Moja Mansarda

SOBICE => Dečja soba => Topic started by: Urbana on December 26, 2013, 11:35:44 AM

Title: Deca i mobilni telefoni
Post by: Urbana on December 26, 2013, 11:35:44 AM
Konkretno pitanje je kako im ograniciti koriscenje?

Citala sam dosta tekstova od NikkiL ona se cini mi se vise bavi problemom vrsnjackog nasilja na netu, ali mene vise intersuje kako ograniciti ( smanjiti )  to socijalirizarenj putem neta, ja nema problem cak mi pokazuju desavanja na mrezama, ali ustvari najvise mi smata taj whatsapp posebno kod Lole, Monika ima dosta samokontrole, ona sama iskljuci wifi .... kad uci uzimam joj telefon, ali opet primecujem da onda ima dozu nervoze, da sto pre zavrsi....nekako mi najbolje funkcionise oduzimanje telefona na dva dana, bas se lepo iskulira.
E sad ja bi da ona sama nekako ima tu samokontrolu, a to ne znam kako da postignem.
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Zumbulica on December 26, 2013, 11:46:12 AM
Iskreno, nemamo neki mehanizam za to. Dva-tri puta smo Jeleni uzeli telefon na par dana ove godine ali ne zbog nekog konkretnog razloga nego onako kumulativno. Ona kao da se regenerise za tih par dana  :lol: Posebno mi smeta to sto, dok traje skolska godina i sve obaveze, primenjuje taj najlaksi i najbrzi nacin za socijalizaciju  :crazy: Takodje, neuporedivo manje cita, ove godine je procitala tek par knjiga, a stalno nesto cita na telefonu .... Takodje, tako je prilicno van nase kontrole sto se tice sadrzaja ali to se svakako na tom uzrastu resava jedino dobrom medjusobnom komunikacijom.
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Praslin on December 26, 2013, 12:06:42 PM
Ja se živa unervozim ako ostanem bez telefona  :-[
Ne znam kako bih mogla da ga učim rezilijentnosti na tu spravu, kad je ni ja nemam.
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Finalina on December 26, 2013, 12:08:26 PM
moji jos uvek ne koriste telefone na taj nacin tj koriste ga prvenstveno za telefoniranje, a ne i za socijlani zivot tokom i nakon skole

mladjani igra igrice ne njemu, a ona skida muziku i najvise joj za to sluzi, uopste ne izlaze ni na kakve drustvene mreze
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Urbana on December 26, 2013, 12:17:52 PM
Quote from: Finalina on December 26, 2013, 12:08:26 PM
moji jos uvek ne koriste telefone na taj nacin tj koriste ga prvenstveno za telefoniranje, a ne i za socijlani zivot tokom i nakon skole

mladjani igra igrice ne njemu, a ona skida muziku i najvise joj za to sluzi, uopste ne izlaze ni na kakve drustvene mreze

Jao ti si zaista zasad srecna zena  ;)

Uh cini mi se da su taj whatsapp i instagram najzastupljeniji..... FB i twiter su podnosljivi tamo zalazi dva puta sedmicno.....a ovamo je promet bas intenzivan....najgore kad joj i oduzmemo telefon na dva dana, posle kad joj vratimo sizi dok sve poruke ne pristignu....ja je nekako stalno ubedjujem da ne mora svaku da procita i na sve da odgreaguje, sto naravno i ne radi, ali ja sticem takav utisak.

I sad recimo meni je problem sto i kad uzmemo telefon, cesto joj puta treba komp za ucenje....ali prisustvom kompa nisam ukinula instagram, e sad da blokiram to na kompu nekako mi tesko....htela bi da nekako razvijem joj svest da kad uci bude sama disciplinovana, e to ne znam KAKO?
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Saska on December 26, 2013, 12:22:21 PM
moji isto ne koriste tel za društvene mreže, za to im je komp, ustvari samo Mini, Jovu društvene mreže interesuju k'o lanjski sneg

Jova samo telefonira i čita mejlove, a Mina samo telefonira (pod uslovom da ne zaboravi da ga ponese)
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Finalina on December 26, 2013, 12:23:12 PM
verovatno jesam, ali sada je kasno da se kajem zbog toga  :girl_haha:  , a mislim i da je kasno da se ukida ono što je dopušteno prerano i sa dobrim izgovorima i bez prigovora da zapravo nema pogovora da smo sve super uradili kada smo deci u ruke tutnuli racunare, konzole i telefone .... sve se to, po mom misljenju, vrti oko iste stvari ...ukoliko se razumemo po ovom pitanju ...
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Deda on December 26, 2013, 12:35:39 PM
Pratim  :D
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Finalina on December 26, 2013, 12:36:53 PM
ne sumnjam :D
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: kalimero on December 26, 2013, 12:47:48 PM
pratim i ja, madas sticem utisak da se zavisnost vise javlja kod zeMske dece......


Bata ponekad ne zna ni gde mu je telefon, a na notebook-u mu se nakupi bar tri prsta prasine  :lol:
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Finalina on December 26, 2013, 12:51:14 PM
zavisnost je za uredjajima je kod decaka, a za mrezama kod devojcica
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: kalimero on December 26, 2013, 12:56:05 PM
slazem se...... zato on ima bar 4 do sad koriscena telefona...... i ni na jednom nije imao nista od aplikacija/interneta/zezalica/muzike po malo i to je to......  :rofl:
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Finalina on December 26, 2013, 12:58:56 PM
isto i mladjani, pet komada je nanizao
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: senka on December 26, 2013, 12:59:25 PM
moji imaju telefone. K najviše koristi, ona prednjači i u fejsbučenju

ja sa prestala da gledam na to kao na zavisnost, meni je to tehnološki i društveni razvoj kojem bi se trebalo prilagoditi. nekada je i tv bio sotona
ne vidim razliku u "zavisnosti" onoga ko čim se probudi uključi radio i ceo dan mu svira od onog ko se druži  preko društvenih mreža ili svakodnevnog gledanja i čitanja vesti...
+ što prihvatam novi vid druženja preko mreže (naš ovde ili putem mesindžera, vibera...) koji sada sigurno više odgovara našem tempu života nego (nekadašnje) face to face
i ne mislim da mreža otuđuje ljude, naprotiv nikad više nismo bili povezani  :)
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Finalina on December 26, 2013, 01:02:11 PM
sam sadržaj koji nas povezuje je diskutabilan za to zbližavanje, onako suštinski, osim što ja čak ne bih poredila radio i net
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Urbana on December 26, 2013, 01:24:54 PM
Quote from: Finalina on December 26, 2013, 01:02:11 PM
sam sadržaj koji nas povezuje je diskutabilan za to zbližavanje, onako suštinski, osim što ja čak ne bih poredila radio i net

Pa sad ni ja to ne bi uporedjivala.....mislim nemam ja nista protiv toga....hocu reci gleda ona TV, slusa muziku, igra igrice, FB, twituje , za mene poprilicno izlazi i socijalizira se face to face ..... i to je sve u granicama prihvatljivog .... u fazonu odvoji vreme ali jednostavno zelela bi da se disciplinuje i tako odvoji vreme i za ucenje i vreme za instagram i whatsapp.
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: kalimero on December 26, 2013, 01:37:08 PM
ja bih ovom prilikom potpuno potpisala finku  :good:

uz radio/tv moguc je, za pocetak, multitasking dok drustvene mreze traze fizicku vezanost sedeceg dela i ruku....
a usput sam uvek pre za "face to face" druzenje, narocito mladjih narastaja, u odnosu na dokuckavanje.....
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: martina on December 26, 2013, 02:51:30 PM
mi ne ogranicavamo, a ne vidim da koriste za drustvene mreze, nego samo poruke

nije da me uopste ne nervira, al ne smeta mi previse i nemam neku posebnu ideju da je stetno.
luka je prosli mjesec poslao i primio 8000 poruka... ja sam najvise zadivljena, posto nesto uopste nemam utisak da je stalno na telefonu, kod kuce je mahom na komjuteru, a komjuter imaju ogranicen

mene sto nervira je sto oni uopste ne znaju da telefoniraju. ono, kad treba nesto da se dogovre konkretno, ne padne im na pamet da nazovu nekoga, nego salju poruke. a s druge strane, oni su bolji od nas s tim porukama...

tako da je nasa ideja uglavno da pustamo da ide svojim tokom, a kad se prekardasi, onda uzmemo skroz... i tako

jedan od nacina je, svakako, i ja sam ga primjenjivala, da im uzmem kad su kuci... posto im tad realno ne treba... ali ne kao ogranicenje, nego kao kaznu za druge stvari

nije da mislim da to specijalno radi, u sustini sam za to da stvari idu svojim tokom osim ako bas ne mogu da zive od svega toga

Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: martina on December 26, 2013, 02:59:19 PM
kali, to za sta si ti ce da ti radi jos par godina

poslije prosto drustvo preuzme... nije bas da ne mozemo da uticemo nikako, apsolutno, ali borba je nevidjena i pritisak i malo-pomalo popustis... jer ne moze covjek stalno nesto da im brani, oduzima... mi se puno opiremo sa konzolama za igrice, tu smo skoro skroz zastarjeli, u torontu nemaju uopste, imaju u collingwoodu... igrice im ne kupujemo namjerno, ne damo ni njima od svojih para da kupe... martin je prekukao decembar za novu konzolu, tri proposal je napisao  :lol:...

jos su nasi aktivni, idu na sportove, bave se stvarima.... ma nema tu teorije da covjek izgura bas sta hoce, osim ako ima neku djecu koja su posebno specificna

i onda ti samo ostane da predefinises sta ti je vazno
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: senka on December 26, 2013, 03:38:18 PM
svako vreme ima svoje posasti
nama je normalo ono s cim smo rodjeni, na novotarije se prilagodjava ko kako ume
u dogledno vreme nasu decu ce nervirati sto njihova salju poruke mislima, da bar uposle prste....

e sad valjda se podrazumeva da nema "ometaca" dok se uci
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: martina on December 26, 2013, 05:50:31 PM
mi smo luki i martinu ukinuli ometace za ucenje

a titi nismo... ona citav zivot uci uz tv... ili tako nesto... njihova osnovna skola je bila "open concept" ( nema ucionica) i noj prija taj haos dok radi nesto

luki i martinu, opet, to nikad nije prijalo...

sto se igrica tice, moj zet mi je primjer, on tvrdi da je znao dane da provede u zamracenoj sobi igrajuci igrica... a eto nekako je ok ispao, vrijedan, voli da radi... i sad vise ne igra igrice, proslo ga... ko ce znati...
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: kalimero on December 26, 2013, 06:03:05 PM
Quote from: martina on December 26, 2013, 05:50:31 PM
a titi nismo... ona citav zivot uci uz tv... ili tako nesto... njihova osnovna skola je bila "open concept" ( nema ucionica) i noj prija taj haos dok radi nesto

ja sam ceo fakultet zavrsila uz TV, radio.....  :-[
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: martina on December 26, 2013, 06:22:06 PM
moja je teorija da dok su rezultati ok, ostavljam njima da skontaju kako

Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Finalina on December 26, 2013, 06:54:48 PM
Quote from: kalimero on December 26, 2013, 06:03:05 PM
ja sam ceo fakultet zavrsila uz TV, radio.....  :-[
pa zar ti tehnicki fakulteti mogu ikako drugacije da se zavrse  :girl_haha:
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: kalimero on December 26, 2013, 08:22:19 PM
Quote from: Finalina on December 26, 2013, 06:54:48 PM
pa zar ti tehnicki fakulteti mogu ikako drugacije da se zavrse  :girl_haha:

:-X




:rofl:
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Urbana on December 26, 2013, 11:51:43 PM
Quote from: martina on December 26, 2013, 05:50:31 PM
mi smo luki i martinu ukinuli ometace za ucenje

a titi nismo... ona citav zivot uci uz tv... ili tako nesto... njihova osnovna skola je bila "open concept" ( nema ucionica) i noj prija taj haos dok radi nesto
:lol:
Pa tako je nekako i moja Lola da li to kod iskuliranih likova nije problem, ne znam ali tako nekako ispada, dok Monika ( maksimalno nemirnog duha ) zna da joj neodgovara i trzai mir....ali ja opet mislim da kad bi Lola odvajala vreme i bila temeljnija da bi imala izvrsne rezultate.....nekako za Moniku znam da ono sto pruza da je maksimum, dok mi je kod Lole uvek utisak da pruza samo koliko je potrebno i dovoljno.
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: maxic on December 27, 2013, 03:44:11 AM
Quote from: kalimero on December 26, 2013, 06:03:05 PM
ja sam ceo fakultet zavrsila uz TV, radio.....  :-[
Vi sa arhitekture ste glavni sagovornici bili na radiju, ni jedna nagrada nije otisla ni na jedan drugi fax :lol: Po petoro vas radi citavu noc, samo se smjenjujete na tel :lol:

Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: maxic on December 27, 2013, 03:44:42 AM
Glede teme, ja sam ovisnik o telefonu, ne bih imala srca da im uzmem.  No, pratim.
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Vila on December 27, 2013, 09:08:22 AM
Mm se ceo život i igra i radi, njemu se računar pretvorio u produžetak tela i uma :girl_haha:
I bogami živimo od njegovog rada samotako - tako da igra na računaru nije nužno loša ;)
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Praslin on December 27, 2013, 09:15:29 AM
Quote from: Vila on December 27, 2013, 09:08:22 AM
Mm se ceo život i igra i radi, njemu se računar pretvorio u produžetak tela i uma :girl_haha:
I bogami živimo od njegovog rada samotako - tako da igra na računaru nije nužno loša ;)
Potpis  :good:
S tim što to delimično važi i za mene  :-[
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Nanny Ogg on December 27, 2013, 08:19:13 PM
Quote from: Vila on December 27, 2013, 09:08:22 AM
Mm se ceo život i igra i radi, njemu se računar pretvorio u produžetak tela i uma :girl_haha:
I bogami živimo od njegovog rada samotako - tako da igra na računaru nije nužno loša ;)

Same here.
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: AnaK on December 27, 2013, 08:20:32 PM
Ja se tom vašem ishodu nadam  :girl_haha: :girl_in_love:
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Urbana on September 26, 2014, 11:45:52 PM
Da vas pitam ..... koliko vasa deca koriste mobilne telefone, koliko im je bitno da sve proprate i kakva je situacija kad se uci....itd, itd

Mm je gledao neke emisije, pratio neka istrazivanja i on smatra da ih ne treba drzati duze od 25min bez telefona, jer navodno pocne nervoza i pad koncentarcije jer razmisljaju sta su propustili.

Ja pa zelim da te pauze bez telefona traju i po dva sata.

S druge strane recimo primetim da kad su kaznjenje ( oduzet telefon na 2-3 dana ) da je nakon par sati bajka....svaki multitasking je zaboravljen, nema nikakve nervoze, skolske obaveze i domaci su uradjeni temeljno, imaju zelju da komuniciraju sa nama, da nam mnogo stosta kazu ( za sta nemaju vremena kad imaju telefone ).

Zapravo zelimo da definisemo to neko vreme, meni je malo 25min, a mm smatra da je puno sat.

S druge strane cula sam pre neki dan da ima app - bicikl modus ...u fazonu da to ukljuce kad sedaju na bic da ne bi drkuckali po telefonu u toku voznje ( moje to ne rade, ali sam primetila da mnogi  rade ) pa na osnovu toga skupljaju neke bodove, za koje mogu da kupe naravno ako dovoljno skupe ..... majicu, bioskopske karte i sl.

E sad ja bi da uvedem kucni mod i da sat vremena naplacujem sa 10 centi, a mm kaze .... ma daj za 10 centi, ma svako dete ce da kaze, ma ybes 10 centi radije cu da kucam. Ja mislim da nije malo, jer moze 3-4 evra sedmicno da se "zaradi".
U svakom slucaju vise od 20 centi ne dolazi u obzir.

Kako i da li vi kontrolisete ili bolje receno ogranicavate koriscenje telefona kod dece?
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: senka on September 27, 2014, 12:19:03 AM
Kod nas samo Ksenija koristi telefon skoro svakodnevno, ovo dvoje po potrebi. Ništa ne ograničavam, jer njen tel. često stoji u dnevnoj sobi iako je ona u svojoj, ili zaboravi da ga napuni...još uvek smo u fazi kada je meni potrebnije da ima tel. nego njoj. Zahuktavanje tek očekujem, a kako ćemo onda, videćemo...
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: jel on September 27, 2014, 01:57:13 AM
Da, u pocetku roditeljima vise znace tel. Nego deci , da lolujem kao neki
Dete V, 9g. koje je odgovorno, 2x gubio tel, tutne ga u plitak dzep ili zaboravi da zatvori rajfeslus na torbi  :crazy:
Sad sve mislim da je naucio, a onga sve cesce ostavi tj.zaboravi kod kuce
Sigurica :girl_haha:
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: kalimero on September 27, 2014, 07:12:30 AM
dete B, 10 godina, tlf gubio jednom, ali je nekoliko puta nedeljno prazan, a za gotovo svaki izlazak se mora podsetiti da tlf i ponese...... i, da, nema smart phone, nego neku obicnu ciglu :lol:
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Urbana on September 27, 2014, 09:31:45 AM
A nista onda cu sacekati da se javi neka mama iskusnog korisnika smart phona.....moje sa 7,8 i 9 ni nisu imale telefon, ni njima nije bio potreban, a ni meni, meni ni sad ne treba jos uvek njihov telefon.
Kad odlaze u grad znam da ce doci pre 18:00 a obicno odlaze oko 15:00....nemam naviku da ih zovem i proveravam, one zovnu ako ima neke izmene.
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Praslin on September 27, 2014, 10:23:34 AM
Vid od ove godine nosi telefon u školu, ja sam mu uvalila zato što se sam vraća kući. U pitanju je moj stari, mali smart phone.
Drži ga utišanog u torbi, ne seti se da ga ima. Mislim da ga je jedan dan izvadio iz torbe da igra igricu i pokaže drugaru u klupi i to je to.
Telefon mu više znači kada ostane sam kod kuće, jer nam onda šalje porukice i ćaska sa nama preko Vibera  :girl_haha:

Stvari će se verovatno promeniti kad se navuče na društvene mreže, ali Vid za sada, iako ima FB nalog, ima telefon sa pristupom na FB, ni ne pomišlja, nije mu to zabavno.
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Glitter on September 27, 2014, 12:40:06 PM
dete A, godina 9, nema telefon i nece ga ni imati jos neko vreme...pratim lokaciju preko ipada :crazy:
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: vojka on September 27, 2014, 02:10:00 PM
Moja C, 8 god ima tlf, I to zato sto je meni potrebno  :innocent:
Nije smart tlf, za sada ja nju podsecam da ga napuni  :girl_haha:
U nekom momentu prosle godine, u boravku, su se ona I drugarica igrale igricama na tlf
Pa smo pricale, I deal je da ga kad je u skoli drzi sa izkljucenom zvonjavom
Tj onda kad ga nosi u skolu, a to je kad ide sama
Srecom to je za sada retko
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: vojka on September 27, 2014, 02:13:30 PM
Mada sustinski, u tvom pitanju  :think: ne vidim razliku da li je tlf, komp, igrice, tv, drugarice..   
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Urbana on September 28, 2014, 11:06:51 AM
Quote from: vojka on September 27, 2014, 02:13:30 PM
Mada sustinski, u tvom pitanju  :think: ne vidim razliku da li je tlf, komp, igrice, tv, drugarice..   

Pa sustinski smartphone sluzi za sve to sa 12-13 i vise godina.....pa zato pitam. Pretpostavljam da neko ko to jos nema u kuci teze shvata.....Monika jos i ima samokontrolu, pa kad uci iskljuci wifi i stavi na ormar (sakrije od sebe  ;) ) no Lola ne, onas tvrdi da su oni multitasking generacija, sto ja nikako ne prihvatam, jer itekako primetim razliku na testovima kad dva dana uci bez prisustva telefona.
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Elanor on September 28, 2014, 11:17:02 AM
milena tvrdi da se sestaci u jednom trenutku pretvore u zombije koji samo bulje u telefone.
ona je peti, a telefon ce dobiti na kraju sestog
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: vojka on September 28, 2014, 11:23:45 AM
Quote from: Urbana on September 28, 2014, 11:06:51 AM
Pa sustinski smartphone sluzi za sve to sa 12-13 i vise godina.....pa zato pitam. Pretpostavljam da neko ko to jos nema u kuci teze shvata.....Monika jos i ima samokontrolu, pa kad uci iskljuci wifi i stavi na ormar (sakrije od sebe  ;) ) no Lola ne, onas tvrdi da su oni multitasking generacija, sto ja nikako ne prihvatam, jer itekako primetim razliku na testovima kad dva dana uci bez prisustva telefona.
zato I rekoh da be shvatam tvoje pitanje  ;)
Jer sustinski je osnova problema u samokontroli
A nebitan je spoljan faktor
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Urbana on September 28, 2014, 11:44:28 AM
Quote from: Elanor on September 28, 2014, 11:17:02 AM
milena tvrdi da se sestaci u jednom trenutku pretvore u zombije koji samo bulje u telefone.
ona je peti, a telefon ce dobiti na kraju sestog

Ne znam sta da ti kazem....probaj da odlozis sto dalje...ali verovatno i tamo, tako i ovde za sve ima trenutak kad sta stupa na snagu i ti onda kao roditelj ne mozes da se odbranis....u srednjoj im treba telefon, jer sve dobijaju elektronski, izmena rasporeda, ocene i sve informacije ...
Ali definitivno deca su mi bila fenomenalana na raspustu....moja mama nema wifi i pitala me da li da doplati zbog njih da ce joj to odmah promeniti, ja sam rekla ne niposto....tako da su uzivale u citanju knjiga i druzenju sa decom van....nemaju naviku da to socijano druzenje obavljaju na kompu, na moru smo imali uzasno los wifi a extra se placao , pa im se nije dalo da ga koriste....na kraju im zafalilo knjiga za dva dana pa su presle na hrvatske casopise....

Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Urbana on September 28, 2014, 11:49:34 AM
Quote from: vojka on September 28, 2014, 11:23:45 AM
zato I rekoh da be shvatam tvoje pitanje  ;)
Jer sustinski je osnova problema u samokontroli
A nebitan je spoljan faktor

Pa jeste, ja stvarno ne mogu da tvrdim kakva su bas druga deca u tome, Monika ima samokontrolu....ona je malo hiperaktivan po prirodi, ali apsolutno svesna da joj za ucenje treba mir i tisina i ima mesto...malu radnu sobu bez ikakvih detalja, sa tablom, kompom i radnim stolom samo za ucenje. Lola pak kaze da tamo ne moze da uci....da je ta soba dekoncentrise, posebno ako joj jos oduzmem telefon :lol:
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: linga on September 28, 2014, 01:34:24 PM
Jana ima telefon od prvog, aktivno ga nosi od drugog, ide sama u školu a u kuci nemam fiksni. Dakle nosi ga jer meni treba.
Ove godine je taj svoj dala aleksi, a ona dobila neki moj HTC mali, koji je smartphone, ai joj je iskljucen net.
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: martina on September 29, 2014, 09:40:11 PM
ja se nesto ne potresam dal ce da se unervoze
mi martinu oduzimamo telefon pred odlazak u wc ( ako se sjetimo :D) jer inace ne izadje po dva sata

ne uzimamo im kad uce po pravilu, narocito titi, ona je totalno multitasking osoba, ona uvijek uci u trpezariju, u najvecem haosu, tako navikla

njima je osnovna skola bila open concept, navikli su na haos dok uce

luki i martinu nekad uzmemo elektroniku uvecer, jer inace ne zaspu do nekih doba.

al ako djeca uce ok i ne smeta im, ne vidim sto im uzimati telefon. a ako im smeta, ja bih im uzela koliko god je potrebno. moraju da se naviknu da nesto i propuste

Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Urbana on September 29, 2014, 10:53:29 PM
qq pre odlaska u WC :lol:

Quote from: martina on September 29, 2014, 09:40:11 PM
al ako djeca uce ok i ne smeta im, ne vidim sto im uzimati telefon. a ako im smeta, ja bih im uzela koliko god je potrebno. moraju da se naviknu da nesto i propuste

Ma znas kakao mogu i ja da kazem tako kao ti za titi, ali ja odem u skolu kod Lole....i svima puna usta kako je pametna, zna sta hoce, i da covek ne treba da brine....niko ne kaze vredna i radna....i ocene su ok s obzirom koliko i kako uci, ali uvek u raportu pise da moze bolje i vise. Sad ima tu neku prirodnu opustenost i lezernos, ono sto zna i voli super ( biologija, istorija i engleski ), ono sto ne voli ( a ima toga ...  :D ) samo koliko se mora. E ja bi da uticem malo na ti moranje, a mislim da je tu ybe multitasking iako nije svesna.   
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: martina on September 29, 2014, 11:12:44 PM
pa nista, onda, uzmi joj telefon, nece da umre par sati bez telefona, narocito ako je kuci, pa ne treba TEBE da zove
pa ces da vidis jel joj skodi


nemam pojma doakle im ta cifra od 25 minuta, al ne bih se ja time zamarala.

a sad, neka su djeca vrijedna, neka nisu... sta da se radi. treba im pricati i to, al ja mislim da nema tu puno koristi lomiti ih. treba ih usmjeriti da iskoriste ono sto imaju.

koliko god je titi meni kao roditelju laksa u tom smislu, moj luka sigurno nikad nece da umre od stresa. on gura svoje i trudi se minimalno. pa boze moj. vise ja gubim energije da ga pritiscem, nego on uceci. nekad i to mora da prestane
meca ga je sinoc tjerao da prepise matematiku, jer je necitka. a tacna.
i opet ce on sljedeci put necitko, uvijek u nadi da nece morati ponovo
a kad primijeti da svaki put mora ponovo, onda ce da se potrudi prvi put... i tako. s telefonom ili bez

ja licno nekad dok radim kod kuce gledam tv i tako lakse svarim posao. nekad ne mogu.
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: monochrome on September 30, 2014, 10:33:15 AM
kao sto znaaate  :girl_haha:...moja stelka ima smart tel.
zakljucila sam da je to nesto sto itekako moze i u dobre svrhe da posluzi...kao sto znate, kapitulirala sam :ljut:

no, ne visi ona stalno na istom...niposto...u pocetku sam joj dozvoljavala...rek'o, neka se izdovolji malo...novitet je, a i bio je raspust...inace nam je pravilo, nema el. uredjaja prije skole...u skoli ima tel. ali ugasen, iskljucivo za  hitne slucajeve...nakon skole, pa posle meditacije i rucka, moze malo da se bavi tel. socijalizacijom, izmedju ostalog i sa babama (daaaaa, cak i babe imaju smart :-[)...posle je opet zauzeta, pa vecera...tu opet moze da ga koristi, ako zeli, ali iskreno...nije to njoj neka opsesija...ne visi na tel., nit' mi nesto raspravljamo o tom tel.
jedino striktno pravilo je...nema telefona dok hoda ulicom, a sluske u usi ni pod razno :stop:
ona je od one dece sto ce prvo da resi svoje obaveze...mrzi kad je zatrpana...
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Zumbulica on September 30, 2014, 09:21:12 PM
Kod Jelene u odeljenju imaju decaka kome je zabranjen telefon, sad da li zbog stava roditelja ili neceg drugog, a on to nadoknadjuje tako sto svaki slobodan trenutak u skoli provodi na telefonima druge dece ....
Kompleksno pitanje, jedino sto bih smatrala uspehom jeste da oni sami nauce da kontrolisu. Ja zvocam, manje pa vise i jos vise .....
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: monochrome on September 30, 2014, 09:36:44 PM
kod stelke u skoli su tel. striktno zabranjeni, ali ona ipak ponese :-[
ugasen, naravno...drzi u ormaricu...ne bih volela da joj zatrebam, a ne moze da dodje do mene...
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Glitter on September 30, 2014, 09:38:16 PM
kao sto vec rekoh moje dete nema telefon (nesto i ne mislim da mu treba, ne m islim ni da ce mu trebati u uk dok ne krene u srednju skolu) ali ima ipad, koji je napunjen svakojakim paznjo-odvlacecim sadrzajima :crazy:
Osnovna pravila koja su postavljena su da ne sme da utice na skolu, ucenje i domace zadatke. I to je radilo, zna decko koje su mu obaveze i kojim redom a onda uvek sledi zabava kao poslastica.
Ali kada je dosao rasput prvih par nedelja je to bilo neograniceno, ko velim da se izdivlja, medjutim ja sam primetila ozbiljne ppromene u ponasanju kod njega koje su direktno vezane za kolicinu vremena koje provede pred ekranom. POstane razdrazljiv, nervozan, drzak, paznja popusti cak i za najbanalnije stvari. Elem,, koriscenje ipada je sada ugovornom obavezom ograniceno na sat vremena radnim danim i dva sata vikendom. POstuje i to vrlo strikno sa tajmerom. Pre nekog vremena sam pomislila da sam mozda prestroga da mozda buljenje u ekran nije uzrok nekom ponasanju, pa sam kao eksperiment dozvolila duze. Posledica je bila ista, promena ponasanja vrlo negativna.

Jasno je da smo i dalje na sat dnevno, dva vikendom, ali nikako kumulativno, nego ono sto ne iskoristi ne prenosi se u sledeci dan
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: maxic on September 30, 2014, 11:41:11 PM
Anja sad ima telefon, do sada je imala nas stari samo je net mogla da koristi, sad moze i da zove. Treba nam jer nemamo fiksni, da bi mogla da nas pozove ako nakratko ostanu sami.
Obozava telefon, nekad satima visi na YT, nekad snima pa edituje filmove, slusa neke radio stanice, gleda filmove, serije. Lap top rijetko pipa. NEkad  prodju sati da ga ne pogleda. Ona je prosto djete koje zavrsi sta ima i bavi se dovoljno drugim stvarima da mi je glupo da joj ogranicavam.
Djecaci su i dalje ograniceni na vikende, mada i tu ima izmjena. Nekad mole da budu na ipodima/ipadima da gledaju seriju, da ne moraju da pale tv. Kad im dozovlim ja vise onda ne mogu da pratim sta oni rade, jel bas gledaju ili igraju igricu.

Sve u svemu, idu u skolu, kad je lijepo ili se zaigraju napolju ne ulaze u kucu, kad hoce te dzidze ja im ne branim, i taman mi zgodno dodju kad se dogovoriti ne mozemo da priprijetim oduzimanjem isith.
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Margarita on October 01, 2014, 09:26:32 AM
Quote from: Glitter on September 30, 2014, 09:38:16 PM
kao sto vec rekoh moje dete nema telefon (nesto i ne mislim da mu treba, ne m islim ni da ce mu trebati u uk dok ne krene u srednju skolu) ali ima ipad, koji je napunjen svakojakim paznjo-odvlacecim sadrzajima :crazy:
Osnovna pravila koja su postavljena su da ne sme da utice na skolu, ucenje i domace zadatke. I to je radilo, zna decko koje su mu obaveze i kojim redom a onda uvek sledi zabava kao poslastica.
Ali kada je dosao rasput prvih par nedelja je to bilo neograniceno, ko velim da se izdivlja, medjutim ja sam primetila ozbiljne ppromene u ponasanju kod njega koje su direktno vezane za kolicinu vremena koje provede pred ekranom. POstane razdrazljiv, nervozan, drzak, paznja popusti cak i za najbanalnije stvari. Elem,, koriscenje ipada je sada ugovornom obavezom ograniceno na sat vremena radnim danim i dva sata vikendom. POstuje i to vrlo strikno sa tajmerom. Pre nekog vremena sam pomislila da sam mozda prestroga da mozda buljenje u ekran nije uzrok nekom ponasanju, pa sam kao eksperiment dozvolila duze. Posledica je bila ista, promena ponasanja vrlo negativna.

Jasno je da smo i dalje na sat dnevno, dva vikendom, ali nikako kumulativno, nego ono sto ne iskoristi ne prenosi se u sledeci dan

ovako i mi - sat dnevno + pola sata zajednicko vreme (uglavnom ne stignu da iskoriste jer su u suprotnim smenama), a vikendom sat ipo + zajednicko
to 'zajednicko' mogu da provedu samo ako zajedno igraju neku igricu :lol:
a u to vreme ulazi sve - tv, telefon, komp, tablet... uglavnom prestali su da gledaju tv, sve trose na igrice

tu ne racunam npr. kad pavle slusa muziku na telefonu, to mi je nesto drugo
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: kalimero on October 01, 2014, 09:29:08 AM
Bata je i dalje potpuno nekontrolisan sto se tice tv-a i igrica.....  :girl_sad: za sada je ok sto se obaveza tice, pa mu ne uslovljavam, ali trebalo bi.....  :think:
telefon maltene ne koristi, sto ne znaci da ne bi, da ima smart....

Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: martina on October 01, 2014, 02:34:09 PM
Quote from: Zumbulica on September 30, 2014, 09:21:12 PM
Kod Jelene u odeljenju imaju decaka kome je zabranjen telefon, sad da li zbog stava roditelja ili neceg drugog, a on to nadoknadjuje tako sto svaki slobodan trenutak u skoli provodi na telefonima druge dece ....
Kompleksno pitanje, jedino sto bih smatrala uspehom jeste da oni sami nauce da kontrolisu. Ja zvocam, manje pa vise i jos vise .....
tianina prijateljica sa plivanja nije mogla na fb ( niko od cetvoro djece u familiji)
i onda je ona koristila fb druge djece, kako ona kaze: i am basically stalking people now :D

stajaznam...
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Urbana on October 27, 2014, 08:10:29 PM
Imala sam razlog da ih obradujem sa priveskom.... :D

(https://www.mojamansarda.com/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fcdn.shopclues.com%2Fimages%2Fdetailed%2F1790%2Fpower3_1384719161.jpg&hash=e8b7c7156d26859f5d92c6a50dd8f9caf0d0636f)
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Masha on October 27, 2014, 10:32:10 PM
Quote from: Glitter on September 30, 2014, 09:38:16 PM
kao sto vec rekoh moje dete nema telefon (nesto i ne mislim da mu treba, ne m islim ni da ce mu trebati u uk dok ne krene u srednju skolu) ali ima ipad, koji je napunjen svakojakim paznjo-odvlacecim sadrzajima :crazy:
Osnovna pravila koja su postavljena su da ne sme da utice na skolu, ucenje i domace zadatke. I to je radilo, zna decko koje su mu obaveze i kojim redom a onda uvek sledi zabava kao poslastica.
Ali kada je dosao rasput prvih par nedelja je to bilo neograniceno, ko velim da se izdivlja, medjutim ja sam primetila ozbiljne ppromene u ponasanju kod njega koje su direktno vezane za kolicinu vremena koje provede pred ekranom. POstane razdrazljiv, nervozan, drzak, paznja popusti cak i za najbanalnije stvari. Elem,, koriscenje ipada je sada ugovornom obavezom ograniceno na sat vremena radnim danim i dva sata vikendom. POstuje i to vrlo strikno sa tajmerom. Pre nekog vremena sam pomislila da sam mozda prestroga da mozda buljenje u ekran nije uzrok nekom ponasanju, pa sam kao eksperiment dozvolila duze. Posledica je bila ista, promena ponasanja vrlo negativna.

Jasno je da smo i dalje na sat dnevno, dva vikendom, ali nikako kumulativno, nego ono sto ne iskoristi ne prenosi se u sledeci dan

i ja sam primetila kod vanje promene kada mu dam nez ogranicenja da igra ili gleda jutjubere(poceo je da vrti kosu i stavlja ruke u usta)  :think:

a moja dilema je sledeca
Sorry but you are not allowed to view spoiler contents.
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Glitter on October 27, 2014, 10:37:59 PM
malac se nekokntrolisano cese po licu i ocima i ruke u ustima takodje

zavisi za sta joj treba, u srb sam primetila da su vrlo slicne cene iphone-a, ipad-a i mac book-a :crazy: sto mi je bizarno obzirom na odnose cena preko.

Meni bi jedan od glavnih protiv razloga bio to sto je nebezbedno nositi telefon te vrednosti okolo, ajd sto bi mogla da naleti na budalu koja bi lupila dva samara i odnela telefon, ali sto bi se uplasila.

meni ovo vreme nesto sve lici na ono skidanje najk patika pa su deca dolazila bosa kuci :crazy:
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Glitter on October 27, 2014, 10:39:43 PM
a iphone kao telefon je sjajan presjajan, ali ne moze da radi na prepaid kartice (tehnicki moze ali su to neogranicene dopune svakog dana, imala jedna moja prijateljica koja je uporno pokusavala da ne ode na post paid i svakog dana telefon joj je jeo ok o150 dinara dopune samo na data protok, arealno bez svih tih stvari iphone je samo fin dzepni foto aparat idiot :crazy: )
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: emge on October 28, 2014, 09:46:18 AM
Ako je umjerena u korišćenu, ja bih joj kupila. :)

Moji imaju sada po pola sata dnevno iPad i super je. Sami našteluju vrijeme (na šporetu :lol: ) i mnogo je to sve bolje. Sad ću i crtaće da ograničim na pola sata i uživancija :)
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Glitter on October 28, 2014, 09:47:44 AM
Quote from: emge on October 28, 2014, 09:46:18 AM
Ako je umjerena u korišćenu, ja bih joj kupila. :)

Moji imaju sada po pola sata dnevno iPad i super je. Sami našteluju vrijeme (na šporetu :lol: ) i mnogo je to sve bolje. Sad ću i crtaće da ograničim na pola sata i uživancija :)
nauci bre decu da stelaju tajmer na ipadu :burko:
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: emge on October 28, 2014, 09:51:58 AM
A, ne.. ovo fino ja vidim da li su fer namjestili :D

Prvih nedelju dana je bilo "samo još malo", sad vidim da odmah ostavljaju... pri tome štopred neumorno bipće dok ga oni ne isključe :lol: i kao da im je i interesovanje za iPad opalo. A najbolje je što tih 30min koriste 10 ujutro, 15 popodne, 5 malo kasnije :girl_haha:
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Urbana on October 28, 2014, 12:36:26 PM
Nema tu pravila umereno-neumereno moja Monika je koristila umereno dok je imala samsung trendy sad iphone ne ispusta iz ruku ..... Lola od kad je napunila 14 ( pre mesec dana ) bas se promenila i postala umerena u svemu...bas pre neki dan kaze....tako se bolje osecam sa 14 godina.

Ma grozno je skupe su to stvari, tesko im nekupiti kad svi 80% njih ima iphone ... vecina 4 ili 4s....ali svaki dan pricaju kako je nekom ispao, puko...itd...naprosto previse su im u rukama.
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: martina on October 28, 2014, 03:21:32 PM
masho, a koji ti je razlog da neces?
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Praslin on October 28, 2014, 06:13:30 PM
Meni bi jedini eventualan razlog protiv bila verovatnoća napada zbog otimanja telefona  :nokti2:
Što se internet potrošnje tiče, ne mogu da verujem da ne može da se podesi da se manje troši, ili da se isključi data transfer sa mreže, nego da sve ide samo ako postoji dostupan wireless.
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Glitter on October 28, 2014, 06:17:55 PM
pa onda se to svede manje vise na wireless kod kuce, a onda je to van kuce samo obican telefon
moze u principu da se sve podesi na manuelno skidanje podataka sa mreze, tipa refresh fejsa ali opet svaki taj refresh vuce odredjeni paket Mb
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Glitter on October 28, 2014, 06:18:26 PM
ta prijateljica o kojoj pricam ga je na kraju prodala jer joj se na pri peidu nije isplatio uopste :crazy:
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: kalimero on October 28, 2014, 06:19:21 PM
ja, npr, uopste ne razumem skupe i kvalitetne telefone kod dece..... radiej cu svako malo da mu uzmem tlf za dinar, pa kakav god, da mi nije zao ni telefona ni da ga ukradu, ni da ga pokvari, ni da ga izgubi, ni da mu ispadne......
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: maxic on October 28, 2014, 07:24:01 PM
Quote from: kalimero on October 28, 2014, 06:19:21 PM
ja, npr, uopste ne razumem skupe i kvalitetne telefone kod dece..... radiej cu svako malo da mu uzmem tlf za dinar, pa kakav god, da mi nije zao ni telefona ni da ga ukradu, ni da ga pokvari, ni da ga izgubi, ni da mu ispadne......

Ja razumijem ovo.  S druge strane nekad im kupim nesto sto nema bas smisla, prosto zato sto zele, pa da im ispunim zelju.

Masho ako mene pitas, kupi joj, dogovorite se o koriscenju, mozda da stari nosi sa sobom ukoliko se plasis da bi mogao neko da joj ga urkrade ili da ga izgubi.
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: linga on October 28, 2014, 07:57:25 PM
Ja bih joj uzela neki drugi telefon, takodje smart, manje vrednosti, tj da uzme od svojih para.
najpre, jer za ono za šta njoj treba, i taj telefon će da služi svrsi, zatim zbog momenta otimanja i zbog toga što je to ovde na žalost statusni simbol.
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Zumbulica on October 28, 2014, 08:19:18 PM
Ja bih kupila, zato sto sam ubedjena (ubedila me deca strucno i argumentovano :lol: ) da vredi  ... Problem je sto je ovde nerealno skup  i ima dosta losih na trzistu. Malo i to sto je za decu opterecenje da nose toliko skupu stvar. A sa tim sto ga mozda neko tretira kao statusni simbol nemam mnogo problema ...
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Urbana on October 28, 2014, 08:21:31 PM
Quote from: Glitter on October 28, 2014, 06:17:55 PM
pa onda se to svede manje vise na wireless kod kuce, a onda je to van kuce samo obican telefon
moze u principu da se sve podesi na manuelno skidanje podataka sa mreze, tipa refresh fejsa ali opet svaki taj refresh vuce odredjeni paket Mb

Samo da vas pitam kako se to ne isplati na pri peidu....ovde niko deci ni ne uzima nista drugo do pri peid nebitno da li je iphone ili neki drugi smartphone.....kupi 10 evra , pa za 6 meseci opet .... to koliko oni koriste telefon dovoljno im 10 eu za 6 meseci.....u skoli imaju wifi .... nazalost, kao i kod kuce....a kad su vani malo se i druze ;D .... opcija slusanje muzike i koja fotka.

E sad ako iphone nije masovno zastupljen kod dece onda ga ne bi kupovala.
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Masha on November 01, 2014, 10:11:27 AM
Quote from: martina on October 28, 2014, 03:21:32 PM
masho, a koji ti je razlog da neces?
suludo mi je da ima tako neku stvar od par stotina evra, ali dobro za nju je da bude nerauzmna, a moj da budem razumna :D

Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: martina on November 01, 2014, 01:12:56 PM
da...
ja mislim da ako su njene pare, mozda je odlicno da nauci da cuva i pazi. a ako izgubi - da vidi i sta to znaci
titi je uspjela svoj iphone da razbije, nacinjala ga je malo-po-malo i onda je morala da kupi novi - od svojih para, pa kad je morala da se izvali 300 dolara, i ode 6 puta u apple store, sto joj nije bilo zgodno, onda je vidjela sta to znaci
sad ovaj pazi kao malo vode na dlanu

ali, opet, kod nas to nije tako big deal, vecina djece ima relativno skupe telefone, njima vise trebaju nego odraslima  :lol:
plus, kod nas mi imamo plan i telefon dodje dzaba uz plan, nema sanse da bismo i mi kupili tako skupe telefone djeci. ali da hoce od svojih para - ja licno bih im dala. ovdje kod nas
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: kalimero on November 01, 2014, 01:26:55 PM
ja bih ovde, od svojih para, dala da sam odluci oko necega sto je eventualno do 50Eur u vrednosti, a i tu ne bih bas svakakvu glupost tolerisala.....sve preko toga mi je  :nokti2:

Quote from: Masha on November 01, 2014, 10:11:27 AM
suludo mi je da ima tako neku stvar od par stotina evra, ali dobro za nju je da bude nerauzmna, a moj da budem razumna :D



:D :good:
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: martina on November 01, 2014, 01:34:26 PM
kali, zavisi i od godina
vidjeces kad bata malo poraste, bice ti neke stvari normalnije
i meni je to sto kazes za batu ok, tako smo i mi, otprilike. do gimnazije.

naravno, uvijek koliko dozvoljavaju finansije realno
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: kalimero on November 01, 2014, 01:38:56 PM
ma, naravno da zavisi od godina, apsolutno..... pre mesec dana je spiskao tih famoznih 50 eur (stvarno bas njegovih) na neku glupost od igracke, pustila sam ga bas da bi naucio vrednost novca.....pokajao se veoma brzo jer je posle 5 dana pozeleo nesto drugo a ja nisam htela da ulazem  :rofl: naravno, i onu prvu (nerf pusku) je zeleo, ali ona je aktuelna samo kad ide kod najboljeg druga, pa mu je sad crv u glavi da l je mogao da prodje i sa jeftinijom pucaljkom a da mu ostane za druge glupovstine.....  :rofl:

mislim, sigurno i mozak i analiza i procena stignu vremenom, a onda mozda nauce i da cuvaju stvari..... Bata je na mene, ja sam u tom predpubertetu gubila i glavu a ne stvari, njemu se ne isplati apsolutno nista novo i skuplje davati u ruke  :rofl:
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Praslin on November 01, 2014, 02:01:14 PM
Meni je tu bezbednost jedini problem.
Ona je velika i odgovorna i sigurno bi pazila, ali stvarno se bojim da je neko ne zvekne da bi joj oteo telefon.  :nokti2:
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: AnaK on November 01, 2014, 02:12:30 PM
Meni isto. Jednog našeg prijatelja su prebili i uzeli mu telefon, čovek 40+  :girl_cray: U bolnici je završio.
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Praslin on November 01, 2014, 02:15:08 PM
užas, užas!
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: kalimero on November 01, 2014, 09:21:00 PM
Quote from: Praslin on November 01, 2014, 02:01:14 PM
Meni je tu bezbednost jedini problem.
Ona je velika i odgovorna i sigurno bi pazila, ali stvarno se bojim da je neko ne zvekne da bi joj oteo telefon.  :nokti2:

to je tek posebna prica  :nokti2:
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Urbana on November 23, 2014, 11:13:47 AM
Ha, ha....moraciu ovo da im tagujem na FB mada tamo nisu bas cesto, a sama cu da smestim masinu za sivenje pored stola kad se ukaze prilika da napravim ovo, ne znam da li prvo da izvedemo eksperiment, pa onda da smestimo na FB ovaj film, a mozda i nas film :rofl:

https://www.youtube.com/watch?v=1qLML-pJyeA (https://www.youtube.com/watch?v=1qLML-pJyeA)

a vec duze vreme ih upozoravamo na savremenu bolest sms vrat
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: cici on November 23, 2014, 11:29:36 AM
:rofl: bas je super.

Mislim da smo dosli do trenutka da i Andrija dobije telefon, sve cesce pozajmljuje od drugara ili od uciteljlice da me nesto pita, da dozvolim i slicno. Uopste nemam nameru da doplacujem za neki telefon eventualno nesto minimalno sto znaci do 2000.
Mislim da cu da mu uzmem kod Vip-a, ja sam Telenor i nisam zadovoljna stalno na racunu nesto dodatno sto ni ne znam sta je.
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: stacka on November 23, 2014, 12:10:54 PM
Ja mislim da ne poznajem nikoga ko je na Vipu i zadovoljan. Aleksa ce dobiti u 3. razredu mobilni, neki paket u MTSu, imam jos vremena da razmisljam na tu temu.
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Glitter on November 23, 2014, 12:19:16 PM
Ja sam zadovoljna kod vipa
Doduse bila sam zadovoljnija kod telenora ali dok je firma placala ogromne racune
Dobra strana vipa je kada se potrose minuti saobracaj u mrezi je besplatan
Kod mts nosam bila zadovoljna i jedva sam izasla iz kandzi
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: kalimero on November 23, 2014, 12:40:12 PM
Quote from: stacka on November 23, 2014, 12:10:54 PM
Ja mislim da ne poznajem nikoga ko je na Vipu i zadovoljan. Aleksa ce dobiti u 3. razredu mobilni, neki paket u MTSu, imam jos vremena da razmisljam na tu temu.

da potpisem, eto za sad cuh samo glitti da je zadovoljna kod vip-a :lol:

ja sam kod telenora oduvek i sad je taj moj stari br batin a matori ima samo sluzbeni telenorov, ja i sluzbeni i privatni telenorov, bilo mi bzvz da ja uzmem mts kad su njih dvojica tamo.....
a mama ima mts i mislim da je najbolji paket (od svih nasih) bas njen.....

Bata uvek dobije telefon za dinar, menjamo kad istekne prethodni ugovor.... ovaj put mu istice bas za rodjendan pa sam mu obecala da cu investirati koji dinar (hiljadu :lol:) preko da dobije malo kvalitetniji i da je android......  :girl_in_love:
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: cici on November 23, 2014, 04:12:26 PM
Au taman kad sam se smislila sad opet treba da se mislim.
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: AnaK on June 19, 2015, 08:27:15 PM
Upravo saznah da postoji tanko tzv tempirano staklo koje se lepi umesto zaštitne folije, i u oko 70% slučajeva pri padu puca ono umesto ekrana. Zvučalo mi baš korisno, za Jankov telefon su nam ponudili pa videli da su rasproali, košta 800 din.
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Mirka on June 20, 2015, 08:09:10 PM
Ne znam šta je, ali potraži šalju li Kinezi, sigurno je jeftinije, a ako je free dostava, nema veze što ćeš malo sačekati
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Dacko on January 13, 2016, 11:26:35 PM
Ono lepo vreme u kome je B. lepo prihvatao to što jedini u odeljenju nema mobilni telefon izgleda da je prošlo. Iako se sa ekskurzije vratio ne pomenuvši izričito da se nasekirao što su svi sem njega nosili telefone, slušali muziku i slikali njima, mada se to ipak moglo pročitati između redova, sad bi žarko želeo da i on ima telefon koji će poneti na rekreativnu, ne samo zato da može da nam se javi kad poželi nego više zato da ne odskače od društva.
Ne znam šta da kažem na ovo, ako bih mu uopšte uzimala nešto, to bi bila neka polovna lumija zato da niko ne dođe u iskušenje da mu je ukrade ali i da se ne sekiram previše ako je ošteti i izgubi, i svakako mogu da odvojim toliko tim pre što bi mu to bio poklon za rođendan, ali štos je u tome što nisam uopšte planirala da mu kupujem telefon još godinu dana i bila sam baš srećna što ne provodi previše vremena pred ekranima generalno, a bilo bi mi teško da to vreme ograničim ako mu je telefon stalno pri ruci, kao i da imam uvid u to šta na njemu radi. Plus što mobline generalno ne volim i sama koristim neki prastari samo za poruke, ali naravno, to što se meni uopšte ne sviđa cela ta moda sa klincima i mobilnima, nije razlog da se njemu ne dopadne i logično mi je da želi da se uklopi u svoju generaciju. Sad sam već sklona da preispitam tu odluku o telefonu tek sa deset godina iako svi razlozi za što duže odlaganje kupovine i dalje stoje, prosto zato što ne mogu da odolim pritisku, koji je u njegovom slučaju vrlo suptilan, ne drami i ne besni, uvek mirno prihvati odbijanje pa posle nekoliko dana iznađe neki nov argument zašto bi o tome trebalo ponovo porazgovarati - a sve to na mene deluje više nego da roni krupne suze.
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Praslin on January 14, 2016, 12:10:19 AM
Dacko, sve razumem. ali razumem i njega.
Da ne duzim previse - ja bih mu uzela upravo takav (dovoljno slab da ne izaziva previse paznje), ali bih gledala da to bude telefon na koji moze da se instalira Viber, jer im je svima to postalo sada mnogo vazno.

A sto se vremena koriscenja tice, to se da sasvim lepo ograniciti, kao i sve drugo.

:kiss1:
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Dacko on January 14, 2016, 12:15:56 AM
Au, pa zar na neki od ovih pametnih telefona ne može viber? :nokti2:

I još - da li vaši klinci imaju neki mesečni ugovorni paket (i koji je dobar za njihove potrebe) ili su na pripejdu? Mi imamo u kući net preko SBB-a pa računam da bi tu mogao da skida šta mu već treba, da ne moram da posebno idem na neki paket sa brzim internetom preko mobilne mreže.
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: NenaS on January 14, 2016, 12:33:34 AM
Svo troje imaju kod VIP-a kontrolisanu potrošnju sa određenim kreditom koji ne mogu da pređu - pa kad ga potroše... To se valjda zove Sigurica. Uzimali smo telefone koji su bili nešto malo skuplji od ponuđenih za njihove tarife, na 12 rata, ali su oni nadoknadili razliku iz džeparca (takav je bio dogovor). Ugovori se vode na mene.
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: disco2000 on January 14, 2016, 12:36:37 AM
Lazar jos uvek nema. U planu je da bude stari telefon i pripejd mts. Kad, ne znam. On ne trazi...
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: AnaK on January 14, 2016, 05:16:28 AM
I Janko ima VIP siguricu, i to nam je baš povoljno. Neka opcija bez telefona nas košta 300 din, to je bio neki popust kad sam produžavala ugovor, mislim da je to ovaj Sigurica500

https://www.vipmobile.rs/privatni/vip-postpaid/tarifa/pogodnosti/cenovnik-sigurica-tarifa.2595.html (https://www.vipmobile.rs/privatni/vip-postpaid/tarifa/pogodnosti/cenovnik-sigurica-tarifa.2595.html)

Net smo par puta dokupili, mada uglavnom koristi kućni wifi

Mislim da svi operateri imaju te limitirane tarife, pa je generalno najbolje da bude u istoj mreži sa vama. Ja o tome nisam razmišljala u startu, te u kući imamo sva tri operatera :krsti:
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: kalimero on January 14, 2016, 07:16:12 AM
I kod nas, zahvaljujuci ovima sa posla, sva tri operatera  :rupa:
Bata ima najnizi prenesi+surf postpaid (telenor), ne predje pretplatu nikad......al cu i njega sledece god u mts kad istekne njegov ugovor....
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: AnaK on January 14, 2016, 07:18:03 AM
I ja planirala da prebacim Janka, ali su mi pri produžavanju ponudili ponudu koju nisam mogla odbiti :lol:
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Margarita on January 14, 2016, 07:46:25 AM
Imaju telefone koje smo kupili polovne. Svi smo u mts sticajem okolnosti, neki minumalni paketi, za net WiFi.
Telefone uglavnom koriste da ja mogu da ih dobijem :D I kod kuce za YouTube muziku. Kad preteraju - pokupim I vratim ujutru kad krenu u skolu.
Petar se pivremeno primi na viber I instsgram, pa ga prodje, u tako u krug.
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Lani on January 14, 2016, 08:07:29 AM
Sve isto kao kod Mardž. Iva ima neku staru ciglicu koju je nasledila od mm.
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: anelore on January 14, 2016, 08:23:15 AM
Sava je za 9. rodjendan dobio telefon, deda je dao novac (i to ne bas mali) ali u stvari sam ja kupila telefon preko  svog ugovora u Telenoru, za 1 dinar, LG Fino.
To sto je dobio telefon za 9. rodjendan je sticaj vise okolnosti - prvo, poceo je da ide u skolu po smenama i da sam dolazi i odlazi iz skole i u skolu; drugo, deda je prosle godine dao novac za telefone koji su bili rodjendanski poklon deverovim blizancima (isto za 9. rodjendan) i odmah je obecao Savi da ce i on za 9. rodjendan dobiti telefon. Meni je bilo malo bezveze da u toj konstelaciji dajem Savi neki svoj stari touchscreen, to bi bas delovalo kao velika nepravda, posto su blizanci dobili nove telefone.
Sto se tice placanja, prvo je imao pripejd, za koji se pokazalo da se uopste ne isplati, jako brzo je trosio kredit iako je zvao samo nas da se javi da je stigao (u skolu, u skolsko dvoriste) ili da krece kuci, i drugare da se dogovore oko igranja u skolskom dvoristu.
Sada ima neki najnizi prenesi paket, kod kuce koristi Viber ili, cesce, dopisivanje u Clash of Clans za kontakt sa drugarima.
Kod njega u odeljenju skoro sva deca su dobila mobilne telefone, krajem leta i pocetkom jeseni je bila potpuna pomama u pogledu kolicine komunikacije, narocito preko Vibera - po 200+ neprocitanih poruka u grupama, a poruke su uglavnom razni stikeri, uzas.
Medjutim, to ih je proslo, iako i dalje prave Viber grupe, primetila sam da Sava komunicira sa decom sa kojom se i inace druzi, i da je preko igrice Clash of Clans nasao jos jednog druga - taj decak ide u odeljenje sa Savinim drugom koji se prebacio u drugu skolu i isto trenira kosarku - tako da polako planiraju i RL druzenje tako sto ce igrati kosarku.
Sto se kontrole tice, telefon ostavlja u dnevnoj sobi pre spavanja, tako da izbegavamo situacije u kojima se telefon krije ispod jastuka i igraju igrice do kasno u noc. Upotrebu mu kontrolisemo, naravno, kao sto bismo mu kontrolisali i upotrebu tableta ili racunara.
Oduzih post, ali htedoh da kazem da, kontrolisano, telefon nije nista drugaciji od upotrebe tableta ili racunara, i da je mom detetu jako vazan za to decacko socijalizovanje (za sada nije krenula razmena poruka sa devojcicama, i dalje su mu devojcice u kategoriji nezanimljivih)
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: anelore on January 14, 2016, 08:26:56 AM
E da, odmah smo mu uz telefon kupili ovo tanko tempirano staklo o kome je AnaK pisala, i silikonsku zastitu za telefon, razmisli o tome da to sve bude kupljeno u paketu, jer, po mom misljenju, za decu njihovog uzrasta je to skoro pa obavezna prateca oprema.
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Deda on January 14, 2016, 09:01:33 AM
kod nas neki mix kao kod vas  :lol:
Neda ima srednje dobar telefon samsung grand prime , uzela preko mog ugovora, a meni preko firme  :crazy:
Andrija ima neki alkatel koji ne koristi cak i kad mu treba , zna da ne ume da vodi racuna .
Nje mu je bitno da sćvremena na vreme mu dopustis da na tabletu gleda Mudju i Serbiana.
Preko radne nedelje nema koriscenja interneta , retki su izuzeci , preko vikenda kad se zavrse obaveze , raspust   me ubi.
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: maripoza on January 14, 2016, 09:13:02 AM
Quote from: Dacko on January 14, 2016, 12:15:56 AM
Au, pa zar na neki od ovih pametnih telefona ne može viber? :nokti2:

I još - da li vaši klinci imaju neki mesečni ugovorni paket (i koji je dobar za njihove potrebe) ili su na pripejdu? Mi imamo u kući net preko SBB-a pa računam da bi tu mogao da skida šta mu već treba, da ne moram da posebno idem na neki paket sa brzim internetom preko mobilne mreže.

Na sve pametne telefone mozes da instaliras Viber. Aplikacija radi na sva 3 operativna sistema: Android, Windows, iOS (na Lumiama je Windows).

Prepaid se nikako ne isplati, uzmi neki postpaid paket koji ce odgovarati njegovim potrebama, a i tvom dzepu. Devojke su ti vec dale predloge, a ja dodajem i MTS pakete, koji ce te izaci upola cene ako ne uzmes od njih i telefon nego kupis sama taj polovan koji si planirala. Druga opcija je da uzmes od operatera neki za dinar i da gledas najpovoljniji paket. Mislim da kod sva 3 operatera mozes naci odgovarajuci paket za max 300 dinara mesecno.

Sto se interneta tice, sad imas mnogo paketa u kojima se internet, kada se protok koji dobijes u paketu potrosi, ne placa dodatno, nego i dalje radi (besplatno) ali smanjenom brzinom. Po meni je ova varijanta za decu najbolja: tako ce nauciti da vodi racuna o potrosnji jer ce ga ta smanjena brzina posle sigurno malcice nervirati. :D (Moze, naravno, da se dokupi protok po regularnoj brzini, ako zatreba, ali ne moras to da radis jer nece ostati bez neta potpuno, plus to "prekoracenje" nece nista da te kosta.)

Ono na sta treba da pazis, ako ne zelis dodatne troskove, to je da ne salje sms-ove za usluge koje nikada ne ulaze u cenu paketa (nagradne igre, humanitarni brojevi, parking, sms-ovi ka inostranim brojevima), da ne poziva strane i "cudne" brojeve, kao i da mu je iskljucena opcija interneta u romingu (na svakom pametnom telefonu to mozes unapred da iskljucis).

Takodje, kad budes birala paket, cuvaj se onih koji nude previse minuta i poruka u istoj mrezi, a premalo u drugim mrezama. Iz prostog razloga sto danas ne mozes da znas ko je u kojoj mrezi na osnovu pozivnog broja, posto se brojevi mogu prenositi iz mreze u mrezu (sa sve pozivnim) odavno. Gledaj da u paketu ima neki razuman minimum minuta i poruka ka svim mrezama. Ono sto dobijes za koriscenje u okviru iste mreze ionako krenu da ti skidaju tek nakon sto potrosis ove "zajednicke".
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Nanny Ogg on January 14, 2016, 09:23:40 AM
Kod nas slična priča kao kod anelore.
Telefon je dobila kad je krenula da samostalno ide u/iz škole
Nemamo paket, na pripejdu je (to finansira baba ionako  :girl_haha:), a kači se na kućni wi-fi i uglavnom koristi Viber.

Ja nisam mnogo stroga u pogledu korišćenja, oduzimam samo kad baš baš pretera i zapostavi druge obaveze. Kontrolišem sadržaj, naravno, ali samu dužinu korišćenja ne.
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Glitter on January 14, 2016, 09:34:04 AM
jos uvek nema telefon, a nedavno sam saznala da im skola deli crvene kartone ako donesi elektronski uredjaj u skolu. Dosta dece sada (ukljucujuci i mog) samostalno idu u/iz skole, pesaka/trotinet/bicikl, ali velika prednost je sto se casovi uvek zavrsavaju po danu.

telefon svakako jos uvek ne planiramo da mu kupujemo, nema ni potrebe za istim, sa drugarima vitla po kraju, te jos uvek se drzim ideje da mu kupim GPS tracker narukvicu koja ima sim za SOS pozive, i to vise zbog mene nego zbog njega :lol:
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: veki on January 14, 2016, 09:40:37 AM
http://www.dx.com/p/doogee-voyager2-dg310-quad-core-android-4-4-bar-phone-w-5-0-ips-8gb-rom-otg-gps-ota-852330613#.VpddkfkrJaQ (http://www.dx.com/p/doogee-voyager2-dg310-quad-core-android-4-4-bar-phone-w-5-0-ips-8gb-rom-otg-gps-ota-852330613#.VpddkfkrJaQ)
mi smo im za proslu Novu godine kupili ovakav neki, radi bez kartice, koriste ga za internet, viber, i fotografisanje.
za telefoniranje i nosenje u skolu i napolje koriste neke vodafonove promo telefone koje su dobili od strica i koji su kostali bukvalno 4 komada 1 evro. Ne bune se, jednostavnije im je jer je vec bilo kradja, a njihove niko ne dira. Na tom telefonu imaju pozive i poruke i sudoku :rofl: Pripaid MTS za sada jer uglavnom pozive koje upute upucucju meni ili mm, pa ih mi prekinemo i pozovemo.

Nemamo ogranicenja jer nisu potpunoz aludjene, imali smo neka ogranicavanja na viberu, tj posle 21h ne koriste inace telefone, jer nam je to kao pravilo u kuci i vaze za sve nas

Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Nanny Ogg on January 14, 2016, 09:43:08 AM
E da, ni naša škola ne gleda blagonaklono na telefone.
Na časovima su najstrože zabranjeni, pre i posle smeju da ih upale.

Meni je to skroz ok, s obzirom da čujem da ima škola u kojima deca koriste telefone i na časovima
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: anelore on January 14, 2016, 09:45:48 AM
Kod Save u skoli deca njegovog uzrasta predaju telefone uciteljici, ona ima posebnu kutiju za to, i mogu da ih uzmu posle casova. U boravku smeju da ih koriste nakon sto zavrse domaci ili kad su napolju. Kako je u starijim razredima ne znam, ovo je rezim za 3. i 4. razred, u 2. razredu i tako niko nije donosio telefon u skolu, tada nisu ni smeli da izadju iz skole bez pratnje nekog odraslog, osim ako to roditelji ne najave, i to samo povremeno.
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: emge on January 14, 2016, 10:07:08 AM
Marta ima Samsung Galaxy S+ (znači prvi Galaxy telefon) i ima MTS prepaid... uplatim joj povremeno po 100din, za 99din (promo mix) dobija nedelju dana 200min u MTS, poruke i neograničen net. U počétku joj je Viber bio zanimljiv, sad ni malo nije... ja svakih par dana udjem i pootvaram joj grupe da joj se skinu notifikacije :lol:

volim što je na prepaid-u da ne dumam o računu... a ovako bude max 400din ako uplaćujem svakih 7 dana.
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: disco2000 on January 14, 2016, 10:08:44 AM
Tako nekako i ja planiram za Lakija, samo bez neta...
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: anelore on January 14, 2016, 10:09:37 AM
U Telenoru je to lako izlazilo na vise od 500 dinara za 3 nedelje, iako smo MM i ja, koje najcesce zove, u istoj mrezi, jednostavno je mnogo skup minut za prepaid, zato smo presli na postpaid.
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: emge on January 14, 2016, 10:11:01 AM
disco, taj promo mix kad aktiviraš već ima net - a net je dobra stvar, jer ima minute samo za mts, pa preko vibera može da zove druge mreže... mada realno, ne treba joj ništa - evo ga je danas kući zaboravila :)
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: stacka on January 14, 2016, 10:17:50 AM
Bogami, i do deteta je. Aleksa mnogo brzo potrosi kredit na pri paidu (MTS), ja ozbiljno razmisljam da predjem na neki post paid paket, svake nedelje mu uplacujem po 100-200 din, i obicno se desi da kad mu treba zafali, tj moze samo sms da posalje, nema dovoljno za poziv :wall:
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: emge on January 14, 2016, 10:28:31 AM
Stačka, obavezno mu aktiviraj neku promociju. Sam kredit se odmah potroši.
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: anelore on January 14, 2016, 10:32:36 AM
U Telenoru za pripejd:
Cena minuta 11,90   cena sms 5,90. On je trosio 300 dinara za manje od 10 dana, samo da se javi da je stigao i da je otisao, i da se dogovori sa drugarima kad ce se videti da igraju fudbal - ako pozove trojicu drugara koji nisu na Viber-u u tom trenutku, i brata od strica, koji nema viber, ode cca 100 dinara.
Savin paket - ka svim mrezama 100 minuta, u mrezi neograniceno, 50MB interneta, 100 SMS - 695 dinara.
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Dacko on January 14, 2016, 10:33:56 AM
Izgleda da ću se lakše odlučiti da mu nabavim telefon nego da smislim koji i kako će ga koristiti, ali studiram sve što pišete pa ću se truditi da se ugledam na neku od vas. :girl_haha: :kiss1:

Pozo, ako bi davala konkretnu preporuku za model i paket u MTS-u, šta bi to bilo? Da li bi htela da mi pošalješ na pp?

Pominjem MTS zato što smo mm i ja u toj mreži, pa je verovatno zgodnije da bude i potomak.
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: anelore on January 14, 2016, 10:41:11 AM
Dacko, ako nesto vredi moje iskustvo  :girl_haha:, LG telefoni imaju stvarno dobar odnos cene i kvaliteta, ja imam LG duze od 2 godine i zadovoljna sam, zato smo ga uzeli i Savi, i uglavnom je u tim paketima i sa karakteristikama koje bi Borisu bile dovoljne jeftiniji od Samsunga ili ima malo bolje karakteristike za iste pare. Naravno, ima tu i jeftinijih opcija, ovo cisto kao razmisljanje ako dodjes do toga da se dvoumis izmedju LG i Samsunga.
E sad, sto se tice paketa, moje iskustvo sa Telenorom jeste da su u tim najnizim paketima telefoni ...pa...ne bas jeftini, pa sam ja iskoristila priliku da izmenim svoj paket i cak smanjim mesecnu pretplatu i kupim Savi telefon, pa eto, mozda mozes i da iskoristis tu opciju, ako postoje uslovi za to.
MM je kupio telefon preko biznis paketa - veca mesecna pretplata i visa cena za telefon nego u paketima za fizicka lica, objasnjenje: pravna lica dobijaju dodatnu podrsku od nas, pa je to u stvari ustupak fizickim licima  :crazy:
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Lani on January 14, 2016, 10:42:01 AM
Quote from: emge on January 14, 2016, 10:28:31 AM
Stačka, obavezno mu aktiviraj neku promociju. Sam kredit se odmah potroši.

Iva je na nekom VIP paketu gde imaš jedan broj koji odabereš (mora da bude isto VIP) i čak i kad ti nestane kredita, uvek taj broj možeš da pozoveš ili pošalješ sms.
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: stacka on January 14, 2016, 10:46:04 AM
Mi smo svi u MTSu, tako da ja druge operatere i ne razmatram. :think:
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: linga on January 14, 2016, 10:46:21 AM
Dacko, mi porodično koristimoVIP postpejd, Jana ima neki pospejd sigurica 500 dinara je pretplata, za to ima 1.000 dinara kredita, kad potroši, može da se uplati kao običan kredit. Mada mi ne uplaćujemo jer s nama ima besplatno minute kada potroši ove. Zadovoljni smo.
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Deda on January 14, 2016, 10:47:19 AM
Mi smo kod TElenor lopova svi, sisaju nas i mi i dalje volimo da smo ovce  :lol:
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: senka on January 14, 2016, 10:59:00 AM
K. je imala vip siguricu, često je ostajala bez kredita, A. je imala pripejd, pa je opet često ostajala bez kredita
sada su obe postpejd u telenoru preko firme, pa sa mm-om imaju besplatne pozive, net imaju kao što poza kaže, kad iscuri smanji se brzina, ali opet imaju

meni je važno da one imaju tel. žao mi je što mi nismo imali u tim godinama
imam i sina ima i on tel. ali kako je sve oko njega nestandardno tako i ova priča, da ne ulazim u detalje  :rofl:

tel. se ne nosi na rekreativnu, u školama je isključen do trenutka kad se jave da su krenuli kući i nedajbože zatreba
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: senka on January 14, 2016, 11:00:08 AM
Telenor od 1.2. poskupljuje + će naplaćivati 4g  :crazy:
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Deda on January 14, 2016, 11:02:47 AM
Kako 4 g  :blink:
Ja sam  ubedjena da su me tajno cipovali u Telenoru, ciim udjem svi se keze i skacu da mi se nadju (od skoro), verovatno im blinka na ekranu :ludaca, ludaca, ludaca
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Nanny Ogg on January 14, 2016, 11:04:57 AM
Opet potpisujem anelore  :girl_haha: i V. i mm imaju LG, ja se Nokie za sada ne odričem iz sentimentalnih razloga  :lol:, ali kad budem menjala, verovatno ću i sama uzimati LG
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Urbana on January 14, 2016, 12:59:37 PM
LG meni deluju dosta jaki a po ceni najvise mi odgovaraju za male pocetnike. Nego zar taj postpaid ne ispadne mnogo vise nego prepaid .... ovde su se roditelji hvatali za glavu od racuna...moje imaju prepaid i wifi svuda ...sta ja znam na godisnjoj bazi 30-40 eu.

Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: anelore on January 14, 2016, 01:07:43 PM
Pa evo mi na nekoliko strana objasnjavamo da NE ISPADNE u Srbiji, iz raznih razloga.
A o tome da sva deca imaju wifi svuda kao legitimnoj ideji u Srbiji nemojmo danas.
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Lani on January 14, 2016, 01:28:52 PM
Quote from: linga on January 14, 2016, 10:46:21 AM
Dacko, mi porodično koristimoVIP postpejd, Jana ima neki pospejd sigurica 500 dinara je pretplata, za to ima 1.000 dinara kredita, kad potroši, može da se uplati kao običan kredit. Mada mi ne uplaćujemo jer s nama ima besplatno minute kada potroši ove. Zadovoljni smo.

To je ovo što Iva ima. Samo što ja nisam na VIP-u ali mm jeste pa onda može makar njega da zove kad nešto treba a nema kredit.
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: maripoza on January 14, 2016, 02:17:07 PM
Dacko, ja bih detetu uzela na primer Mix S: https://www.mts.rs/privatni/mobilna/tarife/postpejd (https://www.mts.rs/privatni/mobilna/tarife/postpejd)
(Poskupeli su im ovih paketi, odnosno za ove najmanje vise nije popust bas upola manji kao sto je ranije bio, za vece jeste.)
I ako potrosi onih 100 minuta, ostace mu 1000 min za razgovor u mrezi, sto znaci da ce vas uvek moci da pozove. Meni licno nema poentu kupovina mobilnog detetu ako ce da mu se desi da ne moze da pozove roditelje u bilo kojoj situaciji (sto sa pripejdom moze da mu se desi itekako).

Imas i pakete "Kontrola troskova", gde je najjeftiniji 250 din: https://www.mts.rs/privatni/mobilna/tarife/kontrola-troskova (https://www.mts.rs/privatni/mobilna/tarife/kontrola-troskova)
medjutim, tu se pozivi obracunavaju u novcima, minut razgovora je 7,89 din, a uspostava veze 6,99 - sto znaci da ima manje od pola sata ukupno mesecno (zbog uspostave veze i zbog toga sto je obracunski interval 1 minut). I to moze da bude ok ako procenjujes da tvoje dete nema potrebe da prica vise od na primer 15-20 minuta mesecno.

Sto se telefona tice, tu ne bih savetovala. Jasno mi je da se deci uzimaju telefoni, izmedju ostalog, i da bi se uklopili u drustvo, te tu treba onda gledati sta je njima interesantno, sta im je vazno da imaju, sta najvise koriste....
Ako se odlucis za neki telefon sa Android operativnim sistemom, nemoj uzimati sa 1 GB RAM-a, uzmi barem sa 2 GB. I ocekuj da ce za oko godinu dana maksimalno vec poceti pomalo da otkazuje poslusnost (radice sporije, ponekad ce se i zaglavljivati) ukoliko dete telefon bude zaista koristilo. Telefoni sa 3 GB RAM-a su vec jako skupi cak i za nas odrasle.
Telefoni sa iOS (iPhone) i Windows operativnim sistemima su bolje optimizovani, te tu mozes da ocekujes solidan rad i sa 1 GB RAM-a. Nevolja je u tome sto je iPhone nepotrebno skup i ne mozes da ga nadogradjujes ni na koji nacin, nego kad prestane da zadovoljava potrebe moras da uzmes novi. Kod Windowsa moze da bude problem sto dijapazon raspolozivih aplikacija nije bas tako raznolik kao kod Androida, mada ove najpopularnije postoje, a kod manje popularnih takodje uglavnom postoje neke slicne kao kod Androida. Ali ako sva deca koriste Android, onda on tu moze da dodje u problem sto nece moci da instalira bas sve identicno kao i oni, ali, s druge strane, moze i da mu bude prednost sto ima neke specije koje druga deca nemaju. Mislim, to sve zavisi od toga kako i za sta njegovo drustvo koristi telefon i koliko im je bitno da imaju iste mogucnosti, aplikacije i slicno....
No, ja mislim da je on jos mali i da ce mu za pocetak biti ok bilo sta jer mu je to prvi telefon. Posle ce, kad se upozna sa radom i mogucnostima pametnih telefona, i kad malo i poraste, poceti sam da ti trazi odredjene mogucnosti.

Takodje, moras imati na umu da uz ove najjeftinije postpaid pakete i nemas bas mnogo telefona za dinar u ponudi. Ja sad ne znam sta tacno moze da se uzme, pregledaj po sajtu ili pitaj u nekoj poslovnici. Ali sustina je: sto skuplji paket, to manja cena telefona, i obrnuto. Tako da si i tu ogranicena sa izborom. Obrati paznju i na trajanje ugovorne obaveze u oba slucaja: i kad uzmes telefon od operatera, i kad ga ne uzmes. Treba sesti pa izracunati sta se najvise isplati na duze staze (dok traje ugovorna obaveza).

Ovo sto sam ti napisala je mahom teorijski. Sto se tice izbora telefona i mogucnosti koje telefon pruza, to ce te bolje ostale devojke savetovati jer imaju iskustva kako to sve kod dece funkcionise.
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Dacko on January 14, 2016, 02:29:32 PM
Hvala. :kiss1:

Quote from: maripoza on January 14, 2016, 02:17:07 PM
No, ja mislim da je on jos mali i da ce mu za pocetak biti ok bilo sta jer mu je to prvi telefon. Posle ce, kad se upozna sa radom i mogucnostima pametnih telefona, i kad malo i poraste, poceti sam da ti trazi odredjene mogucnosti.
Da, da, mora prvo na nekom budžetnom da sam shvati šta će uopšte raditi s tim i šta mu jeste bitno a šta nije da bi uopšte imalo smisla jednog dana kupovati neki skuplji, npr. šta bi mu sad značila ne znam kakva kamera ako se ispostavi da uopšte nema želje za snimanjem.
Sećam se svog prvog kompjutera i konfiguracije koju mi je sklopio prodavac kao za prosečnog korisnika dok ja nisam imala pojma šta mi zapravo treba, da bih tek služeći se tim kompjuterom shvatila kakav zapravo želim i naredne konfiguracije sam pravila sama i bila zaista zadovoljna njima.
Quote from: anelore on January 14, 2016, 10:41:11 AM
Dacko, ako nesto vredi moje iskustvo  :girl_haha:, LG telefoni imaju stvarno dobar odnos cene i kvaliteta, ja imam LG duze od 2 godine i zadovoljna sam, zato smo ga uzeli i Savi, i uglavnom je u tim paketima i sa karakteristikama koje bi Borisu bile dovoljne jeftiniji od Samsunga ili ima malo bolje karakteristike za iste pare. Naravno, ima tu i jeftinijih opcija, ovo cisto kao razmisljanje ako dodjes do toga da se dvoumis izmedju LG i Samsunga.
Naravno da vredi, sve sam pribeležila. :good:

Na kraju će sve zavisiti od toga šta lokalni dileri budu imali u ponudi, a razmišljam i da se prvo raspitam po široj familiji ima li neki tinejdžer dobar telefon koji je izgustirao i više mu ne treba pa da nam ga ustupi, proda ili makar pozajmi na koji dan koliko da se obučimo. :girl_haha:

Mm inače još nije sebi kupio onaj koji je letos planirao - ponavlja se priča sa mašinom za sudove. :crycry:
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: maripoza on January 14, 2016, 02:35:47 PM
Quote from: Dacko on January 14, 2016, 02:29:32 PM
Sećam se svog prvog kompjutera i konfiguracije koju mi je sklopio prodavac kao za prosečnog korisnika dok ja nisam imala pojma šta mi zapravo treba, da bih tek služeći se tim kompjuterom shvatila kakav zapravo želim i naredne konfiguracije sam pravila sama i bila zaista zadovoljna njima.Naravno da vredi, sve sam pribeležila. :good:

I ja sam pristalica ovoga, cak i danas, kada deci mozemo da obezbedimo i napredniju tehniku. Iz prostog razloga sto se na taj nacin najbolje uci. I sama sam zahvaljujuci krpljenju naucila kako sve funkcionise. Naravno, bitna je i motivacija, ali svakako su sanse da se bazicni principi nauce mnogo vece kad moras ispocetka da cackas peske, nego kad odmah dobijes spravu koja sve sama radi.

Mislim da neces pogresiti sta god da mu uzmes za pocetak, i da ne treba na to da dajes mnogo novca. Vremenom ce on sam vec videti sta mu je bitno. Ono za RAM kod Androida sam ti napisala za slucaj da se odlucis da das malo vise novca sada, pa da ne bi dosla u situaciju da mu za kratko vreme kupujes drugi telefon.
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: anelore on January 14, 2016, 02:40:41 PM
Kamera obicno bude pristojna u novijim telefonima, vazno je da ima dovoljno memorije, posto verujem da ce osim Viber-a skinuti bar 2 igrice koje ce moci da igra. Super je ako uspes da nadjes neki koji vam odgovara sa 2 GB RAM. Sto se snimanja tice, to jedino ako planira da bude Youtuber   :lol:
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: maripoza on January 14, 2016, 02:47:22 PM
Zaboravila sam da ti napomenem da kod ovih MTS-ovih paketa sve nepotroseno prenosis u sledeci mesec. Ali to verovatno znas, ako i sama koristis njihove usluge.
Takve pakete ima i Telenor, za VIP ne znam.
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Dacko on January 14, 2016, 03:49:09 PM
Nemam ugovor s njima, nego samo broj kod njih i pripejd, pa i to dopunim jednom u tri meseca, tako da mi je teško da se snađem u onim paketima - svi oni minuti i poruke meni deluju nepotrošivo, a jasno da nije tako kad se telefonom igra neko ko to voli. :girl_haha:
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Deda on January 14, 2016, 03:52:56 PM
Ja npr  :lol:
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: maripoza on January 14, 2016, 03:59:45 PM
Nije stvar u igranju, Dacko, nego u tome da se sada vise isplati imati takav neki postpaid paket nego koristiti fiksni telefon.
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: anelore on January 14, 2016, 04:04:45 PM
To upravo i ja htedoh da kazem, Sava stvarno koristi te minute samo za ciljanu komunikaciju, i pripejd mu se jako brzo trosio. A sa drugovima ni ne komunicira putem fiksnog telefona, samo Clash of Clans, Viber i mob.
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Dacko on January 14, 2016, 04:24:32 PM
Quote from: maripoza on January 14, 2016, 03:59:45 PM
Nije stvar u igranju, Dacko, nego u tome da se sada vise isplati imati takav neki postpaid paket nego koristiti fiksni telefon.
Ali mi baš minute za fiksni već imamo u okviru gold paketa preko SBB-a, tako da u mom slučaju i nije isplativije. Mada dobro, ne koristimo mi previše ni fiksni, ja volim mejlove ili kontakte uživo, a B. prosto ode do drugara i pozove ih da izađu, kao što i oni njega zovu. :girl_haha:
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: anelore on January 14, 2016, 04:29:46 PM
To je super kad ima drugare tako blizu, Savini drugari svi zive na 3-4 minuta od njega i imaju silne neke obaveze, kao i on, pa je uvek sigurnije da se prvo pozove.
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: maripoza on January 14, 2016, 04:56:45 PM
Znam, Dacko, ali i ti minuti su ograniceni, a koriste ih svi ukucani. Takodje, vi provodite dosta vremena kod kuce, da nije tako, itekako bi ti zlata vredan bio neki od onih mobilnih paketa.
Ono sto se sigurno vise nikako ne isplati, to je zaseban fiksni, onaj koji nije ni u SBB ni u Telekom box paketu.
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Praslin on January 14, 2016, 07:24:00 PM
Još jedan glas za LG telefone (odličan odnos cena-kvalitet) i za MTS postpejd ako ste već ti i žmu u toj mreži  :good:
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Urbana on January 14, 2016, 07:29:28 PM
Quote from: Dacko on January 14, 2016, 03:49:09 PM
Nemam ugovor s njima, nego samo broj kod njih i pripejd, pa i to dopunim jednom u tri meseca, tako da mi je teško da se snađem u onim paketima - svi oni minuti i poruke meni deluju nepotrošivo, a jasno da nije tako kad se telefonom igra neko ko to voli. :girl_haha:

Da tako i ja....ja imam u Srbiji VIP prepaid i bas se napricam u mrezi .... nekad meljem iako nisam taj tip da pricam na telefon ali bas se namucim da potrosim kredit.
Ovo sto su ti vec rekli....pazi na memoriju, mojima nikad nije dosta, ali dobro on je jos mali i nece stavljati gomilu muzike .... igrice stavljaju i skidaju, a muziku samo gomilaju.
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: maripoza on January 14, 2016, 08:07:51 PM
RAM memorija nema nikakve veze sa tim koliko ces muzike, slika itd. da skladistis. To je druga vrsta memorije i nju najcesce mozes da nadogradis u Android i Windows telefonima. RAM memorija sluzi za rad samog uredjaja, da uprostim. Kad nje nema dovoljno, uredjaj je spor, blokira, ne dozvoljava instaliranje i apdejtovanje aplikacija i slicno.
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Urbana on January 15, 2016, 09:21:04 AM
Quote from: maripoza on January 14, 2016, 08:07:51 PM
RAM memorija nema nikakve veze sa tim koliko ces muzike, slika itd. da skladistis. To je druga vrsta memorije i nju najcesce mozes da nadogradis u Android i Windows telefonima. RAM memorija sluzi za rad samog uredjaja, da uprostim. Kad nje nena dovoljno, uredjaj je spor, blokira, ne dozvoljava instaliranje i apdejtovanje aplikacija i slicno.

Ram sam podrazumevala, a ovo za nadogradjivanje ok, mada sam ja imala u vidu I-Phone cloud .... a extra memorija i kosta
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: maripoza on January 15, 2016, 09:38:15 AM
Ja vec rekoh na pocetku da sa ajfonom ne mozes nista u smislu nadogradnje. Plus je preskup, pogotovo za nase trziste. I pogotovo za dete pocetnika.
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Glitter on January 15, 2016, 09:52:27 AM
pozo na koju nadogradnju mislis? (na iphone)
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Glitter on January 15, 2016, 09:56:23 AM
Quote from: Urbana on January 15, 2016, 09:21:04 AM
Ram sam podrazumevala, a ovo za nadogradjivanje ok, mada sam ja imala u vidu I-Phone cloud .... a extra memorija i kosta
mi placamo ovu extra memoriju i svi smo na istom nalogu, delimo fotke, muziku, beleske i update ide na cloud jednom dnevno. Kada sam promenila iphone u oktobru, samo sam na novi svukla sa clouda sve sto sam imala na starom (bukvalno mi je svukao sve i otvorene stranice u browseru, poruke, sve aplikacije, mislim bukvalno sam promenila samo telelfon)

mi smo porodicno iphonom jako zadovoljni (ja ih menjam na dve godine, jer posle dve godine stari mogu jos uvek da prodam za jako lepe novce, S ima sluzbeni vec skoro 4 godine, nit baterija stuca, nit telefon, nit radi drugacije od mog)
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: maripoza on January 15, 2016, 10:53:50 AM
Quote from: Glitter on January 15, 2016, 09:52:27 AM
pozo na koju nadogradnju mislis? (na iphone)

Da dodas memoriju, da promenis neke hardverske delove i slicno.
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Glitter on January 15, 2016, 10:56:59 AM
da da to nema, ali po mom iskustvu kod iphone-a to nije ni potrebno
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: maripoza on January 15, 2016, 11:25:30 AM
Ja sve vreme pricam o potrebama prosecnog korisnika u Srbiji. To, udruzeno sa ponudom paketa i telefona, plus kvalitetom, dovodi do zakljucka da iphone ovde trenutno nije bas pametan izbor. Ne govorim o individualnim potrebama nekog konkretnog korisnika, niti o odnosu cena / kvalitet / mogucnosti koje dobijas u paketu / mogucnost da zamenis komplet telefon cim vise ne zadovoljava potrebe - u inostranstvu.
Kod nas, trenutno (i to ce se verovatno vremenom menjati) za mnogo manje novaca mozes da imas telefon koji je sto u glavu u odnosu na iphone. Praslin moze da da i konkretne predloge za takve telefone, ona to prati vise i bolje od mene.
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Glitter on January 15, 2016, 11:29:11 AM
ja pozo kada dobijem telefon uz paket mogu da ga menjam tek posle 2 godine ili placam penale za raniji raskid ugovora, nema tu mnogo razlike u odnosu na ovde i tamo
ja detetu svakako ne bih dala iphone, ali sam se nadovezala na tvoj post o nadogradnji iphone-a pa kazem iz mog ugla kada ga dobijes takvog nema potrebe za nadogradnjom godinama (Stiv svoj koristi vec skoro 4 godine, ja moje menjam na dve samo zbog ugovora i jer nakon te dve godine oni i dalje drze jako dobru cenu ako su ocuvani)
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: maripoza on January 15, 2016, 11:32:08 AM
Jeste, i kod vas uz paket kostaju mnogo manje u odnosu na plate, nego kod nas. Kod nas je to i dalje nepotreban trosak u odnosu na ono sto dobijes. Jer, za iste i manje novce mozes da dobijes i mnogo bolje. Sto, opet, prosecnom korisniku ovde uopste nije potrebno kad se u obzir uzme cena, bilo uz paket, bilo van njega.
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Glitter on January 15, 2016, 11:41:21 AM
ehej sve je to like for like  :innocent: ja moj racun za fon placam mnogo mnogo vise od prosecnog korisnika i uvek kada prodam prethodni taj novac ulozim u naredni, uopste ga nije tako lako dobiti ni ovde niti je jeftina igracka
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: maripoza on January 15, 2016, 11:52:28 AM
Upravo to - nisi prosecan korisnik. Pogotovo ovde ne bi bila.
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Urbana on January 15, 2016, 01:01:14 PM
Quote from: maripoza on January 15, 2016, 11:32:08 AM
Jeste, i kod vas uz paket kostaju mnogo manje u odnosu na plate, nego kod nas. Kod nas je to i dalje nepotreban trosak u odnosu na ono sto dobijes. Jer, za iste i manje novce mozes da dobijes i mnogo bolje. Sto, opet, prosecnom korisniku ovde uopste nije potrebno kad se u obzir uzme cena, bilo uz paket, bilo van njega.

Pa sad cene paketa....ovde se radi da deca izigraju poverenje roditelja....znam slucajeve par mojih kolega....i odmah su i prebacili na prepaid.

Iphonom sam totalno nezadovoljna, ali deca jos uvek koriste....mada je Monika rekla da ce sledeci da uzme samsung....kad bi pocela sa pljuvanjem ne bi se zaustavila...ali evo primer za Iphone 5 punjac....katastrofa posebno originalni to covek ne moze da nakupuje, sreca pa smo nasli nedavno i kupili 4 komada (nekih "slj") po ceni od 2,5 eu i vec dva meseca koriste dosta je jaci i zapravo vidi se da ce da traje. Ma oni su obicne derikoze.

