Moja Mansarda

SOBICE => Kujna => Slatko... => Topic started by: cici on September 23, 2009, 06:54:23 PM

Title: Ploške od kestena
Post by: cici on September 23, 2009, 06:54:23 PM
PLOŠKE OD KESTENA I ČOKOLADE

Sastojci:
2,5 dl mlijeka
malo ruma
40 – 60 piškota

Krema od kestena:
200 g zamrznutog protisnutog kestena
100 g šećera u prahu
1 vrećica vanilin šećera
malo ruma
2,5 dl slatkog vrhnja
4 lista želatine

150 g marmelade od naranče (ili marelica)

Pariška krema:
200 g čokolade za kuhanje
2,5 dl slatkog vrhnja
malo konjaka

čokoladne strugotine i sjeckani orasi za ukras    

Priprema:
Za močenje piškota pomiješajte mlijeko s rumom. Za kremu od kestena glatko izmiješajte protisnuti kesten, dodajte mu šećer u prahu, rum i vanilin šećer. Omekšanu želatinu ocijedite i otopite u žlici vruće vode. Izlupajte 2,5 dl slatkog vrhnja u čvrsti šlag, zatim ga zajedno sa želatinom umiješajte u kremu od kestena. Duguljasti, uski kalup obložite prozirnom folijom pa na dno složite red namočenih piškota, premažite ih marmeladom i kremom od kestena. Ovaj raspored ponovite još jednom, a završite redom namočenih piškota (vidi sliku). Tako napunjen kalup ostavite u hladnjaku 3 sata.
   
Postupak:
Za parišku kremu usitnite čokoladu. Uz stalno miješanje zakuhajte slatko vrhnje sa sjeckanom čokoladom. Dolijte konjak. Tekućinu ohladite i pjenasto izlupajte mikserom. Ovom kremom napunite kalup (vidi sliku) te povrh složite još jednom red namočenih piškota. Kolač odložite još 2 sata u hladnjaku da se dobro stisne, zatim ga oprezno okrenite i izvadite iz kalupa. Ukrasiti šlagom ili čokoladnim mrvicama.

Recept je pruzet sa coolinarike pre neku godinu ali sad ne mogu da ga pronadjem.Sliku imam od ranije ali pb zeza.
Jeste da kestenu nije vreme   :-X ali je ovo odlična torta.I što je najvažnije sprema se jako brzo.

Title: Re: Ploške od kestena
Post by: nelly on September 23, 2009, 07:01:58 PM
 :girl_in_love:
prvom prilikom cu da ih pravim :kiss1:
Title: Re: Ploške od kestena
Post by: janavi on September 23, 2009, 07:19:48 PM
kako mu nije vreme, pa piše da treba smrznuti, njega ima kad 'oćeš :girl_haha:
Title: Re: Ploške od kestena
Post by: cici on September 23, 2009, 07:21:06 PM
Rekla AnaK da prizivam zimu sa kestenom.
Title: Re: Ploške od kestena
Post by: janavi on September 23, 2009, 07:52:44 PM
ja razumela da ona neće postavljati kesten recepte do zime, mi možemo ;)
Title: Re: Ploške od kestena
Post by: AnaK on May 27, 2015, 05:11:25 PM
Ovde mi najsličijne temi :lol:
(https://idejopedija.files.wordpress.com/2013/11/2013-11-27_231637.jpg)

https://idejopedija.wordpress.com/2013/11/28/krem-pusla-sa-kestenom/
Title: Re: Ploške od kestena
Post by: dmi on May 27, 2015, 05:58:53 PM
cici grozna si sa ovom temom :cigla:
Title: Re: Ploške od kestena
Post by: cici on June 05, 2015, 12:03:21 AM
Sto sam grozna vidis da cutim :lol:
Title: Re: Ploške od kestena
Post by: AnaK on December 15, 2015, 02:15:40 PM
http://zena.blic.rs/recepti/recepti-redakcije/37690/Kesten-kuglof-Zimska-poslastica-koju-morate-da-probate (http://zena.blic.rs/recepti/recepti-redakcije/37690/Kesten-kuglof-Zimska-poslastica-koju-morate-da-probate)
Title: Re: Ploške od kestena
Post by: MissL on December 15, 2015, 02:30:21 PM
Mmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmljac, ovu stvarno moram da probam. Obozavam kesten pire.
Title: Re: Ploške od kestena
Post by: AnaK on December 15, 2015, 03:01:07 PM
I ja, i mnogo lepo zvuči  :girl_in_love:
Title: Re: Ploške od kestena
Post by: nelly on December 15, 2015, 07:52:24 PM
sjajno zvuci  :girl_in_love: :balavi:
Title: Re: Ploške od kestena
Post by: prevodilica on December 15, 2015, 07:53:42 PM
Ne znam ni što sam otvorila link :crycry:
Title: Re: Ploške od kestena
Post by: senka on December 15, 2015, 09:25:09 PM
Nek neko napravi, pa donese u CB, ne mozemo stalno strudlu  :lol:
Title: Re: Ploške od kestena
Post by: AnaK on December 15, 2015, 09:46:03 PM
Jao, pa moglo bi  :girl_in_love: Evo, ja.
Title: Re: Ploške od kestena
Post by: cici on December 15, 2015, 09:47:04 PM
Neko :D taj neko nije onaj isti neko sto je pravio strudlu :D
Title: Re: Ploške od kestena
Post by: AnaK on December 15, 2015, 09:47:25 PM
Nije, nije, evo ja sam se prijavila  :kiss1:
Title: Re: Ploške od kestena
Post by: cici on December 15, 2015, 09:55:20 PM
Nisam videla :)
Title: Re: Ploške od kestena
Post by: AnaK on December 16, 2015, 02:48:01 PM
Konsultacija. Ako pečem u manjim kalupima, da povećam malo T pečenja i skratim vreme? Tipa 200C i cca 30 min?
Title: Re: Ploške od kestena
Post by: Zumbulica on December 16, 2015, 02:49:09 PM
Da, tako nesto otprilike, mozda na 180. desetak minuta manje nego u velikom kalupu.
Title: Re: Ploške od kestena
Post by: AnaK on December 16, 2015, 02:49:44 PM
Stra' me da se ne osuše mnogo na 180 ako su mali?
Title: Re: Ploške od kestena
Post by: Zumbulica on December 16, 2015, 02:50:27 PM
Ma nece ....
Title: Re: Ploške od kestena
Post by: bubi on December 16, 2015, 02:50:30 PM
Nek donese neko i nesto hrono :D
Title: Re: Ploške od kestena
Post by: AnaK on December 16, 2015, 02:51:50 PM
Quote from: Zumbulica on December 16, 2015, 02:50:27 PM
Ma nece ....

Poslušaću te  :kiss1: A ti ćeš da dođeš i probaš  :turpija:

Bubi, hrono umeju da spremaju samo hronerke  :turpija: :girl_haha:
Title: Re: Ploške od kestena
Post by: bubi on December 16, 2015, 02:52:43 PM
Nadam se brzom dolasku Baklavice ;)