Main Menu

Fitness ćoše

Started by stacka, March 20, 2019, 12:51:51 PM

Previous topic - Next topic

stacka

Nisam znala kako da imenujem temu drugačije :lol: padalo mi je na pamet i "Mi pitamo – Lani odgovara" ali evo, zamisao mi je da pošto je ona u tim vodama već neko vreme i super se vide rezultati i upućena je u priču da ako je raspoložena podeli sa nama iskustva, savete itd.

Što se mene konkretno tiče prethodna godina je bila katastrofa, totalno sam se opustila (da ne kažem zapustila) po pitanju vežbanja i zdrave ishrane, a vaga mi je krajem februara pokazala kilažu koju sam imala samo za vreme trudnoće. Nikada nisam bila toliko, slobodno mogu da kažem – debela.
Slatkiši, velika količina hrane po obroku, kasni obroci, praktično nikakva fizička aktivnost, sve je to rezultovalo time da sam se pogledala u ogledalo pre 20ak dana i nisam prepoznala svoje telo.
Elem, da ne dužim priču – od 1. marta sam izbacila slatkiše u potpunosti, hleb isto... pekara, koja mi je bila malte ne svako jutro za doručak je otišla privremeno ili zauvek, videćemo, u zaborav.
Ujutru na putu do posla prepešačim 2-2.5 km, popodne kada dođem kući odskakućem uz Leslie 15 minuta.
Prepešačim dnevno kada se sve sabere u proseku između 9 – 11 k koraka.
Instalirala sam My Fitness Pal aplikaciju, tek sam uz nju shvatila koliko sam zapravo kalorija unosila u organizam (pa i ne ugojila se :crazy: )
Obroke sam korigovala i u smislu da gledam da mi doručak bude do pola 9 ujutru, ručak na poslu oko 2 i da ne jedem posle 7 uveče.
Rešila sam da ću da izguram mesec dana pa tek onda da stajem na vagu i merim obime, da se ne bih demoralisala u startu, znam kakva sam, ako ne vidim cifru koju sam zamislila odmah ću da odustanem.

Evo, sad me i muž častio Fit Pass karticom, planiram da iskoristim, naravno ali mi za to treba pomoć u vidu saveta.

Ja mislim da sam u teretanu zadnji put ušla u prošlom životu :lol: :-[ ne znam ni šta bih tamo radila, ni koliko čega, baš sam potpuni duduk. Ne bih da se preopteretim vežbama, upala mišića mi svakako ne gine, toga sam svesna.
Fit Pass ima pored teretana i neke druge programe, ali ni tu ne znam za šta bih se odlučila, gledam I isčitavam ali sve mi je Špansko selo.

Moram da kažem da mi je cilj ne samo da izgledam pristojno na plaži (mada, iskreno to jeste bio okidač, da se ne lažemo) , nego da mi prosto to postane deo svakodnevnice i da kažem neki novi stil, uslovno rečeno, života.
Aleksa - 22.12.2006.
Maša - 7.6.2010.

AnaK

Ja ću samo da navijam da se dobro osećaš i postigneš željene rezultate, šta god da odabereš  :clapping: :clapping: :clapping: :kiss1:
Janko 23.7.2002.

linga

Da pohvalim što si rešila da se uhvatiš u koštac s tim na pravi način, ishranom i vežbama. Moj savet je da probaš da se raspitaš i nadješ teretanu gde imaju pristojne instruktore, koji će ti bar jedno 2 meseca voditi treninge, dok ne naučiš osnove. Posle toga možeš i sama, ali je važno da vežbaš pravilno i sa pravim težinama- nikad necu shvatiti žene koje duži 1 kg i misle da će time izgraditi mišiće. Teretana je divna i mnogo mi je žao što sam ja prekinula s vežbanjem, osećala sam se sjajno i izgledala super dok sam išla redovno. Tako da  :clap:

Lani

Primarni cilj treba svima da nam bude zdravlje, mene je to zapravo i podstaklo, otkad sam imala problema sa pritiskom pre par godina. Idemo sve stariji, kg će teže da spadaju a zdravstveni problemi da se gomilaju ako ne pazimo. Takođe će i neki uslovno rečeno grehovi i nemarnost iz prošlosti doći na naplatu pa da bismo to koliko-toliko ublžili nije zgoreg malo se pozabaviti zdravljem i formom.

Super što si instalirala MFP, ja već neko vreme ne upisujem, ali nije to loše, posebno u početku jer stvarno možeš lako da uvidiš gre grešiš. Da li si razmišljala o tome i da brojiš makrose ili samo brojiš kcal? Koju cifru kcal dnevnu ti je dao MFP kad si ga setovala? Samo prati to što ti je on stavio kao dozvoljeni unos ali nemoj skroz da izbacuješ hleb npr. Ima zdravih varijanti (npr. glukofit) ili sama da praviš neki od onih hrono hlebova. OK, pekaru obilazi u širokom luku, slakiše isto ali pazi da unosiš UH iz drugih izvora.

Što se vežbanja tiče, mislim da je za tebe najbolje da kreneš sa nekim blažim fitnesom za početak. Čega sve ima od programa i treninga u teretani u koju bi htela da ideš? Sa vežbama na spravama nisam baš od pomoći, kod nas u kući je mm ekspert za to  ;D, dok ja idem na grupne fitnes programe a ne u onaj deo sa spravama. Mene ne zanima da gradim masu, sasvim mi se dovoljno oblikuju mišići uz pomoć mojih treninga a i kod kuće imam rekvizite za one grupe mišića koje najviše volim da radim a to su ruke i ramena. Kao prava muškarača. :rofl: Tako da sa profi bučicama kod kuće, ekspanderom i trakama, ne postoji vežba za ramena ili ruke koju sa njima ne mogu da uklopim tj. uradim. A i pored treninga koje imam svako veče osim vikendom ne znam gde bih udenula sprave, ne mogu se preseliti u teretanu.

Tegovi, trake, ekspander...
http://www.fitnesrekviziti.rs/shop/tegovi-i-nosaci-tegova/liveni-tegovi-fi-30/liveni-tegovi-montirajuci-set-10-kg/
https://www.djaksport.com/body-sculpture-oprema-trn-traka-pilates-050mm-n56091
https://www.target.com/p/tone-it-up-resistance-band/-/A-53033643

Ako imaš negde u blizini da probaš, ja bih ti preporučila neki od Les Mills fitness programa, ja idem na njih. E sad jedino što ne znam koje teretane njih drže a da su istovremeno i u Fit pass sistemu, znam da moja recimo nije. U svakom slučaju, probaj za početak bilo koji grupni fitnes program, makar pilates i makar 2 puta nedeljno, značiće ti. A kad dođeš do forme polako uvodi i vežbe snage, jer trening snage i kardio po mom mišljenju ne mogu da se porede, što se tiče dugoročnih benefita. Kad kažem vežbe snage, ne mislim na vežbe sa sopstvenom težinom već na vežbe s opterećenjem tj. tegove.

I obavezno vežbaj core (stomak, leđa, zadnjicu) par puta nedeljno. To možeš i kod kuće, sa trakama ili bez. Treba ti samo dobra podloga za jogu. Kad je core jak, sve druge vežbe rade se mnogo lakše. Ako te zanima koje core vežbe ja najviše volim, mogu i o tome, ovaj link za početak ima super predloge.
https://www.self.com/gallery/core-exercises-top-trainers-swear-by

I čitaj Nadu fitt ako je već ne čitaš.  :)
https://fitt.rs/

Dacko

Ako si se stvarno ubucila ko što kažeš, najbolje je da kreneš sa pilatesom ili stepom jer ćeš tako moći da polako stičeš mišiće i kondiciju a da se ne demorališeš ili povrediš kao što bi mogla ako odmah kreneš s nekom težom varijantom, na koju je poželjno da pređeš tek kad malo ojačaš stomak i leđa. Vidim na sajtu Fitpasa da pilates imaju maltene na svakom ćošku, pa prosto izaberi gde je najprovetrenija sala ili najsimpatičnija ekipa.

maxic

Ja bih dodala, ishrana je opak kljucna u svemu.
Takodje bih preporucila grupni fitnes u pocetku, ali mores polako i teretanu ( sprave i tegole) da uvodis. Imas na netu milionblogova i planova sta da radis.
Najvaznije je da nadjes nesto sto ti se makar malo dopada, kod mene su to bili ljudi u mojoj teretani, da zelis da ides.
Takodje meni je bilo vazno da idem u isto vrijeme svaki dan. ORilo gorilo, ja sam tamo u9;30. Dok sam se vodlila omiljenim trenerima ili muzikom nije islo. To da ti bude prioritet.
Ako mozes smanji UH na minimum , to ce ti biti odlican kickstart a kad kreng i ti ces radije ici i pridrazavati se svega
Anya 3-26-04
Milosh 12-31-05
Marko 8-3-07