E sad sta sam htela u vezi memorije....i konfiguracije....vise psiholiski, jer kad nemaju gde vise da odlazu a ti im kazes da nesto obrisu nastaje problem....u pocetku im je sve bitno i nista ne brisu...a kad dodas memoriju ( kod samsunga u nasem slucaju je bilo ) urbzo kako to sve brzo ide nakon pola godine ne zadovoljava vise ni RAM memorija .... ma u biti kako kod doope uvek pozadi :lol: za prvi telefon svakako ne treba davati puno para, jer drugi ce uskoro da trazi kakav god prvi bio. Pa ne mislim da treba ni prefise filozofirati po tom pitanju. ;)
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Zumbulica on January 15, 2016, 01:30:27 PM
Punjaci za Iphone su stvarno uzas, nijedan od tih jeftinih nama nije radio posao, sad imamo jedan original koji se dobro pokazao i oko koga se uvek svadjaju .... Inace, Jelena nikad nema memorije, ni za jednu sliku kad je zamolim  :crazy: sa svim ostalim je prezadovoljna uglavnom.
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Glitter on January 15, 2016, 01:47:21 PM
Moji punjaci za iphone uvek koristim po pune dve godine i taj punjac ode u originalnoj kutiji sa telefonom na prodaju.
Sad prvi put cujem da neko nije zadovoljan njihovim punjacima

Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Urbana on January 15, 2016, 01:50:55 PM
za Iphone 5 ocajan originalni punjac ..... uzas .... nama posao zavrsavaju ti "slj" ... 4 je ok
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Zumbulica on January 15, 2016, 01:54:16 PM
Glitt, mozda si ti pazljivija, ovim mojim se punjaci vuku svuda .... ali ne samo njima, koga god poznajem ima problem sa Punjacima za Iphon. One su dobile original punjace uz telefone, Jelenin je kupljen ovde, a Ema je telefon  dobila iz Nemacke (na poklon od MM-ovog prijatelja) .....
Sorry but you are not allowed to view spoiler contents.

Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: emge on January 15, 2016, 05:19:07 PM
Mi nemamo iPhone, ali imamo iPad-e... nikakvih problema sa punjacima nismo imali...
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Glitter on January 15, 2016, 05:21:06 PM
nismo generalno pazljivi uopste, i isti nam punjaci za oba iphone i oba ipada (treci ipad, moj, ima isti punjac kao iphone 4 pa znam i kako taj radi)
sta znam, mozda se tako zalomi
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Zumbulica on January 15, 2016, 05:26:28 PM
Sta znam, od drugarice cerka kad je dobila Iphon, odmah je imala problema sa punjacem, jedno vreme smo jedan jedini vukli po kucama  :lol: Kod moje sestre isto ..... tako da sam generalizovala  :lol: a za moju decu mogu da tvrdim da ne paze  :crazy:
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Glitter on January 15, 2016, 05:27:56 PM
znam samo da mi je masha jednom rekla da pazim punjac za Mac jer to ako mi rikne nema da se nadje za par funti no je tipa 150 original  :lol:
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Zumbulica on January 15, 2016, 05:34:28 PM
Sorry but you are not allowed to view spoiler contents.
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Glitter on January 15, 2016, 05:47:08 PM
ja cim kupim iphone kupim i dosta skupu futrolu, kao skin plasticna ili gumena sto tanja moguca i zastitu za ekran , vucem po dzepovima, torbama, ne mogu da kazem da ga pazim za prodaju, skinem sve zastite posle dve godine bude potpuno nov
meni je u stvari ona zastita za ekran potpuno fascinantna  :lol: aleksin ipad se drlja vec dve ipo godine, nosi ga i na plazu po pesku, skinula skoro zastite potpuno je nov ispod  :crazy:
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Zumbulica on January 15, 2016, 05:52:52 PM
Ema ima onu kao staklenu zastitu za ekran, a Jelena je, cini mi se, tada imala obicnu kad joj je napukao  :crazy: sad paze da imaju dobre maske ... Ema i ja jos nismo polomile ili na bilo koji nacin upropastile ni jedan telefon  :pljucka: ali zato Jelena i MM nikada nece imati ceo  :crycry: MM samo sto mu zameni ekran isti dan ga razbije ponovo.
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: emge on January 15, 2016, 05:55:58 PM
Pa, naši iPad-i imaju po par godina, tako da možda im te nove serije ne valjaju... eto vidiš da i Urbana ima problema sa njihovim punjačima..
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Glitter on January 15, 2016, 05:57:22 PM
stiv ima novi air, odlican je  :good:
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Praslin on January 15, 2016, 09:46:09 PM
Što se iPhone tiče, problem je u tome što ti telefoni u Srbiji koštaju i po 30% više nego u inostranstvu. To je inače precenjen telefon, pa još kad se nakarika ogromna marža koju uzimaju naši provajderi, telefon postaje besmisleno skup.

Na primer, ja sam letos kupila LG Optimus Pro i platila sam ga 230e (bio je na nekom ludom popustu), a taj telefon ima nešto malo bolje specifikacije od iPhone 6s koji košta preko 900e.
OK, iPhone izgleda lepše, ne sporim, tanji je, elegantniji i neuporedivo više fensi. Ali iskreno, meni se zaista ne daje 3 do 4 puta više para samo da bi mi telefon bio lepši i više fensi. Pri tom, moj LG nije do sada dobio ni zaštitno staklo, ni "odelce", pao je nekoliko puta i ništa mu nije. Uz to, niti štuca, niti ima problem sa bilo kojom aplikacijom - radi mi savršeno.

Da je meni ponuda kod provajdera takva da je cena iPhone pristojna, ja bih ga možda i uzela. Ovako, pošto je to kod nas sasvim besmisleno skupa igračka, ja biram da se malo pozabavim istraživanjem i da za 3 i po puta nižu cenu kupim za nijansu bolji (iako ne lepši) telefon.
Meni se to isplati iz dva razloga:
1. dobar deo posla obavljam preko telefona i mnogo mi je važno da imam dobar telefon, jer mi je to značajno sredstvo za rad
2. pošto vukljam telefon svuda i nisam preterano pažljiva, važno mi je da telefon ne bude previše skup, da bih sebi smanjila nivo stresa.

Da sam birala telefon koji sam želela, ja bih uzela Samsung Note 4 letos, jer je bio tačno ono što mi treba glede funkcionalnosti, ali mi je bio preskup i baš bih se nervirala ako bi mi ispao i oštetio se. Ovako, da mi se LG ošteti, ne bi mi bilo prijatno, ali ne bih baš bila ni očajna.

Inače, kad smo već kod te priče, ja željno iščekujem revival Nokia telefona, a još više se radujem novim Blackberry modelima koji bi trebalo da budu sa-vr-še-ni... iako će sigurno biti skupi :girl_sigh:
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Urbana on January 15, 2016, 11:13:33 PM
Quote from: Praslin on January 15, 2016, 09:46:09 PM
....  a još više se radujem novim Blackberry modelima koji bi trebalo da budu sa-vr-še-ni... iako će sigurno biti skupi :girl_sigh:

E i ja se radujem i bas cu da se ponovim, nisam tip koji menja cesto telefone, ali Blackberry obozavam,,,imam Playbook koji je za mene savrsenstvo.

Sto se tice Iphonova ja sam ocajna kao roditelj .... obicno deca nasledjuju od roditelja, ja sam slucaj koji je nasledio od dece, prosto nisam luda za gedgetima ....  nazalost kod Monike i Lole u odeljenju svi imaju Iphone 5S, a par njih 6S pa ne mozes na odudaras.....ali sam bila mnogo vise zadovoljna sa samsuzima.

I ista prica kao i kod Zumbulice i spojler nije strasno, ali posto nisu jedine vec svako drugo dete ima okrnje i malo razbijen i to je ok. Kod Lole mozemo to nazvati ogrebotinom. Drago mi je da se razumemo.
Punjaci su definitivno jako losi i masovno sva deca imaju isti problem.

Bas bi volela da se ponovim jednim blackbaryjem .... meni ne treba neki bas top solidan do 400 eu.
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: senka on January 15, 2016, 11:19:04 PM
Mi imamo stoti punjac za Ipad
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: rafa on January 16, 2016, 12:19:15 PM
Pokidano za sada 5 originalnih punjaca za Apple uredjaje, ovi divljaci od 400 din rade posao. :good:

T je dobila na kraju skolske godine moj Iphone koji sam koristila godinu i po dana i bio je kao nov.
Slomila ga je posle mesec dana (ekran), pa jos jednom, pa jos jednom sa zadnje strane i tako ga i dalje seta.
Sad cu vec morati da popravim jer sa njega ne moze nista da se cita.

Aleksov neki Samsung bzvz je slomljen po drugi put, ne radi ni touch, koristi sad neki prastari mmov.

Meni je situacija sa njima i telefonima uzasno stresna i skupa, izludjuje me to bacanje para i nepaznja i sasvim sam resena da im nove telefone kupovati necu jos dugo, niti cu dozvoljavati da trose neke svoje parice na telefone, koliko god im znacili.
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: AnaK on January 16, 2016, 12:29:25 PM
Baš zavisi i od deteta, utešile ste me  :girl_haha: Janko baš pazi telefone. Njemu su telefoni želja (i nagrada) za odličan uspeh, iz godine u godinu, uvek traži (i dobije) malo bolji. Prvi koji je zamenio, neki LG, sad koristi moja mama, drugi (ZTE), ja.
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Urbana on January 16, 2016, 01:36:28 PM
Meni je bilo super dok su htele one omote za telefon na preklop, pa onda one gumene sto prelaze preko ivica 1-2mm a sad sve neka elegancija kao ... a klizi im iz ruku .... e pa 100 eu zamena pa ti razbijaj ..... rekli smo im da kad budu prilozile po 50 eu da cemo izvrsiti zamenu....ali zasad se vodi kao nije strasno ima i gorih od njih.

Ali samaraju nas sa svih strana....mm je popizdeo vec nakon drugog originalnog punjaca .... ali stvarno bezobrazno da toliko kostaju a ovi divljaci stvarno zavsavaju posao za sicu.
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: moma on January 16, 2016, 01:46:23 PM
Najbrzi i najbolji punjac do sada koji sam koristila je za samsung edge.
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Praslin on January 16, 2016, 04:01:12 PM
Baš zavisi od deteta  :think:
Vid nosi već godinu i po dana neki stari mm-ov, nije ga ni ogrebao. Ok, uglavnom mu samo stoji u torbi, praktično ne koristi.
Imali smo Vodaphone tablet 4 godine, Vid ga je koristio sve u 16 i takođe ga nije ni ogrebao, a lomljenju nema ni govora.  :good:  Jedino što obavezno umuzgavi ekran prstićima  :girl_haha:
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: MissL on January 16, 2016, 05:49:45 PM
Kao sto vec rekoh, za Stiva je kombinacija cigla i tablet. Ne verujem da ce u skorije vreme imati bolji telefon, dok ne dokaze da ce da vodi racuna, a dokazuje tako sto proveravam moj stari, Nokia, koji sam mu dala pre sest meseci.

Za onaj Sony Xperia koji je skrckao sam i sama donekle kriva, jer mu nisam kupila nista od zastite za telefon.
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Dacko on January 25, 2018, 01:12:19 PM
Telefon mu je baš brzo izašao iz volje, mrzi ga da ga nosi u školu, igranje mu je udobnije na kompjuteru i sve u svemu služi mu samo za školske dogovore preko Vibera, pa i tu je sve grupe utišao i reaguje samo na privatne poruke. Sad me manje grize savest što ga je dobio kao poslednji u generaciji, ipak mi je bila dobra procena da mu to zapravo uopšte ne treba.
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: emge on January 25, 2018, 01:35:10 PM
Ni Marti nije nešto vezana, uglavnom joj se nagomila puno poruka dok uopšte primejti :)
Najviše joj treba da se sa mnom čuje :girl_haha:
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Deda on January 25, 2018, 01:39:02 PM
Mojima je bitan da bitniji ne može da bude. Da se pitaju, tražili bi ajfon poslednji  :lol:
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: stacka on January 25, 2018, 02:13:10 PM
Blago vama sa nezavisnicima :girl_sigh:
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Nanny Ogg on January 25, 2018, 02:16:35 PM
Quote from: stacka on January 25, 2018, 02:13:10 PM
Blago vama sa nezavisnicima :girl_sigh:

Baš vala  :girl_sigh:
Title: Re: Deca i mobilni telefoni
Post by: Vila on January 25, 2018, 04:20:04 PM
I moji vole telefone, spavali bi s njima :lol:
Doduše, Dušan pored telefona voli i komp, i XBox - ljubi ga tata, sve od tehnike mora da ima i koristi maksimalno :girl_haha:
Ksenija koristi i komp, ali ni blizu koliko ga Dušan rabi...