Main Menu

Bode mi oči

Started by Lani, June 28, 2010, 10:17:12 PM

Previous topic - Next topic

Lani

Quote from: kalimero on June 28, 2010, 11:05:30 PM
ne znam kako će kod Bate u školi to sve da izgleda, mislim ta podela ko je na veronauci ko na gradjanskom..... ja nisam za to da on ide na veronauku iz prostog razloga što pod jedan nisam sigurna u kvalitet veroučitelja po školama a pod dva, mislim da je o religiji, veri, crkvi dosta naučio od moje keve i da mu je to, za ovaj uzrast, dovoljno.....kako je ona sa te strane veoma njemu interesantna a i on je pokazao značajno interesovanje, opcija gradjanskog se nametnula kao neophodan balans.....

Jel beše ovde neko pričao za nekog veroučitelja koji je deci pričao da žena treba da sluša muža? :crazy:
Šalu na stranu, da znam da će taj veroučitelj da bude neki čovek širokih nazora, da ih uči (zašto da ne) i o ostalim religijama, da to budu neki zanimljivi razgovori o pričama i metaforama iz Bibilje i sl. ali ne znam da li bi bilo tako...
Mada sad će neko da kaže, deci mogu i nastavnici iz drugih predmeta da pune glavu glupostima kao što je ta da žene moraju da slušaju muževe, jbg i ja kad sam išla u školu gomila njih je koristila pola časa da priča o nekim privatnim stvarima, iznosi privatne stavove o ovom ili onom...

Xe

Pa, dobro je da postoji izbor, veronauka nije obavezna u Srbiji - za razliku od nekih drugih zemalja, zar ne?
A profesorska lupetaranja mozemo u novu temu :D imam dosta materijala  :rofl:
http://mojetvoko.wordpress.com/
moram ovo da loliram by MissL

Blue

dobro, svako ima svoje primere. moji, koji idu savrseno u prilog mojim zakljucima, su potpuno, potpuno suprotni. sve se moglo javno kod nas u beogradu, makar tamo gde sam ja zivela - i slaviti bozic i ici u crkvu i krstiti decu u crkvi i vencati se u istoj i ici na slavu kod roditelja i ici u crkvu nedeljom, a pritom biti istakunti clan partije i napredovati na poslu  :lol:

u hrvatskoj se redovan odlazak u crkvu nikada nije ni dovodio u pitanje.
Sorry but you are not allowed to view spoiler contents.

Nanny Ogg

Ja stvano ne znam to kako je bilo tada, moji su bili najortodoksnije komunjare i Bogznakakvi faktori u SK, slavu nismo slavili, u crkvu nismo isli, a ipak, i sestra i ja smo krstene u crkvi jos kao bebe, imali smo i nindzu ( :lol:) u najuzoj porodici, nikad nisam imala utisak ta je to neki tabu, nesto zabranjeno, vise da to moje roditelje jednostavno ne interesuje i da nisu u tom fazonu  :innocent:

Nego, a propos teme, meni je hiljadu puta vise ok verska sluzba u vojsci (gde su punoletni ljudi koji sami odlucuju hoce li ili nece da praktikuju nesto i na koji nacin ce to raditi) nego veronauka u skoli..mislim, daleko od toga da deca ne treba da sticaju nikakva znanja o religiji, samo mi je totalno bzvz nacin na koji se to kod nas sprovodi, a jos mi je bezveznija ta podela "gradjansko vs veronauka", kao da jedno drugo iskljucuje  :hm:

Ajte zene, ne dram'te

kalimero

Quote from: Nanny Ogg on June 28, 2010, 11:17:59 PM
Nego, a propos teme, meni je hiljadu puta vise ok verska sluzba u vojsci (gde su punoletni ljudi koji sami odlucuju hoce li ili nece da praktikuju nesto i na koji nacin ce to raditi) nego veronauka u skoli..mislim, daleko od toga da deca ne treba da sticaju nikakva znanja o religiji, samo mi je totalno bzvz nacin na koji se to kod nas sprovodi, a jos mi je bezveznija ta podela "gradjansko vs veronauka", kao da jedno drugo iskljucuje  :hm:
:good:
Bata 18.01.2004.
Moca 17.11.2014.

Summer

Moj svekar je bio sekretar Komiteta i nacelnik UDBE. Znaci, iz pouzdanih izvora znam da su ljudi privodjeni, gubili su radna mesta, imali razne probleme, jer su slavili slave ili Bozic, a neki i samo zbog toga sto su odlazili na iste. (mesto desavanja BiH).
Moji deda i baba, po majci, su slavili ceo zivot, ali oni su ljudi ziveli na selu, bavili se poljoprivredom i naravno da ih niko nije dirao, mogli su u crkvu svaki dan.
Sa tatine strane, komunjare, ciste  :rofl: Deda i dan danas bojkotuje Bozic, ceo dan provede u sobi citajuci prigodnu literaturu, tipa Igmanski mars.
Moje drugarice iz osnovne skole su isle u katolicku crkvu, na veronauku i mise, redovno. Mi smo ziveli blizu dzamije i petkom su deca isla na veronauku tamo i moj brat je stalno molio mamu da i on ide. Ona mu objasnjavala i posle n-tog objasnjenja, kaze: Mi ne idemo u dzamiju, mi idemo u crkvu. A on: Nije istina, buhhhhhaaa, Nikad nismo otisli u crkvu  :rofl:

Mislim da ce stvari doci na svoje mesto za nekoliko godina, ipak smo mi jos u tranziciji, u mnogo cemu, pa i po pitanju vere, prava izbora, slobode veroispovesti.

