Main Menu

Optimalan enterijer za decu

Started by Blue, March 19, 2014, 02:30:14 PM

Previous topic - Next topic

Blue

Zanima me koja vrsta enterijera je po vama najoptimalnija za prostor u kojem borave deca? Recimo vrtic, ali moze i da se odnosi na stan ili kucu.

Treba li da bude prostrano? Svetlo? Sareno ili svedenih boja? Puno igracaka ili bez istih?

Sta je najbolje za dete i kako izgledaju vrtici u koja su vasa deca isla?

Sorry but you are not allowed to view spoiler contents.

Glitter

Citala sam skoro clanak na tu temu a bavio se vrticima u Danskoj. To su deca kakva mu je soba u kuci nek mu vrtic bude u tom stilu. Sta znam.

Elanor

krajnje nebitno.
bitni su vaspitaci, plan, program, sta se radi i nacin na koji se radi s decom i da se to poklapa s tvojom vizijom roditeljstva. enterijer, who cares.
vrtic u kome okolo ne vise decije sarene zvrljotine se ne poklapa s mojom vizijom
Milena  21.06.2004.
Filip     08.06.2007.

Blue

vise sarene zvrljotine i to je otprilike i jedino sto visi  :lol:

martina

ja se slazem s elanor utoliko da mi to ne bi bio kriterij za biranje, osim ako je sve drugo sto je navela isto. al to zavisi od tebe

moja djeca su isla u divan vrtic, nisam imala zamjerki. posaljem tamo prijateljicu i prvo sto mi je rekla je da je jedno od dva igralista - uz ulicu koja je relativno glavna, prolaze kamioni njom i autobusi. meni to nije palo na pamet, i iskreno, mojoj djeci nije smetalo. al eto, njoj jeste. oni su nasli zenu da im bude s djecom kuci

sad, kad su sva djeca van te faze, ja iskreno ne vidim da je i mojima i njenima ista falilo u aranzmanima kakve smo imali

a to je dijelom i zato sto su roditelji bili sigurni u to da to sto rade je najbolje

ne mislim da je enterijer potpuno nebitan, daje on neke poruke koje se primaju nesvjesno. ja licno sam za manje trinkets

moja djeca su isla u osnovnu skolu ( do 6. razreda) gdje nema odvojenih ucionica, open concept. i tu su naucili da uce u buci. i dan danas uce svi u prizemlju, dok mi okolo hodamo i pricamo i radi tv. kad se zavuku u sobu, znam da su na fb... dakle, utice to... ali djeca se naviknu i to uopste ne mora biti lose
tiana 97
martin 99
luka 99
Dezulovic:
Nije, jebiga, problem kad neobrazovana budala ima nerealnu ambiciju, već kad ima realnu mogućnost

Dacko

Ne bi mi smetala boja zidova. Svojevremeno sam se silno namučila da nađem pristojan vrtić za dete u kome otrovne hemikalije ne stoje pored toaletne šolje u dečjem WC-u, u kome vaspitačica ne ostavlja špendale, makaze pa čak i skalpel (koriste ga za velike kartone i stiropor) na stolu u sobi gde ima dvogodišnjaka, i gde nema očite prljavštine, tako da nikad nisam ni zagledala kako izgledaju stolice ili šta visi po zidovima - najvažnije je kakvi tu ljudi rade sa decom i koliko će klinci biti bezbedni i zbrinuti, ne samo u fizičkom smislu.

Blue

kad smo kod zvrljotina...ispricala mi je vaspitacica da oni nikada ne daju deci da boje one bojanke, jer to kao nije dobro za razvoj njihovih umeca i maste. vec moraju da sami ispocetka nacrtaju nesto ili naprave. a ne po kalupu.

pojma nemam da li je to neophodno, ali eto, dala mi je materijal za razmisljanje.  :think:

isto recimo, ovde je ogromno dvoriste na jako malo dece. a u drugom vrticu malo dvoriste na jako puno dece, kao da su u kosnici. pojma nemam sta je bolje.  :think:

rafa

Quote from: Blue on March 19, 2014, 04:32:57 PM
kad smo kod zvrljotina...ispricala mi je vaspitacica da oni nikada ne daju deci da boje one bojanke, jer to kao nije dobro za razvoj njihovih umeca i maste. vec moraju da sami ispocetka nacrtaju nesto ili naprave. a ne po kalupu.

ovo je vec godinama tako....nama je (u vrticu na kipru) zabranjeno od strane ministarstva da predskolskog grupi (4-6) dajemo bojanke deci, moraju sami da nacrtaju bilo sta, kako god to izgledalo, pa onda da boje.

dajemo vrlo retko zaista, I to jako maloj deci koja tek pocinju da drze bojice
10.12.2002.
19.05.2005.

there's no truth, only perception

martina

ne znam, kao sto rekosmo, ljudi su vazniji

recimo, ja ne volim kad ljudi imaju tako jaka misljenja o bilo cemu, a pogotovo kad bojenju ili necemu slicnom daju toliko vaznosti, to mi je cisti "overthinking"

djeca su razna, velikoj grupi djece treba davati razne ocpije za svasta, raznoj djeci razno pase, i ja mislim da u toj ranoj fazi je najvaznije da se osjecaju sigurno, da su vazni odraslima koji se brinu o njima. a ne kakve stolice imaju i kako boje

mog luku i martina nista  nije sprecavalo da saraju kako god hoce po tim ukalupiranim crtezima. a titi ih je bojila jako rado bas kako treba
tiana 97
martin 99
luka 99
Dezulovic:
Nije, jebiga, problem kad neobrazovana budala ima nerealnu ambiciju, već kad ima realnu mogućnost

Blue

Quote from: martina on March 19, 2014, 04:45:04 PM
recimo, ja ne volim kad ljudi imaju tako jaka misljenja o bilo cemu, a pogotovo kad bojenju ili necemu slicnom daju toliko vaznosti, to mi je cisti "overthinking"

slazem se potpuno, martina.

ne pridajem ni ja znacaja glupostima, nego me cisto to zanima sa psiholoskog stanovista...a naravno da ce on nekada bojiti i u bojanci, a nekada i bez nje. sto mu off course svejedno nista nece pomoci da bolje crta i slika, jer ionako ni nema od koga da nasledi talenat za to  :rofl:

martina

ma dobro, to je kao da se pospjesuje kreativnost, bez obzira na sposobnosti... sto ja podrzavam

ali ja mislim da je cijela poenta odgajanja djece da ih ukalupljujemo u drustvo u kojem zive, inace - sta?

slazem se da to treba raditi njezno, sa puno paznje i ljubavi, a ne ostro i strogo, ali ... realnost je da je to-to

meni je slatko bilo kad je moj luka bio na iralistu sa mojim zetom i njegovom kcerkom. i tu bio neki djecak s mamom i tatom, onako, mali i malo smotan. i roditelji ga hvale na sva usta, sta god uradi, luka malo slusao, pa mu prekipi, ode do njih ( imao je jedno 8 godina) i objasni im d stvarno nemaju nikakvog razloga da ga toliko hvale  :lol:

naravno, luki smo objasnili da to nije lijepo, ali i relno - uvijek se nadje neki luka... treba se i na to spremiti :)

meni je u nasem obdanistu bilo dobro sto su zene imale nekako slicnu filozofiju kao i ja... ne kazem da je ispravna, nego mislim da je nama bilo ok
tiana 97
martin 99
luka 99
Dezulovic:

maxic

Ja sam krenula od toga da sam bila zgranuta kad sam prvi put obilazila vrtice, kako je djevojcicama neocesljana kosa,i kako su im igracke pohabane, do toga sa smo djelili vrtic sa rent-a car agenciojom ( privremno doduse, ali je tuda prolazilo masa ljud, od kojih su ih djelila staklena vrata, a blizu je bio i auto put) .

Ja mislim da je najvaznije da djete udje i izadje srecno, enterijer manje vise. I da imas povjerenja u ljude kojima ga ostavljas. Mene je to najvise nerviralo u nasem vrticu, cesta promjena vaspitacica.
Anya 3-26-04
Milosh 12-31-05
Marko 8-3-07

martina

Quote from: maxic on March 19, 2014, 05:40:26 PM
Mene je to najvise nerviralo u nasem vrticu, cesta promjena vaspitacica.

e tacno si u pravu, ja to ne rekoh
kod nas su zene koje su bile vaspitcise sve bile tu godinama. direktorica 25 godina. ono, zene znaju i da te posavjetuju. i bilo ih je i mladjih i starijih, sto je divan mix, mladje su optimisticne, stare su sve vidjele

stvarno sam mislima da vole moju djecu

e sad, i to da kazem. moja sestricna je isla u taj vrtic kad je teko dosla u kanadu, nije znala engleski. mrzila ga je, stalno je plakala. kad su odselili od nas predju u drugi vrtic, i tu joj je bilo ok. ona je i u njemackoj plakala u vrticu, a nije isla u drzavni, nego divan privatni vrtic
tiana 97
martin 99
luka 99
Dezulovic:

Finalina

Quote from: Blue on March 19, 2014, 02:30:14 PM
Zanima me koja vrsta enterijera je po vama najoptimalnija za prostor u kojem borave deca? Recimo vrtic, ali moze i da se odnosi na stan ili kucu.

Treba li da bude prostrano? Svetlo? Sareno ili svedenih boja? Puno igracaka ili bez istih?

Sta je najbolje za dete i kako izgledaju vrtici u koja su vasa deca isla?

Odlicno ti je pitanje, ali stvarno odlično, za razmišljanje na tu temu. Mada, najiskrenije, moram da priznam da meni koja se pitanjem enterija bavila tj školovala se za to, zaista tako nešto nikada nije palo na pamet u odaviru vrtica, a ja sam bas birala i birala :lol:

Mislim da nije bitno kako je uređen prostor, enterijerski tj stilski i sasvim se slazem sa Elanor, a Rafa baš ima iskustva i senzibilet u koji ja imam poverenja po pitanju procene i mišljenja, a konkretno na ovu tvoju temu.

Stvarno je važno kakva je atmosfera rada, program i kadrovi, a naorocito sama veza izmedju ustanove i roditelja u smislu uklapanja roditeljskih očekivanja od onoga šta zapravo žele da im deca dobiju u vreme dok nisu sa njima, ako se razumemo.

Blue

Quote from: Finalina on March 20, 2014, 02:16:04 PM
Odlicno ti je pitanje, ali stvarno odlično, za razmišljanje na tu temu. Mada, najiskrenije, moram da priznam da meni koja se pitanjem enterija bavila tj školovala se za to, zaista tako nešto nikada nije palo na pamet u odaviru vrtica, a ja sam bas birala i birala :lol:

hvala finalina za kompliment... :flower:

bas bi me zanimala i razmisljanja nekih psihologa na ovu temu  :think: