Main Menu

Carine & Porezi

Started by Glitter, July 30, 2010, 01:40:34 AM

Previous topic - Next topic

Glitter

Imam jedno pitanjce u vezi sa slanjem iz USA.
Kako funkcionise carina ako meni drugarica posalje nesto iz USA postom?
Placamo samo postarinu ili i neku carinu...ili se to po iznosu svede na isto?

maripoza

Neko je pominjao da iz USA moze da se salje nesto kao "gift" i da tada ne placas carinu.
Ako se dobro secam. Znace bolje nase amerikanke, mislim da su one to i pominjale.
Postarina svakako mora da se plati.
Old enough to know better, but too young to care.

maxic

Nisam nikad slala nesto veliko, mozda max do $100 dolara, mislim da nikad niko nije paltio carinu. Uvjek napisem gift i 10 dolara vrijednost. Zapravo lazem...Mama je jednom slala ogroman paket svoje garderobe, koju nije mogla ovdje da popakuje i platila je carinu 5 e cini mi se.
Mojoj kumi su i knjige htjeli da carine, jer joj je direkt izdavac poslao na adresu, a knjige su kostale par stotina dolara. Nekako se ona s njima ipak na kraju objasnila.
Anya 3-26-04
Milosh 12-31-05
Marko 8-3-07

AnaK

Po Zakonu je ovako:

http://www.carinskatarifa.com/trazili_ste/povlastptt.htm

Forumašice su plaćale i carinu i PDV na EyeQ.
Janko 23.7.2002.

stacka

Kad mi je dolazio dever pocetkom meseca vecinu stvari koje sam mu trazila da donese je uspeo da spakuje u kofer, medjutim neka 4 sheeta nije i njih je slao postom u onoj slikarskoj tubi. Napisao je da je gift i da je ukupna vrednost 12 $ (naravno nije, sva cetiri izadju oko 50 medjutim nemaju carinici pojma :lol: ) i stiglo je u roku od 7 dana bez da sam ista platila.
Aleksa - 22.12.2006.
Maša - 7.6.2010.

dmi

to zavisi i od toga sta se salje
ja saljem kao gift i napisem neku sumu do 30tak dolara

slala sam bratu neke vitamine i jos neka cuda, vitaminske i preoteinske preparate i on je na njih platio carinu. vrednost toga je bila preko 200 dolara
platio je  carinu oko 50 eura
Tesa Principessa 12.06.2005.
"...you're never fully dressed without a smile..."

"Act the way you'd like to be and soon you'll be the way you act."  — Leonard Cohen

janavi

meni brat kad šalje, napiše najmanju moguću cenu, i uglavnom ne platim carinu
(platila jednom moja keva kad je slao na njenu adresu :rofl:)
i proefa kad šalje, napiše da su neki jeftini preparati, i to tako prođe
Always be yourself... because the people that matter, don't mind, and the people that mind, don't matter.

I have a blog and I'm not afraid to use it

Deda

Zato smo mi platili i carinu i porz i sve zivo kad je mm narucio za Nedu iz nekog kataloga llovacke pantalone na tregere  :no: . Pantalone kostale oko 1000 dinara a mi sve platili 3500, putovalo brodom 2-3 meseca
Miss Fantastic     -   23.8.2004.
Mister Bombastic-    29.5.2006

Lani

Glitter

super hvala  :flower:
ja bih porucila ove
Sorry but you are not allowed to view spoiler contents.

pa da vidim koliko bi me jos kostao transport...one su lagane, platnene, ali ako mi se drugarica ne vraca iz usa mora da ih posalje

maripoza

AnaK, jesam li ja dobro razumela ovaj tekst koji si stavila: ako npr narucim nesto iz inostranstva, kad to stigne ja placam i carinu i porez ovde kod nas (posto nas obicno oslobode poreza u zemlji iz koje smo narucili u slucajevima kada salju proizvod u inostranstvo)?

AnaK

Janko 23.7.2002.

maripoza

Tenks. Nisam bila sigurna za taj porez, a fino te namame oslobadjanjem od njihovog poreza pa mislis da ces proci jeftinije. :lol:
No, izabrala sam da strancima platim porez i da mi proizvod donesu odande samo zbog nase carine, jer nikad ne znas koliko ce da te oderu.  :crazy:  Sad kad sam se uverila da pored toga ide i PDV, imam grizu savesti sto sam nam ojadila drzavu.  :lol:

AnaK

Ja mislim da je ovo po zakonu najgori slučaj - dakle vrednost robe + poštarina, pa na to 10% carine pa na sve to 8/18% PDV-a. Sve manje od toga je lutrija.
Janko 23.7.2002.

Praslin

Samo bih da dodam da se kod nas ne plaćaju carine za knjige i diskove, osim ako kupujete veću količinu istog, zarad dalje prodaje.
Potpisnici smo nekog međunarodnog sporazuma o tome, i nemojte da pristajete da vam naplate carinu za knjige.

"Jao šta nas čeka, biće meni ove gliste milina jednog dana, sa setom da ih se sećam" - Disco