbog alergija.
Ja sam leti pravila najbolje kombinacije - breskva, kajsija, jabuka, banana, dinja, sljiva.....
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Lani on May 04, 2012, 11:03:27 AM
Da se ubacim na Pepinu temu, kad pričamo o voću, šta mislite da li da dajem Uni jagode?  :think:
Ima skoro 20 meseci... Naravno ne mogu da se setim da li smo ih Ivi davali u tom uzrastu.  :hm:
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: vrana on May 04, 2012, 11:06:02 AM
ja sam leti miksovala sve sto imam u kuci, sve zbuckam, kolko god delovalo nelogicno, izmiksam, i uvek bude prste da polizes, jos kad ubacim i neki keksic, nije ni cudo da se tako nagojih :)

ja  se sad dvoumim sta da radim, vasi sam pocela da uvodim cvrstu hranu sa 4 meseca, sa vukasinom bih svakako cekala duze zbog svega ovog sa kozom  i rizika od alergija...mislila sam kad se vratimo sa mora da polako krenem, tad ce imati 5 meseci, a mozda bolje da ipak sacekam punih sest  :think:

ja sve nesto mislim da ako sa sest krenem, da ce da mrljavi sa hranom, tako zakljucujem gledajuci bebe po okruzenju...
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Finalina on May 04, 2012, 11:09:55 AM
Quote from: linga on May 04, 2012, 10:54:24 AM
Ma da, a i brate ne moze dete cele zime da jede bananu, jabuku, bananu, jabuku  :rofl:
e vala moze i to bez banane :rofl: ... pa me i tata jednom pitao "kada ces vec jednom deci prestati da dajes ovu bolnicku hranu" :lol: (tada su oboje bili bebe )... ja banane nisam davala do kraja prve godine, a i posle retko ...
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Finalina on May 04, 2012, 11:15:02 AM
lani, probaj, mada stoje preporuke (posebno za gradsku decu) da se crveno voce u prve dve godine izbegava ....mada, to je skoro isti rezon kao i sa medom, radis po znanju i osecaju sta treba...
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Pepi on May 04, 2012, 11:34:15 AM
Mi smo čekali punih 6, i uopšte ne mrljavi sa domaćom hranom...raduje se kad vidi kašičicu  :girl_haha:
Petar je za sada jeo samo jabuku od voća, grebem kašičicom svežu...i obožava...od povrća krompir, šargarepu, tikvice. Kupila sam i kelerabu, pa nam je to sledeće, danas jede pirinač i jabuku...
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Pepi on May 04, 2012, 11:35:01 AM
A našla sam hippovu od šljiva, ona nema limun, nisam znala da i jabukka nema, hvala vrano  :)
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Saska on May 04, 2012, 11:38:03 AM
Quote from: Lani on May 04, 2012, 11:03:27 AM
Da se ubacim na Pepinu temu, kad pričamo o voću, šta mislite da li da dajem Uni jagode?  :think:
Ima skoro 20 meseci... Naravno ne mogu da se setim da li smo ih Ivi davali u tom uzrastu.  :hm:
ja sam probala Mihajlu da dam, ali je ispljunuo.
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: vrana on May 04, 2012, 11:39:33 AM
e pa eto, to mi je drago cuti. ja sam nesto povezivala to mrljavljenje sa kasnijim uvodjenjem, pa sam vasi pozurila sa cvrstom hranom. iskreno, sad i da nema vuja ove probleme, ne bih mu tako rano davala, ali mi je sa pet meseci optimalno vreme, cini mi se.

pogledaj jabuku obavezno, gotovo da sam sto posto ubedjena da je cista jabuka u pitanju.
takodje sunval od bundeve je sigurno samo bundeva,  s tim da ne znam dal to racunas kao voce ili kao povrce, ja sam racunala kao voce.
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Pepi on May 04, 2012, 11:40:34 AM
A gde ima da se kupe te sunval, nisam ih nigde videla?
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Lani on May 04, 2012, 11:41:07 AM
Probaću i ja. Ivi su jagode omiljeno voće i kad je sezona, kupujemo ih svaki dan, pa mi žao da Iva jede a ova mala da gleda.
Pepi, vidi na Hipp sajtu, imaš detaljno šta koja kašica sadrži, postoje deklaracije sa bočica u pdf-u.  :kiss1:
http://hipp.hr/proizvodi (http://hipp.hr/proizvodi)
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: anelore on May 04, 2012, 11:44:30 AM
Quote from: vrana on May 04, 2012, 11:39:33 AM
e pa eto, to mi je drago cuti. ja sam nesto povezivala to mrljavljenje sa kasnijim uvodjenjem, pa sam vasi pozurila sa cvrstom hranom. iskreno, sad i da nema vuja ove probleme, ne bih mu tako rano davala, ali mi je sa pet meseci optimalno vreme, cini mi se.

