Main Menu

Tenis 2014

Started by Lani, January 13, 2014, 07:39:47 AM

Previous topic - Next topic

Lani

Pa i to a i ne da Kvitova. Mislim da je Kvitova u fazonu, e kad sam se već dokopala finala opet, nećete me lako oterati.  :girl_haha:
U svakom slučaju, koja god da pobedi, super. Svakako više volim da su one u finalu nego Serena, vrištalice i ta ekipa.

maripoza

Senka, na srpskom bi bilo Eženi Bušar (na francuskom se ovo prvo E ne čita kao E, ali mi nemamo taj glas pa ga zamenjujemo sa E). Dopušteno je i prevođenje na naš jezik (mada se to meni ne dopada, osim u šali): Evgenija.
Da je komentator sa engleskog govornog područja, pa i da je zove  po engleski (ali samo ako to pravopis engleskog jezika dopušta), a pošto nije - lupeta.
Old enough to know better, but too young to care.

kalimero

komentator forsira pricu da su eugenie i njena sestra bliznakinja (beatrice) dobile imena po kcerkama princa andrew-a (namerno sve pisem u originalu).....sve i da to jeste tacno, njeno poreklo, poreklo njene porodice, nacin pisanja imena, mesto rodjenja i jezik kojim se koristi ukazuje na to da je Ezeni a ne Judzini..... A imena mogu da budu i francuska verzija u cast engleskog princa.....
Bata 18.01.2004.
Moca 17.11.2014.

senka

hvala devojke, sad mi je jasnije  :bighug:

M.2000.
K.2003.
A.2006.
SD mama

kalimero

kvitova igra odlicno :clap: a za malu mislim da moze mnogo bolje, da ne pokazuje sve sto ume i da bi mogla kvitovoj bolje da parira......
A naravno da su obe ogromno osvezenje u odnosu na serenu i sarapovu :lol:
Bata 18.01.2004.
Moca 17.11.2014.

Lani

Sa Wikipedije. Ako je po eng. princezi onda je Judžini.

Pronunciation
English /juːˈdʒiːni/
French: [œʒeni]

senka

:bighug:

ovo izgleda ekspresno Kvitova završava
M.2000.
K.2003.
A.2006.
SD mama

Xe

Bila neka rasprava na teniskim forumima, ona instistira na tome da je Judžini, tako su je krstili roditelji. I ovi se svi krste na sve strane, ali tako je  :lol:
Kao što Rodžeer nije Rože, a nipošto Rutger  :lol:
http://mojetvoko.wordpress.com/
moram ovo da loliram by MissL

maripoza

Lani, ovo sto kazes nema nikakve veze, i ja kad bih htela da nazovem cerku po "queen Elizabeth", ona bi se verovatno zvala Elizabeta, a ne Elizabet. Pogotovo sto sva ta kraljevska imena postoje u svim jezicima, te sam ja cerku nazvala po kraljici Elizabeti, a ne po "queen Elizabeth". Kada bi Francuz dete nazvao po engleskom kralju Henriju, njegovo dete bi se zvalo Anri jer se kraljevi istim imenom (Henri) u Francuskoj zovu Anri prosto zato sto se to tako izgovara (Francuzi u svom govornom aparatu uopste nemaju glas H i ne postoji nacin da nekoga zovu Henri). (Plus, Anri je najpriblizniji izgovor, prema onome sto mi mozemo da nappisemo na srpskom, ne cita se bas sasvim ni tako, ali sada mi u srpskom nemamo slova kojim bismo predstavili tacan izgovor pa transkribujemo kao Anri jer je najpribliznije).

Kod ove teniserke je nedoumica u tome sto su u njenoj zemlji oba jezika zvanicna (iako bi prilicno smesno zvucalo da joj ljudi ime izgovaraju na engleskom, a prezime na francuskom, pogotovo sto u francuskom ne postoji glas DZ). Medjutim, tvrdi se da se njeno ime pise Eugénie (sa akventom na drugom E) i ako je to tacno roditelji su je krstili na francuskom. Ako ona sama insistira, kao sto Xe kaze, da je zovu Judzini, to moze biti samo njen hir, isto kao sto moja drugarica Olga, kojoj tako pise u krstenici, ceo zivot insistira da je zovu Olja.

Kod Federera je ista dilema u javnosti jer je covek iz zemlje u kojoj postoji 4 zvanicna jezika. Ali ako znamo da je iz nemackog dela, i ako mu znamo poreklo roditelja, onda znamo i da najverovatnije ne moze biti Roze jer nije Francuz.

Lani

Pozo, zvala bi se valjda onako kako joj kažeš da napišu u krštenici, znači ako želiš da se zove Elizabet, a ne Elizabeta, tako bi se i zvala. Hoću da kažem, da ne odlučuje uvek logika i ono što nama zvuči logično može da bude sasvim različito od onoga kako neko želi da ga zovu i kako su mu roditelji odredili da se zove.  :innocent:

maripoza

Quote from: Lani on July 06, 2014, 11:37:09 AM
Pozo, zvala bi se valjda onako kako joj kažeš da napišu u krštenici, znači ako želiš da se zove Elizabet, a ne Elizabeta, tako bi se i zvala. Hoću da kažem, da ne odlučuje uvek logika i ono što nama zvuči logično može da bude sasvim različito od onoga kako neko želi da ga zovu i kako su mu roditelji odredili da se zove.  :innocent:

Upravo zato sam to i rekla. Prema informacijama koje sam ja nasla, njoj u krstenici pise: Eugénie. Ako to nije tacno, onda ostaje mogucnost da su je krstili kao Judzini.

Takodje, ja na srpskom mogu da izaberem ovo sto si ti rekla, jer ja imam fonetsko pismo. Englezi i Francuzi nemaju (v. pod Henri).

Takodje ostaje pitanje kako je u pojedinim zemljama (i njihovim regijama) reseno pitanje upisivanja u krstenicu.
Evo kod nas na primer moras da upises fonetski, na srpskom, bez obzira na to kako se zoves. Pa sad pripadnici nacionalnih manjina traze da im se dozvoli upisivanje na njihovom jeziku i pismu (da bi tako isto pisalo u dokumentima). Upravo o tome pricam, nasa logika i pravni sistem nisu isto, pa samim tim ni zvanicno ime i "ono kako bismo mi voleli da nas zovu" nisu isto.

Lani

Što volim što je u svim stranim medijima i po forumima atmosfera takva da maltene Federer treba samo da izađe na teren i da mu se preda trofej, kao da Novak skoro da pa nema tu šta da traži. Kako bih volela da ga pobedi danas, da zapuši usta konačno svima. Znam da nema šanse da bude 3-0 ali evo biću zadovoljna i sa 3-1.  ;D

maripoza

Ja tek sad vidim da su i Zimonjic i Stosur u finalu. :clap:

Lani

Jesu, oni igraju posle Novaka, prenosiće SK i to.

maripoza

Ovo ce biti mec na penale. :lol: