Main Menu

Usvajanje na ruski nacin..

Started by NenaS, September 04, 2010, 06:10:07 PM

Previous topic - Next topic

NenaS

Quote from: cici on September 04, 2010, 09:36:11 PM
Nisam pratila to i ne sećam se tog teksta.Ali čak i da je obavezna registracija opet može svako da se registruje.
Ne mislim na registraciju na sajtu - nego na registraciju usvojitelja, znaci: imas papire, prosao si obuku, imas potvrdu da si podoban - pa onda mozes da se registrujes i imas pristup podacima..

EDIT: Ono sto mi je prosto zapanjujuce je broj dece ciji su podaci tamo...
Aleksandra   14.09. '87.
Jovana         29.12. '90.
Kristina        14.01. '97.

Jasenko        23.10. '95.
Nikola           01.11. '97.

cici

Dobro, nismo se razumele.
U svakom slučaju trbali su da to urade drugačije, da zaštite decu.

Elanor

usvajanje dece je na mnogim mestima kupovina :(, nikakva se obuka tu ne prolazi. a godinama unazad se svasta desavalo s ruskom decom usvojenom u americi :(

s druge strane, citala sam neke clanke o deci usvojenoj iz ruskih i rumunskih domova, i o kolicini psihickih smetnji kod te dece prouzrokovanih tim domovima :(. sve je to tuzno i pretuzno.
Milena  21.06.2004.
Filip     08.06.2007.

Dada

Milica 23.09.1995.
Djina 28.12.1996.
Jovan 29.08.2000.

Lani

Quote from: Elanor on September 05, 2010, 02:44:55 AM
s druge strane, citala sam neke clanke o deci usvojenoj iz ruskih i rumunskih domova, i o kolicini psihickih smetnji kod te dece prouzrokovanih tim domovima :(. sve je to tuzno i pretuzno.

Oni jadničci budu "načeti" u svojim disfunkcionalnim porodicama, a onda ih ti domovi samo dokrajče.  :(

NenaS

Strasna je razlika izmedju broja dece na sajtu - i broja prijavljenih, zainteresovanih, usvojilaca... :(
Malo sam bacila pogled na deo sajta koji se bavi medjunarodnim usvajanjem - buduci usvojioci dolaze u Rusiju svega dva puta - jednom na razgovor i drugi put da uzmu dete..Sta je to ako ne legalizovana prodaja! :o
Aleksandra   14.09. '87.

Xe

Quote from: NenaS on September 04, 2010, 09:14:26 PM
Koliko sam ja razumela oni koji su ovaj sajt pravili objasnjavaju njegovo postojanje cinjenicom da je svako deseto usvojeno dete vraceno od strane usvojilaca.. Valjda smatraju da usvojioci nece vracati decu koju su sami izabrali...Ipak, tuzno je.. :(
Izvor:
http://www.personalmag.rs/tag/usvajanje-dece/
Kod nas je u visedecenijskoj istoriji zabelezeno samo par slucajeva vracanja dece. Pitanje je ko usvaja tu decicu iz inostranstva i koji su im motivi za to.
http://mojetvoko.wordpress.com/
moram ovo da loliram by MissL

Elanor

i medjunarodno usvajanje moze da se odradi sasvim ok, ukoliko se odradi preko drzavnih sluzbi. ne moraju usvojioci ni da putuju vise puta, ukoliko njihove lokalne sluzbe odrade posao kako treba. problem je kad se sve radi preko agencija, u licnoj reziji.
ne znam tacno, ali sam sigurna da je velika vecina dece usvojene u belgiji iz inostranstva. pritom mislim na usvajanja putem drzavnih sluzbi.
Milena  21.06.2004.
Filip     08.06.2007.

NenaS

Quote from: Xe on September 05, 2010, 12:08:15 PM
Kod nas je u visedecenijskoj istoriji zabelezeno samo par slucajeva vracanja dece. Pitanje je ko usvaja tu decicu iz inostranstva i koji su im motivi za to.
S obzirom na trnovit put kojim nasi usvojioci stizu do tako zeljenog deteta (najvise jednog, drugo je vec naucna fantastika), na listu cekanja koja se ne smanjuje i mali broj kvalitetno obradjenih decijih dokumenata, za sta Centrima treba i po 1-2 godine, jasno je da je usvojiocima kod nas potrebna itekako jaka motivacija - da bi se sve to prebrodilo..
Aleksandra   14.09. '87.

NenaS

Quote from: Elanor on September 05, 2010, 12:34:06 PM
i medjunarodno usvajanje moze da se odradi sasvim ok, ukoliko se odradi preko drzavnih sluzbi. ne moraju usvojioci ni da putuju vise puta, ukoliko njihove lokalne sluzbe odrade posao kako treba. problem je kad se sve radi preko agencija, u licnoj reziji.
ne znam tacno, ali sam sigurna da je velika vecina dece usvojene u belgiji iz inostranstva. pritom mislim na usvajanja putem drzavnih sluzbi.

Ne slazem se da usvojioci ne treba da putuju, treba i te kako! Postoji nesto sto se zove ADAPTACIJA deteta na usvojioce i obrnuto, period u kome oni jos uvek mogu da zakljuce da to nije za njih i da se, mnogo manje bolno po dete, povuku iz cele price. Bas zato sto se preskace ta vazna faza, a deca kao paketi isporucuju po svetu (bilo to preko zvanicnih sluzbi ili privatnih agencija, sve jedno je) dolazi do situacije da usvojioci imaju neispunjena ocekivanja(gledati slike je jedno, a sresti se sa zivim detetom sasvim drugo) ili da "shvate" da to nije za njih...i nezeljeni paket jednostavno vrate nazad. Amerikanci su ionako navikli da mogu da vrate sve sto kupe, a ne odgovara im..Kad je beba u pitanju jos i nekako, ali zamislite dete od 3 ili vise godina - poslato iz sredine, kakva god da je, koja mu je bila poznata i pruzala mu sigurnost u potpuno stranu zemlju u kojoj ne zna nista i nikoga, pa ni jezik. Da li ce biti slatko, umiljato i poslusno - kakvim su ga opisivali i kakvo ga ocekuju ili zbunjeno, nesrecno, placljivo, pasivno ili agresivno sve jedno, trebace mnogo truda i ljubavi da se onda to dete opusti i prilagodi i ne mozete se odmah pohvaliti svojim prijateljicama..
Aleksandra   14.09. '87.

Xe

Samo da potpisem NenuS, adaptacija je neophodna, narocito zato sto se usvajaju deca starija od dve godine. U Srbiji je prosek cetiri godine. Zamislite sad situaciju u kojoj nepoznati cika i teta dolaze i odvode trogodisnje ili cetvorogodisnje dete, a da ih pre toga niada nije videlo.
Druga stvar su bebe, ali kod nas se ni ne usvajaju do navrsenih sest meseci (ustvari, ima, ali to je vec za policiju i tuzbe).

NenaS

Quote from: Xe on September 05, 2010, 02:29:38 PM
Samo da potpisem NenuS, adaptacija je neophodna, narocito zato sto se usvajaju deca starija od dve godine. U Srbiji je prosek cetiri godine. Zamislite sad situaciju u kojoj nepoznati cika i teta dolaze i odvode trogodisnje ili cetvorogodisnje dete, a da ih pre toga niada nije videlo.
Druga stvar su bebe, ali kod nas se ni ne usvajaju do navrsenih sest meseci (ustvari, ima, ali to je vec za policiju i tuzbe).

Ne znam kakva su tvoja saznanja, ali moja licna iskustva kazu da, i kad su najazurniji, sluzbama treba jos oko 6 meseci da razrese papirologiji i da dete predje u novu porodicu...Znaci - trebalo bi da je najmladji uzrast godinu dana...Osim kad pravo iz porodilista beba ne ide kod poznatih usvojilaca... :hm:
Aleksandra   14.09. '87.

Xe

Tacno tako, a i mislila sam na ove "poznate usvojioce". Da ne sirim sad, znas i sama

maxic

Neno, medjunarodno usvajanje je ovdje gotovo jedini nacinu usvajanja, i rijetko ko prodje period adaptacije. Obicno vide sliku djeteta, neki video i onda cekaju da ih pozovu da po dijete ili dodju ili da djecu neko dovede. Znam makar 10-oro usvojene djece( ma i mnogo vise) usvjene iz Kine i Juzne Amerike, poneko iz Indije. Ni jedan roditelj nije prosao ono sto se kod nas zove adaptaciae. Sve agencije( nisu drzavne ali su prilicno strogo regulisane od strane drzave) naplacuju svoje usluge oko 30 K po djetetu. Ovo znaci da odradjuju sve, a najvise novca ide na razno razne administrativne zavrzlame u zemlji odakle je djete. Znam ljude koji su probali i bez agencije, pa nisu uspjeli. Na dijete iz Kine se ceka 2-3 god, a nekad i poslije toga ne moze da se dobije iako djece za usvajanje ima.  Vjerujem da je to sve negdje trgovina, i vjerujem da najveci broj ljudi ima najcistije i najbolje, roditeljske namjere.
Anya 3-26-04
Milosh 12-31-05
Marko 8-3-07

NenaS

:bighug: Maxic, shvatam ja to, sto ne znaci da je takav nacin ispravan.. Mislim, govorim s pozicije nekog ko se, sticajem okolnosti, prilicno priblizio toj tematici..
Aleksandra   14.09. '87.