Moja Mansarda

SOBICE => Svaštarenje => Topic started by: Manfred on January 16, 2011, 11:47:06 AM

Title: Krvno srodstvo i svojatanja
Post by: Manfred on January 16, 2011, 11:47:06 AM
Siguran sam da nema nikoga ko zna sve ovo, pa nije loše kao podsetnik:
Srodstvo se određuje po krvnoj liniji koja potiče od zajedničkog pretka i razliva se po žilama potomaka, koji se granaju i razmnožavaju. Svi koji su krvno vezani imaju zajedničkog pretka koji po "pasovima" može da bude bliži i dalji zavisno od stepena srodstva. Da bi se geneza povezanosti mogla pratiti, ovde će se ponuditi osnova za računanje stepena srodstva, svojatanja i rođakanja.
Otac i sin, braća i sestre su isti stepen, a prvi stepen srodstva je deda, a to je očin otac i majčin otac po ženskoj liniji. Drugi stepen srodstva je pradeda, a to je dedov otac po muškoj liniji i babin otac po ženskoj liniji. Čukundeda je otac pradede, po muškoj liniji i prababe po ženskoj liniji. Navrndeda je čukundedov otac, po muškoj i čukunbabin otac o ženskoj liniji. Askurđel je čukundedov deda ili navrdedov otac po muškoj liniji i navrnbabin otac po ženskoj liniji. Kurđel je askurđelov otac po muškoj i askurbabi po ženskoj liniji. Kurlebalo je kurđelov otac, po muškoj liniji i otac kurlebabe po majčinoj liniji. Sukurdov je kurlebalov otac po muškoj liniji i sukurbabin otac po ženskoj liniji.
Što se tiče stepena srodstva po majčinoj liniji ono se kreće od majke, preko babe, prababe, čukunbabe, navrnbabe, askurđelke, kurđelke, kurlebalke do sukurbabe.
Krvno srodstvo pokazuje stepen udaljenosti od zajedničkog pretka. Tako se sin i kćer označavaju kao deca roditelja. Unuk i unuka su deca sina po muškoj i kćeri po ženskoj liniji. Praunuk i praunuka su deca unuka i unuke, a čukununuci su deca praunuka i praunuke.
Za čukununuka i čukununuku, jer deda i baba mogu da dožive rođenje čukununučadi, kaže se da su doživeli "bijele pčele", pa se tako i nazivaju.
Srodstvo po horizontalnoj liniji je različito i različiti su stepeni srodstva. Najblilži srodnici po horizontalnoj liniji su braća i sestre. Zatim po srodstvu dolaze očevi braća i sestre. Očeva braća su stričevi, a sestre tetke po ocu. Stričeva žena je strina koja nije krvno vezana. Paralelno stricu i strini je ujak, majčin brat i ujna njegova žena, koja nije u krvnom srodstvu. Stepen srodstva je isti kao i strica, ali je po ženskoj liniji. Ujak je omiljena svojta sestrićima i sestričinama, najviše ga vole, ali je stric u svakom slučaju preči.
Tetke su očeve i majčine sestre, odnosno tetka po očevoj liniji je preča, jer je vezana porodičnim odnosima. Njihovi muževi su tetak po očevoj i tetak po majčinoj liniji.
Braća i sestre od strica su po srodstvu prvo koleno ili prvo bratučede, odnosno stričevići i stričevićke, kako se često kaže.
Pored braće i sestara od stričeva, su braća i sestre od ujaka, isto koleno i stepen srodstva. To su deca majčinog brata. Braća i sestre od tetke su deca očevih i majčinih sestara. Takođe su prvo koleno, ali se ceni bliže krvno srodstvo po ujaku, nego po tetki, ujakovoj sestri.
Deca od očeva brata su stricu bratanci i brataničine, odnosno sinovci i sinovice.
Deca od brata od strica su drugo koleno, ili drugo bratučedi, odnosno drugi stepen, po srodstvu su oni isto kao što su takođe deca od ujaka ili tetke, majčine ili očine sestre.
Ako čovek ostane udovac i ponovo se oženi, njegova druga žena je maćeha deci iz prvog braka muževljeva. A ako druga žena dovede decu sa sobom iz prvoga braka, onda su ona pastorčad očuhu, a deca očuhova su pastorčad maheći. Najzad ako druga žena dovede decu iz prvoga braka, u novi dom, i tamo nađe muževljevu decu iz prvoga braka, a njima se u drugom braku rodi dete, onda se za tu decu kaže da su svočad. Isto tako dete iz drugog braka je polubrat ili polusestra deci očevoj iz prvog braka i deci majčinoj iz prvog braka.
Pored pomenutih krvnih srodnika, postoje i svojte koje nijesu krvno vezane, nijesu istog gena. Udajom ili ženidbom stvara se prijateljstvo između dve porodice i tako se prelazi u svojtu. Za ženinu porodicu kaže se da je tazbina zetu, a momak koji se ženi iz porodice im je zet. U tazbini svako ima svoj svojtluk: majka ženina je punica ili tašta, otac je punac ili tast, sestra ženina svastika, a brat šura(k). I braća od stričeva, stričevi i strine, te sestre od stričeva imaju ista zvanja. Istina, čuje se ponegde "mali svekar", "mala punica", "mala svastika" itd, a misli se na one koji su prvo koleno tazbini.
Deveri su braća muževljeva. Braća od stričeva, tetaka, ujaka, su takođe deveri, a sestre muževljeve su zaove, žene deverske su jetrve. Isto se kaže za braću od stričeva, ujaka i tetaka, te sestre od stričeva, ujaka i tetaka. Za one drugog i trećeg kolena kaže se "izvanji", a može dever, svekar, ujak, ili izvanje tetke, zaove, jetrve i sl.
Sestre ženine su svastike, a svastike su i sestre od ujaka, tetaka po ocu i tetaka po majci. Pašenog je muž od ženine sestre, sestre od ujaka, tetke i sl.
Svojte se stiču bez krvnog srodstva, a postaju ženidbenim i udadbenim vezama ili nekim drugim procesima. To su, po narodnom kazivanju "svojte iz nevolje", jer se ne biraju već postaju pošto se mladenci uzmu.
(Tekst je uradio mr Đorđije M. Ostojić)
Title: Re: Krvno srodstvo i svojatanja
Post by: AnaK on January 16, 2011, 12:51:32 PM
Uopšte nisam loša  :turpija: A da smo kmplikovani, komplikovani smo :nesvest:
Title: Re: Krvno srodstvo i svojatanja
Post by: NenaS on January 16, 2011, 01:05:18 PM
"...Ujak je omiljena svojta sestrićima i sestričinama, najviše ga vole, ali je stric u svakom slučaju preči..."

Molila bih objašnjenje za ovu rečenicu, posebno za boldovano...Po kom osnovu je stric "preči" rod od ujaka?!
Title: Re: Krvno srodstvo i svojatanja
Post by: stacka on January 16, 2011, 01:08:41 PM
Neno, koliko sam ja razumela autora muska linija je bitnija nego zenska. Tako je stric preci od ujaka a ujak preci od tetke.
Title: Re: Krvno srodstvo i svojatanja
Post by: NenaS on January 16, 2011, 01:12:06 PM
Što je potpuni idiotizam kad 50% gena dobijamo od oca, a drugih 50% od majke... Razumela bih da smo nenakve otmene lordovske ili štatigajaznam porodice, pa muški nasleđuju uz prezime i titulu... :hm:
Title: Re: Krvno srodstvo i svojatanja
Post by: Manfred on January 16, 2011, 01:57:32 PM
Autor teksta je Crnogorac...  izbacio sam gomilu rečenica tipa: "Srodstvo po muškoj liniji se prati, jer se cijeni bratstveničko srodstvo, a srodnička linija po majci se cijeni i poštuje, ali nije u sklopu bratstveničkih odnosa." ili: "Ali, oni su rod po ženskoj, tanjoj liniji."

Title: Re: Krvno srodstvo i svojatanja
Post by: Elanor on January 16, 2011, 02:13:08 PM
ja sam mislila da su 'bele pcele' deca cukununuka, a ne cukununuci :ces:
Title: Re: Krvno srodstvo i svojatanja
Post by: Manfred on January 16, 2011, 02:20:05 PM
malo li je... znaš li ikoga ko ima čukunbabu ili čukundedu?
Title: Re: Krvno srodstvo i svojatanja
Post by: Elanor on January 16, 2011, 02:26:08 PM
ja ne, deda verovatno zna (ona zna babe s 36, najmladja baba koju ja znam je to postala s 41 :D)
Title: Re: Krvno srodstvo i svojatanja
Post by: Manfred on January 16, 2011, 02:31:24 PM
A nova genetska istraživanja pokazuju da babe i dede nemaju podjednako (po 25%) učešće u genima unuka.
http://www.danas.rs/dodaci/vikend/bake__tajno_oruzje_evolucije.26.html?news_id=178381 (http://www.danas.rs/dodaci/vikend/bake__tajno_oruzje_evolucije.26.html?news_id=178381)
Title: Re: Krvno srodstvo i svojatanja
Post by: Deda on January 16, 2011, 02:33:00 PM
Naravno da znam i to 2  :girl_haha:(Bog da im dusu prosti  :propovjed: obema )koje su to naravno bile za zivota
Title: Re: Krvno srodstvo i svojatanja
Post by: senka on January 16, 2011, 02:33:52 PM
moj sin je imao čukunbabu, moju prababu  :)
Title: Re: Krvno srodstvo i svojatanja
Post by: Saska on January 16, 2011, 02:34:54 PM
meni samo fali da postanem rodjena tetka-vecinu ovih naziva imam i u rl.
Title: Re: Krvno srodstvo i svojatanja
Post by: Glitter on January 16, 2011, 02:36:45 PM
ja sam baba od svoje 9. godine  :girl_haha:
Title: Re: Krvno srodstvo i svojatanja
Post by: Manfred on January 16, 2011, 02:39:48 PM
U familijama gde ima mnogo dece, javljaju se raznorazne kombinacije, da su ujaci mlađi od sestrića i takve stvari, a posebno ako padne neko rodoskrnavljenje...
Title: Re: Krvno srodstvo i svojatanja
Post by: zelena on January 16, 2011, 02:42:00 PM
Bijele pcele su svi dalji potomci od cukununuka, zar ne?

I ja sam baba odavno, i to visestruka, najstariji unuk (unuk moje sestre od tetke) ima 21 godinu.  :crazy:
Title: Re: Krvno srodstvo i svojatanja
Post by: maxic on January 16, 2011, 02:59:05 PM
Interesantno, znaci sin brata od stirca ti je prvostepeni bratanac?
Bas sam nedavno pricala sa jetrvom, ja cu njenim unukama/unicima biti cousin, i moja djeca ce njenim unicima biti cousin, tj ne prenose se odnosti iz primarne porodice na stepene, nego su svi samo rodjaci, pa onda ide stepen.
Title: Re: Krvno srodstvo i svojatanja
Post by: Nanny Ogg on January 16, 2011, 03:59:15 PM
Sve, ali sve ovo sam znala  :diva:

Jedno vreme me je to bas interesovalo, a posto imam veliku porodicu, bilo mi je lako da zapamtim jer sam za svaki od ovih slucajeva imala primer u okolini :)
Title: Re: Krvno srodstvo i svojatanja
Post by: emge on January 16, 2011, 05:09:47 PM
Quote from: Elanor on January 16, 2011, 02:13:08 PM
ja sam mislila da su 'bele pcele' deca cukununuka, a ne cukununuci :ces:

Ja koliko znam jesu, bijele pčele su djeca od čukununuka, moja jedna kuma je bila bijela pčela, ali njena baba je par godina mladja od moje majke. I njena baba je već 9 godina prababa :)
Title: Re: Krvno srodstvo i svojatanja
Post by: Manfred on January 16, 2011, 06:02:14 PM
Ima i šira podela, muška linija:
1. Otac
2. Deda
3. Pradeda
4. Čukundeda
5. Navrdeda
6. Kurđel
7. Askurđel
8. Kurđun
9. Kurlebalo
10. Sukurdol
11. Sudepač
12. Parđupan
13. Ožmikura
14. Kurajber
15. Sajkatava
16. Beli orao

Ženska linija:
1. Majka
2. Baba
3. Prababa
4. Čukunbaba
5. Navrbaba
6. Kurđela
7. Askurđela
8. Kurđupa
9. Kurlebala
10. Sukurdova
11. Surdepača
12. Parđupana
13. Ožmikura
14. Kurajbera
15. Sajkatava
16. Bela pčela
Title: Re: Krvno srodstvo i svojatanja
Post by: Nanny Ogg on January 16, 2011, 08:05:11 PM
Ja svojim precima (i sa oceve i sa majcine strane) znam imena samo do cukundede/babe

A vi?
Title: Re: Krvno srodstvo i svojatanja
Post by: Finalina on January 17, 2011, 01:10:12 PM
sa moje znam malo i dovoljno :D, ali zato sa mm-ove ne možemo da zaboravimo nikoga jer oni imaju i knjigu o sebi  :rofl:
Title: Re: Krvno srodstvo i svojatanja
Post by: Elanor on January 17, 2011, 01:27:31 PM
Quote from: Finalina on January 17, 2011, 01:10:12 PM
sa moje znam malo i dovoljno :D, ali zato sa mm-ove ne možemo da zaboravimo nikoga jer oni imaju i knjigu o sebi  :rofl:
mislim da i moj stric ucestvuje u takvom nekom projektu :rofl:
zapravo, mozda vec i postoji knjiga o babinoj familiji :think:, a pominjao je i neke sertifikate o poreklu i slicno, nisam ga dobro upratila.
Title: Re: Krvno srodstvo i svojatanja
Post by: Saska on January 17, 2011, 01:28:03 PM
sa mamine strane znam dosta generacija unazad zahvaljujuci ujaku koji je svoje penzionerske dane posvetio da napravi porodicni rodoslov. on je ziveo u NS i koristio je arhiv Matice srpske. Sa tatine strane znam samo do babe i dede, ali i tako ih ima dosta-tata ima 2 sestre i 3 brata, pa njihova deca, pa sad i unuci.
Title: Re: Krvno srodstvo i svojatanja
Post by: Glitter on January 17, 2011, 01:58:05 PM
ja cu da sednem jednom sa roditeljima i da popisem rodjake, velika nam je familija 80%ljudi (koji su zivi) ne poznajem
Title: Re: Krvno srodstvo i svojatanja
Post by: Deda on January 17, 2011, 02:40:08 PM
Ja imam dokumentovano  :lol: poreklo do 1812 god.od kad nam potice prezime ...ko bi ih sa'vatao pre toga
Title: Re: Krvno srodstvo i svojatanja
Post by: Elanor on January 17, 2011, 02:58:18 PM
Quote from: Deda on January 17, 2011, 02:40:08 PM
Ja imam dokumentovano  :lol: poreklo do 1812 god.od kad nam potice prezime ...ko bi ih sa'vatao pre toga
super kad su tolike generacije nosile isto prezime :)
tatin brat od tetke mi je jednom pokazivao dokumenta (krstenice, vencane listove i umrlice) svojih predaka, one do kojih je mogao da dodje. isti covek je rodjen pod jednim imenom i prezimenom, vencao se pod drugim a umro pod trecim (ili trecim imenom i pocetnim prezimenom). sve je to zavisilo od toga ko je u tom trenutku bio notar: da li je bio nemac, madjar, srbin ili hrvat. tako je to bilo u banatu.
Title: Re: Krvno srodstvo i svojatanja
Post by: Manfred on January 17, 2011, 03:32:55 PM
Prezimena u prošlosti su najčešće menjana zbog straha od krvne osvete.
Title: Re: Krvno srodstvo i svojatanja
Post by: Elanor on January 17, 2011, 03:44:18 PM
ne u mom kraju. tamo su menjana bilo po politickoj direktivi (oduzimanje 'ic', na primer), bilo iz racuna :D

u slicnu kategoriju promenjenih prezimena spadaju i ona smesna prezimena u bosni, smisljena u inat 'svabama' (ili radi utaje poreza, kako kazu neke price), koja su posle ostala zauvek.

Title: Re: Krvno srodstvo i svojatanja
Post by: Summer on January 18, 2011, 12:03:39 AM
Dovoljno je da kazem da mi je tata direktor Arhiva Hercegovine  :rofl: Znamo sva kolena unazad, iskopao je sve postojece podatke  :rofl: Sa mamine strane slabo znam, ne dalje  od pradede i njegovih potomaka. A mamina porodica ima to pogrdno prezime, sto je cest slucaj u Herc. Ranije su se prezivali Tomanovic i onda u vreme Turaka postali Sagovnovici. Neki clanovi porodice su se vratili na Tomanovic, vecina ne.
Title: Re: Krvno srodstvo i svojatanja
Post by: maripoza on January 18, 2011, 01:08:42 AM
Quote from: Elanor on January 17, 2011, 03:44:18 PM
ne u mom kraju. tamo su menjana bilo po politickoj direktivi (oduzimanje 'ic', na primer), bilo iz racuna :D

Tako je.
A nisam znala da si nam iz Banata. :)

Moja majka ima neku citavu lozu svojih predaka po ocu :crazy:, otac nema i tu mi informacije ne dosezu daleko, ali moja majka i tu (za ocevu familiju) zna citavu pricu i istorijat :lol:, morala bih joj traziti napismeno jer ce inace sve pasti u zaborav.

Sorry but you are not allowed to view spoiler contents.

Title: Re: Krvno srodstvo i svojatanja
Post by: rafa on January 18, 2011, 11:24:22 AM
Quote from: Summer on January 18, 2011, 12:03:39 AM
Dovoljno je da kazem da mi je tata direktor Arhiva Hercegovine  :rofl: Znamo sva kolena unazad, iskopao je sve postojece podatke  :rofl: Sa mamine strane slabo znam, ne dalje  od pradede i njegovih potomaka. A mamina porodica ima to pogrdno prezime, sto je cest slucaj u Herc. Ranije su se prezivali Tomanovic i onda u vreme Turaka postali Sagovnovici. Neki clanovi porodice su se vratili na Tomanovic, vecina ne.

Jao summer, imala sam jednog divnog kolegu Sagovnovica na fakultetu  :girl_in_love:, bas je bio simpa i mnoogo fin, nisam ga videla sto godina (a i niko od meni bliskih). Sta li se sa njim desilo along the way?
Title: Re: Krvno srodstvo i svojatanja
Post by: Glitter on January 18, 2011, 11:29:16 AM
Quote from: maripoza on January 18, 2011, 01:08:42 AM

Sorry but you are not allowed to view spoiler contents.

Sorry but you are not allowed to view spoiler contents.
Title: Re: Krvno srodstvo i svojatanja
Post by: Elanor on January 18, 2011, 11:54:44 AM
Quote from: maripoza on January 18, 2011, 01:08:42 AM
Tako je.
A nisam znala da si nam iz Banata. :)
juznog :)
mamini preci su odatle par vekova unazad, dok su tatini doseljeni iz bukovine pre nekih 125 godina, a u bukovinu su stotinak godina pre toga pobegli iz erdelja (transilvanija).
Title: Re: Krvno srodstvo i svojatanja
Post by: Elanor on January 18, 2011, 11:55:54 AM
Quote from: rafa on January 18, 2011, 11:24:22 AM
Jao summer, imala sam jednog divnog kolegu Sagovnovica na fakultetu  :girl_in_love:, bas je bio simpa i mnoogo fin, nisam ga videla sto godina (a i niko od meni bliskih). Sta li se sa njim desilo along the way?
i mm koleginicu :)
Title: Re: Krvno srodstvo i svojatanja
Post by: Sorciere on January 18, 2011, 12:17:57 PM
Quote from: Elanor on January 18, 2011, 11:54:44 AM
juznog :)
mamini preci su odatle par vekova unazad, dok su tatini doseljeni iz bukovine pre nekih 125 godina, a u bukovinu su stotinak godina pre toga pobegli iz erdelja (transilvanija).
I porodica mog deke (Banat takodje, ali poreklom iz Slovenije) je menjala prezima vise puta i to bas dodavanje -ic, sklanjanje, pa opet dodavanje i na kraju su se vratili originalnoj verziji bez -ic. Bice da je to ista prica...
Title: Re: Krvno srodstvo i svojatanja
Post by: Xe on January 18, 2011, 12:29:12 PM
Tatini se doselili iz Crne Gore pre tri-cetiri veka na Kosovo, njegova majka starosedelac na Kosovu.
Mamini: sa zenske strane Srbi i Cincari iz Banata (Crnjanski mi je neki pradeda-ujak), a sa muske Srbi iz Like (jedino sto mi je prababa bila Jevrejka)
E, sad, kad se saberu ti cincarski i jevrejski geni ...  :turpija: :lol:
Title: Re: Krvno srodstvo i svojatanja
Post by: NenaS on January 18, 2011, 01:56:02 PM
Quote from: Glitter on January 18, 2011, 11:29:16 AM
Sorry but you are not allowed to view spoiler contents.


Sorry but you are not allowed to view spoiler contents.
Title: Re: Krvno srodstvo i svojatanja
Post by: Pepi on January 18, 2011, 01:56:39 PM
Moji preci vekovima žive u srbiji...ali zato je svekar rodom iz bosne, svekrvini iz dalmacije, ona rođena u makedoniji..pa se našli u okolini zrenjanina...zato sad nemogu da izvade izvode iz MKR  :crazy:
Title: Re: Krvno srodstvo i svojatanja
Post by: Glitter on January 18, 2011, 02:12:12 PM
Quote from: NenaS on January 18, 2011, 01:56:02 PM
Sorry but you are not allowed to view spoiler contents.

Sorry but you are not allowed to view spoiler contents.
Title: Re: Krvno srodstvo i svojatanja
Post by: Dada on January 18, 2011, 02:46:13 PM
Moj tata zna pretke do unazad cca 350 godina ili vise, zaboravila sam a ne smijem da ga pitam jer onda pocne da me preslisava i razocara se sto dalje od pradjeda (i on je bio Jovan :lol:) nisam sigurna :lol: Majka isto zna svoju lozu, i ujcevinu naravno ali ona zna i Bjelicki rodoslov - to je porodica moje babe a njene svekrve  :o :lol: Uporno im pricam da sve to zapisu jer smo nas troje izgubljeni slucajevi sto se toga tice. Jedino sto su dosad uradili je da su nabavili rodoslov Bjelica :crazy:
Mijesali se nisu koliko mi znamo a trazen je blagoslov od vladike ako je bilo i najmanje sumnje u krvno srodstvo (npr prababa mi je imala isto prezime kao i pradjed ali je vladika dozvolio jer je izracunao da su neznamnijakoje koljeno i da nema smetnje). 

Mm zna svoju Cg lozu, tj ima zapisano, ali zato srpsku dalje od djeda ne zna, ne zna mu ni otac jer je bio ratno siroce :(


Sorry but you are not allowed to view spoiler contents.
Title: Re: Krvno srodstvo i svojatanja
Post by: Elanor on January 18, 2011, 02:58:47 PM
meni je to nase pravljenja problema u vezi ljudi koji su 6-7. koleno stvarno malo preterano. no dobro, tako je, bolje i to nego dozvoljavanje brakova bliskih srodnika.
moja baba nikad nije progovorila sa svojom sestrom jer se ona udala za tako nekog "ujaka".
Sorry but you are not allowed to view spoiler contents.

Title: Re: Krvno srodstvo i svojatanja
Post by: Dada on January 18, 2011, 03:04:15 PM
Quote from: Elanor on January 18, 2011, 02:58:47 PM
meni je to nase pravljenja problema u vezi ljudi koji su 6-7. koleno stvarno malo preterano. no dobro, tako je, bolje i to nego dozvoljavanje brakova bliskih srodnika.
moja baba nikad nije progovorila sa svojom sestrom jer se ona udala za tako nekog "ujaka".
Sorry but you are not allowed to view spoiler contents.


Slazem se.

U vrijeme kad su se ovi moji vjencavali popovi nisu bili u modi  ;D
Title: Re: Krvno srodstvo i svojatanja
Post by: Unabebili on January 18, 2011, 09:58:54 PM
Dobacujem u znanju do cukunbaba i cukundeda.

I mali savet:
dok su vam zivi oni koji o vasem poreklu sve znaju - pitajte i zapisujte ( ako vam je to vazno).
Ja bih danas rado pitala neke stvari, ali nemam koga.  :girl_sad:

a u procentima sam:
50% srbijanka ( ova linija je verovato unazad pet iljada godina na ovim prostorima  :lol:)
25 % dalmatinka
25%  italijanka

Sorry but you are not allowed to view spoiler contents.

bilansno: dalmatinski srbijanski  kantoprevrtač koji voli da letuje na siciliji   :lol:
Title: Re: Krvno srodstvo i svojatanja
Post by: Manfred on February 01, 2011, 12:30:32 PM
(https://www.mojamansarda.com/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.znaksagite.com%2Fsneg%2Frodoslov.jpg&hash=674a8b42bbf2da012107ffb5744014327c058f50)
Title: Re: Krvno srodstvo i svojatanja
Post by: Margarita on February 01, 2011, 12:48:14 PM
:lol:
Title: Re: Krvno srodstvo i svojatanja
Post by: Xe on February 01, 2011, 06:55:16 PM
 :rofl1:  Ne znam da li mi se više sviđa legenda ili starovremeni nazivi "jamaha" i "sajonara"  :lol:
Title: Re: Krvno srodstvo i svojatanja
Post by: Beatrix Kiddo on February 01, 2011, 07:10:14 PM
Pravi staroslovenski nazivi  :lol:
Title: Re: Krvno srodstvo i svojatanja
Post by: Glitter on February 01, 2011, 07:12:29 PM
jao jao jao  :rofl1: :rofl1: :rofl1:
Title: Re: Krvno srodstvo i svojatanja
Post by: Nanny Ogg on February 01, 2011, 08:43:01 PM
Od suraka pasenog  :rofl: :rofl:
Title: Re: Krvno srodstvo i svojatanja
Post by: AnaK on February 01, 2011, 08:47:34 PM
E sad mi je sve jasno  :clap: :lol:
Title: Re: Krvno srodstvo i svojatanja
Post by: janavi on February 01, 2011, 08:51:04 PM
ima l' ženska verzija ove šeme :mrgreen:
Title: Re: Krvno srodstvo i svojatanja
Post by: Lani on February 01, 2011, 09:17:00 PM
Legalno ako si u fazonu.  :lol: :crazy:

Da se upišem i ja 50% Crnogorka, 50% Bunjevka, kakva kombinacija. :lol:
Title: Re: Krvno srodstvo i svojatanja
Post by: Gost51 on February 01, 2011, 09:52:19 PM
50% crnogorka
50% bosanka
Title: Re: Krvno srodstvo i svojatanja
Post by: Glitter on February 01, 2011, 09:56:36 PM
legalno al nemoj da te zmija ujede  :lol: :lol: :lol: :lol:
Title: Re: Krvno srodstvo i svojatanja
Post by: Beatrix Kiddo on February 01, 2011, 11:22:01 PM
Kod mene nema mijesanja gena. Doduse, mamini jesu zivjeli u Vojvodini (i ona je rodjena tamo) ali su odavde posli...
Mada ne znam rodoslove mnogo unazad, za razliku od mm koji ima rodoslov koji seze unazad do XIV-XV vijeka.
Title: Re: Krvno srodstvo i svojatanja
Post by: Padre on March 06, 2011, 04:01:50 AM
Samo cu vam reci zapisujte. Propitajte vase dok jos znaju i dok mozete. U mojoj familiji je porodicno stablo jedino znao moj otac. Naravno ja sam tada bio mlad i to me nije zanimalo. Kada je iznenada umro... nestali su i podaci jer on to nije nikada zapisao a iz postojece nazovi arhive ja nisam uspeo da sastavim sve delove...
Title: Re: Krvno srodstvo i svojatanja
Post by: dmi on March 06, 2011, 09:56:22 AM
kod mene postoji porodicno stablo sa mamine strane jer je deda sve ispisao
to je kod tetke i ja planiram da prilikom prvog dolaska u kraljevo to uzmem i iskopiram
sa tatine strane ne znam mnogo, moram da propitam tetku o detaljima koje ne znam i ja cu napraviti kakvo takvo stablo
inace znam odavno da moje prezime (devojacko) se prvi put pominje 1250 i neke godine (cini mi se seste, imao je tata tu knjigu zove se Kraljica Mara) i volela bih da jednog dana dodjem do nje s obzirom da je primerak koji smo imali unisten
Title: Re: Krvno srodstvo i svojatanja
Post by: Unabebili on March 06, 2011, 09:59:49 AM
ja i nemam kome da prenesem svoja saznanja o genetskom stablu, sem sestricu  :(

s tatine strane nisam bliska sa familijom, a njih ovo i ne interesuje (ako ima nesto u kesu, to bi rado primili, ali porodicno stablo na pismeno, jok  :rofl: )

a sa mamine strane, sestric je vec upucen u sve i vrlo ga je zanimalo  :girl_in_love:
Title: Re: Krvno srodstvo i svojatanja
Post by: Padre on March 06, 2011, 06:45:14 PM
Quote from: dmi on March 06, 2011, 09:56:22 AM
kod mene postoji porodicno stablo sa mamine strane jer je deda sve ispisao
to je kod tetke i ja planiram da prilikom prvog dolaska u kraljevo to uzmem i iskopiram
sa tatine strane ne znam mnogo, moram da propitam tetku o detaljima koje ne znam i ja cu napraviti kakvo takvo stablo
inace znam odavno da moje prezime (devojacko) se prvi put pominje 1250 i neke godine (cini mi se seste, imao je tata tu knjigu zove se Kraljica Mara) i volela bih da jednog dana dodjem do nje s obzirom da je primerak koji smo imali unisten

Pokusaj da knjigu pronadjes u NBS ili Matici pa fotokopiraj ukoliko knjige vise nema u prodaji.