Lola gledala sa skolom ovaj novi film u okviru projekta "respect" Quest ce quon a fait au bon dieu ili ti .... Sta smo Bogu zgresili?
http://vilingrad.rs/movie/sta-smo-bogu-zgresili/ (http://vilingrad.rs/movie/sta-smo-bogu-zgresili/)
i onda bla, bla .... i na kraju zakljucismo .... ma sve je to lepo, ali ne u mojoj a ni u tvojoj kuci ... da se ne lazemo ne bi voleli da tvoj izbor bude neki Kanye.
Kako vi gledate na eventualni takav izbor vase cerke ili sina?
Nedavno sam cula na radiju jedna voditeljka na pitanje u vezi rasizma je odgovorila.....svesno nisam, nesvesno jesam rasista. Tako nekako i ja.
Nisam shvatila, problem je što je neko crnac?
urbana, ti si rasista, svesno, nesvesno, svakako, nemoj se zavaravati :innocent:
Quote from: Elanor on September 03, 2014, 09:32:23 PM
urbana, ti si rasista, svesno, nesvesno, svakako, nemoj se zavaravati :innocent:
Nemam sta da dodam!
urbana zivis u pogresnom delu Evrope za takav stav :innocent:
i sta ces ako ti dovedu nekog ugljesu? odreci ih se preko novina? izbaciti iz testamenta?
koga briga jesi ti rasista, samo to sto se time dicis sve govori.
a znas sta mene nervira? sto ti rasisti bijeli uvijek misle da iz nekog razloga to sto sam ja bijela mogu meni da pricaju o svom rasizmu
evo pokreni ovu temu na nekom forumu u holandiji... ma daaaaj...
i ovdje treba da se brise
ako ti je rasizam problem, bavi se tim, ako nije, uzivaj... koga briga
Quote from: martina on September 03, 2014, 10:07:33 PM
i sta ces ako ti dovedu nekog ugljesu? odreci ih se preko novina? izbaciti iz testamenta?
koga briga jesi ti rasista, samo to sto se time dicis sve govori.
a znas sta mene nervira? sto ti rasisti bijeli uvijek misle da iz nekog razloga to sto sam ja bijela mogu meni da pricaju o svom rasizmu
evo pokreni ovu temu na nekom forumu u holandiji... ma daaaaj...
i ovdje treba da se brise
ako ti je rasizam problem, bavi se tim, ako nije, uzivaj... koga briga
koja s' ti carica :good:
mene bas interesuje da'l ti rasisti budu tako otvoreni i sa ovima koje ne vole...ono, otvoreno, bez predrasuda i tak' to :think:
dobro, ona jeste rasista, ocigledno...
a mi? :)
ukoliko bi izbor omladinca bio takav, ono sto bih volela je da je ta devojka odrastala i rodila se u nekoj zemlji koja je po navikama slicna nasoj (evropa)
ne smeta mi boja koze, ali mislim da se parovi iz dijametralno razlicitih kultura prilicno tesko uklapaju ,
pa su sanse da se ne razumeju i da budu u tom nerazumevanju nesretni - mnogo vece
ili mi se bar tako cini :think:
s druge strane, ako im ne ide, razici ce se....a i to je deo sazrevanja i proces ucenja.... :innocent:
ne una, ja nisam rasista...nikad bila, nit' cu biti, nit' razumem rasizam...a moje dete moze naci srecu sa bilo kim, nevezano za spol, kulturu, rasu etc.
sama sam u vezi sa razlicitom kulturom, jel, pa mi je jedina veza koja 100% fercera kako treba...savrseno se razumemo...kulturalne razlike su nasu vezu obogatile :innocent:
ovde je toliko mesovita sredina da rasizmu nema mesta
Quote from: Unabebili on September 03, 2014, 10:12:00 PM
dobro, ona jeste rasista, ocigledno...
a mi? :)
Ne.
Ne bi mi bilo pravo da se jednog dana zaljube u recimo nekog poligamnog mormona ali šanse da takvog upoznaju su kao moje da upoznam Eskima. :girl_haha: Eto, ovo je samo ilustracija toga da bi mi smetalo da budu sa nekim ko što se zajednice i braka tiče ima potpuno drugačiji sistem vrednosti i stavove od mene/nas a boja kože mi je bitna koliko i na koju stranu tera razdeljak, otprilike.
Quote from: Unabebili on September 03, 2014, 10:12:00 PM
ukoliko bi izbor omladinca bio takav, ono sto bih volela je da je ta devojka odrastala i rodila se u nekoj zemlji koja je po navikama slicna nasoj (evropa)
ne smeta mi boja koze, ali mislim da se parovi iz dijametralno razlicitih kultura prilicno tesko uklapaju ,
pa su sanse da se ne razumeju i da budu u tom nerazumevanju nesretni - mnogo vece
ovde bih se slozila sa tobom potpuno..... do neslaganja i nerazumevanja dodje i u sred nase sredine u kojoj smo svi manje vise slicno vaspitani, pa nam opet dlake u jajetu smetaju.....
a ako su velike razlike u pitanju bojim se da ljudi u tom slucaju moraju biti veoma tolerantni i otvoreni .....
i da dodam, ne, nisam rasista....ni trunku....
ali mi ni ne prijaju razne razlicitosti za koje se ocekuje da budem beskrajno tolerantna..... pritom, ne mrzim realno nikoga, narocito ne u generalizacijama, ali mi definitivno neke pojave ne prijaju.....i recimo da bih bila srecnija da mi dete napravi izbor koji se uklapa u ono kako ga vaspitavam i usmeravam.....
a sta ce realno biti, videcemo :innocent:
upravo bez te beskrajne tolerancije i sa masom silnih ograda imamo masu problema, a nazivamo se razvijenim svetom..kako da ne...
Uopste nisam rasista ali, radi lakseg prolaska kroz zivot ne bih pozeljela da mi se dijete u nasoj sredini vjenca sa crncem :innocent: Sve je to lijepo ovako, nemam nikakvog problema da mi unucad budu mulati, melezi, sta god samo dok su zdravi i slatki :love32: ali jos mnogo ce vode da prodje dok na Balkanu oni budu potpuno prihvaceni. Ako bi zivjeli u nekoj multikulturalnoj sredini nikakvih problema ne vidim :innocent:
Svakako niko nista nece da me pita ali eto, kad vec pricamo :lol:
pa meni bi bilo zao mojih unuka crnaca sto zive u takvom svijetu
al poenta nije u tome
poenta je da se ovdje naklapa sta bi bilo kad bi bilo... a sve kao da se pricamo
al kao svi smo nasi
sve dok ljudi ne pricaju samo ono sto mogu da kazu svugdje, dzaba se kreci
vi koji se ne srecete s crncima, srecete se s romima...
Nisam.
Quote from: martina on September 03, 2014, 11:40:29 PM
pa meni bi bilo zao mojih unuka crnaca sto zive u takvom svijetu
al poenta nije u tome
poenta je da se ovdje naklapa sta bi bilo kad bi bilo... a sve kao da se pricamo
al kao svi smo nasi
sve dok ljudi ne pricaju samo ono sto mogu da kazu svugdje, dzaba se kreci
vi koji se ne srecete s crncima, srecete se s romima...
:good:
Ja nisam ali moj tata je bio i rekao mi je da ce da me se odrekne ako se udam za crnca pa je to posle prosirio do krajnjih granica da mora da bude pravoslavac :rofl: nije nasiroko o tome pricao samo mu je to bio stav.
Nisam.
Nece mi smetati ako se on jednog dana zaljubi u romkinju, crnkunju, azijatkinju, ili cak u muskarca. S tim sto bih mu u ovom poslednjem slucaju cvrsto savetovala da se preseli na neki drugi meridijan.
Smetace mi ako se zaljubi u neku budalu, bez obzira na boju koze i veru :girl_sigh:
definicija rasizma koju sam nasla na wikipediji je sledeca:
"Rasizam je teorija, odnosno ideologija, po kojoj između rasa koje čine ljudski rod (vrsta homo sapiens postoje duboke, biološki uvjetovane razlike, koje se ne mogu preći; odnosno, ako i mogu, to je "miješanje rasa" krajnje nepoželjno. Rase trebaju živjeti odvojeno. Pristaša rasizma je rasist."
po toj definiciji nisam rasista.
ali nekako da mi je tesko da sebe licno zamislim u vezi sa nekim pripadnikom druge rase, jeste. nije uvek tako bilo, ali sada jeste.
Quote from: Praslin on September 04, 2014, 01:58:10 AM
Nisam.
Nece mi smetati ako se on jednog dana zaljubi u romkinju, crnkunju, azijatkinju, ili cak u muskarca. S tim sto bih mu u ovom poslednjem slucaju cvrsto savetovala da se preseli na neki drugi meridijan.
Smetace mi ako se zaljubi u neku budalu, bez obzira na boju koze i veru :girl_sigh:
:innocent:
mislim, nema na ovo sta da se doda...k'o da sam ja pisala :good:
Ne znam da li termin rasista u bilo kom smislu moze da bude pozitivan, ali 'ajde da kazem da u negativnom smislu sigurno nisam rasista.
Nikada nisam bila u vezi ni sa kim ko je pripadnik druge rase... Niti je bila vecina ljudi koje poznajem. Sumnjam da je ijedna od nas koje smo ovde na forumu bila, osim mozda nekog izuzetka, a isto tako sumnjam da za to nije bilo prilike... Mislim da to dovoljno govori.
S druge strane, ovo je ipak Srbija i nije bas da Afroamerikanaca ima na svakom koraku, ali je ipak nekada na nasim fakultetima bilo po deset hiljada stranaca, a i sada ih ima...
Meni je potpuno bzveze da pricamn nba ovu temu. Odrasla sam u etnicki cistoj sredini, crnca jedva da sam videla. Teorijski, nisam zaista rasista i sto kaže Praslin, plasim se samo budala i losih ljudi, a ne boje koze.
Ali, prakticnog iskustva nemam, pa i ne mogu da tvrdim da li bi nesto ili ne bi.
joj, linga, upravo.....ja doziveh od kasnije jednog od najboljih prijatelja u americi, afro amerikanca da dobijem pri prvom, drugom kontaktu komentar da sam rasista...... ja ostala :blink: ....kazem, sreco, ja u svom dvadesetogodisnjem zivotu videla 1,5 crnca, ukljucujuci LeeCuper reklamu..... kakav te rasizam spopao :fool:
Potpis za Praslin :)
Mislim zaista mi nije jasno sta ima lose u tome reci "ne bi volela".
Ja bi na temu dikriminacije i rasizma bilo pozitivne, negativne mogla roman da napisem.
Da pojednostavim....jutros na radiju slusam dva voditelja i raspravu...."cuo sam od tvoje cure da ti volis da za rodjendan kad zovnes drustvo uzmes za sebe posudu sa cipsom, a ne da je delis sa drugima" i krece citava diskusija .... i javljaju se drugi i uglavnom bi svi posudu za sebe, a jedan kaze.....ma prirodno je da smo egoisti i da svi volimo za sebe, ali nije lose pokazati da mozemo nesto i podeliti i uciniti svet boljim.
Nevoleti kod mene ne znaci mrzeti vec izbegavati.
Uostalom da li vi u mesovitim sredinama pricate sa decom, slusate njihova razmisljanja, da li vam pricaju price druge dece, reakcije, ko se u koga zaljubio, ko se s kim druzi ....
Daleko od toga da nema opustenih, spontanih i pozitivnih primer no ni najmanje nije to bas tako kako se misli.
I martina pa ja o ovakvim temama pricam sa svojim kolegama Fracusko Africkim crncem, marokancem koji likom i izgledom podsecan na Bin Ladena i koji je rodjen 11.9. i kojem na taj dan nije produzen ugovor ne slucajno u americkoj firmi ( nije to njegova prica, u njegovu pricu nisam verovala ) i sa Iracaninom i sa Holandezom, pa zasto ne bi i na forumu.
Uostalom pogledah pre neko vece i emisiju u nacistickoj-rasistickoj porodici u Americi ... potrazicu bas tu emisiju na netu....pa sto bi to bio bauk i tabu na nekom forumu.
Urbana nije bauk samo je forum promasen odnosno sredina jer kao sto ti rekose i kao sto znas nije Srbija multirasna zemlja pa da postoji cak i prilika da se realno takva emocija razvije
Samo moze da se i prica o sta bi bilo i mislim da bih ne bih
NIje to tabu, nego je tema za mene neugodna. Ne znam ni zašto sam pisala, verovatno da bih anulirala upravo taj osećaj nelagode.
Neke stvari mi se jednostavno podrazumevaju i raspravu o tome smatram suvišnom i banalnom, a rasiste izbegavam, kao što izbegavam ljude koji npr. zagovaraju da deca upotrebljavaju oružje, ili ljude koji se ne kupaju.
zato kineza imamo na izvoz :rofl:
Quote from: Praslin on September 04, 2014, 12:48:19 PM
NIje to tabu, nego je tema za mene neugodna. Ne znam ni zašto sam pisala, verovatno da bih anulirala upravo taj osećaj nelagode.
Neke stvari mi se jednostavno podrazumevaju i raspravu o tome smatram suvišnom i banalnom, a rasiste izbegavam, kao što izbegavam ljude koji npr. zagovaraju da deca upotrebljavaju oružje, ili ljude koji se ne kupaju.
ponovo ogroman potpis, pogotovo na bold :good:, s tim da mi ljudi koji se ne kupaju nisu u istoj kategoriji ko ovi drugi :rofl:
mislim da nisam rasista ili nisam bila u situaciji da to proverim i potvrdim, ne znam, procenicemo sami ili ce pokazati vreme tj sto bi moj deda rekao "unapred ocene nema"
sto se tice opredeljenja ove teme u potpisu postavljaca dovoljno pise
Kao što znate moja sestra se zabavlja sa Indijcem, pre toga je bio i dečko sa Trinidada i neke simpatije sa tamnoputim dečkom iz Francuske
očigledno je takvi privlače, a ima priliku da ih sretne iz svih krajeva sveta
ovo sa Indijcem postaje ozbiljnije, sigurna sam da bi se ona udala za njega kad bi je sad zaprosio...ako je ona srećna i ja sam
Ja zivim u sredini gdje zive ljudi razlicitih rasa. U skolu sa mojoj djecom idu djeca svih boja koze. Pricam sa njima, naravno , ne znam sta bi trebalo da mi kazu pa da promjenim stav ( Urbana je pitala pricamo li) . Bilo bi mi olaksanje da se npr Anja sutra zabavlja sa bilo kojim od djecaka koje poznajem, crnih ili bijelih. Uglavnom su to fin, a djeca, iz porodica slicnim nasoj, samo druge boje, drugacijeg jelovnika i mozda jos po neka razlicita sitnica. Ostalo sve isto kao mi. Ne bih voljela da mi se zabavlja s onim likom iz prvog posta, ali ni sa bilo kojom bijelom budalcinom slicnog kova.
Quote from: monochrome on September 03, 2014, 10:17:28 PM
ne una, ja nisam rasista...nikad bila, nit' cu biti, nit' razumem rasizam...
sto se ti javljas, nisam za tebe rekla da si rasista, nego za urbanu :rofl:
mislim da su u srbiji jako izrazeni stereotipi
cuj crnac?!
moju majku je oceva porodica docekala na noz samo zato sto nije iz srbije jos davne 1965
dakle, nisu joj ni dali priliku da je upoznaju, vec su je etiketirali kao nepodobnu
kad je tata doveo na upoznavanje, njegovi roditelji su samo ustali i izasli iz sobe, bez reci :girl_sad:
da je bila crnkinja, verovatno bi je ubacili u furunu za prasice :rofl:
pa pitala si :baba: :girl_haha:
il' sam ja opet nest' promasila :lol: :lol: :lol:
a ja mislila da ti mislis da sam ja mislila da si ti rasista :girl_haha: :kiss1:
una i ja sa to prvo pomislila, a onda sam shvatila da si ti postavila pitanje na koje je ona odgovorila
Quote from: Unabebili on September 04, 2014, 09:52:09 PM
a ja mislila da ti mislis da sam ja mislila da si ti rasista :girl_haha: :kiss1:
ma neeee :kiss1:
Quote from: Praslin on September 04, 2014, 12:48:19 PM
NIje to tabu, nego je tema za mene neugodna. Ne znam ni zašto sam pisala, verovatno da bih anulirala upravo taj osećaj nelagode.
Neke stvari mi se jednostavno podrazumevaju i raspravu o tome smatram suvišnom i banalnom, a rasiste izbegavam, kao što izbegavam ljude koji npr. zagovaraju da deca upotrebljavaju oružje, ili ljude koji se ne kupaju.
:innocent:
Quote from: Praslin on September 04, 2014, 12:48:19 PM
NIje to tabu, nego je tema za mene neugodna. Ne znam ni zašto sam pisala, verovatno da bih anulirala upravo taj osećaj nelagode.
Neke stvari mi se jednostavno podrazumevaju i raspravu o tome smatram suvišnom i banalnom, a rasiste izbegavam, kao što izbegavam ljude koji npr. zagovaraju da deca upotrebljavaju oružje, ili ljude koji se ne kupaju.
Pa jeste neugodna ali ni ne pricam s nekim koga ne poznajem....ovo su moje dugogodisnje kolege i kao sto pricam sa nekim Holandezom, Srbinom, Hrvatom, tako pricam i sa njima ... pa svi se slazu da se ne treba previse udaljavati od svog tabora.
Na ljude koji zagovaraju da deca treba da upotrebljavaju oruzje ni ne nailazim, a ludi koji se ne kupaju.....??? uh pa sad ne mora da znaci da se ne kupaju, neki tuknu i pola sata nakon kupanja....ne priblizavam im se previse, ali nisam bas u prilici da ih uvek izbegavam.
Potpisala bih Praslin, Dadu, Lani ....
Cetiri godine smo delili podstanarski zivot u zgradi sa dvoristem sa crnackom porodicom iz Afrike, divni ljudi, prijatelji, komsije, sjajni roditelji .... neke stvari i ljudske vrednosti su prosto univerzalne.
film iz prvog posta je bio sinoc na rts2, odgledali smo ga danas porodicno.
filip nista nije razumeo, milena jeste sve (ukljucujuci i obrezivanje bebe na pocetku filma). film je stvarno zanimljiv slagvort za pricu, narocito s frankofonskom decom.
Baš ću pogledati. Ne sećam se šta sam pričala, i da li sam pričala. Najsrećnija bih bila da mu izbor bude ista rasa, najiskrenije.
Ovo mi je drug:
http://www.blic.rs/vesti/drustvo/bruka-zbog-decjeg-dodatka-porodilju-salju-u-zambiju/klfcvzh (http://www.blic.rs/vesti/drustvo/bruka-zbog-decjeg-dodatka-porodilju-salju-u-zambiju/klfcvzh)
http://niskevesti.info/bruka-zbog-decjeg-dodatka-porodilju-iz-nisa-salju-u-zambiju/ (http://niskevesti.info/bruka-zbog-decjeg-dodatka-porodilju-iz-nisa-salju-u-zambiju/)
Ćerke su im šećer šećer, ali im nije lako da odrastaju u Nišu.
u pitanju je tipicna francuska komedija, ne ocekuj nista dubokoumno.
mi smo danas rekli par stvari, na neke se iznenadila; ona roditelje iz filma uopste nije razumela.
u svakom slucaju, rekli smo da bi nam smetalo da izabere nekog ko je mnogo religiozan, bilo koje vere bio. to bi bio put u katastrofu.
Bas mi je zao što ga više nema na tom linku, pogledala bih ga...
ali naći ćemo ga već negde :)