Priblizava se slava mojih roditelja, i ja tek sada vidim da nemamo temu sa sitnim kolacima.
Jel imate neke omiljene koji se brzo prave i preukusni su?
Posni ili masni?
moja sveki je kraljica sitnih kolaca
ja u to necu da se petljam :D
Ne moraš da se mešaš samo daj neki recept :D
volim da jedem :mrgreen:
moze, hvala :D
Aaa, o slavi se radi...
Ja rijetko pravim sitne kolace (mislim na one tipa bombice i sl. sto moram po komadu da valjam). A za slavlja najcesce pravim neke stanglice, recept sam prepisala od majke, a ona ne znam vise od koga.. I meni je to najljepsi suvi kolac (a jos ga pravim da uopste ne ispadne suv)
Ako hoces da ti pisem recept..
ima tona onih rolnica koje se seku na kolutove, pisem kad se vratim iz nabavke
Aj' ne zezajte nego pište te recepte :D
Mrsni mi trebaju :)
Mislim da cu da napravim cokoladne oblande za pocetak. I nesto dobro sto predlozite :)
Ovo su brzinski kolači za sve prilike, a mogu dugo da stoje.
VANILICE
200gr masti (svinjske)
1 celo jaje
1 žumance
4 kašike šećera
sok od 1 limuna
500 gr brašna
Priprema: redosledom sastojaka napraviti testo, vaditi modlom, rastanjiti oklagijom na 0,5 cm, staviti na podmazan pleh ili pek papir i peci u predhodno zagrenoj rerni dok porumene. Spajati marmeladom i uvaljati u prah šećer sa dodatkom vanilin šećera.
DOMACI KEKS-KOLAČIĆI
1 margarin (250gr)
200gr šećera
3 jaja
750 gr brašna pomešati sa jednim praskom za pecivo
Priprema: redosledom sastojaka napraviti testo, rastanjiti oklagijom na 0,5 cm, vaditi modlom (svih oblika) , staviti na podmazan pleh ili pek papir (posuti ih kristal šećerom) i peci u predhodno zagrejanoj rerni dok porumene. Mogu se preliti ( kada se ne pospu šećerom) ili do pola umočiti u topljenu čokolada, a mogu se spajati marmeladom i uvaljati u prah šećer sa dodatkom vanilin šećera.
OBLANDE - karamel (klasika :) )
1l mleka
500gr šećera
Priprema: ukuvati, dodati ( po želji ) suvo grožđe. Filovati 5 velikih oblandi.
KOKOS KIFLE
1 margarin (250gr)
1 žumance
50gr šećera
100gr kokosovog brašna
250gr griz brašna
priprema: redosledom sastojaka napraviti testo, oblikovati kiflice, ispeci, uvaljati u prah šećer sa dodatkom vanilin šećera.
Evo ondaK i mojih stanglica ;)
1 margarin umutiti sa 200 gr secera (ja stavim 100 ), dodati 200 gr mljevenih oraha, 150 gr brasna i na kraju umucen snijeg od 6 bjelanaca. Pazvuci po plehu i peci.
Umutiti 6 zumanaca sa 200 gr secera (opet ja smanjim), pa sipati preko tijesta prije nego sto se ispece, i vratiti u rernu da se dopece.
Fil - Solju i po (od bijele kafe) mlijeka staviti da provri sa 200 gr secera, dodati
200 - 300 gr oraha, 100 gr cokolade za kuvanje, i kockicu margarina . Ovo preliti preko ispecene kore i pustiti da se ohladi. (ako mi se ucini da je previse rijetko, ja dodam mljevenog keksa - po malo uvijek imam u kuci ;) )
Ja sam jednom stavila i zumanca u koru (greskom) i ispale su super. Od tada sam ih par puta namjerno pravila na taj nacin.
Ja se godinama spremam da ovo napravim, mnogo mi dobro zvuči, a i pobrao je ovacije na SC-u, davno.
QuoteKARAMEL REBRO
Potrebno je:
6 žumanjaka
6 kašika šećera
300 g sjeckanih oraha
200 g putera
posebno karamelizirati 250 g šećera
istresti u podmazan pleh pa kad se stisne istucati u avanu,ako nemate avan možete ga istucati u najlon kesi ili kuhinjskoj krpi tučkom od mesa.Tucani karamel ostaviti na stranu za kasnije a možete ga napraviti i dan ranije.
Žumanjke i šećer dobro umutiti mikserom pa kuhati na pari dok se DOBRO zgusne, dodati puter te nastaviti kuhati na pari dok se ponovo zgusen, naime kad dodate puter masa će se razrijediti ali se brzo poveže i postane gusto, dodajte sjeckane orahe još kratko mješajte na pari, izmaknite s vatre pa dodajte tucani karamel.
Sve dobro izmješajte pa istresite u dobro podmazanu modlu (vama na želju oblik ja lično to istresem u ,,srneća leđa" pa poslije režem male kvadratiće)i ostavite preko noći da se stisne.
Masa je kompaktna da se lijepo može rezati, možete jednostavno istresti masu u manji pleh poravnati pa sutradan rezati male štanglice.
Ovo je jedan od meni dražih kolača tako da ni jedan Božić i Novu godinu ne proslavimo bez KARAMEL REBRA.
KOLAČ(I) OD MAKA
umutiti
150gr margarina
150gr šećera
i dodati
5 žumanaca
sok 1 limuna
200gr melevenog maka
1 supenu kašiku prezle
penu od 5 belanaca
Sipati u podmazan pleh i peći sat vremena na 180C.
Kada se testo ohladi preseci na pola, premazati kiselim pekmezom ( drenjina, visnja, kajsija), obe kore.
Iseci na kocke ( ili ostaviti kao kolač, a ako se pravi u okruglom plehu biće to onda torta) i preliti/premazati glazurom :
200gr prah šećera
sok jednog limuna
(moze se dodati i kap boje, po izboru, a takodje lepo izgleda i kada se svaka kocka ukrasi parčetom kandiranog voca kao što je pekmez)
BRZI MINJONI
Kupiš korpice za kolace, manje veličine.
Rastopiš štanglu čokolade sa kašikom ulja (putera).
Sipaš u korpice. :D
Elem :), uzmes dve tri vrste čokolade ( i belu, svakako) pa napraviš kombinaciju koju voliš i osmišliš.
Kada se čokolada u korpicama ohladi, izvadiš ih i okereneš "naopačke" , pa na glatku ( manju) stranu staviš komadiće lešnika, kandiranog voća ukrasnu kuglicu, perlice ... ili išaraš topljenom čokoladom u drugoj boji .
Meni je ovo savršenstvo:
Quote
Kaćine kocke
1 list oblande
I fil:
Istopiti na tihoj vatri 250 g šećera. Kad se glatko karamelizuje dodati 2 dl mleka i 250 g maslaca ili margarina. Kad se masa sjedini, skloniti sa vatre i u vruću masu dodati 250 g mlevenih oraha i 100 g mlevenog keksa. Toplo sipati na list oblande i ravnomerno namazati.
II fil:
4 dl mleka, 4 žumanca, 5 kašika šećera, 1 kesicu vanilin-šećera i 70 g gustina umešati hladno. Staviti da se kuva na pari. Kad počne da se zgušnjava neprestano mešati dok ne bude baš baš gusto (najbolje sa feder-mućkalicom ili žicom od miksera). Skloniti sa vatre i u vruće dodati 125 g margarina, 200 g čokolade za kuvanje i 100 g mlečne čokolade. Mikserom umutiti da se sasvim ujednači i sedini. Mlako sipati na I fil i premazati.
Posuti mlevenim orasima. Na sredinu svakog zamišljenog kvadrata blago utisnuti polovinu oraha. Seći kad se potpuno ohladi.
AnaK @ kako vadiš ovaj bezimeni quote, odavno to hoću da pitam :) ..... svidja mi se recept za Karamel rebro.
ovi su moji omiljeni
http://www.coolinarika.com/recept/kolaci-svijece (http://www.coolinarika.com/recept/kolaci-svijece)
samo umesto belanca stavim secerni sirup, rastopljen secer u malo vrele vode
SLATKA SALAMA
140gr mlevenih oraha
60gr ribane tj krupno rendane čokolade
60gr uzduž sečenih badema
60 gustog slatkog, od više vrsta voća ( nekada je to bio Hisar, ako se sećate)
Sve se ovo sjedini tako sto se ugreje na ringli i u toplo se umesa jedno jaje.
Sipa se i modlu ili se prohladjeno smota u salamu.
Dobro ohladjeno se seče, na kolutove.
LONDONSKE ŠTAGLICE
2 cela jajeta i
2 žumanceta
umutiti sa
140gr šećera
140gr putera
i dodati
140gr brašna
Peći na umerenoj vatri, ne sme da se prepeče,
Premazati džemom.
Umititi preostala 2 belanca sa 100gr šećera i dodati 70gr mlevenih oraha, premazati kolač ( testo namazano džemom) i vratiti u rernu da se malo dopeče.
Seći na kocke ili štanglice željene veličine.
Ovo je dobar recept za papirnate modle ( kao za mafine, ali najbolje cetvrtastog oblika ) i tada se mogu sluziti u njima ( ako su nekih dobrih boja ) .
BRZI ROLAT KOLAČi
sjediniti
4 kašike meda
100 gr šrah šećera
i pomešati sa
125gr margarina ili putera
2 štangle omekšale ili rendane čokolade
U pripremljenu masu dodati
100gr proprženog susama
100 mlevenog keksa
100gr seckanih oraha
Gotovu smesu razdeliti na dva ( ili tri dela) i napraviti kao rolat.
Uvaljatu i sitno rendanu čokoladu, kristal šećer, čokoladne mrvice, kako prah, kokosovo brašno itd, itd
Kada je dobro ohladjeno, lako se seče.
Emge, ako se privatis posla, pa krenes da citas :D, ja bih da iskoristim prilku pa da pomenem kako su ovo oprobani recepti , u mojoj kuhinji :) .......i taman sam ih konacno prekucala da mogu da ih odstampam za "moj kuvar" :) . Nadam se da će ti se neki dopasti. (kolač od maka i brzi rolat, vredi probati)
Emge vidi :balavi:
http://www.coolinarika.com/recept/badem-praline (http://www.coolinarika.com/recept/badem-praline)
http://www.coolinarika.com/recept/vockice-ii (http://www.coolinarika.com/recept/vockice-ii)
http://www.coolinarika.com/recept/marcipan-stanglice (http://www.coolinarika.com/recept/marcipan-stanglice)
http://www.coolinarika.com/recept/zrna-kafe (http://www.coolinarika.com/recept/zrna-kafe)
ova zrna kafe sam pravila , nama za slavu, fenomenalni su
Verujem :balavi: Samo znaš kad bi meni ispala ovakva glazura, verovatno bi mi bila sva grbava :crazy:
I nije bas tesko, vazno je da bude hladan kolac, topla glazura, a kolacice nabodem na stapic za raznjice pa umacem, redjam na pleh, i kada se potpuno ohlade , stavljam u korpice.
Skromni doprinos ( pravila, probla,a bila zadovoljna vise puta) ;)
Oblande sa alvom i lesnicima
Otopis odjednom na tihoj vatri
300 g alve,
300 g secera,
soljicu vode,
200 g grubo mlevenih lesnika, soljicu mleka,
3 kasike kakao praha ili 3 stangle crne cokolade,
250 g putera ili margarina izmesas sve i filujes)
Korpice od cokolade
( istopi 300 g crne okolade i 200 g putera,
nalij u korpice do pola, pa u svaku korpicu stavi :
visnju, badem, lesnik, orah, sta volis vec
i dolij korpicu do vrha.
Odozgo mozes malo da pospes sa grubo mlevenim orasima, ili da stavis po cetvrtinu oraha ili pola badema, ohladi.
:flower:
Quote from: gasha on November 06, 2009, 08:51:52 PM
I nije bas tesko, vazno je da bude hladan kolac, topla glazura, a kolacice nabodem na stapic za raznjice pa umacem, redjam na pleh, i kada se potpuno ohlade , stavljam u korpice.
Još kad bi te štapiće zabola u stiropor dok se ne ohlade bili bi savršeni kao profi.Ja se bacila u potragu za jednom tablom, valjda ću da nadjem do slave :rofl:
Dopada mi se sto me Cici nedavno ubedjivala kako nije perfekcionista :lol: :lol:
Mala dopuna za kolace:
Fine vanilice
200 g brasna
50 g gustina
1/2 praska za pecivo
100 g kristal secera
1 vanilin secer
125 g putera (margarina, masti)
1 jaje
sok od 1 limuna
Od svega pobrojanog zamesiti glatko testo, pustiti ga da se "odmori" pola sata, razvaljati i modlicom vaditi vanilice. Redjati u pleh i peci ih na umerenoj temperaturi ( moraju da ostanu bele).
Vaditi, spajati marmeladom i uvaljati u prah secer.
Nešto si pogrešila :lol:
Quote from: Finalina on November 06, 2009, 06:45:54 PM
AnaK @ kako vadiš ovaj bezimeni quote, odavno to hoću da pitam :)
Dodelim ga - kliknem na (https://www.mojamansarda.com/Themes/Brown/images/bbc/quote.gif)
Meni su bajadere :girl_in_love:
Naravno, nemam recept da postavim :-[
AnaK, hvala
Ja sam sinoc pravila Bojine kolace, i mislim da ih necu uskoro praviti.
Puno posla, malo rezultata :D
Valjda su dobro ispali, oni su najukusniji sjutra-prekosjutra.
Sad cu da vidim sta odavde da odaberem :balavi:
I svakako pravim reform popodne.
Quote from: Finalina on November 06, 2009, 06:34:50 PM
BRZI MINJONI
Kupiš korpice za kolace, manje veličine.
Rastopiš štanglu čokolade sa kašikom ulja (putera).
Sipaš u korpice. :D
Elem :), uzmes dve tri vrste čokolade ( i belu, svakako) pa napraviš kombinaciju koju voliš i osmišliš.
Kada se čokolada u korpicama ohladi, izvadiš ih i okereneš "naopačke" , pa na glatku ( manju) stranu staviš komadiće lešnika, kandiranog voća ukrasnu kuglicu, perlice ... ili išaraš topljenom čokoladom u drugoj boji .
aaaa ovo kao da sam ja izmislila :D
SAlama od susama i ratluka
300 g susama ispeći u rerni par minuta. Dodati 300 gr ratluka i 50 gr seckanih oraha i mesiti (meni mesi mm jer ima jaču ruku :D)
Formirati salamu i ostaviti par sati u frižideru da se stegne, onda seći.
U sredinu mogu da se stvae i krem bananice, lepo izgleda kad se iseče.
I koje sad da pravim vanilice od ova dva recepta :burko: ajd brzo da se dogovorite :lol:
Ovo je ukusno, ali dok se umesi ratluk meni oči ispadnu.
Quote from: MissL on November 09, 2009, 02:31:14 PM
I koje sad da pravim vanilice od ova dva recepta :burko: ajd brzo da se dogovorite :lol:
Oba :girl_blum: pa nam reci koje su bolje ili nas pozovi da degustiramo i odlučimo koje su bolje :girl_haha:
:crycry: Ako ne ispadnu mnogo sitne :lol:
ove "moje" :D ... ali tek posto probas ove druge :lol: .... pa ti vidi :rofl:
http://zena.blic.rs/Kuhinja/1598/Najlepsi_slavski_kolacici (http://zena.blic.rs/Kuhinja/1598/Najlepsi_slavski_kolacici)
Quote from: AnaK on November 06, 2009, 06:24:23 PM
Ja se godinama spremam da ovo napravim, mnogo mi dobro zvuči, a i pobrao je ovacije na SC-u, davno.
KARAMEL REBRO
Pravila sam, i stavljala u kalupe za mini mafine sa papirnim korpicama. Meni su predivni, Janko nije hteo da proba, mm ne voli karamel... te sam ih zamrzla i dugo uživala sa mamom & mango, jedući po jedan. :turpija:
Potpuno sam zaboravila da imamo ovu temu.
Ja sam danas naletela na nju, tražeći onu o novogodišnjim.
pravim spisak za nasu slavu
ovo najvise volim, slatke kolace, najvise volim da imaju puno oraha, lesnika, keks izbegavam,
a posne jos vise, suvo voce, spinovam secer i slicno, bese i grilijas neki tu
listam ove strane http://kuhinjica-mignone.blogspot.com/2010/03/sweet-selection-svecani-sitni-kolaci.html (http://kuhinjica-mignone.blogspot.com/2010/03/sweet-selection-svecani-sitni-kolaci.html)
i
http://kuhinjica-mignone.blogspot.com/2009/11/sitni-posni-kolaci-na-slici-urmice.html (http://kuhinjica-mignone.blogspot.com/2009/11/sitni-posni-kolaci-na-slici-urmice.html)
ove marokance i kzrana kafe sam vec dve godine pravila i sjajni su, ove godine cu dodati jos i ove grilijas kuglice, ali cu ove korpice od cokolade da preskocim.
