Main Menu

Dete i bolnicke posete

Started by Elanor, July 22, 2010, 04:14:46 PM

Previous topic - Next topic

Elanor

treba mi vas savet i razmisljanja.
oni koji redovno citaju trice znaju da mi je tata u bolnici, ozbiljno bolestan. postavlja se pitanje da li da vodim milenu u posetu (filip je bio, ali on jos nista ne razume). ja naginjem ka tome da ne, milena bi htela (ali joj nisam jos objasnila sta bi je tamo sacekalo), a mama mi insistira da je vodim. ima li neko iskustva?
Milena  21.06.2004.
Filip     08.06.2007.

Margarita

sa svojom decom ne, ali secam se da sam ja isla kod svog dede u posetu sa nekih 6-7 godina kad je operisao zuc
nije mi bilo nesto posebno traumaticno iskustvo, verovatno dosta zavisi i od toga u kakvom je stanju tvoj tata
:bighug:

Elanor

Milena  21.06.2004.
Filip     08.06.2007.

veki

posto nisam upucena u situaciju pa samo mogu da iznesem subjektivno misljenje, ako ti je otac dosta propao od kada ga je zadnji put videla, ako ima i drugih bolesnika koji lose izgledaju okolo ja ne bih vodila dete u takvo okruzenje. A opet ako Milena iskaze zelju da bi volela da vidi dedu i deda nju, mozda jedan dobar razgovor i priprema mogu da je pripreme.
Meni je tata bio u bolnici od Nove godine 2 puta i oba puta se jedva izvukao zbog razlicitih stvari, insistirali su da vucem decu, ja nisam dozvolila, jer smatram da deci nije mesto u bolnicama.
opet kazem ovo je moje subjektivno zbog onoga sto sam ja prosla i sto sam i dan danas zahvalna tati jer nije podlegao pritisku okoline u mnogim situacijama.

AnaK

I ja je ne bih vodila. Što se nje tiče. Ako se nešto desi, ne treba da ga pamti takvog. S druge strane, on sigurno jako želi da je vidi. Probaj da sama izanaliziraš koliko bi je to uzdrmalo  :bighug:
Janko 23.7.2002.

Elanor

njih dvoje imaju poseban odnos, jos od njenog rodjenja. ne znam koliko bi je uzdrmalo, mozda i ne bi, jaka je ona, ali i meni je u glavi ovo
Quote from: AnaK on July 22, 2010, 05:05:55 PM
Ako se nešto desi, ne treba da ga pamti takvog.
a mozda ce mi, ako se tati nesto desi, milena kasnije prebacivati sto je nisam vodila. prosto nisam pametna.
za sada cu ponovo da vodim filipa, za neki dan. mislim da ce to tati u ovom stanju znaciti isto.
Milena  21.06.2004.
Filip     08.06.2007.

AnaK

Ja sam, kad sam imala oko 10 godina išla u bolnicu da posetim maminu tetku, koju sam mnogo volela. Ona je bila u strašnom stanju, vrlo brzo posle toga je i umrla. Kad god pomislim na nju, prva mi je slika ta, hronološki poslednja, i tek uz određeni napor mogu da je se setim kakva je bila pre toga. To je na mene ostavilo takav utisak, da kad je moja baka, na samom kraju, bila u bolnici, nisam otišla da je vidim, nisam imala snage, a imala sam 20 godina. Jedina olakšavajuća okolnost po mene je što ona nije bila svesna toga... Da jeste, i da je želela da me vidi, stegla bih srce i otišla. Razumem dilemu, nemam pametan savet  :bighug: :kiss1:
Janko 23.7.2002.

MissL

:bighug: Ja mislim da bih odvela Stiva, ali ne mogu da tvrdim. Mislim da bi lakse podneo da ga vidi takvog, nego da mu u nekom trenutku, ako se dogodi,  kazem da vise nikada nece moci da ga vidi. Mislim da bih im oboma pruzila tu priliku. Ne mogu ni da zamislim koliko je to tesko
:bighug: :bighug: 
Stiv 24.11.2003.

Ucinilo mi se da cu da prestanem da pusim :D

Zumbulica

Ne znam, bas je tesko izvagati. Mozda najvise zavisi od toga kakav bi tvoj tata bio u toj situaciji, da li bi uspeo da sakriju svu patnju i da susret bude lep susret dede i unuke.
Generalno, nisam za to da se deca odgajaju tako kao da ne postoje bolest, smrt i ostale teske stvari, ali jos manje sam za to da budu izlozena teskom iskustvu koje prevazilazi njihove sposobnosti poimanja.
:think:
....moje srce, ptica divljine, naslo je svoje nebo u tvojim ocima ....

maxic

Elanor, bas teska situacija. Mislim da bih je ipak odvela, uz pripremu. Ona zeli da ga vidi. I zbog onoga sto si navela gore, a i zbog toga sto mislim da bi tvom tati jako prijalo. Porazgovaraj sa njom, pa onda odluci.
Anya 3-26-04
Milosh 12-31-05
Marko 8-3-07

maggie

Nije svako dete isto, ali ja Sonju ne bih vodila, mislim da je mala (a Milena je jos malo mladja), i sigurno bi je uznemirilo. Jos pamtim kad je moj tata bio tesko bolestan, dva meseca pre smrti, bila nam je sestrina drugarica u poseti sa malim koji je tada imao 4-5 godina, tata je malo uz maminu pomoc izasao iz bolesnickog kreveta na vazduh, ovaj mali ga je video i uskoro se rasplakao i trazio da ide kuci, tacno se videlo da se uznemirio. A evo cak i ja sto kaze AnaK kad se setim tatinog lika uvek mi je prvo u glavi i kad ga ponekad sanjam onakav iz poslednjih dana zivota  :'(
Sonja 18.1.2004
Aleksandar 14.1.2008

stacka

Da, to je tacno, ja kad se setim mog pokojnog deke uvek se setim slike kakav je bio poslednjih dana svog zivota.  :'(
Nemam pametan savet, slazem se da tu dosta zavisi i od tvog tate, kako ce se on postaviti prema Mileni. Ako je u stanju da to vreme koje provedu zajedno bude nasmejan i zaboravi na tren na svoje probleme, mozda bih je i odvela. Moj deda je bolovao od raka pluca a ziveli smo kuca pored kuce, bukvalno sam ga gledala kako nestaje ali mi je ipak svaki tren proveden sa njim mnogo znacio jer je on bio takav da kad su unucici pored njega trudio se da mi ne primetimo koliko pati :'(
Uh, bas teska tema :bighug:
Aleksa - 22.12.2006.
Maša - 7.6.2010.

Xe

Quote from: Elanor on July 22, 2010, 04:14:46 PM
treba mi vas savet i razmisljanja.
oni koji redovno citaju trice znaju da mi je tata u bolnici, ozbiljno bolestan. postavlja se pitanje da li da vodim milenu u posetu (filip je bio, ali on jos nista ne razume). ja naginjem ka tome da ne, milena bi htela (ali joj nisam jos objasnila sta bi je tamo sacekalo), a mama mi insistira da je vodim. ima li neko iskustva?
Imala sam sedam godina kad sam izgubila baku koju sam mnogo volela. Nisu mi dali da idem ni na sahranu i mnogo sam im zbog toga zahvalna. A bake se secam cesto i puno i pamtim je po mnogo cemu lepom.
Ti najbolje poznajes svoje dete i moci ces da dobro procenis treba li mu uspomena na dedu iz bolnice.  :flower:
http://mojetvoko.wordpress.com/
moram ovo da loliram by MissL

Elanor

tata ne moze da se smeje :(
on skoro da ne moze ni da govori, po koju rec, s mukom. gleda kroz nas (tako izgleda, nije tako, svestan je i vidi nas) u neku tacku na zidu, sirom otvorenih ociju koje ne trepcu, ni za tren. koza mu je zategnuta preko lica, obrazi upali, izraz lica se ne menja.
veceras je opet trazio da dovedemo filipa.

hvala vam, treba mi neko da popricam, neko sa strane :bighug:
Milena  21.06.2004.
Filip     08.06.2007.

gasha

ja nisam za to da deca idu u bolnice, njih potresa, tesko razumeju sta se to desava, ai smetaju ostalim bolesnicima.
Ti se bojis da ti ona kasnije ne zameri sto je isla, ali ona je mala i cisto sumnnjam da ce se kroz koju godinu secati tih dogadjaja, ali ako ode to moze da zapamti, mozda i da joj ostane kao trauma.
Posto imaju specialan odnos, ja bih forsirala komunikaciju pismima, crtezima, porukama smsom, i tako slicnim stvarima, izbegla bih i tel razgovore jer i oni mogu da da je veoma uznemire. Pri tom joj treba iskreno reci da je deda bolestan i najaviti moguce posledice toga, ali onako kako deca mogu da razumeju.

Moje dete je sa 4 god i sa 5 godina bila u bolnici i svasta prezivela, pa se ne seca tih odlazaka u bolnicu, zacudi se kada vidi neke slike koje smo tada nas dve pravile mobilnim, cisto zabave radi.
Katarina  24.10.2002.
Dusan 18.05.2004.