Moja Mansarda

SOBICE => Brainstorming => Topic started by: Glitter on November 18, 2014, 11:34:46 PM

Title: Batina je iz raja izasla-Prednacrt Gradjanskog zakonika
Post by: Glitter on November 18, 2014, 11:34:46 PM
http://www.dnevno.rs/vesti/srbija/147864-psihoterapeut-u-ova-tri-slucaja-batina-je-iz-raja-izasla.html (http://www.dnevno.rs/vesti/srbija/147864-psihoterapeut-u-ova-tri-slucaja-batina-je-iz-raja-izasla.html)


Ovo se nekako vrlo vec par dana i ne mogu da ne razmisljam na temu, pogotovo kada se ovoliko ne slazem sa autorom clanka
A jasno je da su mi ove tri stavke koje je on naveo da zahtevaju batine malo :crazy:
Citam i komentare ispod linka na fejsu i tako

Zanima me sta misli nas netipicni forumski uzorak :girl_haha:
Title: Re: Batina je iz raja izasla-Prednacrt Gradjanskog zakonika
Post by: jel on November 19, 2014, 12:19:40 AM
procitah Butina je iz raja izasla  :lol:
jao  :rofl:
Title: Re: Batina je iz raja izasla-Prednacrt Gradjanskog zakonika
Post by: Glitter on November 19, 2014, 12:21:56 AM
ti da se javis na temu kada te prodju vrele istambulske noci i jutra :lol:
Title: Re: Batina je iz raja izasla-Prednacrt Gradjanskog zakonika
Post by: kalimero on November 19, 2014, 02:30:21 AM
:rofl:

ne vidim link :crycry: od mene komentar kad se vratim kompjuteru
Title: Re: Batina je iz raja izasla-Prednacrt Gradjanskog zakonika
Post by: martina on November 19, 2014, 05:03:32 AM
ja bih ovaj prvi razlog jos i mogla da svarim, jer mi je manje kazna, a vise sprecavanje
a ja inace nisam ni za kazne, samo za konsekvence, mada godinama neuspjesno kaznjavam djecu, to mi je kao uslovni refleks


s druge strane, nisam za kriminalizovanje batina
ne zato sto mislim da su potrebne, ne mislim, nego zato sto su se vijekovima djeca tako odgajala i sto iskustveno ljudi tome pribjegavaju u nedostatku boljih ideja. ne treba ih zbog toga praviti kriminalcima
mislim da je bolje ostati na nekoj "razumna sila" definiciji, koliko god da je nemoguce to definisati tacno

i onda cekati da prodje neko vrijeme, da se ljudi prosto naviknu da je to drustveno neprihvatljivo

a za dijete je nagora nebriga roditelja. kazna, ako nije nasilje, im bar kaze da dovoljno brinu da ih kazne
Title: Re: Batina je iz raja izasla-Prednacrt Gradjanskog zakonika
Post by: Xe on November 19, 2014, 08:24:21 AM
I ja sam pročitala Butinu, a za sve je Jel kriva, s onim Istanbulskim batacima  :rofl:
Taj nacrt se provlači već godinama po medijima, i još uvek je u tralala fazi, s vremena na vreme puste neke njegove delove, da vide kako će društvo da reaguje.
Uskoro će zvati i nevladin sektor na konsultacije.
Do tada, bavimo se surogatstvom, donacijom sperme i jajne ćelije, priznavanjem prava gej zajednice, usvajanjem iz inostranstva i sličnim.
Tako, ima tu puno tema za novinare u ove zimske dane, a svako ugrađuje šta misli da treba.
DJ!
Title: Re: Batina je iz raja izasla-Prednacrt Gradjanskog zakonika
Post by: emge on November 19, 2014, 08:25:42 AM
Ja se generalno slažem sa Milivojevićem. Pročitala sam neke njegove knjige, nije on zagovornik batina kao sredstva za vaspitavanje - makar ga ja tako ne razumijem. Zbog sadašnje tendencije sve većih dječijih prava, a sve manjih obaveza, on zvuči kao Hitler. Valjda to namjerno radi :think:

Tako da bih potpisala Martinu oko kriminalizovanja batina.
Title: Re: Batina je iz raja izasla-Prednacrt Gradjanskog zakonika
Post by: Glitter on November 19, 2014, 08:31:13 AM
ma ja sam generalno stava da drustvo vec decenijama uopste ne zna sta ce sa decom, nekako su nam od prirodne usputne reprodukcije postali jako bitni, pa smo se fokusirali na njih do te mere da se eto desava ovo sto se desava, gomila ekstrema.

Ovaj zakon u UK postoji vec dosta dugo i rezultiralo je time da su roditelji potpuno odustali od dece i prepustili insitucijama taj deo posla.
Izgleda se njiema tamo oduzeo jedini metod vaspitavanja dece

Oko batina imam samo jedan problem a to je mera, ko meri, sta je vaspitanje a sta nasilje

Naglas razmisljam :think:
Title: Re: Batina je iz raja izasla-Prednacrt Gradjanskog zakonika
Post by: vrana on November 19, 2014, 10:52:07 AM
Ja sto se batina tice imam vrlo jasan, ali ne iskljuciv stav, jer iskreno da vam kazem, u poslednje vreme sam videla bas dosta primera majki koje su kao strasno moderne i prosvecene, pa se deci obracaju asertivno i pune ljubavi i onda kada im se deca penju po glavi i potpuno neprihvatljivo se ponasaju...naravno posto je to na duge staze neizdrzivo, a one cute i trpe sa osmehom i razumevanjem jer su mnogo moderne, vremenom im zivci popuste toliko da cesto budu strasno agresivne prema toj istoj deci na sasvim druge (nefizicke)nacine, sto je ustvari i mnogo gore

milivojevicmi je bas antipatican pa nisam ni procitala tekst, ionako znam sve sta ce da kaze, on uvek vrti istu pricu

Title: Re: Batina je iz raja izasla-Prednacrt Gradjanskog zakonika
Post by: martina on November 19, 2014, 03:52:10 PM
glitter, bas tako

jos kad cujem "poznate licnosti" kako pricaju o imanju djece, jbt, ko da niko prije njih nije imao djecu

drustvo se mijenja, ne moze sve ostati isto, naravno.

mislim da stvarno trenutno postoji malo sizofren pristup svemu, jer ljudi ne razumiju da ne moraju da urlaju i udaraju da bi postavili granice
postavljanje granica je postavljanje granica, bilo da je uz urlanje ili uz pjesmu

druga stvar koja mene malo nervira je da, posto sad toliko paznje posvecujemo tome kad TACNO da imamo sjecu, s KIM, KAKO... narod stvarno pretjeruje, ocekuje od sebe previse, a od drugih pogotovo

ja stvarno mislim da cijela prica o djeci treba da se malo spusti na zemlju. niti su roditelji svemoguci, niti je to ikad bilo tako. samo sada sve ekstremne slucajve vidimo trenutno i u najgorem svjetlu

i dalje je vecina djece i roditelja sasvim ok, s batinama, bez batina, s granicama, bez njih


Title: Re: Batina je iz raja izasla-Prednacrt Gradjanskog zakonika
Post by: gasha on November 19, 2014, 11:12:45 PM
Quote from: martina on November 19, 2014, 03:52:10 PM
glitter, bas tako

jos kad cujem "poznate licnosti" kako pricaju o imanju djece, jbt, ko da niko prije njih nije imao djecu

drustvo se mijenja, ne moze sve ostati isto, naravno.

mislim da stvarno trenutno postoji malo sizofren pristup svemu, jer ljudi ne razumiju da ne moraju da urlaju i udaraju da bi postavili granice
postavljanje granica je postavljanje granica, bilo da je uz urlanje ili uz pjesmu

druga stvar koja mene malo nervira je da, posto sad toliko paznje posvecujemo tome kad TACNO da imamo sjecu, s KIM, KAKO... narod stvarno pretjeruje, ocekuje od sebe previse, a od drugih pogotovo

ja stvarno mislim da cijela prica o djeci treba da se malo spusti na zemlju. niti su roditelji svemoguci, niti je to ikad bilo tako. samo sada sve ekstremne slucajve vidimo trenutno i u najgorem svjetlu

i dalje je vecina djece i roditelja sasvim ok, s batinama, bez batina, s granicama, bez njih


potpis ko vrata
Title: Re: Batina je iz raja izasla-Prednacrt Gradjanskog zakonika
Post by: linga on November 20, 2014, 07:04:18 AM
Kad dodje Martina, ja nemam rašta pisati  :lol:

Ja na žalost nisam od onih koj nikad nisu šljepnuli dete, ali mi moj instikt govori da je to loše, jer se osetim loše i kao neko ko nema kontrolu. Često vičem, i to me nervira  :rofl: jer delujem kao ludača  :rofl: ali hebi ga, niko nije savršen.
Meni je najproblematičnije što ti pričaš o nekakvoj zabrani fizičkog kažnjavanja (a ko će da proceni ko je kada kako fizički kaznio dete, da li se odnosi na javnost ili i u kuci i sl), a ne nudiš nikakvu alternativu. Ljudi su prosto naučeni na određeni model i moraš im ponuditi nešto drugo.
Title: Re: Batina je iz raja izasla-Prednacrt Gradjanskog zakonika
Post by: Glitter on November 20, 2014, 07:12:32 AM
A sta bi bila alternativa fizickom kaznjavanju?
Title: Re: Batina je iz raja izasla-Prednacrt Gradjanskog zakonika
Post by: linga on November 20, 2014, 11:03:53 AM
kako da ti kažem, nekim roditeljima je to jedini vaspitni stil i jedini način za ispoljavanje autoriteta.  Učenje kako da izgrade autoritet a da ne udaraju dete umesto toga, bi, recimo pomoglo. nemam pojma, za svako dete je potreban drugi pristup, kod nekog pali time aut, kod neko priča, isl. Spomenula si Glitt da tvoj ex često rešava tako probleme sa detetom. Misliš li da on to radi zato što voli, što je tako naučen, ili ne zna drugačije?
Title: Re: Batina je iz raja izasla-Prednacrt Gradjanskog zakonika
Post by: Glitter on November 20, 2014, 11:15:52 AM
Pa ja mislimbda upravo zbog takvih ljudi ovaj zakon treba da prodje
I ne bih ja to objasnjavala time sto neko ne zna ili ne ume ili je naucen tako nego iskljucivo da je linija manjeg otpora jer dete otpor ne pruza i stvar izbora
A on i ljudi poput njega imaju toliko literature dostupne da nauce kako drugacije a da opet to ne rade jer je tako lakse.
i opet nekako dodjem do izbora.
Ja biram da li cu dete de sljepim zagrlim ili popricam sa njim
Vrlo cesto je situacija u kojoj dete oseca toliki bes i frustraciju da roditelja dovede do potpune nemoci kada podize ruku na dete, upravo situacija u kojoj je detetu potrebno dati ili vremena da razmisli ili zagrljaj.
Title: Re: Batina je iz raja izasla-Prednacrt Gradjanskog zakonika
Post by: linga on November 20, 2014, 11:18:38 AM
Pa, eto, dala si odgovor.

Title: Re: Batina je iz raja izasla-Prednacrt Gradjanskog zakonika
Post by: Unabebili on November 20, 2014, 11:39:33 AM
moj stav je najbizi Martitninom, al ne umem da ga tako koncizno srocim i poentiram

svi smo od roditelja nekad dobili po dupetu, pa nismo zbog toga postali ni frustrirani, ni izopaceni, ni loseg karaktera postali, niti nam je uruseno samopouzdanje

sljap po dupetu za mene nije batinanje, nego vaspitavanje u nekom trenutku
samar mi je ozbiljan atak na dete i to kao vaspitnu metodu prezirem

gore mi je kad je majka toliko nervozna i kad sikce kroz zube izoblicenog lica,
a skoro sam imala situaciju to da posmatram uzivo

da sam imala moje dete, svakako ga ne bi mimoislo nekad slapanje po guzi, u prolazu i vaspitno :girl_haha:
na omladinca nikad nisam ni viknula, ja na to nemam pravo

vec sam pisala kako je debeli jednom naklepao malog po dupetu kad je imao 2,5 godine
jer je inatio i povukao ceo stoljnjak sa sve tanjirima na pod
sljepanju je predhodila 4 puta izgovorena opomena, mirnim i manje mirnim glasom

vise nikad to nije uradio, a kaze da se tog sljepanja uopste ne seca  :rofl:
Title: Re: Batina je iz raja izasla-Prednacrt Gradjanskog zakonika
Post by: Glitter on November 20, 2014, 11:45:42 AM
Stiv je sljepio Toma po dupetu prvi i poslednji put pre dve godine kada je maltretirao sestru
Mukica i dalje prica o tome :lol:

Sljep po dupetu koji je poizisao kao gradacija je nesto sto sam i ja par puta primenila ali pre pete godine
On bude toliko uvredjen :lol:

Imala sam u komsiluku situaciju (ona sada ima 22) da su je roditelji prvo sljepali po dupetu pa onda to nije radilo pa je biju po glavi pa je sutiraju kada i to ne radi pa je zatvore u šupu da razmisli i ba sve to iz šupe ja cujem: hahahahahhahaha ne mozete mi nista, ja batine mogu da trpim
Ne bi komentarisala kakva je ona osoba sada ali to je ta neka mera koju pomenuh sa pocetka price
Title: Re: Batina je iz raja izasla-Prednacrt Gradjanskog zakonika
Post by: Unabebili on November 20, 2014, 12:00:22 PM
e za takve zakon treba da postoji

vec sam pricala ovde o tome

Sorry but you are not allowed to view spoiler contents.
Title: Re: Batina je iz raja izasla-Prednacrt Gradjanskog zakonika
Post by: emge on November 20, 2014, 12:04:53 PM
Ovo što Glit priča je zlostavljanje i za to zakon već postoji - makar se ja nadam.
Title: Re: Batina je iz raja izasla-Prednacrt Gradjanskog zakonika
Post by: Glitter on November 20, 2014, 12:07:00 PM
jeste, ali pocne sa sljepom ne pocne sa sutiranjem
pa sledded put budu dva pa vise
ali i dalje bude slep po dupetu, dakle dozvoljeno fizicko kaznjavanje


Title: Re: Batina je iz raja izasla-Prednacrt Gradjanskog zakonika
Post by: Unabebili on November 20, 2014, 12:22:03 PM
pa ne odu svi , majku mu, dalje od sljap po dupetu  :think:

ovi koje ti navodis su bas ekstrem  :girl_sad:
a i sem sto su izrazeno agresivni, glupi su preko svega
ako do sad nisu skapirali da toj vrsti deteta fizicko kaznjavanje apsolutno nije bilo delotvorno  :girl_sad:

mislim da ima dosta deklarativnih koji se izjasnjavaju protiv fizickog kaznjavanja,
a u praksi je to malo drugacije

ono.... majka sedi sa prijateljicama, dete se muva oko nje,
skrece paznju i gadja je necim sa stola u glavu
majka "mirno" hendluje situaciju, na oko , rekao bi covek, melem od zene  :girl_haha:

a onda posle nekog vremena ustaje, zdravi se sa zenama koje su tu sedele,
odlazi niz ulicu, drzi dete za ruku koje kenjka i sikce "umukni, pizda li ti materina"

mislim, jebes ti takvu asertivnost  :lol:
Title: Re: Batina je iz raja izasla-Prednacrt Gradjanskog zakonika
Post by: MissL on November 20, 2014, 01:42:37 PM
Quote from: martina on November 19, 2014, 03:52:10 PM
jos kad cujem "poznate licnosti" kako pricaju o imanju djece, jbt, ko da niko prije njih nije imao djecu

mislim da stvarno trenutno postoji malo sizofren pristup svemu, jer ljudi ne razumiju da ne moraju da urlaju i udaraju da bi postavili granice
postavljanje granica je postavljanje granica, bilo da je uz urlanje ili uz pjesmu

druga stvar koja mene malo nervira je da, posto sad toliko paznje posvecujemo tome kad TACNO da imamo sjecu, s KIM, KAKO... narod stvarno pretjeruje, ocekuje od sebe previse, a od drugih pogotovo

ja stvarno mislim da cijela prica o djeci treba da se malo spusti na zemlju. niti su roditelji svemoguci, niti je to ikad bilo tako. samo sada sve ekstremne slucajve vidimo trenutno i u najgorem svjetlu

i dalje je vecina djece i roditelja sasvim ok, s batinama, bez batina, s granicama, bez njih


uz price poznatih obicno idu i standardni naslov "Sreca mog deteta mi je najvaznija" ili "Otkako sam majka zivot mi se potpuno promenio" :crazy: + pjuk

i potpis narocito za boldovano

Ja nekako mislim da urlanje, batine ili stagod nemaju veze sa razumevanjem ili nerazumevanjem da li se i sta time postize. Ljudi su jednostvno razliciti, razlicitih karaktera, razlicito reaguju, kako na sve tako i na decu. Tesko je, ako ne i skoro nemoguce, (pre)vaspitavati i sebe dok vaspitavas dete, a ko zna koliki je broj roditelja koji je u toj grupi, evo ja prva. Iako teorijski znas sve kako bi trebalo, nije svako sposoban da to sprovede u delo. A to sad si majka/otac - "jednostavno moras"  - da je tako lako verujem da bi svi izabrali da budu idealni roditelji.

O ekstremima ne govorim. Tu kad se krene unazad dodje se obicno do isto tako strasnih prica koje su i sami prolazili.
Title: Re: Batina je iz raja izasla-Prednacrt Gradjanskog zakonika
Post by: vojka on November 20, 2014, 02:17:27 PM
Koristim se svim metodama
I asertivnim
I time out-om
I mastovitim
A znam I da viknem
I da prosikcem kroz zube
I da bude sljus po guzi
Nekad me grize savest, nekad ne
Nekad mi drugi nabijaju grizu savesti, nekad sama
Sve u svemu, nadam se da ce njih dve ispasti ok I pored ovakvih roditelja  :lol:
Title: Re: Batina je iz raja izasla-Prednacrt Gradjanskog zakonika
Post by: martina on November 20, 2014, 04:46:20 PM
pa, ako iskljucimo pravo fizicko maltretiranje, za djecu je najvaznije da osjete da se brines za njih, ovako ili onako


a ima i drugi faktor. u drustvima gdje su batine prihvaljive i generalno se koriste kao vaspitni metod, djeci to malo lakse pada, jer svi rade isto
pa je drugacije to prihvaceno

recimo, moja djeca se jako puno druze s djecom ciji roditelji poticu iz slicnih krajeva, jer, kazu i jedni i drugi, bolje se razumiju
mojoj djeci kad zagalamis, to je ko dobar dan

ovi mali kanadjani dobiju slom zivaca kad neko povisi ton

naravno, nije dobra svakodnevna galama, ali nije uvijek moguce biti smiren

a passive-agresive, sto je ovdje cesto obicaj, isto nije nesto puno bolji od klasicne galame, bar meni
isto izrazava nemoc, samo drugacije
Title: Re: Batina je iz raja izasla-Prednacrt Gradjanskog zakonika
Post by: kalimero on November 20, 2014, 07:44:18 PM
potpis za ML i vojku  :good:
Title: Re: Batina je iz raja izasla-Prednacrt Gradjanskog zakonika
Post by: emge on November 21, 2014, 08:17:52 AM
Tako senkod nas u skoli roditelji zale da ucitelj vice, a M kad je to priupitam kaze da ne vice. Izgleda da vice manje od mene :lol:
Title: Re: Batina je iz raja izasla-Prednacrt Gradjanskog zakonika
Post by: martina on November 21, 2014, 02:14:42 PM
Quote from: emge on November 21, 2014, 08:17:52 AM
Tako senkod nas u skoli roditelji zale da ucitelj vice, a M kad je to priupitam kaze da ne vice. Izgleda da vice manje od mene :lol:

pa to  :lol:

jednom, na skijanju, ima tome goodina, djeca na treningu pravila belaj, izmedju ostalih i moja dvojica i kcerka jednog "naseg" prijatelja, sara, a treneri neke dvije kanadjanke, 20-ak godina, nista im nisu mogle. a oni otisli niz neku stranu, uvalili se u cicke, mogli izginuti

i sad, glavni trener, tankovic, ih postrojio, kreno da galami, kaze nama poslije, svi se pokunjili, a ovo troje nasih nista, cekaju da prodje i mnoze ga s nulom :D
kaze zamalo se nije poceo smijati usred vriske
Title: Re: Batina je iz raja izasla-Prednacrt Gradjanskog zakonika
Post by: MissL on November 21, 2014, 04:19:26 PM
:rofl:
Title: Re: Batina je iz raja izasla-Prednacrt Gradjanskog zakonika
Post by: kalimero on November 21, 2014, 04:58:53 PM
 :rofl: :rofl:
Title: Re: Batina je iz raja izasla-Prednacrt Gradjanskog zakonika
Post by: Urbana on November 21, 2014, 07:16:59 PM
Quote from: emge on November 19, 2014, 08:25:42 AM
Ja se generalno slažem sa Milivojevićem. Pročitala sam neke njegove knjige, nije on zagovornik batina kao sredstva za vaspitavanje - makar ga ja tako ne razumijem. Zbog sadašnje tendencije sve većih dječijih prava, a sve manjih obaveza, on zvuči kao Hitler. Valjda to namjerno radi :think:

Tako da bih potpisala Martinu oko kriminalizovanja batina.

Samo jedan potpis bez ikakve dopune.

Title: Re: Batina je iz raja izasla-Prednacrt Gradjanskog zakonika
Post by: vojka on November 21, 2014, 09:02:59 PM
Martina  :girl_haha:
Kako mi se svidja izraz-mnoze ga sa nulom  :girl_haha:
Title: Re: Batina je iz raja izasla-Prednacrt Gradjanskog zakonika
Post by: Glitter on November 26, 2014, 07:16:48 PM
http://www.politika.rs/rubrike/ostali-komentari/Zasto-tuku-decu-Moze-im-se.sr.html (http://www.politika.rs/rubrike/ostali-komentari/Zasto-tuku-decu-Moze-im-se.sr.html)
Title: Re: Batina je iz raja izasla-Prednacrt Gradjanskog zakonika
Post by: Zumbulica on November 26, 2014, 08:02:04 PM
Quote from: Glitter on November 26, 2014, 07:16:48 PM
http://www.politika.rs/rubrike/ostali-komentari/Zasto-tuku-decu-Moze-im-se.sr.html (http://www.politika.rs/rubrike/ostali-komentari/Zasto-tuku-decu-Moze-im-se.sr.html)
Svidja mi se  :good:
Title: Re: Batina je iz raja izasla-Prednacrt Gradjanskog zakonika
Post by: Glitter on November 26, 2014, 08:16:31 PM
i meni iskreno, vrlo sazeto, jer ovo sto se ovih dana pise i desava meni pocinje da lici na lov na vestice
Title: Re: Batina je iz raja izasla-Prednacrt Gradjanskog zakonika
Post by: linga on November 26, 2014, 10:11:28 PM
I ja danas podelih taj tekst.