pogledaj jabuku obavezno, gotovo da sam sto posto ubedjena da je cista jabuka u pitanju.
takodje sunval od bundeve je sigurno samo bundeva,  s tim da ne znam dal to racunas kao voce ili kao povrce, ja sam racunala kao voce.
Nema to puno veze, moja deca su oboje poceli da jedu sa 6 meseci, ne racunam Savino mrljavljene sa pirincanim kasicama tokom petog meseca - on je super jeo, ona je do 12 meseci imala jedan i po obrok cvrste hrane dnevno, a povremeno toliko odbijala da jede da ju je moja mama, poznata po cvrstoj ruci i upornosti (ali i inventivnosti) proglasila "detetom koje se ne moze nahraniti".
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Saska on May 04, 2012, 11:44:41 AM
Quote from: Pepi on May 04, 2012, 11:40:34 AM
A gde ima da se kupe te sunval, nisam ih nigde videla?
imas ih u Lily-ju npr
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: vrana on May 04, 2012, 11:44:58 AM
ja sam sunval kupovala u dm-u i  hipermarketima, ali to je bilo pre 3 godine, ne znam dal ih sada ima
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Lani on May 04, 2012, 11:45:24 AM
Ima i u Maxiju koliko se sećam, već par meseci nisam kupovala kaše.
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: vrana on May 04, 2012, 11:46:41 AM
http://keprom.eklektika.us/menu/4411/%E2%80%A2-sunval/ (http://keprom.eklektika.us/menu/4411/%E2%80%A2-sunval/)
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Pepi on May 04, 2012, 11:47:01 AM
Super, hvala Lani!  :kiss1:
A potražiću te sunval čim pre...
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: aleks on May 04, 2012, 12:01:59 PM
s. je  probala jagode. dopale joj se. nije puno pojela i nije imala nikakvu reakciju.
mene to kad gleda A. kad jede nesto sto ona ne sme izbezumljuje. mi cak poneka saljemo a. u sobu da pojede svoj slatkis, ali nije ni to nacin.  uglavnom se trudimo da joj poturimo nesto sto ona sme...
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: linga on May 04, 2012, 12:12:19 PM
Vrano, glupo je da o tome razmisljas unapred, kad procenis da je spreman, ti kreni. Pedijatri sadas preporucuju u sestom mesecu (dakle ne mora punih 6) ali ne znaci da se to nece uskoro promeniti  :lol:
Rukovodis se ovim:
Da izgubi refleks guranja jezikom, da moze mkar malo da sedi, da fino kontrolise glavu, da je zainteresovan za hranu.
Naravno, to uvodjenje ide tako polako, da ne igra ulogu 10 dana gore - dole.
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: vrana on May 04, 2012, 12:16:45 PM
Linga, ja ne mogu da ne razmisljam unapred  :girl_haha:
Malo sam luda i moram sve da planiram mnooooooogo unapred  :crazy:
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Lani on May 04, 2012, 12:19:45 PM
Vrano, i ja sam takva. Definitivno se slažem sa tobom da bi mu sa 4 meseca verovatno bilo previše rano, taman možeš polako da kreneš kad se vratite sa mora. Ja sam tako sa mojim devojkama, krenula između petog i šestog meseca, prvo sa pirinčanim pa posle sve ostalo.
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: linga on May 04, 2012, 12:20:26 PM
Ha, kontrol frikic, kao ja  :lol: rodi treće, izlečićeš se, veruj mi. Ili ćeš svaki dan sedeti i plakati što ti stvari izmiču kontroli.
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: linga on May 04, 2012, 12:20:39 PM
Quote from: linga on May 04, 2012, 12:20:26 PM
Ha, VraNO, kontrol frikic, kao ja  :lol: rodi treće, izlečićeš se, veruj mi. Ili ćeš svaki dan sedeti i plakati što ti stvari izmiču kontroli.
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: anelore on May 04, 2012, 12:28:01 PM
Quote from: linga on May 04, 2012, 12:20:26 PM
Ha, kontrol frikic, kao ja  :lol: rodi treće, izlečićeš se, veruj mi. Ili ćeš svaki dan sedeti i plakati što ti stvari izmiču kontroli.
Ih, meni su sa drugim mnoge stvari izmakle kontroli.
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: vrana on May 04, 2012, 12:50:39 PM
 :girl_haha: :girl_haha:

slican se slicnom raduje
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Finalina on May 04, 2012, 01:36:56 PM
hajde, malo nam treba da otvorimo temu kontrol frik :lol:
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: vrana on May 04, 2012, 01:42:12 PM
 :girl_haha:

ako ima neko takmicenje, ja bih rado ucestvovala  :crazy:
imam i mterijalne dokaze, npr mogu da skeniram i postavim svoj "dinamicki plan sna i ishrane" koji sam koncipirala kada je vasa imao 4,5 meseca   :wacko:
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Saska on May 04, 2012, 01:45:18 PM
imam i ja tabele iz '98, al sam na svu srecu brzo napustila svoju urodjenu potrebu da sve ukalupljujem....
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: vrana on May 04, 2012, 01:47:55 PM
Saska, ja bih je rado napustila, ali nece ona mene  :crycry:
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Saska on May 04, 2012, 01:54:53 PM
cekaj jos malko, nece imati kud :lol:
ti si bar profi, zamisli nas laike u zbunu, rascep izmedju zelja i mogucnosti
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Finalina on May 04, 2012, 01:55:52 PM
vrana, oce oce, napustice te .... samo polako, videces vec kada se nadjes u žešćem manjku vremena da se posvetiš ukalupljivanju pa kreneš sama da se menjaš i prilagođavaš ;) , njima dvojici :love32:
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Vila on May 04, 2012, 02:14:50 PM
Quote from: vrana on May 04, 2012, 01:42:12 PM
:girl_haha:

ako ima neko takmicenje, ja bih rado ucestvovala  :crazy:
imam i mterijalne dokaze, npr mogu da skeniram i postavim svoj "dinamicki plan sna i ishrane" koji sam koncipirala kada je vasa imao 4,5 meseca   :wacko:
Ponekad se pitam, ima li među vama psiholozima neko normalan...  :lol:
:bighug:
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Finalina on May 04, 2012, 02:16:06 PM
nemoj da se pitaš jer nema :D, osim retkih izuzetaka koji potvrđuju to pravilo :lol:
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: vrana on May 04, 2012, 02:18:52 PM
 :lol:
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Finalina on May 04, 2012, 02:19:28 PM
imaš šanse da postaneš izuzetak, rekla bih, ako nas poslušaš da iskuliraš :lol:
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: martina on May 04, 2012, 02:19:57 PM
kad je tiana bila beba, pocinjalo se sa 4 mjeseca s cvrstom hranom, ali ne voce i povrce, nego cereal, zbog alergija

i onda su se prvo davale kasice od povrca, jer je bila teorija da ako prvo probaju povrrce, onda nece da odbijaju, a ako probaju rvo voce, povrce im je bljak ( sto i jeste, istinu govoreci  :rofl:)

tako da vrano, ja bas ne bih probavala s vocem i povrcem prije 6 mjeseci s malisom, ipak ima te alergije... nije ti zurba

a inace moji su sa 20 mjeseci jeli apsolutno sve - poslije godinu dana uopste vise nisam pazila sta im dajem, osim ato kad im dajem nuts i kikiriki pazila sam ponasanje, jer su ceste alergije
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: vrana on May 04, 2012, 02:29:33 PM
ma da, sad cu sve raditi drugacije nego sa vasom.

sa vasom sam pocela sa vocem, i nije nikad pravio problem sa povrcem, i danas ga obozava, kusa kelj i brokoli kao najvecu poslasticu :lol:
ali upravo zbog aergija bih sada pocela sa pirincanom kasom, i to ne pre pet punih meseci sigurno, a videcu dal cu mozda i nesto kasnije.

Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: martina on May 04, 2012, 02:35:46 PM
Quote from: vrana on May 04, 2012, 02:29:33 PM
ma da, sad cu sve raditi drugacije nego sa vasom.

sa vasom sam pocela sa vocem, i nije nikad pravio problem sa povrcem, i danas ga obozava, kusa kelj i brokoli kao najvecu poslasticu :lol:
ali upravo zbog aergija bih sada pocela sa pirincanom kasom, i to ne pre pet punih meseci sigurno, a videcu dal cu mozda i nesto kasnije.

da, pocnes s rizom i to ujutro, onaj drugi obrok oko 9-10. onda ima vremena i da svari i da vidis kakav je

luka i martin su jeli hranu, ali sok nisu htjeli nikako. ja se sad pitam koji sam im djavo i gurala sok, valjda kako je titi voljela, ja po navici
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Tchi on May 04, 2012, 02:37:40 PM
leon nece te vocne teglice, a probala sam ih raznoraznih, cini mi se da su preslatke bar meni jesu, najlakse ti je ako ste negde das mu bananu grebes kasicicom ili mu ne das nista nece nista da mu fali ako preskoci dan-dva vocni obrok
vrano, umesto pirincane kasice bolje probaj pirinac i kukuruz zajedno ta pirincana je bljak
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Elanor on May 04, 2012, 02:41:57 PM
Quote from: linga on May 04, 2012, 12:12:19 PM
Vrano, glupo je da o tome razmisljas unapred, kad procenis da je spreman, ti kreni. Pedijatri sadas preporucuju u sestom mesecu (dakle ne mora punih 6) ali ne znaci da se to nece uskoro promeniti  :lol:
Rukovodis se ovim:
Da izgubi refleks guranja jezikom, da moze mkar malo da sedi, da fino kontrolise glavu, da je zainteresovan za hranu.
Naravno, to uvodjenje ide tako polako, da ne igra ulogu 10 dana gore - dole.
ne mogu da verujem sta citam :o
:clap: :clap: :kiss1:
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: martina on May 04, 2012, 02:45:05 PM
mislim da je samo riza prva jer moze da bude alergican na gluten, a u kukuruzu ima glutena
mozda bolje mijesati sa sokom od jabuke umjesto formule

bebe bas nemaju formiran ukus, niko od nas ne bi mogao ni jednu onu kasicu da okusi

kad su luka i martin bili bebe, titi je bila ljubomorna i onda trazi da jede kasicu. i ja joj dam, i to neku vocnu, ali bez secera, samo voce. ona proba i pljune, odvratno, razvodnjeno voce
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Tchi on May 04, 2012, 02:47:13 PM
nema kukuruz gluten zato i ima u toj kombinaciji kasica od 4. meseca
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: vrana on May 04, 2012, 02:56:27 PM
nema kukuruz gluten, ali svakako je dobro da prvo das samo jednu namirnicu, da bi u slucaju eventualne reakcije alergijske, znao sta ju je uzrokovalo. posle 3- 5 dana moze da se uvede i kukuruz, ili ta mesavina, svejedno.

a pirinac se daje pre kukuruza samo zato sto ima neutralniji ukus. pomesan sa majcinim mlekom je verovatno lep bebama. samo ja ne znam kako cu da izmuzem tolko majcinog mleka  :ces:
a formulu mu ne bih davala isto iz straha od eventualne alergije na kravlje proteine  :ces:

jedino onu alteru ili kako se vec zove ona formula sto smeju i deca alergicna na mleko, al to kazu da je preodvratnog ukusa i mirisa
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Tchi on May 04, 2012, 03:03:27 PM
ja sam tu sa kukuruzom davala sa vodom jer mu se vise svidjalo nego sa adaptiranim mlekom, a kukuruz bas i nije neki alergen pa nema razloga da brines, plus ako je nekim slucajem alergican znas na koju je kasicu, ni teglice ko tako hrani decu se dodaju namirnica po namirnica vec teglica po teglica, ali nista te ne kosta da das prvo samo pirinac sem 200 dinara i malo zivaca jer ce verovatno da je pljuje
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: martina on May 04, 2012, 03:28:56 PM
Quote from: vrana on May 04, 2012, 02:56:27 PM
nema kukuruz gluten, ali svakako je dobro da prvo das samo jednu namirnicu, da bi u slucaju eventualne reakcije alergijske, znao sta ju je uzrokovalo. posle 3- 5 dana moze da se uvede i kukuruz, ili ta mesavina, svejedno.

a pirinac se daje pre kukuruza samo zato sto ima neutralniji ukus. pomesan sa majcinim mlekom je verovatno lep bebama. samo ja ne znam kako cu da izmuzem tolko majcinog mleka  :ces:
a formulu mu ne bih davala isto iz straha od eventualne alergije na kravlje proteine  :ces:

jedino onu alteru ili kako se vec zove ona formula sto smeju i deca alergicna na mleko, al to kazu da je preodvratnog ukusa i mirisa

joj, vrano, ma sacekaj onda ipak 6 mjeseci. sto ti se zuri!


nego  :ces: ja sam skontala da kukuruz ima gluten, jer kad sam ja bila na neglutenskoj dijeti, nisu mi dali da jedem kukuruz. samo rizu od svih zitarica sam mogla da jedem  :think:

i to mi je bas bila teska dijeta, mada nije da jedem kukuruz nesto, nego je kukuruz dodatak u jako puno stvari
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: linga on May 04, 2012, 03:42:40 PM
Quote from: Elanor on May 04, 2012, 02:41:57 PM
ne mogu da verujem sta citam :o
:clap: :clap: :kiss1:

Ja uopste ne znam sto se cudis  :ljut: to ne znaci da i dalje sisa nije zakon. Ovo su preporuke za iskljucivo dojenje od sest meseci, molicu lepo  :girl_blum:
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Lani on May 04, 2012, 04:01:09 PM
Quote from: linga on May 04, 2012, 03:42:40 PM
Ja uopste ne znam sto se cudis  :ljut: to ne znaci da i dalje sisa nije zakon. Ovo su preporuke za iskljucivo dojenje od sest meseci, molicu lepo  :girl_blum:

:rofl: :kiss1:
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: cici on May 04, 2012, 04:22:00 PM
Quote from: vrana on May 04, 2012, 11:06:02 AM
ja sam leti miksovala sve sto imam u kuci, sve zbuckam, kolko god delovalo nelogicno, izmiksam, i uvek bude prste da polizes, jos kad ubacim i neki keksic, nije ni cudo da se tako nagojih :)


Pa to je za decu nije za mame  :girl_haha:
Quote from: Finalina on May 04, 2012, 01:36:56 PM
hajde, malo nam treba da otvorimo temu kontrol frik :lol:
Nema potrebe, sve smo  :rofl:
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: martina on May 04, 2012, 04:53:57 PM
Quote from: cici on May 04, 2012, 04:22:00 PM
Pa to je za decu nije za mame  :girl_haha:
:lol:

stvarno je dobro uciti ih da jedu bez mnogo  dodataka u pocetku.
svi ti fileri na koje smo mi navikli koje poticu od zitarica u stvari nisu dobri, i poslije moras da ih oducavas od toga
niti je kravlje mlijeko neka posebna sreca, tesko je za varenje
kcerka nasih prijatelja ima problema sa stolicom, a jos je odgajana u fazonu: mlijeko je dobro, a dobre stvari nikad previse
i nisu rijesili pitanje stolike dok je nisu skinuli s mlijeka i "prikljucili" na svjeze voce

e sad - ne mora da bude, moja dvojica piju mlijeko nemilice, i nemaju problema sa stolicom. ali ja stvarno mislim da se s mlijekom moze pretjerati
i jogurt je puno bolji za probavu, ako je pravi jogurt, a ne neka muckalica puna secera
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: emge on May 09, 2012, 12:02:30 AM
Vrano, meni oboje krenuli sa punih 6, isto sam bila oprezna zbog ekcema koji su imali, pa su njupadžije strašne.
Marko je mrljavio na početku, nije htio voće nikako, dok ne dođosmo do brokolija, tad je zaključio da voli hranu :lol:
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: linga on May 09, 2012, 07:53:42 AM
Ne znam to sa hranom je sreća izgleda, ili na koga bace. Ja sam sve troje manje više isto hranila, u isto vreme krenula s dohranom i imam jednog nećejeda, jednog hoćejeda i jednog svaštojeda. Pritom Jani je najvise cinculirano - obrok u tacno vreme, uvodjenje tacno po redu, ma sve po pe esu, dok je Sara recimo probala slaninu sa 9 meseci, gluten sa nepunih 8, kiseli kupus smotala sama ne znam ni ja kad  :girl_haha: i stvarno lepo jede. Kod nje je bilo kljucno da nece blendanu hranu, nije bilo sanse da jede blendano.
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Elanor on May 09, 2012, 09:51:00 AM
a milena je htela samo i iskljucivo kupovne kasice, one za 4 ili 6 meseci, bez ijedne grudvice, od jednog proizvodjaca :wall: i tako do nekih 15 meseci. znaci nista blendano, gnjeceno, seckano, nista to nije bilo dovoljno fino za nju. uz to je jela samo finger food, i to uglavnom cheerios, keksice i mlecne kasice. kad se samo setim, krenemo na put i nosimo sa sobom punu korpu teglica :crazy:
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Finalina on May 09, 2012, 02:47:47 PM
ja nisam ni nudila kupovne kasice, na pocetku
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Lani on May 09, 2012, 02:50:13 PM
Ja bogami jesam, prvih par dana one kuvane čisto malo da se priviknu na taj osećaj i čvrstu hranu (ako se to može nazvati čvrstom hranom  :lol:) i posle smo odmah krenuli da isprobavamo i teglice.
Ipak je izbor mnooogo veći... posebno zimi, domaće slatke kašice su nam se svodile na bananu i jabuku.

Inače je Una za vikend probala jagode, sviđaju joj se baš, reakcije nema. :pljucka:
Juče išla do zubara a mama došla da ih čuva, ja kažem, daj im jagode, ona ne sme. Tj. dala je Ivi, Uni nije htela. :lol: :crazy:
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Pepi on May 15, 2012, 04:26:10 PM
Kad smem da dam Petru jogurt? Ili pavlaku?
NIje ljubitelj žitarica, pa sam mislila da možda pomešam jogurt i neku od žitarica...ili je bolje da npr. proso ili kukuruz mešam sa povrćem?
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Saska on May 15, 2012, 04:29:28 PM
Jogurt i kiselo mleko možeš odmah, a pavlaku malo kasnije sa 9-10 meseci zbog %masti valjda.
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Lani on May 15, 2012, 06:13:54 PM
Ja ništa od toga nisam davala pre 9. meseca života, koliko se sećam.
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: anelore on May 16, 2012, 02:26:45 AM
Ja sam u oba slucaja prvo uvodila meso pa mlecne proizvode.
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Finalina on May 16, 2012, 11:24:05 AM
kiselo mleko su krenuli sa pola godine, mozda malo kasnije, pa tek onda jogurt, a pavlaku posle navrsenih godinu dana
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: emge on May 16, 2012, 11:24:06 AM
Ja sam jogurt sa punih 8 mjeseci.
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: stacka on May 16, 2012, 02:13:14 PM
Koliko se ja secam za jagode prica je da se ne daju prve sezone kad je dete rodjeno. Posto je Masa rodjena u junu prosle godine joj nismo davali ali zato ih sad tamani sve u sesnaes' :girl_haha:
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: disco2000 on May 16, 2012, 03:18:22 PM
Ja se ne secam :rofl:

A jagode jos nismo kupovali  :-[
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: vrana on May 16, 2012, 03:23:01 PM
po unicefu kolko ja znam, svi fermentisani mlecni proizvodi mogu sa sedam meseci.
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Finalina on May 16, 2012, 03:24:27 PM
ma sta te briga :lol: pa vi ionako skoro pa nista ne jedete  :rofl:
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: vrana on May 16, 2012, 03:27:50 PM
sad sam proverila, izgleda da je ipak sa osam punih meseci uvodjenje mlecnih proizvoda
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Lani on May 16, 2012, 03:47:36 PM
Pa da, znam da nisam žurila s tim... A meso tj. piletina polako, čim se uvede prvo povrće, ako lepo prihvati, počneš polako i meso da ubacuješ. Prvo piletinu pa teletinu, pa jagnjetinu...
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: vrana on May 16, 2012, 03:52:09 PM
Quote from: Lani on May 16, 2012, 03:47:36 PM
Pa da, znam da nisam žurila s tim... A meso tj. piletina polako, čim se uvede prvo povrće, ako lepo prihvati, počneš polako i meso da ubacuješ. Prvo piletinu pa teletinu, pa jagnjetinu...

ali prvo supu od mesa, pa tek onda meso
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Lani on May 16, 2012, 03:55:52 PM
Ja sam mojima sve to zajedno miksala, znači povrće (s mesom ili bez) i supicu u kojoj se to kuvalo izmiksam s tim.
Ti misliš baš ono da im se da samo supica u kojoj se kuvalo meso, odvojeno npr. od povrćne kašice?  :think:
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: rafa on May 16, 2012, 04:08:08 PM
I ja sam sve ovako isto kao Lani.

Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: martina on May 16, 2012, 04:33:15 PM
kod nas nista mlijecno doktorica nije davala do godinu dana
mada sam ja davala jogurt ranije

mislim da je mlijeko problem manje zbog alergija - alergija je na laktozu, pa onda ne moze ni formula, a vise zbog varenja - tesko je za stomak


tako da zato mislim da je jgurt ok, to nije problematicno za varenje
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Lani on May 16, 2012, 04:36:02 PM
Da da, mleko je nešto drugo, kravlje mleko se ni ovde ne preporučuje tokom prve godine života.
http://www.demetra.rs/index.php?option=com_content&view=article&id=48:uvoenje-kravljeg-mleka&catid=45:ishrana-bebe&Itemid=82 (http://www.demetra.rs/index.php?option=com_content&view=article&id=48:uvoenje-kravljeg-mleka&catid=45:ishrana-bebe&Itemid=82)
http://www.demetra.rs/index.php?option=com_content&view=article&id=597:uvoenje-sira-u-bebinu-ishranu&catid=45:ishrana-bebe&Itemid=82 (http://www.demetra.rs/index.php?option=com_content&view=article&id=597:uvoenje-sira-u-bebinu-ishranu&catid=45:ishrana-bebe&Itemid=82)
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Elanor on May 16, 2012, 08:53:55 PM
alergija na mleko nije na laktozu, vec na kazein. netolerancija na laktozu nije alergija (reakcija imunog sistema), vec problem s crevima koja ne luce dovoljno enzima za razgradnju laktoze. btw, majcino mleko ima znacajno vise laktoze od kravljeg.
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Pepi on June 04, 2012, 06:28:52 PM
A jel smem Petru da dam višnje, trešnje? Dobila sam divne višnje, a ne znam smem li i kako da mu ih dam?
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Tchi on June 04, 2012, 06:43:29 PM
ja znam da ne sme crveno, pod to sam podbrojala i tresnje i visnje pored jagoda, mada nisam sigurna
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Lani on June 04, 2012, 07:13:24 PM
Quote from: Pepi on June 04, 2012, 06:28:52 PM
A jel smem Petru da dam višnje, trešnje? Dobila sam divne višnje, a ne znam smem li i kako da mu ih dam?

Ja mojima nisam davala višnje i trešnje tako, samo u kašicama, u prvoj godini života.
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: cici on June 04, 2012, 11:06:29 PM
Visnje sam mesala sa pirincem, propasiraju se da se skine kozica kroz cediljku pa se pomesa sa pirincem.Ne znam kako bi drugacije moglo.
Sofija je obozavala, Andrija nije hteo.
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: cici on June 04, 2012, 11:07:53 PM
Ne secam se od kad mogu visnje ali je sigurno bila starija neki mesec.
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Vila on June 05, 2012, 09:22:44 AM
Davala sam im višnje u Juvitana kašicama, ne sećam se da sam ih ja spremala. Ali ovo kako cici kaže mi zvuči ok, ako mu se dopadne. Višnje su zdrave :innocent:
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: linga on June 05, 2012, 09:36:31 AM
Visnje isto u kasici samo, tresnju sam joj dala pre neki dan, nije joj se dopala  :)
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: cici on June 05, 2012, 01:45:26 PM
Zavisi i od visanja, neke nisu mogle da se jedu koliko su bilje kisele a secer nisam dodavala.
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Pepi on June 06, 2012, 10:22:51 AM
Višnje će da završe u kolačima  :girl_haha:
Hvala vam!  :bighug:
Title: Re: Dileme neiskusne mame :)
Post by: Finalina on June 06, 2012, 10:27:25 AM
:rofl: izbugile višnje bitku :lol: