Potaknuta onim komsijskim seckalicama koje vracaju pokvarene, otvaram temu.
Pozajmljujete li ljudima stvari, kako ih vrate i kako reagujete ako vrate pokvareno?
Mnogo sam se puta opekla, pola mi nikad nije ni vraceno.
Retki su bili oni koji korektno vrate i u komadu.
Knjige mi najredje vracaju, a ja ne upisem sta , kad i kome sam pozajmila.
Male kucne aparate su vracali - u rinfuzi :rofl:
Alalim, ne prigovaram, ali sam jednom bila neopevano tvrda u isterivanju kera.
Pozajmila sam stolicu za kozmeticke tretmane uvezenu iz Austrije i papreno placenu,
drugaru koji je otvarao salon.
Bilo je ono "na mesec-dva dok ne skupim pare da kupim svoju"
Moja je greska sto ga nisam potsecala 3 godine da je vrati.
Kad je meni zatrebala, zovem, kazem da mi treba.
Sledi odgovor "Jao, Miki, pa ja nemam pojma gde je ta stolica, ja rasformirao salon, zena koja ga je vodila, odnela je sa sobom, nemam njen telefon"
>:(
Pitam " ok, i sta cemo sad"
Ide odgovor "ja stvarno nemam predlog"
Jel nemas?! >:(
Ok, onda cemo na moj nacin. Pustim mu link sa stolicom i kazem:
"Ili naruci ovu novu ili mi donesi 50 % vrednosti sa linka"
2 meseca sam ga jurila, ali ne zbog stolice, ne zbog para, nego zbog principa i nepostovanja koje je pokazao prema mojoj dobroj volji da mu pomognem.
Zapravo, nisu ljudi krivi , nego moj komotan odnos prema stvarima...
Una kakav seljak. :sissyfight: :wall:
Dešavalo mi se da pozajmim pa mi se vrati u rinfuzi ili izlomljeno (npr. jedna tašnica za svečane prilike mi se vratila kao da je neko od 100 kg sedeo na njoj dva dana :girl_cray:), ali ja glupača obično prećutim pošto stvari pozajmljujem samo prijateljima i onda mi glupo da nešto kažem. Krivo mi bude jer ja tuđe stvari čuvam kao oči u glavi.
A zato nikad vraćene knjige... ne zna im se broj. :(
ja sam skoro pricala sa deckom od jedne nase prijateljice koji je ispricao kako je muzu cerke pozajmio preko 50000£ u periodu od dve godine i da onaj cak i ne misli da ikada vrati te pare.
Bila sam bas zacudjena ali kapiram da nema ne bi pozajmio i onda i njegovo objasnjenje na temu: ne dajem nikada ono cega nisam spreman da se odreknem trajno.
I kada sam krenula da dumam po glavi sta sam i kako davala ukapirala sam da je stvarno bio taj princip, dajem samo ono cega sam spremna da se odreknem, te ne dajem stvari koje za mene imaju nekakvu vrednost (ono sto ne mogu vise da nabavim, kupim itd) sve ostalo je samo materija.
Vidjala sam vremenom kako moja majka pozajmljuje miksere, seckalice, pekace i ostalo i kko joj ne vracaju i ona ne gura dok joj stvarno ne zatreba a onda kada joj vrate polomljeno pokvareno ona slegne ramenima i kupi drugo.
Ja sam pozajmljivala svasta, nesto vraceno, nesto nije, nesto raspadnuto... jbg.
Nizasta nisam zakerala kao za svesku koju je Stiv pozajmio detetu koje samo nikad nista nikom nije pozajmljivalo a njegovu je iscepao i isarao. Htela sam da ih pobijem i pitala sam svako jutro za svesku iako sam znala da nemaju sta da vrate :D cisto da ih nerviram.
Izbegavam da sama pozajmljujem, osim kad nemam kud. Pogotovo vredne stvari, jer da je sje**** naravno da bih kupila drugu. A tek je to ludilo od minusa.
edit: nije kao za svesku, nego osim za svesku, razlika je ogromna :lol:
joj, una, ti kad pozajmljujes, ti bas pozajmljujes :o :nesvest:
ja i dajem i uzimam, i zaboravljam u oba slucaja, i volim kad me i podsete.....i to i napomenem u startu....
nazalost, nikad nisam stekla naviku da zapisujem :fool: a znacilo bi ponekad..... ne moze mozak bas svaku info da zapamti.....
svi znate za moju sagu sa kolicima koja su bila kod kume.....srecom, stigose svi delovi nazad :rofl:
glitt, slazem se za teoriju da treba da se pozajmljuju stvari koje si spreman i da ih se odreknes...... manje boli glava..... :good:
Najvise knjige i u jednom i u drugom smeru :lol:
Da, definitivno tako treba rezonovati.
gde me nadje :crazy:
trenutno sam u fazi promene vezano za te stvari...
posudila sam drugarici knjigu, jednu od onih vaznih i dragih...ganjam je vec mesecima za vracanje, a usput sam saznala da ju je posudjivala i drugima...ona nije losa osoba, ali materijalno joj ne znaci ama bas nista...znaci, 100% operisana od toga i ona ne razume drugacije...ja sam ovo znala, pa cenim da nisam trebala da joj posudim tu knjigu...
tim iskustvom zatvaram zivotnu sezonu mono posudjivanja...da i ne pricam o "izgubljenim" stvarima prije ovoga...sto u cro, sto u uk...
od sada mogu samo da dam...poklonim...nema vise posdujivanja...
Pozajmljujem retko od drugih, prosto nisam imala prilike, osim garderobe par puta ili knjige, ali sve čuvam i vraćam, osim ako drugačije nije dogovoreno, tipa prosledi dalje...
Ja uglavnom pozajmljujem knjige, ili nešto od posuđa za slavlja, pošto imamo dosta toga, i nisam imala problema do sada, da mi ne vrate ili slome. Knjiga imam na raznim stranama, ni ja sama ne znam gde sve i koje :think:
Moj tata je imao (ne znam kako je sad stanje stvari) jako puno alata, skupog. Rođak koji živi pored, stalno je pozajmljivao nešto i nikada nije vraćao. Pa moj tata ide da traži kad mu treba, a ovaj se još i naljuti kad ga pita što ne vraća :crazy: a takvi su, strina je u stanju da pet puta nedeljno dođe sa šoljicom da traži malo ulja, ili vegete, ili kafe ...nije da nemaju para da kupe, imaju deset puta više nego moji, nego prosto neorganizovani. A i dešavalo se da vrate nešto pokvareno, pa kažu tako si mi dao :fool: :crazy:
Slabo sam imala prilike da pozajmljujem, osim novca :rofl: ali na to sam spremna bila da mi neće biti vraćeno.
Knjige na žalost nemam evidenciju, osim nekoliko iz poslednje ture.
Ovu konkretno seckalicu mi je ta komsinica kupila i donela novu, pa mi posle bilo malo zao, desava se ....
Ja pozajmljujem ljudima koji mi znace i cine u zivotu, dokle god tu ima nekog reciprociteta, da mogu ja na njih da se nekad oslonim.
A ovde kad smo dosli prosla sam inicijaciju sa jednom komsinicom, da bi nas prihvatili, sta li :lol: Ona je tacno znala sta imam u kuci i bez blama pozajmljiva sve. Serpe, uredjaje, redovno sam njenoj deci sve zivo stampala.... Donese mi jednom 40 strana da joj odstampam, skupo joj da odnese u kopirnicu, kaze, hocu da ustedim :rofl: Ne dobacuje do toga da to mene kosta pet puta vise. I nekim cudom mi je sve vracala pokvareno, stvarno neverovatno. Fen, peglu, elektricni mlin za kafu, fotoaparat .... Vrhunac je bio kad sam njenoj cerki pozajmila kofer, dugo ga nije vracala. I kad mi je jednom trebao hitno, ona ga pozajmila decku pa ne moze sad da mi vrati. Najgore je sto sam ja gadljiva na te stvari, stvarno ne podnosim da se svako pakuje u moj kofer :crazy: Od tad nista njoj njoj ne pozajmljujem.
Pepi kad pozajmljuje, ona uracuna i kamatu :love32:
Tako sam ja dobila liker od mente i jos svasta nesto :girl_in_love: :kiss1:
Meni nije problem da neko nesto ne vrati ili da pokvari, samo mi je bitno da to kaze i ostavi mi prostor da kazem:
- Ma nema veze.
Obicno pozajmljujem ono sto mi nije problem da alalim.
Ko izadje jednom iz kuce i ostavi sve i alali , ukljucujuci i donji ves, za tog nema u zivotu dalje nervoze oko materijalnih stvari :lol:
Mene izbezumljuje kad je neko bahat i nezahvalan i jos pokusava da te magarci.
Meni se desilo da sam pozajmila knjige za put od dobre drugarice i odnela ih na Kanare.
U ludilu pakovanja ostavim jednu tamo, zove ova moja i kaze:
- Vrci knjige, idem ja na more.
Otisla, kupila to sto sam zaboravila, odnela joj, objasnila sta se desilo,
najveci mi strah bio da li je na knjizi koju sam zaboravila bila neka njena vazna posveta, a to nisam proverila kad sam odnela :girl_sad:
Ova me naduvala, najstrasnije "jebala te knjiga, sto si isla da kupujes, mogli smo sacekati da neko odanede dodje i donese" :lol:
Onom sto sam mu pozajmila stolicu, pozajmila sam ja i policu i masku za parenje, ali te dve stvari mi nisu bile potrebne kasnije. Nisam ih ni dobila,a ni trazila, posto mi je bilo jasno da je sve rasprodao kad je krcmio svoj salon....
Mene samo izbacio iz takta koncept i nacin na koji neko pokusava da me kasnije otpili u fazonu "pa ja sad nemam da ti to vratim/platim i sta cemo sad" :shout:
Meni Mardž ne da da joj kupim novu knjigu jednu koju sam joj upropastila peskom i vodom letos na moru .
Ali doskočiću joj ja već nekako. :turpija:
aaaaaa, Zumbi i mene zeznula u opustenosti :lol:
nisam imala samo losih primera
pozjamila sam prijateljima sporet i frizider kad su se useljavali
zvali nakon 3 meseca da pitaju da li sam voljna da im prodam
ili ako nisam gde da mi dovezu i odloze, jer su skupili pare za svoje :love32:
uredno sam im poklonila, meni nije trebalo, a i nisam vise imala gde da odlozim
rekla da za te pare odemo u kafanu da ruckamo :girl_haha:
nekako vise volim da poklonim, nego da pozajmim
postoji samopar stvari koje nikad ne bih pozajmila
mamine male komade zlata sto mi je ostalo :girl_cray:
bibliju, par sitnica iz stare kuce, mlin za kafu rucni i tome slicne stvari
ostalo - nosi, al budi dzek
mrzim funjarski odnos prema svemu tome, eto :lol:
una :good:
Quote from: Lani on November 12, 2014, 11:32:37 AM
Meni Mardž ne da da joj kupim novu knjigu jednu koju sam joj upropastila peskom i vodom letos na moru .
Ali doskočiću joj ja već nekako. :turpija:
jao, ovog se secam :love32:
Quote from: Unabebili on November 12, 2014, 11:38:14 AM
ostalo - nosi, al budi dzek
mrzim funjarski odnos prema svemu tome, eto :lol:
:girl_in_love: :kiss1:
ma idi, lani :kiss1: ja i zaboravila na to
kaze upropastila, a nije mi dala ni da vidim :rofl:
da mi je neka bitna I draga knjiga, pa I da mi kupis, ali greota da opet dobijem knjigu koja mi se nije dopala :innocent:
novac ne volim da pozajmljujem ni u jednom pravcu, mnogo se lose osecam kad nesto dugujem, visi mi nad glavom dok ne resim
stvari manje - vise, ali i kad uzmem nesto strepim da mu se nesto ne desi :lol:
ja sam sa kumicom razmenjivala par godina istu novcanicu, ja njoj, ona meni, vise nismo znale cije su originalno te pare.... :lol:
Mardž :kiss1:
kali, a klizaljke :rofl: :-[
taman cu da ih donesem na babine :girl_haha:
ahahahahahahah, klizaljke........ Mozes opusteno da ih cuvas jos 4 godine, dok nekima noga ne poraste......a mogu i druga mansardska deca da se uce.....
Sad ste me podsetile, hokejaske opreme sam se napozajmljivala, ali volim da vrbujem decu na hokej :lol:
Slabo šta pozajmljujem od drugih, MM je tu više naklonjen da traži, ja se sva naježim. Ako nemam, ima da se snađem.
Pozajmljivala sam pare, ne mnogo, nešto su mi vratili, nešto nisu, ni ne pamtim, iskreno. To sam unapred alalila kad sam davala. Tako i knjige. Neke mi nikad nisu vratili, onih bitnih se setim, zapamtim ko me je zeznuo i ne pozajmljujem mu više. Jednostavno. Prosto mu ne dam priliku da uzme.
Od komšinice pozajmljujemo stolice svake godine za slavu, ona jedva čeka da ih vratimo pošto dođemo s punim tanjirima :lol: Onda kreće međusobno dobacivanje tanjira s kolačima i ostalim đakonijama. :girl_haha: Sad sam od nje pozajmila stajler i planiram da joj ga vratim uz čokoladicu ili nešto slično, ne volim da idem praznih ruku, a i ona je ista, ako ne i gora od mene, te smo se našle :girl_in_love:
Što se prijatelja i rodbine tiče, mi smo svi naklonjeniji poklanjanju i razmeni nego pozajmicama. Poklonila sam deci neke sprave, dvosed koji je privremeno završio na vikendici, garderobu, cipele, od sestrine kume zauzvrat dobijem cipele svoj broj :girl_haha: i tako, robna razmena :girl_haha:
i ja pojzamljujem stolice od komsinice za slavu :girl_haha:, posaljemo hranu i svi srecni :)
jedino cega se secam su knjige, i isto ne zapisem. a zaboravim....
mm je pozajmio pre nekih 10-11 godina drugu nekih $2000, sto su bile pare za njega, on je tada dosao iz cikaga za milwaukee gde je mm ziveo, zahvalio se vratice .......evo tih istih 10-11 godina kasnije, ni traga ni glasa tim parama....i sve se promenilo u njihovom odnosu...jer to je bila pozajmica, a ne dar.
a taj isti drug se prilicno galantno ponasao, markirana garderoba....i onako na nivou, jednom prilikom ga je mm pitao zate pare, rekao mu je da navodno nema....
mislm slazem se sa onim, pozajmi onoliko koliko mozes da oprostis, ali ovog druga mm je bas bezobrazluk...
mm je rekao da mi treba 1$ za zivot, mu ne bi dao....
nisam nikada imala toliko para da pozajmljujem :girl_haha:
ovako nekako kao zumbi, posudim onome na koga znam da mogu da se oslonim inace
knjige ne racunam, to zaboravljam u oba pravca, a rijetko uzimam od nekoga. moja lela kad mi da knjigu odmah kaze da ne vracam, ne skuplja knjige
ja nekad volim da procitam opet
ako mi je bitna knjiga, naglasim. ostalo mi stvarno nije toliko bitno
ovdje kod nas mi je logicno da se kupi novo ako se pokvari
od vecih stvari posudimo komsiji nekad alat, ne moze svako sve da kupi
ili mi od njih
evo sad drzimo neke njihove stvari u garazi, to su one komsije kod kojih sam prala ves nakon pozara, i kod kojih su djeca bila. mislim, voljela bih da te stvari nisu tu, ide zima, za auto, ali stvarno ni mrtva ne bih to rekla ni meci - a i znam da ce mark to da skloni cim moze
mislim, ti ljudi su obrazli i gotovo, nije to one off
sto se para tice posudjivali smo striki, stvarno im je trebalo, ne znam ni da li su nam sve vratili, ali to stvarno nije bitno, znam da ce da vrate ako nisu.
ovako vrlo rijetko posudjujemo pare izmedju sebe, ima banka, cist racun duga ljubav.
imamo samo jednog prijatelja, kuma mog, koji nista nece da kupi ako mi imamo, racuna ko da je njegovo. malo to nervira. ali isto tako to je covjek na koga mozemo da racunamo. onako, ko rodbina, ima svoje mane, jbg. sta da se radi. nekad popizdimo, nekad iskuliramo, al tako je