Privlacenje paznje negativnim ponasanjem

Started by maxic, May 18, 2009, 05:27:38 PM

Previous topic - Next topic

maxic

Kao sto uvlavnom vec znate,nase srednje djete je povremeno sto bi ovdje rekli "real challange" za oba roditelja, a pretpostavljam i za brata i sestru.
Meni se sinoc upalila lampica, da on i ne zna drugacije da pronadje svoje mjesto, osim privlacenjem paznje negativnim ponasanjem.

Trenutno smo iz prilicno mirne faze, bez vecih histerija i drame, usli u fazu izazivanja rijecima. Pretpostavljam da je krenulo iz skolice, ali vise puta dnevno iz cista mira , nicim izazvan, kaze tati ( cesce) You're stupid. I gleda ceka, reakciju. Rijetko kad je ljut, vise onako da utvrdi da nam to dize pritisak. Prvo smo objasnjavali da to nije pristojno, da je ruzno da se govori, da to ljude vrijedja, pa smo onda presli na time out metodu. Nista nije urodilo plodom. Probali smo da ignorisemo i onda smo dosli do toga, da je juce u prodavnici poceo da upire prstom u ljude i da govori da su " stupid" Ja sam iskulirala, pokusala da odvucem paznju, i nekako smo se izbavili bez vece drame.  I dalje ne znam kako da se pravilno postavim, da ga ubijedim da to ne govori ni nama ni drugima.
Onda smo imali prijatelje u gostima, sa dvoje djece, starije od nasih, sa kojima se klinci ne vidjaju cesto, pa im je bilo teze da uspostave kontakt. Sjeli su da jedu, on je sve vrijeme budalesao, onako glasno , od vriske, do prosipanja, do cuskanja , da bi na kraju poceo da vice tati da je glup. Isao je u time out, vratio se i nastavio tamo gdje je stao. Vjerujem da je htjeo malo da se pokaze pred ovim klincima, da im privuce paznju, jer je bas budalesao za medalju, vise nego inace.
Ja sam  onda zakljucila da on i ne zna kako bi dosao u centar paznje, osim negativnim ponasanjem, jer je to logicno najbrze. Pokusala da sjednem s njim, da ga zabavljam dok jede, ali on je i dalje pravio cirkus.
E sad ono sto ja ne razumijem, je teorija, da kad se ponasaju tako, ne treba da dobiju paznju, ali kako onda da sankcionisemo takvo ponasanje. Njemu je i negativna paznja ok, tj i slanje u time  out je ok, jer je dobio sta je htjeo-privukao paznju.
Mislim da cete mi vjerovati na rijec, da on paznje dobija vise od drugo dvoje zajedno. Najduze njega stavljamo u krevet, najvise se njemu cita, najcesce on ide samnom bilo gdje, sam, najvise s s njim igra. Prosto je fizicki nemoguce dati mu vise. Mislim da ima veze i to sto je " u sredini" , ma nasla bih mu ja jos dosta izgovora, ali cinjenica je da ovakvo ponasanje( da ne idem sad u detalje) ne moze da se tolerise. Ja se stvarno osjecem ponekad, da nemam pojama sta da radim s njim . Nekoliko puta je i po dupetu dobio, na sta nisam ni najmanje ponosna, i mrzim sto sam to uradila, ali prosto sebe nisam mogla da zakocim, a on se nije mnogo potresao niti ista iz toga naucio.
Fino ne znam odakle da pocnem, ali osjecam da ako sad ne nadjemo metod s njim , samo ce da nam isklizne.
Procitala sam dosta na temu vaspitanja i dosta tih metoda mi ima smisla, samo sto su neke i teze primjenjive kada se radi o porodici sa vise djece, jer jedno uvjek sabotira nesto.
Proslog ljeta, po preseljenju, nam je u "narucenim gostima" bila jedna od mojih omiljenih autorki knjiga o vaspitanju, i dala nam savjete kako da prevazidjemo bas tezak period, selidbu i navikavanje, i njegove terrible twos i upalilo je. Privremeno .
Sada ona vise ne ide u kucne posjete, tako da ne znam ni kome bih se obratila, osim vama, ;) naravno.
Prosto mi treba neko da me nauci kako da reagujem. U vecini situacija znam zbog cega nesto radi, ali ne znam kako da ga preusmjerim . Tipa, kad hoces paznju, reci mami, ajde da se mazimo, igramo, sta vec hoces, umjesto da npr udaris brata. Prosto- nista sto ja smislim, ne pali kod njega.
U vrticu je super, nemaju nikakvih problema, sasvim se fino ponasa, ni bolje ni gore do vecine tamo.  Go, figure...
Post je poduzi, konfuzan, ali se bas tako i osjecam. DakleM - upomoc.
Anya 3-26-04
Milosh 12-31-05
Marko 8-3-07

Glitter

za pocetak  :bighug:
nism najbolja koja ce ti odgovoriti na ovo pitanje  jer nemam 3 dece, ali mogu ti reci nesto o privlacenju paznje u tom uzrastu...
Upravo to sto si ti rekla najbrzi metod, i najbolji efekat za njega, naravno.
Resenje: ignorisanje, do beskonacnosti, ostati dosledan po svaku cenu...manje ce vas kostati 2 nedelje blama u javnosti nego da nikad ne promeni to ponasanje.
U nekoj drugoj situaciji rekla bih i kazna time sto se povuce iz drustva u kojem pravi haos, ali to bi opet bio poen za njega.

