Main Menu

Moja fotografska metoda

Started by Manfred, May 18, 2009, 02:41:24 AM

Previous topic - Next topic

Manfred

Najbolji prosumeri su skuplji od najslabijih dslr-ova.
Šta to u stvari znači?

Prednost DSLR je brzina okidanja i kvalitet fotografije. U zavisnosti od objektiva i najskromniji dslr može da čini čuda. Svojevremeno je Nikon napravio "prevaru" i uz valjda D5000 ponudio fotografije sa objektivima vrednim po nekoliko hiljada evra. I ljudi se preturili kakav kvalitet, pa pojurili da kupe, a onda dobili objektiv od 30€ i to naravno nije bilo to.

Prednost prosumera je veći opseg objektiva, tj, od širokougaonog do teleobjektiva i na neki način zatvoren sistem kome se ništa ne dodaje i ne oduzima. Jednom kupljen prosumer je završena priča, a DSLR mami dodatne pare za bolje objektive, posebno ako neko "okusi" rad sa pravim staklom.

Razmatrao sam nekoliko prosumera, ali sam se zadržao na ovom, 249€: http://www.bmfocus.rs/canon-powershot-sx240-hs/pro/3543

Ima najsavremeniji Digic5 procesor, "samo" 12 Mpx u odnosu na neke koji imaju 14 ili 16, ali to je zapravo prednost, jer mnogo megapiksela na malom senzoru ne vodi ka većem kvalitetu; ima solidnu brzinu snimanja ali bi svakako trebalo uzeti vrlo brzu memorijsku karticu uz njega, 8Gb  je dovoljno, ali nemoj tu štedeti 1000-2000 dinara i uzeti bilo šta, jer ti od brze kartice zavisi brzina komunikacije unutar aparata.

Ako ti ovo cenovno odgovara, bićeš vrlo zadovoljna.

Ako si spremna da daš više para, onda se pojavljuje ovo čudovište http://www.bmfocus.rs/canon-powershot-sx50-hs/pro/3592

U svakom slučaju treba uzeti aparat koji ima Digic5 procesor, pošto je to trenutni vrh po svim zamislivim kriterijumima.

I vrlo važno: BRZA, NAJBRŽA kartica od 8 Gb

maripoza

Old enough to know better, but too young to care.

plop

2006.
2007.

maripoza

Manfrede, cudoviste kupljeno
Sorry but you are not allowed to view spoiler contents.

i isprobano.

Za sad deluje super! Ali imam jos mnogo da se igram i da ucim. :)

Hvala jos jednom na pomoci!
Old enough to know better, but too young to care.

AnaK

Sjajno  :clap: Gde, gde je kupljeno  :flower:
Janko 23.7.2002.

Glitter

Da pokusam i ja ovde da dobijem dobar savet od Manfreda :) 

Trenutno imam Fujifilm finepix S2980

Ok je aparatic, imam ga oko godinu ipo dana, zadovoljna sam
E sad, planirali smo da sledece godine da idemo dve nedelje u Skotsku, ukljucujuci i Orkney Island. Dakle neverovatna prirodna lepota.
Zelim da uzmem u razmatranje novi aparat, komplikovaniji, jaci...neko cudovistance sa kojim mogu da napravim fantasticne fotke. Svakako sta god da isplaniram i uzmem planiracu i kurs jer prosto zelim da iskoristim potencijal aparata.

Ovaj aparata koji imam sam lovila po akcijama, te to planiram i sa potencijalno novim.

Budzet za bolje bi mogao da bude ddo 1000£ (ovo cu valjda uspeti da proguram :lol: )

Hvala unapred!

cici

Kad si progurala lak za nokte ovo cenim nece da bude problem, ovo je investicija :D

Glitter

AnaK

Prenela sam nadležnom, javiće se  :turpija:
Janko 23.7.2002.

Glitter

Manfred

Gliter, ako sam dobro shvatio, ti u stvari sada hoćeš pravi aparat.
Za te pare koje pominješ, uzmi ili Canon 650d ili Canon 70d (oba imaju najnoviji digic5 procesor i ispod toga danas ne treba ići) Orijentacione cene možeš videti na amazonu, u Beogradu se može dobiti ispod te cene, ali možda u GB bude skuplji. U svakom slučaju, isproveravaj na nekoliko mesta, ne žuri, cene ovih aparata dosta variraju.
Ali pazi, gdegod da ga uzimaš, traži neotpakovani primerak. Ne pristaj na nešto iz izloga ili kao "ovo nam je poslednji"... idealno je kupiti aparat u predgrađu velikog grada, pa čak i ako ispadne neku desetinu evra više, sigurno neće biti nešto što je neko probao i vratio iz bilo kog razloga. Dakle, samo novo, neotpakovano te zanima.

E, sad, za prave, tkz. dslr aparate objektivi su najbitniji. Ne treba ti kit objektiv koji ide uz aparat, to je igračka koja košta 50€ i otprilike toliko vredi. Nema svrhe da ti objektiv bude 10x jeftiniji od aparata.
Moja JEDINA preporuka za tvoj slučaj je ovo: http://www.amazon.co.uk/Canon-EF-S-15-85-3-5-5-6-Lens/dp/B002NEFLDM

Odličan za pejzaže, odličan za portrete, grupne fotografije, može da posluži i kao srednji teleobjektiv; optički među najboljima u svojoj klasi, za turističku i porodičnu fotografiju ovaj objektiv je izvanredan.

Dakle, Canon ili 650d ili ako hoćeš nešto zaista superiorno 70d - u oba slučaja isključivo bez objektiva (body only) a objektiv 15-85 za početak. Kasnije možeš da razmišljaš o nekom teleobjektivu (ima laganih 70-300 za male pare), ali zasad ti je ovo više nego dovoljno.

70d i 15-85 prave nestvarne fotke.

Glitter

Hvala  :clap:
Sad cu u proucavanje
U principu mi je cilj da ih nadjem u gb jer onda mogu da platim osiguranje na isti po kupovini pa sta god da se dogodi nisam na gubitku
Hvala jos jednom :flower:

Manfred

ma toga ima u GB sigurno, to su novi modeli, sa novim procesorom, jedino može da se desi da cene budu veće.

Ali u traženju najjeftinije kombinacije nijednog trenutka ne zaboravi da želiš samo NEOTPAKOVANO. Aparati i objektivi ove klase su dosta osetljivi na padanja, a što je najgore, nedostaci usled stresanja mogu biti smanjena oštrina u pojedinim slučajevima, što ladno možeš da ne primetiš - svaki aparat ima određeni procenat mutnih slika usled brzine obrade podataka.

Pepi

AnaK

Janko 23.7.2002.