Main Menu

SLAVSKA TRPEZA

Started by nelly, November 11, 2009, 11:49:08 AM

Previous topic - Next topic

Unabebili

Ja samo da zamolim ove "mestre od kuzine" ako neka ima proveren recept za slavki kolac, da ga okaci, da vidim gresim li pravljenju mog.
Don't follow me, I'm not leading. Don't lead me, I'm not following.

Bracno stanje nije kontraindikacija za svalerisanje. Pa, kad logično razmisliš, ne samo da nije kontraindikacija, već je neophodan uslov . by Vojka&AnaK





http://bebili.blog.rs/

Xe

ZAvisi od obicaja, da li je slan, milhbrot ili sladak, sa orasima.
Moj je slan, lici na onu lisnatu pitu, nasledila sam recept od prababe, mislim da ga ima na nekoj temi o slavskim kolacima. Ako ti treba, okacicu ponovo.
http://mojetvoko.wordpress.com/
moram ovo da loliram by MissL

cici

Nije malo ionako vas nema mnogo.A šta si još htela slatko?Tortu ili neke kolače?
I ja sam u misaonoj fazi, iako imam mesec dana vremena.Volim da se pripremim na vreme.


anelore

Moja mama pravi kao milhbrot, divan je. Evo ga i njen recept:
1/2 mekog brašna
   1 pakovanje kvasca
   2 žumanca
   50 grama margarina
150 grama šećera
1/4 litre mleka ili više, malo vode
kora od limuna
žumanac za premaz

Kvasac treba da nadođe a za to je potrebno; mleko, kašičica šećera,. kvasac, malo soli i brašno da bi se napravilo ređe testo. To se pokrije i ostavi na toplo.
Zagrejano brašno se stavi u sud.Odvojeno se smlaći ostatak mleka, malo vode, šećer i margarin.U to se razmute žumanca i sipa uskisli kvasac.
U brašno se postepeno sipa pripremljen kvasac. i stalno se meša. Kad se testo odvaja od suda , meša se dok se ne pojave klobuci /ili lupa varnjačom/narenda se kora od limuna a testo se pospe sa svih strana brašnom i pokrije. Tako pokriveno kisne do 1 sat.
Radna površina se poprska brašnom a testo se premesii pravi se kolać ili pletenica ili četiri lopte.Testo se stavlja u podmazan pleh posut brašnom da to odstoji 1/2 sata.
Ukrasi se prave od posebno  zamešenog brašna  sa toplom vodom. Neki se stavljaju na kolač( venac, crkvena slova. grozd, ptićice, cvetići) posle premazivanja
testa žimancetom. a neki se zalepe po obodu šerpe .
   Kolać se peče u zagrejanoj pećnici (220) od 45 do 1 sata. Posle prvih pola sata temperatura se smanji na 200 ili manje , zavisi od rerne.
Sve treba raditi u toploj kuhinji a brašno treba da bude prosejano i toplo.

Unabebili

da, da..to kao milhbrot  :clap:
Don't follow me, I'm not leading. Don't lead me, I'm not following.

Bracno stanje nije kontraindikacija za svalerisanje. Pa, kad logično razmisliš, ne samo da nije kontraindikacija, već je neophodan uslov . by Vojka&AnaK





http://bebili.blog.rs/

Finalina

divan recept, anelore, pravim i ja takav kolac

za predjelo planiram da pravim "punjeno grožđe" ( belo grožđe, gorgonzola, orasi )

MissL

Stiv 24.11.2003.

Ucinilo mi se da cu da prestanem da pusim :D

anelore

Quote from: Finalina on November 16, 2010, 11:29:08 AM
divan recept, anelore, pravim i ja takav kolac

za predjelo planiram da pravim "punjeno grožđe" ( belo grožđe, gorgonzola, orasi )
Ja ga nazalost ne pravim, nasa je slava posna, pa roditelji MM to preuzmu na sebe  - citaj kupe u lokalnoj pekari, i to lep i ukusan. A volim kad mi mama posalje deo kolaca od njihove slave, pa to gustiram uz kafu ili kakao uvece.

Unabebili

Quote from: Finalina on November 16, 2010, 11:29:08 AM
divan recept, anelore, pravim i ja takav kolac

za predjelo planiram da pravim "punjeno grožđe" ( belo grožđe, gorgonzola, orasi )

ma sta planiras, daj detaljan opis i recepis  :rofl: :kiss1:

i ja pravim slican kolac, ali dodam i suvo grozdje, zaboravih da dopisem to  :-[
Don't follow me, I'm not leading. Don't lead me, I'm not following.

Bracno stanje nije kontraindikacija za svalerisanje. Pa, kad logično razmisliš, ne samo da nije kontraindikacija, već je neophodan uslov . by Vojka&AnaK





http://bebili.blog.rs/

cici

Kakva je ona će bukvalno da ga puni, kod mene može da se poredja naizmenično,  eventualno :D,


Unabebili

A ja bih mozda to stavila i u one korpice od testa  :think:
Ima li to smisla?
Ne znam o cemu pricate, pa lupetam.
Ako mi date recepis, da vidim , mozda i to da napravim :think:
Don't follow me, I'm not leading. Don't lead me, I'm not following.

Bracno stanje nije kontraindikacija za svalerisanje. Pa, kad logično razmisliš, ne samo da nije kontraindikacija, već je neophodan uslov . by Vojka&AnaK





http://bebili.blog.rs/

Finalina

punjeno grožđe  :lol:
sastojci: belo grožđe (krupnijeg zrna), gorgonzola i mleveni orasi
priprema: grođže raspolutiš (ostanu na jednom kraju povezane polovine), izvadiš zrna i vrhom kašičice puniš izgnječenom gorgonzolom, a zatim uvaljaš u mlevene orahe ( ja ih oklagijom izmrvim u kesi umotanoj u krpu )

Sorry but you are not allowed to view spoiler contents.

Unabebili

Hvala  :bighug:
Ovo cu da probam, odlicna su mi ideju dala  :love32:
Don't follow me, I'm not leading. Don't lead me, I'm not following.

Bracno stanje nije kontraindikacija za svalerisanje. Pa, kad logično razmisliš, ne samo da nije kontraindikacija, već je neophodan uslov . by Vojka&AnaK





http://bebili.blog.rs/

cici

Svaka čast tebi a ja već ranije rekoh da nema šanse da bih to radila a i alergična sam na gorgonzolu pa što da drugi jedu :D


Lani

Jao da, pominjala si već ovde to grožđe sa gorgonzolom, zamišljam kombinaciju ukusa.  :balavi: