Main Menu

Deca i mobilni telefoni

Started by Urbana, December 26, 2013, 11:35:44 AM

Previous topic - Next topic

Nanny Ogg

Quote from: Vila on December 27, 2013, 09:08:22 AM
Mm se ceo život i igra i radi, njemu se računar pretvorio u produžetak tela i uma :girl_haha:
I bogami živimo od njegovog rada samotako - tako da igra na računaru nije nužno loša ;)

Same here.


Ajte zene, ne dram'te

AnaK

Ja se tom vašem ishodu nadam  :girl_haha: :girl_in_love:
Janko 23.7.2002.

Urbana

Da vas pitam ..... koliko vasa deca koriste mobilne telefone, koliko im je bitno da sve proprate i kakva je situacija kad se uci....itd, itd

Mm je gledao neke emisije, pratio neka istrazivanja i on smatra da ih ne treba drzati duze od 25min bez telefona, jer navodno pocne nervoza i pad koncentarcije jer razmisljaju sta su propustili.

Ja pa zelim da te pauze bez telefona traju i po dva sata.

S druge strane recimo primetim da kad su kaznjenje ( oduzet telefon na 2-3 dana ) da je nakon par sati bajka....svaki multitasking je zaboravljen, nema nikakve nervoze, skolske obaveze i domaci su uradjeni temeljno, imaju zelju da komuniciraju sa nama, da nam mnogo stosta kazu ( za sta nemaju vremena kad imaju telefone ).

Zapravo zelimo da definisemo to neko vreme, meni je malo 25min, a mm smatra da je puno sat.

S druge strane cula sam pre neki dan da ima app - bicikl modus ...u fazonu da to ukljuce kad sedaju na bic da ne bi drkuckali po telefonu u toku voznje ( moje to ne rade, ali sam primetila da mnogi  rade ) pa na osnovu toga skupljaju neke bodove, za koje mogu da kupe naravno ako dovoljno skupe ..... majicu, bioskopske karte i sl.

E sad ja bi da uvedem kucni mod i da sat vremena naplacujem sa 10 centi, a mm kaze .... ma daj za 10 centi, ma svako dete ce da kaze, ma ybes 10 centi radije cu da kucam. Ja mislim da nije malo, jer moze 3-4 evra sedmicno da se "zaradi".
U svakom slucaju vise od 20 centi ne dolazi u obzir.

Kako i da li vi kontrolisete ili bolje receno ogranicavate koriscenje telefona kod dece?
Ne bojim se nacizma i terorizma imam strah o pomodarstva i primitivizma

senka

Kod nas samo Ksenija koristi telefon skoro svakodnevno, ovo dvoje po potrebi. Ništa ne ograničavam, jer njen tel. često stoji u dnevnoj sobi iako je ona u svojoj, ili zaboravi da ga napuni...još uvek smo u fazi kada je meni potrebnije da ima tel. nego njoj. Zahuktavanje tek očekujem, a kako ćemo onda, videćemo...
M.2000.
K.2003.
A.2006.
SD mama

jel

Da, u pocetku roditeljima vise znace tel. Nego deci , da lolujem kao neki
Dete V, 9g. koje je odgovorno, 2x gubio tel, tutne ga u plitak dzep ili zaboravi da zatvori rajfeslus na torbi  :crazy:
Sad sve mislim da je naucio, a onga sve cesce ostavi tj.zaboravi kod kuce
Sigurica :girl_haha:
My name is Luton, Robin Luton :lol:

kalimero

dete B, 10 godina, tlf gubio jednom, ali je nekoliko puta nedeljno prazan, a za gotovo svaki izlazak se mora podsetiti da tlf i ponese...... i, da, nema smart phone, nego neku obicnu ciglu :lol:
Bata 18.01.2004.
Moca 17.11.2014.
 

Urbana

A nista onda cu sacekati da se javi neka mama iskusnog korisnika smart phona.....moje sa 7,8 i 9 ni nisu imale telefon, ni njima nije bio potreban, a ni meni, meni ni sad ne treba jos uvek njihov telefon.
Kad odlaze u grad znam da ce doci pre 18:00 a obicno odlaze oko 15:00....nemam naviku da ih zovem i proveravam, one zovnu ako ima neke izmene.
Ne bojim se nacizma i terorizma imam strah o pomodarstva i primitivizma

Praslin

Vid od ove godine nosi telefon u školu, ja sam mu uvalila zato što se sam vraća kući. U pitanju je moj stari, mali smart phone.
Drži ga utišanog u torbi, ne seti se da ga ima. Mislim da ga je jedan dan izvadio iz torbe da igra igricu i pokaže drugaru u klupi i to je to.
Telefon mu više znači kada ostane sam kod kuće, jer nam onda šalje porukice i ćaska sa nama preko Vibera  :girl_haha:

Stvari će se verovatno promeniti kad se navuče na društvene mreže, ali Vid za sada, iako ima FB nalog, ima telefon sa pristupom na FB, ni ne pomišlja, nije mu to zabavno.



"Jao šta nas čeka, biće meni ove gliste milina jednog dana, sa setom da ih se sećam" - Disco

Glitter

dete A, godina 9, nema telefon i nece ga ni imati jos neko vreme...pratim lokaciju preko ipada :crazy:

vojka

Moja C, 8 god ima tlf, I to zato sto je meni potrebno  :innocent:
Nije smart tlf, za sada ja nju podsecam da ga napuni  :girl_haha:
U nekom momentu prosle godine, u boravku, su se ona I drugarica igrale igricama na tlf
Pa smo pricale, I deal je da ga kad je u skoli drzi sa izkljucenom zvonjavom
Tj onda kad ga nosi u skolu, a to je kad ide sama
Srecom to je za sada retko
Coka 22.8.2006
Dujka 23.7.2012

vojka

Mada sustinski, u tvom pitanju  :think: ne vidim razliku da li je tlf, komp, igrice, tv, drugarice..   
Coka 22.8.2006
Dujka 23.7.2012

Urbana

Quote from: vojka on September 27, 2014, 02:13:30 PM
Mada sustinski, u tvom pitanju  :think: ne vidim razliku da li je tlf, komp, igrice, tv, drugarice..   

Pa sustinski smartphone sluzi za sve to sa 12-13 i vise godina.....pa zato pitam. Pretpostavljam da neko ko to jos nema u kuci teze shvata.....Monika jos i ima samokontrolu, pa kad uci iskljuci wifi i stavi na ormar (sakrije od sebe  ;) ) no Lola ne, onas tvrdi da su oni multitasking generacija, sto ja nikako ne prihvatam, jer itekako primetim razliku na testovima kad dva dana uci bez prisustva telefona.
Ne bojim se nacizma i terorizma imam strah o pomodarstva i primitivizma

Elanor

milena tvrdi da se sestaci u jednom trenutku pretvore u zombije koji samo bulje u telefone.
ona je peti, a telefon ce dobiti na kraju sestog
Milena  21.06.2004.
Filip     08.06.2007.

vojka

Quote from: Urbana on September 28, 2014, 11:06:51 AM
Pa sustinski smartphone sluzi za sve to sa 12-13 i vise godina.....pa zato pitam. Pretpostavljam da neko ko to jos nema u kuci teze shvata.....Monika jos i ima samokontrolu, pa kad uci iskljuci wifi i stavi na ormar (sakrije od sebe  ;) ) no Lola ne, onas tvrdi da su oni multitasking generacija, sto ja nikako ne prihvatam, jer itekako primetim razliku na testovima kad dva dana uci bez prisustva telefona.
zato I rekoh da be shvatam tvoje pitanje  ;)
Jer sustinski je osnova problema u samokontroli
A nebitan je spoljan faktor
Coka 22.8.2006
Dujka 23.7.2012

Urbana

Quote from: Elanor on September 28, 2014, 11:17:02 AM
milena tvrdi da se sestaci u jednom trenutku pretvore u zombije koji samo bulje u telefone.
ona je peti, a telefon ce dobiti na kraju sestog

Ne znam sta da ti kazem....probaj da odlozis sto dalje...ali verovatno i tamo, tako i ovde za sve ima trenutak kad sta stupa na snagu i ti onda kao roditelj ne mozes da se odbranis....u srednjoj im treba telefon, jer sve dobijaju elektronski, izmena rasporeda, ocene i sve informacije ...
Ali definitivno deca su mi bila fenomenalana na raspustu....moja mama nema wifi i pitala me da li da doplati zbog njih da ce joj to odmah promeniti, ja sam rekla ne niposto....tako da su uzivale u citanju knjiga i druzenju sa decom van....nemaju naviku da to socijano druzenje obavljaju na kompu, na moru smo imali uzasno los wifi a extra se placao , pa im se nije dalo da ga koriste....na kraju im zafalilo knjiga za dva dana pa su presle na hrvatske casopise....

Ne bojim se nacizma i terorizma imam strah o pomodarstva i primitivizma