Moja Mansarda

SOBICE => Brainstorming => Topic started by: Unabebili on September 23, 2014, 07:42:23 PM

Title: Umetnost
Post by: Unabebili on September 23, 2014, 07:42:23 PM
Sta je za vas sve umetnost?

Dajte si masti na volju.... :innocent:

u zivotu, na zidu, u knjizi, na sceni.....
Title: Re: Umetnost
Post by: Elanor on September 23, 2014, 07:43:36 PM
idi u ..... bec :lol:
Title: Re: Umetnost
Post by: monochrome on September 23, 2014, 07:45:03 PM
 :lol: :lol: :lol:

sve...sve je umetnost...ceo zivot je umetnost, a jedna od najvecih i najkompletnijih...za mene...aikido :)
Title: Re: Umetnost
Post by: monochrome on September 23, 2014, 07:46:45 PM
ljubav je umetnost...
posaditi bastu je umetnost...
radjanje je umetnost...
ljudsko telo je umetnost...
dobro vino je umetnost...
:dog:
Title: Re: Umetnost
Post by: Unabebili on September 23, 2014, 07:56:33 PM
Quote from: Elanor on September 23, 2014, 07:43:36 PM
idi u ..... bec :lol:

hocu, ali pre toga slobodno mozes da me oteras i u pizdu materinu  :lol:

well, ovu temu sam otvorila na inicijativu jedne od vas  :girl_haha:

Umetnost mi je sve sto mi izazove pozitivnu emociju, a toga bas ima mnogo.

Ali o tome cu kad se vratim odande gde me poslala Elanor  :rofl:





Title: Re: Umetnost
Post by: Elanor on September 23, 2014, 08:07:50 PM
e, tu cu te sacekati :)
zasto pozitivnu emociju? puno (dobre) umetnosti izaziva bas obrnuto - negativne emocije, mucninu, teskobu.
a puno toga sto izaziva pozitivne emocije nije umetnost vec zanat :innocent:
Title: Re: Umetnost
Post by: Unabebili on September 23, 2014, 08:13:13 PM
ja sam rekla sta JA dozivljavam kao umetnost
a ne sta kazu strucnjaci da jeste  :)

tako sam temu i postavila : sta je za VAS umetnost

razumem sta hoces da kazes, ali nekako, ono sto mi izaziva losu emociju, mucinnu, gadjenje, averziju, teskobu ja ne mogu da svrstam u umetnost

da se razumemo, ono sto me rastuzi mi je isto umetnost
za mene je tuga pozitivna emocija, seta takodje

Title: Re: Umetnost
Post by: linga on September 23, 2014, 08:14:34 PM
Quote from: Elanor on September 23, 2014, 08:07:50 PM
e, tu cu te sacekati :)
zasto pozitivnu emociju? puno (dobre) umetnosti izaziva bas obrnuto - negativne emocije, mucninu, teskobu.
a puno toga sto izaziva pozitivne emocije nije umetnost vec zanat :innocent:
Slažem se.
Title: Re: Umetnost
Post by: Elanor on September 23, 2014, 08:19:37 PM
da krenemo od klasika - paklena pomorandza, npr.
Title: Re: Umetnost
Post by: Unabebili on September 23, 2014, 08:21:09 PM
da, ali mi ne izaziva losu emociju  :)

i uopste svi kjubrikovi su mi odlicni, zbog svig njegovih dugih kadrova i muzike koja upucava skoro u svakom njegovom filnu

Barry Lindon, na pr...
Title: Re: Umetnost
Post by: martina on September 23, 2014, 09:15:19 PM
pa jedna od odlika umjetnosti koja se u skoli uci je - iskrenost

i to je uglavnom razlikuje od zanata, zanat radis za pare

biti reziser je zanat, napraviti paklenu pomorandzu je umjetnost

e sad tu onda svasta nesta moze da se potegne, motivi i ostalo

zato i jeste tesko reci sta je umjetnost, sta zajebancija a sta kic, jer nije dovoljna samo zanatska strana, ali je uglavnom potrebna

i recimo gotski vajari sebe nisu ni smatrali umjetnicima, iako su neki od njih bili

zato ja mislim da je umjetnost, prije svega, odsustvo kompromisa - komprimis mi definise zanat
Title: Re: Umetnost
Post by: Lani on September 23, 2014, 09:18:09 PM
Una, kako ti Paklena pomorandža ne izaziva lošu emociju?  :think:
Title: Re: Umetnost
Post by: monochrome on September 23, 2014, 09:20:08 PM
ako se usredotocimo iskljucivo na ove vrste umetnosti o kojima vi pricate, slozila bih se u mnogome sa elanor :good:
ali, recimo da je ovo jaaako siroka tema...
Title: Re: Umetnost
Post by: Unabebili on September 23, 2014, 09:28:35 PM
Quote from: Lani on September 23, 2014, 09:18:09 PM
Una, kako ti Paklena pomorandža ne izaziva lošu emociju?  :think:

Pa ne znam, ali ne izaziva
Title: Re: Umetnost
Post by: martina on September 23, 2014, 09:57:18 PM
Quote from: monochrome on September 23, 2014, 09:20:08 PM
ako se usredotocimo iskljucivo na ove vrste umetnosti o kojima vi pricate, slozila bih se u mnogome sa elanor :good:
ali, recimo da je ovo jaaako siroka tema...
pa jeste, naravno da jeste i vrlo je subjektivna

jer umjetnost moze biti komercijalna i i dalje je umjetnost

naravno da i pravljenje rucka moze biti umjetnost, i basta...

mislim da i dalje poenta jeste da izaziva iskrenu emociju i da se ne radi samo za pare, da osoba koja to radi unese sebe u to, a ne zanatski ponavlja nesto sto je vec vidjeno
umjetsnost mora biti originalna na neki nacin
Title: Re: Umetnost
Post by: kalimero on September 23, 2014, 10:07:29 PM
slozila bih se sa martinom  :good:
Title: Re: Umetnost
Post by: vojka on September 24, 2014, 10:39:25 AM
Potpisala bih martinu  :good:
Title: Re: Umetnost
Post by: senka on September 24, 2014, 10:57:16 AM
a da li umetnost ima neka pravila/formu koja treba ispoštovati ili umetnost može biti baš sve?..da li je dovoljno da se jednom oku/uhu dopadne da bi se zvalo umetnošću?
Title: Re: Umetnost
Post by: martina on September 24, 2014, 02:11:22 PM
pa formu nema, zato su one raznorazne instalacije umjetnost, iako nas vecina to ne razumije
ali iskrenost i originalnost su potrebni uslovi

poenta je da nije umjetnost ono "sto se meni svidja", kako nas vecina voli reci

tako je umjetnost kako himzo polovina ili safet isovic ili josipa lisac otpjeva "niz polje babo idu sejmeni", a nije kad je otpjeva neka kafanska podvriskivaca. kad ovo troje pjevaju osjetis iskrenu emociju - i to je razlika. ne znaci da neko u kafani isto ne moze da je otpjeva tako da je umjetnost, to je samo primjer.

razlika je da li neko pjeva sa zeljom da u pjesmu ugradi nesto svoje, iskreno i originalno, ili da mu prodje pet minuta - nista vise.

naravno, dosta ima do toga i kako mi nesto vidimo, zato nije uvijek sve isto za svakoga, pa izgleda kao da je umjetnost neuhvatljiv pojam