U vrticu je drugaciji jer je verovatno sam u grupi (ili gresim :ces: ) nema konkurenciju u vidu brata i sestre i nema paznje roditelja koju uziva da privlaci.

Nanny Ogg

Citam ovaj tvoj post, grickam nokte..ne znam sta bih ti savetovala, deluje tako komplikovano i tesko...A onda naidem na ovu recenicu:
Quote from: maxic on May 18, 2009, 05:27:38 PM
U vrticu je super, nemaju nikakvih problema, sasvim se fino ponasa, ni bolje ni gore do vecine tamo. 
[/quote

U tom smislu, meni ova recenica sad nekako skroz drugacije zvuci:
Quote from: maxic on May 18, 2009, 05:27:38 PM
Mislim da cete mi vjerovati na rijec, da on paznje dobija vise od drugo dvoje zajedno. Najduze njega stavljamo u krevet, najvise se njemu cita, najcesce on ide samnom bilo gdje, sam, najvise s s njim igra. Prosto je fizicki nemoguce dati mu vise.

Ono sto 'ocu da pitam, ustvari, a da nije on malkice razmazen?  :-[

Ajte zene, ne dram'te

maxic

Nanny, mozda , a sve od zelje, da se ne osjeti zapostavljeno(srednji ), i zbog toga sto mislim da i da je jedinac opet bi vise paznje zahtjevao, jer je prosto takav.

Glitter, i to probali, nismo dosledni doduse bili, jer  mi pukne film( ignorisanje nekad vodi u beskonacno ponavljanje tog ponasanja), Kako da ga naucim da trazi paznju na drugi nacin? To me bas brine, jer mislim da on ne zna da se izbori ( recimo to juce sa djecom) da ga primjete, osim ako se ne glupira. Juce sam ga zamislila, kao jednog od onih djecaka, koje smo svi imali u skoli, koji non stop ometa nastavu upadicama, doskocicama, i "duhovitim" komentarima, i smrklo mi se  :nokti:
Anya 3-26-04
Milosh 12-31-05
Marko 8-3-07

chokoladica

Quote from: Glitter on May 18, 2009, 05:35:03 PM

Resenje: ignorisanje, do beskonacnosti, ostati dosledan po svaku cenu...manje ce vas kostati 2 nedelje blama u javnosti nego da nikad ne promeni to ponasanje.
U nekoj drugoj situaciji rekla bih i kazna time sto se povuce iz drustva u kojem pravi haos, ali to bi opet bio poen za njega.
Ne bih bas rekla. Poen za njega je u slucaju kad kazna ustvari nije kazna. Time out.. kakva je to kazna uopste?  :ces: Posaljem ga u cosak, sobu, negde na .. koliko tacno? Minut? Tri minuta? Pola sata?  :lol: Ne tvrdim da bas nikad ne moze da bude efektno, ali .. Mozda je najbolje praviti kombinacije ignorisanja, time out-a, i neke ozbiljnije kazne koja ce mu malo teze pasti (ne znam sta voli).
Sa troje je verovatno tesko , jer ne mozes na svako dete da primenjujes isti metod vaspitanja. Ti si se izgleda malo vise opteretila pricama da je srednje dete uvek ono koje ispasta, i napravila greske u koracima. Bar meni tako deluje. Mislim, uvek postoje granice, ono sto ces da tolerises, i ono sto neces. "You're stupid "je bas ruzno da se kaze roditelju. Mozda moze da se tolerise dok su mladji, ali ja licno vise volim da sankcionisem na vreme  :D Tako da je Filip iskusio choko gnev, kada je prvi put pokusao sa tako necim. (jbg, ja stvarno to ne mogu da smislim, i uvek zamisljam scenario gde mi se on sa nekih 17-18 godina obraca kao da sam mu niko i nista). Ja tada ne objasnjavam nista, a narocito ne umilnim glasom. Potpuno gubljenje vremena.Sto se mene tice, naravno, ne kazem da sam u pravu, samo mislim da jesam kad je F u pitanju. Kod drugog deteta bi mozda "objasnjenje na miran i lep nacin" delovalo. Ja to ostavljam za neke druge stvari. Volim ga najvise na svetu, al da se razumemo, nije on mene rodio, i mozda cu da zvucim zatucano, ali ipak sam JA gazda u kuci  :rofl:  Eto, kod vas je u pitanju slucaj srednjeg deteta, kod nas je situacija kad dete raste bez oca, i recimo da su to dobre podloge da napravis neke greske u smislu da dozvolis previse. Ja sam nekako odbila da nasu situaciju posmatram kao nesto neobicno, i da on zbog toga bude tretiran na neki poseban nacin, tj da mu se dozvoljava previse.

Dada

Meni se cini da si ti najosjetljivija na njega pa si ga razmazila (kao i ja Djinu) i slazem se sa Choko  :innocent: Nista mi vise ne dize pritisak nego kad vidim da dijete otvoreno pokazuje nepostovanje prema roditelju, to se jednostavno mora u korijenu sasijecati pa makar i radikalnim metodama, porastu dok trepnes a kasnije se to tesko ispravlja. U svim tim fazama (nisam imala tvoj konkretan problem) sam kod sve troje svoje djece razlicito resavala probleme, Milici je dosta bilo da je preprijecim pogledom, Djinu sam ignorisala a mali je dobijao po turu kad pretjera, bez grize savjesti sa moje strane. Mozda sam ja ovakva ili onakva ali znam da sam im dobar roditelj, da dajem sve od sebe i oni jednostavno moraju da me/nas postuju. Za sve ostalo mogu da se prave kompromisi ali za to ne dolazi u obzir.
Ne citam knjige o vaspitanju jer vjerujem u svoj instinkt, vjerovatno se vidi  :D Zasad fercera... :innocent:
Milica 23.09.1995.
Djina 28.12.1996.
Jovan 29.08.2000.

chokoladica

Quote from: Dada on May 18, 2009, 08:06:55 PM
Ne citam knjige o vaspitanju jer vjerujem u svoj instinkt, vjerovatno se vidi  :D Zasad fercera... :innocent:

:good: :D

AnaK

A ja čitam knjige, štreber, šta ću.  :rofl: Te ću i o ovoj situaciji da ti isteoretišem na PP, kao i do sada, :D kad malo osmislim i skockam se.
Janko 23.7.2002.

Dada

Podijeli i s nama, to nam je jedinstvena prilika  :turpija: :lol:
Milica 23.09.1995.
Djina 28.12.1996.
Jovan 29.08.2000.

AnaK

A, ne hvala. Mi što nemamo savršen instinkt moramo na teži način. Gde još da vam dajemo materijala za superiornost  ;)
Janko 23.7.2002.

Dada

Ja to nisam rekla, priznala sam samo da sam samouka  :innocent:
Evo ako treba, choko i ja necemo komentarisati :innocent:
Milica 23.09.1995.
Djina 28.12.1996.
Jovan 29.08.2000.

AnaK

Ma jok bre, nego imam i ja prava da prestanem da se poturam gde mi nije nužno. Malo mi je dosadilo da branim svoje izbore na sve moguće i nemoguće teme. Umorila sam se od diskusije, hoću da se trošim samo na istomišljenike.  :kiss1:
Janko 23.7.2002.

chokoladica

Quote from: AnaK on May 18, 2009, 08:27:16 PM
A ja čitam knjige, štreber, šta ću.  :rofl: Te ću i o ovoj situaciji da ti isteoretišem na PP, kao i do sada, :D kad malo osmislim i skockam se.
Kome? Meni? Ah, ma pazi, procitam i ja tu i tamo nesto.. I za mnoge stvari mislim da jesu dobre, a za jos vise stvari mislim da su totalna glupost. U neku ruku ne volim da se opterecujem knjigama i teoretisanjem kada je vaspitanje u pitanju. Da, postoje neki ustaljeni obrasci kod sve  dece, i razlicite faze itd itd. Recimo, ja razlikujem samo bezobrazluk i bezobrazluk koji je recimo posledica umora/nespavanja. I , iako je "skoro" ista stvar u pitanju, ja cu da reagujem drugacije, tj, na razlicite nacine cu da resavam takve situacije. Knjige mogu da daju neku smernicu, naopako da nicemu ne sluze, ali na kraju, da li i mi sami mozemo da se ponasamo "prema knjizi"? Hey pa nisam ni ja robot koji ce svaku situaciju da resava umilnim glasom, pricom, itd. Meni je to van pameti , a vecina to savetuje. A zasto mi je to van pameti? Pa zato sto ne fercera , aman ljudi  :rofl: To jest, kod nekog radi, kod nekog ne, ja mogu da probam, ali necu na "probu" da potrosim mesece i mesece, i tone zivaca. Vec smo  utvrdili da ne postoji ni samo jedan nacin, a kamoli samo jedan najbolji nacin. Svako ima svoje. Ovako malo podelimo iskustva, pa ako nesto moze da se iskoristi- odlicno.

chokoladica

Quote from: AnaK on May 18, 2009, 08:37:36 PM
Ma jok bre, nego imam i ja prava da prestanem da se poturam gde mi nije nužno. Malo mi je dosadilo da branim svoje izbore na sve moguće i nemoguće teme. Umorila sam se od diskusije, hoću da se trošim samo na istomišljenike.  :kiss1:

Ali.... to je DOSADNO  :lol:

AnaK

Ne bre tebi, nego postavljačici. Moguće da je dosadno. Nego, nešto me stigla kilometraža, zamor materijala i zanimljivosti u delu života koji ne mogu da menjam. Pa prilagođavam ono što mogu. :diva:
Janko 23.7.2002.