Imate li problema da zaspite i da li se, nakon sna, osecate odmorno?
Ja u zadnjih nekoliko meseci niti mogu da zaspim do 1-2 ujutru, a kada ustanem, osecam se potpuno izlomatano i nikada onako sveze i poletno. Nikada se ne osecam - spokojno.
Izuzetak je kada sam na odmoru, tada je sve ok, lako i zaspim i probudim se odmorna (makoliko preko dana hodala). I spavam 8-10 sati dnevno bez problema.
Znam da je ocigledno problem neke psihicke pozadine i da postoji u meni nesto sto mi smeta i opterecuje me, izaziva nespokoj, ali naravno nije to nista konkretno uklonljivo od danas do sutra. Jesam izlozena stresu, ali stresu je valjda izlozen svako, pa ipak ljudi nemaju problema sa spavanjem...
Ima li neko informacije, koliko je pametno i stetno/korisno uzimati lekove koji pomazu spavanje? Ima li neko neke savete, preporuke, iskustva na ovu temu?
Znam da nije zdravo uzimati svako vece lekove za spavanje i navuci se na njih, ali da li je zdravije ponekad uzeti, nego ne spavati pola noci?
Meni nista nije pomagalo, cak ni lekovi za smirenje, koje sam ipak uzimala s oprezom, na kasicicu. Ispostavilo se da mi je problem visok pritisak, u kombinaciji sa stresom na poslu. Lekovi su eliminisali ovo prvo, promena posla smanjla ovo drugo, a ja se uspavljujem knjigom. Tako zaspim razmisljajuci o onom sto sam procitala, umesto sto brinem o poslu ili o tome sta ce biti sutra.
Ne znam koliko sam ti pomogla. Pre nego sto posegnes za lekovima za spavanje, temeljno se pregledaj jer psihosomatske bolesti su upravo takve - ocituju se u nekoj organskoj bolesti, iako im je uzrok psihicke prirode.
Pronadji ono sto te opusta i potrudi se da ti paznju uvece zaokupi nesto sto ti prija.
:flower:
Otkucala sam ceo post, pa mi se izgubio :crycry:
Hvala :flower:, to sa knjigom cu mozda pokusati da uvedem, mada je meni jako tesko da se skoncentrisem uvece na citanje, jer sam umorna i bole me oci (radim sa kompjuterom celi dan).
Imam trenutno neke tablete koje sadrze Diphenhydramine HCI i one su poprilicno delotvorne, skoljokaju coveka momentalno, ali posle je tesko sledeceg dana se probuditi. Pozajmila sam jednu komsinici, pa je spavala sledeceg dana do tri popodne, jer ne radi :lol:
Zanima me, da li ih je i koliko preporucljivo koristiti? Da li su stetne?
Ja sam stalno nespokojna uvece, unervozim se, cesto mi i srce lupa :nokti2: Povisen pritisak obicno nemam, naprotiv.
Imam utisak da bi mi prijalo da uopste nista intelektualno ne radim, da po citav dan gledam tv, setam, odmaram. To zakljucujem po tome, sto mi je na odmoru uvek odlicno. Ali sada to ne mogu da organizujem. Ocigledno mi nesto izaziva stres, ali svi smo izlozeni stresu, pa nemaju svi probleme sa snom. Izgleda prestajem biti otporna na isti, sve stvatam preozbiljno i sve me uznemiri, cak i najobicnije gluposti.
Xe ti je dala bas korisne savete.
Pokusaj da svako vece pred spavanje popijes caj od maticnjaka.
Ume da pomogne :flower:, narocito ako do sad nisi koristila nista od medikamenata.
Prosetaj makar pola sata, zalivaj cvece, stavi slusalice i poslusaj omiljenu muziku, popij casu mleka ili caja, ako si pod jacim stresom vezbaj... :flower:
Hvala, Xe. Potrudicu se da uvedem neke jace fizicke aktivnosti, ali zao mi je sto nekako nemam drugog nacina da se smirim. Da objasnim sebi da moram da budem mirna, da nemam razloga za nervozu. Izgleda gubim mnogo otpornost na stresove i ne mogu da spavam onda, a tih stresova uopste nemam mnogo (u odnosu na druge ljude). Par veceri pre nego sto se dogodilo ono, sto se dogodilo, Michaelu Jackson-u, sam bila uzasno uznemirena nekim sitnicama. Srce mi je lupalo, budila sam se nervozna. Onda sam saznala sta se njemu dogodilo i od tada sam sebe par dana ubedila da moram da budem smirena itd..
Una, ja popijem po neku tabletu ovog sredstva koje sadrzi Diphenhydramine HCI, ako ne zaspim do 2, ali recimo da se trudim da to ne bude cesce nego 1-2 puta nedeljno. Pojma nemam da li je i koliko je to stetno. Nalazi se u apoteci u slobodnoj prodaji u vise varijanti, ali zaista ne znam da li je stetno u tim kolicinama koje ja uzimam. To me i najvise zanima, da li neko ima iskustva sa time na duze staze.
Od pre mesec-dva imam vid nesanice koji se ogleda u tome da ne mogu satima da zaspim ukoliko mi se prekine prvi san (koji dodje bez problema :lol: ). Resenje - zabranila sam da me bude...
Ja mislim da bi ti prijalo da savladaš neku tehniku relaksacije/meditacije. Ja sam pre 100 godina završila Silva metod (da probam i to protiv migrene), i jedino što koristim i dan-danas je sistem za uspavljivanje. Ne ide mi blistavo, to sve traži disciplinu i svakodnevno neki minut posvećen tome, ali mi pomaže. Naročito kad se veže par dana nesanice, pa sam upornija, i malo se vratim u formu.
Hvala - inace prvi put cujem za taj "Silva" metod - pokusacu da progooglam malo da vidim sta je to (veoma retko imam i migrene, 1-2 puta godisnje).
Mislim da je kod mene stvarno neki problem koji zahteva sistemsko resenje i tim terapeuta, uz to da recimo da na neko vreme budem oslobodjena svih mogucih obaveza, problema i slicno. Da radim samo stvari koje mi prijaju i koje me opustaju, ne idem na posao, niko me nicim ne opterecuje i slicno. Ali to je SF. Izgleda sam izgubila sam otpornost na bilo kakav na stres, potpuno, svaka sitnica me izbaci iz takta, to jest pocne srce da mi lupa i uznemirim se.
Takodje meni bi ovaj lek koji sadrzi Diphenhydramine HCI bio dobro resenje, samo kada bih znala da njegovo koriscenje 1-2 nedeljno nije stetno (citam upustvo i ne pise mnogo konkretno o stetnosti, ali pise da se ne uzima preterano dugo u kontinuitetu).
Silva metod je samo jedan od komercijalnih seminara na tu neku temu, sigurna sam da ih ima puno, i verovatno i nekih koji bi tebi lično bili korisniji.
Napisaću kasnije (ili sutra) nešto o tzv. coaching (http://en.wikipedia.org/wiki/Coaching)-u. Relativno skoro sam nabasala na neka 2 teksta o tome - prvi me je baš zainteresovao, drugi pokolebao :lol: A u tom prvom imaju neke dve vežbice za 'možete sami, kod kuće'. probala sam ih 10ak puta (jednu češće nego drugu) i - zvuči šašavo, ali meni deluje relaksirajuće.
Mene su od takve vrste stresa svojevremeno spasile Bahove kapi. Radi se o tome da postoji 36 vrsta biljaka koje pokrivaju odredjene grupe simptoma ili bolesti. Uzima se kombinacija tinktura. Ako nadjem ovde, okacicu knjigu, jer je na kraju knjige test koji radis kako bi odredila koju kombinaciju biljnih tinktura treba da pijes.
Lek je homeopatski, u pitanju su alkoholne tinkture.
Ja ne bih rekla da je lek homeopatski, jer se deo homeopata od njih ograđuje, dok ih neki kombinovani komplementarci primenjuju. Ja bih volela knjigu :flower:
Evo testa
A evo i kako se belezi.
Ovde je i domaci sajt, sa spiskom homeopata koji se time bave (jbga, oni se izgleda nisu dogovorili da li je ovo homeopatski lek ili nije)
http://www.bahovekapi.com/ (http://www.bahovekapi.com/)
Moja mama je takodje regulisala spavanje uz pomoc tih Bahovih kapi, jer njoj vise ni tablete za spavanje nisu pomagale, tacnije uspavaju je, ali se posle 2,3 sata probudi. Mislim da ih je pila vise od mesec dana dok nisu pocele da daju prave rezultate.
Inace, i ja sam nekada davno isla na taj kurs o kome AnaK pise, i naucila sam da se budim bez sata, tacnije da sebe uvece "isprogramiram" da se probudim u bas odredjeno vreme npr. 03.15 , 06.30 ili 08.00 :)
Thx, Xe :flower:
Da pišem o couchingu ovde il' da otvorim temu?
Otvori temu, a evo ti i knjiga:
Thx. Hoću da proučim, pa da odaberem nešto za roditelje :)
Samo da skeniram taj članak koji me je zainteresovao (iz onog malog besplatnog časopisa koji se deli po apotekama)
Ja sam bila na nekom dvodnevnom kursu za coaching i uopste nisam do kraja shvatila sustinu i smisao (ali je valjda taj coaching bio vezan za posao). Onaj smisao koji ja vidim je da svakom coveku dobro dodje da se nekome izjada i odmah mu je lakse nekako. Sada ja nisam zasla u dubinu nauke coachinga (cula sam da za to postoji i fakultet), pa nisam kompetentna, ovo samo nagadjam.
Xe, hvala puno, procitacu cim nadjem momenat, mada sam ja skeptik sto se tice tih alternativnih lekara i lekova, ali treba se svakako informisati ;)
AnaK, dobro si otvorila novu temu, jer ovde nije problem nespavanje, koliko je problem borba sa stresom i smanjenje otpornosti na isti :'(
I ja sam skeptik, ali kapi su me odusevile.
U svakom slucaju, ne moze da skodi, a na kraju ti uvek ostaju pilulice (nisu ni one najstrasnije na svetu) :flower:
Pogledacu u svakom slucaju - hvala najlepse :)
Xe, knjigu ne mogu da otvorim u .zipx formatu, mozes li i nju da stavis u .zip? Ili ja mogu nekako da promenim?
Testove otvaram, ali ne kapiram kako se belezi u onu tabelu?
Bas me zainteresovala tema.
Jel mozes da nadjes najnoviji Winzip, ili da stari podesis da otvara sve kompresovane fajlove. Ovo je dvaput zipovano , zato je zipx
probac u danas na poslu, hvala
Ako nista, posalji mi na PP tvoj mejl tako cu moci da posaljem samo zipovano.
Samo da prijavim da se u poslednje vreme situacija izuzetno popravila, svako vece zaspim pre ponoci i presrecna sam zbog toga.
Mislim da je to zbog jeseni, koja polako stize.
A mozda i neki stresovi, kojih nisam ni svesna - popustaju. ;)
:good:
Stigle svezije noci, lepse se spava.
Pre nekih 2 godine imala sam problema sa spavanjem, ali tada sam bila i pod stresom. Popila sam samo 2 tablete za spavanje, jer mi je jutro bilo tesko. Moj dr. mi je preporucio "Melatonin 3" koje se kupuju u slobodnoj prodaji. Deluju super, a ujutro sam bila sveza i lepo naspavana. Ne postoji ovisnost od njih, koristila sam ih nekih 2 meseca i prestala....nikad ih vise nisam koristila.
Quote from: Xe on September 04, 2009, 12:10:12 PM
:good:
Stigle svezije noci, lepse se spava.
jeste, to sigurno ima i to neke veze. bas sam primetila da kada god je hladno (a ja uvek drzim otvoren prozor) super spavam.
jeco, ja sam uzimala neko vreme (par puta u avgustu i julu) isto neke tamo tablete koje su u slobodnoj prodaji i uopste se nisam navukla na njih. ali ja to samo kada mi bas, bas prigusti...tako da mislim da i bolje i to - nego da se nerviras sto ne mozes da spavas...
Šta god da je, divno što je dobro :clap:
Drago mi je da je sada sve u redu :kiss1:
Pre tacno 2 godine imala sam ozbiljan problem, depresija, panicni napadi, nesanica, ma grozno.... potrazila sam strucnu pomoc, jer zaista nisam mogla "onako" ziveti.
Trajalo je dugo....izlecenje...malo manje od godinu dana i jos mi kazu super, jer sam na vreme potrazila pomoc.
Naucila sam kako da se borim protiv 'nepoznatog' :diva:
Hvala devojke :kiss1:
Jeste, treba se boriti sto god da je, jer sigurno nije normalno i uvek postoji neki uzrok.
Ako nista drugo onda uvek dve stvari mogu pomoci - jedna je sport, a druga je - promena sredine, makar na neko vreme.
Ja sam nazalost za prvu bila lenja, a za drugu nisu trenutno bile okolnosti. Ali u svakom slucaju, mislim da je sport zaista najefektniji...