Lani

Ona je ishranu solidno korigovala koliko shvatam, samo nek se drži toga i neka sve predano upisuje za početak.
To merenje i upisivanje je bitno. Nekako se lakše disciplinuješ. A nisam za to da se UH smanjuju na minimum, doduše ja to i ne mogu jer su mi svi treninzi dosta zahtevni fizički pa mi treba "gorivo".

stacka

Dacko, kako si politički korektna :lol:  :kiss1: Nisam se ubucila, no sam se usvinjila, kratko i jasno.
Pre 20 dana sam imala 18 kg više u odnosu na kilažu koju sam imala pre nego sto sam prvi put zatrudnela. Iskreno, ta cifra mi i nije više cilj, verujem da bih u ovim godinama sa tom kilažom izgledala bolesno (a zapravo i jesam izgledala pre 2 godine kad sam imala one zdravstvene probleme sa zanošenjem i vrtoglavicom), ali 13-15 kg bi moralo da ode dole.
Ne planiram da ih skinem u roku od 2-3 meseca, prosto nisam ih za toliko vremena ni nabacila, ali bih se jako obradovala ako do sredine juna kada budemo išli na more skinem bar 8.

Lani, MFP mi je za dnevni unos dao 1360 kcal.
Sto se makrosa tiče - pokušavam i njih da ispratim, ali tu se baš mučim, iskreno. Proteini mi budu tu negde ali koliko god vodila računa prebacim procenat masti :crycry:

Otkrila sam listajući ove centre na Fit passu da izgleda postoji sasvim solidna teretana, tj. fitness centar sa moje strane mosta, koja btw. nudi i taj Les Mills program, pored aerobika i pilatesa, pa je moguće da ću za početak overiti baš nju.

Super što si pomenula Nadu Fitt. Zapratila sam je na instagramu, kao i Jekku sa Ana foruma. Čak sam razmišljala i da uplatim kod Nade onaj Fitness izazov 28 dana i/ili ebook sa receptima ali nisam sigurna koliko mi se isplati.
Još uvek razmišljam i vagam za i protiv. Predložila sam jednoj koleginici da uplatimo tu knjižicu po pola ali mislim da se na kraju samo uvredila što uopšte smatram da joj treba tako nešto :girl_haha: a zaista sam imala dobru nameru. :girl_haha:
Aleksa - 22.12.2006.
Maša - 7.6.2010.

Lani

Šta imaš od LM treninga u toj teretani?

Ako vež znaš da su ti masti najproblematičniji među makrosima, razlog više da malo podigneš unos UH a smanjiš unos masti.

stacka

Lani, nemam pojma, iskreno :-[
Tek ću da zovem pa da proverim.
Evo, ovo stoji na sajtu
http://www.octagon.rs/programi/les-mills.html
ali mislim da su ovo neke uopštene stvari, ne piše ništa konkretno.
Aleksa - 22.12.2006.
Maša - 7.6.2010.

Lani

Čudno mi je da ništa ne piše a i nema ih na LM sajtu na spisku klubova sa licencom... :think:
U svakom slučaju, prošetaj se pa vidi šta sve nude.

stacka

U subotu idem posle frizera da preuzmem karticu pa cu mozda taman iskoristiti priliku i da odem do te teretane pa cu da vidim na licu mesta sta kad i kako nude.
Juce keva pravila galete, navalila da uzmem, umalo se ne posvadjasmo :lol: Odolela sam :diva:
Mada, generalno kao da sam prezupcila u glavi, tri nedelje mi organizam nista slatko nije pozeleo da uzme a nije da sam bila bez iskusenja.
Aleksa - 22.12.2006.
Maša - 7.6.2010.

disco2000

:bighug: Ne znam ništa, ali planiram da se u nekom narednom periodu vratim, nakon godinu dana pauze. Pilates, joga i hodanje su moj izbor.

emge

Quote from: stacka on March 21, 2019, 11:18:23 AM
Juce keva pravila galete, navalila da uzmem, umalo se ne posvadjasmo :lol: Odolela sam :diva:

ovo je najhore kod kilaže... još kad kažu "ajde od sjutra ćeš", "pa ja se mučila"... baš je nezgodno, a ne kapiraju da je malo potrebno da ode mast u propast :crycry:

Lani

Ja se uopšte ne obazirem na to da li će neko da se uvredi što neću da uzmem kolač ili šta već. Ma ni najmanje.
A na to ja se mučila ima odgovor: Mučim se i ja da održim ovu liniju.  ;D :girl_haha: