Main Menu

Nacionalna i verska obelezja

Started by Blue, September 18, 2009, 08:31:43 PM

Previous topic - Next topic

:ph34r:

Quote from: Blue on September 18, 2009, 09:35:41 PM
Prilicno su svi jednoglasni do sada  :ces:

Ali to mi nekako ne odslikava realnu situaciju, medju populacijom...


Vjerujem da ovi sto preferiraju nacionalna obeljezja slabije koriste internet :-X.. losa im konekcija :D

Blue

#16
Quote from: AnaK on September 18, 2009, 09:51:48 PM
Tvoja Srbija i moja Srbija nisu iste :)
Krst je krst, simbol hrišćanstva, i ja sam ga više viđala na Italijanima nego Srbima.
Brojanice su mnogima ili modni detalj, ili drage uspomene. Mislim da su definitivno 'prerasle' religijsku funkciju.
Mislim da opanke i šajkaču više ni među prodavcima na pijaci ne viđam. Jedino na TVu, u prilozima sa nekih čuka.

Pogresno shvaceno, ili ja ne razumem direktnu vezu sa mojim postom. Ogradila sam se u pocetku da nemam nameru da pisem samo o tome kako je u Srbiji ili na Balkanu, a primere sa tih prostora sam navela iskljucivo ilustracije radi (cak mislim da sam navela vise primera izvan Srbije), jer sustinski to nema veze sto se mene tice (meni je recimo percepcija ogrlice sa orlom ista, bez obzira koja je vrsta orla u pitanju, tj. koju naciju orao simbolise). Takodje su sajkaca i opanci u mom poslednjem komentaru bili samo primer (metafora, a ne bukvalno - mada sam imala priliku da vidim i to u inostranstvu).

Tako i ja recimo od rodjenja u kuci imam neku ikonu, ispred koje se niko nikada nije prekrstio, pa je smatram vise slikom, nego religioznim obelezjem. Funkcija u nasoj kuci joj je bila vise dekorativna i zaista mi je draga i sada.

Krst koji sam navela kao primer mi je pao na pamet ne zato sto sam videla nekog u Srbiji da ga preupadljivo nosi. Naprotiv, u Srbiji skoro nikada ni ne vidjam ljude koji nose upadljive krstove oko vrata. Nego pre par dana sam bila na nekom veoma bitnom sastanku sa koleginicom koja je stranac i za koju ne znam da li je religiozna (ali pretpostavljam da nije). Nosila je veoma upadljiv privezak sa velikim krstom, koji je meni licno delovao potpuno neprikladno (zato se i preispitujem imam li ja pravo na to da mi deluje neprikladno, ili ne).

U sustini, tema ni nije neka dubokoumna, ali razmisljala sam dosta o tome, pa me je zanimalo da podelim i da cujem i misljenja/utiske iz drugih sredina, ali i obrazlozenja ljudi koji misle drugacije.
Sorry but you are not allowed to view spoiler contents.

chokoladica

Mozda sam ja u tripu, ali nije mi isto kad jedan Srbin koristi nacionalna obelezja i recimo Portugalac (ajde oni su vec pominjani). Pitam se zasto je to tako  :lol: Ja imam predrasude prema ljudima koji na taj nacin izrazavaju patriotizam. Ustvari, ja nisam sigurna da vise uopste znam sta je patriotizam. Ljubav prema domovini? I sto mi sad trebaju nacionalana obelezja da bih dokazala da sam patriota? Meni ne trebaju. Nisam sigurna ni da bih bilo sta nosila da ne zivim u Srbiji.

AnaK

Nevela si da viđaš puno ljudi koji nose. Mislim da je i krst, kao i brojanica, u mnogim slučajevima 'modni detalj'. Najveći krst sam videla u nekom Madoninom spotu. Navela si, takođe, da kad vidiš u Srbiji nekoga sa šajkačom i u opancima... a ja takve osobe ne viđam. Ali stvarno. A svako jutro se vozim GSPom sa radničkom klasom, u cik zore. Dakle, ne živim u nekom 'haj' okruženju.

Ukratko, nisam primetila to o čemu ti pričaš. Meni su odgovori na ovoj temi realna slika onoga što me okružuje (u širem smislu). A ti tvrdiš da ne odgovaraju situaciji na terenu. Zato i rekoh da nam Srbija, očigledno, nije ista  :innocent:
Janko 23.7.2002.

cici

Quote from: :ph34r: on September 18, 2009, 10:19:24 PM
Vjerujem da ovi sto preferiraju nacionalna obeljezja slabije koriste internet :-X.. losa im konekcija :D
:rofl:


chokoladica

Quote from: Blue on September 18, 2009, 10:21:09 PM

. Nego pre par dana sam bila na nekom veoma bitnom sastanku sa koleginicom koja je stranac i za koju ne znam da li je religiozna (ali pretpostavljam da nije). Nosila je veoma upadljiv privezak sa velikim krstom, koji je meni licno delovao potpuno neprikladno (zato se i preispitujem imam li ja pravo na to da mi deluje neprikladno, ili ne).
Ja imam jedan zlatan krst (nije mali,nije veliki , recimo srednje velicine :lol: ). I nosila sam ga, iz jednog najprostijeg razloga. Zlatan je. I dobro je legao na ogrlicu koju imam. Nista manje- nista vise. Mozda je i koleginica u tom fazonu. Da ne ulazimo u ispravnost svega toga, naravno, sigurna sam da u ocima mnogih to nije ispravno  :lol:

maripoza

Ne vidim ja tu nista sto je ispravno ili neispravno. Meni je to cisto stvar estetike. A naravno da svako ima prava da se "kiti" cime zeli. (Osim u situacijama kada dress code propisuje drugacije. :lol:)

A cinjenica je da ljudi koji ne zive u svojoj zemlj, kao i oni koji zive u multinacionalnim sredinama imaju vecu potrebu da isticu ta obelezja od onih koji u svojoj otadzbini zive. Verovatno im je to izraz veze sa korenima, posledica neke nostalgije....otkud znam.
Old enough to know better, but too young to care.

Xe

Quote from: AnaK on September 18, 2009, 10:25:41 PM
Navela si, takođe, da kad vidiš u Srbiji nekoga sa šajkačom i u opancima...
Ja vidjam ponekad na pijaci, i sva se razdusevim, jer me podsecaju na detinjstvo  :girl_in_love: na Kopaoniku.

Ovde ima ljudi koji nose nosnje, Slovakinje, na primer, ali sve redje. A subare nose zimi ovi prodavci na pijaci zato sto dobro greju. Ali nema veze s nacijom, nose i Srbi i Madjari podjednako.
Mada je Madjara ovde sve manje i manje. Na to me podseti samo kad cujem madjarski u autobusu pa shvatim da su prosli meseci od poslednjeg puta...

I tako, odo' ja u off...
http://mojetvoko.wordpress.com/
moram ovo da loliram by MissL

Glitter

ne brini xe, videces dovoljno madjara kad odemo na ekskurziju  :lol:

Xe

Quote from: Glitter on September 18, 2009, 10:41:50 PM
ne brini xe, videces dovoljno madjara kad odemo na ekskurziju  :lol:
:good:
I Madjarica, ako cemo da budemo politicki korektni  :lol:
http://mojetvoko.wordpress.com/
moram ovo da loliram by MissL

Blue

Quote from: Xe on September 18, 2009, 10:37:43 PM
Ja vidjam ponekad na pijaci, i sva se razdusevim, jer me podsecaju na detinjstvo  :girl_in_love: na Kopaoniku.

I meni je to skroz simpaticno i podseca me na detinjstvo :girl_in_love:, mada ne bih recimo pristala da izadjem na dejt sa muskarcem koji je tako obucen u svakodnevnom zivotu  :lol:

Maripoza, u pravu si da se to svodi na pitanje estetike i ukusa i da nema temelja razgovoru o ispravnosti, jer svakome je ispravnije ono sto mu je po ukusu, karakteru ili pripadnosti blize. Ja sam svesna da je moguce da nije ok sto sam dozvolila sebi da pomislim da je neprikladno nositi onoliki krst na sastanku (kao ona moja koleginica) ili da je neprikladno sto neka tamo ministarka nosi upadljivu brojanicu. To jest, ovom temom se i preispitujem.

Ali generalno volim da razmisljam o tako nekim temama i pitanjima na koje ispravnog odgovora zapravo ni nema :crazy:
Sorry but you are not allowed to view spoiler contents.

Dawn


Blue

Quote from: Xe on September 18, 2009, 10:37:43 PM
Mada je Madjara ovde sve manje i manje. Na to me podseti samo kad cujem madjarski u autobusu pa shvatim da su prosli meseci od poslednjeg puta...

A zasto ih je sve manje i manje  :ces:

Nizak prirodni prirastaj ili se sele u Madjarsku?
Sorry but you are not allowed to view spoiler contents.


Glitter

Quote from: Xe on September 18, 2009, 10:46:11 PM
:good:
I Madjarica, ako cemo da budemo politicki korektni  :lol:
muske necemo da vodimo tako da nema potreba za korektnoscu ovaj put  :lol: