Main Menu

Dojenje

Started by emge, June 26, 2010, 07:07:07 PM

Previous topic - Next topic

anelore

Ja savete dajem ako me neko pita, ako me ne pita, saslusam, eventualno podelim svoje iskustvo, i to je to. Suvise mi je to osetljiv teren, shvatila sam da ima i onih koje svesno nece i onih koje su se namucile sto nisu mogle da doje, i onih koje su presli granice onoga sto bih ja bila spremna da uradim da bi dojile, i da je moj stav o dojenju, osim sto sam od pocetka zelela da dojim, umnogome rezultat toga sto mi je dojenje islo relativno lako i bez stresa.

linga

Quote from: Elanor on October 24, 2011, 11:16:23 PM
linga, ti ovo ozbiljno?
Sorry but you are not allowed to view spoiler contents.

Zasto ne bih bila ozbiljna? Ja nisam rekla da mora da doji, već da sam bila voljna da joj pomognem  da proba da reši problem(ne militantno i agresivno kako si ti tvoje iskustvo opisala).
Ova beba je dosta cekana, imala je dva spontana, pricale smo dosta o dojenju pre, ali znamo svi kad si trudan da ti je samo u glavi kako da se porodis.
Ona je bila ocajna u bolnici zbog svega sto se desavalo i jednostavno nije imala dobar pocetak sa svojom bebom.  Imala je mleka, svi su joj različito dgovorili čak tvrdili da ima 40 stepeni od mastitisa  :hm: Samo jedna sestra joj je lepo namestila bebu.
Imam utisak da ce joj biti jako zao kad malo prodje, kad se ona odmori i oporavi, ali ce tad biti kasno da se nesto uradi.
Ja je svakako nisam pritiskala, dala sam joj savete kada me je pitala, još u porodilištu, objasnila joj kako se izmlazas, šta da radi s mlekom i ponudila se da dodjem ako hoće. I to je sve. Ovaj moj osećaj koji imam je intiman, da sam mogla još nešto  i zbog nje i zbog bebe, ali ne želi, da budem gruba, upravo da ne bi ispalo da zabadam nos gde ne treba.

vrana

Quote from: Elanor on October 24, 2011, 11:20:35 PM
uf, vrano, ovo je mnogo pipav teren. i u dobrom broju slucajeva guranje u depresiju.

Slazem se apsolutno da je pipav teren. Mnogo treba biti oprezan i najvise zavisi od toga kakav stav i pristip ima taj koji daje savete. Mislim da moze belaj da se napravi ako se taj savetodavac mnogo trudi, a ne vidi da je njemu samom vise stalo nego majci koja pokusava da doji.
Zato i mislim da tu vise moze da pomogne neko ko ima neke informacije i znanja o dojenju, ali nije tako strastveni pobornik istog (jer nece moci da odmeri svoj pristup)
Vasa 3.8.2008.
Vuja 13.1.2012.

Finalina

i u idelnim postporodjajnim danima nije lako porodiljama jer u slucaju ovako nekih poteskoca nije njima lako razumeti nekoga ko nije u istoj situaciji... jednostavno, to je tako .... zena treba da je sama sa sobom kada zna sta treba da radi ili je vec "odlucila" kome daje prednost i ukazuje poverenje da mu se prepusti

vrana

Meni je mnogo pomogla patronazna sestra koja mi je rekla da mu slobodno dam formulu ako zelim, ali da ona vidi po mojim grudima da mleka sigurno imam. I tako mi je nekako skinula pritisak, pa se i problem resio. Tako nekako...kazes sta znas i sta mislis, pa ona nek odluci...svakako detetu nista nece faliti zbog toga  :innocent:
Vasa 3.8.2008.
Vuja 13.1.2012.

Lani

Quote from: vrana on October 24, 2011, 11:39:38 PM
Meni je mnogo pomogla patronazna sestra koja mi je rekla da mu slobodno dam formulu ako zelim, ali da ona vidi po mojim grudima da mleka sigurno imam. I tako mi je nekako skinula pritisak, pa se i problem resio. Tako nekako...kazes sta znas i sta mislis, pa ona nek odluci...svakako detetu nista nece faliti zbog toga  :innocent:

E meni je ovako pomogao razgovor sa mojim tatom. :)
Baš kad sam bila u najgoroj situaciji sa Ivom na početku dojenja, on je bio u fazonu pa šta i ako ne dojiš bebu, ni prva ni poslednja, a njoj svakako ništa neće faliti i ako odraste na Bebelacu. To me je nekako trglo i nateralo da se zainatim.

linga

Quote from: Finalina on October 24, 2011, 11:36:33 PM
i u idelnim postporodjajnim danima nije lako porodiljama jer u slucaju ovako nekih poteskoca nije njima lako razumeti nekoga ko nije u istoj situaciji... jednostavno, to je tako .... zena treba da je sama sa sobom kada zna sta treba da radi ili je vec "odlucila" kome daje prednost i ukazuje poverenje da mu se prepusti

Problem i jeste što su je zbunjivali sa mnogo različitih saveta ( i oko dojenja, i te bakterije, za sve su "stručnjaci" imali sto mišljenja). a patronažna koja je došla preporučila je da u vodu koju daju bebi stave kašičicu šećera. Od takve patronažne sestre teško da mogu da očekujem da će joj dati pravi savet. No, rekoh, ja sam ovde napisala da meni bude lakše, ona će raditi kako misli da treba, ja sam tu ako joj moja pomoć zatreba, to zna :)

vrana

Pa da...a secam se to prvo jutro, ja onako uplakana pricam telefonom sa Mashom i kazem: morala sam da mu dam 30 ml bebelaka. A ona meni: NISI VALJDA?  :o
Kad je nisam odrala to prvo jutro :lol:

Nema veze, to se posle sredilo, ali znacilo mi je u tim danima da me neko podrzi sta god da se desava, i da mi kaze da nista nije strasno. A i dalje mislim da je ta smirenost majke ipak vaznija za bebu nego sam sastav majcnog mleka.
Vasa 3.8.2008.
Vuja 13.1.2012.

Lani

Nemojmo o patronažnima, čast izuzecima. :crazy:
Sorry but you are not allowed to view spoiler contents.

vrana

Jaoo Lani :rofl:

Moja je bila divna, i najzasluznija za moje dojenje. Tako je bila opustena i miroljubiva :)
Kao sve joj je bilo ok da dam bebelak, al je sve vreme isla za mnom, pipala mi grudi i kao divila se: masala, masala :lol:
Vasa 3.8.2008.
Vuja 13.1.2012.

anelore

Jaoj Lani  :crazy:
Meni je ova druga samo nesto podilazila, smeskala se i pricala svasta, sta god je pitam ona vice "da, da, pa vi to vec znate, tako je", jedva sam cekala da je se otarasim, i bez grize savesti losu ocenu u onoj anketi.
Linga, razumem zasto se tako osecas, samo veruj da si uradila sve sto si mogla u datim okolnostima, a i ona radi ono sto joj vise odgovara, u smislu dusevnog mira, pod okolnostima u kojima je.

Elanor

Quote from: linga on October 24, 2011, 11:27:03 PM
Ja je svakako nisam pritiskala, dala sam joj savete kada me je pitala, još u porodilištu, objasnila joj kako se izmlazas, šta da radi s mlekom i ponudila se da dodjem ako hoće. I to je sve. Ovaj moj osećaj koji imam je intiman, da sam mogla još nešto  i zbog nje i zbog bebe, ali ne želi, da budem gruba, upravo da ne bi ispalo da zabadam nos gde ne treba.
mislim da nisi mogla.
iskreno, mislim da ti je cela prica o dojenju postala previse vazna i da bi, kad prestanes sama da dojis, trebalo da se nakratko udaljis od tematike.

pristupi koje pominju vrana i lani su po meni jedini pravi :)
s milenom sam imala presiju da moram da dojim (dobrim delom sam je sama sebi napravila, citajuci takvu literaturu) da sam maltene skrenula. s filipom sam bila opustena, ako uspe - uspelo, ako ne - nikom nista, i imala sam bas lepo iskustvo :)
Milena  21.06.2004.
Filip     08.06.2007.

Finalina

lani, mislis na one sto dolaze kuci? .... imali smo jednu divnu :D , ostavila sam je da se iskaze samo u domenu bebe, a nikako mene ... ona je bre svaki put bila ljuta kada dodje ( ja provalila da joj je to tehnika :lol: ) .... u porodilistu sam imala jednu razbijacicu, ali doakala sam joj drugi put ( nije citala da je drugi porodjaj, a ni cula da se ja nje secam, pa je krenula sa takvom pricom da je morala da se vrati da mi objasni ponovo .... al' brate mili sto je bolelo, nisam trepnula, al' sam je otkacila u drugom krugu .... ) ... interesantno, ali prvi put mi je malo pomogla, ali valjda sam joj taj drugi drugacije delovala :rofl:

anelore

I da dodam: meni ni patronazne sestre ni sestre u porodilistu nisu u dojenju znacajno pomogle niti odmogle.

Lani

Fina ne, patronažna što dolazi iz DZ je bila neviđeni smor, potpuno nezaintersovana, bukvalno dođe na 5 minuta, baci pogled na pupak, ostatak vremena stoji maltene na vratima, s jednom nogom u hodniku dok oblači jaknu i priča šta da radim. Jedva je čekala da zbriše, tako da smo joj rekli 3. dan da više nema potrebe da dolazi  ;D i potpisali neko papirče o tome.
A ova sujeverna  :lol: mi je došla po preporuci, privatno.  :crazy: