pre neki dan sam oprala omiljeni braon dzemper i sad vise ne lici ni na sta :girl_sad:
prala sam ga rucno, u ledenoj vodi, perwool-om. nisam ga uvrtala, par puta stisnula, ostavila da se ocedi na ravnom, susila ga polozenog, dalje od radijatora, i opet ne vredi.
i to mi nije prvi :girl_sad:
kao da ih prave da se nose dok se ne isprljaju.
U masini na 30 stepeni :-[
Rucno, u toplijoj vodi, cak ga i onako iscedim, neki mi se skupi, a neki ostanu isti. Kazu da dzemperi treba da se peru kao kosa, mlaka voda i malo praska, moja mama je prala u samponu i stavljala balzam za kosu.l
Isto kao deda. U vrećici za pranje, hladna voda, sa smanjenom centrifugom. No, jedan mm-ov sam i tako upropastila (i to ne pri prvom pranju, uopšte ne znam šta se desilo) :girl_cray:
U mašini, nemam ja živaca za ručno pranje. :crazy:
Mada ni nemam nešto mnogo džempera...
U masini na 30 stepeni.
U masini, ali sam uspela jedan I. vuneni prsluk tako da upropastim :-[ Mislim da mi jos nije oprostio :D
U mašini na 30 stepeni, mada isto nemamo puno džempera.
uglavnom u mašini, negrejana voda, u vrećici, smanjena centrifuga
samo ako pušta njega na ruke, u toploj vodi (jer mi je hladno)
preko peškira sušim na TA peći, rašireno
u masini na 30 stepeni, onaj program za vunu.
bez centrifuge.
U masini. Sto mora da se pere na ruke - pere mama. :D
Prala na ruke dok mi nije dojadilo, sad u masini na 30. I centrifugu nekad raspalim na 700 obrtaja. :lol: Susim ih polozene na neku povrsinu. Jedino ako zbog boje treba, perem na ruke.
u masini, program za vunu, prasak za vunu i omeksivac. Susenje na peskiru na susilici
Quote from: limun on January 21, 2010, 10:58:24 AM
u masini, program za vunu,
ovako
običan prašak, omekšivač
U ves-masini .Imam neki program koji imitira rucno pranje.Temperatura vode je 30. Klasican prasak,omeksivac..Nikad mi se nesto nepredvidjeno nije desilo ;)
rucno...nikada u masini... :stop:
mada dosta zavisi kakav je dzemper ,od kvatiteta...jeftiniji, manje kvalitetni brze "propadaju"...dok napr. imam MS dzemper 4 godine star, isti je kao prvi dan...:)
Quote from: Deda on January 21, 2010, 09:47:46 AM
U masini na 30 stepeni :-[
Quote from: janavi on January 21, 2010, 10:28:35 AM
samo ako pušta njega na ruke, u toploj vodi (jer mi je hladno)
preko peškira sušim na TA peći, rašireno
ovako
Sorry but you are not allowed to view spoiler contents.
Sve u mašini, sa drugim vešom, na 40 stepeni. pre sam prala ručno, ali mi mm više ne dozvoljava :)
b md;pwe83 cfr xrdgdttdrdr6r76r56r6r5f
Quote from: Ivy on January 21, 2010, 01:04:37 PM
b md;pwe83 cfr xrdgdttdrdr6r76r56r6r5f
???? :rofl: centrifugiras? :kiss1:
Quote from: aleksandra-l on January 21, 2010, 10:34:58 AM
u masini na 30 stepeni, onaj program za vunu.
bez centrifuge.
ovako
susim na vesalici
U masini, na programu za vunu ili delikatno, ali povremeno mi se desi da upropastim neki.
u masini, program za vunu, tecnim deterdzentom ... proredila sam dzempere u garderobi, a i oni koje imam su nekako nezahtevni... ja sve perem u masini, ali bukvalno ... cak i pantalone mm-a koje bi mogle (trebale) da idu na hemijsko :D
U masini, na programu za vunu, uz malo detergenta za vunu, ali ja iskljucivi kupujem Nila koji je u kutiji i izgleda kao obi;an prasak. Omeksivac ne, nikada, a moze malo sirceta pred kraj ispiranja. Jeste da smrdi ali se ne ceba. I nikada nisam ni jedan upropastila.
Moja porodica je 20 godina zivela od pravljenja vunenih dzempera.
Sintetika i vuna se drugacije ponasaju, vuna se na vecoj temperaturi skuplja i dobija mekocu, zato se pre strikanja pere u posebnim masinama, na visokoj T. Ali ako nije stabilizirana onda moze U obliku Dzempera na visoj temperaturi da se uceba, samanji i sl. Vazno je i peglanje, srednja T preko mokre krpe bez previse pritiskanja, jer i tako moze da se nanese steta. Ponekad i samo na jednom delu dzempera sto je posebno bezveze.
I slazem se sa Dusicinom mamom, bolje i sampon za kosu, i malo sirceta nego svi oni detergenti na kojima pise za fino rublje.
Rucno, u samponu a susim polozene na peskiru. Srecom, nemamo ih mnogo ;D
U masini, program za vunu, deterdzent za vunu, centrifuga - kako kad :girl_haha:
Neki su se upropastili, vecina nije
Quote from: Deda on January 21, 2010, 09:47:46 AM
U masini na 30 stepeni :-[
Ovako :D
Sta ne prezivi, nije ni valjalo. :lol:
Quote from: Ivy on January 21, 2010, 01:04:37 PM
b md;pwe83 cfr xrdgdttdrdr6r76r56r6r5f
Quote from: Unabebili on January 21, 2010, 01:09:20 PM
???? :rofl: centrifugiras? :kiss1:
JAOOO :lol: ono je Sergejkov post :-[ :lol: mora da mi je ostala stranica otvorena, provalio je gdje se "pise" :fool:
:love32:
a i uspeo je da zavara masu :lol:
Naš novi forumaš, Lakijev drugar :love32:
ako ne budem "opreznija" bice vise ovakvih postova :lol: cim vidi "prazan" prostor klikce misem i pise :nokti2:
ja napisem post pa odem da promjesam rucak :-X on to iskoristi odmah :ljut: bilo je slicnih "ispada" i na FB-u :-[ komentarise covjek slike i pise po "zidu" :sissyfight:
:bighug:
hvala, vidim da je vecina za masinu. to praktikujem sa mm-ovi dzemperima, svoj sam bas htela da sacuvam :)
nista, sledeci put program za vunu, perwool i 30 stepeni.
sve u masini
Upravo sam shvatila da mi se jedan upropastio. I frustrira me što nije prvi put pran, i nije sâm pran. Ostala 2 su skroz OK. U mašini, 30C, perwoll. I omekšivač, doduše. :wall:
i ja sam letos upropastila jedan mm-ov, braon, bas lep. taman je sad jovine velicine, ali ne znam da li ce hteti da ga nosi.
Ja sve perem u masini.
U staroj sam prala ili na 40, nije bilo manje temp. ili sa iskljucenim grejacem. Prasak - koji imam. Neki su se malo ucebali i to je to.
U ovoj masini perem na programu za vunu...
Ja sve dzempere perem u masini, prasak za vunu, program za vunu i milina...
Kako vam se upropaste dzemperi, skupe se ili? Neki, verovatno u zavisnosti od sastava, mi budu skroz kao izvakani, medjutim ispeglaju se veoma lako na niskoj temp i vrate u prvobitno stanje, zaista ne bude to neki problem.
Skupe :girl_cray:
Bas sam htela da pitam sta se podrazumeva pod 'upropaste'
Posto vidim da se skupe, mislim da tu, nazalost, nema pravila, to moze da se desi i u hladnoj i u mlakoj vodi, zbog cega ne znam
Isto tako mi se desilo da se jedan moj dugacki vuneni prsluk za po kuci :mrgreen: - kad mi se pokvarila masina i menjala temperaturu po volji - nije izmenio ni malo :blink:
skupljanje je uglavnom od centrifuge, nije od temperature
izvadite bez ceđenja
Ma ima tu još nečega, samo ne znam čega. Meni se skupio džemper koji sam bar 3-4 puta prala na isti način kao sada. Uz to, prala sam istovremeno 3 džempera, po sastavu identična, i skupio se samo taj. Program za vunu, 30 stepeni, prilagođena centrifuga.
Quote from: mango on January 21, 2010, 09:45:59 AM
pre neki dan sam oprala omiljeni braon dzemper i sad vise ne lici ni na sta :girl_sad:
prala sam ga rucno, u ledenoj vodi, perwool-om. nisam ga uvrtala, par puta stisnula, ostavila da se ocedi na ravnom, susila ga polozenog, dalje od radijatora, i opet ne vredi.
i to mi nije prvi :girl_sad:
kao da ih prave da se nose dok se ne isprljaju.
neki dzemperi su takvi da stvarno ne mozes da ih operes i osusis a da ih ne upropastis. ja bih nesto mnogo osjetljivo odnijela na hemijsko
inace, ja moje perem u masini u hladnoj vodi, na niskoj centrifugi. susim na ravnom, pa kad se malo osuse, stavim na vjesalicu
one malo manje osjetljive susim u susilici za ves
Mislim da sam shvatila šta uništava poneki moj džemper - omekšivač Felce azzuro. Nisam baš 100% sigurna, ali u velikoj meri jesam, sad kad imam još jedan mali, i vratim film i na ostalih par.
Skupio se od omekšivača?
Mislim da jeste. Danas sam jedan džemper potpilila ručno, u blagu Nilu. Onda sam ga malo ocedila i ubacila u mašinu samo na ispiranje u okviru programa za vunu, isključila temperaturu i sipala malčice omekšivača. I skupio se. Posle pranja je bio normalne veličine, voda je bila hladna, bukvalno nema od čega drugog.
Onaj poslednji pre ovoga je skupljen pri pranju sa istim omekšivačem (a to mu je bilo jedno 5. pranje na isti način, ista T, isti prašak - tada je bio onaj roze perwool). I za jedan mm-ov džemper se sećam omekšivača. Otprilike se sve što mi se skupilo skupilo sa FAzzuro.
Neverovatno.Ne koristim taj omekšivač pa ne mogu da kažem ništa.Prestala sam džempere da perem na ruke, sve sam u poslednje vreme prala u mašini na 30 na programu za vunu ili neki program kao pranje na ruke.