Inspirisala me jackie, da pravim i te sa koricama
ideje> madjarica, medena pita, i reforma isecena kao stanglice
rozen torta i stanglice od kestena pravim uvek
moj spisak za sada
rozen, zrna kafe, svecice sa lesnicima, kesten stanglice, medena pita, grilijas loptice,......
imamo sada dve teme
odusevila sam se ovim
recept ima na kulinarci, kao sto vec rekoh
a ima i ovdje
mislim da nas je lani uputila
svjecice se zove
(https://www.mojamansarda.com/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi120.photobucket.com%2Falbums%2Fo169%2F_nova__album%2Fkolacici.jpg&hash=a751a78eaad1a65b6353af37d75e31fdddd4aef5)
Imamo recept za sveće.Je l ove pravila tvoja sveki?
Mogla bih i ja njih za slavu samo umesto bele čokolade da stavim onaj fondan za rozen tortu.
Quote from: cici on November 19, 2010, 11:51:12 AM
Imamo recept za sveće.Je l ove pravila tvoja sveki?
ja :diva:
svekine cu da ti pokazem
necu ih prisvojiti
sad mi tek palo na pamet
mogla sam na sve svekine da razvaljam fondan raznih boja
tetke, babe, strine bi siznule
Da l'da slikam ja i od moje sveki :think: ?
Quote from: jackie on November 19, 2010, 11:56:51 AM
ja :diva:
svekine cu da ti pokazem
necu ih prisvojiti
Savršene su.
dedo, slikaj :D
ja nisam nasla recept
Quote from: gasha on November 06, 2009, 06:50:24 PM
ovi su moji omiljeni
http://www.coolinarika.com/recept/kolaci-svijece (http://www.coolinarika.com/recept/kolaci-svijece)
ja sam ekstra lencuga, mozda sam pravila kolace za 2 prve slave, od onda narucujem. al' imajte u vidu da mi samostalno slavimo, znaci sve kod nas
Sorry but you are not allowed to view spoiler contents.
hvala :) , AnaK
Baš uživam u pravljenu sitnih kolača, čak više nego torti.I kad bi kod nas slavili isto bih pravila samo bih neke slane stvari pravila drugačije što sad ne mogu zbog prenošenja ili što treba da se posluži toplo a ne podgrejano.
Moja sveki sve sama :diva: , nije ona za staro gvozdje pa da snajke rade :deda:
Quote from: Deda on November 19, 2010, 01:06:08 PM
Moja sveki sve sama :diva: , nije ona za staro gvozdje pa da snajke rade :deda:
a za sta su bile one 3 torte?
A pa to mi je za tatinu slavu, tu sam glavna domacica :diva:
Zato se moj otac vise raduje za zensku decu.
I moja sveki sve sama, mi odemo kao gosti.
Doduse, kolace je pocela da kupuje.
OT, mislim da bi bila prava stvar da imamo ovog smajlija :deda: i u :baba: varijanti :lol:
Ja sam prve godine izginula da bude ko iz "Hajata" , ona nece da postavi na sto :blink:, sad bi bice i htela pomoc ali se ja ne nudim :lol:
Moja meni sve prepustila za sva slavlja (mada ih više ne prave) i spremam šta hoću :diva:
Kako neće da postavi na sto :blink:
Pa nece- naredjala svoje na tacnu , moje nije , a svaki mi kolac ispreskakala kad je videla sta sam napravila.
A predjelo sam joj otela da redjam pa sam stavila i svoje , a ona ide redom i prica gostima :" Za predjelo imate bob, zabelolucene paprike i sardinu (sve sto je ona spremila ). Mom ocu gledala u tanjir pa mu kaze :"Prijatelju, ti ne jedes ono sto samja spremala "
A jadan moj tata se pravda da ne zna sta je cije, nije naviko, misli da sve je jedno.
I tad sam rekla da necu nikad nista da spremam.
Da i oko pasulja prebranca smo se posvadjale jer je ostavila da zagori.
I tako, kad je slava, ja se doteram i trepcem. Do pr.godine sam bukvalno sedela kao gost, a pr.sam posluzivala i prala sudove. Nije joj bilo pravo , ona voli da njih 4-ro to rade , i posle da sedne da prica kako su njeni sinovi dobri i sve joj pomazu :hm:
Užas, bolje onda da se našminkaš i da trepćeš.
Mene moja bar pohvali :rofl:
mene moja pohvali i divi se
znam da ne mogu ni da joj prismrdim u sarmama i svemu sto je tradicionalno
ali zato ja furam moderna jela i tako se uklapamo
odusevila se fondanom
pa jos ljubicasto
Ma to je ok reakcija, svako ko je iole normalan treba tako da reaguje , ali ne mozes ti tome da se naucis u 60 godina.
Mene to vise ne brine, ja se sama hvalim :crazy:,....jedino sto pazim da i sama ne postanem takva.
Ona ti je od onih -recept ne daju, za recept ne pita, jede pre nego sto ode jkod nekog na rucak i tako te fore
Pa što jede pre nego što ide na ručak?! :blink:
Pa malo :lol:, da ne misli domacin da mi nemamo kuci sta da jedemo ili da je to toliko lepo sto je on spremio :girl_blum:
:crazy:
Quote from: Deda on November 19, 2010, 02:03:16 PM
Pa malo :lol:, da ne misli domacin da mi nemamo kuci sta da jedemo ili da je to toliko lepo sto je on spremio :girl_blum:
:rofl: a ovo poslednje je hit :lol:
jao dedo :lol:
Dedo, ne znam da li da se :lol: ili da te :bighug:
Sorry but you are not allowed to view spoiler contents.
Pametna Deda :lol:
Moja se jedva nakani da dodje :no: , sve zakukava kako joj nesto nije dobro i sl...
A prve godine je ladno rekla: - Pa moram da stignem na Mićinu slavu, kako da stignem i na vasu (Mića je njen brat od tetke).
Mislim se:- Zeno, ne moras ni da dolazis, ako te mrzi da dodjes na sinovljevu slavu.
A o mogucnosti da nesto napravi i ona :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Nego , ja nju uopste vise ne koStaNtujem, sto bi reko onaj Bata Mila iz "Selo gori, a baba se ceslja"... :-\
Ja pravim sitne kolace za slavu, jedan deo, drugi deo pravi moja mama. Sveki ne pravi kolace uopste, moje jede i hvali. :diva:
Ovaj mi je recept super za bajadere, s tim sto ja stavljam pola oraha a pola lesnika:
200 grama mlevenih oraha,
200 grama šećera,
200 grama margarina ili putera,
200 grama mlevenog keksa,
100 grama čokolade.
200 gr, šećera se sa 8 kašika vode prelije i to da provri dok se šećer ne istopi. Skinuti sa vatre i staviti puter da se istopi.Posle dodato keks i orahe i dobro izmešati.
Masu podeliti u dva dela. U jedan staviti 3 rebra čokolade. Prvo ide cokoladni pa svetli deo. Preliti rastopljenom čokoladom.Može da se zaledi.
Pravim i nesto slicno ovim Fininim cokoladnim korpice, s tim sto ja u rastopljenu cokoladu (rastopim je pirincanim mlekom) dodam mlevene lesnike, a unutra stavljam visnju bez kostice iz tegle.
Takodje pravim i ovo:
Posni mleveni keks
Istopljena cokolada za kuvanje
Margarin
Kokosovo brasno
Po potrebi pirincano mleko (ko voli, moze i sojino)
Sve pomesati po ukusu, obicno na 500g keksa stavim oko 200g margarina, oblikovati po zelji (ja pravim kuglice) i ukrasiti kokosovim brasnom (ja kuglice uvaljam u to).
Moja mama mi obicno napravi posnu verziju rozen torte, i suvu pitu (baklavu), kao i punjene kajsije i posne vanilice, prelivene cokoladom - recepte mogu da joj trazim, ako koga zanima.
I da, jedne godine mi je tetka napravila figaro tj. grilijas oblande, posne, potpuno savrsene - nije stvar u receptu, vec u njenoj ruci, ni kod koga mi figaro ne bude tako ukusan.
Molim te, traži joj recept za punjene kajsije.Hvala :flower:
moja sveki pusti da ja spremim sve, , a ni ne pohvali, nije da nece nego nista nikada ne hvali, a ja padnem sa nogu
sad ja pravim koliko mogu i zelim, ona sve ostalo, nama nasi gosti dolaze kuci, tu pravim sve sama sem pecenja
i da uvek me iznervira oko slave, ma koliko se trudila da iskuliram
jackie, svecice su sjajne, :clap:
inace mi ih obozavamo, i pravimo duplu meru
ja nisam svjecice nikad do sad
stvarno su divne
mmm peceni ljesnik
Ima jedne mnogo dobre bombice sa kikirikijem, ide onaj gotov fondan u kutiji , a mnogo su lepe-hit iz druge lok.poslasticarnice :lol:(za Dawn-Sumadija)
Ako vas zanima da pronadjem recept
Quote from: cici on November 19, 2010, 06:05:35 PM
Molim te, traži joj recept za punjene kajsije.Hvala :flower:
A jel'znas za punjene urme ? Pa se preliju cokoladom i sve zabodu na neki stiropor . Ovo je isto vrh. Nego , posto ne pravim :lol:- samo se prisecam sta sam najvise volela ?
Imam nekoliko recepata, hoćeš da postavim?
postavi
Punjene urme
1 pakovanje urmi
8 suvih smokava
100 g badema
2 štangle čokolade
sok od 1/2 pomorandže
malo ruma
Priprema:
Urme raseći i skloniti koštice. Samleti smokve i pomešati sa otopljenom čokoladom, sokom od pomorandže i malo ruma. Dobijenom smesom puniti urme. Popariti badem, oljuštiti i malo propeći. U svaku punjenu urmu staviti po jedan badem.
Preliti čokoladom, može i bez.
Punjene urme
500 g urmi
175 g mlevenog badema
75 g prah šećera
Sok od pomoradnže ili rum
U činiji pomešajte mlevene bademe i šećer, sjediniti sa sokom od pomorandže ili rumom. Oštrim nožem zasecite urme uzduž, izvadite košticu vodeći računa da ne pocepate urmu. Svaku urmu filovati pripremljenom smesom, i zatvoriti. Umakati svaku u čokoladu.
Imala sam negde još jedan ali u nekoj svesci pa kad nadjem staviću.
Quote from: cici on November 19, 2010, 11:19:49 PM
Punjene urme
1 pakovanje urmi
8 suvih smokava
100 g badema
2 štangle čokolade
sok od 1/2 pomorandže
malo ruma
Priprema:
Urme raseći i skloniti koštice. Samleti smokve i pomešati sa otopljenom čokoladom, sokom od pomorandže i malo ruma. Dobijenom smesom puniti urme. Popariti badem, oljuštiti i malo propeći. U svaku punjenu urmu staviti po jedan badem.
Preliti čokoladom, može i bez.
Punjene urme
500 g urmi
175 g mlevenog badema
75 g prah šećera
Sok od pomoradnže ili rum
U činiji pomešajte mlevene bademe i šećer, sjediniti sa sokom od pomorandže ili rumom. Oštrim nožem zasecite urme uzduž, izvadite košticu vodeći računa da ne pocepate urmu. Svaku urmu filovati pripremljenom smesom, i zatvoriti. Umakati svaku u čokoladu.
Imala sam negde još jedan ali u nekoj svesci pa kad nadjem staviću.
:balavi: :balavi: :balavi: :balavi: :balavi: :balavi:
jao cici sta mi radis...a juce sam ih gledala u radnji i balavila nad njima...a da stavis negde ako imas i onaj recept kad se urme umotaju u slaninicu i ne znam sta se jos radi sa njima :balavi:
Nista se vise ne radi, samo se urolaju i ispeku u rerni, potvrdice Cici kad se probudi.
Posto mi ne slavimo slavu, a ja bih bas mogla da napravim neke od ovih kolacica pa da poklonim dio komsiluku i uciteljicama, za Bozic.
To je to , i moj je slican. evo za one bombice
Ja sve na pola -ima ih dosta
1kg kupovnog fondana, ne onog sto stavljamo na torte nego onog u kutijama, ko zvaka, to se malo rastopi u MW npr, ne skroz, nego da moze da se izruci.
1 margarin omeksari, 300 g kikirikija sto mlevenog sto seckanog , 150 g topljene cokolade.
To sve izmesati, staviti u sepu pa u frizider, kad se ohladi , praviti bombice, prelivati cokoladom ili valjati u ml.kikiriki
Ne znam ja za te urme sa slaninom.
i suve sljive umotane u slaninicu pa ispecene u rerni su :balavi:
sveki by deda je :lol: i :lol: :wall:
Quote from: jackie on November 19, 2010, 01:53:24 PM
mene moja pohvali i divi se
znam da ne mogu ni da joj prismrdim u sarmama i svemu sto je tradicionalno
ali zato ja furam moderna jela i tako se uklapamo
kod mene ovako
Sorry but you are not allowed to view spoiler contents.
Evo za Cici, recept po kome moja mama pravi punjene kajsije:
20 / 40/ suvih kajsija, ne velikih, se potope u toplu vodu koja ima malo ruma.Kada omeksaju, kajsije se osuše krpom i polako varjacom ili prstom se napravi mesto za fil.
lešnike samleti i popariti u mleko. Može i pirincano kada je posna varijanta.a tu se stavi i secer po ukusu. Ja mleko i lesnik mesam malo na laganoj vatri i pazim da ne zagori. Za 40 kajsija koje uvek spremam za slavu , kupim oko 300 grama lesnika.Ako nesto ostane uvek se iskoristi, Fil treba da bude tvrdji da bi ga rukom stavila i kajsiju i formirala kajsiju. Dodam i1 do 2 kasičice margarina, rum i vanilin secer.
Svaku kajsiju umočiti u ohladjen sirup od 190 grama sećera skuvanog u 125vode. Sirup se kuva dok se ne razvlaci.
Poredjati kajsije na upijajuci papir i ostaviti ih da se osuse 2 dana, pri tom ih okretati i sklanjati sa mokrog dela.
Na pari rastopiti 100 gra cokolade sa malo margarina i svaku kajsiju kašičicom preliti, najbolje na onom delu gde se punile, ili potopiti !/2
Kada se kajsije i cokoladni fil osuši kajsije se zalede pojedinacno, a posle se zaledjene stave u kutiju i cuvaju u zamrzivacu
ovo je fenomenalno!
Stvarno budu jako ukusne, i super izgledaju.
ja imam isti problem i sa majkom i sa ex sveki. same sebe hvale, a mene hvale gosti :lol:
Quote from: anelore on November 23, 2010, 02:31:04 PM
Evo za Cici, recept po kome moja mama pravi punjene kajsije:
20 / 40/ suvih kajsija, ne velikih, se potope u toplu vodu koja ima malo ruma.Kada omeksaju, kajsije se osuše krpom i polako varjacom ili prstom se napravi mesto za fil.
lešnike samleti i popariti u mleko. Može i pirincano kada je posna varijanta.a tu se stavi i secer po ukusu. Ja mleko i lesnik mesam malo na laganoj vatri i pazim da ne zagori. Za 40 kajsija koje uvek spremam za slavu , kupim oko 300 grama lesnika.Ako nesto ostane uvek se iskoristi, Fil treba da bude tvrdji da bi ga rukom stavila i kajsiju i formirala kajsiju. Dodam i1 do 2 kasičice margarina, rum i vanilin secer.
Svaku kajsiju umočiti u ohladjen sirup od 190 grama sećera skuvanog u 125vode. Sirup se kuva dok se ne razvlaci.
Poredjati kajsije na upijajuci papir i ostaviti ih da se osuse 2 dana, pri tom ih okretati i sklanjati sa mokrog dela.
Na pari rastopiti 100 gra cokolade sa malo margarina i svaku kajsiju kašičicom preliti, najbolje na onom delu gde se punile, ili potopiti !/2
Kada se kajsije i cokoladni fil osuši kajsije se zalede pojedinacno, a posle se zaledjene stave u kutiju i cuvaju u zamrzivacu
Hvala puno, ovo definitivno pravim za slavu.Samo imam pitanje, da li moraju da se zalede?
Ma naravno da ne moraju.
Mama je to napisala jer mi to redovno radimo, ja pripremim sve slavske kolace (i pite i pohovane palacinke) unapred, pa stoga u sve recepte pisemo uputstva o tome da li se nesto moze lediti i kako je najbolje to zalediti.
Aha, dobro.Hvala :flower: Nije loša informacija.I onako nemam mesta sad za takvu akciju, a napolju će biti toliko hladno skoro kao u zamrzivaču :blink:
joj cici i za arandjelovdan bude uvijek hladno
ali mi smo ove god nadrljali
jednostavno nema toliko mjesta za kolace i meso
Nemam ni ja mesta, sve mi stoji na nekoj zastakljenoj lodji i čokolada se momentalno stegne kad iznesem.
meni deda postavi neke stolove u garazi
i kad je hladno super je
ali ove godine je bas bilo opasno
Quote from: aleksandra-l on November 20, 2010, 12:45:27 PM
i suve sljive umotane u slaninicu pa ispecene u rerni su :balavi:
Jao :crycry: sestro slatka, sta mi radis!
