Main Menu

mobing

Started by gasha, September 01, 2010, 09:13:31 PM

Previous topic - Next topic

gasha

posle samo jednog dana na poslu sve se vratilo
sve od cega sam se branila je ponovo ozivelo, i najzad sam svesna sta me to muci i obecavam sebi da cu krenuti da se borim, suvise mi emocija, i snage oduzima, a potrebna mi je ta snaga za mene  :(

ovo sam nasla

Мобинг је патолошка (непријатељска и неетичка) комуникација на радном месту,

коју систематски упућује једна или више особа углавном ка једној особи током мобинга
изложеној психичком злостављању и стављеној у беспомоћну и безизлазну ситуацију где
је задржана средствима константних активности мобинга. Активности мобинга су веома
фреквентне (барем једном седмично) и одигравају се током дужег временског периода
(најмање шест месеци). Због велике учестаности и дуготрајности непријатељског
понашања ово малтретирање резултује великом менталном, психосоматском и социјалном патњом.
Генерално, ради се о новодефинисаном, али одавно постојећем облику
злостављања на радном месту. Мобинг има много подоблика, али у суштини подразумева
стално нападање, понижавање, злостављање и изолацију, све до тачке када особа изложена
мобингу једноставно више не може да функционише на радном месту, а све са крајњим
циљем да се она потпуно елиминише, или да се једноставно прогласи параноичном или
лудом. Ради се о злостављању које у главном није сексуално и расно мотивисано.
Психијатри, али и многи други лекари, кажу да се са таквим проблемом већ дуго сусрећу,
али да је он тек скоро добио и своју дијагнозу.

Katarina  24.10.2002.
Dusan 18.05.2004.

gasha

cini mi se da je neprepoznavanje problema, ustvari najveci problem, cini mi se da mi je ovo otvorilo oci

Индентификација непријатељских активности тј. мобинг напада је резултат
разумевања структуре процеса мобинга. Очигледно је да ове активности, иако
употребљиване у негативном контексту кад је у питању мобинг, немају увек саме по себи
чисто негативан карактер. Оне чине велики опсег нормалних интерактивних понашања.
Ипак, ако су кориштене учестано и током дугог временског периода у намери да
узнемиравају и муче, њихова садржина и значење се мења, потом претварајући се у опасно
оружије комуникације. Систематична употреба непријатељских активности у оваквој
врсти интеракције активира развој веома стереотипног правца мобинг процеса.
Захваљујући овој концептуализацији, типологија напада (непријатељских активности) се
може поделити у пет категорија у зависности од ефекта који имају на жртву. Категорије
напада су: напад на могућност адекватног комуницирања, напад на могућност одржавања
социјалних односа, напад на личну репутацију, напад на квалитет професионалног рада и
напад на физичко здравље.
Katarina  24.10.2002.
Dusan 18.05.2004.

AnaK

Gašo  :bighug:
A što ne promeniš školu, pa bar za tvojom strukom uvek ima potreba?

Generalno, mislim da je pojam jako širok, a u našim uslovima zaštita tek u povoju. I mislim da čovek treba na sebe da se osloni, i da uradi sve što može da se zaštiti.  :kiss1:
Janko 23.7.2002.

gasha

i naravno, kakva su vasa iskustva, prepoznaje te li ga negde, i sta mislimo uopsteno o tome

inace jedan plakat, procitan letos u Domu zdravlja, naveo me je da razmisljam i na ovu temu
Katarina  24.10.2002.
Dusan 18.05.2004.

Lukina mama

:bighug: Gasho, sto rece AnaK da probas da promenis skolu? mada je i to verovatno tesko u danasnjoj situaciji. Ne daj se isprovocirati, vise ih je, cuvaj se. :bighug:
Luka ,09 April 2005

gasha

promena posla, skole je uvek opcija ,  ;)

ali ono sto me vise zanima je vase misljenje o ovom pojmu
do sada nisam mnogo toga znala a nisam se preterano ni interesovala

jedino sto sam zakljucila je da na bezobraluk reaguje samo na bezobraluk, ali nekako nisam u stanju to da primenim
Katarina  24.10.2002.
Dusan 18.05.2004.

AnaK

Mislim da postoji, i meni lično je mnogo gori mobing od strane nadređenog. Valjda mi je psihološki profil takav da kolegijalni ne zarezujem mnogo. Ili se nisam sa njim susrela.

Mislim da sam u vreme vladavine jedne od prethodnih direktorki bila izložena vrlo intenzivnom mobingu. Ne verujem da je njen cilj bio ovo što ova tvoja definicija navodi, ali su efekti bili ti. Da nisam otišla prvo na duže bolovanje, a onda ona na višu funkciju, nisam sigurna kako bi se to po mene završilo. Verovatno bih dala otkaz. Osećala sam se potpuno nemoćno, i imala utisak da je beskorisno tražiti pomoć.
Janko 23.7.2002.

Lani

Bila sam izložena napadu na ličnu reputaciju na poslednjem poslu, to mi zvuči najbliže onome što se dešavalo... Akteri - nadređena i njena prijateljica, moja "koleginica".
Sorry but you are not allowed to view spoiler contents.

U privatnoj firmi kao što je ta na nesreću ne može se mnogo... može se zvati inspekcija rada i sl. Mada... zakon protiv mobinga je usvojen tek u maju ove godine a da je bio na snazi u vreme mojih problema sigurno bih ga ozbiljno proučila i pozabavila se rešavanjem istih i na taj način. Uopšte ne bih imala problem s tim jer znam da sam u pravu. To i tebi preporučujem ako stvarno procenjuješ da je situacija na granici da postane nepodnošljiva. Problem je samo što se u većini slučajeva to svodi na ono moja reč protiv tvoje što je teško dokazati, teško je naći svedoke za određene događaje pa je sam proces isterivanja pravde kad je mobing u pitanju verovatno spor i frustrirajući.
:bighug:

gasha

razmisljam i u tom pravcu, ali vecina stvari spada u normalnu komunikaciju na poslu, odnosno spada u opis posla,  ali cesto ponavljanje, negativne reakcije i slicno doveli su me da razmisljam da je posredi mobing

ono sto mi najvise smeta je sto neraspolozena dolazim kuci, i nisam u stanju da problem ostavim na poslu
Katarina  24.10.2002.
Dusan 18.05.2004.

jel

jos uvek kod nas nedovoljno pokriven pojam
pored gomile esencijalnih problema -imanja/nemanja posla, isplacivanja zarada na vreme... mobing spada u 'luksuzan'problem  :(
ovo kazem sarkasticno, jer socijalna izolacija osobe moze biti grozna

... kad malo bolje razmislim, retki su ljudi koji nemaju problem sa sredinom na poslu :girl_sigh:

npr.kad sam radila u jednoj firmi, bio je razvijen fenomenalan timski rad ali tu je poslodavac maltretirao neke zaposlene, ucenjivanjem, konstantnim vikanjem pred klijentima, promenama uslova rada itd  :(
u drugoj firmi je radna atmosfera bila katastrofalna, mada sarena, bilo je nezainteresovanih, zatim grupica, neuroticnih, cisto interesno pokvarenih, tipicno srpska  :girl_haha:

i znam da sam kuci dolazila opterecena pricama o ovom, o onom
sto je nepotrebno, krajnje nepotrebno i zaista smeta ucinku finalnom
...
stvarno se divim ljudima koji kad izadju s posla ostave ga iza sebe  :)
My name is Luton, Robin Luton :lol:

Xe

Mislim da se svako od nas pre ili kasnije u zivotu susrece s nekim oblikom mobinga. Iz mog iskustva, najgori je onaj koji dolazi od nadredjenog. Meni se desilo dvaput, oba puta reseno tako sto su ti nadredjeni otisli sa pozicije (jedan smenjen i napustio firmu, drugi dobio nize radno mesto).
Imala sam bas teskih trenutaka, ali sam se trudila da sagledam realno situaciju: da li imam nekom da se zalim, da li mi treba posao, i najvaznije, da li imam vaznije stvari u zivotu od posla?
Ovo poslednje me je drzalo: kad sam bila izlozena stresu, razmisljala sam da to nije svrha mog zivota, vec one druge, lepe stvari.
Posto sam u situaciji da budem nadredjena kolegama, iskreno se nadam da nisam za nekog izvor stresa i da nad nekim ne sprovodim teror (sem nad administratorom mreze danas, nije mukica znao da li mislim ozbiljno ili se salim kad sam mu upala u kancelariju i zapretila da nece iz nje ziv izaci  :lol: )
http://mojetvoko.wordpress.com/
moram ovo da loliram by MissL

