Danas sam bila sa sestrom kod dr Bandića, i bilo mi je baš korisno svašta što joj je rekao, pa da podelim sa vama.
1% dece se rađa s mladežima. Mladeži koji se pojave do 2. godine se tretiraju kao urođeni, sve posle toga su stečeni. Broj im se povećava do 30. godine, onda do 50. stagniraju, posle toga broj opada, i u uzrastu od 100 godina se umire bez mladeža.
Mladeži rastu 3 meseca. sve što raste duže od 3 meseca je za proveru kod lekara.
U 80% slučajeva je melanom nova pojava na koži, samo u 20% slučajeva se razvije na postojećem mladežu.
Mladeži ispod 2 mm u prečniku nikad nisu problematični.
Ako se mladež promeni na dodir, u smislu da se ispupči ili postane hrapav, nije razlog za brigu. Jedina taktilna promena zbog koje se treba javiti lekaru je ako se oseća kuglica.
Često mladežima smatramo seboroične keratoze, jer mogu da izgledaju slično.
Zanimljivo :think: Hvala.
Nisam znala da u nekom trenutku počne da opada broj. :think: :clap:
Ja ih imam koliko voliš. :crazy:
I ja imam za izvoz, i ravne i viseće. Moraću što pre kod dr zbog jednog, za koji nisam sigurna da li je mladež,a povremeno me boli i ima kao kuglicu ispod kože.
Hvala, zanimljivo I korisno.
filip je ili rodjen s mladezima, ili su mu se pojavili mnooogo rano, nekoliko velikih na vratu.
I Una ima već sad nekoliko, od toga dva na licu. I ima više od Ive... ona će izgleda na mene da povuče.
I Stiv ima, a ja puna.
Hvala :kiss1:
i Malac i ja smo skoro bez mladeza (imamo isti mladez i on i ja i moja sestra i sestra od strica u kosi iznad uveta, kroz ravan skoro neprimetan ali ocito nasledan i moram da primetim malcu se pojavio tek nedavno, a jedan jedini na preponi koji ima se pojavio oko 1.rodjendana), ja sam imala samo onaj jedan koji mi je pravio problem i koji sam skinula.
i posle provere ispostavilo se da nije strasno ali je vrlo tesko primeniti neka saznanja kada to cudo raste, menja oblik i boju (hocu reci tesko je ostati nonsalantan).
da, filip i ja imamo beleg na butini, istog oblika, samo je moj beo (kao depigmentisan), a njegov malo tamniji.
baš korisno, Marta ima nekoliko, mislila sam da li da je vodim na pregled... nisu veliki, ali jedan je asimetričan.
ja postajem sve vise fobicna na tu temu. ja i detence nismo mnogo bas istackani, ali smo ipak tamnoputi.
on se rodio sa 2, jedan je mali na stopalu. izgleda je i njemu sudjeno da bude svetski putnik ;)
mi veoma izbegavamo sunce, recimo da jos nikada nije se kupao u moru (i nekako sam cak i namerno to htela, da se sto manje izlaze, mada ga za nesto lepo uskracujem), a kada se bude kupao, pretpostavljam da cu mu kupiti ono odelce sto pokriva sve.
blue a vitamin D i sunce :think:
na suncu je on dovoljno (naravno kada se isto ovde pojavi, a i to se katkad dogadja :lol:), ali naravno ne kada je najjace sunce i ne dugo. uzima i vitamin D.
nisam ja totalno fobicna, sunce ima i dobrih strana.
ali ono sto recimo da je meni licno previse je da budem na suncu na plazi, bez suncobrana u sred leta izmedju 10:30 i 17:30, to mi je totalno mucenje.
Pa blue niko to ne radi (od ljudi koje ja znam)
Mala deca i plaza su do 10h i posle 17h
Glitt, pa ne znam bas, neki ljudi koje poznajem idu na plazu u tom periodu sa decom ili pak na celi dan.
naravno, postoji uvek i sun screen, ali kod ovakve nemirne i zive dece, ne znam koliko to sve moze da funkcionise. :think:
Pa blue samo ti biras kada ces svoje dete odvesti na plazu, zar ne?
A ta odela koja prekrivaju sve? Pa ne znam sta da ti kazem. I to ti biras. I sun screen? I to ti biras. A nemirna deca? Pa nike tvoj prvi zivahan decak koji se rodio.
Hocu reci opusti se i ako imas prilike ne uskracuj detetu neke radosti i pogodnosti mora
Moja sestra je 5 godina živela u Barseloni, i upropastila se. Ona ima lep, otporan, maslinasti ten, ali pola godine bar po sat na plaži je neverovatan danak uzelo :girl_sad:
Te seboroične keratoze su, kaže, posledica tri faktora - nasleđa (predispozicije), sunca i hormona. Izguglajte kako mogu izgledati, da ne paničimo :girl_haha:
Glitt, pa ofkors, sve to stoji. samo sam rekla moja razmisljanja na tu temu zasada. mislim da mu nista bitno nece faliti sto ce prvi put da se okupa u moru sa recimo 4 godine. inace on je na moru bio dva puta, samo malo van sezone kupanja.
Quote from: AnaK on December 24, 2015, 01:08:33 PM
Moja sestra je 5 godina živela u Barseloni, i upropastila se. Ona ima lep, otporan, maslinasti ten, ali pola godine bar po sat na plaži je neverovatan danak uzelo :girl_sad:
Te seboroične keratoze su, kaže, posledica tri faktora - nasleđa (predispozicije), sunca i hormona. Izguglajte kako mogu izgledati, da ne paničimo :girl_haha:
stiv ima slicne promene po kozi nadlanice i to od godina provedenih u pustinji na suncu (gde pokrivas lice i oci i ruke i glavu ali sake ne moze. Konstantni boravak na suncu uzme danak
Blue nismo ovde da potrvdjujemo tvoje ili bilo cije izbore samo kazem da je na tebi ali isto tako mogu da kazem da malo i preterujes. A to koliko malo ce ti reci mame koje su svoju decu vodile na/u more i sunce od manje vise prvih dana od rodjenja (ili meseci).
D je bio na moru sa 5 meseci, V sa 9 meseci
moji sa 8, 6 i 5 meseci. Pa ni ja ne idem na plazu u podne, a ne oni. Ali dobro, sve je stvar izbora.
ja imam milion mladeza, sitnih uglavnom. Davidu se pojavilo 10ak, Sara nekoliko i jedan zuckasti beleg na listu, Ilija nema jos.
Ko može da priušti, apsolutno sam za to da se deca vode na more što je pre moguće, čak i pre navršenih godinu dana.
A što kaže Glitt, sama regulišeš stvari kao što su količina vremena provedenog na plaži u kreme za zaštitu.
ma naravno, ja gubim iz vida da je leti na moru obicno cak i manje vrelo i manje suncano nego recimo u bgd u to vreme. pricam verovatno iz svoje pespektive gde je leti svezije, ok 20-ak stepeni max, tako da je definitivno prijatnije. meni je tu upravo i kljuc - kada smo ovde ne moramo da budemo u zatvorenom i krijemo se toliko od sunca i vrucine, mozemo da se setamo po celi dan, a da smo na moru, nazalost bi morali biti unutra jedan dobar deo dana.
vidis ja mislim da tu gresis malo, ovde takodje leti T nisu previsoke ali sunce nije manje opasno, ja ovde leti na +15 u julu mesecu izgorim ujutru dok pijem kafu u dvoristu ako se ne namazem, a da ne pominjem kasnije u toku dana ili ista temperatura pored vode (prosle godine sam izgorela na +13 u martu na plazi gde je duvao vetar i bilo sasvim prijatno, bila sam crvena i sva se oljustila, a da ne pominjem na planini zimi i T oko nule a goris kao bela lala).
da, jeste i ovde sunce opasno, ali mi se i u sred leta oblacimo tako da nam je celo telo pokriveno (dugi rukavi, duge nogavice).
iz nekog cudnog razloga BB pocinje da place ako mu obuces kratke rukave ili bermude, bez obzira na temperaturu. :lol:
doduse, place i kada mu predlozim da nosi kacket ili sesiric, tu vec imam ozbiljan problem.
Hvala AnaK na informacijama.
Meni je Kosta sa dosta mladeža, doduše i mm i ja smo, i baš mi ti njegovi idu na živce. Već dugo planiram da odem da ga neko lepo pregleda
Samo prati da li rastu postojeći i posle 3 meseca, i da li neki novi raste duže od 3 meseca. I ne brigaj :kiss1:
Quote from: Mirka on December 24, 2015, 06:35:53 PM
Hvala AnaK na informacijama.
Meni je Kosta sa dosta mladeža, doduše i mm i ja smo, i baš mi ti njegovi idu na živce. Već dugo planiram da odem da ga neko lepo pregleda
Sorry but you are not allowed to view spoiler contents.
Ima neki na slepoočnici, on mi najviše ide na živce
Quote from: Glitter on December 24, 2015, 06:43:32 PM
Sorry but you are not allowed to view spoiler contents.
Hvala :kiss1:
Sorry but you are not allowed to view spoiler contents.
ne znam za njega, verovatno je usko specijalizovan, Drasko je opsti hirurg
on je dermatovenerolog
hvala, anak :kiss1:
ja sam prosle zime imala bas frku oko jednog svog mladeza, i posle toga sam pocela vise da obracam paznju na njihove. s vremena na vreme, uzmem pa ih razgledam, nervira me sto kod vase nicu, cini mi se, ko pecurke. ima par i na licu. i jedan veliki na ledjima koji je nedavno i raskrvario toliko da smo jedva zaustavili krv. bas je bilo strasno, ali naravno na kraju se ispostavilo da je bezopasno.
sto se sunca i dece tice, ja tu vise uopste nisam pametna. ranije sam bas preterivala sa cuvanjem, znaci zasttni faktori, zastitna odela, sedenje u zatvorenom ili u debelom ladu od 10 do 17, sesirici na glavi itd. sad sam se prilicno opustila, mozda i previse. mi smo letos recimo bivali na plazi po ceo dan. sedimo u hladovini, ali deca su deca, izlete i na sunce, ulaze u vodu, ne mogu da kazem da sam bila nesto mnogo oprezna :-[
Ja imam jedan za skidanje, benigni...
Mada imam par novih koje cu traziti da pogledaju tom prilokom...
joj i ja sam puna mladeza i moram svako malo na pregled a sad dugo nisam bila..... :nokti2:
Imam ih, više-manje, kao i ostali, ali s vremenom primećujem nove keratoze. To su radosti starenja.
Ipak, nemam neke ne znam kako velike, ali sam skoro dragog vodila da mu uklone dva, radiotalasima (https://www.nanoklinika.rs/radiotalasna-hirurgija/). Bogu hvala, sve je dobro prošlo, išli su i na histopatologiju, i sve je u redu. U suštini, kako lekari obično kažu, ne treba ih dirati dok su mirni, ali, ako predstavljaju problem, što pre-to bolje.