Main Menu

Novogodišnji i božićni kolači

Started by Pepi, November 20, 2009, 11:44:04 AM

Previous topic - Next topic

anelore

Vidim da je neko gledao ovu temu nedavno, pa sam je i ja pogledala.
AKo imate - Pepi narocito - proverene recepte za ove kolacice i icing molim vas da ih podelite sa mnom. Planiram da pred Novu godinu pozovem Vidine drugarice kod nas da to pravimo i ukrasavamo, dakle pravu zensku zurku da napravimo, pa ne bih da lutam previse.

Pepi

Za one koje šaram icingom koristim ovaj recept:
MEDENJACI
Sastojci:
•   300 g glatkog brašna
•   prstohvat soli
•   1 žličica mljevenog cimeta
•   ½ žličice mljevenog đumbira
•   ¼ žličice mljevenog klinčića
•   malo naribanog muškatnog oraščića
•   malo kardamoma u prahu
•   70 g šećera u prahu
•   1 jaje
•   100 g maslaca
•   1 žličica ekstrakta vanilije
•   2 žlice meda
•   ½ žličice sode bikarbone
•   1-2 žlice vode (po potrebi)

Priprema:
1.   Med zagrijte, dodajte mu sodu bikarbonu i dobro promiješajte.
2.   U veću posudu stavite prosijano brašno, dodajte mali prstohvat soli, začine i šećer pa promiješajte sve suhe sastojke.
3.   Dodajte maslac sobne temperature, jaje, vaniliju, med sa sodom i zamijesite tijesto (ručno ili mikserom). Po potrebi dodajte žlicu, dvije hladne vode ili, ako je tijesto premekano i ne možete ga formirati u kuglu, dodajte još malo brašna.
4.   Tijesto zamotajte u prozirnu foliju i stavite u hladnjak da se dobro ohladi (minimalno sat vremena a može vam u hladnjaku i prenoćiti).
5.   Radnu površinu lagano pospite brašnom, tijesto tanko razvaljajte pa kalupima za kese izrezujte oblike po želji. Želite li keksiće koristiti i kao jestive ukrase za bor, svakom izrežite malu rupu kako bi ih kasnije mogli objesiti. Ja sam te rupice vadila/izrezivala širom slamkom.
6.   Izrezano tijesto složite na lim obložem papirom za pečenje i stavite u zagrijanu pećnicu.
7.   Pecite medenjake  7-10 minuta na 180°C.
Pravim duplu meru, ovo je mala količina.
Za icing koristim ovaj recept :
https://www.kolaci.biz/royal-icing-kraljevska-glazura.html
Osim medenjaka, pravim vanil kiflice, raspucance, itd. Ako želiš recepte za njih, napisaću.


anelore

Pepi, hvala ti puno!
Za sada mi je ovo dovoljno, pozvala bih ih bas da pravimo medenjake i ukrasavamo ih icingom.


moma

Jao baš sam juče vidjela ove jelkice i smislila sam da ću da napravim onaj Hola kolač (svi smo ga pravili) samo u okrugloj tepsiji i izrezati ovako u jelkice :)