gasha

Quote from: Xe on September 01, 2010, 10:58:09 PM
Mislim da se svako od nas pre ili kasnije u zivotu susrece s nekim oblikom mobinga. Iz mog iskustva, najgori je onaj koji dolazi od nadredjenog. Meni se desilo dvaput, oba puta reseno tako sto su ti nadredjeni otisli sa pozicije (jedan smenjen i napustio firmu, drugi dobio nize radno mesto).
Imala sam bas teskih trenutaka, ali sam se trudila da sagledam realno situaciju: da li imam nekom da se zalim, da li mi treba posao, i najvaznije, da li imam vaznije stvari u zivotu od posla?
Ovo poslednje me je drzalo: kad sam bila izlozena stresu, razmisljala sam da to nije svrha mog zivota, vec one druge, lepe stvari.

Posto sam u situaciji da budem nadredjena kolegama, iskreno se nadam da nisam za nekog izvor stresa i da nad nekim ne sprovodim teror (sem nad administratorom mreze danas, nije mukica znao da li mislim ozbiljno ili se salim kad sam mu upala u kancelariju i zapretila da nece iz nje ziv izaci  :lol: )

drzim se ovoga dosta dugo, svi mi slicno i savetuju
ali problme pocinjem da sagledavam i drugacije, prvi korak da dobro proucim zakon, pa da budem i tako naoruzana, nisam u stanju vise da se tesim vec da delujem
Katarina  24.10.2002.
Dusan 18.05.2004.

Xe

Slazem se u potpunosti, moj posao je takav da je trebalo da biram hocu li ici iz firme i raditi neki totalno drugi posao (na sta bih pristala da sam imala priliku) ili cu da gledam da se zastitim dok se stvari ne okrenu (kod nas to ide dosta brzo, menjaju se urednici i glavni urednici, danas si urednik, sutra novinar) sto se na kraju i desilo.
Ali, da sam dobila iole pristojnu ponudu, otisla bih bez razmisljanja ( i trazila sam posao u medjuvremenu, to mi je takodje pomagalo, taj osecaj da imas izlaz i da se boris).
:bighug:
http://mojetvoko.wordpress.com/
moram ovo da loliram by MissL

gasha

:kiss1:
hvala na razumevanju
Katarina  24.10.2002.
Dusan 18.05.2004.

maripoza

Quote from: jel on September 01, 2010, 10:50:10 PM
pored gomile esencijalnih problema -imanja/nemanja posla, isplacivanja zarada na vreme... mobing spada u 'luksuzan'problem  :(

Nazalost, najcesce je bas tako. Ali nista se nece promeniti dok se ne promeni nasa svest o tome. Dzabe zakoni dokle god se ljudi mire sa takvom situacijom. Ovo kazem za neku kolektivnu svest, pojedinac tu vrlo tesko moze nesto da izmeni, a svoju licnu situaciju moze da resi samo vodjen svojim temperamentom, svojim poslovnim mogucnostima i svojom zivotnom situacijom (a sva tri elementa su za svakog od nas razlicita).

Kad se na sve to doda (ne)funkcionisanje nasih zakona i nedovoljna zasticenost radnika, najbezbolnije resenje ispada promena firme (u smislu: koga ovde uopste mozes da tuzis, a ti se to isplati? :D). A trebalo bi da mozemo da menjamo poslodavce iz nekih mnogo realnijih i prakticnijih razloga, umesto sto se to kod vecine ljudi svodi na nedobijanje plate i beg od ludih kolega i pretpostavljenih.

Nisam imala problema koje bih smatrala mobingom, na dosadasnjim poslovima sam nesuglasice gledala da resavam odmah i da svoje reakcije gradiram, pa da tako popstepeno pokazem da nisam, sto se kaze, sisala vesla. :D (Mada mi se cini da sam sve blize stavu da zube treba pokazati sto pre. :lol:) Ni to mi nije bilo lako, ali valjda se vremenom, kako iskustvo raste, ispece zanat. Zato i imam neki stav da firme i radno okruzenje treba menjati s vremena na vreme (treba bar teziti tome) jer se tako lakse posle pliva u raznoraznim neprijatnim situacijama koje nam se namecu. A dobro je i za samopouzdanje. No, stoji da to kod nas nije izvodljivo u onoj meri u kojoj bi trebalo da bude.
Old enough to know better, but too young to care.