Moja Mansarda

SOBICE => Radionica => Topic started by: janavi on December 06, 2009, 01:05:49 PM

Title: Potrošnja struje
Post by: janavi on December 06, 2009, 01:05:49 PM
koliko plaćate struju mesečno? koliko po članu? ili koliko po kvadratnom metru, ako se grejete?

nisam delila još to, mogu kasnije

mi se grejemo na struju (za sad 1TA i 2 norvežanina), i zimi najveći račun bude oko 90€, leti oko 20.

krenula je neka priča povodom mašine za sušenje, meni se čini da ona troši puno struje, pa je zimi ne uključujem baš često

inače ne kuvam, osim viknedom, i neka 'instant' klopa koja bude brzinski gotova
rernu slabo uključujem  mislim da ona troši najviše
ne peglam, ama baš ništa (možda 10 puta godišnje izvadim peglu, za neke košuljice, ili lanene pantalonice)

bojler mi je uključen stalno, imam izvedenu toplu vodu iz bojlera u kupatilu i do kuhinje, mada je tamo retko koristim
mašina za sudove radi u proseku svaki drugi dan
za veš svaki dan, nekad i po dve (nikad na temp višoj od 60 stepeni, i uvek neki kraći ekonomični programi)

a vi kako 'te? ;)
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: AnaK on December 06, 2009, 01:12:58 PM
Mi se ne grejemo na struju, moram da pogledam račune  :-[ Mnogo me zanima šta koliko troši, tipa pegla, ringla, rerna... Imamo li negde neku tabelu?
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Xe on December 06, 2009, 01:22:32 PM
Oko 1500 mesecno. Peremo kao za svadbu, svaki dan kompletna garderoba za nas dvoje plus njegova dvostruka preobuka kad se vrati s planinarenje, plus zilion peskira. Masinu uglavnom ukljucujem nocu, ali kad zatreba, radi i preko dana.
Frizider, zamrzivac, bojler ukljucujemo po potrebi za sada, onaj mali za sudove ukljucujem jednom mesecno, cisto da ne crkne, masinu za sudove ukljucujem u proseku svaki drugi dan.
Kad kuvam, koristim sudove sa debelim dnom, pa stedim struju, mada cesto ukljucujem rernu. Ali, to je kad kuvam  :lol: tj. retko.
Kompjuter je skoro stalno ukljucen, a popodne i uvece i onaj drugi. I TV je ukljucen dokle god sam budna (profesionalna deformacija), pretpostavljam da to vuce najvise struje.
I, da. Od pre nekog vremena MM ostavlja ukljuceno svetlo u kuhinji, doduse, ono malo na aspiratoru, ali ipak.
Stedljivu sijalicu za sada imam samo u kupatilu, planiram da postavim i u druge prostorje, ali kad vidim cime cu da zamenim ove glupe plafonjere.
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Saska on December 06, 2009, 01:22:35 PM
Quote from: janavi on December 06, 2009, 01:05:49 PM
za veš svaki dan, nekad i po dve (nikad na temp višoj od 60 stepeni, i uvek neki kraći ekonomični programi)

a vi kako 'te? ;)

U jeee, nas cetvoro ne uspevamo da napunimo masinu za ves svaki dan.
Mi placamo oko 3000, ne grejemo se na struju, bojler iskljucujem cim se napuni, otkako je vrisnuo termostat, pa zamalo da nam eksplodira, masina za sudove 1-2 puta dnevno, pegla jednom u mesec dana, kuvamo svaki dan, bar vodu i sos za spagete, rerna isto par puta nedeljno - za dorucak za ove moje skolarce, i tako.

Sad sam pogledala poslednji racun, usli smo malo u plavo, i svi kW su nam iz skupe tarife
zelena 405 kW skupe i 50 jeftine
plava  85 skupe i 10 jeftine

Izgleda da bas ne vodim racuna o jeftinoj tarifi. :-[
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: cici on December 06, 2009, 01:38:49 PM
:crycry:
Kod nas je malo komplikovaniji slučaj.I biće duži post :D Plaćali smo struju oko 2200 dinara, redovno plaćamo.Letos skoro ceo jul i ceo avgust nismo bili kod kuće stigao je račun na 1800.Samo je frižider radio.Onda nam je stigao neki račun u septembru ispravljen sa dugom od skoro 28000 dinara.Kad u nesvest nisam pala.Unazad za 15 meseci svaki račun je bio ispravljen, ispada kao da samo sami odredjivali koliko plaćamo.MM je išao na 3-4 mesta da se žali.Rekli su mu da nam je promenjen strujomer jer je bio neispravan, mi o tome nismo obavešteni.I to samo nama od 10 stanova u zgradi.Posle ne znam koliko peripetija dug nam je smanjen uz obrazloženje da nam je učinjeno :blink: I da je trebao biti mnogo veći.Sledeći stiže na 3600, a onaj posle njega na skoro 5000.Pri tom sve isto radi kao i uvek.

Ne peglam svaki dan, ali ako se uzme neki prosek možda je to sat svaki dan.Kad pečem neko testo ili kolače.Ne peglam svaki dan, možda tri puta nedeljno maksimum po dva sata.Mašina za veš i sudove uglavnom radi kad je jeftinija struja.Imamo centralno grejanje.Bojler u kupatilu radi noću i ponekad danju po sat-dva.Frižider i mali bojler rade stalno.
Kako je moguće da od računa 2200 dodje na 5000 uz istu protrošnju?Oni kažu da nam je strujomer promnjen jer nam nije obračunavana jedna tarifa i posle kad sam pogledala nije bila obračunavana ali ne na svakom računu.

Zanima i mene potrošnja kućnih aparata.
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Dusica on December 06, 2009, 01:56:43 PM
Oko 4.500 hiljade u zimskom periodu. U jednoj prostoriji TA, u drugoj mermoterm od 1kw. Bojler je ukljucen non stop, masina radi skoro svaki dan, ne peglam, nemam masinu za sudove. Jedino ne znam koliki je potrosac kompjuter, tv..jer je to ukljuceno 24 sata.
Sve u svemu meni je mnogo, plus sto oni znaju da ocitaju ko zna sta pa stigne ponekad i neka kamata na ne znam sta.
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: janavi on December 06, 2009, 02:02:23 PM
e da, ikod mene komp i tv ceo dan, komp nekad i ne gasim

saška, pa ne znam kako ne napunite mašinu
ja doduše retko perem punu, imam utisak da se bolje opere
šarenog veša ima svaki dan mašina, ili u 3 dana dve mašine
peškiri i sitni beli bude dve nedeljno
posteljina jednom nedeljno 1 dupli+jedan običan krevet
ona radi uvek po skupoj, tek ponekad ujutru po jeftinoj

stvarno mi svaki dan radi mašina :-[

imam 3 prostorije koje se greju
kupatilo ne grejem, osim za vreme kupanja kvarcnom iznad vrata

poslednji račun,  za oktobar (2.10-5.11) je 4700
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: cici on December 06, 2009, 02:09:47 PM
Meni ovo nije jasno, grejete se na struju a meni račun veći :wall:
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: janavi on December 06, 2009, 02:12:55 PM
Quote from: cici on December 06, 2009, 02:09:47 PM
Meni ovo nije jasno, grejete se na struju a meni račun veći :wall:
rerna i pegla su najveći potrošači, apsolutno
ja peglu nikad, a rernu možda jednom nedeljno ili jednom u dve nedelje

kao i preraspodela na jeftinu i skupu
TA troši isključivo jeftinu
a kad nisam tu, spustim temp na norvežanima na 17, kad smo tu, onda 23
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: maripoza on December 06, 2009, 02:15:24 PM
Najveci potrosaci struje (pored grejanja na struju) su oni koji zahtevaju zagrevanje: bojler, rerna (sporet uopste), pegla..... potom idu frizider i zamrzivac, a i masine za pranje i susenje vesa, kao i masina za sudove su takodje veliki potrosaci. TV, kompjuter, punjaci za razne aparate trose najmanje.

Medjutim, sve zavisi od toga kakav aparat imate. Znate da se masine dele na klase i da od toga zavisi koliko ce struje da trose (na sta mnogi ljudi ne obracaju paznju kada ih kupuju). Sto se kompjutera tice, i oni (sto su noviji) trose sve vise i vise struje jer jaca masina zahteva jace napajanje da bi radila.

Moram proveriti koliki mi je racun bez grejanja (gradskog), ali se secam da nam je, kada smo se tek uselili, bio veci nego racun mojih roditelja. Nas stan jeste veci, medjutim, mi tada nismo imali nista osim frizidera, bojlera, TV-a, kompjutera i resoa na kom se kuvala samo kafa. A kod mojih se tada trosilo duplo jer se tamo kuvalo i za nas, prao se i peglao i nas ves itd. I potpuno mi je bilo nelogicno sto je odnos izmedju racuna bio takav.
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: cici on December 06, 2009, 02:19:36 PM
Quote from: janavi on December 06, 2009, 02:12:55 PM
rerna i pegla su najveći potrošači, apsolutno
ja peglu nikad, a rernu možda jednom nedeljno ili jednom u dve nedelje
Znam ali ne koristim svaki dan.Mogla bih da zapisujem koliko nedeljno sati koristim.
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Deda on December 06, 2009, 02:19:48 PM
Kod nas je komplikovano...3 domacinstva na 1 strujomer...
Procenila sam da trosimo oko 1500  :D
Grejemo se na gas, voda na gas, 1 nedeljno masina za susenje , najvise 2- masina za pranje vesa svaki dan, za sudove 3-4 puta nedeljno....
Malo sam se preracunala a  :crazy: :crazy:?
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: cici on December 06, 2009, 02:22:16 PM
Ti gasna briši odav'le :D
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Deda on December 06, 2009, 02:28:56 PM
Moram da se pohvalim da smo konacno odrdili merac za gas i da smo ovaj mesec potrosili gasa 3300 dinara.
Napokon se ne nerviram sto komsije idu u bratelama i suse kosu prirodno  :clap:
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: janavi on December 06, 2009, 02:34:24 PM
što se aparata tiče, što je stariji troši više struje
ja znam da je moja keva imala vidnu promenu u visini računa, kad je prošle godina kupila novi frižider+zamrzivač

moj je star oko 5 godina, i u uputstvu piše da troši oko 400W dnevno, meni je to nepojmljivo malo

sa druge strane, napajanje kompa je oko 400-500 W na sat
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Xe on December 06, 2009, 02:35:29 PM
Dedo, a ko ce komsijama da doplati razliku? :D
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Deda on December 06, 2009, 02:40:44 PM
Quote from: Xe on December 06, 2009, 02:35:29 PM
Dedo, a ko ce komsijama da doplati razliku? :D
Racune placamo mi i sveki , oni ne placaju nista.
Mene ne boli ni najmanje sto im oni placaju-ja ne volim da zivim ko parazit. ]
A njima nije krivo jer time placaju njihovo zivljenje u kuci posto im je neopisivo bitno da svi zivimo pod istim krovom.
Ne mogu da gresim dusu- nece ni od nas da uzmu pare  sto ja ne dozvoljavam.
Potpuni smo ludaci- svako na svoj nacin  :fool:
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: NenaS on December 06, 2009, 03:25:08 PM
Zadnji racun oko 4800. U dve decije sobe dve male TA od po 2.5kW, u dnevnoj klima ujutro - dok ne pocne grejanje da radi.  Bojler radi non-stop, masina za ves 1-2 dnevno, masina za sudje 2-3 dnevno, frizider. Kompjuter nekad gasim, nekad ne - ako Ana nesto skida. TV radi od ujutro do kasno uvece. Ne peglam osim ako bas moram. Kuvam svaki dan, rerna radi isto svaki ili svaki drugi dan. Po tome ispada da stvarno malo trosimo? :ces: Grejemo se na centralno - drva i ugalj.
Posto imam nameru da masinu za pranje i buducu masinu za susenje smestim u prizemlje preuzecu i te racune - pa cu tacno znati koliko trose.
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Glitter on December 06, 2009, 03:59:23 PM
trenutna situacija je da nam je racn za struju 2500 sa pretplatom
rerna radi 3-4 dana u nedelji oko sat vremena, bojler je non stop ukljucen, mali bojler radi pre pranja sudova, frizider sa komorom, komp, kuvam na plin, peglam povremeno  :D
ves masina radi 3-4 puta nedeljno
leti koristimo klimu, ali redje rernu
nadam se da mi se sa upotreba masine za sudove nece drasticno promeniti racun


u prvom stanu u kom smo bili a gde se struja zaracunavala po nekoj srednjoj ceni (ziveli smo u stanu na spratu, gazde ispod, a u podrumu jos neki studenti) trosili smo 3000 dinara na ves masinu i bojler i rernu, dok nismo pozvali elektricara koji je rekao da je neki sraf na strujomeru olabavljen i da  se tako strujomer obracunava brze (strujomer nije bio bazdaren u epsu nego neki stari kontrolni)
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Tchi on December 06, 2009, 05:37:56 PM
Quote from: AnaK on December 06, 2009, 01:12:58 PM
Mi se ne grejemo na struju, moram da pogledam račune  :-[ Mnogo me zanima šta koliko troši, tipa pegla, ringla, rerna... Imamo li negde neku tabelu?
ovo je tabela po kojoj ja radim prognozu potrosnje, mozda nije detaljna i najtacnija jer mi je bitna samo sumarna cifra od 7000 kWh po domacinstvu
(https://www.mojamansarda.com/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi170.photobucket.com%2Falbums%2Fu253%2Ftijanajanjic%2Funtitled.jpg&hash=81a2d7558f8cca307f94b565fb671f6c962dc157)
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Tchi on December 06, 2009, 05:38:38 PM
slabo se vidi, radila sam print screen iz worda ne znam drugacije
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: janavi on December 06, 2009, 05:47:20 PM
vidi se odlično, na klik se dobija veća slika
hvala
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: janavi on December 06, 2009, 05:49:04 PM
ja sad proveravala moje godišnje potrošnje (imam sve u excelu ;) )
od 10000 do 11000 :nesvest:
60kvm
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Tchi on December 06, 2009, 05:59:12 PM
ali ti imas i grejanje, 7000 je samo tzv. potrosnja za ostale namene, bez grejanja
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: janavi on December 06, 2009, 06:01:02 PM
Quote from: Tchi on December 06, 2009, 05:59:12 PM
ali ti imas i grejanje, 7000 je samo tzv. potrosnja za ostale namene, bez grejanja
aaa, pa ja pročitah onda pogrešno tu tvoju tabelu :-[ :-X
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Tchi on December 06, 2009, 06:02:04 PM
nisam je ja pravila, samo je ubacujemo u svaku studiju, a jeste malo nepregledna
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: janavi on December 06, 2009, 06:08:28 PM
pravo da ti kažem, ja malo preračunavala, i ispada da je prilično dobra procena
sabirala sebi stavke iz tvoje tabele (to je sad tvoja tabela, nema ti druge, ko god da je pravio :girl_haha:), i došla negde do oko 5500kWh godišnje, bez grejanja, što onda znači da trošim malo manje od 6000 ali vrlo blizu toliko za grejanje

:flower:
baš mi se dopada tabela :clap:
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Tchi on December 06, 2009, 06:16:14 PM
e bas mi drago...i ja malo da pogledam posao sad kako mi se blizi  :crycry:
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: pra-sence on December 06, 2009, 08:29:57 PM
Zimi izmedju 4 i 5 hiljada,leti oko 1500 din.Imamo etazno grejanje, znaci na struju. Grejanje palimo uglavnom predvece,bojler je ukljucen uglavnom preko noci.Masina radi recimo svaki drugi,treci dan 2 puta od cega je jedan program iskuvavanje znaci 95 stepeni.Dok LJ nije bio tu masinu sam palila iskljucivo kad je jeftina struja ali sad ne mogu posto nam stoji u kuhinji pa mu je preglasna. Rernu retko kad palim,ne kuvam svaki dan tako da....eto. Zaboravila sam da kazem da u kuhinji imam protocni bojler.
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Pepi on December 06, 2009, 08:42:03 PM
Dok smo bili u Mirijevu nikada nismo platili manje od 2000 za struju, a nismo se grajli, samo potrošnja aparata.
Ovde su nam računi od 500-850 dinara, zavisi koliko često uključujem rernu.
Bojler nam je na gas, kao i grejanje.
Mašina radi svaki drugi dan, nekad i češće, zavisi da li smo sami ili imamo nekog u gostima (posteljina, peškiri).Uključujem je uglavnom noću, mada se desi da radi i po skupoj struji.Ne perem na više od 65 stepeni.
Imamo zamrzivač i frižider, rerna radi nekoliko puta nedeljno, mini pekara takođe. Tv radi celo popodne do ponoći.
peglam dva-tri puta nedeljno po dva sata.
Imamo samo štedljive sijalice.
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Pepi on December 06, 2009, 08:44:22 PM
I da, kuvam na plin  :)
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: janavi on December 06, 2009, 08:48:22 PM
da ne zaboravimo da postoje i oni neki fiksni troškovi (instalisana snaga i još nešto - meni je samo to oko 400din)
pepi, tebi je onda to 500 bez pretplate?
ja pišem uvek sve zajedno, pa to onda ne bi moglo da bude tako

moja keva je sama, baš pazi, ima centralno, i plaća uvek oko 1200-1500, i ne preteruje sa kuvanjem
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: AnaK on December 06, 2009, 08:55:08 PM
Na sajtu EDB-a (http://www.edb.co.yu/glavna.htm) imaju savete potrošačima. Ne može da se iskopira :( Ukratko:

- tokom zime TA peć, pri racionalnom korišćenju, potroši oko 60% el. energije jednog domaćinstva
- oko 15% troši bojler u kupatilu
- oko 6% kuhinjski protočni bojler sa mašinom za sudove
- oko 3% osvetljenje
- oko 3% frižider
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Pepi on December 06, 2009, 09:07:59 PM
Quote from: janavi on December 06, 2009, 08:48:22 PM
pepi, tebi je onda to 500 bez pretplate?

Da, ne plaćamo pretplatu, to plaća gazda, pošto je sve na jednom strujomeru, mi samo imamo kontrolni sat.
Mi smo se preporodili otako smo se preselili, u mirijevu su nam računi uvek bili oko 10000 hiljada (infostan, struja, telefon, kablovska) a ovde smo u junu, julu, avgustu i septembru, dok nije počelo grejanje plaćali od 1500 do 2000 (plin, struja, telefon). Ne plaćamo kao što rekoh pretplatu i kablovsku, oba plaća gazda. ovog meseca, sa grejanjem, očekujem da ukuppno platim oko 5500.
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: janavi on December 06, 2009, 09:11:27 PM
da da sad kapiram :)

ja ne smem ni da saberem sve
doduše meni je telefon 230 din, ne prelazim broj impulsa pretplate, kaže moja kuma da mi zmija živi na telefonu, šta ću kad sa svima važnima imam net vezu, ostaje mi samo keva, a ona regularno zove svaki dan :rofl:

sabrah ipak, ispalo je oko 10000  :mrgreen:
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Unabebili on December 06, 2009, 09:13:11 PM
izmedju 2 i 3000 dinara, kako koji mesec

bojler je upaljen stalno u kupatlu, u kuhini protocni, ali mi se cini da ja ceo dan perem sudove  :wall: )
masina za ves - bar 4 x nedeljno
kuva se svaki dan, kolaci se peku 2-3 x nedeljno, dakle i rerna radi cesto
klimu leti ne gasimo ( posledni sprat, zapadna strana  :girl_sad:)
peglam 2 x mesecno, ali sastavim tad ceo dan  :-[
TV i komp se gasi samo nocu

imam CG ( sto ne platim na mostu, platim na cupriji 12 x 5000 za infostan)

Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Tchi on December 06, 2009, 10:01:23 PM
Quote from: janavi on December 06, 2009, 09:11:27 PM
ja ne smem ni da saberem sve
ja ne smem da izgovorim naglas  :wall:
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Glitter on December 06, 2009, 10:09:11 PM
ako se sabira ono iz prve kolone onda oko 2700 godisnje
ako se nesto dodaje i iz druge onda nUmem da sracunam  :crazy:
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Dawn on December 06, 2009, 10:22:34 PM
5200 ovog meseca, ali nama klima radi 18-20 sati dnevno dok ne krene debeli minus :) Osim toga, imamo i jedan računar koji se skoro nikada ne gasi. :crazy:
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Nanny Ogg on December 06, 2009, 10:28:59 PM
Leti oko 1500, zimi i do 7-8000  :crycry:

Grejemo se na norvezane, al ih ne gasimo od oktobra do aprila  :girl_haha:

Masine za ves i sudje rade svakodnevno, peglam, koristim rernu vrlo cesto, kompjuter gasimo kad nam pored njega postane vrucina  :girl_haha:

Vodim racuna o tarifama, gledam da bojler i masine ukljucujem kad je jeftino, svetlo manijakalno gasim po celom stanu, i sve sto uspevam da postignem to je umerena usteda  :crycry:

Pojacali smo termoizolaciju (ugradili nova vrata koja mnogo bolje dihtuju) i nabavljamo stedljive sijalice pa se sve nesto nadam da ce se to odraziti na racune  :think:
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: zelena on December 06, 2009, 11:46:49 PM
Kod nas je struja nevjerovatno skupa.  :crycry: Bas sam nedavno mozgala koji je to veliki potrosac , a da nijesmo upoznati sa njim, okrivila sam TV i kompjuter, iako svi kazu da ne trose mnogo. Ovako, zadnjih par mjeseci, kad nam je kao nesto snizena cijena el. en. racun se krece oko 50 e. Grijemo se na drva, imamo i TA pec, ali ona nije na ovom satu o kome cu pisati, masina za ves takodje nije na njemu. Znaci sijalicna grla,njih 7, od kojih gore 3 po 6-7 h dnevno, jer ja ne podnosim svjetla u svim prostorijama, dalje kompjuter i TV, koji rade po 6-7 h dnevno. Frizider/zamrzivac, kombinovano, naravno radi non stop. Jedan bojler za kupatilo i kuhinju koji se ne gasi. Peglam kad mi zatreba nesto tj par puta mjesecno po par minuta. I to je to, dobro tu i tamo se upalu sitni aparati fen, mikser, muzicki i sl, ali jednom u par dana. Kako mi dolazi ovoliki racun nemam pojma.  :crazy:Pokusala sam da se zalim, kao promijenili mi sat i jos gore, tako da sam odustala.  :lol:
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: kalimero on December 07, 2009, 12:01:23 AM
evo, sad se podsetih, pa pogasih većinu svetala po stanu :wall:

meni je račun za struju oko 2500-3000 mesečno, imamo centralno grejanje, maltene da i ne kuvam, ali rade često obe mašine, mikrotalasna, TV i komp se ne gase, svetla sijaju ko za NG, bojler ne gasim nikad, ni onaj mali u kuhinji....

A svi računi.... uh.... ubi me infostan, preko 5000 svaki mesec.... i kod mene zmija na tlf.... fiksnom, a od skoro i na mobilnom, ne prelazim 1000 :lol: uglavnom, najveći potrošač mi je Bata ... :lol:
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Finalina on December 07, 2009, 01:09:15 AM
letnji racuni su oko 2500, poslednja dva racuna nisam videla ( pogledacu )

sta reci, ja ne znam kako da ustedim struju, ali stvarno ne znam.... pokusala sam vise puta da se presaberem i preorganizujem, pa da samo probam da stedim i da vidim razliku ( tek radi nekih navika ) , ali ne vredi ja to ne umem i ne kopcam koliko mogu da ustedim ukoliko pazim

grejanje nam je centralno,imamo klimu, a sve ostalo radim bez ikakvog vodjenja racuna, oduvek

iskreno, nikada nisam razumela stedljivce struje ( ne racunam one sa elektricnim grejanjem kuca ili velikih stanova, narocito salonskih ) .... radije bih napravila ustedu u benzinu pa se vozila za hiljadu-dve dinara manje kolima , nego sto bih stalno imala na umu sijalice i bojlere ..... negde drugde bih ustinula da ustedim, da bih u kuci bila komotna i neopterecena
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: janavi on December 07, 2009, 07:37:21 AM
mene zanima, ako neko sa CG a ima stan oko 60kvm, možete li da mi napišete koliko vam je sa infostana samo grejanje?
ja sam ubeđena da su norvežani jeftiniji i od cg, a kvalitet grejanja je isti (ako ne i bolji, jer ih uključim na koliko hoću, i kad hoću)
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: kalimero on December 07, 2009, 07:55:51 AM
joj, evo, gledam.... jano, ja sam u 51m2 i grejanje za novembar je bruto 3282,87 ....

a gledam ovaj novi recun za infostan, naplacuju mi odrzavanje lifta 140 din :rofl: a stigla mi i opomena za neplaćene račune :wall:
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: janavi on December 07, 2009, 07:59:37 AM
šta znači bruto? :wall: :rofl:
znači za 60 bi bilo 3862*12meseci=46346
pa kad to podelim na mesece okt-april (7) ispada 6620 mesečno, meni mislim da nije toliko struja za grejanje

al računica posle...
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: kalimero on December 07, 2009, 08:01:21 AM
pa sa PDV ženo :rofl:

Title: Re: Potrošnja struje
Post by: janavi on December 07, 2009, 08:03:47 AM
Quote from: kalimero on December 07, 2009, 08:01:21 AM
pa sa PDV ženo :rofl:


aaaaaaa

još mi je rano, pa sve je bre sa pdv, unosiš pometnju ovako rano :rofl:
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: kalimero on December 07, 2009, 08:07:44 AM
pa, doooobrooooo .... ovde ti ide onaj manji, onaj od 8% :lol:

uhhh, što sam gledala, što sam otvarala račun, sad me u ponedeljak jutro smorila činjenica da dugujem :wall: mislim, znala sam da dugujem, ali sad kad vidim da me "jure" za isti :wall:
hebem ti i krizu i firmu i ...
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: janavi on December 07, 2009, 08:49:56 AM
Quote from: kalimero on December 07, 2009, 08:07:44 AM
pa, doooobrooooo .... ovde ti ide onaj manji, onaj od 8% :lol:
aa, to nije fer, na struju je 18% :lol:
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Gost51 on December 07, 2009, 09:11:02 AM
cca 60 EUR za 2 masine, 3 sporeta, 3 frizidera, 2 zamrzivaca, 2 pegle + yebena pumpa za grijanje, koja trosi trecinu

i, da, 4 televizora :rofl:
2 racunara, od kojih se jadan ne gasi nikad
a posle ovih info danas, bogami hoce

dakle, ne grijemo se na struju, ali zato citavu godinu placamo ugalj i drva na rate po cca 70 EUR (za 2 stana)

kontam sad da i nije bas pretjerano mnogo
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: cici on December 07, 2009, 09:41:15 AM
Quote from: janavi on December 07, 2009, 07:37:21 AM
mene zanima, ako neko sa CG a ima stan oko 60kvm, možete li da mi napišete koliko vam je sa infostana samo grejanje?
ja sam ubeđena da su norvežani jeftiniji i od cg, a kvalitet grejanja je isti (ako ne i bolji, jer ih uključim na koliko hoću, i kad hoću)
64kvm, oktobarski račun je 6705.Od toga je grejanje 3980.Sasvim je solidno grejanje ne dogrevam.Mora se uzeti u obzir i opština na kojoj  živim.
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Margarita on December 07, 2009, 09:52:12 AM
Prosle godine smo punili dve TA peci, a glavno grejanje nam je bila plinska pec. Masine za ves i sudove rade u proseku 6 dana u nedelji. Ves susila malo napolju, malo u masini. Peglanje mozda sat nedeljno, kuvanje malo cesce.
Susilica uvek radi nocu, a ove dve ponekad i po visoj tarifi. Racuni zimo oko 5.000.

Prosli mesec smo se preselili.Grejanje: jedna TA pec, ostalo je slicno, samo sto se ves susi iskljucivo u masini. Cekam racun. :nokti2:

Od ovog meseca startovalo CG, videcemo kako ce proci zima sto se racuna za struju tice.
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: janavi on December 06, 2010, 11:05:52 AM
samo da podignem temu :)
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: cici on December 06, 2010, 11:36:50 AM
Bolje da nisi :crycry:  Više ne znam gde udaram, letos kad nismo bili kod kuće je bilo sa pretplatom 1800 za mesec dana.
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: janavi on December 06, 2010, 11:37:54 AM
to je preeeeviše, što ne zovete da pregledaju strujomer?
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: cici on December 06, 2010, 11:41:44 AM
Zvali smo, i menjali su ga.Rekli su da će biti ok.Sad je zadnji račun 4800.Mašine najčešće uključujem noću, desi se i danju ali to je nekoliko puta mesečno.Za oktobar je bilo negde oko 3000, a sve isto radim.
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: gasha on December 06, 2010, 12:21:16 PM
meni je leti oko 2500, ali trosimo, klima stalno radi, bar ovo leto
ali kuvam na plin i imamo one stedljive sijalice

Zimi , mogo vise trosim, najvise je bilo 11000 , grejemo se na struju, a i rerna se zimi cesto ukljucuje  :baker1:
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: cici on December 06, 2010, 12:24:07 PM
Ne verujem da rerna toliko mnogo struje potroši.Meni je nezamislivo da kad nismo bili kod kuće dodje toliko struje a radi samo frižider.Dodjem možda dva puta da operem veš.
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: gasha on December 06, 2010, 12:29:24 PM
vidi, ja sam cula da postoji nesto kao rezervisana snaga, odnosno da pojedini potrosaci imaju vece kapacitete koji su im dozvoljeni, pa da samim tim to placaju vise, bez obzira koliko trose.
To je vazno ako se grejes na struju, pa stalno zimi trosis, 4000kw na jedan sat, ili vise, onda moras i da imas vecu rezervisanu snagu  :think:
ako neko ima bolje tumacenje , neka objasni , ja sam nekako ovako razumela
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: cici on December 06, 2010, 12:34:04 PM
Ne znam, ne razumem se.Mi imamo centralno grejanje.
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: emge on December 06, 2010, 01:47:06 PM
I nama su računi visoki, mislim oko 4000din, a imamo cg. Mašine mi rade samo noću. Ulazimo i u sledeću tarifu po potrošnji, a nije mi jasno zašto. Jedino nam bojler radi non-stop.
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: cici on December 06, 2010, 01:50:06 PM
Meni radi sam onaj u kuhinji stalno.
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Saska on December 06, 2010, 01:52:59 PM
Quote from: emge on December 06, 2010, 01:47:06 PM
I nama su računi visoki, mislim oko 4000din, a imamo cg. Mašine mi rade samo noću. Ulazimo i u sledeću tarifu po potrošnji, a nije mi jasno zašto. Jedino nam bojler radi non-stop.
nama su jos za oko hiljadu vise, ali to je zato sto masine (ves, sudovi i susenje vesa) rade po danu. i uvek smo u plavoj zoni. tu smo negde, znaci.
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: cici on December 06, 2010, 01:55:36 PM
Quote from: Saska on December 06, 2010, 01:52:59 PM
nama su jos za oko hiljadu vise, ali to je zato sto masine (ves, sudovi i susenje vesa) rade po danu. i uvek smo u plavoj zoni. tu smo negde, znaci.
I kako je to logično, meni nije jasno.Moj račun i tvoj da budu gotovo isti a meni sve radi noću.A mašinu za sušenje ni nemam.
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: emge on December 06, 2010, 01:56:30 PM
Ne znam, kuma mi kaže da je njoj račun oko 2500, ima malo veći stan - ali to nema veze kad grijanje nije na tom računu. Pere sigurno koliko i ja, a kuva više od mene.
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Saska on December 06, 2010, 01:58:01 PM
nema logike, slazem se.
posle cu da nadjem neki racun da prepisem KW
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: cici on December 06, 2010, 01:59:45 PM
Izludjuje me račun za struju.
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: maripoza on December 06, 2010, 02:51:10 PM
Quote from: emge on December 06, 2010, 01:47:06 PM
Jedino nam bojler radi non-stop.
Bojler vise struje trosi ako se iskljucuje/ukljucuje jer onda zagreva ispocetka veliku kolicinu vode. Ovako samo dogreva vodu, pa vuce manje struje. Jedino ako mozes da izvedes da nema nikakve potrebe da ga ukljucujes po danu, vec samo nocu, kad je jeftinija struja, pa da ti tako zagrejana voda bude dovoljna za jedan ceo dan.  Ali, kazu i da dosta zavisi od tipa bojlera, izolacije i toga kako ti je namesten termostat. Jer, i voda koja stoji u bojleru i ne koristi se trpi hladjenje u odredjenoj meri i bojler je dogreva cim temperatura padne ispod one koju predvidja termostat. I onda moze da se desi, ako ti je bojler ceo dan iskljucen, da ti voda npr. uvece ne bude dovoljno topla jer se previse ohladila samo stojeci u bojleru. A kad se bojler ukljuci sam samo da bi dogrejao, on ne zagreva hladnu, nego mlaku vodu, pa samim tim trosi manje struje.

Uglavnom, poenta je u tome da ako u kuci ima vise ljudi i ako se voda troskari po malo tokom dana, vecu ustedu donosi ako je bojler stalno ukljucen. I to ako termostat nije namesten na previsoku temperaturu (da se ne bi stalno ukljucivao usled ovog "prirodnog" hladjenja, kad se voda ne koristi). Ali mislim da sve ovo vezano za bojler ipak ne utice previse na racun za struju.
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Dada on December 06, 2010, 02:56:38 PM
Ja u Pg imam protocni, nisam primijetila da trosi vise struje a fenomenalna je stvar, nista me vise ne izludi nego kad poslije tusiranja zaborave da ukljuce bojler pa treba da cekam >:( I
Sto se tice racuna, imam osjecaj da svugdje potrosnju odredjuju metodom otprilike :hm:
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: maripoza on December 06, 2010, 02:59:54 PM
Ti imas protocnu toplu vodu, koju dobijas takvu, vec zagrejanu. Ne zagreva je tvoj bojler, pa zato ni ne trosi struju na to. Ovi obicni bojleri sami zagrevaju uskladistenu vodu, a zagrevanje vuce struju.
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Dada on December 06, 2010, 03:05:31 PM
Kakvu protocnu toplu vodu? U CG toga nema :lol:
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Glitter on December 06, 2010, 03:10:10 PM
racun oko 3000 dinara...bojler non stop ukljucen, masine za sudove i ves rade nocu, retko kad danju, ali desava se, frizider je kombinovani i tv...u kuci nista vise nemam od kucnih aparata na struju. Kuvam na plin i to me kosta nekih 1000 dinara a boca traje oko 4 meseca, mozda i duze, rerna se retko ukljucuje.
Imam utisak da za ovo malo aparata mnogo placamo... :think:
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: maripoza on December 06, 2010, 03:12:17 PM
Quote from: Dada on December 06, 2010, 03:05:31 PM
Kakvu protocnu toplu vodu? U CG toga nema :lol:
Pa kazes da imas protocni bojler, pa ne moras da zagrevas vodu, tj stalno ima tople, ne moze da se potrosi. To ti je to.
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Dada on December 06, 2010, 03:33:26 PM
Quote from: maripoza on December 06, 2010, 03:12:17 PM
Pa kazes da imas protocni bojler, pa ne moras da zagrevas vodu, tj stalno ima tople, ne moze da se potrosi. To ti je to.

On kad se ukljuci grije vodu velikim naponom struje, trosi struju kao lud ali ja na racunu ne primjecujem, o tome pricam :lol:
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Elanor on December 06, 2010, 03:43:35 PM
ja sam pricala s mamom: ona u beogradu struju + grejanje (centralno) placa vise nego ja ovde struju + gas. uz to, ona nema masinu za sudove + masinu za ves ukljucuje uskljucivo nocu (sto ja ne smem) itd.
zapravo, ono sto sam htela da kazem je da je struja u srbiji skupa, a da je daljinsko grejanje u beogradu bezobrazno-bezobrazno-bezobrazno skupo.
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: maripoza on December 06, 2010, 04:44:42 PM
Quote from: Dada on December 06, 2010, 03:33:26 PM
On kad se ukljuci grije vodu velikim naponom struje, trosi struju kao lud ali ja na racunu ne primjecujem, o tome pricam :lol:


:o Ti ladno koristis taj bojler za kupanje. :lol:  Tu varijantu sam otpisala :lol: jer se takvi bojlercici uglavnom koriste po restoranima, ili u kucnoj varijanti u kujnama, upravo to sto kazes greju vodu u istom momentu....  Pa kad to treba da uradi za kolicinu vode koju trosis na kupanje, to ubi koliko struje odvuce (jos kod vas citav razred :nesvest:  :lol:). Srecna zeno ako ima ko da placa te racune.  :rofl:
Razumele smo se konacno, ali to je najnajskuplja varijanta.
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: AnaK on December 06, 2010, 04:47:23 PM
Ne znam koliko to izađe na mesečnom nivou, budući da mnogo toše ali kratko vreme. Ti bojleri su min 18, a obično 24 KW i problem je sa našim elektoinstalacijama koje uglavnom nisu projektovane za tu snagu.
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Saska on December 06, 2010, 04:50:28 PM
Quote from: Elanor on December 06, 2010, 03:43:35 PM
ja sam pricala s mamom: ona u beogradu struju + grejanje (centralno) placa vise nego ja ovde struju + gas. uz to, ona nema masinu za sudove + masinu za ves ukljucuje uskljucivo nocu (sto ja ne smem) itd.
zapravo, ono sto sam htela da kazem je da je struja u srbiji skupa, a da je daljinsko grejanje u beogradu bezobrazno-bezobrazno-bezobrazno skupo.
nemas pojma, kod nas je sve najjeftinije-kazu cike na tv-ubise se objasnjavajuci :lol:
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Dada on December 06, 2010, 04:53:25 PM
Ja na racunu ne osjetim, placala sam struju koliko i moji  a oni imaju obicni bojler i tada su se grijali na TA (2 peci) a ja 5 francuskih radijatora koje nisam gasila, stan 20 m2 veci od njihovog... ;D I nikad nisam pazila kad sta ukljucujem :-[ Kad sam se pozalila na racun majka samo sto me nije pridavila :lol:
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Dada on December 06, 2010, 04:55:26 PM
Quote from: AnaK on December 06, 2010, 04:47:23 PM
Ne znam koliko to izađe na mesečnom nivou, budući da mnogo toše ali kratko vreme. Ti bojleri su min 18, a obično 24 KW i problem je sa našim elektoinstalacijama koje uglavnom nisu projektovane za tu snagu.

Ja ne znam koliko moj ima KW a brat mi jos putuje pa ne mogu da ga pitam :lol:
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: maripoza on December 06, 2010, 05:06:41 PM
Quote from: Dada on December 06, 2010, 04:53:25 PM
Ja na racunu ne osjetim, placala sam struju koliko i moji  a oni imaju obicni bojler i tada su se grijali na TA (2 peci) a ja 5 francuskih radijatora koje nisam gasila, stan 20 m2 veci od njihovog... ;D I nikad nisam pazila kad sta ukljucujem :-[ Kad sam se pozalila na racun majka samo sto me nije pridavila :lol:
Dado, ti izgleda potvrdjujes onu teoriju sto neko rece da nam svima naplacuju odokativno. :lol:
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Dada on December 06, 2010, 05:07:38 PM
Quote from: maripoza on December 06, 2010, 05:06:41 PM
Dado, ti izgleda potvrdjujes onu teoriju sto neko rece da nam svima naplacuju odokativno. :lol:

To ja i rekoh ;D
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: maripoza on December 06, 2010, 05:17:16 PM
A, vid stvarno, i ti si to istakla. :lol:
Dolazim kod tebe na kupanje, neces ni osetiti na racunu. :rofl:

Ja nema sanse da upratim koliko mi sta trosi, ali se secam da mi je racun za struju, kad smo se tek uselili, i kad nismo imali nista osim frizidera i bojlera, bio isti kao i mojim roditeljima. Kod njih se tad kuvalo i za nas, plus se tamo prao i nas ves, peglale nase stvari itd, a umesto da njihov racun zbog toga bude veci od naseg, bilo maltene identicno. Jeste nas stan veci, ali nije imalo sta da vuce struju ovde, cak nismo imali ni sijalice u svim sobama tada. :lol:
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: rafa on December 07, 2010, 07:17:49 AM
Quote from: Elanor on December 06, 2010, 03:43:35 PM
ja sam pricala s mamom: ona u beogradu struju + grejanje (centralno) placa vise nego ja ovde struju + gas. uz to, ona nema masinu za sudove + masinu za ves ukljucuje uskljucivo nocu (sto ja ne smem) itd.
zapravo, ono sto sam htela da kazem je da je struja u srbiji skupa, a da je daljinsko grejanje u beogradu bezobrazno-bezobrazno-bezobrazno skupo.

Stvarno?
Meni posle ovih kiparskih racuna od kojih mi se zaista place  :crycry: , ovo sve zvuci malo.  :-[
Prosecni dvomesecni racun nije manje od 400 evra, naravno ne grejemo se na struju.
OK, sad smo u kuci ali ni u mnogo manjem stanju nije bilo mnogo manje.

Fascinacija mi je racun za obdaniste za protekla dva meseca, upaljeni stalno jedan frizider, jedan mali zamrzivac i jedan frizidercic za vodu, ujutru pola sata dve-tri sijalice. KLlima nije paljena jer nije bilo potrebe, kuvamo na plin, rernu palimo kad ima nesto na meniju, jednom ili dva puta nedeljno, i to je scve. Racun 520 eura. :blink: Doslo mi je da polupam onaj brojac.
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Elanor on December 07, 2010, 07:34:04 AM
stvarno.
mi poslednje dve godine struju i gas (posle svodjenja na godisnjem nivou) placamo oko 85 eur mesecno, udeo za gas je nesto veci od onog za struju.
moja mama za stan 30 m2 manji od naseg centralno grejanje placa 65 eur, a struju oko 40.

rafo, izgleda da one cike na tv-u o kojima saska prica vas uzimaju za reper.
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: AnaK on January 01, 2011, 05:45:59 PM
Quote from: emge on December 06, 2010, 01:47:06 PM
Ulazimo i u sledeću tarifu po potrošnji, a nije mi jasno zašto. Jedino nam bojler radi non-stop.

Zato što je prva, zelena, baš baš mala - do 350kw za 30 dana:

Quote(zelena - do 350 kWh , plava – od 351 do 1600 kWh i crvena od 1601 kWh).

Nisam našla to ograničenje skupa/jeftina, pa se to ili promenilo ili sam nešto pogrešno razumela.

Sad sam gledala naš poslednji račun - 733kw, odnos skupa:jeftina = 3:1


Title: Re: Potrošnja struje
Post by: janavi on January 01, 2011, 05:50:24 PM
sigurno si pogrešno razumela
ja imam podatke o potrošnji u nekom excel fajlu od dec 2003
i min odnos niže tarife je oko 8%, a najviši oko 60%

od kad imam dva norveška i jednu TA, zimi je oko 50%
poslednji mesec 869kW (54%niža/46%viša)
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: emge on January 01, 2011, 10:08:14 PM
Kod mene je ukupno 614, od čega je jeftine samo 130. A obje mašine mi rade samo kad je jeftina struja.
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: jel on January 08, 2011, 02:58:25 PM
Quote from: AnaK on December 06, 2010, 04:47:23 PM
Ne znam koliko to izađe na mesečnom nivou, budući da mnogo toše ali kratko vreme. Ti bojleri su min 18, a obično 24 KW i problem je sa našim elektoinstalacijama koje uglavnom nisu projektovane za tu snagu.
ovo je skroz tacno

meni je logicno da gde god moze se stavi ovaj protocni bojler :)
mi smo imali -nisam osetila na racunu za struju i zaista je normalna stvar, sto bi skladistio u kupatilu 80l tople vode, lepo samo odvrnes slavinu...  :turpija:
ali smo ga izbacili  :crycry: iskakali su nam osiguraci kad god je predNG vece i sl pa se cela ulica tusira  :crazy:
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: maxic on January 08, 2011, 09:34:14 PM
Struja je ovdje stvarno jeftina. Doduse grijemo se, peremo/susimo na gas. Nisu uvjek ves masine bile na gas, pa se ipak nije osjetilo na racunu. Kuvamo, rerne su stalno ukljucujemo,peremo sudje na struju.
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: cici on January 21, 2011, 11:07:40 PM
5500 :crycry:
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: janavi on January 22, 2011, 07:37:43 AM
ovaj mesec ima više dana a i kuvalo se
meni 9000 ;)
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: disco2000 on January 22, 2011, 08:31:39 AM
Grejemo se iskljucivo na struju... 11000 :nesvest:
Ali je prosli bio 4500 :think:
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: emge on January 22, 2011, 09:27:01 AM
Ja sam od kraja decembra uključivala sve mašine samo po skupoj struji - rezultat: račun isti :blink:

Nastavljam da uključujem po skupoj struji, u inat :rofl:
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: janavi on January 22, 2011, 09:33:07 AM
od kraja decembra do 'kraja' računa imaš samo nekoliko dana, bar ja mislim
videćeš to tek u sledećem računu :)
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: emge on January 22, 2011, 09:51:37 AM
Mjerili su do 17. januara, tako da je u ovoj sledećoj zoni trebalo da bude primjetno - a nije. Možda sam ja priključena na tudji sat :D Ili oni napamet popunjavaju račun, a povremeno dodju da provjere.
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: janavi on January 22, 2011, 09:55:37 AM
aaaa, vidiš, ja sam mislila da svima čitaju sličnog datuma, kod mene čitali 10.1.
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Nanny Ogg on January 22, 2011, 02:30:32 PM
I meni 9500  :crycry:
Bas mnogo, bre, prosli mesec bilo oko 4000  :wall:
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: zelena on January 22, 2011, 04:09:27 PM
Interesuje me koliko vam otprilike izadje racun sa oko 4500 kW potrosene energije?  Meni je to neki mjesecni prosjek, a kod nas je struja uzasno skupa. (izadje oko 50e)
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: janavi on January 22, 2011, 04:16:04 PM
to tvoje je ultra jeftino

1800kW 9200din=90€
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: AnaK on January 22, 2011, 05:42:41 PM
Mnogo je 4500kW, jesi li sigurna da toliko trošite  :blink:
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: emge on January 22, 2011, 05:55:11 PM
450 je malo, 4500 puno :ces: A i meni se čini da je struja u CG skuplja.
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: zelena on January 22, 2011, 05:56:03 PM
Izvinjavam se, dodah jednu nulu, 450 kW.  :crazy: Koliki je otprilike racun tu za potrosenih 450 kW? Mi imamo mnogo stavki pored ciste potrosnje.
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: emge on January 22, 2011, 05:56:51 PM
Da, da.. jedno dva puta je skuplja struja.
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: zelena on January 22, 2011, 05:58:08 PM
Vidjeh sad ovo sto je janavi napisala. Znaci skoro duplo.  :no:
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: gasha on January 22, 2011, 10:04:16 PM
ja rekorder
do 13000  :crazy: :crycry:
nadala sam se desetki
ali grejemo se samo na struju
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: cici on January 22, 2011, 10:41:50 PM
Quote from: janavi on January 22, 2011, 07:37:43 AM
ovaj mesec ima više dana a i kuvalo se
meni 9000 ;)
Kuvam uvek, manje više,  isto.Prošli mesec je bilo 4500, a pretprošli 3600.
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Dawn on January 22, 2011, 11:03:01 PM
7000 struja, 5000 gas :crycry:
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: senka on January 23, 2011, 10:43:02 PM
nama je obračun do 15.1
5700 struja
gas 10 i nešto
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Pepi on January 24, 2011, 08:02:05 AM
za decembar struja+gas= 5400, prezadovoljni smo  :)
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Lani on January 24, 2011, 08:08:00 AM
Mi smo izašli na 14.000 ovog puta. :crazy:
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: emge on February 22, 2011, 11:32:10 AM
Opet mašina za veš radila danju i opet isti račun :)
sad počinjem da sumnjam da smo na tudjem satu.
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Gost51 on February 22, 2011, 11:33:03 AM
Quote from: emge on February 22, 2011, 11:32:10 AM
Opet mašina za veš radila danju i opet isti račun :)
sad počinjem da sumnjam da smo na tudjem satu.
da znas da mi dodje da probam tvoj metod
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Glitter on February 22, 2011, 11:37:26 AM
ja sam probala pranje danju isti nam racun, a onda sam se raspitala, u KS jeftina struja nije kao u BG od ponoci do sedam ujutru, nego po nekim zonama proizvoljno ukljucuju, kod ex sveki ima neka lampica iznad prekidaca za struju u kuhinji koja se ukljuci kad je jeftina struja, mi to ne posedujemo, pa ukljucujemo kad stignem
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Dada on February 22, 2011, 11:38:31 AM
Januarski 190 eura :hm: Radila su 4 francuska radijatora non-stop, ovaj mjesec je toplije pa smo jedan iskljucili a dva u sobama koristimo po potrebi, bas me interesuje koliki ce biti racun za februar.
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: disco2000 on February 22, 2011, 12:04:41 PM
Februarski racun je skoro pa duplo manji od januarskog...a bas sam vodila racuna da masine idu nocu :think: (odnosno, potroseno je manje tokom januara nego tokom decembra)
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: cici on February 22, 2011, 12:06:33 PM
Meni još nije stigao račun ali ne očekujem ništa spektakularno.
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Lani on February 22, 2011, 12:33:10 PM
Nama je stigao skoro 10.000 ovaj put.
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: cici on February 22, 2011, 12:33:44 PM
Grejete se na struju?
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Lani on February 22, 2011, 12:34:52 PM
Aha.  :)
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: cici on February 22, 2011, 12:35:50 PM
Odoh da plačem, mi se ne grejemo na struju pa nam je račun 5000.
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: maripoza on February 22, 2011, 12:51:57 PM
Quote from: Glitter on February 22, 2011, 11:37:26 AM
ja sam probala pranje danju isti nam racun, a onda sam se raspitala, u KS jeftina struja nije kao u BG od ponoci do sedam ujutru, nego po nekim zonama proizvoljno ukljucuju, kod ex sveki ima neka lampica iznad prekidaca za struju u kuhinji koja se ukljuci kad je jeftina struja, mi to ne posedujemo, pa ukljucujemo kad stignem
Pa da, tako je i kod mene, ima ta lampica tamo gde su osiguraci. Ali se tacno zna od koliko sati pocinje jeftiniji rezim. Zimi je to od 22h, leti od 23h.

A najavljuju poskupljenje struje od marta ili aprila. :hm:
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Saska on February 22, 2011, 12:52:17 PM
I kod nas ovaj put skoro 5000, bez grejanja naravno.
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Glitter on February 22, 2011, 01:01:40 PM
Quote from: maripoza on February 22, 2011, 12:51:57 PM
Pa da, tako je i kod mene, ima ta lampica tamo gde su osiguraci. Ali se tacno zna od koliko sati pocinje jeftiniji rezim. Zimi je to od 22h, leti od 23h.

A najavljuju poskupljenje struje od marta ili aprila. :hm:
ima sigurno tamo gde su strujomeri u podrumu zgrade, al posto nema rezima nego zone ko ce svaki cas da silazi sa stolicom, pentra se i proviruje jal se lampica ukljucila :crazy:
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: maripoza on February 22, 2011, 01:27:52 PM
Kod mene je to u stanu, iznad ulaznih vrata. Komplet ta kutija sa osiguracima (onim malim, sto imaju one kao prekidace da se ukljuce/iskljuce). Tako je u vecini zgrada, mozda eventualno nije u nekim mnogo starim, gde se to drugacije organizovalo. Ali, secam se da su nam i u kuci osiguraci stojali tako iznad ulaznih vrata.
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Glitter on February 22, 2011, 01:31:01 PM
i meni stoje tu i isti su prekidaci kao on/off nisu klasicni osiguraci, ali lampicu nemam
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: cici on February 22, 2011, 01:32:05 PM
Quote from: maripoza on February 22, 2011, 12:51:57 PM
Pa da, tako je i kod mene, ima ta lampica tamo gde su osiguraci. Ali se tacno zna od koliko sati pocinje jeftiniji rezim. Zimi je to od 22h, leti od 23h.

A najavljuju poskupljenje struje od marta ili aprila. :hm:
Zar nije od ponoći?Meni ne radi ta lampica.

I na računu imam vrlo malo kilovata u jeftinijoj tarifi.Proveriću kad stigne ovaj.
Title: Re
Post by: disco2000 on February 22, 2011, 01:32:25 PM
6ipo, a grejemo se na struju. Cak sam i rernu ukljucivala :lol:
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: cici on February 22, 2011, 01:33:05 PM
:crycry:
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: emge on February 22, 2011, 01:39:18 PM
Ja imam lampicu i pali se od 24h do 8 ujutro, ali sam počela sad da je ignorišem. Račun i dalje isti :lol:
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: janavi on February 22, 2011, 02:07:53 PM
ja nemam lampicu, al je ovako kako kaže emge 24-08 tokom cele godine

meni ovaj račun 5600
sa grejanjem, bez kuvanja :lol:
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Gost51 on February 22, 2011, 02:16:24 PM
a vikendom kad vam je jeftina

nama je radnim danima od 22h do 7h (kaze sveki)
vikend: subota od 22h - ponedeljak 7h
valjda je tako
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Lani on February 22, 2011, 02:17:02 PM
To za vikend ne znam kako ide.  :-[
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Gost51 on February 22, 2011, 02:20:10 PM
nama je prije bilo od petka navece jeftina
pa je meni subota bila udarna za ukljucivanje svega
ovako kao stedim struju haha
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: janavi on February 22, 2011, 02:21:03 PM
isto je svaki dan, pa i vikendom
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Pepi on February 22, 2011, 02:21:18 PM
Quote from: emge on February 22, 2011, 01:39:18 PM
Ja imam lampicu i pali se od 24h do 8 ujutro, ali sam počela sad da je ignorišem. Račun i dalje isti :lol:
Ovako.
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Gost51 on February 22, 2011, 02:27:29 PM
Quote from: janavi on February 22, 2011, 02:21:03 PM
isto je svaki dan, pa i vikendom
gori ste od nas :D
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: janavi on February 22, 2011, 02:28:21 PM
jesmo, ranije je blo i popodne 14-16 ili tako nešto, al to odavno nema, kao i taj vikend
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Lani on February 22, 2011, 02:29:03 PM
E sećam se te jeftinije struje popodne, još sam živela s mamom i tatom.
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Gost51 on February 22, 2011, 02:33:59 PM
Quote from: janavi on February 22, 2011, 02:28:21 PM
jesmo, ranije je blo i popodne 14-16 ili tako nešto, al to odavno nema, kao i taj vikend
ma, ja, prije je bilo svega :D
tako je bilo i ovdje
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: maripoza on February 22, 2011, 03:29:59 PM
Quote from: cici on February 22, 2011, 01:32:05 PM
Zar nije od ponoći?Meni ne radi ta lampica.
U BG ocigledno jeste :D, kod mene je od 22, odnosno 23h (zimsko/letnje racunanje vremena).
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Xe on February 22, 2011, 04:36:03 PM
Kod mene je od 23, odnosno, od ponoci :D
Verovatno Poza i ja nismo u istoj vremenskoj zoni  :lol:
Ponekad uletimo u plavu zonu, kad ne ukljucujemo masine nocu. Uglavnom smo u zelenoj, iako je bojler skoro stalno ukljucen (skoro - jer ja pokusavam da ga ukljucujem po potrebi, samo nocu, ali MM se ne da  :crazy: )
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: cici on February 22, 2011, 05:20:35 PM
Ma jok, nismo ni u istoj državi :rofl:
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: maripoza on February 22, 2011, 06:30:11 PM
Protekcija. :diva: :lol:
Nisam znala da nam to nije isto ni na nivou grada.
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Margarita on February 22, 2011, 09:09:03 PM
bojler radi non-stop, ves masina uglavnom nocu (pere i susi), masina za sudove po danu
stedim na peglanju :D i imamo CG, poslednji racun 2.900
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: cici on February 22, 2011, 09:16:36 PM
Mi ćemo morati da zovemo da nam po n-ti put pogledaju strujomer, ovo nije normalno.
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: janavi on February 22, 2011, 09:20:42 PM
stvarno svašta, nek provere da se neki od komšija nije "prikačio" to tvoje kao da je  sve nešto duplo
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: cici on February 22, 2011, 09:26:24 PM
Tri puta su proveravali i jednom menjali i posle menjanja strujomera je jedan račun bio normalan oko 3000 svi ostali su bili veći i to je svaki naredni sve veći.
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: janavi on February 22, 2011, 09:28:09 PM
a komšije? ima li šanse da sa njima proverite okvirno?
stvarno je čudno
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: cici on February 22, 2011, 09:37:47 PM
I meni i mm-u neprijatno da idem i da pitam a nisu mi neko merilo baš.Preko puta je kozmetički salon, ostali su uglavnom ili par penzionera ili sami.Samo dve porodice su sa decom osim nas.
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: emge on February 22, 2011, 10:52:52 PM
Nama su struja o pretplata oko 4000din. Ne kuvam svaki dan, ali mašina za sudje radi skoro svaki dan.
Nemam pojma koliko bi bilo normalno da bude, ali vidim da mi je udio jeftine struje mali. Ne znam kako da ga povećam :)
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: cici on February 22, 2011, 10:56:17 PM
Meni mašina za sudove radi svaki drugi i to noću.
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: janavi on February 23, 2011, 07:01:32 AM
Quote from: emge on February 22, 2011, 10:52:52 PM
Nama su struja o pretplata oko 4000din. Ne kuvam svaki dan, ali mašina za sudje radi skoro svaki dan.
Nemam pojma koliko bi bilo normalno da bude, ali vidim da mi je udio jeftine struje mali. Ne znam kako da ga povećam :)
počni da se greješ na struju :lol:
meni sa TA je 50/50
zezam se, naravno ;)

mislim da vrlo malo uređaja možeš da natempiraš, a da ti tpo bude efikasno
tipa frižider, svo i tako malo kuvanje, komp (koji izgleda uopšte nije naivan potrošač - napajanje je 400-500W na sat, i plus monitor) tv to sve realno radi uvek danju, i vrlo malo noću
ono što možeš da natempiraš su mašine, jedna mašina, jedan program mislim, realno nije više od 2-3kW ako je i toliko
bojler bi mogla da uključuješ noću, al za vas 4 sumnjam da je jedan bojler za ceo dan dovoljan
meni i to stalno uključeno, iako možda za nas dve ne bi morao, al ja nekako navikla, i mislim da tako troši manje, kad radi po 2 minuta svakih sat ili tako

nemam durgih ideja
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Pepi on February 23, 2011, 08:09:37 AM
Od 1. marta struja skuplja 13,5%

Odluka o poskupljenju struje od 13,5% trebalo bi da bude doneta na sednici Vlade u četvrtak, saznaje "Blic". Viša cena električne energije biće obračunata od 1. marta.

Vlada, međutim, još uvek traži formulu i rešenje kako da malim potrošačima, onima koji troše do 300 kilovat-sati električne energije, odobri popust s obzirom na to da još nema socijalnih karata. Upravni odbor "Elektroprivrede Srbije" usvojio je izmenjeni Plan poslovanja te kompanije za 2011. godinu, koji predviđa poskupljenje struje od 1. marta, a u EPS-u su rekli da će za nekoliko dana biti poznato da li će Vlada da odobri više cene električne energije od sledećeg meseca.

Upravni odbor EPS-a je inače prethodno bio usvojio Plan poslovanja te kompanije za 2011. godinu i krajem decembra ga poslao Vladi Srbije na razmatranje. Taj plan je predviđao poskupljenje struje od 1. januara 2011. godine za oko 15%, odnosno za domaćinstva oko 13,6%, objašnjavaju u EPS-u.

Inače, struja je poslednji put poskupela 1. marta prošle godine, a Elektroprivreda je zatim u toku 2010. tražila još jedno poskupljenje, koje je Vlada odbila.

Guverner Narodne banke Srbije Dejan Šoškić je juče rekao da je stav centralne banke da poskupljenje struje bude u aprilu.
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: janavi on February 23, 2011, 09:18:59 AM
baš lepo :crazy:
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Lani on February 23, 2011, 09:27:09 AM
 :sissyfight:
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Glitter on February 23, 2011, 09:54:17 AM
za visoke racune za struju moze da bude kriva i visoka akontacija na racunu, a onda valjda je veca ako samo i jedan racun bude poveci, uveca se i ta akontacija koju ne mozes tako lako da skines, a potrosnja se samo karika na to...
Mi smo imali taj problem u nekom od stanova u kojem smo ziveli od aparata u kuci imali smo bojler i ves masinu (ja radila po 18 sati, ves pran u proseku dva puta nedeljno, rerna nije u kljucivana, bojler nije stalno radio) ali ocito su prethodni stanari ili dugovali za struju ili imali visoke racune, uglavnom akontacija je bila oko 2000 dinara, a na to se krcao nas racun, pa smo placali prilicno
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: janavi on February 23, 2011, 10:02:30 AM
kakva akontacija?
pa nema na računu za struju nikakva akontacije

potrošeni kilovati+fiksni troškovi za instalisanu snagu+tv pretplata
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Glitter on February 23, 2011, 10:04:52 AM
nemam pojma, znam da je bio neki fiksni deo koji je varirao u zavisnosti od visine prethodnih racuna...sad struju ne placam pa ne znam
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: cici on February 23, 2011, 12:53:32 PM
To samo ako  imaš dug iz prethodnog perioda, nema akontacije.
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: rafa on February 23, 2011, 01:37:03 PM
Jelte, a koliko kosta kWh struje, bas me zanima?
Po bilo kojoj tarifi?

Sorry but you are not allowed to view spoiler contents.
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: AnaK on February 23, 2011, 01:40:12 PM
Evo ovako, didaj 18% PDv-a:

Zelena zona: 4,416 dinara viša, 1.104 niža
Plava 6,624/1,656
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: rafa on February 23, 2011, 01:47:31 PM
Jel to kW ili kWh?

Title: Re: Potrošnja struje
Post by: rafa on February 23, 2011, 01:48:07 PM
A nasla sam neke tabele za izracunavanje koliko treba da se plati, ne znam da li su vam od koristi:

http://www.angelfire.com/planet/struja/index_files/Page345.html (http://www.angelfire.com/planet/struja/index_files/Page345.html)
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: janavi on February 23, 2011, 01:48:51 PM
kWh
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: rafa on February 23, 2011, 01:54:28 PM
e pa nista mi nije jasno, moram priznati
ili ja ne znam da preracunavam  :think:

Sorry but you are not allowed to view spoiler contents.
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: cici on February 23, 2011, 01:56:00 PM
Meni je komplikovano :rofl:
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: gasha on February 23, 2011, 03:48:16 PM
cici, postoje dve vrste naplate struje
takozvani zonski, gde imas ovu plavu, zelenu i crvenu zonu, pa i razliku u ceni
a ima i merna grupa, gde svaki potroseni kw placas po istoj ceni, koja je veca nego ova iz nase plave.

dobro pogledaj kako se tebi obracunava, i koliko trosis u kw,
mozda imas i neki potrosac , najcesce bojler koji je lose izolovan, pa non stop trosi struju
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: cici on February 23, 2011, 04:07:19 PM
Ma znam da ima dve vrste naplate, samo što je meni ta najjeftinija najmanje.Čekam račun pa da pogledam šta tačno piše, a mm će da ode da traži da ponovo pogledaju strujomer.
Još ne mogu da se oporavim od šoka kad su nam odokatvno odrapili preko 30 000 nekog duga jer su utvrdili da nam je sturjomer pokvaren.Pa smo se žalili i onda su nam kao smanjili dug, ciganisali smo se sa njima nedeljama :hm:
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Flyingman-Junior on February 23, 2011, 06:07:42 PM
Nama 5000-5500 a ne grejemo se na struju, ali su nam novembar i decembar bili skoro 9000 i ni tada se nismo grejali na struju. Cak imamo i bojler prikacen na grejanje ali i dogrevamo na struju. Pre dve nedelje sam promenio grejac na bojleru posto je crkao, kad sam ga izvadio nije se video od kamenca. Skoro punu kofu kamenca sam izbacio plus veci deo je otisao sa vodom. Bas me interesuje da li ce da nam se smanji r5acun. Majstor kaze da je sigurno veca potrosnja zbog tolikog kamenca.
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: cici on February 23, 2011, 07:47:01 PM
Mi smo skro to odradili, znači nije to.Preveliki su računi.
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: janavi on February 23, 2011, 07:48:54 PM
ja bih prvo probala da sve uređaje isključim, bukvalno sve
i da gledam okreće li se sat
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: cici on February 23, 2011, 08:05:03 PM
Okreće se.Mora da se okreće kad radi frižider ili misliš i da se i on isključi.
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: janavi on February 23, 2011, 08:11:49 PM
pa sve isključi, nije problem par minuta da ga isključiš
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: cici on February 23, 2011, 08:23:56 PM
Znala sam da ćeš to da kažeš :rofl: moraću,  nema druge.
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: janavi on February 23, 2011, 08:39:27 PM
nemoj sad, po mraku :rofl:
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: cici on February 23, 2011, 08:44:42 PM
Nisam ni mislila sad, mrzi ga :rofl:
Title: Re
Post by: disco2000 on February 23, 2011, 09:52:27 PM
Jao, ja sam to radila jednom :lol:
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: maripoza on February 23, 2011, 11:16:22 PM
Nemoj, Cici, sta ces ako ti se svidi taj zivot u mraku?  :lol:
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: cici on February 23, 2011, 11:31:48 PM
Ništa, uštedeću parice pa ću u šoping :rofl:
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Glitter on February 24, 2011, 12:50:23 AM
u jednom od stanova u kom smo ziveli navodno smo imali odvojen strujomer od gazde, i uvek nam je bilo cudno kako to obracunava, gde ide struja jer su racuni bili mnogo veliki. Ja sve iskljucila u stanu sacekala 15 minuta i pogledala...i dalje se ono cudo vrtelo kao ludo  :crazy:
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: rafa on February 24, 2011, 06:41:51 AM
Nama je jednom u stanu koji smo iznajmljivali dosao nevidjeni racun, ne secam se koliko, nesto tipa 700+ evra (dvomesecno).
Izbezumili smo se i zvali da reklamiramo, pitali nas da li imamo radijatore, mi kao a-ha, koliko - cetiri, kaze ukljucite sva cetiri i pratite strujomer. Reakcija je bila  :o, onaj brojac samo sto iz okna nije izleteo koliko se okretao.  :crycry:

Ali tad su bili radijatori, znali smo sta je.
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Mirka on February 24, 2011, 08:32:03 AM
Nama je jednom stigao račun takav da samo što se nisam srušila kad sam videla cifru. Ispostavilo se da je greškom (ne na njihovu štetu naravno) pročitano i zapisano 2000 kWh skupe struje više.
Otišli, prijavili grešku, platili koliko treba i sve je bilo ok.

Cici, nisam propratila, jeste li proverili cifre na strujomeru?
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Zumbulica on February 24, 2011, 09:41:41 AM
Cici, stvarno cudno  :think:
Na racun, po obracunu od 12.02. je 2.493 din.
Bojler stalno ukljucen, masinu za sudove ukljucujem oko 23.30 radi svaki dan, masinu za susenje nekad namestim da
se ukljuci ujutro dok je jeftina struja, a nekad radi i tri puta dnevno, rernu koristim mnogo, skoro svako jutro ukljucimo
klimu da dogreje dok ne sidjemo da zalozimo ......
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Saska on February 24, 2011, 09:45:50 AM
pa kako samo 3000, meni k'o i cici zadnji racun 5200, a predzadnji 4100.
doduse, stvarno ne vodim racuna
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: AnaK on February 24, 2011, 09:47:11 AM
I ja kao Saška i cici, baš sma iznenađena nekim malim računima  :crycry:
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: cici on February 24, 2011, 10:29:20 AM
Jedno vreme je mm proveravao cifre na strujomeru ali tada nam je bio ok račun, to je bilo pre par godina.Sad nije skoro, može samo od ovog da počne ponovo ne znam kad rade presek.Mene nervira što vodim računa i opet je toliki račun.
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: emge on February 24, 2011, 11:27:39 AM
Cici, možda samo tablu sa osiguračima - povadite sve i gledajte da li se okreće. I tu možete da vidite kad vam se vrti za skupu kad za jeftinu struju. Nama je sat skriven, jedino da molim ove iz kućnog savjeta da mi otvore ormarić da gledam :)
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Saska on February 24, 2011, 11:38:24 AM
mi smo jednom narezali kljuc od ormara za struju, kad je iskocio glavni osigurac, pa predsednik kucnog saveta dao kljuc.
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: cici on February 24, 2011, 11:46:05 AM
Quote from: emge on February 24, 2011, 11:27:39 AM
Cici, možda samo tablu sa osiguračima - povadite sve i gledajte da li se okreće. I tu možete da vidite kad vam se vrti za skupu kad za jeftinu struju. Nama je sat skriven, jedino da molim ove iz kućnog savjeta da mi otvore ormarić da gledam :)
Ono što je u stanu?Nemamo klasičnu tablu nego sa onim što se podižu, kad iskoči samo ga podignem.
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Saska on February 24, 2011, 12:45:37 PM
satovi za struju su sigurno u ulazu zgrade, gde su glavni osiguraci
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: cici on February 24, 2011, 12:53:21 PM
Aha na te misli, nisam razumela.
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: janavi on February 24, 2011, 02:18:05 PM
Quote from: Saska on February 24, 2011, 12:45:37 PM
satovi za struju su sigurno u ulazu zgrade, gde su glavni osiguraci
da, ili na svakom spratu, tako je kod moje mame, jer je zgrada veća
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: emge on February 24, 2011, 02:19:46 PM
Cici, ako nemaš pristup tim glavnim osiguračima, ti samo te tvoje isključi-spusti i vidi da li ti se vrti strujomjer.
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: cici on February 24, 2011, 03:58:31 PM
Sad sam pogledala prošli račun i u plavoj i zelenoj zoni imam niže tarife tri puta manje nego više.U crvenoj nemamo ništa.
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: janavi on February 24, 2011, 04:00:16 PM
logično je da u nižoj tarifi imaš mnogo manje jer se ne greješ na struju
meni je u zimskim mesecima pola pola
leti je i manje od 10% jeftine
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Urbana on February 26, 2011, 10:43:47 AM
Samo da vas pitam....
Jel imate jevtinu struju vikendom.....ja ne znam sta bi radila da mi nije vikend jevtine tarife.....naravno i masinu za sudje ukljucujem svako vece u 23:00 i dok masina ne odradi ili sedim na forumima i cekam da se ispeku urbancici ili uzmem nesto da popeglam.
Kako vi i jevtina struja ( tarifa )?
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Urbana on February 26, 2011, 10:50:27 AM
Nadjoh sad ovo jer ste me zbunili sta je to plavo, zeleno, crveno

QuoteUzmimo za primer da je potrosnja 2000kWh. Prvih 350 je zelena, sledecih 1250 je plava i poslednjih 400 je crvena tarifa. Racunica ide ovako
350*0.05 + 1250*0.07 + 400*0.14 + 2.85 + 1.35 = 17.5 + 87.5 + 56 + 2.85 + 1.35 = 165.2
Ako je za 2000kWh potrebno platiti 165.2 EUR-a, koliko je onda cena kWh?
165.2/2000=0,0826 EUR, tj. 8.26 eurocenti.

Podatak je iz 2007 ali ako je to tako pa to je uzas.

Nisam citala sve ali meni tu nista nije jasno....aj da izbacim crvenu, dovoljno mi plava i zelena.
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: janavi on February 26, 2011, 12:20:17 PM
da, tako je
zelena tarifa do 350kW je po jednoj ceni
preko toga do 1500 je druga, viša
a preko 1500 je treća još viša

obe tarife imaju jeftinu i skupu varijantu

jeftina 00-08 svakog dana, uključujući dane vikenda (tako u BG, satnica je malo pomerena u NS koliko shvatih)

ja sam jednom samo za 10 godina ušla u crvenu tarifu, grejem se na struju, tu verovatno upadaju ovi što se greju nakotlove za CG na struju
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: janavi on October 10, 2012, 04:47:08 PM
Stigao račun za struju, ceo obračunat sa 20% pdv, a samo je 3 od 29 dana je u oktobru!

poslah im mail
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: cici on October 10, 2012, 05:06:59 PM
Svima ce tako sigurno,  dobro sto si pomenula.
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: AnaK on October 10, 2012, 05:08:56 PM
I mi smo danas na poslu komentarisali. No, pošto PDV ide državi, jedva čekam rasplet. Telekom je fakturisao sa 18%

EDIT:

http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/346889/Nova-pljacka-gradjana-EPS-obracunao-novi-PDV-i-za-struju-utrosenu-pre-njegovog-povecanja (http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/346889/Nova-pljacka-gradjana-EPS-obracunao-novi-PDV-i-za-struju-utrosenu-pre-njegovog-povecanja)
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: janavi on October 10, 2012, 05:11:43 PM
svi su fakturisali 18 jer je navodno očitavanje u septembru
ovo je bezbrazluk potpuni
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: AnaK on October 10, 2012, 05:12:34 PM
Ma da, telefoni i idu mesečno. Lopine.
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Unabebili on October 10, 2012, 05:18:47 PM
Quote from: janavi on October 10, 2012, 04:47:08 PM
Stigao račun za struju, ceo obračunat sa 20% pdv, a samo je 3 od 29 dana je u oktobru!

poslah im mail

dzaba

nisu oni to uradili samoinicijativno

to je drzavno organizovana pljacka  :girl_sad:
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Margarita on October 10, 2012, 11:07:42 PM
slusala sam danas na radiju o tome
bas me zanima rasplet
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: janavi on October 11, 2012, 09:42:42 AM
ovako mi odgovorili

Poštovana,

Obračun PDV-a je izvršen u skladu sa Zakonom o porezu na dodatu vrednost. Prema članu 14, tački 4, Zakona o porezu na dodatu vrednost promet dobara nastaje danom očitavanja el.energije. Kako je očitavanje stanja brojila izvršeno u oktobru primenjena je poreska stopa od 20%.
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Margarita on October 11, 2012, 09:44:29 AM
:hm:
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: cici on October 11, 2012, 10:09:21 AM
:wall:
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Lani on October 11, 2012, 10:31:27 AM
Smradovi, ništa drugo ne mogu da kažem.
:wall:
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Unabebili on October 11, 2012, 10:38:31 AM
kao sto rekoh  :shout:
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: disco2000 on October 14, 2012, 10:43:43 AM
"Dinkić je rekao da je pravnoj službi ministarstva naložio da pripremi odluku koja će omogućiti da "Elektroprivreda Srbije" svim građanima, uz naredni račun, vrati iznos uvećanog poreza na dodatu vrednost za struju koju su koristili u septembru, u vreme kada povećana stopa PDV nije bila na snazi.

On je u izjavi za "Novosti" najavio da će se o ovome izjasniti Vlada Srbije već na narednoj sednici.

Tako građani mogu da očekuju da će im kroz novembarski račun za utrošenu struju biti vraćen iznos za uvećani PDV, objasnio je Dinkić."

http://www.mondo.rs/s263032/Info/Ekonomija/Ekstra_PDV_za_struju_bice_nam_vracen.html (http://www.mondo.rs/s263032/Info/Ekonomija/Ekstra_PDV_za_struju_bice_nam_vracen.html)
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Nanny Ogg on October 14, 2012, 10:50:17 AM
Sve me stra'  :hm:
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: janavi on October 14, 2012, 11:13:19 AM
Quote from: Nanny Ogg on October 14, 2012, 10:50:17 AM
Sve me stra'  :hm:
nisi videla, rekao mi noćas na twitteru :lol:
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Nanny Ogg on October 14, 2012, 11:16:09 AM
Nisam  :girl_haha:
Al ja njemu toliko ne verujem, ni na tviteru ni na nacionalnom dnevniku, da moze da prica sta 'oce, meni isto  :lol:
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: janavi on October 14, 2012, 11:20:03 AM
imaš tamo DM :rofl:
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Xe on October 14, 2012, 12:40:21 PM
Naravno, u medjuvremenu ED ima mesec dana da provrti malo taj novac sto su nam maznuli, i da nam ga na kraju vrati bez kamate  :crazy:
A i dopada mi se kako su realizovali ideju o dva sata dnevno jeftine struje  :crazy:  objasnjenje im je za  :fool:
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: AnaK on October 14, 2012, 12:42:54 PM
Nisam, videla to o 2h, daj link da ne tražim  :flower:
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Xe on October 14, 2012, 01:14:55 PM
Pa nisu realizovali, u tome je i stvar. Kao, ne mogu zbog domacinstava koji imaju jednotarifno brojilo. A niko da se zapita kako im to ne smeta za jeftinu struju nocu?  :crazy:

Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Xe on October 14, 2012, 01:18:02 PM
http://www.pressonline.rs/info/drustvo/popust-od-15-za-potrosnju-do-500-kilovat-casova (http://www.pressonline.rs/info/drustvo/popust-od-15-za-potrosnju-do-500-kilovat-casova)
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: AnaK on September 05, 2015, 01:03:16 PM
Quote from: AnaK on December 06, 2009, 01:12:58 PM
Mnogo me zanima šta koliko troši, tipa pegla, ringla, rerna... Imamo li negde neku tabelu?

Posle 6 godina, nabasah na odgovor :lol:

http://zena.blic.rs/Porodica/13361/Kako-da-potrosite-500-kilovata-mesecno (http://zena.blic.rs/Porodica/13361/Kako-da-potrosite-500-kilovata-mesecno)

http://arhiva.alo.rs/vesti/aktuelno/kako-da-zakinete-eps/12393 (http://arhiva.alo.rs/vesti/aktuelno/kako-da-zakinete-eps/12393)
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Urbana on September 05, 2015, 10:09:44 PM
Ana kao sto vidis po ovoj racunici frizider je od aparata jedan od vecih potrosaca, ostalo je individualno i promenljivo.

60KWh mesecno je puno jer je to na godisnjoj bazi 720KWh to su neki frizideri iz davne proslosti.

Frizider je sprava koji ako nisi uradila treba da kupis novi i to ako je moguce klase A+++ ..... recimo ja sad nisam nesto specijalno googlala, ali primer ... 206l+98l zamrzivac ... 172kWh godisnje

to je na pr. ovaj.

http://www.koelkaststore.nl/product/313190/category-241365/samsung-rb31fejnbsa.html#product_specifications (http://www.koelkaststore.nl/product/313190/category-241365/samsung-rb31fejnbsa.html#product_specifications)

E sad kod nas sam naletela na ovaj ne pise klasa verovatno A+ ..... 201l+85l

http://www.tehnomanija.rs/kombinovani-frizider-sa-zamrzivacem/samsung-frizider-rl-34-sgsw.html (http://www.tehnomanija.rs/kombinovani-frizider-sa-zamrzivacem/samsung-frizider-rl-34-sgsw.html)

dnevna potrosanja 0.945 kWh ... godianja 345KWh sto je takodje vise nego duplo manje od datog primera nekog starog frizidera.

A++ je ok .... i to je potrosnja 200-210KWh otprilike ove zapremine.

Kad sam ukucala u google frizider A+ izasli su mi uglavnom whirlpool frizideri a ta marka se ovde jako lose kotira i uglavnom su preporuke za izbegavanje...

Evo ovaj je klase A++

http://www.tehnomanija.rs/kombinovani-frizider-sa-zamrzivacem/bosch-frizider-kombinovani-kdv-33vl30.html (http://www.tehnomanija.rs/kombinovani-frizider-sa-zamrzivacem/bosch-frizider-kombinovani-kdv-33vl30.html)
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Unabebili on September 06, 2015, 12:53:35 AM
Racuni za ovo leto su mi troduplo veci nego zimi.....klima se gasila nije  :girl_sad:
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: cici on September 06, 2015, 12:56:08 AM
Mene plasi sad ovaj racun sto ce da stigne, ali cudno da prosli a isto nisam gasila nije bio mnogo drugaciji nego obicno.
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Glitter on September 06, 2015, 01:10:49 AM
Mi smo uspeli da ustedimo znatni broj kilovati samo zato sto sam iskljucila ventilatore u oba kupatila.
Palili su se automatski sa svetlom pa ako ostavimo namenski svetlo upaljeno ili namenski ventilatot onda rade oba i to se desi i satima. Posto oba kupatila imaju prozore dobre velicine resila sam da se umesto ventilatora namenski otvara prozor a svetlo gasi
O brojkama cu sa kompa ali se prilicno bavim potrosnjom struje i gasa ovih dana
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: prevodilica on September 06, 2015, 01:13:21 AM
hoćeš da kažeš da nikoga od vas ne nervira to što se i dalje ventilator čuje? :nokti2:
mora da je nečujan onda  :ces:
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Glitter on September 06, 2015, 01:27:46 AM
Oba kupatila su na spratu a tamo ne provodimo vreme preko dana
janih iz dnevne iz prizemlja ne cujem
Ali kada sam na spratu ne mogu sa sigurnoscu da ti kazem da li su ne cujni ili ih vise ne cujem
Ali uglavnom mnogo struje trose
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Unabebili on September 06, 2015, 01:41:00 AM
mi smo u jednom trenutku uspeli da struju spustimo na racun od 1800 dinara
bez nekih spartanskih poteza, ali uz puno obzira

ali sa klimom nema pregovaranja kad ces je paliti ,a pod ravnom si plocom i na zapadnoj strani
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: rafa on September 06, 2015, 11:48:18 AM
Quote from: Unabebili on September 06, 2015, 01:41:00 AM
mi smo u jednom trenutku uspeli da struju spustimo na racun od 1800 dinara
bez nekih spartanskih poteza, ali uz puno obzira

ali sa klimom nema pregovaranja kad ces je paliti ,a pod ravnom si plocom i na zapadnoj strani

Ovako i kod nas, jul stigao 3.700 posle 1.800 u junu postignutim nocnim pranjem vesa (doduse, deca i ja nismo ni bili tu pola juna )
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: cici on September 06, 2015, 12:03:37 PM
Meni je redovan racun oko 3000-3500.
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: kalimero on September 06, 2015, 12:21:03 PM
meni izmedju 2.500 i 3.500  :think:
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Summer on September 06, 2015, 01:21:01 PM
Meni je leti oko 3500, za juli stigao 6500 zbog klime, nismo je gasili.
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Dacko on September 06, 2015, 02:16:58 PM
Uf, mi smo rasipnici, oko 4500.
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Unabebili on September 06, 2015, 02:24:13 PM
mi smo ranije placali vise

onda je debeli predloyio da malo povedemo racuna ,
stavili neke stedljive sijalice, nocu prala ves, bojler palili kad je jeftina struja

i dobro se osetila razlika  :good:
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Glitter on September 06, 2015, 06:47:03 PM
u stanu u kom smo ziveli u zemunu zimus, koji se greje na struju, racun je stigao 17500  :crazy:
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Summer on September 06, 2015, 10:43:39 PM
pa meni je u toku zime racun 15000, nekad i 20, ako je minus. ali nemam infostan. kad preracunam mesecni prosek, vise mi se isplati nego centralno grejanje,.
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Unabebili on September 06, 2015, 10:52:21 PM
eee, kad se setim stana u Dalmatinskoj, 32 kvm, racun za struju 11500  :fool:

jedan od razloga preseljenja je bio i taj, pored toga sto je stan bio malecki


a u ex salonu je racun za struju najveci bio 4000 ....to mi nikako nije islo u glavu kako tako malo  :think:

Title: Re: Potrošnja struje
Post by: anelore on September 07, 2015, 08:54:00 AM
Ni mi nemamo centralno grejanje, samo norvezani.
MM je najveci protivnik pranja vesa nocu, on cuje masinu kada pocne da centrifugira i probudi se  :wall: tako da ukljucujem masinu ili je tajmiram tako da zavrsi sa pranjem oko pola 7. Slicno je i sa masinom za sudove, uznemiri ga kad cuje kako uzima vodu  :crycry:
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Lani on September 07, 2015, 08:59:56 AM
Isto samo norvežani, ne bih se više ni vraćala na centralno.
Mašinu za sudove uključujem noću uglavnom, tiha je, a ovu za veš, iako ima kao neki night program jok. Jednom sam se zeznula, podesila na taj program, posle nekog vremena shvatila da nije ništa tiši od regularnog  :crazy:, tako da više ne.
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: talas1 on September 08, 2015, 02:41:40 PM
Na svemu mogu da stedim ali na struji necu.
jednotarifno brojilo, ukljucujem sve kad mi odgovara
sama cu se farbati ali tog komfora ne mogu da se odreknem
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: vojka on September 08, 2015, 03:26:55 PM
Meni je za juli mesec rqcun stigao 1300
Sad za avgust 2000 din , klima radila
Ali ja sve masine pustam nocu, kuvam na plin I srbarno sam hitlerovski nasyrojena po pitqnju potrosnjr struje
Sto moze I mm da vam potvrdi  :lol:, stalno se zali  :lol:
Jedino peglam po skupoj struji
Zimi se gtejemo na norvrzane, I tad ne stedim na grejanju , racuni su mi Zimi u prosrku oko 8000 do 11000
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Unabebili on September 08, 2015, 06:01:54 PM
mi smo samo malko korigovali navike

bojler ukljucujem nocu,
masinu ukljucim da pere ves kad podjem u krevet
zamenili smo obicne sijalice stedljivim...i dalje ih je milion popaljeno svud po kuci  :girl_haha:

kuvam i peglam i dalje kad mi se cefne
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Finalina on September 09, 2015, 11:32:15 AM
Quote from: Unabebili on September 08, 2015, 06:01:54 PM
mi smo samo malko korigovali navike

bojler ukljucujem nocu,
masinu ukljucim da pere ves kad podjem u krevet
zamenili smo obicne sijalice stedljivim...i dalje ih je milion popaljeno svud po kuci  :girl_haha:

kuvam i peglam i dalje kad mi se cefne
ja sam proslog meseca popustila sa tim nocnim ukljucivanjima i odmah se vidi povecanje potrosnje...
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: rafa on September 09, 2015, 11:56:46 AM
Mislim da je skoro 4 puta jeftinije nocu, nesto tako.  :think:
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: disco2000 on September 09, 2015, 12:06:36 PM
To je ono od ponoci do 6, 7 ujutru? :think:
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Finalina on September 09, 2015, 12:41:43 PM
jeste, nocu i velika je razlika u cei, samo sto meni bojler treba i danju jer ujutro se deca ne kupaju skoro nikada vec svaki dan posle nekih treninga, predvece/uvece
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: cici on September 09, 2015, 01:07:53 PM
Meni je bojler ukljucen stalno, ne vredi drugacije. Stalno se neko tusira.
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Unabebili on September 09, 2015, 05:16:01 PM
Mi se oboje tusiramo uvece (kad su vrucine inekoliko puta dnevno)  i uvek imamo tople vode  :think:

mislim, samo nocu ukljucujemo bojler, ali tople vode imamo i uvece,
pa mi nije jasno zasto vi nemate  :ces:

Title: Re: Potrošnja struje
Post by: disco2000 on September 09, 2015, 05:26:39 PM
Ja pijem bojlerusu :lol: mozda zato :girl_haha:
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Zumbulica on September 09, 2015, 05:28:50 PM
Meni je cesma u kuhinji povezana na bojler u kupatilu, da nije stalno ukljucen ne verujem da bi ostalo vode. Ja stalno nesto propiram i uvek mlakom vodom  :crazy:
Inace, jedino sto vrlo cesto gledam jeste da masine za susenje i za pranje uvece napunim, a ukljucujem kad ustanem, jer racunam da je jeftina struja do 8 ujutru. A mozda nije vise  :lol: I masinu za sudove ukljucujem obicno kad krenem na spavanje. Ostalo ne gledam kad ukljucujem.
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Unabebili on September 09, 2015, 05:31:11 PM
posebno mi je kuhinjski bojler, mozda zato  :girl_haha:
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Dacko on September 09, 2015, 05:33:39 PM
Mašina za sudove ispala nam je potpuno neprimetna u ukupnoj potrošnji, mnogo je više trošio mali bojler, tako da nju uključujem kad god mi je zgodno, dok vodim računa da bojler i veš-mašina budu u jeftinoj tarifi.
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: cici on September 09, 2015, 05:50:42 PM
Mozda je kod nas kljucna duzina tusiranja. Desava se da posle Sofije i mene vise nema tople vode.
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Unabebili on September 09, 2015, 05:55:40 PM
Pobogu, zasto tako dugo ?  :ces: :rofl:
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: cici on September 09, 2015, 06:02:12 PM
Pa volimo :rofl: meni je tusiranje uzivanje, nije higijena :lol:
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Unabebili on September 09, 2015, 06:10:16 PM
ja tusiranje ne volim i ocajna sam od kad sam izgubila privilegiju kade

kada je za mene bila zakon, tus kabina moranje  :girl_sad:
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Glitter on September 09, 2015, 06:21:12 PM
trosenje tople vode na perkanje i ispiranje sudova i saltanje iskljucivo na masinu za sudove moze da ustedi struju.
bojer koji se ukljucuje nocu i eventualno topla voda u toku dana trosi da se operu ruke, mozda je potrebno minimalno zagrevanje popodne, ali bi trebalo da drzi toplu vodu do veceri. ako ne drzi proveriti mu izolaciju (mada ovo moze da bude zimi slucaj ako je kupatilo hladnija prostorija zbog pozicije same prostorije u kuci/stanu ili ako je bojler montiran na zid koji je spoljni.

ja sam danas programirala nas bojler za grejanje i toplu vodu da se topla voda ukljucuje izmedju 21h i ponoci (umesto 24 sata kako je do sada bilo) ali imam opciju da ako mi treba topla voda za tusiranje u toku dana prekinem program na sat vremena.
videcu kako ce to da se odrazi na potrosnju
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: rafa on September 10, 2015, 09:11:24 AM
Quote from: Unabebili on September 09, 2015, 05:16:01 PM
Mi se oboje tusiramo uvece (kad su vrucine inekoliko puta dnevno)  i uvek imamo tople vode  :think:

mislim, samo nocu ukljucujemo bojler, ali tople vode imamo i uvece,
pa mi nije jasno zasto vi nemate  :ces:

I kod nas ovako, ali nas je cetvoro pa ga mozda ukljucim na jos 45 min dnevno.

ALi i meni je kuhinjski zaseban.
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: vojka on September 10, 2015, 09:22:27 AM
Meni je kuhinski zaseban
Ali kipqtilski bojler mi radi non-stop
Jer njoh dve nekad kupqm I zapirqm vise puta dbevno  :lol:
Zavisi od dana
Recimo pre neki Dan kad su jele bolonjeze to kao da sam imalq pokolj u kuci  :lol: sve je bilo crveno od paradajza  :lol:
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Glitter on September 10, 2015, 09:28:31 AM
kuhinjski protocni bojler je ubica za kucni budzet  :girl_sad:
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: Unabebili on September 10, 2015, 10:35:17 AM
Ja njega ukljucim dva puta dnevno na po 15 minuta,
toliko da operem sudove.

Jednom cu i ja, sirota, kupiti masinu za sudje i namontirati je negde  :girl_haha:
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: cici on September 10, 2015, 10:45:52 AM
Meni je i on ukljucen stalno cak cesto i u toku pranja sudova nestane topla voda.
Title: Re: Potrošnja struje
Post by: rafa on September 10, 2015, 11:57:59 AM
i meni u toku pranja nestane i zato je ukljucen
ali cim operem iskljucim
i upalim 10min pred sledece pranje