Moja Mansarda

SOBICE => Kujna => Slatko... => Topic started by: emge on November 06, 2009, 03:55:41 PM

Title: Sitni kolaci
Post by: emge on November 06, 2009, 03:55:41 PM
Priblizava se slava mojih roditelja, i ja tek sada vidim da nemamo temu sa sitnim kolacima.

Jel imate neke omiljene koji se brzo prave i preukusni su?
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on November 06, 2009, 04:10:03 PM
Posni ili masni?
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Gost51 on November 06, 2009, 04:24:54 PM
moja sveki je kraljica sitnih kolaca
ja u to necu da se petljam :D
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on November 06, 2009, 04:26:23 PM
Ne moraš da se mešaš samo daj neki recept :D
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: janavi on November 06, 2009, 04:26:33 PM
volim da jedem :mrgreen:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Glitter on November 06, 2009, 04:27:30 PM
moze, hvala  :D
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Beatrix Kiddo on November 06, 2009, 04:33:42 PM
Aaa, o slavi se radi...

Ja rijetko pravim sitne kolace (mislim na one tipa bombice i sl. sto moram po komadu da valjam). A za slavlja najcesce pravim neke stanglice, recept sam prepisala od majke, a ona ne znam vise od koga.. I meni je to najljepsi suvi kolac (a jos ga pravim da uopste ne ispadne suv)

Ako hoces da ti pisem recept..
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Glitter on November 06, 2009, 04:34:36 PM
ima tona onih rolnica koje se seku na kolutove, pisem kad se vratim iz nabavke
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on November 06, 2009, 04:41:30 PM
Aj' ne zezajte nego pište te recepte :D
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: emge on November 06, 2009, 05:00:48 PM
Mrsni mi trebaju :)

Mislim da cu da napravim cokoladne oblande za pocetak. I nesto dobro sto predlozite :)
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Finalina on November 06, 2009, 06:06:30 PM
Ovo su brzinski kolači za sve prilike, a mogu dugo da stoje.

VANILICE
200gr masti (svinjske)
1 celo jaje
1 žumance
4 kašike šećera
sok od 1 limuna
500 gr brašna

Priprema: redosledom sastojaka napraviti testo, vaditi modlom, rastanjiti oklagijom na 0,5 cm, staviti na podmazan pleh ili pek papir i peci u predhodno zagrenoj rerni dok porumene. Spajati marmeladom i uvaljati u prah šećer sa dodatkom vanilin šećera.

DOMACI KEKS-KOLAČIĆI
1 margarin (250gr)
200gr šećera
3 jaja
750 gr brašna pomešati sa jednim praskom za pecivo
Priprema: redosledom sastojaka napraviti testo, rastanjiti oklagijom na 0,5 cm, vaditi modlom (svih oblika) , staviti na podmazan pleh ili pek papir (posuti ih kristal šećerom) i peci u predhodno zagrejanoj rerni dok porumene. Mogu se preliti ( kada se ne pospu šećerom)  ili do pola umočiti u topljenu čokolada, a mogu se spajati marmeladom i uvaljati u prah šećer sa dodatkom vanilin šećera.

OBLANDE - karamel (klasika :) )
1l mleka
500gr šećera

Priprema: ukuvati, dodati ( po želji ) suvo grožđe. Filovati 5 velikih oblandi.

KOKOS KIFLE
1 margarin (250gr)
1 žumance
50gr šećera
100gr kokosovog brašna
250gr griz brašna

priprema: redosledom sastojaka napraviti testo, oblikovati kiflice, ispeci, uvaljati u prah šećer sa dodatkom vanilin šećera.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Beatrix Kiddo on November 06, 2009, 06:21:02 PM
Evo ondaK i mojih stanglica  ;)

1 margarin umutiti sa 200 gr secera (ja stavim 100 ), dodati 200 gr mljevenih oraha, 150 gr brasna i na kraju umucen snijeg od 6 bjelanaca. Pazvuci po plehu i peci.
Umutiti 6 zumanaca sa 200 gr secera (opet ja smanjim), pa sipati preko tijesta prije nego sto se ispece, i vratiti u rernu da se dopece.
Fil - Solju i po (od bijele kafe) mlijeka staviti da provri sa 200 gr secera, dodati
200 - 300 gr oraha, 100 gr cokolade za kuvanje, i kockicu margarina . Ovo preliti preko ispecene kore i pustiti da se ohladi. (ako mi se ucini da je previse rijetko, ja dodam mljevenog keksa - po malo uvijek imam u kuci  ;)  )

Ja sam jednom stavila i zumanca u koru (greskom) i ispale su super. Od tada sam ih par puta namjerno pravila na taj nacin.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: AnaK on November 06, 2009, 06:24:23 PM
Ja se godinama spremam da ovo napravim, mnogo mi dobro zvuči, a i pobrao je ovacije na SC-u, davno.

QuoteKARAMEL REBRO

Potrebno je:

6 žumanjaka
6 kašika šećera
300 g sjeckanih oraha
200 g putera

posebno karamelizirati 250 g šećera

istresti u podmazan pleh pa kad se stisne istucati u avanu,ako nemate avan možete ga istucati u najlon kesi ili kuhinjskoj krpi tučkom od mesa.Tucani karamel ostaviti na stranu za kasnije a možete ga napraviti i dan ranije.

Žumanjke i šećer dobro umutiti mikserom pa kuhati na pari dok se DOBRO zgusne, dodati puter te nastaviti kuhati na pari dok se ponovo zgusen, naime kad dodate puter masa će se razrijediti ali se brzo poveže i postane gusto, dodajte sjeckane orahe još kratko mješajte na pari, izmaknite s vatre pa dodajte tucani karamel.
Sve dobro izmješajte pa istresite u dobro podmazanu modlu (vama na želju oblik ja lično to istresem u ,,srneća leđa" pa poslije režem male kvadratiće)i ostavite preko noći da se stisne.
Masa je kompaktna da se lijepo može rezati, možete jednostavno istresti masu u manji pleh poravnati pa sutradan rezati male štanglice.

Ovo je jedan od meni dražih kolača tako da ni jedan Božić i Novu godinu ne proslavimo bez KARAMEL REBRA.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Finalina on November 06, 2009, 06:28:59 PM
KOLAČ(I) OD MAKA

umutiti
150gr margarina
150gr šećera
i dodati
5 žumanaca
sok 1 limuna
200gr melevenog maka
1 supenu kašiku prezle
penu od 5 belanaca

Sipati u podmazan pleh i peći sat vremena na 180C.

Kada se testo ohladi preseci na pola, premazati kiselim pekmezom ( drenjina, visnja, kajsija), obe kore.

Iseci na kocke ( ili ostaviti kao kolač, a ako se pravi u okruglom plehu biće to onda torta) i preliti/premazati glazurom :
200gr prah šećera
sok jednog limuna
(moze se dodati i kap boje, po izboru, a takodje lepo izgleda i kada se svaka kocka ukrasi parčetom kandiranog voca kao što je pekmez)


Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Finalina on November 06, 2009, 06:34:50 PM
BRZI MINJONI

Kupiš korpice za kolace, manje veličine.
Rastopiš štanglu čokolade sa kašikom ulja (putera).
Sipaš u korpice. :D

Elem :), uzmes dve tri vrste čokolade ( i belu, svakako) pa napraviš kombinaciju koju voliš i osmišliš.

Kada se čokolada u korpicama ohladi, izvadiš ih i okereneš "naopačke" , pa na glatku ( manju) stranu staviš komadiće lešnika, kandiranog voća ukrasnu kuglicu, perlice ... ili išaraš topljenom čokoladom u drugoj boji .
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: AnaK on November 06, 2009, 06:40:59 PM
Meni je ovo savršenstvo:
Quote
Kaćine kocke
1 list oblande
I fil:
Istopiti na tihoj vatri 250 g šećera. Kad se glatko karamelizuje dodati 2 dl mleka i 250 g maslaca ili margarina. Kad se masa sjedini, skloniti sa vatre i u vruću masu dodati 250 g mlevenih oraha i 100 g mlevenog keksa. Toplo sipati na list oblande i ravnomerno namazati.
II fil:
4 dl mleka, 4 žumanca, 5 kašika šećera, 1 kesicu vanilin-šećera i 70 g gustina umešati hladno. Staviti da se kuva na pari. Kad počne da se zgušnjava neprestano mešati dok ne bude baš baš gusto (najbolje sa feder-mućkalicom ili žicom od miksera). Skloniti sa vatre i u vruće dodati 125 g margarina, 200 g čokolade za kuvanje i 100 g mlečne čokolade. Mikserom umutiti da se sasvim ujednači i sedini. Mlako sipati na I fil i premazati.
Posuti mlevenim orasima. Na sredinu svakog zamišljenog kvadrata blago utisnuti polovinu oraha. Seći kad se potpuno ohladi.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Finalina on November 06, 2009, 06:45:54 PM
AnaK @ kako vadiš ovaj bezimeni quote, odavno to hoću da pitam :)  ..... svidja mi se recept za Karamel rebro.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: gasha on November 06, 2009, 06:50:24 PM
ovi su moji omiljeni
http://www.coolinarika.com/recept/kolaci-svijece (http://www.coolinarika.com/recept/kolaci-svijece)

samo umesto belanca stavim secerni sirup, rastopljen secer u malo vrele vode
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Finalina on November 06, 2009, 06:54:56 PM
SLATKA SALAMA

140gr mlevenih oraha
60gr ribane tj krupno rendane čokolade
60gr uzduž sečenih badema
60 gustog slatkog, od više vrsta voća ( nekada je to bio Hisar, ako se sećate)
Sve se ovo sjedini tako sto se ugreje na ringli i u toplo se umesa jedno jaje.
Sipa se i modlu ili se prohladjeno smota u salamu.
Dobro ohladjeno se seče, na kolutove.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Finalina on November 06, 2009, 07:03:54 PM
LONDONSKE ŠTAGLICE

2 cela jajeta i
2 žumanceta
umutiti sa
140gr šećera
140gr putera
i dodati
140gr brašna
Peći na umerenoj vatri, ne sme da se prepeče,
Premazati džemom.

Umititi preostala 2 belanca sa 100gr šećera i dodati 70gr mlevenih oraha, premazati kolač ( testo namazano džemom) i vratiti u rernu da se malo dopeče.

Seći na kocke ili štanglice željene veličine.

Ovo je dobar recept za papirnate modle ( kao za mafine, ali najbolje cetvrtastog oblika )  i  tada se mogu sluziti u njima ( ako su nekih dobrih boja ) .

Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Finalina on November 06, 2009, 07:11:27 PM
BRZI ROLAT KOLAČi

sjediniti
4 kašike meda
100 gr šrah šećera
i pomešati sa
125gr margarina ili putera
2 štangle omekšale ili rendane čokolade

U pripremljenu masu dodati
100gr proprženog susama
100 mlevenog keksa
100gr seckanih oraha

Gotovu smesu razdeliti na dva ( ili tri dela) i napraviti kao rolat.
Uvaljatu i sitno rendanu čokoladu, kristal šećer, čokoladne mrvice, kako prah, kokosovo brašno itd, itd

Kada je dobro ohladjeno, lako se seče.


Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Finalina on November 06, 2009, 07:26:07 PM
Emge, ako se privatis posla, pa krenes da citas :D, ja bih da iskoristim prilku pa da pomenem kako su ovo oprobani recepti , u mojoj kuhinji  :) .......i taman sam ih konacno prekucala da mogu da ih odstampam za "moj kuvar" :) . Nadam se da će ti se neki dopasti. (kolač od maka i brzi rolat, vredi probati)
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Lani on November 06, 2009, 08:38:58 PM
Emge vidi  :balavi:

http://www.coolinarika.com/recept/badem-praline (http://www.coolinarika.com/recept/badem-praline)

http://www.coolinarika.com/recept/vockice-ii (http://www.coolinarika.com/recept/vockice-ii)

http://www.coolinarika.com/recept/marcipan-stanglice (http://www.coolinarika.com/recept/marcipan-stanglice)

http://www.coolinarika.com/recept/zrna-kafe (http://www.coolinarika.com/recept/zrna-kafe)
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: gasha on November 06, 2009, 08:45:36 PM
ova zrna kafe sam pravila , nama za slavu, fenomenalni su
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Lani on November 06, 2009, 08:47:54 PM
Verujem  :balavi: Samo znaš kad bi meni ispala ovakva glazura, verovatno bi mi bila sva grbava  :crazy:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: gasha on November 06, 2009, 08:51:52 PM
I nije bas tesko, vazno je da bude hladan kolac, topla glazura, a kolacice nabodem na stapic za raznjice pa umacem, redjam na pleh, i kada se potpuno ohlade , stavljam u korpice.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Unabebili on November 06, 2009, 09:10:40 PM


Skromni doprinos ( pravila, probla,a bila zadovoljna vise puta)  ;)

Oblande sa alvom i lesnicima

Otopis odjednom na tihoj vatri
300 g alve,
300 g secera,
soljicu vode,
200 g grubo mlevenih lesnika, soljicu mleka,
3 kasike kakao praha ili 3 stangle crne cokolade,
250 g putera ili margarina izmesas sve i filujes)

Korpice od cokolade

( istopi 300 g crne okolade i 200 g putera,
nalij u korpice do pola, pa u svaku korpicu stavi :
visnju, badem, lesnik, orah, sta volis vec
i dolij korpicu do vrha.
Odozgo mozes malo da pospes sa grubo mlevenim orasima, ili da stavis po cetvrtinu oraha ili pola badema, ohladi.

:flower:

Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on November 06, 2009, 09:14:30 PM
Quote from: gasha on November 06, 2009, 08:51:52 PM
I nije bas tesko, vazno je da bude hladan kolac, topla glazura, a kolacice nabodem na stapic za raznjice pa umacem, redjam na pleh, i kada se potpuno ohlade , stavljam u korpice.
Još kad bi te štapiće zabola u stiropor dok se ne ohlade bili bi savršeni kao profi.Ja se bacila u potragu za jednom tablom, valjda ću da nadjem do slave :rofl:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Unabebili on November 06, 2009, 09:24:02 PM
Dopada mi se sto me Cici nedavno ubedjivala kako nije perfekcionista  :lol: :lol:

Mala dopuna za kolace:

Fine vanilice

200 g brasna
50 g gustina
1/2 praska za pecivo
100 g kristal secera
1 vanilin secer
125 g putera (margarina, masti)
1 jaje
sok od 1 limuna


Od  svega pobrojanog zamesiti glatko testo, pustiti ga da se "odmori" pola sata, razvaljati i modlicom vaditi vanilice. Redjati u pleh i peci ih na umerenoj temperaturi ( moraju da ostanu bele).
Vaditi, spajati marmeladom i uvaljati u prah secer.


Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on November 06, 2009, 09:32:53 PM
Nešto si pogrešila :lol:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: AnaK on November 06, 2009, 10:45:02 PM
Quote from: Finalina on November 06, 2009, 06:45:54 PM
AnaK @ kako vadiš ovaj bezimeni quote, odavno to hoću da pitam :) 

Dodelim ga - kliknem na (https://www.mojamansarda.com/Themes/Brown/images/bbc/quote.gif)
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Kafica on November 06, 2009, 10:58:05 PM
Meni su bajadere :girl_in_love:
Naravno, nemam recept da postavim :-[
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Finalina on November 07, 2009, 12:06:49 AM
AnaK, hvala
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: emge on November 07, 2009, 10:57:07 AM
Ja sam sinoc pravila Bojine kolace, i mislim da ih necu uskoro praviti.
Puno posla, malo rezultata :D
Valjda su dobro ispali, oni su najukusniji sjutra-prekosjutra.

Sad cu da vidim sta odavde da odaberem :balavi:
I svakako pravim reform popodne.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Gost51 on November 09, 2009, 12:44:47 PM
Quote from: Finalina on November 06, 2009, 06:34:50 PM
BRZI MINJONI

Kupiš korpice za kolace, manje veličine.
Rastopiš štanglu čokolade sa kašikom ulja (putera).
Sipaš u korpice. :D

Elem :), uzmes dve tri vrste čokolade ( i belu, svakako) pa napraviš kombinaciju koju voliš i osmišliš.

Kada se čokolada u korpicama ohladi, izvadiš ih i okereneš "naopačke" , pa na glatku ( manju) stranu staviš komadiće lešnika, kandiranog voća ukrasnu kuglicu, perlice ... ili išaraš topljenom čokoladom u drugoj boji .

aaaa ovo kao da sam ja izmislila :D
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Pepi on November 09, 2009, 02:13:48 PM
SAlama od susama i ratluka

300 g susama ispeći u rerni par minuta. Dodati 300 gr ratluka i 50 gr seckanih oraha i mesiti (meni mesi mm jer ima jaču ruku  :D)
Formirati salamu i ostaviti par sati u frižideru da se stegne, onda seći.
U sredinu mogu da se stvae i krem bananice, lepo izgleda kad se iseče.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: MissL on November 09, 2009, 02:31:14 PM
I koje sad da pravim vanilice od ova dva recepta :burko: ajd brzo da se dogovorite :lol:

Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on November 09, 2009, 02:33:21 PM
Ovo je ukusno, ali dok se umesi ratluk meni oči ispadnu.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on November 09, 2009, 02:35:59 PM
Quote from: MissL on November 09, 2009, 02:31:14 PM
I koje sad da pravim vanilice od ova dva recepta :burko: ajd brzo da se dogovorite :lol:


Oba  :girl_blum: pa nam reci koje su bolje ili nas pozovi da degustiramo i odlučimo koje su bolje  :girl_haha:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: MissL on November 09, 2009, 02:54:32 PM
:crycry:  Ako ne ispadnu mnogo sitne :lol:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Finalina on November 09, 2009, 11:49:47 PM
ove "moje" :D ... ali tek posto probas ove druge :lol: .... pa ti vidi :rofl:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Lani on November 14, 2009, 02:36:40 PM
http://zena.blic.rs/Kuhinja/1598/Najlepsi_slavski_kolacici (http://zena.blic.rs/Kuhinja/1598/Najlepsi_slavski_kolacici)
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: AnaK on November 18, 2010, 09:44:52 PM
Quote from: AnaK on November 06, 2009, 06:24:23 PM
Ja se godinama spremam da ovo napravim, mnogo mi dobro zvuči, a i pobrao je ovacije na SC-u, davno.

KARAMEL REBRO

Pravila sam, i stavljala u kalupe za mini mafine sa papirnim korpicama. Meni su predivni, Janko nije hteo da proba, mm ne voli karamel... te sam ih zamrzla i dugo uživala sa mamom & mango, jedući po jedan.  :turpija:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on November 18, 2010, 09:45:14 PM
Potpuno sam zaboravila da imamo ovu temu.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: AnaK on November 18, 2010, 09:46:31 PM
Ja sam danas naletela na nju, tražeći onu o novogodišnjim.
Title: sitni kolaci
Post by: gasha on November 18, 2010, 09:48:50 PM
pravim spisak za nasu slavu

ovo najvise volim, slatke kolace, najvise volim da imaju puno oraha, lesnika, keks izbegavam,
a posne jos vise, suvo voce, spinovam secer i slicno, bese i grilijas neki tu

listam ove strane http://kuhinjica-mignone.blogspot.com/2010/03/sweet-selection-svecani-sitni-kolaci.html (http://kuhinjica-mignone.blogspot.com/2010/03/sweet-selection-svecani-sitni-kolaci.html)
i
http://kuhinjica-mignone.blogspot.com/2009/11/sitni-posni-kolaci-na-slici-urmice.html (http://kuhinjica-mignone.blogspot.com/2009/11/sitni-posni-kolaci-na-slici-urmice.html)

ove marokance i kzrana kafe sam vec dve godine pravila i sjajni su, ove godine cu dodati jos i ove grilijas kuglice, ali cu ove korpice od cokolade da preskocim.
Inspirisala me jackie, da pravim i te sa koricama
ideje> madjarica, medena pita, i reforma isecena kao stanglice
rozen torta i stanglice od kestena pravim uvek


moj spisak za sada
rozen, zrna kafe, svecice sa lesnicima, kesten stanglice, medena pita, grilijas loptice,......
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Finalina on November 19, 2010, 12:38:02 AM
imamo sada dve teme
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Gost51 on November 19, 2010, 11:39:22 AM
odusevila sam se ovim
recept ima na kulinarci, kao sto vec rekoh
a ima i ovdje
mislim da  nas je lani uputila
svjecice se zove
(https://www.mojamansarda.com/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi120.photobucket.com%2Falbums%2Fo169%2F_nova__album%2Fkolacici.jpg&hash=a751a78eaad1a65b6353af37d75e31fdddd4aef5)
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on November 19, 2010, 11:51:12 AM
Imamo recept za sveće.Je l ove pravila tvoja sveki?
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on November 19, 2010, 11:51:56 AM
Mogla bih i ja njih za slavu samo umesto bele čokolade da stavim onaj fondan za rozen tortu.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Gost51 on November 19, 2010, 11:56:51 AM
Quote from: cici on November 19, 2010, 11:51:12 AM
Imamo recept za sveće.Je l ove pravila tvoja sveki?
ja :diva:
svekine cu da ti pokazem
necu ih prisvojiti
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Gost51 on November 19, 2010, 11:57:33 AM
sad mi tek palo na pamet
mogla sam na sve svekine da razvaljam fondan raznih boja
tetke, babe, strine bi siznule
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Deda on November 19, 2010, 12:04:33 PM
Da l'da slikam ja i od moje sveki  :think: ?
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on November 19, 2010, 12:12:02 PM
Quote from: jackie on November 19, 2010, 11:56:51 AM
ja :diva:
svekine cu da ti pokazem
necu ih prisvojiti
Savršene su.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Finalina on November 19, 2010, 12:15:55 PM
dedo, slikaj :D

ja nisam nasla recept
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: AnaK on November 19, 2010, 12:18:13 PM
Quote from: gasha on November 06, 2009, 06:50:24 PM
ovi su moji omiljeni
http://www.coolinarika.com/recept/kolaci-svijece (http://www.coolinarika.com/recept/kolaci-svijece)
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Saska on November 19, 2010, 12:56:15 PM
ja sam ekstra lencuga, mozda sam pravila kolace za 2 prve slave, od onda narucujem. al' imajte u vidu da mi samostalno slavimo, znaci sve kod nas
Sorry but you are not allowed to view spoiler contents.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Finalina on November 19, 2010, 12:57:52 PM
hvala :) , AnaK
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on November 19, 2010, 01:02:52 PM
Baš uživam u pravljenu sitnih kolača, čak više nego torti.I kad bi kod nas slavili isto bih pravila samo bih neke slane stvari pravila drugačije što sad ne mogu zbog prenošenja ili što treba da se posluži toplo a ne podgrejano.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Deda on November 19, 2010, 01:06:08 PM
Moja sveki sve sama  :diva: , nije ona za staro gvozdje pa da snajke rade :deda:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Saska on November 19, 2010, 01:07:18 PM
Quote from: Deda on November 19, 2010, 01:06:08 PM
Moja sveki sve sama  :diva: , nije ona za staro gvozdje pa da snajke rade :deda:
a za sta su bile one 3 torte?
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Deda on November 19, 2010, 01:11:21 PM
A pa to mi je za tatinu slavu, tu sam glavna domacica  :diva:
Zato se moj otac vise raduje za zensku decu.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Margarita on November 19, 2010, 01:15:19 PM
I moja sveki sve sama, mi odemo kao gosti.
Doduse, kolace je pocela da kupuje.



OT, mislim da bi bila prava stvar da imamo ovog smajlija :deda: i u :baba: varijanti :lol:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Deda on November 19, 2010, 01:16:50 PM
Ja sam prve godine izginula da bude ko iz "Hajata" , ona nece da postavi na sto  :blink:, sad bi bice i htela pomoc ali se ja ne nudim  :lol:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Pepi on November 19, 2010, 01:17:56 PM
Moja meni sve prepustila za sva slavlja (mada ih više ne prave) i spremam šta hoću  :diva:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on November 19, 2010, 01:18:13 PM
Kako neće da postavi na sto :blink:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Deda on November 19, 2010, 01:24:00 PM
Pa nece- naredjala svoje na tacnu , moje nije , a svaki mi kolac ispreskakala kad je videla sta sam napravila.
A predjelo sam joj otela da redjam pa sam stavila i svoje , a ona ide redom i prica gostima :" Za predjelo imate bob, zabelolucene paprike i sardinu (sve sto je ona spremila ). Mom ocu gledala u tanjir pa mu kaze :"Prijatelju, ti ne jedes ono sto samja spremala "
A jadan moj tata se pravda da ne zna sta je cije, nije naviko, misli da sve je jedno.
I tad sam rekla da necu nikad nista da spremam.
Da i oko pasulja prebranca smo se posvadjale jer je ostavila da zagori.
I tako, kad je slava, ja se doteram i trepcem. Do pr.godine sam bukvalno sedela kao gost, a pr.sam posluzivala i prala sudove. Nije joj bilo pravo , ona voli da njih 4-ro to rade , i posle da sedne da prica kako su njeni sinovi dobri i sve joj pomazu  :hm:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on November 19, 2010, 01:33:29 PM
Užas, bolje onda da se našminkaš i da trepćeš.

Mene moja bar pohvali :rofl:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Gost51 on November 19, 2010, 01:53:24 PM
mene moja pohvali i divi se
znam da ne mogu ni da joj prismrdim u sarmama i svemu sto je tradicionalno
ali zato ja furam moderna jela i tako se uklapamo
odusevila se fondanom
pa jos ljubicasto
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Deda on November 19, 2010, 02:00:14 PM
Ma to je ok reakcija, svako ko je  iole normalan treba tako da reaguje , ali ne mozes ti tome da se  naucis u 60 godina.
Mene to vise ne brine, ja se sama hvalim  :crazy:,....jedino sto pazim  da i sama ne postanem takva.
Ona ti je od onih -recept ne daju, za recept ne pita, jede pre nego sto ode jkod nekog na rucak i tako te fore
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Pepi on November 19, 2010, 02:01:43 PM
Pa što jede pre nego što ide na ručak?! :blink:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Deda on November 19, 2010, 02:03:16 PM
Pa malo  :lol:, da ne misli domacin da mi nemamo kuci sta da jedemo ili da je to toliko lepo sto je on spremio  :girl_blum:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Pepi on November 19, 2010, 02:04:32 PM
 :crazy:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on November 19, 2010, 02:33:08 PM
Quote from: Deda on November 19, 2010, 02:03:16 PM
Pa malo  :lol:, da ne misli domacin da mi nemamo kuci sta da jedemo ili da je to toliko lepo sto je on spremio  :girl_blum:
:rofl: a ovo poslednje je hit :lol:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: janavi on November 19, 2010, 03:11:22 PM
jao dedo :lol:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Xe on November 19, 2010, 03:14:45 PM
Dedo, ne znam da li da se  :lol: ili da te  :bighug:
Sorry but you are not allowed to view spoiler contents.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Unabebili on November 19, 2010, 05:37:57 PM
Pametna Deda  :lol:

Moja se jedva nakani da dodje  :no: , sve zakukava kako joj nesto nije dobro i sl...
A prve godine je ladno rekla: - Pa moram da stignem na Mićinu slavu, kako da stignem i na vasu (Mića je  njen brat od tetke).
Mislim se:- Zeno, ne moras ni da dolazis, ako te mrzi da dodjes na sinovljevu slavu.

A o mogucnosti  da nesto napravi  i ona  :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Nego , ja nju uopste vise ne koStaNtujem, sto bi reko onaj  Bata Mila iz "Selo gori, a baba se ceslja"... :-\
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: anelore on November 19, 2010, 06:02:28 PM
Ja pravim sitne kolace za slavu, jedan deo, drugi deo pravi moja mama. Sveki ne pravi kolace uopste, moje jede i hvali.  :diva:
Ovaj mi je recept super za bajadere, s tim sto ja stavljam pola oraha a pola lesnika:
200 grama mlevenih oraha,
200 grama šećera,
200 grama margarina ili putera,
200 grama mlevenog keksa,
100 grama čokolade.
200 gr, šećera se sa 8 kašika vode prelije i to da provri dok se šećer ne istopi. Skinuti sa vatre i staviti puter da se istopi.Posle dodato keks i orahe i dobro izmešati.
Masu podeliti u dva dela. U jedan staviti 3 rebra čokolade. Prvo ide cokoladni pa svetli deo. Preliti rastopljenom čokoladom.Može da se zaledi.

Pravim i nesto slicno ovim Fininim cokoladnim korpice, s tim sto ja u rastopljenu cokoladu (rastopim je pirincanim mlekom) dodam mlevene lesnike, a unutra stavljam visnju bez kostice iz tegle.
Takodje pravim i ovo:
Posni mleveni keks
Istopljena cokolada za kuvanje
Margarin
Kokosovo brasno
Po potrebi pirincano mleko (ko voli, moze i sojino)
Sve pomesati po ukusu, obicno na 500g keksa stavim oko 200g margarina, oblikovati po zelji (ja pravim kuglice) i ukrasiti kokosovim brasnom (ja kuglice uvaljam u to).

Moja mama mi obicno napravi posnu verziju rozen torte, i suvu pitu (baklavu), kao i punjene kajsije i posne vanilice, prelivene cokoladom - recepte mogu da joj trazim, ako koga zanima.
I da, jedne godine mi je tetka napravila figaro tj. grilijas oblande, posne, potpuno savrsene - nije stvar u receptu, vec u njenoj ruci, ni kod koga mi figaro ne bude tako ukusan.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on November 19, 2010, 06:05:35 PM
Molim te, traži joj recept za punjene  kajsije.Hvala :flower:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: gasha on November 19, 2010, 07:31:46 PM
moja sveki pusti da ja spremim sve, , a ni ne pohvali, nije da nece nego nista nikada ne hvali, a ja padnem sa nogu
sad ja pravim koliko mogu i zelim, ona sve ostalo, nama nasi gosti dolaze kuci, tu pravim sve sama sem pecenja

i da uvek me iznervira oko slave, ma koliko se trudila da iskuliram

jackie, svecice su sjajne,  :clap:
inace mi ih obozavamo, i pravimo duplu meru
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Gost51 on November 19, 2010, 08:12:25 PM
ja nisam svjecice nikad do sad
stvarno su divne
mmm peceni ljesnik
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Deda on November 19, 2010, 08:55:12 PM
Ima jedne mnogo dobre bombice sa kikirikijem, ide onaj gotov fondan u kutiji , a mnogo su lepe-hit iz druge lok.poslasticarnice  :lol:(za Dawn-Sumadija)
Ako vas zanima da pronadjem recept
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Deda on November 19, 2010, 08:56:58 PM
Quote from: cici on November 19, 2010, 06:05:35 PM
Molim te, traži joj recept za punjene  kajsije.Hvala :flower:
A jel'znas za punjene urme ? Pa se preliju cokoladom i sve zabodu na neki stiropor . Ovo je isto vrh. Nego , posto ne pravim  :lol:- samo se prisecam sta sam najvise volela ?
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on November 19, 2010, 09:54:39 PM
Imam nekoliko recepata, hoćeš da postavim?
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Gost51 on November 19, 2010, 10:43:05 PM
postavi
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on November 19, 2010, 11:19:49 PM
Punjene urme

1 pakovanje urmi
8 suvih smokava
100 g badema
2 štangle čokolade
sok od 1/2 pomorandže
malo ruma

Priprema:

Urme raseći i skloniti koštice. Samleti smokve i pomešati sa otopljenom čokoladom, sokom od pomorandže i malo ruma. Dobijenom smesom puniti urme. Popariti badem, oljuštiti i malo propeći. U svaku punjenu urmu staviti po jedan badem.
Preliti čokoladom, može i bez.


Punjene urme

500 g urmi
175 g mlevenog badema
75 g prah šećera
Sok od pomoradnže ili rum

U činiji pomešajte mlevene bademe i šećer, sjediniti sa sokom od pomorandže ili rumom. Oštrim nožem zasecite urme uzduž, izvadite košticu vodeći računa da ne pocepate urmu. Svaku urmu filovati pripremljenom smesom,  i  zatvoriti. Umakati svaku u čokoladu.

Imala sam negde još jedan ali u nekoj svesci pa kad nadjem staviću.

Title: Re: Sitni kolaci
Post by: dmi on November 20, 2010, 03:58:59 AM
Quote from: cici on November 19, 2010, 11:19:49 PM
Punjene urme

1 pakovanje urmi
8 suvih smokava
100 g badema
2 štangle čokolade
sok od 1/2 pomorandže
malo ruma

Priprema:

Urme raseći i skloniti koštice. Samleti smokve i pomešati sa otopljenom čokoladom, sokom od pomorandže i malo ruma. Dobijenom smesom puniti urme. Popariti badem, oljuštiti i malo propeći. U svaku punjenu urmu staviti po jedan badem.
Preliti čokoladom, može i bez.


Punjene urme

500 g urmi
175 g mlevenog badema
75 g prah šećera
Sok od pomoradnže ili rum

U činiji pomešajte mlevene bademe i šećer, sjediniti sa sokom od pomorandže ili rumom. Oštrim nožem zasecite urme uzduž, izvadite košticu vodeći računa da ne pocepate urmu. Svaku urmu filovati pripremljenom smesom,  i  zatvoriti. Umakati svaku u čokoladu.

Imala sam negde još jedan ali u nekoj svesci pa kad nadjem staviću.



:balavi: :balavi: :balavi: :balavi: :balavi: :balavi:

jao cici sta mi radis...a juce sam ih gledala u radnji i balavila nad njima...a da stavis negde ako imas i onaj recept kad se urme umotaju u slaninicu i ne znam sta se jos radi sa njima :balavi:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: maxic on November 20, 2010, 04:57:43 AM
Nista se vise ne radi, samo se urolaju i ispeku u rerni, potvrdice Cici kad se probudi.

Posto mi ne slavimo slavu, a ja bih bas mogla da napravim neke od ovih kolacica pa da poklonim dio komsiluku i uciteljicama, za Bozic.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Deda on November 20, 2010, 07:45:00 AM
To je to , i moj je slican. evo za one bombice
Ja sve na pola -ima ih dosta
1kg kupovnog fondana, ne onog sto stavljamo na torte nego onog u kutijama, ko zvaka, to se malo rastopi u MW npr, ne skroz, nego da moze da se izruci.
1 margarin omeksari, 300 g kikirikija sto mlevenog sto seckanog , 150 g topljene cokolade.
To sve izmesati, staviti u sepu pa u frizider, kad se ohladi , praviti bombice, prelivati cokoladom ili valjati u ml.kikiriki
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on November 20, 2010, 10:59:57 AM
Ne znam ja za te urme sa slaninom.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: aleks on November 20, 2010, 12:45:27 PM
i  suve sljive umotane u slaninicu pa ispecene u rerni su  :balavi:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Summer on November 21, 2010, 12:33:56 AM
sveki by deda je  :lol: i  :lol: :wall:

Quote from: jackie on November 19, 2010, 01:53:24 PM
mene moja pohvali i divi se
znam da ne mogu ni da joj prismrdim u sarmama i svemu sto je tradicionalno
ali zato ja furam moderna jela i tako se uklapamo

kod mene ovako
Sorry but you are not allowed to view spoiler contents.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: anelore on November 23, 2010, 02:31:04 PM
Evo za Cici, recept po kome moja mama pravi punjene kajsije:
20 / 40/ suvih kajsija, ne velikih, se potope u toplu vodu koja ima malo ruma.Kada omeksaju, kajsije se osuše krpom i polako varjacom ili prstom se napravi mesto za fil.
lešnike samleti i popariti u mleko. Može i pirincano kada je posna varijanta.a tu se stavi i secer po ukusu. Ja mleko i lesnik mesam malo na laganoj vatri i pazim da ne zagori.  Za 40 kajsija koje uvek spremam za slavu , kupim oko 300 grama lesnika.Ako nesto ostane uvek se iskoristi, Fil treba da bude tvrdji da bi ga rukom stavila i kajsiju i formirala kajsiju. Dodam i1 do 2 kasičice margarina, rum  i vanilin secer.
Svaku kajsiju umočiti u ohladjen sirup od 190 grama sećera skuvanog u 125vode. Sirup se kuva dok se ne razvlaci.
Poredjati kajsije na upijajuci papir i ostaviti ih da se osuse 2 dana, pri tom ih  okretati i sklanjati sa mokrog dela.
Na pari rastopiti 100 gra cokolade sa malo margarina i svaku kajsiju kašičicom preliti, najbolje na onom delu gde se punile, ili potopiti !/2
Kada se kajsije i cokoladni fil osuši kajsije se zalede pojedinacno, a posle se zaledjene stave u kutiju i cuvaju u zamrzivacu
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Finalina on November 23, 2010, 02:32:32 PM
ovo je fenomenalno!
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: anelore on November 23, 2010, 02:49:46 PM
Stvarno budu jako ukusne, i super izgledaju.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Glitter on November 23, 2010, 03:46:10 PM
ja imam isti problem i sa majkom i sa ex sveki. same sebe hvale, a mene hvale gosti :lol:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on November 23, 2010, 04:42:22 PM
Quote from: anelore on November 23, 2010, 02:31:04 PM
Evo za Cici, recept po kome moja mama pravi punjene kajsije:
20 / 40/ suvih kajsija, ne velikih, se potope u toplu vodu koja ima malo ruma.Kada omeksaju, kajsije se osuše krpom i polako varjacom ili prstom se napravi mesto za fil.
lešnike samleti i popariti u mleko. Može i pirincano kada je posna varijanta.a tu se stavi i secer po ukusu. Ja mleko i lesnik mesam malo na laganoj vatri i pazim da ne zagori.  Za 40 kajsija koje uvek spremam za slavu , kupim oko 300 grama lesnika.Ako nesto ostane uvek se iskoristi, Fil treba da bude tvrdji da bi ga rukom stavila i kajsiju i formirala kajsiju. Dodam i1 do 2 kasičice margarina, rum  i vanilin secer.
Svaku kajsiju umočiti u ohladjen sirup od 190 grama sećera skuvanog u 125vode. Sirup se kuva dok se ne razvlaci.
Poredjati kajsije na upijajuci papir i ostaviti ih da se osuse 2 dana, pri tom ih  okretati i sklanjati sa mokrog dela.
Na pari rastopiti 100 gra cokolade sa malo margarina i svaku kajsiju kašičicom preliti, najbolje na onom delu gde se punile, ili potopiti !/2
Kada se kajsije i cokoladni fil osuši kajsije se zalede pojedinacno, a posle se zaledjene stave u kutiju i cuvaju u zamrzivacu
Hvala puno, ovo definitivno pravim za slavu.Samo imam pitanje, da li moraju da se zalede?
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: anelore on November 23, 2010, 05:29:36 PM
Ma naravno da ne moraju.
Mama je to napisala jer mi to redovno radimo, ja pripremim sve slavske kolace (i pite i pohovane palacinke) unapred, pa stoga u sve recepte pisemo uputstva o tome da li se nesto moze lediti i kako je najbolje to zalediti.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on November 23, 2010, 05:35:05 PM
Aha, dobro.Hvala  :flower: Nije loša informacija.I onako nemam mesta sad za takvu akciju, a napolju će biti toliko hladno skoro kao u zamrzivaču :blink:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Gost51 on November 23, 2010, 07:19:51 PM
joj cici i za arandjelovdan bude uvijek hladno
ali mi smo ove god nadrljali
jednostavno nema toliko mjesta za kolace i meso
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on November 23, 2010, 07:31:22 PM
Nemam ni ja mesta, sve mi stoji na nekoj zastakljenoj lodji i čokolada se momentalno stegne kad iznesem.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Gost51 on November 23, 2010, 08:39:55 PM
meni deda postavi neke stolove u garazi
i kad je hladno super je
ali ove godine je bas bilo opasno
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Xe on November 23, 2010, 08:57:54 PM
Quote from: aleksandra-l on November 20, 2010, 12:45:27 PM
i  suve sljive umotane u slaninicu pa ispecene u rerni su  :balavi:
Jao  :crycry: sestro slatka, sta mi radis!
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Xe on November 23, 2010, 09:00:33 PM
Ja pravim sve, i za moju i za devojacku slavu, i svi mi se dive, narocito mama i sveki  :diva: (i pomazu, posebno sveki, mama je vise za nabavku sad, a nekad je pravila fenomenalne kolace)
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: anelore on November 23, 2010, 09:03:05 PM
Zato ja imam sveki u komsiluku, kod nje prenesem sve iz zamrzivaca, operem ga, i u kutijama drzim kolace i slanise.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: AnaK on November 27, 2010, 03:20:28 PM
Quote from: aleksandra-l on November 20, 2010, 12:45:27 PM
i  suve sljive umotane u slaninicu pa ispecene u rerni su  :balavi:

http://mamajacooks.blogspot.com/2008/11/seoski-eki.html (http://mamajacooks.blogspot.com/2008/11/seoski-eki.html)

:nesvest:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on November 27, 2010, 03:28:26 PM
Našla sam par divnih posnih, za slavu ću obavezno da ih pravim.
http://kuhinjica-mignone.blogspot.com/2010/03/sweet-selection-svecani-sitni-kolaci.html (http://kuhinjica-mignone.blogspot.com/2010/03/sweet-selection-svecani-sitni-kolaci.html)
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: gasha on November 27, 2010, 04:06:21 PM
ja sam prvaila ove bele trufle , nisu neke, nisam ih vise pravila, kafice, divne, upravo ruckam jednu, jos su lepse kad odstoje koji dan
marokanci su savrseni, pravila sam ih vec 2 puta, a grilijas se spremam za NG
bili su svi ovi recepti na cooolinariki
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on November 27, 2010, 04:15:41 PM
Znam da su bili, ali sam ih sad našla  na jednom mestu.Ove grilijaš ću definitivno za slavu, i prošle godine sam pravila neke malo drugačije.
Ako kažeš za ove bele da nisu neke onda mogu i da ih preskočim.Imam daleko boljih recepata sa kokosom pa mogu da stavim sojino mleko umesto občinog.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: gasha on November 27, 2010, 04:23:47 PM
preskoci obavezno
i pravi one svecice, one su i  posne i savrsene
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on November 27, 2010, 04:36:36 PM
Svećice sam već stavila u glavi na spisak.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Gost51 on November 27, 2010, 05:22:43 PM
u svjecice ide bjelance
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: gasha on November 27, 2010, 09:39:49 PM
Quote from: jackie on November 27, 2010, 05:22:43 PM
u svjecice ide bjelance
znam, ja ga nikada nisam stavljala, vec napravim secerni sirup i njime povezem sastojke
a umesto bele cokolade, mislim da moze i beli fondan, onaj sto ide na rozen tortu
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on November 27, 2010, 10:23:54 PM
Upravo sam mislila ovako kao Gasha, znam kako da izmenim recept.
Nego, kakvog je ukusa sojino mleko?Htela sam da stavim u neke kolače ali nisam sigurna koliko je jako.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: AnaK on November 27, 2010, 10:28:43 PM
Meni se sviđa, kafa sa sojinim mlekom mi je kao kafa sa malo pavlake. Lepo mi je i pirinčano mleko, ono je blaže.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on November 27, 2010, 10:38:39 PM
Mrzi me da isprobavam pre slave.Zato pitam, uzeću jedno od ta dva ne bi trebalo da bude loše.A verujem da će da prevlada neki drugi ukus koji bude u kolačima.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Summer on November 27, 2010, 10:52:02 PM
Cici, ja sam stavljala pirincano, ono neutralno, apsolutno nista se ne oseti. Sojino sam stavljala u fila za tortu i isto je bilo ok,
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on November 27, 2010, 10:54:33 PM
Ok, hvala.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Gost51 on November 27, 2010, 11:09:15 PM
pravila filove sa sojinim mlijekom
sve ok
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: anelore on November 28, 2010, 12:15:33 PM
Meni se vise dopada pirincano, sojino mi ima neki miris koji mi se ne svidja. A i tako zbog dece ne smem da koristim sojino.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Lani on November 28, 2010, 10:21:02 PM
Evo ima i ovde nekih.
http://zena.blic.rs/Kuhinja/4962/Posno_i_fantasticno_7_novih_vrsta_sitnih_kolaca (http://zena.blic.rs/Kuhinja/4962/Posno_i_fantasticno_7_novih_vrsta_sitnih_kolaca)
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on December 21, 2010, 12:26:51 PM
(https://www.mojamansarda.com/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi125.photobucket.com%2Falbums%2Fp78%2Fcici2001%2FPicture2014.jpg&hash=0734cf6fca00fc73debf7d2ae1c77226cb6f27e6)
Prvi red desno, štanglice sa žele bombonama, pored u narandžastim korpicama su staklene kuglice.Sledeći red desno su punjene kajsije ja sam ih sekla na pola bile su mi mnogo velike.Pored je brzi figaro.Treći red grilijaž kesten minjoni pored njih crni minjoni, oni se u stvari zovu crno beli ali sam ja ispustila reč.Kuglice na šarom od čokolade kuglice sa karamel šećerom.Pored je rolat od kestena.Sveće svi prepoznaju.Ispred njih su čokoladne kuglice koje sam ja uvaljala u kristal šećer.Pored njih čokoladne gamboce.Ovo što liči na ježiće su hrpice ispred njih su kolači sa linka koji sam stavila i na kraju punjene urme.Valjda nisam ništa propustila.

Evo konačno slika, a slede i recepti.Neki su moji neki sa coolinarike neki sa blogov a.Stvarno ne mogu da tražim linkove koji je odakle.Sem dva za koja pouzdano znam.
Evo prvi link ka njemu, jer sam ga ja traljavo iskopirala pa je recept neupotrebljiv za većinu :rofl:

http://tortatorta.blogspot.com/2010/10/kugle-od-badema-almond-balls.html (http://tortatorta.blogspot.com/2010/10/kugle-od-badema-almond-balls.html)

Grijaz -kesten minjoni

250 g   kesten-pirea
120 g   grijaza od oraha
100 g   cokolade
1 kasika   ruma
Grijaz
60 g   secera
60 g   oraha
Cokoladna glazura
100 g   cokolade
3 kasike   ulja

Priprema
1.   Za grijaz istopiti secer kao karamel i dodati seckane orahe, pa sve izliti na nauljeni tanjir.
2.   Kad se ohladi, usitniti u avanu/muzaru ili samleti na vodenici za orahe.
3.   Kesten-pire izmesati sa usitnjenim grijazom, dodati rum i smesu podeliti na dva dela.
4.   U jedan deo staviti rastopljenu cokoladu, a u drugi deo, ako je smesa suvise mekana, dodati malo mlevenih oraha, pa sve staviti u frizider da se malo stegne.
5.   Preko celofana rastanjiti prvo smesu sa cokoladom, oko 0,5 cm debljine, preko toga namazati drugi deo smese i ako je potrebno ponovo malo rashladiti.
6.   Okruglom modlicom vaditi minjone , preliti ih cokoladnom glazurom i ukrasiti polovinom karamelisanog oraha.
7.   Od preostale smese mogu se oblikovati kuglice i uvaljati u mlevene orahe ili naribanu cokoladu.


Kuglice sa karamel-secerom

sastojci
150gr   secera/za karamel/
200gr   secera +malo vode /za sirup/
200 gr   mlevene lesnik
50 gr   seckane lesnik
100gr   cokolade/po zeli bela ili crna/
1 mala zlica   ilja ili margarina

Priprema
1. 15o gr secera se topi u karamel pa se sipa na vodenu povrsinu i ostavi se da se ohladi. Kad se ohladi istuce se u avanu/ neznam kako se zove na hrvatski, ali posuda je od mesinga sa tuckom na obe strane/.
2.Ostatak secera se topi sa malo vode pa se doda cokolada i margarin.
3.Ostavlja se da se malo ohladi pa se doda mleveni i seckani orah sa tucanim karamelom.Dobrose izmesa i ostavi da se hladi onoliko vremena koliko bi se mogla raditi sa rukama,a da ne pece.
4.Kad smesa ohladi rade se kuglice koje se ostave da se suse jedan dan,pa se uklase sa rastopljenom cokoladom samo odozgo.


BRZI FIGARO

250g šećera
200g šećera ( nije greška)
1 margarin
5 kašika džema od kajsije
200g izdrobljenog keksa
200g oraha uzduž seckanih
100 suvog groždja

250g šećera otopiti na ringli, kad počne da žuti dodati margarin i sjediniti sa šećerom.Dodati džem, 200g šećera i sve ostale namirnice.Sve lepo sjediniti i malo prohladiti.Formirati rolat ili neki drugi oblik po želji.
Mera je ogroooooooooooomna.

Štanglice sa žele bombonama
Sastojci
•   sastojci
•    250 gr. margarina
•    200 gr. prah šećera
•    5 kašika kristal šećera
•    5 kašika gustina
•    200 gr kokosa
•    150 gr mlevenih oraha
•    100 gr žele bonbona
•    2 lista oblatne

Priprema
u pola litre vode skuvati gustin i kristal šećer, pa kad se ohladi dodati margarin i prah šećer, zatim kokos i orahe,.
na jedan list oblatne staviti pola smese, poređati žele, pa drugi deo smese, oblatnu, i staviti da se dobro stegne.


SVEĆE
Sastojci
•    2 belanceta ( pošto sam pravila posne belanca sam zamenila šećernim sirupom)
•    2 paketica vanilin secer
•    200 gr. mljevenih ljesnaka
•    200 gr. ribane tamne cokolade
•    3 zlice ruma
•     malo secera u prahu (po ukusu)
Priprema
Ljesnjake malo potpecite i sameljite
Bjelanjce sa vanilom promjesajte ( moze i zamena za bjelanjca, secerni sirup i malo margarina) pa dodajte ljesnjake, ribanu cokoladu i rum;
Promjesajte, pa oblikujte male cevapcice;
Odozgo ih prelijte malo bjelom cokoladom i ukrasite ih sa cjelim ljesnjakom... ( belu čokoladu sam zamenila fondanom za rozen tortu)


Staklene kuglice

potrebno je:
100 gr.   smokvi
50.gr.   suvih šljiva
50 .gr.   oraha
1   kašika marmelade
80 .gr.   mlevenog keksa
80 gr.   šećera
80 gr.   margarina
5   kašika vode
preliv
   karamel od šećera
Priprema
1.   staviti margarin ,šećer i pet kašika vode da se otopi,sa tako toplim preliti preko naseckanog voća koje treba sve sitno iseckati ,dobro izmešati,praviti kuglice i umakati u karamel od istopljenog šećera koji uvek treba da bude vreo inače se neće lepiti za kuglice.


PUNJENE KAJSIJE
20 / 40/ suvih kajsija, ne velikih, se potope u toplu vodu koja ima malo ruma.Kada omeksaju, kajsije se osuše krpom i polako varjacom ili prstom se napravi mesto za fil.
lešnike samleti i popariti u mleko. Može i pirincano kada je posna varijanta.a tu se stavi i secer po ukusu. Ja mleko i lesnik mesam malo na laganoj vatri i pazim da ne zagori.  Za 40 kajsija koje uvek spremam za slavu , kupim oko 300 grama lesnika.Ako nesto ostane uvek se iskoristi, Fil treba da bude tvrdji da bi ga rukom stavila i kajsiju i formirala kajsiju. Dodam i1 do 2 kasičice margarina, rum  i vanilin secer.
Svaku kajsiju umočiti u ohladjen sirup od 190 grama sećera skuvanog u 125vode. Sirup se kuva dok se ne razvlaci.
Poredjati kajsije na upijajuci papir i ostaviti ih da se osuse 2 dana, pri tom ih  okretati i sklanjati sa mokrog dela.
Na pari rastopiti 100 gra cokolade sa malo margarina i svaku kajsiju kašičicom preliti, najbolje na onom delu gde se punile, ili potopiti !/2
Kada se kajsije i cokoladni fil osuši kajsije se zalede pojedinacno, a posle se zaledjene stave u kutiju i cuvaju u zamrzivacu


ROLAT OD KESTENA

1kg zasladjenog kestena
125g putera
100g mlevenih oraha
100g istopljene čokolade
2 kašike ruma

ZA GLAZURU:
150g čokolade
75g putera

Za testo umutiti puter pa dodati kesten.Odvojiti 1/3 pa dodati orahe,istopljenu čokoladu i rum.Od tamne mase formirati rolat pa ga presvići svetlim delom staviti u zamrzivač na kratko pa ga preliti glazurom od čokolade.Čokoladu istopiti pa sklonti sa vatre pa dodati puter.

HRPICE

10 dkg grožđica sultana
2 cl maraschina
40 dkg mliječne čokolade
15 dkg badema narezanih na listiće i proprženih
4 dkg sitno nasjeckanie kandirane pomorandže i limuna

Operite grožđice toplom vodom, posušite ih i prelijte maraschinom pa ostavite preko noći.
Čokoladu otopite na pari pa kad se malo ohladi umiješajte sve ostale sastojke.
Iz smjese vadite hrpice na papir za pečenje, pustite ih da se ohlade i zatim stavite u hladnjak da se do kraja stisnu.
Poslužite u malim papirnatim košaricama.


Crni minjoni


Sastojci:
125 g  (ili badema)
125 keksa
150 g secera u prahu
150 g margarina
malo secernog sirupa
Za premazivanje: aromaticni pekmez od jagoda

Priprema:

Izmesati sve sastojke da dobijete finu glatku smesu. Po potrebi dodati jos malo secera ili keksa da se ne bi lepila za ruke. Razviti testo debljine 0.5 cm preko povrsine posute secerom u prahu.
Malom okruglom modlicom vaditi pogacice, i spajati po dve finim pekmezom.
Dobro rahladiti pre stavljanja glazure, pa svaku do pola umakati u belu cokoladu i redjati na celofan da se glazura stegne. Posto se bela glazura stegla, ponoviti postupak sa tamnom glazurom i na svaki minjon, pre nego se glazura sasvim stegne, staviti po jedan badem.
Jos jedan nacin da se dekorisu ovi kolacici je da se svaki prelije belom glazurom i napravi tresnjica od kandiranog voca.;))


COKOLADNE GAMBOCE

Potrebno je (25-30 kom.):
200 gr suvih šljiva bez koštica
50 gr mlevenih lešnika
50 gr mlevenog keksa(plazma)
100 gr čokolade
50 gr šećera u prahu
Glazura:
80 gr čokolade
2 kašike ulja
Suve šljive sameljite uz pomoć blendera, zatim ih preručite u vanglicu. Dodajte šećer, keks, lešnik i istopljenu čokoladu. Sve
dobro izmešajte da se masa izjednači. Od gotove smese napraviti 25 - 30 kuglica.
Za čokoladnu glazuru otopiti čokoladu i ulje. Svaku kuglicu posebno zabodite na čačkalicu i onda umočite u otopljenu čooladu.



ČOKOLADNE KUGLICE

250g suvih smokava
250 g urmi
200 g secera
120 g usecerene kore pomorandze
250 g mlevenih badema
250 g suvog grozdja
150 g mlevenih oraha
100g cokolade

Uspinovati secer sa malo vode, dodati cokoladu, pa zatim mlevene orrahe, bademe i seckano voce. Sve dobro izmesati, praviti kuglice, uvaljati u rendanu cokoladu i staviti u papirne korpice.

PUNJENE URME


500 g urmi
175 g mlevenog badema
75 g prah šećera
3-4 kašike vode
pomorandžin cvet ili ružina vodica    


Ovu poslasticu je lako napraviti a može se dugo održati u kutiji. U činiji pomešajte mlevene bademe i šećer, malo po malo ih kvasiti vodom od pomorandž ili ružinom vodicom. Oštrim nožem zasecite urme uzduž, izvadite košticu vodeći računa da ne pocepate urmu. Svaku urmu filovati pripremljenom smesom, preklopiti eli ne i sasvim zatvoriti. Urme složiti u redovima u kutiju i staviti u frižider.

GRILIJAŠ KORPICE


Sastojci:
250 g lesnika
200 g secera
150 g margarina
100 g cokolade
70 g suvog grozdja
Za cokoladne korpice:
oko 400 g cokolad
oko 70 malih papirnatih korpica

Priprema:
Pripremiti prvo grilijas: otopiti secer kao karamel, dodati lesnike, i sve preruciti na nauljeni tanjir. Kad se ohladi, usitniti u avanu ili samleti. Odvojiti oko 50 g na stranu za dekoraciju.
Izmesati preostali grilijas, suvo grozdje, margarin i rastopljenu cokoladu. Staviti u frizider da se stegne radi lakseg oblikovanja.
U medjuvremenu napraviti korpice od cokolade: rastopiti cokoladu na tihoj vatri, i cetkicom premazivati unutrasnjost papirnatih korpica. Kad se stegne prvi sloj cokolade, premazati jos jednom rastopljenom cokoladom.
Od grilijas smese praviti male kuglice i svaku stavljati u korpicu od cokolade, ali to je najbolje uciniti dok se drugi sloj jos nije stegao. Tako ce kuglice ostati fino spojene sa korpicom. Na kraju, svaku kuglicu u korpici uvaljati u usitnjeni grilijas koji smo ostavili na stranu. Pazljivo skinuti papirnatu korpicu.

Poslednje nisam pravila ove godine ali je šteta ne probati ih, stvarno su vrhunski.Ima malo posla oko nalivanja čokolade u korpice ali se trud isplati.
Moje subjektivno mišljenje, jer grilijaš obožavam, je da su staklene kuglice apsolutno savršenstvo.Moram da priznam i da se većina gostiju oko toga složila.

Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Finalina on December 21, 2010, 12:28:26 PM
:nesvest:


EKSTRA!!!
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on December 21, 2010, 12:29:13 PM
http://www.coolinarika.com/recept/grilijas-korpice (http://www.coolinarika.com/recept/grilijas-korpice)
I drugi, samo link.Recept je ovaj poslednji.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Xe on December 21, 2010, 12:40:16 PM
Gledam i placem  :crycry:
Svaka ti cast  :respect:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: linga on December 21, 2010, 12:41:23 PM
Fenomenalno izgleda a ukus verujem da je  :balavi:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: MissL on December 21, 2010, 12:44:42 PM
Bas su slatki
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: stacka on December 21, 2010, 12:44:50 PM
prelepo cici :nesvest:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on December 21, 2010, 12:48:35 PM
Hvala :bighug:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Deda on December 21, 2010, 12:58:46 PM
Sto su dooooobriiiii :nesvest:
Sce bih pojela  :crycry:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: AnaK on December 21, 2010, 01:21:07 PM
:nesvest: :respect:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Vockica on December 21, 2010, 01:35:13 PM
Sta reci :nesvest:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Plava Baklava on December 21, 2010, 01:40:07 PM
Vau, cici  :o

Detaljisacu kasnije, kad zavrsim posao  :crycry:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on December 21, 2010, 01:41:53 PM
Hvala, mada lepše izgledaju uživo.Malo su se iskrivili za slikanje.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Despina on December 21, 2010, 03:10:38 PM
divni, sve bih i ja pojela :balavi:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Lani on December 21, 2010, 03:28:06 PM
Cici majstore!!  :clap:
Divno od tebe što si stavila i recepte.  :kiss1:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on December 21, 2010, 04:08:26 PM
Nema na čemu.Što da ne stavim recepte?Nisam samo stigla ranije, a i morala sam da ih malo sredim.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: maxic on December 21, 2010, 08:19:25 PM
Cici, divni su divni!!!! Svaka cast!
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Margarita on December 21, 2010, 08:47:10 PM
cici, kakvo savrsenstvo :respect:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Dada on December 21, 2010, 08:52:39 PM
Bravo majstore! :o: :nesvest:  :clap:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: NenaS on December 21, 2010, 09:10:25 PM
Cici  :respect:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: gasha on December 21, 2010, 09:16:32 PM
cici  :respect:

ali i   :balavi:  bas sam gladna
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Lukina mama on December 21, 2010, 09:20:02 PM
 :respect: svaka cast !!!!!!!!
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Glitter on December 21, 2010, 09:21:32 PM
huh bravo :nesvest:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Gost51 on December 21, 2010, 09:35:07 PM
divno, cici!
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on December 21, 2010, 09:57:28 PM
Jao divne ste, kako ste me nahvalile :bighug:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: aleks on December 21, 2010, 10:53:08 PM
Cici, svaka cast  :clap: kakvi su :balavi:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Nanny Ogg on December 22, 2010, 12:05:01 AM
zasto ja ne vidim sliku??  :crycry:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Lani on December 22, 2010, 12:09:59 AM
Ni ja je sad ne vidim, nešto zeza photobucket.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on December 22, 2010, 10:08:55 AM
Ja vidim sliku.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Lani on December 22, 2010, 10:19:43 AM
Sad je OK, sinoć se nije videla.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Plava Baklava on December 22, 2010, 11:50:35 AM
Quote from: cici on December 21, 2010, 09:57:28 PM
Jao divne ste, kako ste me nahvalile :bighug:

Prave majstore je lako hvaliti  :kiss1:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on December 22, 2010, 12:02:47 PM
Hvala puno :kiss1:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: emge on December 22, 2010, 08:52:37 PM
ja bih prvo one svjećice, pa onda one pored bijele, pa čokoladne loptice ... :balavi:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on December 22, 2010, 08:53:21 PM
Jao Emge :rofl:
Hvala :kiss1:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: disco2000 on December 22, 2010, 08:53:50 PM
Mislim da ovu temu nikad nisam otvorila :rofl:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: AnaK on December 22, 2010, 08:55:24 PM
Cici, ajd' napiši koji su koji :) prepoznala sam samo svećice i kesten rolat  :-[
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on December 22, 2010, 08:59:10 PM
Hoću, ali onda moram da kvotujem taj post da gledam u sliku i recept :rofl:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: AnaK on December 22, 2010, 09:02:54 PM
Može može :) A sad možeš i da edituješ  :clap:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on December 22, 2010, 09:04:20 PM
Neće moći kako sam mislila, kako sad da li da editujem post.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Zumbulica on December 22, 2010, 09:16:53 PM
Savrsenstvo  :girl_in_love:
Odlicno si odabrala recepte, svega ima  :balavi:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on December 22, 2010, 09:18:11 PM
Hvala Zumbulice, malo više ima grilijaža ali šta ću kad najviše volim.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: AnaK on December 22, 2010, 09:28:16 PM
Quote from: cici on December 21, 2010, 12:26:51 PM
(https://www.mojamansarda.com/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi125.photobucket.com%2Falbums%2Fp78%2Fcici2001%2FPicture2014.jpg&hash=0734cf6fca00fc73debf7d2ae1c77226cb6f27e6)
Prvi red desno, štanglice sa žele bombonama, pored u narandžastim korpicama su staklene kuglice.Sledeći red desno su punjene kajsije ja sam ih sekla na pola bile su mi mnogo velike.Pored je brzi figaro.Treći red grilijaž kesten minjoni pored njih crni minjoni, oni se u stvari zovu crno beli ali sam ja ispustila reč.Kuglice na šarom od čokolade kuglice sa karamel šećerom.Pored je rolat od kestena.Sveće svi prepoznaju.Ispred njih su čokoladne kuglice koje sam ja uvaljala u kristal šećer.Pored njih čokoladne gamboce.Ovo što liči na ježiće su hrpice ispred njih su kolači sa linka koji sam stavila i na kraju punjene urme.Valjda nisam ništa propustila.

Mislim da sam shvatila, samo da potvrdim. Ovo što deluje kao salama je brzi grilijaš, a ovo sa bademom crno-beli minjoni?
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on December 22, 2010, 09:31:02 PM
Da tako.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Unabebili on December 22, 2010, 10:04:03 PM
Cicojka  :nesvest: :nesvest:
Meni ovo promaklo, ja jos mislim sto da gledam recepte za kolace, kad sam na dijeti?
Kakvi su ti kolaci, kao basta lepote  :girl_in_love:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: nelly on December 22, 2010, 10:17:50 PM
cici svaka cast  :respect:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Nanny Ogg on December 22, 2010, 10:49:30 PM
:nesvest:

Bolje je bilo dok nisam videla  :lol:

Sa-vr-se-no! Bravo, cici!!  :clap:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on December 22, 2010, 11:02:23 PM
Šta sad ja da radim :lol: tražile ste sliku :rofl:
Hvala :kiss1:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: dmi on December 22, 2010, 11:24:07 PM
 :respect:
ti si cici umetnica  :diva:

sve bih ja ovo poruckala :balavi:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on December 22, 2010, 11:25:00 PM
I mi ćemo sve da poručkamo :lol: Masha kaže da su uživo još lepši.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: hanna on December 23, 2010, 05:05:14 PM
Nahvalise te , moje komentar je suvisan  :rofl:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on December 23, 2010, 08:42:22 PM
Kakva si :burko: pa reci i ti koju lepu reč :D
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: hanna on December 23, 2010, 08:51:20 PM
Je l ' bas moram  :rofl: Bolje da cekam Bozicnu turu kolaca, da ne trosim reci  ;D :rofl:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on December 23, 2010, 10:58:06 PM
Božićni neće biti ovako senzacionalni :D za tad planiram neke suve keksiće, vanilice, kokos kiflice i takve stvari.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: hanna on December 23, 2010, 11:28:54 PM
Neces me ubjediti, cekam Bozic :rofl:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Zumbulica on December 24, 2010, 09:15:12 AM
Evo sta sam novo isprobala:

Reform - minjoni

120 g secera, 120 g meda, 1 solja kisele vode, 150 g mlevenih oraha, 150 g rendane cokolade (moze i topljena),
1 vanilin secer, kasicica sode bikarbone, 250 g brasna, 1 solja ulja. Umutiti i peci tri kore, ja sam pekla dva u velikom
plehu pa napravila tri.

Fil : 250 g secera i malo vode prokuvati da se otopi secer, dodati 250 g mlevenih oraha i 150 g cokolade. Kad se prohladi
umesati 2-3 kasike dzema od kajsija ili sipaka. Filovati kore mlakim filom, ostaviti da odstoje 2-3 dana, seci na kocke i
prelivati cokoladom. Sve ukusnije sto vise stoji.

Kuglice od oraha

250 g mlevenih oraha, 250 g secera u prahu, 3 kasike dzema od kajsija, narendana kora od limuna ili pomorandze.
Sjediniti i praviti kuglice, u sredinu sam stavljala kandirani ananas. Preliti fondanom.

Za ove nemam ime

Iseckati po 200 g suvih smokvi, kajsija, sljiva, grozdja, dodati 100-200 g kandiranog ananasa, krupno lomljeni peceni
badem i lesnik. Sve povezati secernim sirupom od 250 g secera i malo vode. Kad odstoji praviti kuglice, prelivati cokoladom,
fondanom ....

Title: Re: Sitni kolaci
Post by: AnaK on December 24, 2010, 09:20:38 AM
 :balavi:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Finalina on December 24, 2010, 11:52:29 AM
u poslednje vreme sam primetila da mi se jako dopada ( i odgovara)  kako zumbulica prezentuje svoje recepte, uputstva i iskustva

ove reform deluju dobro
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Masha on December 24, 2010, 05:02:45 PM
Mi smo pojeli ovakav jedan tanjir cicinih kolaca(moja cerka i ja) Mislim, fantasticni su :clap:
Favoriti su mi brzi grijilas, svecice, onaj sa orahom odozgo i loptice prelivene karamelom :)
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on December 24, 2010, 05:41:22 PM
Quote from: Finalina on December 24, 2010, 11:52:29 AM
u poslednje vreme sam primetila da mi se jako dopada ( i odgovara)  kako zumbulica prezentuje svoje recepte, uputstva i iskustva

ove reform deluju dobro
Ja sam ti za to uglavnom nesposobna, dobro je kad ima spisak svih namirnica :rofl:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Zumbulica on December 24, 2010, 06:12:42 PM
Quote from: Finalina on December 24, 2010, 11:52:29 AM
u poslednje vreme sam primetila da mi se jako dopada ( i odgovara)  kako zumbulica prezentuje svoje recepte, uputstva i iskustva

ove reform deluju dobro
Fina hvala  :kiss1:
Cici, ne zezaj, ti si obozavana i uvazavana na svakoj kulinarskoj temi  :kiss1:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on December 24, 2010, 06:16:51 PM
Jao Zumbulice baš ti hvala :bighug:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Summer on January 04, 2011, 03:21:05 PM
Cici :nesvest: svaka cast!

Dajte jos neke oprobane recepte sitnih mrsnih kolaca, pravim spisak za slavu.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on January 04, 2011, 09:29:59 PM
Još se čudim što si pala u nesvest, ja već zaboravila na slavske kolače :rofl: Hvala :kiss1:
Evo od mene dva super brza a jako ukusna, nemoj da se neko smejao zbog mere putera :lol:

Bele piramide
400g šećera
100ml vode
83g putera (originalno je 1/3 margarina :lol:)
1 vanilin šećer
100g seckanih oraha
250g mleka u prahu

Ušpirnovati šećer i vodu, ne treba da se rasteže kao za slatko.U to istopiti puter pa dodati sve ostale namirnice.Pleh pokriti alu folijom i izliti.Trebalo bi izliti u trouglasti pleh ali može i u neki drugi.

Minjoni

400g šećera
1 šoljica vode ( ja stavim pola šolje za kafu, one veće što se sad koriste)
125g putera
100g mleka u prahu
100g keksa
100g mlevenih lešnika

Ušpinovati šećer i vodu pa istopiti puter i dodati sve ostale namirnice.Keks može da se samelje ili da se izlomi sitno.U pleh staviti alu foliju i izliti vruću masu.Kad se potpuno ohladi iseći kocke i svaku preliti otopljenom čokoladom.

Ove druge obično izlijem u neki pleh koji je otprilike 20x30 i kocke budu solidno visoke još kad se preliju čokoladom dobiju na visini.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: linga on January 05, 2011, 11:42:24 AM
Vreme je da polako pravim spisak  :turpija:
Mada me zaova ubedjuje da uzmem kod nje u poslasticarnici, stvarno su im dobri, ali meni zao  :-[
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Deda on January 05, 2011, 12:56:18 PM
A,a Linga, napravi 2 vrste da te zelja mine, kud ces sa 3 deteta  :girl_haha: jos i kolace
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: NenaS on January 05, 2011, 12:58:35 PM
Ovo sam i ja htela da predložim, napravi ono što baš volite, nešto kupi i svi zadovoljni.. :bighug:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: linga on January 05, 2011, 01:09:31 PM
Quote from: Deda on January 05, 2011, 12:56:18 PM
A,a Linga, napravi 2 vrste da te zelja mine, kud ces sa 3 deteta  :girl_haha: jos i kolace

Trece, je za sada, mirno  :girl_blum:
Tako cu verovatno i da uradim, miksovacu. Ovaj put konacno imam vremena za te yajebancije, jer sam kod kuce, ranije sam onako mrtva umorna s posla pravila pa dokle zaglavim nocu  :fool:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: emge on January 21, 2011, 01:05:35 PM
Cici, pravila sam svijeće. Jel da da se one ne peku :rofl:

Lješnike sam prekrupno isjeckala, sledeći put ću sitnije.
Evo da se pohvalim
(https://www.mojamansarda.com/proxy.php?request=http%3A%2F%2Flh5.ggpht.com%2F_XCqrVLlX-H4%2FTTl2JD1v23I%2FAAAAAAAAGlk%2FEoENs5n5Feo%2Fs640%2FP1030992.JPG&hash=52a35dd0fc6013071cbd10dbeb96cc6e6d7dda2c)
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Unabebili on January 21, 2011, 01:06:30 PM
divni su  :girl_in_love:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Glitter on January 21, 2011, 01:11:50 PM
jao super su  :girl_in_love:

i na hello kitty tanjiru  :love32:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on January 21, 2011, 01:17:57 PM
Ne peku se, odkud ti to.Super su ispali.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Margarita on January 21, 2011, 01:26:54 PM
kako su dobri :clap:
a tanjir :love32:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Finalina on January 21, 2011, 01:41:23 PM
prelepi su!!
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: emge on January 21, 2011, 03:15:13 PM
Hvala :)
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: janavi on January 21, 2011, 05:09:34 PM
hello kitty :girl_in_love:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: rafa on January 21, 2011, 07:37:22 PM
wow emge, ova umetnicka crta u tebi sve vise dolazi do izrazaja iako se ti ne das.  :lol:
savrseni su  :clap:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: AnaK on January 21, 2011, 09:07:51 PM
Quote from: rafa on January 21, 2011, 07:37:22 PM
wow emge, ova umetnicka crta u tebi sve vise dolazi do izrazaja iako se ti ne das.  :lol:
savrseni su  :clap:

:good:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Plava Baklava on January 21, 2011, 09:12:17 PM
Divne su  :girl_in_love:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Gost51 on January 21, 2011, 09:31:56 PM
super su svjecice
ja sam mljela ljesnike
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: emge on January 22, 2011, 09:30:18 AM
Rafo, povukla sam na tatu arhitektu :lol:

Ne dam se, ne dam se :lol:

:bighug:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: linga on January 22, 2011, 09:55:40 AM
Super su, Emge! I ja sam ih pravila sad za slavu
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: linga on January 22, 2011, 12:44:26 PM
(https://www.mojamansarda.com/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi21.photobucket.com%2Falbums%2Fb282%2FAngelinaRadulovic%2Fth_IMG_1750.jpg&hash=adf3e971992cbe022bb8b8f39a4cac3cd7dff377) (http://i21.photobucket.com/albums/b282/AngelinaRadulovic/IMG_1750.jpg)

Evo ih, zadrzala sam se na 10 vrsta. Napravila, naravno, one koje ja volim  :lol:
Ako neko zeli  recepte, napisacu ovde.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: emge on January 22, 2011, 01:03:51 PM
Bravo Linga :clap:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: AnaK on January 22, 2011, 02:01:35 PM
bravo, linga  :clap: :clap: :girl_in_love:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Saska on January 22, 2011, 02:02:47 PM
super su, linga  :balavi:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Unabebili on January 22, 2011, 04:29:13 PM
linga  :nesvest:
divni  :girl_in_love:



Title: Re: Sitni kolaci
Post by: rafa on January 22, 2011, 04:40:24 PM
predivni  :girl_in_love:

ovako odokativno, svidelo mi se bar 6-7 vrsta  :lol:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Margarita on January 22, 2011, 05:01:37 PM
kako mocno izgledaju :balavi:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Gost51 on January 22, 2011, 10:30:34 PM
super, linga!
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Deda on January 22, 2011, 10:34:26 PM
I lepi i uksno naredjani  :love32:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Glitter on January 22, 2011, 10:40:36 PM
 :clap: :clap: :clap: :girl_in_love:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on January 22, 2011, 11:54:12 PM
Divni!
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Zumbulica on January 23, 2011, 11:10:11 AM
Jao Linga  :girl_in_love: Moram jednom kod tebe i Cici na kolace  :girl_in_love:
Ja sam sad pravila nesto preukusno ali mnogo jako:

Kora
10 belanca
10 kasika secera
250 gr mlevenih lesnika
par kapi hladne vode i ulja (dodaje se kad se sve sjedini; klasicno se umute belanca sa secerom pa dodaju lesnici)

Fil
10 zumanaca
10 kasika secera
skuvati na pari
dodati 500 gr putera (stavila sam pola-pola maslac i margarin), malo po malo i jos ukuvati.
Najbolje je da se brzo ohladi, malo promuti dok se hladi i jos malo dok je hladno.

Koru podeliti na dva ili tri dela (zavisno od zeljene visine) preliti sa 100 gr otopljene cokolade. Kad se cokolada
stegne filovati zutim filom i posipati grilijas od 100 gr secera.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on January 23, 2011, 11:25:15 AM
Kad god poželiš :kiss1:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: gasha on January 23, 2011, 11:31:04 AM
bas su lepi,
meni su svecice obozavni kolac, moja mama ih je sad za slavu pravila sa orasima, nisu losi, ali su sa lesnicim  :balavi:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: linga on January 23, 2011, 12:20:09 PM
Hvala vam  :kiss1: uzivala sam praveci, uzivam jeduci.
Za degustaciju, ko god zeli, slobodno  :clap:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Zumbulica on January 23, 2011, 12:47:28 PM
Quote from: cici on January 23, 2011, 11:25:15 AM
Kad god poželiš :kiss1:
:kiss1:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Despina on January 23, 2011, 01:59:33 PM
linga :girl_in_love:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: linga on January 23, 2011, 03:29:52 PM
1.Svećice, recept odavde
2. Minjoni, cici ostavila recept
3. Rafaelo
4. Badem praline - http://www.coolinarika.com/recept/badem-praline/ (http://www.coolinarika.com/recept/badem-praline/)
5. Šarene oblande
8 belanaca umutiti čvrsto s 10 kašika šećera, dodati  300 g plazme i 100 g istopljene čokolade (staviti ili malo manje ili ako je fil pregust, dodati malo mleka)
8 žumanaca umutiti s jednim margarinom i 250 g šećera u prahu.

Filovati oblande, red jednog, red drugog fila.

6. Kocke 7. nebo

1. kora - 5 belanaca, 150 g šećera, 200 g kokosa (mislim da je ovo previše kokosa, malo smanjiti)
Umutiti belanca, dodati šećer, pa kokos. Nafilovati oblandu i peći.

2. kora
5 belanaca, 150 g šežera, 200 g mlevenih oraha
Isto napraviti koru

FIL
10 žumanaca i 150 g šećera kuvati na pari. Ohladiti i pomešati sa puterom ili margarinom umućenim sa 100 g šećera u prahu i 2 vanilin šećera.
Kolač  treba da stoji dan, dva da kore lepo upiju fil.

7. Oblande sa alvom i lešnicima

Otopiti odjednom na tihoj vatri 300 g alve, 300 g šećera, malu šoljicu vode, 200 g grubo mlevenih lešnika, malu šoljicu mleka, 3 kašike kakaoa (ja stavljala kraš), 250 g putera. Kad se malo ohladi filovati oblande.
8. Snikers kuglice

150 g bele čokolade, 50 g margarina ili putera, otopiti na pari dodati 300 g sitno seckanog kikirikija. Valjati u kikiriki (treba oko 100 g)

9. bela limun bajadera - http://www.coolinarika.com/recept/bela-limun-bajadera/ (http://www.coolinarika.com/recept/bela-limun-bajadera/)

10. kikiriki štanglice http://zena.blic.rs/recepti/Deserti/141/Stanglice_sa_kikirikijem (http://zena.blic.rs/recepti/Deserti/141/Stanglice_sa_kikirikijem)
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: anelore on February 15, 2011, 06:21:30 PM
Pitanja za Cici:
1. Koliko si secernog sirupa koristila umesto 2 belanca? Da li si stavljala margarin?
2. Koliko svecica si dobila od ove mere?
3. Koliko crno-belih minjona si dobila od mere iz recepta i koji si dzem/pekmez koristila?

Mama me je ubedila, ona pravi rozen tortu i dobos tortu, tetka figaro, a ja cu bajadere, i mislila sam svecice i ove crno-bele minjone, a ako budem raspolozena, i lesnik korpice.

Morala sam da poslusam Dedu.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Deda on February 15, 2011, 06:32:22 PM
:nesvest:
Samo to cu da kazem  :rofl:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: gasha on February 15, 2011, 07:02:42 PM
evo ja umesto cici da odgovorim za svecice,
ja stavim otprilike pola dcl sirupa, zamesis pa probas, ne treba da budu gnjecave, i mogu dugo da stoje na hladnom da  margarin ne stavljam uopste, ni puter
ispadne ih negde oko 60
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on February 15, 2011, 08:19:08 PM
Quote from: anelore on February 15, 2011, 06:21:30 PM
Pitanja za Cici:
1. Koliko si secernog sirupa koristila umesto 2 belanca? Da li si stavljala margarin?
2. Koliko svecica si dobila od ove mere?
3. Koliko crno-belih minjona si dobila od mere iz recepta i koji si dzem/pekmez koristila?

Mama me je ubedila, ona pravi rozen tortu i dobos tortu, tetka figaro, a ja cu bajadere, i mislila sam svecice i ove crno-bele minjone, a ako budem raspolozena, i lesnik korpice.

Morala sam da poslusam Dedu.
Jao :nesvest: pitaš pogrešnu osobu.Poslušaj Gashu.Margarin/puter nisam stavljala.A sirupa sam stavila otprilike da zamesim lepu masu koja nije bila mnogo tvrda.Meni se čini da ih je ispalo manje od 60.
Za one druge sam pravila duplu meru i mislim da ih je bilo oko 40.Stavljala džem od kajsije.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: emge on February 15, 2011, 08:52:43 PM
Meni je onda od one mjere (sa bjelancima) ispalo 30ak svjećica, mada nisu bile premale.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Gost51 on February 15, 2011, 11:34:18 PM
meni je izaslo 40 svjecica
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: gasha on February 16, 2011, 09:17:53 AM
e , sad ste me bacile u razmisljanje  :think:
ja onako odokativno, po secanju koliko ih je bilo na tacni , mozda dakle i 40
sledeci put brojim  :rofl:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: anelore on February 16, 2011, 09:59:02 AM
Hvala svima!  :kiss1:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: anelore on February 26, 2011, 03:06:43 PM
Da izvestim:
napravila sam svece (sa secernim sirupom i vrlo malo maslaca), crno-bele minjone, bajadere i lesnik korpice. Sve je zaledjeno, ceka odbranu. Svece su mi bas ukusne, mada sam mozda malo preterala sa rumom.
Slikacu kad bude prilika za redjanje.  :girl_haha:
E da, ako nekog zanima recept za lesnik korpice (prilagodjen od nekog recepta za DrOetker kolace):
Skuvati 2 pudinga od vanile sa 600ml mleka i ukupno 3 kasike secera.
Umutiti 250ml slatke pavlake.
U ohladjen puding dodati 2 kesice zelatina i promesati. Potom sjediniti puding i umucenu pavlaku. U smesu dodati oko 200 g mlevenog lesnika.
Kupovne korpice od oblandi premazati otopljenom belom cokoladom i sacekati da se ohladi. Korpice puniti kremom od pudinga, pavlake i lesnika.
Ja ukrasavam tako sto ih pospem DrOetker zlatno-srebrnim mrvicama.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on February 26, 2011, 03:16:46 PM
Super.Bravo!!

Mm-u rodjendan u sredu i treba da ponese  ešto slatko na posao da posluži kolege.predložila sam mu da narpavim 3-4 vrste kolača ali njemu malo :hm: e da pravim kao za slavu neću niti treba tolika količina.Neka ide u postastičarnicu i neka baci pare :ljut: i još ako se predomisli da ja napravim ima da mu naplatim minimum 1500 dinara po kg plus materijal :ljut:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Lani on February 26, 2011, 05:43:28 PM
Pa naravno da mu je malo kad si ga naučila da je 15 vrsta ko dobar dan.  :rofl: :kiss1:
I što bre 1.500, baš si skupa.  :ljut:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: AnaK on February 26, 2011, 05:46:12 PM
Pa baš si na kraj srca :burko: Ako mu je važno, ako mu znači, napravi mu  :love32:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on February 26, 2011, 08:18:20 PM
Quote from: Lani on February 26, 2011, 05:43:28 PM
Pa naravno da mu je malo kad si ga naučila da je 15 vrsta ko dobar dan.  :rofl: :kiss1:
I što bre 1.500, baš si skupa.  :ljut:
Pa nije ovo slava  :rofl: dosta mu je 4  :D ionako me njegove koleginice ogovaraju kako kupujem u poslastičarnici  :lol: i nisam skupa, cenim svoj rad  :lol: sva sreća pa se nisam uhavtila toga da radim za pare bila bih naskuplja  :rofl:
Quote from: AnaK on February 26, 2011, 05:46:12 PM
Pa baš si na kraj srca :burko: Ako mu je važno, ako mu znači, napravi mu  :love32:
Nisam na kraj srca, sama sam se ponudila a on je rekao da mu ne odgovara.E pa kad mu ne odgovara neka sam pravi  :lol:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Deda on February 26, 2011, 10:53:50 PM
Hahahah, u poslasticarnici  :rofl:
Da te ne znam i ja ti ne bih verovala  :-X
Samo bih rekla ovako nesto  :o :stop:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on February 26, 2011, 11:02:17 PM
Pa neka kupuje kad je lud :rofl: lepo sam htela i još smislila šta ću.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on March 02, 2011, 05:03:18 PM
(https://www.mojamansarda.com/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi125.photobucket.com%2Falbums%2Fp78%2Fcici2001%2FPicture2051.jpg&hash=3ba3b370a33a5300be5f797d74188c465f9e9b1b)

Mutna slika, naravno.Dobio je i gratis tortu :rofl: a kolače ću već nekako da naplati.Bliži se Sajam kozmetike :D
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: maxic on March 02, 2011, 06:08:25 PM
Super izgledaju . Prelijepa ti je tacna!
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on March 02, 2011, 06:09:59 PM
Hvala :kiss1:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Lani on March 02, 2011, 06:14:36 PM
Ipak si se sažalila.  :lol:
Divni su.  :girl_in_love:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on March 02, 2011, 06:17:07 PM
Ipak :lol: bilo mi ga žao :rofl:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Despina on March 02, 2011, 08:19:00 PM
divno :girl_in_love:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Deda on March 02, 2011, 09:32:32 PM
Pukla si kod koleginica  :girl_haha:
Super su  :clap:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Deda on March 02, 2011, 09:33:07 PM
I da, anelore , kako taj puding reaguje na zamrzavnje, odmrzavanje  :nokti2:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: AnaK on March 02, 2011, 09:34:01 PM
 :love32:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on March 02, 2011, 10:02:25 PM
Hvala, ako je bilo na moj račun :rofl:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: AnaK on March 02, 2011, 10:19:53 PM
Naravno da jeste. I za gest i za izvjedbu  :girl_in_love:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on March 02, 2011, 10:42:45 PM
A to, hvala :flower: Stvarno nema nikad velike zahteve, posebno ne kad je hrana u pitanju i baš se obradovao kad je video da ima i torta.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Zumbulica on March 03, 2011, 08:12:22 AM
Cici  :girl_in_love: kao i uvek.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Gost51 on March 03, 2011, 03:15:43 PM
divni kolacici
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Lani on April 01, 2011, 02:10:58 PM
 6 novih načina da napravite bajadere (http://zena.blic.rs/Kuhinja/6325/6_novih_nacina_da_napravite_bajadere)
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: AnaK on April 01, 2011, 02:29:59 PM
Anelore je majstor za kolače  :girl_in_love: Sve što sam probala je preukusno, a favorit su cicini minjoni.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: dmi on April 12, 2011, 06:46:26 AM
pravila sam ove
http://mamajacooks.blogspot.com/2010_12_01_archive.html (http://mamajacooks.blogspot.com/2010_12_01_archive.html)
nisu ni blizu pravim bajaderama
ne svidjaju mi se
ni tesi koja obozava bajadere se ne svidjaju
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Unabebili on April 23, 2011, 02:59:30 PM
Na gomili imam urme, bademe, lesnike, secer, jaja, puter, mleven keks i ne znam stta bih od toga mogla  :ces:

Neka ideja?  :innocent: Mozda kuglice, ali u kojo razmeri ja sve to d'izmesam? ( kostunjavog imam svega 80-100 g)
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on April 23, 2011, 04:04:57 PM
Meni često kad spremam za slavu ostane od svega po malo, sameljem ili sitno iseckam suvo voće i koštunjavo šta imam i samo povežem margarinom/ ti ćeš staviti puter.Suvo voće je lepljivo pa se sve poveže lepo ako je previše mekano dodaš malo keksa.Jaja ti ni ne trebaju.Florentineri su super ali ide i malo slatke pavlake.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Unabebili on April 23, 2011, 05:38:04 PM
Hvala, draga  :flower:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Margarita on April 26, 2011, 12:07:31 PM
samo da prijavim da ove godine pravim kolace za slavu :nokti2:
u uzi izbor uslo pola cicinog tanjira
da se mm pita, pravili bismo sve :rofl:
glavno pitanje: posto cu kolace da pravim 2. i 3. maja, jel dovoljno da ih drzim u frizideru (da podesim na malo hladnije)
ili da ih zamrzavam?
putujemo 5. slava je 6.

i cici, pitanje za staklene kuglice, kako uspes da ti glazura sve vreme bude vrela, a ne zagori (mm je sinoc celo vece razvijao reorije :lol: )
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on April 26, 2011, 12:22:03 PM
Topla preporuka, Staklene kuglice nemoj da praviš jer nisu za ovo vreme.Sumnjam da bi preživele put.Plašim se da bi se šećer usput počeo topiti.
Kao prvo moraju baš brzo da se umaču u šećer dok je još vruć a i ako počne da se hladi, to se vidi kad počnu od šećera konci da se prave, istopiš novu količinu šećera.Bolje je po malo topiti nego da zagori.Ne sećam se koliko šećera sam potrošila ali odjednom nisam topila više od 100-150g.
Ove ostale ne moraš da zamrzavaš, dovoljno je u frižideru da stoje.Nikad ne zamrzavam a jedemo ih posle slave sigurno još 7 dana, to ako ostane :lol:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Margarita on April 26, 2011, 02:53:08 PM
hvala :flower:
necu staklene ovog puta sigurno, dok se malo ne izvezbam na ovim jednostavnijim varijantama
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Margarita on April 27, 2011, 10:23:22 AM
napravila sinoc za probu cokoladne gamboce, kako su dooobree :balavi:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on April 27, 2011, 11:13:43 AM
Sad moraš da ih pojedeš :lol:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Margarita on April 27, 2011, 11:16:58 AM
ma malo je falilo jos sinoc, nego ocekujemo neke goste danas, pa se nadam da ce oni :D
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: janavi on April 27, 2011, 01:51:09 PM
ja pročitala gomboce, pa skapirah knedle sa čokoladnim punjenjem, to mi zazvuča :balavi: al se štrecnuh, nisu to tsitni kolači, mora da je ipak nešto drugo
eeeh pusta kuvarica :lol:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Margarita on April 27, 2011, 01:56:14 PM
jano, suve sljive i cokolada, jeste da nisu knedle, ali su :balavi:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: janavi on April 27, 2011, 01:57:33 PM
ja bih suvu šljivu pojela eventualno samo po kazni :lol:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on April 27, 2011, 02:18:08 PM
I ja isto ali ovo je stvarno dobro i šljive se uopšte ne osećaju u ukusu.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Margarita on April 27, 2011, 02:24:32 PM
a ja volim i suve sljive :innocent:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: kalimero on April 27, 2011, 05:19:43 PM
i ja volim suve sljive, ali u verziji "srpskog cekica", onako sa slaninom i sirom :lol:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Pepi on April 28, 2011, 08:12:36 AM
A jel imamo recept za te čokoladne gomboce, ja obožavam suve šljive...

Sinoć sam napravila bajadere i padobrance s kokosom, a danas ću i rum kugle...prva dva za gosze, a drugo verujem da će mm sve da pojede  :rofl:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Margarita on April 28, 2011, 08:24:41 AM
 Evo cicin recept
QuoteCOKOLADNE GAMBOCE

Potrebno je (25-30 kom.):
200 gr suvih šljiva bez koštica
50 gr mlevenih lešnika
50 gr mlevenog keksa(plazma)
100 gr čokolade
50 gr šećera u prahu
Glazura:
80 gr čokolade
2 kašike ulja
Suve šljive sameljite uz pomoć blendera, zatim ih preručite u vanglicu. Dodajte šećer, keks, lešnik i istopljenu čokoladu. Sve
dobro izmešajte da se masa izjednači. Od gotove smese napraviti 25 - 30 kuglica.
Za čokoladnu glazuru otopiti čokoladu i ulje. Svaku kuglicu posebno zabodite na čačkalicu i onda umočite u otopljenu čooladu.

ja sam samo preskocila ovu cokoladu na kraju, pa uvaljala u mlevene lesnike, da mi ne bi cokolada preovladala nad sljivama
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on April 28, 2011, 12:18:40 PM
Šteta, trebala si u čokoladu to je potpun ukus.
Inače recept je sa Minjinog bloga.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Margarita on April 28, 2011, 12:22:40 PM
sledecu turu cu u cokoladu, ovo je bilo za probu ;)
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Lani on October 27, 2011, 10:34:55 AM
Devojke, ima li neko preporuku za dobre kupovne posne kolače?
Nisam nezadovoljna ovim do sada u principu ali malo bih da probam nešto drugo. :)
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Gost51 on October 27, 2011, 10:58:56 AM
jao opet sitni kolaci, slave :wall:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Lani on October 27, 2011, 11:02:39 AM
Beži ti na Dijete, nemoj mi miniraš temu.  :rofl:
:kiss1:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: anelore on October 27, 2011, 11:08:33 AM
Mene to ceka uskoro (pravim unapred), shvatila sam da one divne crno-bele minjone ne mogu da pravim za slavu  :crycry:.
Lani, nemam neku preporuku, meni je glavni problem sto mi ti kupovni budu varijacija na 2 teme, ja se nekako potrudim da tu unesem malo razlicitosti.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Deda on October 27, 2011, 11:09:47 AM
Hvala za podignutu temu, bas se dvoumim da li posne torte ili kolace. Mnogo imam da spremam , i sve sama  :girl_cray:- predjelo, sarma , bob, pasulj i kolaci  :crazy:.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Lani on October 27, 2011, 11:13:01 AM
Quote from: anelore on October 27, 2011, 11:08:33 AM
Mene to ceka uskoro (pravim unapred), shvatila sam da one divne crno-bele minjone ne mogu da pravim za slavu  :crycry:.
Lani, nemam neku preporuku, meni je glavni problem sto mi ti kupovni budu varijacija na 2 teme, ja se nekako potrudim da tu unesem malo razlicitosti.

Ma to jeste ali ni ja ni mama nemamo vremena da ih spremamo, pored svega ostalog za slavu, a nismo baš ni vične pravljenju sitnih kolača tako da... kupujem već godinama, šta ću.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Finalina on October 27, 2011, 11:15:33 AM
lani, a da probas kod Ace pekara? (stvarno su dobri) ... Takodje, vise puta jela, a nekoliko puta i porucila, neke iz privatne proizvodnje pa ako zatreba i br.tel. ti reci 
Sorry but you are not allowed to view spoiler contents.
... a gormanlook?
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Lani on October 27, 2011, 11:18:33 AM
Gurmanlook je Mama Maja iz Niša? Kako ona to šalje?  :nokti2:
Aj šibni mi broj te Goce ljubim te.  :kiss1:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Gost51 on October 27, 2011, 11:22:13 AM
Quote from: Lani on October 27, 2011, 11:02:39 AM
Beži ti na Dijete, nemoj mi miniraš temu.  :rofl:
:kiss1:
ma, ceka i mene slava za 20dana
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Finalina on October 27, 2011, 11:24:38 AM
organizuje se ona za prevoz iz Nisa, na nekoliko nacina, kontaktiraj je ( ako je na vreme to je mozda i najbolje ) ... mada ti je Aca najprovereniji jer mozes da probas

saljem pp ... nije goca nego ceca (pogresila sam ime )
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Lani on October 27, 2011, 11:42:37 AM
 :bighug:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Glitter on October 27, 2011, 03:18:48 PM
moja mama letos u Rodi kupila pakovanje od po kile nekih sitnih kolaca, bili su fantasticni
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Finalina on October 27, 2011, 03:32:15 PM
e bas si nam pomogla opisom da lako nadjemo to sto trazimo :rofl:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Glitter on October 27, 2011, 03:40:07 PM
pokusavam da se setim jel etiketa bila crvena ili ljubicasta  :lol:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Finalina on October 27, 2011, 05:45:53 PM
"sjet' se Mujo još si živ" ... znaš taj, a? :lol:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Glitter on October 27, 2011, 05:48:58 PM
 :rofl1:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Lani on October 27, 2011, 05:50:40 PM
Ma ne može bre, neću za slavu da kupujem u Rodiću kolače. :burko:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Finalina on October 27, 2011, 06:12:23 PM
pa ti onda napravi :D
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Lani on October 27, 2011, 06:27:25 PM
To već napisah da nemam vremena.  ;D
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: AnaK on October 27, 2011, 06:43:13 PM
Srećom, veliki je raspon između Rodića i Ace & Kokija.  ;D Jedva čekam da vidim izbor  :girl_in_love:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on December 07, 2011, 03:12:59 PM
http://www.coolinarika.com/recept/florentineri/ (http://www.coolinarika.com/recept/florentineri/)

Ovo su mi jedni od omiljenih kolaca, ali nisu posni.Ima li neko ideju cime da se zameni ova slatka pavlaka u receptu obzirom da idu u rernu?
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Finalina on December 07, 2011, 03:26:01 PM
pa biljna pavlaka moze
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on December 07, 2011, 04:08:46 PM
Ne.Nije posna, sadrzi neki deo iz mleka.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: AnaK on December 07, 2011, 05:06:17 PM
Ja se lično ne bih osvrtala na te sitnice za potrebe posta iz verskih razloga (za razliku od alegija i zdravstvenih motiva, npr). No, možda može malo gušće napravljeno pirinčano mleko, npr (ako je ono potpuno posno)? Mnogo dobro zvuče kolači  :balavi:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on December 07, 2011, 05:28:17 PM
Pa ne mogu, imam osobe koje bas poste svaki post, priceste se.Malo mi glupo da kazem e ovo nemoj da jedes nije bas skroz posno.
Ne znam koliko je gusto pirincano mleko.
Anelroeeeeeeeeeeeeeee!!
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: AnaK on December 07, 2011, 05:37:04 PM
Ma postoji pirinčano mleko u prahu, pa možeš da ga 'pogustiš' po želji :)
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on December 07, 2011, 05:48:54 PM
Moracu da vidim.Malo mi je glupo da varam.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: AnaK on December 07, 2011, 05:52:26 PM
Ma kapiram, ali npr u Coffie dreamu je posna krem-kafa sa biljnom pavlakom, ja znam da moja koleginica koja posti sve postove, i svaku sredu i petak to smatra posnim, i redovno pije. Verujem da svi ovi biljni kačkavalji isto imaju taj neki 'sastojak' i tome slično. Prosto, možda možeš ove godine na slavi da opušteno iniciraš konverzaciju na temu čime se hrane na duže staze ti koji tako strogo poste, pa da pitaš i za te biljne zamene mlečnih proizvoda. Da se ne ograničavaš više nego što objektivno moraš.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Lani on December 07, 2011, 05:53:11 PM
Meni to ne bi bio problem, ne bih prećutala naravno ali rekla bih unapred kako bi ljudi znali da ta jedna vrsta nije posna.
Pa nek je jedu oni koji ne poste, deca i sl.
Radije bih to nego da eksperimentišem i rizikujem da pokvarim recept.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: NenaS on December 07, 2011, 06:26:05 PM
Quote from: AnaK on December 07, 2011, 05:52:26 PM
Ma kapiram, ali npr u Coffie dreamu je posna krem-kafa sa biljnom pavlakom, ja znam da moja koleginica koja posti sve postove, i svaku sredu i petak to smatra posnim, i redovno pije. Verujem da svi ovi biljni kačkavalji isto imaju taj neki 'sastojak' i tome slično. Prosto, možda možeš ove godine na slavi da opušteno iniciraš konverzaciju na temu čime se hrane na duže staze ti koji tako strogo poste, pa da pitaš i za te biljne zamene mlečnih proizvoda. Da se ne ograničavaš više nego što objektivno moraš.

Pije, verovatno jer ne zna sastav biljne pavlake - a misli da to što je "biljna" automatski znači i da je posna. Biljna pavlaka sadrži kazein, to je belančevina mleka koja, između ostalog ima udela u formiranju sira. Taman je posna koliko i želatin koji vidim da "novokomponovane" domaćice uveliko koriste za, navodno, posne kolače - a on se dobija od životinjskih kostiju..
Biljni kačkavalj JESTE posan, prosto jer je rađen sličnom tehnologijom kao margarin, koji je takođe posan, pa mu je aroma kačkavalja (veštačka aroma) naknadno dodata - jednostavno to je čvrst, aromatizovan margarin..
U pravu je potpuno Cici, ako već spremam posno - onda ću spremati pošteno i bez varanja, nije mi toliko bitno samo zbog gostiju, nego i mene same, glupo se osećam. kad znam to što znam
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: AnaK on December 07, 2011, 06:34:51 PM
Ja samo rekoh da je posna kafa u jednom od najvećih Bg lanaca sa biljnom pavlakom, i da je mnogi piju. To što ne znaju svaki detalj, očigledno, ne umanjuje njihovu veru. Ja ne postim, to me ne zanima previše, samo mi je utisak da oni koji zaista poste iz vere i potrebe (a to ta moja koleginica definitivno jeste) nisu toliko opterećeni neposnim tehnološkim primesama. Jer suštinom posta očigledno ne smatraju odsustvo molekula, konkretno, kazeina.  :flower:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on December 07, 2011, 06:46:51 PM
Sustina posta nije odsustvo molekula ali kad znas da ga neki proizvod sadrzi a prodajes ga za posan onda to jeste prevara.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: AnaK on December 07, 2011, 06:49:58 PM
Ma OK bre, ne nagovaram ja tebe da im podvališ, samo ćaskamo na temu šta je preterivanje u religijskom postu :) Ja sam prilično sigurna da velika većina ljudi to ne bistri u toliko sitna crevca, ali se u potpunosti slažem da oni koji vode računa o svakom detalju treba da izbegnu sve što smatraju problematičnim.  :flower:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Lani on December 07, 2011, 06:52:49 PM
Ja bih se svakako, da želim ikad da se upustim u post, prethodno detaljno informisala šta smem a šta ne da konzumiram. I ne bi mi bio Coffee dream kriv ako se omrsim, oni samo pokušavaju da zarade na pomodarstvu, da se ne uvrede oni koji poste iz religioznih i iskrenih pobuda.
A ovo za kolače ponavljam, nije mi strašno da jedna vrsta bude mrsna na posnoj slavi i da se to otvoreno kaže, uopšte ne vidim problem sa tim.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: NenaS on December 07, 2011, 07:00:20 PM
Quote from: AnaK on December 07, 2011, 06:34:51 PM
Ja samo rekoh da je posna kafa u jednom od najvećih Bg lanaca sa biljnom pavlakom, i da je mnogi piju. To što ne znaju svaki detalj, očigledno, ne umanjuje njihovu veru. Ja ne postim, to me ne zanima previše, samo mi je utisak da oni koji zaista poste iz vere i potrebe (a to ta moja koleginica definitivno jeste) nisu toliko opterećeni neposnim tehnološkim primesama. Jer suštinom posta očigledno ne smatraju odsustvo molekula, konkretno, kazeina.  :flower:

E pa sad...i na tarabi svašta piše, pa to nije istina, makar taraba bila najduža u Beogradu.  :think: Ne vidim kako ih to što su "jedan od najvećih Bg lanaca" kvalifikuje kao stručnjake za to šta je posno, a šta nije. :innocent: Napisala sam to što znam o sastavu pominjanih namirnica sa čisto tehnološke strane, a tako gledano kazein nikako nije "tehnološka primesa", već legitimni sastojak životinjskog porekla. Uostalom - na posnom kačkavalju lepo piše POSNI biljni sir, na biljnoj pavlaci piše samo biljna pavlaka - razlika je očita..
Ja ne postim, štaviše nisam ni pravoslavne vere - a prevara je prevara, kako god je mi maskirali. Poštujem sve koji mogu da izdrže post i verujem da oni kad kupuju nešto od hrane, ako im se to servira kao posno, nemaju potrebu da "u sitna crevca" rasčlanjuju šta taj proizvod sadrži, te je krivica (ako je uopšte ima) isključivo do ugostitelja koji prodaju "rog za sveću".
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on December 07, 2011, 07:02:50 PM
Quote from: Lani on December 07, 2011, 06:52:49 PM
A ovo za kolače ponavljam, nije mi strašno da jedna vrsta bude mrsna na posnoj slavi i da se to otvoreno kaže, uopšte ne vidim problem sa tim.
Naravno da nije ali ne garantujem da cu se i setiti da napomenem.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: AnaK on December 07, 2011, 07:04:17 PM
Nemam pojma, meni je pojam religiozne osobe ta koleginica, koja posti već 20 godina (vršnjakinje smo, veri se okrenula bez porodičnog pedigrea u tom smislu, iz svojih razloga i osećaja), bez pompe, razmenjivanja recepata za posne đakonije i tome slično. Ja sam ubeđena da ona uopšte ne smatra da se omrsila ako je unela molekule kazeina tehnološkim procesom dodate u proizvod biljnog porekla. Definitivno su ljudi različiti, i prosto ne treba nametati sopstvene standarde u svim situacijama :) Meni je, kao agnostiku, sve to u domenu :wacko: al' poštujem. Njen stav o tome šta je pomodarstvo ne uključuje kafu iz CD-a, al' uključuje mnogo toga zbog čega je pola našeg okruženja uvređeno :lol:

Elem, 'leba i džema kao poslasticu, suvo i koštunjavo voće i nema laži nema prevare, ni podvale ni potrebe za molekularnim analizama da bi se čovek približio Bogu. To je sasvim dovoljno. A sve ostalo je nadgradnja, i baš lepa zabava u dugim zimskim danima. I povod za brojne divne recepte, fakat.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: NenaS on December 07, 2011, 07:05:06 PM
Quote from: Lani on December 07, 2011, 06:52:49 PM
Ja bih se svakako, da želim ikad da se upustim u post, prethodno detaljno informisala šta smem a šta ne da konzumiram. I ne bi mi bio Coffee dream kriv ako se omrsim, oni samo pokušavaju da zarade na pomodarstvu, da se ne uvrede oni koji poste iz religioznih i iskrenih pobuda.A ovo za kolače ponavljam, nije mi strašno da jedna vrsta bude mrsna na posnoj slavi i da se to otvoreno kaže, uopšte ne vidim problem sa tim.
Upravo ovako :)
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: AnaK on December 07, 2011, 07:08:14 PM
Neno, ja znam da si se ti dotakla teme u kojoj si jaka, al' ja ti na neviđeno priznajem da više znaš, uopšte ne moraš toliko da se trudiš. Mene biljni sirevi i margarini ne zanimaju iz zdravstvenih razloga, zbog trans-masti. Dotle moje interesovanje i potreba za ulaženjem u detalje seže. Meni lično su termini podvala i prevara u ovom kontekstu zaista prejaki i neprimereni, al' ko što rekoh, nit' postim, not spremam posnu slavu, nit mislim da treba praviti kolače u koje ide pavlaka tom prigodom. Prema tome, da se zadržim na predlogu za pirinčano mleko, ukoliko u specifikaciji ne piše da sadrži nešto nepoželjno.  :flower:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Lani on December 07, 2011, 07:10:55 PM
 :think:

Možda je trebalo da naglasim poentu iliti punch line - ne vidim kao problem niti bih nazivala prevarom ni to što Coffee dream radi. Na njima je da uvrste kafu sa biljnom pavlakom u ponudu, na mušterijama da je piju ako žele. Oni koji je piju a poste ili ne znaju da nije posna (a ko im je kriv što su neinformisani) ili su neopterećeni tim stvarima kao Anina koleginica i shvataju post onako kako on u suštini i treba da se shvati - kao vreme kad se uzdržavaš od grešnih misli, svađe, prejedanja i preterivanja u svakom smislu itd. a ne kao opsesivnu brigu o sastojcima, molekulima i sl. Mislim da je mnogo veći greh opsovati u vreme posta nego pojesti jedan kolač ili popiti kafu sa biljnom pavlakom. ;)

I odosmo sad od teme dibidus.  :lol:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: janavi on December 07, 2011, 07:12:00 PM
dajte neki sitni kolač :D

ima li za londonske štangle recept ovde negde?
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Lani on December 07, 2011, 07:12:27 PM
Ima ga na temi o omiljenim kolačima, naći ću.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: NenaS on December 07, 2011, 07:14:07 PM
Quote from: janavi on December 07, 2011, 07:12:00 PM
dajte neki sitni kolač :D

ima li za londonske štangle recept ovde negde?
O'š posne? :D
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on December 07, 2011, 07:14:14 PM
Cemu sad ovolika nauka oko ovoga?
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: janavi on December 07, 2011, 07:14:41 PM
Quote from: NenaS on December 07, 2011, 07:14:07 PM
O'š posne? :D
jok, PRAVE :lol:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Masha on December 07, 2011, 07:15:43 PM
Ja ove florenitnere jednom pravila i raspali su se, tj u rerni se sve sjedinilo :crazy: kasikom smo jeli. Ja bih tu pavlajku zamenila tj umesto nje stavila malo vise margarina i malo sojinog ili pirincanog mleka.

Jano, a ferero roser kuglice
http://www.coolinarika.com/recept/ferrero-rocher-jos-jedan-ali-meni-najbolji-/ (http://www.coolinarika.com/recept/ferrero-rocher-jos-jedan-ali-meni-najbolji-/)
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: AnaK on December 07, 2011, 07:16:01 PM
Pa ćaskamo, i taman svi ponešto naučimo. Svakoga dana u svakom pogledu, taj rad  ;)

Lani  :kiss1:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Lani on December 07, 2011, 07:16:56 PM
Pa možemo da pričamo valjda cici, nije nikakva nauka.
AnaK  :kiss1:

Jano, nema recepta na omiljenoj temi  :hm: samo smo pominjale londonske štangle tamo. Ima li neko proveren recept?
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: janavi on December 07, 2011, 07:18:09 PM
Mašo, više volim te kupovne, ove sve improvizacije ne volim ni da probam :D
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: janavi on December 07, 2011, 07:19:19 PM
ja se sećam tih londonskih sa nekih slava kod kumova kad sam bila klinka
mislim da je to bio jedini slatkiš koji sam jela :lol:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: AnaK on December 07, 2011, 07:19:23 PM
Lani, ona tvoja školska drugarica ima recept koji meni obećava  :girl_in_love:

http://tortatorta.blogspot.com/2010/04/londonske-stangle.html (http://tortatorta.blogspot.com/2010/04/londonske-stangle.html)
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on December 07, 2011, 07:20:02 PM
Quote from: Masha on December 07, 2011, 07:15:43 PM
Ja ove florenitnere jednom pravila i raspali su se, tj u rerni se sve sjedinilo :crazy: kasikom smo jeli. Ja bih tu pavlajku zamenila tj umesto nje stavila malo vise margarina i malo sojinog ili pirincanog mleka.

Jano, a ferero roser kuglice
http://www.coolinarika.com/recept/ferrero-rocher-jos-jedan-ali-meni-najbolji-/ (http://www.coolinarika.com/recept/ferrero-rocher-jos-jedan-ali-meni-najbolji-/)
Meni nisu :D dodji da te naucim :rofl:

Da razmenjujemo misljenja, svi smo razliciti pa je tako zalazenje u sitna crevca svojstveno meni pa taman i oko sastojaka namirnica za slavu.
Da se ja pitam nikad ne bih stavila margarin u kolace ali stavljam, ja ne postim ali postujem ko posti i postujem slavu koju sam uzela da spremam onako kako su to radili pre mene, dakle posno.I ako nesto znam da nije jednostavno necu da ga stavim.

Probacu sa pirnicanim mlekom, ne verujem da ce da se raspadne.Javicu svakako :lol:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: janavi on December 07, 2011, 07:20:34 PM
jao što voooolim ove zamazane papire :girl_in_love: :girl_in_love:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Lani on December 07, 2011, 07:21:01 PM
E može, super zvuče.
Moja tetka divno pravi te kolače ali kad je vidim sledeći put neću se setiti da tražim recept garant.  :lol:
Možda ima mama taj tetkin recept... :think: pitaću je, i ja baš volim LŠ.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Lani on December 07, 2011, 07:22:21 PM
Quote from: Finalina on November 06, 2009, 07:03:54 PM
LONDONSKE ŠTAGLICE

2 cela jajeta i
2 žumanceta
umutiti sa
140gr šećera
140gr putera
i dodati
140gr brašna
Peći na umerenoj vatri, ne sme da se prepeče,
Premazati džemom.

Umititi preostala 2 belanca sa 100gr šećera i dodati 70gr mlevenih oraha, premazati kolač ( testo namazano džemom) i vratiti u rernu da se malo dopeče.

Seći na kocke ili štanglice željene veličine.

Ovo je dobar recept za papirnate modle ( kao za mafine, ali najbolje cetvrtastog oblika )  i  tada se mogu sluziti u njima ( ako su nekih dobrih boja ) .


Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Masha on December 07, 2011, 07:23:15 PM
janavi, ova improvizacija je bolja od pravih :)
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Lukina mama on December 07, 2011, 07:23:22 PM
Quote from: cici on December 07, 2011, 07:20:02 PM
Meni nisu :D dodji da te naucim :rofl:

Da razmenjujemo misljenja, svi smo razliciti pa je tako zalazenje u sitna crevca svojstveno meni pa taman i oko sastojaka namirnica za slavu.
Da se ja pitam nikad ne bih stavila margarin u kolace ali stavljam, ja ne postim ali postujem ko posti i postujem slavu koju sam uzela da spremam onako kako su to radili pre mene, dakle posno.I ako nesto znam da nije jednostavno necu da ga stavim.

Probacu sa pirnicanim mlekom, ne verujem da ce da se raspadne.Javicu svakako :lol:

Ja mislim da tako i treba cici, svaka cast na stavu  :good:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on December 07, 2011, 07:24:50 PM
Quote from: Masha on December 07, 2011, 07:23:15 PM
janavi, ova improvizacija je bolja od pravih :)
Uzmes teglu nutele pa umocis napolitanku :lol:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: AnaK on December 07, 2011, 07:25:08 PM
Šokirah se kako nisam našla, a išla sam na pretragu :) Eto kako jedno slovo upropasti trud  :girl_haha:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: janavi on December 07, 2011, 07:26:09 PM
Lani tnx :flower:

Quote from: Masha on December 07, 2011, 07:23:15 PM
janavi, ova improvizacija je bolja od pravih :)
sumnjam, iskreno ;)

meni je to sve fake :D
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Masha on December 07, 2011, 07:28:50 PM
Quote from: cici on December 07, 2011, 07:24:50 PM
Uzmes teglu nutele pa umocis napolitanku :lol:
a mislis da oni drugacije urade ;D
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on December 07, 2011, 07:30:11 PM
Napravi pa pozovi, tad cu da ti kazem :D
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Masha on December 07, 2011, 07:31:00 PM
a jok, lakse vam da kupite :D
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on December 07, 2011, 07:37:00 PM
Meni nije i nisam rekla da necu da probam :D
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: AnaK on December 07, 2011, 07:49:52 PM
Ajde Mašo jedan ovakav za Rafaelo kocke kuglice. :kiss1: Ja Ferrero ne volim  :-[
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Masha on December 07, 2011, 07:50:51 PM
bogami tesko, sve koje sam pravila su tu mac tvrdi :)
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: AnaK on December 07, 2011, 07:53:05 PM
Ja sam pre 100 godina negde snimila recept koji se zvao "Prave rafaelo kuglice", i sad ga tražim :) Možda mi to bude NG izazov, uz mini-plazma tortice.

Edit: Našla, evo ga:

RAFAELLO WAFER FOR 54 COCONUT BALLS

Ingredients: 250g sugar, 60ml water,
150g soy powder milk, 125g margarine,
200g coconut powder, vanilla flavor, 54 hazelnuts.

Directions: Mix sugar and soy powder milk; boil over small fire. Add margarine and 100g of coconut powder, stir it well and cool it for a while. Cut the rafaello hemispheres with thin, sharp knife. Grind the rest of the wafer and mix with the filling. Make 54 balls of hemispheres filled with filling and add hazelnuts inside. Roll the balls into the rest of warm filling and sprinkle them with the coconut flour left.
Second way: Fill both rafaello wafer sheets with filling, press it well and slice the next day into small bars.

Edit 2:

A nađoh i ove, i one deluju drugačije od svih drugih
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Dawn on December 07, 2011, 10:31:11 PM
http://zena.blic.rs/Kuhinja/9044/12_vrsta_finih_posnih_kolaca_ (http://zena.blic.rs/Kuhinja/9044/12_vrsta_finih_posnih_kolaca_)
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: maxic on December 07, 2011, 11:27:18 PM
A sta mislite koji od sitnih kolaca mogu da se naprave sad pa da izdrze do 25-tog?
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on December 07, 2011, 11:31:52 PM
Sad da pravis?
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Masha on December 07, 2011, 11:35:34 PM
mozda vanilice, ali ne mogu da tvrdim.
mozda da im das neki razumniji rok :rofl:
Title: Re: Trice i Kučine u epizodi Kosmos
Post by: NenaS on December 07, 2011, 11:39:47 PM
Mnogo je rano, najvise sto sam ostavljala je od slave za badnje vece 24-tog, to je nekih 7-8 dana. Mozda neki keksi da se cuvaju u hermeticki zatvorenoj kutiji?
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on December 07, 2011, 11:52:45 PM
Ovi posni mogu tri nedelje provereno i sve su lepsi i lepsi.
Obicni keksi mogu u kutijama ali kod mene ne bi preziveli do tad :lol:
Title: Re: Trice i Kučine u epizodi Kosmos
Post by: NenaS on December 07, 2011, 11:54:53 PM
Nemam pojma, kod mene posni (u stvari nikakvi) kolaci ne prezive duze od nedelju dana... :rofl:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on December 08, 2011, 12:00:11 AM
Moji prezive kad napravim za tri slave :lol: da se razumemo ja to namerno radim da  mi duze potraju :rofl: a i vas ima vise.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on December 08, 2011, 12:11:11 AM
http://foodforthought-jelena.blogspot.com/ (http://foodforthought-jelena.blogspot.com/)
Ovo mi zvuci i izgleda savrseno.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: maxic on December 08, 2011, 12:58:53 AM
Pa kad me Cici svake godine pomami s njenim slavskim kolacima, dodje mi da odmah krenem u akciju.... Nista strpicu se do sledece nedelje.  A sta mislite da drzim u limenim kutijama, pa u frizideru. Mislila sam na ove keksaste, sitne?
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Finalina on December 08, 2011, 01:41:50 AM
da l' ste normalne na ovoj temi  :blink: ... religija i biljna pavlaka, ali stvarno  :fool: 
..... nemoj cici da praviš kolače za koje nemaš sastojke i ako nema načina da improvizuješ recept da uspe na kraju jer ako treba da bude posno onda se drži toga bukvalno i pored sve teorije da za veru stvarno nije presudan kazein :rofl:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Dawn on December 08, 2011, 07:14:41 PM
Kod nas će biti nešto od ovih kolača :)
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=103528766363600&set=a.103526509697159.2138.100001194326523&type=3 (https://www.facebook.com/photo.php?fbid=103528766363600&set=a.103526509697159.2138.100001194326523&type=3)
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Deda on December 08, 2011, 08:18:28 PM
Toooo, ti su bili i kod mene  :girl_haha:
A najlepse kikiriki bombice, 1.u 1.redu, iduce godine dupliram meru 
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on December 08, 2011, 08:36:10 PM
Lepo izgledaju.
Ja napravila spisak, sad skracenje istog :rofl:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Dawn on December 08, 2011, 09:06:23 PM
Bez 15 vrsta ništa :beast:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on December 08, 2011, 09:48:06 PM
:lol: minimum :rofl:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on December 21, 2011, 03:04:43 PM
Morala sam

(https://www.mojamansarda.com/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi125.photobucket.com%2Falbums%2Fp78%2Fcici2001%2F19122011390.jpg&hash=780199d94c2ceffca19fe852f9bb822bccbfbb43)
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: AnaK on December 21, 2011, 03:19:29 PM
Ako si  :balavi: :ok:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on December 21, 2011, 03:20:55 PM
Ovog puta sam bila skoro pa sasvim zadovoljna, naravno da sam nasla manu ali :rofl: to je moja luda glava :lol:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Margarita on December 21, 2011, 03:22:08 PM
:respect: fenomenalno!
kakva ti je ovo divota u sredini? sarala si cokoladu?
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: emge on December 21, 2011, 03:24:23 PM
Cici, kad praviš posne svjeće, šta stavljaš umjesto bijele čokolade?

A ovaj tanjir izgleda fenomenalno :respect:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: rafa on December 21, 2011, 03:28:38 PM
Predivno cici, bravo.  :girl_in_love: :kiss1:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Deda on December 21, 2011, 03:45:01 PM
Ijaooooo :balavi:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on December 21, 2011, 04:04:31 PM
Hvala :bighug:

U sredini je bajadera, ali bez keksa, potpuno je savrsena.Na njoj je cokoladni transfer.
http://www.coolinarika.com/recept/cokoladni-preslikaci-uputstvo-za-rad/ (http://www.coolinarika.com/recept/cokoladni-preslikaci-uputstvo-za-rad/)

Na svece umesto bele cokolade stavljam umuceni prah secer sa limunom.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: maxic on December 21, 2011, 05:09:19 PM
Jao bre Cici, sta nam radis. A ja taman odlucila da cu biti zadovoljna svojim bozicnim..... I zvala mamu da vidi :" E to moze samo kod nas da neko ulozi toliko truda i tako lijepo napravi"
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on December 21, 2011, 05:10:30 PM
Sto ne bi bila zadovoljna :kiss1: oni skroz drugacije izgledaju.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: janavi on December 21, 2011, 05:10:41 PM
sjaaajno :clap:
Sorry but you are not allowed to view spoiler contents.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on December 21, 2011, 05:11:13 PM
Bas me briga da ne kazem nesto drugo  :D
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: maxic on December 21, 2011, 05:11:34 PM
Quote from: cici on December 21, 2011, 05:10:30 PM
Sto ne bi bila zadovoljna :kiss1: oni skroz drugacije izgledaju.
Ma bicu ja, al' ih necu slikati :lol: . Tvoji su stvarno fenomenalni!
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on December 21, 2011, 05:13:09 PM
Hvala :kiss1:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: linga on December 21, 2011, 05:13:16 PM
Cici  :nesvest: :nesvest:

i sliku ne u spojler nego watermark pukni preko cele fotke, pa nek je objave  :lol:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on December 21, 2011, 05:14:42 PM
E pa kome je zanimljivo neka ga stavi ja ne umem :rofl:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: AnaK on December 21, 2011, 05:50:11 PM
Koji je recept za tu bajaderu?  :balavi:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Lani on December 21, 2011, 06:01:28 PM
Cici ti si genije :respect:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on December 21, 2011, 06:16:49 PM
http://foodforthought-jelena.blogspot.com/2011/12/kraljevska-bajadera-bez-keksa.html (http://foodforthought-jelena.blogspot.com/2011/12/kraljevska-bajadera-bez-keksa.html)

:kiss1:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Mirka on December 21, 2011, 07:04:56 PM
cici :respect:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: gasha on December 21, 2011, 07:12:09 PM
svaka cast cici, savrseni su  :balavi:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: aleks on December 21, 2011, 07:52:49 PM
Cici, svaka cast  :balavi:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Margarita on December 21, 2011, 07:56:04 PM
cici, a one kockice desno? kako si njih pravila, neki kalup?
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: anelore on December 21, 2011, 08:59:21 PM
Cici, divni su. Moji su, u poredjenju sa ovim, cist amaterizam i improvizacija, i kazem to bez trunke zavisti, samo sa iskrenim divljenjem.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: moma on December 21, 2011, 09:43:02 PM
cici, sjajni su!
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Finalina on December 21, 2011, 11:55:47 PM
cici, EKSTRA!!! i svaka cast.... nego, da li sam mozda preskocila kada si pisala o transferima za cokoladu i gde se nabavljaju, odlicna fora
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on December 22, 2011, 12:21:23 AM
Quote from: anelore on December 21, 2011, 08:59:21 PM
Cici, divni su. Moji su, u poredjenju sa ovim, cist amaterizam i improvizacija, i kazem to bez trunke zavisti, samo sa iskrenim divljenjem.
Ja ni ne bih volela da mi neko zavidi, stvarno, niti ja zavidim kad je nesto bolje od onoga sto ja uradim.Prosto sam bila prilicno zadovoljna pa sam htela da podelim sa vama.I hvala na iskrenosti :kiss1:
Hvala  svima :kiss1:

Nisam pisala i transferima, nabavila sam ih preko Slatkog dekora.Nisu ni skupi ali se zbog postarine ne isplati samo jedan uzeti jer je onda postarina skuplja od transfera.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: linga on December 22, 2011, 01:11:05 AM
Cici, jesi li ti razmišljala da se ovim stvarima malo ozbiljnije baviš? Ozbiljnije u smislu pravljenja klope i slatkiša, po meni greota je da takav talenat ne ostane iskorišćen.
:girl_smile:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on December 22, 2011, 01:16:20 AM
Hvala :kiss1: jesam u jednom trenutku pa odustala, verujem  da mi cene ne bi bile bas popularne :rofl: a ja se svemu tome toliko predam da zaboravim na sve drugo.Mm me pitao bas pre neki dan, ne znam mozda za neku godinu.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Unabebili on December 22, 2011, 01:18:25 AM
Ja uvek, ali uvek ostanem zadivljena onim sto ova Cici napravi.
Za mene je ovo kao iz nekog elitnog  casopisa  koji je imao privilegiju da slika  kraljevsku trpezu  :love32:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on December 22, 2011, 01:26:53 AM
Una preterujes :kiss1:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Unabebili on December 22, 2011, 01:35:15 AM
Ne preterujem.  :)
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on December 22, 2011, 01:42:57 AM
:bighug:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Plava Baklava on December 22, 2011, 05:42:37 AM
Ceci, predivno :respect: . A da organizuješ kurseve?  :girl_in_love: (maštam o tome da pohadjam kulinarske kurseve  :-[)
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Lani on December 22, 2011, 06:32:25 AM
Cici kad klinci još malo porastu i postanu samostalniji, imaćeš sigurno i više vremena pa zašto da ne... kad već toliko voliš i tako to divno radiš.  :girl_in_love: :kiss1:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: linga on December 22, 2011, 07:35:07 AM
Quote from: cici on December 22, 2011, 01:16:20 AM
Hvala :kiss1: jesam u jednom trenutku pa odustala, verujem  da mi cene ne bi bile bas popularne :rofl: a ja se svemu tome toliko predam da zaboravim na sve drugo.Mm me pitao bas pre neki dan, ne znam mozda za neku godinu.

Verujem da svaka roba ima kupca, naročito ako je kvalitetna :kiss:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Zumbulica on December 22, 2011, 09:33:23 AM
Cici, kao i uvek, zadovoljstvo ih je videti  :clap: :girl_in_love:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: linga on December 22, 2011, 09:35:33 AM
Ja sam razmišljala da sa Maminim svetom nekad kasnije organizujem radionice tog tipa. Mislim da dosta žena želi da stekne takva neka znanja poput pravljenja kolača i nekih kreativnih stvari, da bi mogle kasnije da se samozaposle ili rade to za novac.
Tako da... razmislite o tome da naplatite svoje znanje i veštinu  :D ;)
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on December 22, 2011, 10:08:40 AM
Kako zeno, potpuno sam netalentovana za te stvari.Pri tom ja sam daleko od profi da bih nekome drzala obuku.Ali imponuje mi sto tako mislis :kiss1::
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: linga on December 22, 2011, 10:09:43 AM
 :kiss1:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Finalina on December 22, 2011, 10:22:15 AM
mislim da je vreme da na cici izvrsimo odredjeni prEtisak i da ona makar snimi mini serijal "cicinih kolača" ;) , a ona neka razmislja o bizMisu koliko joj volja
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: disco2000 on December 22, 2011, 10:23:35 AM
Quote from: linga on December 22, 2011, 09:35:33 AM
Ja sam razmišljala da sa Maminim svetom nekad kasnije organizujem radionice tog tipa. Mislim da dosta žena želi da stekne takva neka znanja poput pravljenja kolača i nekih kreativnih stvari, da bi mogle kasnije da se samozaposle ili rade to za novac.
Tako da... razmislite o tome da naplatite svoje znanje i veštinu  :D ;)
Ili da im neko, konacno, pokaze i poduci ih :D :rofl: tj.mene :rofl:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on December 22, 2011, 10:32:36 AM
Quote from: Finalina on December 22, 2011, 10:22:15 AM
mislim da je vreme da na cici izvrsimo odredjeni prEtisak i da ona makar snimi mini serijal "cicinih kolača" ;) , a ona neka razmislja o bizMisu koliko joj volja
Vazi, ti ces da drzis kameru, Masa ton :lol: a Vanja ce da nam razdvaja korpice za kuglice :rofl:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Finalina on December 22, 2011, 10:36:29 AM
e ja bih drzala pudrijeru da te natapkam kad' zatreba, dok su ti ruke zauzete, da ne sijaš pod svetlostima refektora :rofl:

a buljuk dece u trecoj epizodi sam pravi reformu, na primer :lol:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on December 22, 2011, 10:43:20 AM
A Cici zavrsava u Lazi :lol:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Finalina on December 22, 2011, 10:50:14 AM
tamo  bi ti kao terapiju propisali pravljenje kolaca pa ti se svodi na isto :lol:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Unabebili on December 22, 2011, 11:47:33 AM
Quote from: Finalina on December 22, 2011, 10:22:15 AM
mislim da je vreme da na cici izvrsimo odredjeni prEtisak i da ona makar snimi mini serijal "cicinih kolača" ;) , a ona neka razmislja o bizMisu koliko joj volja

apsolutno  :good:

Quote from: Finalina on December 22, 2011, 10:36:29 AM
e ja bih drzala pudrijeru da te natapkam kad' zatreba,
dok su ti ruke zauzete, da ne sijaš pod svetlostima refektora :rofl:

a buljuk dece u trecoj epizodi sam pravi reformu, na primer :lol:

ne otimaj mi posao  :rofl: :bighug:

Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Mirka on December 22, 2011, 12:53:22 PM
Čitam sve ovo i sama mi se pojavljuje slika iz Očajnih domaćica kada je Bri (valjda sam potrefila ime) napravila ohoho biznis sa svojim kuvanjem i spremanjem
Dakle Cici, go for it
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on December 22, 2011, 12:54:14 PM
:bighug:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Finalina on December 22, 2011, 12:56:19 PM
obrni okreni bice cici majstor na slatkise  ;)
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on January 25, 2012, 08:24:07 PM
http://www.coolinarika.com/recept/cipkane-orasnice/ (http://www.coolinarika.com/recept/cipkane-orasnice/)

Ovo sam probala i mnogo mi se dopalo, u receptu koji sam dobila ide 100g secera vise i previse je cak i za mene :rofl: bila sam ubedjena da u ima belanca u kolacu, tako je hrskavo i lepo.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: dmi on January 26, 2012, 06:24:37 AM
slika cicinih kolaca ne moze ni da pridje ukusu istih :balavi: :balavi: :balavi:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on January 26, 2012, 11:31:18 AM
Sad si nasla da komentarises sliku :P ja bih rekla da su bili i na izgled lepsi uzivo :D skromnost mi je vrlina :lol:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Finalina on January 26, 2012, 02:08:07 PM
uvek bila :lol: , ali sa razlogom :D
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: dmi on January 26, 2012, 10:00:47 PM
Quote from: cici on January 26, 2012, 11:31:18 AM
Sad si nasla da komentarises sliku :P ja bih rekla da su bili i na izgled lepsi uzivo :D skromnost mi je vrlina :lol:
ranije nisam imala vremena morala sam da izjedem sve to  :girl_blum:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Finalina on January 27, 2012, 01:42:14 AM
jao dmi molim te promeni taj avatar, ali plizz
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: dmi on January 27, 2012, 04:58:42 AM
Quote from: Finalina on January 27, 2012, 01:42:14 AM
jao dmi molim te promeni taj avatar, ali plizz

:lol:
pa sto? vidis da joj treba kafa :lol:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Finalina on January 27, 2012, 02:26:52 PM
Quote from: dmi on January 27, 2012, 04:58:42 AM
:lol:
pa sto? vidis da joj treba kafa :lol:
sta si poludela sa ovim avatarima :rofl:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: dmi on January 27, 2012, 08:32:28 PM
Quote from: Finalina on January 27, 2012, 02:26:52 PM
sta si poludela sa ovim avatarima :rofl:

Sorry but you are not allowed to view spoiler contents.

Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on January 27, 2012, 08:58:24 PM
Onda bolje makni i ovaj :D
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Margarita on April 27, 2012, 09:57:03 PM
cici, sad sam videla da mi nisi odgovorila na pitanje za one kockice :ljut:   :lol:

inace, krenula sam da citam temu, ide slava, i sad mi se jedu kolaci :crycry:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on April 27, 2012, 10:05:45 PM
Onda pitanje nisam ni videla.Koje kockice?Pitaj sad :rofl:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Margarita on April 27, 2012, 10:18:29 PM
na tanjiru, desno :rofl: pitala sam te kako si ih pravila, je li neki kalup
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on April 27, 2012, 10:19:33 PM
Cekaj sad da nadjem tanjir :lol:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on April 27, 2012, 10:21:32 PM
Da, pravila sam ih u kalupu za praline.

http://www.slatkidekor.com/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=86&category_id=17&option=com_virtuemart&Itemid=64 (http://www.slatkidekor.com/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=86&category_id=17&option=com_virtuemart&Itemid=64)
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Margarita on April 27, 2012, 10:50:04 PM
hvala :flower:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on April 27, 2012, 11:38:05 PM
Bolje ikad nego nikad :lol:
Za sledecii put ako ne odgovorim znaci da sam previdela pitanje, opomeni me :lol: ili salji pp.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Xe on April 28, 2012, 12:12:28 AM
Svratila da vidim ima li sta od gostiju  :lol:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on April 28, 2012, 12:49:48 AM
Kasno je, goti se najeli pa pospali :D
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Lani on April 28, 2012, 10:04:08 AM
Ajd, kad je već dignuta tema, da vam ispričam kako sam našla ženu za kolače.  :lol:
Dolazi par nedelja pred slavu kod mene neki dečko za prevod i kaže, jao pa vi živite u istom ulazu kao žena od koje mi uzimamo torte i kolače. Ja kao what, ko u mojoj zgradi pravi torte.  :blink:
Na kraju se ispostavi da je to žena koja živi preko puta nas, vrata preko puta.  :rofl: :crazy: Ne radi u stanu, ima radionicu na NBG, ja naravno pojma nemam, jer inače se mnogo ne zanimam za komšiluk. Al eto, nije loše nekad se malo i zanimati.  :girl_haha:
Uglavnom, divni su joj kolači, uzimala sam i mami posne i kasnije mrsne za sveki, ti mrsni su tek bili nestvarno dobri. I par puta sam poručivala za neke druge prilike prfoiterole od nje, odlične su joj i profiterole.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: monochrome on April 28, 2012, 12:30:09 PM
Quote from: cici on April 28, 2012, 12:49:48 AM
Kasno je, goti se najeli pa pospali :D

a vi kako te? :rofl: :kiss1: :kiss1: :kiss1: :rofl:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: monochrome on April 28, 2012, 12:30:59 PM
lani,svet je neverovatno mali :)
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: hanna on April 28, 2012, 11:05:43 PM
(https://www.mojamansarda.com/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi1171.photobucket.com%2Falbums%2Fr553%2Fdipi4%2F397434_2679812748210_1043021012_32920846_419488623_n.jpg&hash=058c51e0e6b42309088cb40ae073cc945db5d46d)



sa zakasnjenjem , moji Bozicni kolaci  :rofl: ako se vama ne dopadaju, neka se posluze gosti  :rofl:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: emge on April 29, 2012, 09:13:58 AM
Lani, kako se zove žena?
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Lani on April 29, 2012, 10:55:40 AM
Vesna, radionica joj je na NBG, blizu Tošinog bunara.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: AnaK on April 29, 2012, 11:02:26 PM
Lani, fenomenalno  :girl_in_love:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Margarita on May 18, 2012, 01:26:33 PM
ovo je jedan od novih recepata koji sam probala ove godine
http://kasicicaseceraiprstohvatsoli.blogspot.com/2011/10/coko-bombice-sa-visnjama.html (http://kasicicaseceraiprstohvatsoli.blogspot.com/2011/10/coko-bombice-sa-visnjama.html)

svima se dopalo, pavle ih je narucio za povratak sa rekreativne :)
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: monochrome on May 18, 2012, 03:04:38 PM
mardzzzzzzzzzzz...ovo je ladno vegansko :clap:
pravicu klincima za partije :kiss1:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Margarita on May 18, 2012, 03:08:01 PM
Quote from: monochrome on May 18, 2012, 03:04:38 PM
mardzzzzzzzzzzz...ovo je ladno vegansko :clap:
pravicu klincima za partije :kiss1:

:clap:  :clap: super
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Finalina on May 18, 2012, 05:03:25 PM
opala :lol: vege mardŽori
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: monochrome on May 18, 2012, 05:22:02 PM
 :lol:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Margarita on May 18, 2012, 10:09:38 PM
:diva: 
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Finalina on November 17, 2012, 01:55:12 PM
imamo li mi odvojeno posne kolace?
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on November 17, 2012, 02:38:46 PM
:zlocka:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Finalina on November 17, 2012, 02:53:53 PM
odrobijacu  te  :sissyfight:   pazi sta ti kazem
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on November 17, 2012, 03:36:50 PM
:D
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Finalina on November 17, 2012, 03:42:42 PM
ko se poslednji smeje najsladje se smeje  :-\ 



edit: ... sto li sam to rekla?  :think: :rofl:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on November 17, 2012, 03:46:51 PM
Ne znam ti ces da pravis :lol: ja samo mogu da ti zadam domaci :zlocka:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: AnaK on November 17, 2012, 03:51:00 PM
Quote from: gasha on November 06, 2009, 06:50:24 PM
ovi su moji omiljeni
http://www.coolinarika.com/recept/kolaci-svijece (http://www.coolinarika.com/recept/kolaci-svijece)

samo umesto belanca stavim secerni sirup, rastopljen secer u malo vrele vode
Quote from: Finalina on November 06, 2009, 07:11:27 PM
BRZI ROLAT KOLAČi

sjediniti
4 kašike meda
100 gr šrah šećera
i pomešati sa
125gr margarina ili putera
2 štangle omekšale ili rendane čokolade

U pripremljenu masu dodati
100gr proprženog susama
100 mlevenog keksa
100gr seckanih oraha

Gotovu smesu razdeliti na dva ( ili tri dela) i napraviti kao rolat.
Uvaljatu i sitno rendanu čokoladu, kristal šećer, čokoladne mrvice, kako prah, kokosovo brašno itd, itd

Kada je dobro ohladjeno, lako se seče.



Quote from: Lani on November 06, 2009, 08:38:58 PM
Emge vidi  :balavi:

http://www.coolinarika.com/recept/badem-praline (http://www.coolinarika.com/recept/badem-praline)

http://www.coolinarika.com/recept/vockice-ii (http://www.coolinarika.com/recept/vockice-ii)

http://www.coolinarika.com/recept/marcipan-stanglice (http://www.coolinarika.com/recept/marcipan-stanglice)

http://www.coolinarika.com/recept/zrna-kafe (http://www.coolinarika.com/recept/zrna-kafe)
Quote from: Unabebili on November 06, 2009, 09:10:40 PM
 
Skromni doprinos ( pravila, probla,a bila zadovoljna vise puta)  ;)

Oblande sa alvom i lesnicima

Otopis odjednom na tihoj vatri
300 g alve,
300 g secera,
soljicu vode,
200 g grubo mlevenih lesnika, soljicu mleka,
3 kasike kakao praha ili 3 stangle crne cokolade,
250 g putera ili margarina izmesas sve i filujes)

Korpice od cokolade

( istopi 300 g crne okolade i 200 g putera,
nalij u korpice do pola, pa u svaku korpicu stavi :
visnju, badem, lesnik, orah, sta volis vec
i dolij korpicu do vrha.
Odozgo mozes malo da pospes sa grubo mlevenim orasima, ili da stavis po cetvrtinu oraha ili pola badema, ohladi.

:flower:


Quote from: Lani on November 14, 2009, 02:36:40 PM
http://zena.blic.rs/Kuhinja/1598/Najlepsi_slavski_kolacici (http://zena.blic.rs/Kuhinja/1598/Najlepsi_slavski_kolacici)
Quote from: gasha on November 18, 2010, 09:48:50 PM
pravim spisak za nasu slavu

ovo najvise volim, slatke kolace, najvise volim da imaju puno oraha, lesnika, keks izbegavam,
a posne jos vise, suvo voce, spinovam secer i slicno, bese i grilijas neki tu

listam ove strane http://kuhinjica-mignone.blogspot.com/2010/03/sweet-selection-svecani-sitni-kolaci.html (http://kuhinjica-mignone.blogspot.com/2010/03/sweet-selection-svecani-sitni-kolaci.html)
i
http://kuhinjica-mignone.blogspot.com/2009/11/sitni-posni-kolaci-na-slici-urmice.html (http://kuhinjica-mignone.blogspot.com/2009/11/sitni-posni-kolaci-na-slici-urmice.html)

ove marokance i kzrana kafe sam vec dve godine pravila i sjajni su, ove godine cu dodati jos i ove grilijas kuglice, ali cu ove korpice od cokolade da preskocim.
Inspirisala me jackie, da pravim i te sa koricama
ideje> madjarica, medena pita, i reforma isecena kao stanglice
rozen torta i stanglice od kestena pravim uvek


moj spisak za sada
rozen, zrna kafe, svecice sa lesnicima, kesten stanglice, medena pita, grilijas loptice,......

Quote from: anelore on November 19, 2010, 06:02:28 PM
Ja pravim sitne kolace za slavu, jedan deo, drugi deo pravi moja mama. Sveki ne pravi kolace uopste, moje jede i hvali.  :diva:
Ovaj mi je recept super za bajadere, s tim sto ja stavljam pola oraha a pola lesnika:
200 grama mlevenih oraha,
200 grama šećera,
200 grama margarina ili putera,
200 grama mlevenog keksa,
100 grama čokolade.
200 gr, šećera se sa 8 kašika vode prelije i to da provri dok se šećer ne istopi. Skinuti sa vatre i staviti puter da se istopi.Posle dodato keks i orahe i dobro izmešati.
Masu podeliti u dva dela. U jedan staviti 3 rebra čokolade. Prvo ide cokoladni pa svetli deo. Preliti rastopljenom čokoladom.Može da se zaledi.

Pravim i nesto slicno ovim Fininim cokoladnim korpice, s tim sto ja u rastopljenu cokoladu (rastopim je pirincanim mlekom) dodam mlevene lesnike, a unutra stavljam visnju bez kostice iz tegle.
Takodje pravim i ovo:
Posni mleveni keks
Istopljena cokolada za kuvanje
Margarin
Kokosovo brasno
Po potrebi pirincano mleko (ko voli, moze i sojino)
Sve pomesati po ukusu, obicno na 500g keksa stavim oko 200g margarina, oblikovati po zelji (ja pravim kuglice) i ukrasiti kokosovim brasnom (ja kuglice uvaljam u to).

Moja mama mi obicno napravi posnu verziju rozen torte, i suvu pitu (baklavu), kao i punjene kajsije i posne vanilice, prelivene cokoladom - recepte mogu da joj trazim, ako koga zanima.
I da, jedne godine mi je tetka napravila figaro tj. grilijas oblande, posne, potpuno savrsene - nije stvar u receptu, vec u njenoj ruci, ni kod koga mi figaro ne bude tako ukusan.
Quote from: cici on November 19, 2010, 11:19:49 PM
Punjene urme

1 pakovanje urmi
8 suvih smokava
100 g badema
2 štangle čokolade
sok od 1/2 pomorandže
malo ruma

Priprema:

Urme raseći i skloniti koštice. Samleti smokve i pomešati sa otopljenom čokoladom, sokom od pomorandže i malo ruma. Dobijenom smesom puniti urme. Popariti badem, oljuštiti i malo propeći. U svaku punjenu urmu staviti po jedan badem.
Preliti čokoladom, može i bez.


Punjene urme

500 g urmi
175 g mlevenog badema
75 g prah šećera
Sok od pomoradnže ili rum

U činiji pomešajte mlevene bademe i šećer, sjediniti sa sokom od pomorandže ili rumom. Oštrim nožem zasecite urme uzduž, izvadite košticu vodeći računa da ne pocepate urmu. Svaku urmu filovati pripremljenom smesom,  i  zatvoriti. Umakati svaku u čokoladu.

Imala sam negde još jedan ali u nekoj svesci pa kad nadjem staviću.


Quote from: anelore on November 23, 2010, 02:31:04 PM
Evo za Cici, recept po kome moja mama pravi punjene kajsije:
20 / 40/ suvih kajsija, ne velikih, se potope u toplu vodu koja ima malo ruma.Kada omeksaju, kajsije se osuše krpom i polako varjacom ili prstom se napravi mesto za fil.
lešnike samleti i popariti u mleko. Može i pirincano kada je posna varijanta.a tu se stavi i secer po ukusu. Ja mleko i lesnik mesam malo na laganoj vatri i pazim da ne zagori.  Za 40 kajsija koje uvek spremam za slavu , kupim oko 300 grama lesnika.Ako nesto ostane uvek se iskoristi, Fil treba da bude tvrdji da bi ga rukom stavila i kajsiju i formirala kajsiju. Dodam i1 do 2 kasičice margarina, rum  i vanilin secer.
Svaku kajsiju umočiti u ohladjen sirup od 190 grama sećera skuvanog u 125vode. Sirup se kuva dok se ne razvlaci.
Poredjati kajsije na upijajuci papir i ostaviti ih da se osuse 2 dana, pri tom ih  okretati i sklanjati sa mokrog dela.
Na pari rastopiti 100 gra cokolade sa malo margarina i svaku kajsiju kašičicom preliti, najbolje na onom delu gde se punile, ili potopiti !/2
Kada se kajsije i cokoladni fil osuši kajsije se zalede pojedinacno, a posle se zaledjene stave u kutiju i cuvaju u zamrzivacu
Quote from: cici on November 27, 2010, 03:28:26 PM
Našla sam par divnih posnih, za slavu ću obavezno da ih pravim.
http://kuhinjica-mignone.blogspot.com/2010/03/sweet-selection-svecani-sitni-kolaci.html (http://kuhinjica-mignone.blogspot.com/2010/03/sweet-selection-svecani-sitni-kolaci.html)
Quote from: gasha on November 27, 2010, 04:06:21 PM
ja sam prvaila ove bele trufle , nisu neke, nisam ih vise pravila, kafice, divne, upravo ruckam jednu, jos su lepse kad odstoje koji dan
marokanci su savrseni, pravila sam ih vec 2 puta, a grilijas se spremam za NG
bili su svi ovi recepti na cooolinariki
Quote from: Lani on November 28, 2010, 10:21:02 PM
Evo ima i ovde nekih.
http://zena.blic.rs/Kuhinja/4962/Posno_i_fantasticno_7_novih_vrsta_sitnih_kolaca (http://zena.blic.rs/Kuhinja/4962/Posno_i_fantasticno_7_novih_vrsta_sitnih_kolaca)
Quote from: cici on December 21, 2010, 12:26:51 PM
(https://www.mojamansarda.com/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi125.photobucket.com%2Falbums%2Fp78%2Fcici2001%2FPicture2014.jpg&hash=0734cf6fca00fc73debf7d2ae1c77226cb6f27e6)
Prvi red desno, štanglice sa žele bombonama, pored u narandžastim korpicama su staklene kuglice.Sledeći red desno su punjene kajsije ja sam ih sekla na pola bile su mi mnogo velike.Pored je brzi figaro.Treći red grilijaž kesten minjoni pored njih crni minjoni, oni se u stvari zovu crno beli ali sam ja ispustila reč.Kuglice na šarom od čokolade kuglice sa karamel šećerom.Pored je rolat od kestena.Sveće svi prepoznaju.Ispred njih su čokoladne kuglice koje sam ja uvaljala u kristal šećer.Pored njih čokoladne gamboce.Ovo što liči na ježiće su hrpice ispred njih su kolači sa linka koji sam stavila i na kraju punjene urme.Valjda nisam ništa propustila.

Evo konačno slika, a slede i recepti.Neki su moji neki sa coolinarike neki sa blogov a.Stvarno ne mogu da tražim linkove koji je odakle.Sem dva za koja pouzdano znam.
Evo prvi link ka njemu, jer sam ga ja traljavo iskopirala pa je recept neupotrebljiv za većinu :rofl:

http://tortatorta.blogspot.com/2010/10/kugle-od-badema-almond-balls.html (http://tortatorta.blogspot.com/2010/10/kugle-od-badema-almond-balls.html)

Grijaz -kesten minjoni

250 g   kesten-pirea
120 g   grijaza od oraha
100 g   cokolade
1 kasika   ruma
Grijaz
60 g   secera
60 g   oraha
Cokoladna glazura
100 g   cokolade
3 kasike   ulja

Priprema
1.   Za grijaz istopiti secer kao karamel i dodati seckane orahe, pa sve izliti na nauljeni tanjir.
2.   Kad se ohladi, usitniti u avanu/muzaru ili samleti na vodenici za orahe.
3.   Kesten-pire izmesati sa usitnjenim grijazom, dodati rum i smesu podeliti na dva dela.
4.   U jedan deo staviti rastopljenu cokoladu, a u drugi deo, ako je smesa suvise mekana, dodati malo mlevenih oraha, pa sve staviti u frizider da se malo stegne.
5.   Preko celofana rastanjiti prvo smesu sa cokoladom, oko 0,5 cm debljine, preko toga namazati drugi deo smese i ako je potrebno ponovo malo rashladiti.
6.   Okruglom modlicom vaditi minjone , preliti ih cokoladnom glazurom i ukrasiti polovinom karamelisanog oraha.
7.   Od preostale smese mogu se oblikovati kuglice i uvaljati u mlevene orahe ili naribanu cokoladu.


Kuglice sa karamel-secerom

sastojci
150gr   secera/za karamel/
200gr   secera +malo vode /za sirup/
200 gr   mlevene lesnik
50 gr   seckane lesnik
100gr   cokolade/po zeli bela ili crna/
1 mala zlica   ilja ili margarina

Priprema
1. 15o gr secera se topi u karamel pa se sipa na vodenu povrsinu i ostavi se da se ohladi. Kad se ohladi istuce se u avanu/ neznam kako se zove na hrvatski, ali posuda je od mesinga sa tuckom na obe strane/.
2.Ostatak secera se topi sa malo vode pa se doda cokolada i margarin.
3.Ostavlja se da se malo ohladi pa se doda mleveni i seckani orah sa tucanim karamelom.Dobrose izmesa i ostavi da se hladi onoliko vremena koliko bi se mogla raditi sa rukama,a da ne pece.
4.Kad smesa ohladi rade se kuglice koje se ostave da se suse jedan dan,pa se uklase sa rastopljenom cokoladom samo odozgo.


BRZI FIGARO

250g šećera
200g šećera ( nije greška)
1 margarin
5 kašika džema od kajsije
200g izdrobljenog keksa
200g oraha uzduž seckanih
100 suvog groždja

250g šećera otopiti na ringli, kad počne da žuti dodati margarin i sjediniti sa šećerom.Dodati džem, 200g šećera i sve ostale namirnice.Sve lepo sjediniti i malo prohladiti.Formirati rolat ili neki drugi oblik po želji.
Mera je ogroooooooooooomna.

Štanglice sa žele bombonama
Sastojci
•   sastojci
•    250 gr. margarina
•    200 gr. prah šećera
•    5 kašika kristal šećera
•    5 kašika gustina
•    200 gr kokosa
•    150 gr mlevenih oraha
•    100 gr žele bonbona
•    2 lista oblatne

Priprema
u pola litre vode skuvati gustin i kristal šećer, pa kad se ohladi dodati margarin i prah šećer, zatim kokos i orahe,.
na jedan list oblatne staviti pola smese, poređati žele, pa drugi deo smese, oblatnu, i staviti da se dobro stegne.


SVEĆE
Sastojci
•    2 belanceta ( pošto sam pravila posne belanca sam zamenila šećernim sirupom)
•    2 paketica vanilin secer
•    200 gr. mljevenih ljesnaka
•    200 gr. ribane tamne cokolade
•    3 zlice ruma
•     malo secera u prahu (po ukusu)
Priprema
Ljesnjake malo potpecite i sameljite
Bjelanjce sa vanilom promjesajte ( moze i zamena za bjelanjca, secerni sirup i malo margarina) pa dodajte ljesnjake, ribanu cokoladu i rum;
Promjesajte, pa oblikujte male cevapcice;
Odozgo ih prelijte malo bjelom cokoladom i ukrasite ih sa cjelim ljesnjakom... ( belu čokoladu sam zamenila fondanom za rozen tortu)


Staklene kuglice

potrebno je:
100 gr.   smokvi
50.gr.   suvih šljiva
50 .gr.   oraha
1   kašika marmelade
80 .gr.   mlevenog keksa
80 gr.   šećera
80 gr.   margarina
5   kašika vode
preliv
   karamel od šećera
Priprema
1.   staviti margarin ,šećer i pet kašika vode da se otopi,sa tako toplim preliti preko naseckanog voća koje treba sve sitno iseckati ,dobro izmešati,praviti kuglice i umakati u karamel od istopljenog šećera koji uvek treba da bude vreo inače se neće lepiti za kuglice.


PUNJENE KAJSIJE
20 / 40/ suvih kajsija, ne velikih, se potope u toplu vodu koja ima malo ruma.Kada omeksaju, kajsije se osuše krpom i polako varjacom ili prstom se napravi mesto za fil.
lešnike samleti i popariti u mleko. Može i pirincano kada je posna varijanta.a tu se stavi i secer po ukusu. Ja mleko i lesnik mesam malo na laganoj vatri i pazim da ne zagori.  Za 40 kajsija koje uvek spremam za slavu , kupim oko 300 grama lesnika.Ako nesto ostane uvek se iskoristi, Fil treba da bude tvrdji da bi ga rukom stavila i kajsiju i formirala kajsiju. Dodam i1 do 2 kasičice margarina, rum  i vanilin secer.
Svaku kajsiju umočiti u ohladjen sirup od 190 grama sećera skuvanog u 125vode. Sirup se kuva dok se ne razvlaci.
Poredjati kajsije na upijajuci papir i ostaviti ih da se osuse 2 dana, pri tom ih  okretati i sklanjati sa mokrog dela.
Na pari rastopiti 100 gra cokolade sa malo margarina i svaku kajsiju kašičicom preliti, najbolje na onom delu gde se punile, ili potopiti !/2
Kada se kajsije i cokoladni fil osuši kajsije se zalede pojedinacno, a posle se zaledjene stave u kutiju i cuvaju u zamrzivacu


ROLAT OD KESTENA

1kg zasladjenog kestena
125g putera
100g mlevenih oraha
100g istopljene čokolade
2 kašike ruma

ZA GLAZURU:
150g čokolade
75g putera

Za testo umutiti puter pa dodati kesten.Odvojiti 1/3 pa dodati orahe,istopljenu čokoladu i rum.Od tamne mase formirati rolat pa ga presvići svetlim delom staviti u zamrzivač na kratko pa ga preliti glazurom od čokolade.Čokoladu istopiti pa sklonti sa vatre pa dodati puter.

HRPICE

10 dkg grožđica sultana
2 cl maraschina
40 dkg mliječne čokolade
15 dkg badema narezanih na listiće i proprženih
4 dkg sitno nasjeckanie kandirane pomorandže i limuna

Operite grožđice toplom vodom, posušite ih i prelijte maraschinom pa ostavite preko noći.
Čokoladu otopite na pari pa kad se malo ohladi umiješajte sve ostale sastojke.
Iz smjese vadite hrpice na papir za pečenje, pustite ih da se ohlade i zatim stavite u hladnjak da se do kraja stisnu.
Poslužite u malim papirnatim košaricama.


Crni minjoni


Sastojci:
125 g  (ili badema)
125 keksa
150 g secera u prahu
150 g margarina
malo secernog sirupa
Za premazivanje: aromaticni pekmez od jagoda

Priprema:

Izmesati sve sastojke da dobijete finu glatku smesu. Po potrebi dodati jos malo secera ili keksa da se ne bi lepila za ruke. Razviti testo debljine 0.5 cm preko povrsine posute secerom u prahu.
Malom okruglom modlicom vaditi pogacice, i spajati po dve finim pekmezom.
Dobro rahladiti pre stavljanja glazure, pa svaku do pola umakati u belu cokoladu i redjati na celofan da se glazura stegne. Posto se bela glazura stegla, ponoviti postupak sa tamnom glazurom i na svaki minjon, pre nego se glazura sasvim stegne, staviti po jedan badem.
Jos jedan nacin da se dekorisu ovi kolacici je da se svaki prelije belom glazurom i napravi tresnjica od kandiranog voca.;))


COKOLADNE GAMBOCE

Potrebno je (25-30 kom.):
200 gr suvih šljiva bez koštica
50 gr mlevenih lešnika
50 gr mlevenog keksa(plazma)
100 gr čokolade
50 gr šećera u prahu
Glazura:
80 gr čokolade
2 kašike ulja
Suve šljive sameljite uz pomoć blendera, zatim ih preručite u vanglicu. Dodajte šećer, keks, lešnik i istopljenu čokoladu. Sve
dobro izmešajte da se masa izjednači. Od gotove smese napraviti 25 - 30 kuglica.
Za čokoladnu glazuru otopiti čokoladu i ulje. Svaku kuglicu posebno zabodite na čačkalicu i onda umočite u otopljenu čooladu.



ČOKOLADNE KUGLICE

250g suvih smokava
250 g urmi
200 g secera
120 g usecerene kore pomorandze
250 g mlevenih badema
250 g suvog grozdja
150 g mlevenih oraha
100g cokolade

Uspinovati secer sa malo vode, dodati cokoladu, pa zatim mlevene orrahe, bademe i seckano voce. Sve dobro izmesati, praviti kuglice, uvaljati u rendanu cokoladu i staviti u papirne korpice.

PUNJENE URME


500 g urmi
175 g mlevenog badema
75 g prah šećera
3-4 kašike vode
pomorandžin cvet ili ružina vodica    


Ovu poslasticu je lako napraviti a može se dugo održati u kutiji. U činiji pomešajte mlevene bademe i šećer, malo po malo ih kvasiti vodom od pomorandž ili ružinom vodicom. Oštrim nožem zasecite urme uzduž, izvadite košticu vodeći računa da ne pocepate urmu. Svaku urmu filovati pripremljenom smesom, preklopiti eli ne i sasvim zatvoriti. Urme složiti u redovima u kutiju i staviti u frižider.

GRILIJAŠ KORPICE


Sastojci:
250 g lesnika
200 g secera
150 g margarina
100 g cokolade
70 g suvog grozdja
Za cokoladne korpice:
oko 400 g cokolad
oko 70 malih papirnatih korpica

Priprema:
Pripremiti prvo grilijas: otopiti secer kao karamel, dodati lesnike, i sve preruciti na nauljeni tanjir. Kad se ohladi, usitniti u avanu ili samleti. Odvojiti oko 50 g na stranu za dekoraciju.
Izmesati preostali grilijas, suvo grozdje, margarin i rastopljenu cokoladu. Staviti u frizider da se stegne radi lakseg oblikovanja.
U medjuvremenu napraviti korpice od cokolade: rastopiti cokoladu na tihoj vatri, i cetkicom premazivati unutrasnjost papirnatih korpica. Kad se stegne prvi sloj cokolade, premazati jos jednom rastopljenom cokoladom.
Od grilijas smese praviti male kuglice i svaku stavljati u korpicu od cokolade, ali to je najbolje uciniti dok se drugi sloj jos nije stegao. Tako ce kuglice ostati fino spojene sa korpicom. Na kraju, svaku kuglicu u korpici uvaljati u usitnjeni grilijas koji smo ostavili na stranu. Pazljivo skinuti papirnatu korpicu.

Poslednje nisam pravila ove godine ali je šteta ne probati ih, stvarno su vrhunski.Ima malo posla oko nalivanja čokolade u korpice ali se trud isplati.
Moje subjektivno mišljenje, jer grilijaš obožavam, je da su staklene kuglice apsolutno savršenstvo.Moram da priznam i da se većina gostiju oko toga složila.


Quote from: cici on December 21, 2010, 12:29:13 PM
http://www.coolinarika.com/recept/grilijas-korpice (http://www.coolinarika.com/recept/grilijas-korpice)
I drugi, samo link.Recept je ovaj poslednji.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: AnaK on November 17, 2012, 03:51:44 PM
Dokona i mazohistički nastrojena, ovo su posni kolači sa prvih 10 strana teme.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on November 17, 2012, 03:53:48 PM
Svaka ti cast.Ja otvorila temu :rofl:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: AnaK on November 17, 2012, 03:54:50 PM
Videla sam kad sam ovo iskopirala :lol: Sad neki mod da muvne post na tvoju temu i super  :girl_haha:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on November 17, 2012, 04:00:18 PM
Da, moze posto sam ja naivno pomislila da moze i drugacije :rofl:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on November 17, 2012, 04:09:34 PM
Mogu da pregledam narednih 10 strana pa da iskopiram.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: AnaK on November 17, 2012, 04:10:58 PM
 :good: A ja ću od 21. do kraja :friends:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on November 17, 2012, 04:14:21 PM
Dogovoreno.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Finalina on November 17, 2012, 05:51:00 PM
Quote from: cici on November 17, 2012, 03:46:51 PM
Ne znam ti ces da pravis :lol: ja samo mogu da ti zadam domaci :zlocka:
polako mala, polako  8) , ne zaleći  :turpija:  se i ne izleći  :girl_haha:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on November 17, 2012, 10:41:48 PM
Dzaba sam otvarala temu :ljut:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Pepi on December 27, 2012, 11:38:13 PM
Mnogo dobro izgledaju ovi kolači, mmoram ovde da stavim recepte, da ne zaboravim...
(https://www.mojamansarda.com/proxy.php?request=http%3A%2F%2F3.bp.blogspot.com%2F-LTZKX0VxMvE%2FUKLAOQjJCWI%2FAAAAAAAAHVM%2F_smd3mZPvqc%2Fs640%2F21.jpg&hash=ee1a3bfafbf4b43fdcd2fa0722932b70eaf330ae)

http://www.kuhinjica-mignone.blogspot.com/2012/11/slatka-kolekcija-2.html (http://www.kuhinjica-mignone.blogspot.com/2012/11/slatka-kolekcija-2.html)
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: cici on December 27, 2012, 11:46:32 PM
1. 2. 8. 13. (grijaz korpice) ovo je sve fenomenalno.Ovi 14. onako nisu losi vadi ih a glazura sto se ukusa tice inace su mi dosta obicni.I crno beli minjoni mislim da su na linku pod 13. nisu mi se dopali.Mislim nisu losi ali nista posebno.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Margarita on April 19, 2013, 10:45:56 PM
jel probao neko moka kolutice?
interesantno zvuce, ali nemam predstavu koliko izadje od jedne mere :think:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: gasha on November 22, 2014, 04:41:26 PM
Quote from: Margarita on May 18, 2012, 01:26:33 PM
ovo je jedan od novih recepata koji sam probala ove godine
http://kasicicaseceraiprstohvatsoli.blogspot.com/2011/10/coko-bombice-sa-visnjama.html (http://kasicicaseceraiprstohvatsoli.blogspot.com/2011/10/coko-bombice-sa-visnjama.html)

svima se dopalo, pavle ih je narucio za povratak sa rekreativne :)

zapostavile smo temu
moram ove da iydvojim, da lakse posle nadjem
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Deda on December 08, 2014, 11:06:35 AM
jel smo pominjale nugat korpice ovde, mnogo su dobre, moram jos jednu turu za slavu da napravim, N.sve pojela i dobila napad ludila od toliko secera  :lol:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: kalimero on December 08, 2014, 11:11:12 AM
samo ti njih pomeni opet.....  :lol:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Zumbulica on December 08, 2014, 11:12:26 AM
Jel imamo bese posebnu temu za sitne posne kolace?
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Zumbulica on December 08, 2014, 11:14:19 AM
Imamo  :girl_haha:
http://www.mojamansarda.com/index.php?topic=2924.0 (http://www.mojamansarda.com/index.php?topic=2924.0)
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Deda on January 16, 2015, 12:19:22 PM
treba za sv. Savu za skolu da pravim neke kolace za skolu.
Jedne sam odabrala http://www.coolinarika.com/recept/rozen-plus-kolacici/ (http://www.coolinarika.com/recept/rozen-plus-kolacici/)
Dajte neke lepe na izgled i ukus , da ne budu svake godine hola kocke  :lol:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: AnaK on January 16, 2015, 12:47:41 PM
Kaćine kocke  :girl_in_love:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Deda on January 16, 2015, 01:00:35 PM
Daj recept
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: AnaK on January 16, 2015, 02:32:51 PM
:burko:

http://www.mojamansarda.com/index.php?topic=1116.msg106690;topicseen#msg106690 (http://www.mojamansarda.com/index.php?topic=1116.msg106690;topicseen#msg106690)
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Deda on January 16, 2015, 02:38:34 PM
 :lol: sorry  :kiss1:
Daj sestro nesto bez karemiliziranja i kuvanja na pari  :crycry:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: AnaK on January 16, 2015, 02:43:13 PM
E pa ne znam, ali savršene su. Toliko ih dugo nisam pravila, da sam rešila da ove godine napravim sebi za rođendan i donesem na posao  :girl_haha: Taman mi zgodno pada.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: anelore on January 16, 2015, 02:57:40 PM
Dedo, ja mogu da ti dam recept za fenomenalno ukusne kolace, koji se lako prave - neki chocko cookies, odlicni su, vole ih i deca i odrasli. Sto se izgleda tice - pa, izgledaju kao obicni cookies.
Evo recepta, za svaki slucaj:
125 gr maslaca umutiti, dodati 100gr secera,
jedno jaje, 3 kasike mleka, 1 vanilin secer,
150 gr brasna, 1 kasicica praska za pecivo
i 2 kasike kakaoa (ovo ne mora, ja sad uglavnom pravim bez toga). >Umutiti testo mikserom pa dodati
100 gr krupnije naseckane cokolade
i 100 gr mlevenih lesnika i 100 g mlevenih oraha (u receptu pise da treba da idu naseckani, ja ih sameljem. U receptu takodje ide manje oraha i lesnika, ali ovako su provereno odlicno, i odlicno je kad ih pomesas). Cokoladu u smesu dodati kasikom.

Vaditi kuglice velicine manjeg jajeta
na pek papir, kasikom i prstima.
Uu toku pecenja se spljoste, i dobiju oblik keksa.
Pece se na 180 stepeni, samo 15 minuta, najbolje je da ukljucis tajmer na rerni. Prvo sacekaj da se malo ohlade pa ih onda prebaci na tanjir.


Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Deda on January 16, 2015, 09:56:49 PM
Hvala vam  :bighug:, skupljam pa cu probrati ili hola  :lol:
Ovi su komplikovani ali mi izgledaju primamljivo http://www.coolinarika.com/recept/721623/ (http://www.coolinarika.com/recept/721623/)
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Lani on January 16, 2015, 10:00:35 PM
Dedo, ja ove imam sačuvane i često ih gledam i uzdišem i mislim se kad ću ih praviti :girl_sigh: ali stalno sam na nekim dijetama.  :sissyfight: A ne zvuče uopšte teško za napraviti.
http://www.bakedbyjoanna.com/2011/01/dessert-empanadas.html (http://www.bakedbyjoanna.com/2011/01/dessert-empanadas.html)
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: AnaK on January 16, 2015, 10:00:42 PM
Mislim da su ti za taj povod ovi anelorini savršeni. Ova bregovska pita zvuči ukusno, ali meko i rastresito, neće moću lepo da se seče da izgleda privlačno, plus ne može da se jede iz ruke, što je za klince veliki minus.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Deda on January 16, 2015, 10:01:39 PM
A ako mnogo lepo izgleaju , ostave ih gore za nastavnike  :lol: :sissyfight:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Pepi on December 11, 2015, 09:20:54 AM
http://a-sada-olja-kuva.blogspot.rs/2015/12/sitni-kolaci-ii.html (http://a-sada-olja-kuva.blogspot.rs/2015/12/sitni-kolaci-ii.html)
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: AnaK on December 20, 2015, 06:28:15 PM
Na ovom takmičenju na kome su pobedile vanilice, ima baš zanimljivih recepata:

https://food52.com/p/cookies-of-the-world
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Glitter on December 20, 2015, 06:43:44 PM
Brazilski Brigadiero je savrsen :balavi:
Ja u jedan restoran idem samo zbog njega :D ali je daleko od sitnog kolaca iako su ga na ovom sajtu soakovali u tu formu
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: AnaK on December 20, 2015, 06:52:06 PM
Sad pogledah recept, stvarno zvuči neobično i divno. I lako se i pravi, mogla bih da probam  :girl_haha:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Plava Baklava on December 20, 2015, 10:46:43 PM
Osim jedne vrste kolača, sve ostale pravimo ove godine u nekoj zdravoj formi. Sadse pitam u ovom receptu ako bih zamenila slatko mleko iz konzerve pavlakom od kokosa i kokosovim uljem, da li bih dobila sličnu smesu.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: AnaK on December 20, 2015, 10:59:17 PM
Teško pitanje, pošto nismo pravile ni recept, a ja nisam ni znala da postoji pavlaka od kokosa  :rofl: Ali evo ti vegan verzija:

http://vegontherun.com/tag/brigadeiro/ (http://vegontherun.com/tag/brigadeiro/)

I raw verzija:

http://injohnnaskitchen.com/2013/05/brigadeiros-a-luscious-chocolate-truffle-with-good-for-you-ingredients/ (http://injohnnaskitchen.com/2013/05/brigadeiros-a-luscious-chocolate-truffle-with-good-for-you-ingredients/)
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Glitter on December 20, 2015, 11:10:06 PM
Ne skrnaviti brigadiero :deda:

Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Plava Baklava on December 21, 2015, 12:09:24 AM
Kakvi divni recepti na ovim linkovima  :girl_in_love: .

Glitt, to nije skrnavljenje, to je oplemenjivanje  :rofl:. Gledaću da isprobam te zdravije opcije.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Glitter on December 21, 2015, 12:15:22 AM
Postoje stvari koje se jedu samo i iskljucivo nezdrave :lol:

Ako uspes da repliciras uzivaces, divan je kolac
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Urbana on December 21, 2015, 08:54:35 PM
Quote from: AnaK on December 20, 2015, 06:52:06 PM
Sad pogledah recept, stvarno zvuči neobično i divno. I lako se i pravi, mogla bih da probam  :girl_haha:

U vezi lakoce....ja ih pravim i njih i oblande sa malom razlikom, ali zajednicki deo im je slatko kondenzovano mleko.....po ovom receptu....http://www.coolinarika.com/recept/brigadircici-brigadeiros/ (http://www.coolinarika.com/recept/brigadircici-brigadeiros/)
E sad me interesuje da li je neko pravio sa tim kupovnim....ja se nesto ne bi usudila pre no sto proverim, a u biti karamelizovati ga nije bas lak posao....traje najmanje 1 sat uz mesanje...ja obicno pravim kad sam s necim jos zaposlena oko sporeta, zovem decu povremeno u pomoc da mesaju, a sva vestina i jeste u tome.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: AnaK on December 21, 2015, 10:20:44 PM
Ja nisam n pomislila da pravim mleko, nego da ga kupim. Utiske dajem oko praznika  :girl_haha:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Urbana on December 21, 2015, 10:28:56 PM
Quote from: AnaK on December 21, 2015, 10:20:44 PM
Ja nisam n pomislila da pravim mleko, nego da ga kupim. Utiske dajem oko praznika  :girl_haha:

Vazi obavezno javi, ja cu ipak domace jos ovaj put, ali ako tvoji utisci budu pozitivni, mozda predjem i ja na kupovno.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: AnaK on December 29, 2015, 05:34:57 PM
http://www.malikuhar.com/deserti/rezanje-kolaca/ (http://www.malikuhar.com/deserti/rezanje-kolaca/)
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: AnaK on December 31, 2015, 01:59:26 AM
E, utisci. Na kraju nisam išla da kupim kondenzovano mleko, ali sam ga napravila po ekspres receptu, tačka 3 odavde:

http://mamajacooks.blogspot.rs/2011/07/pravi-sladoled.html (http://mamajacooks.blogspot.rs/2011/07/pravi-sladoled.html)

S tim sto sam dodala 180g šećera na pola litra mleka+60g mleka u prahu+još malo mleka u kome sam razmutila kakao.

To praktično bude odmah gotovo, u istoj šerpi gde će se i kolačići praviti. Nisam topila maslac pre mleka, sve sam odjednom stavila. Mislim da ne mora da se meša neprekidno dok ne počne da se zgušnjava, tek od pola stvarno mora neprekidno.
Ja sam napravila grešku i pustila da se i ohladi u šerpi, pa sad ne znam kako ću je oprati :girl_wacko:
Uvaljala sam u seckane orahe, i mnogo mi se dopada ukus, podseća me na domaću čokoladu koju je moja mama davnih dana pravila.
Sve u svemu, baš sam zadovoljna  :girl_in_love:
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Dacko on September 07, 2019, 02:15:23 PM
Jednostavni kolačići sa čokoladom i lešnikom (cookies), maločas isprobani, zaista se brzo prave a ukusniji su od kupovnih:
https://www.natanjiru.com/2012/09/brzi-cokoladni-keks-sa-ljesnicima.html (https://www.natanjiru.com/2012/09/brzi-cokoladni-keks-sa-ljesnicima.html)

Mm je to pravio s crnom čokoladom menaž i baš je kako treba, pa mislim da bi s mlečnom bilo previše slatko.
Title: Re: Sitni kolaci
Post by: Dacko on December 22, 2020, 06:37:34 PM
https://www.danas.rs/zivot/recept-nedelje-medenjaci/ (https://www.danas.rs/zivot/recept-nedelje-medenjaci/)
Izvinjavajte ako je recept za ove medenjake već bio, mi smo ga tek danas izguglali i isprobali kako bismo utrošili Kotanijevu smesu začina za medenjake i mnogo nam se sviđaju. Dodali smo narandžinu koru iz Lidla, nju stavljamo u sve zimske kolače.