Nabacah svasta  :crazy:

David 09.01.2007.
Sara   08.12.2008.

Finalina

vojska & verska služba     :wall:

anelore

Ne bode mi oci.
Mama i tata bili clanovi KPJ, sestra i ja krstene, slavili slavu, Bozic, Uskrs - mog soka kad sam dosla u skolu i shvatila da ne slave svi i da o tome treba da se cuti - jer slavili su svi koje sam poznavala (tetka i teca - vojna lica dolazili kod nas o praznicima).
I mislim da treba i uvesti i kapelice po bolnicama - ne za opela i sluzbe, vec za one koji bi da tu potraze utehu.
Mislim da se preplitanje religije sa ostalim sferama zivota kod nas dozivljava kao preterano uplitanje jer je religija toliko dugo bila iskljucena iz njega.  Ja stvarno ne vidim da se na ovaj nacin religija uvodi pod moranje, niti vidim zasto bi agnostici i ateisti trebalo da se osecaju pogodjenim zbog toga. I da, cenim da je razdvajanje veronauke i gradjanskog vaspitanja bas nategnuto, ali nemam jos konacan stav o tome sta bih volela da Sava pohadja.

aleks

potpis za Lani i AnuK, ne ide mi...
Aleksandar - 25.06.2006
Sofija - 23.09.2010

Elanor

i meni bode oci, ali samo zato sto ne razumem potrebu. jos uvek negde mislim da je to pozerstvo (narocito u vojsci, nije mi to previse duhovan poziv). mozda se i varam :innocent:

Milena  21.06.2004.
Filip     08.06.2007.

kalimero

anelore, potpis skroz..... ja nekako prelomih za gradjansko.....
Bata 18.01.2004.
Moca 17.11.2014.

Tchi

Quote from: AnaK on June 28, 2010, 10:58:43 PM
Ja sam isto protiv veronauke. Jer mi se čini da je to jedna od velikih podela među decom, čini mi se potpuno nepotrebna. Janko ide na građansko, koje drži učiteljica, ali su par puta svi zajedno išli u crkvu sa veroučiteljem. Nit' nas je ko pitao, nit' obavestio, nit' je postojalo alternative. Ali, verujem da je ovo neka faza koju moramo da prođemo, kao država, dok ne dođemo do pravog prava na izbor.
meni je ovo strasno, ne znam kako bi se ponasala da dozivim takvu situaciju, ok na ekskurzijama smo obilazili crkve i manastire, ko je hteo usao ko nije nije, neko gledao kao verski objekat, neko kao arhitektonski, ali ako si izabrala da tvom detetu veroucitelj ne bude vaspitac onda nema sta da trazi sa njim u crkvi

MissL

Ja da se pitam, bila vernik ili ne (a jesam) ne bi isao ni na veronauku ni na gradjansko vaspitanje U SKOLI. Na veronauku moze u crkvu, na gradjansko moze u okviru kojekakvih radionica, pa ko voli nek izvoli. Jedino kad bi se neko potrudio da organizuje i jedno i drugo.
Sa uvodjenjem veronauke u skole nije postignuto nista, jer su posto-poto morali da uvedu i gradjansko i da prave maltene iste podele kao pre pedeset godina. Hocu da mi dete ide na veronauku, sto ne znaci da zelim da bude gradjanski 'nevaspitano'. Mozda ovo glupo zvuci, ali ta tema mi inace ide na zivce. Na kraju balade, uvedena je i "narodna tradicija" ne bi li tu privukli neopredeljene :hm:
Da ne pricam o tome da mi bi mnooooooooogo strozije provere prolazili nastavnici iz ovih predmeta, nego ovi drugi, jer tu ima svega, bilo da je u pitanju veronauka bilo da je u pitanju gradjansko
Stiv 24.11.2003.

Ucinilo mi se da cu da prestanem da pusim :D

AnaK

Sad mešaš babe i žabe :P

Imaju 2 grupe fakultativnih rpedmeta u školi.

Jedan je građansko ili veronauka.
Drugi je jedan od četiri: narodna tradicija, čuvari prirode, ruke u testu ili od igračke do računara. Teorijski. U praksi škole uglavnom organizuju dva od ta 4 (u našoj NT i ČP).
Janko 23.7.2002.

MissL

Jos gore :lol: dva dodatna (izborna) predmeta, too much
Bez obzira na to u kojoj je grupi, narodna tradicija me je posebno 'ganula' sa 'tumacenjem snova' :blink:  (videla plakat koji su deca pravila u skoli).
Elem odoh sa teme, sorry
Stiv 24.11.2003.

Ucinilo mi se da cu da prestanem da pusim :D