Ja pravim sve, i za moju i za devojacku slavu, i svi mi se dive, narocito mama i sveki :diva: (i pomazu, posebno sveki, mama je vise za nabavku sad, a nekad je pravila fenomenalne kolace)
Zato ja imam sveki u komsiluku, kod nje prenesem sve iz zamrzivaca, operem ga, i u kutijama drzim kolace i slanise.
Quote from: aleksandra-l on November 20, 2010, 12:45:27 PM
i suve sljive umotane u slaninicu pa ispecene u rerni su :balavi:
http://mamajacooks.blogspot.com/2008/11/seoski-eki.html (http://mamajacooks.blogspot.com/2008/11/seoski-eki.html)
:nesvest:
Našla sam par divnih posnih, za slavu ću obavezno da ih pravim.
http://kuhinjica-mignone.blogspot.com/2010/03/sweet-selection-svecani-sitni-kolaci.html (http://kuhinjica-mignone.blogspot.com/2010/03/sweet-selection-svecani-sitni-kolaci.html)
ja sam prvaila ove bele trufle , nisu neke, nisam ih vise pravila, kafice, divne, upravo ruckam jednu, jos su lepse kad odstoje koji dan
marokanci su savrseni, pravila sam ih vec 2 puta, a grilijas se spremam za NG
bili su svi ovi recepti na cooolinariki
Znam da su bili, ali sam ih sad našla na jednom mestu.Ove grilijaš ću definitivno za slavu, i prošle godine sam pravila neke malo drugačije.
Ako kažeš za ove bele da nisu neke onda mogu i da ih preskočim.Imam daleko boljih recepata sa kokosom pa mogu da stavim sojino mleko umesto občinog.
preskoci obavezno
i pravi one svecice, one su i posne i savrsene
Svećice sam već stavila u glavi na spisak.
u svjecice ide bjelance
Quote from: jackie on November 27, 2010, 05:22:43 PM
u svjecice ide bjelance
znam, ja ga nikada nisam stavljala, vec napravim secerni sirup i njime povezem sastojke
a umesto bele cokolade, mislim da moze i beli fondan, onaj sto ide na rozen tortu
Upravo sam mislila ovako kao Gasha, znam kako da izmenim recept.
Nego, kakvog je ukusa sojino mleko?Htela sam da stavim u neke kolače ali nisam sigurna koliko je jako.
Meni se sviđa, kafa sa sojinim mlekom mi je kao kafa sa malo pavlake. Lepo mi je i pirinčano mleko, ono je blaže.
Mrzi me da isprobavam pre slave.Zato pitam, uzeću jedno od ta dva ne bi trebalo da bude loše.A verujem da će da prevlada neki drugi ukus koji bude u kolačima.
Cici, ja sam stavljala pirincano, ono neutralno, apsolutno nista se ne oseti. Sojino sam stavljala u fila za tortu i isto je bilo ok,
Ok, hvala.
pravila filove sa sojinim mlijekom
sve ok
Meni se vise dopada pirincano, sojino mi ima neki miris koji mi se ne svidja. A i tako zbog dece ne smem da koristim sojino.
Evo ima i ovde nekih.
http://zena.blic.rs/Kuhinja/4962/Posno_i_fantasticno_7_novih_vrsta_sitnih_kolaca (http://zena.blic.rs/Kuhinja/4962/Posno_i_fantasticno_7_novih_vrsta_sitnih_kolaca)
(https://www.mojamansarda.com/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi125.photobucket.com%2Falbums%2Fp78%2Fcici2001%2FPicture2014.jpg&hash=0734cf6fca00fc73debf7d2ae1c77226cb6f27e6)
Prvi red desno, štanglice sa žele bombonama, pored u narandžastim korpicama su staklene kuglice.Sledeći red desno su punjene kajsije ja sam ih sekla na pola bile su mi mnogo velike.Pored je brzi figaro.Treći red grilijaž kesten minjoni pored njih crni minjoni, oni se u stvari zovu crno beli ali sam ja ispustila reč.Kuglice na šarom od čokolade kuglice sa karamel šećerom.Pored je rolat od kestena.Sveće svi prepoznaju.Ispred njih su čokoladne kuglice koje sam ja uvaljala u kristal šećer.Pored njih čokoladne gamboce.Ovo što liči na ježiće su hrpice ispred njih su kolači sa linka koji sam stavila i na kraju punjene urme.Valjda nisam ništa propustila.
Evo konačno slika, a slede i recepti.Neki su moji neki sa coolinarike neki sa blogov a.Stvarno ne mogu da tražim linkove koji je odakle.Sem dva za koja pouzdano znam.
Evo prvi link ka njemu, jer sam ga ja traljavo iskopirala pa je recept neupotrebljiv za većinu :rofl:
http://tortatorta.blogspot.com/2010/10/kugle-od-badema-almond-balls.html (http://tortatorta.blogspot.com/2010/10/kugle-od-badema-almond-balls.html)
Grijaz -kesten minjoni
250 g kesten-pirea
120 g grijaza od oraha
100 g cokolade
1 kasika ruma
Grijaz
60 g secera
60 g oraha
Cokoladna glazura
100 g cokolade
3 kasike ulja
Priprema
1. Za grijaz istopiti secer kao karamel i dodati seckane orahe, pa sve izliti na nauljeni tanjir.
2. Kad se ohladi, usitniti u avanu/muzaru ili samleti na vodenici za orahe.
3. Kesten-pire izmesati sa usitnjenim grijazom, dodati rum i smesu podeliti na dva dela.
4. U jedan deo staviti rastopljenu cokoladu, a u drugi deo, ako je smesa suvise mekana, dodati malo mlevenih oraha, pa sve staviti u frizider da se malo stegne.
5. Preko celofana rastanjiti prvo smesu sa cokoladom, oko 0,5 cm debljine, preko toga namazati drugi deo smese i ako je potrebno ponovo malo rashladiti.
6. Okruglom modlicom vaditi minjone , preliti ih cokoladnom glazurom i ukrasiti polovinom karamelisanog oraha.
7. Od preostale smese mogu se oblikovati kuglice i uvaljati u mlevene orahe ili naribanu cokoladu.
Kuglice sa karamel-secerom
sastojci
150gr secera/za karamel/
200gr secera +malo vode /za sirup/
200 gr mlevene lesnik
50 gr seckane lesnik
100gr cokolade/po zeli bela ili crna/
1 mala zlica ilja ili margarina
Priprema
1. 15o gr secera se topi u karamel pa se sipa na vodenu povrsinu i ostavi se da se ohladi. Kad se ohladi istuce se u avanu/ neznam kako se zove na hrvatski, ali posuda je od mesinga sa tuckom na obe strane/.
2.Ostatak secera se topi sa malo vode pa se doda cokolada i margarin.
3.Ostavlja se da se malo ohladi pa se doda mleveni i seckani orah sa tucanim karamelom.Dobrose izmesa i ostavi da se hladi onoliko vremena koliko bi se mogla raditi sa rukama,a da ne pece.
4.Kad smesa ohladi rade se kuglice koje se ostave da se suse jedan dan,pa se uklase sa rastopljenom cokoladom samo odozgo.
BRZI FIGARO
250g šećera
200g šećera ( nije greška)
1 margarin
5 kašika džema od kajsije
200g izdrobljenog keksa
200g oraha uzduž seckanih
100 suvog groždja
250g šećera otopiti na ringli, kad počne da žuti dodati margarin i sjediniti sa šećerom.Dodati džem, 200g šećera i sve ostale namirnice.Sve lepo sjediniti i malo prohladiti.Formirati rolat ili neki drugi oblik po želji.
Mera je ogroooooooooooomna.
Štanglice sa žele bombonama
Sastojci
• sastojci
• 250 gr. margarina
• 200 gr. prah šećera
• 5 kašika kristal šećera
• 5 kašika gustina
• 200 gr kokosa
• 150 gr mlevenih oraha
• 100 gr žele bonbona
• 2 lista oblatne
Priprema
u pola litre vode skuvati gustin i kristal šećer, pa kad se ohladi dodati margarin i prah šećer, zatim kokos i orahe,.
na jedan list oblatne staviti pola smese, poređati žele, pa drugi deo smese, oblatnu, i staviti da se dobro stegne.
SVEĆE
Sastojci
• 2 belanceta ( pošto sam pravila posne belanca sam zamenila šećernim sirupom)
• 2 paketica vanilin secer
• 200 gr. mljevenih ljesnaka
• 200 gr. ribane tamne cokolade
• 3 zlice ruma
• malo secera u prahu (po ukusu)
Priprema
Ljesnjake malo potpecite i sameljite
Bjelanjce sa vanilom promjesajte ( moze i zamena za bjelanjca, secerni sirup i malo margarina) pa dodajte ljesnjake, ribanu cokoladu i rum;
Promjesajte, pa oblikujte male cevapcice;
Odozgo ih prelijte malo bjelom cokoladom i ukrasite ih sa cjelim ljesnjakom... ( belu čokoladu sam zamenila fondanom za rozen tortu)
Staklene kuglice
potrebno je:
100 gr. smokvi
50.gr. suvih šljiva
50 .gr. oraha
1 kašika marmelade
80 .gr. mlevenog keksa
80 gr. šećera
80 gr. margarina
5 kašika vode
preliv
karamel od šećera
Priprema
1. staviti margarin ,šećer i pet kašika vode da se otopi,sa tako toplim preliti preko naseckanog voća koje treba sve sitno iseckati ,dobro izmešati,praviti kuglice i umakati u karamel od istopljenog šećera koji uvek treba da bude vreo inače se neće lepiti za kuglice.
PUNJENE KAJSIJE
20 / 40/ suvih kajsija, ne velikih, se potope u toplu vodu koja ima malo ruma.Kada omeksaju, kajsije se osuše krpom i polako varjacom ili prstom se napravi mesto za fil.
lešnike samleti i popariti u mleko. Može i pirincano kada je posna varijanta.a tu se stavi i secer po ukusu. Ja mleko i lesnik mesam malo na laganoj vatri i pazim da ne zagori. Za 40 kajsija koje uvek spremam za slavu , kupim oko 300 grama lesnika.Ako nesto ostane uvek se iskoristi, Fil treba da bude tvrdji da bi ga rukom stavila i kajsiju i formirala kajsiju. Dodam i1 do 2 kasičice margarina, rum i vanilin secer.
Svaku kajsiju umočiti u ohladjen sirup od 190 grama sećera skuvanog u 125vode. Sirup se kuva dok se ne razvlaci.
Poredjati kajsije na upijajuci papir i ostaviti ih da se osuse 2 dana, pri tom ih okretati i sklanjati sa mokrog dela.
Na pari rastopiti 100 gra cokolade sa malo margarina i svaku kajsiju kašičicom preliti, najbolje na onom delu gde se punile, ili potopiti !/2
Kada se kajsije i cokoladni fil osuši kajsije se zalede pojedinacno, a posle se zaledjene stave u kutiju i cuvaju u zamrzivacu
ROLAT OD KESTENA
1kg zasladjenog kestena
125g putera
100g mlevenih oraha
100g istopljene čokolade
2 kašike ruma
ZA GLAZURU:
150g čokolade
75g putera
Za testo umutiti puter pa dodati kesten.Odvojiti 1/3 pa dodati orahe,istopljenu čokoladu i rum.Od tamne mase formirati rolat pa ga presvići svetlim delom staviti u zamrzivač na kratko pa ga preliti glazurom od čokolade.Čokoladu istopiti pa sklonti sa vatre pa dodati puter.
HRPICE
10 dkg grožđica sultana
2 cl maraschina
40 dkg mliječne čokolade
15 dkg badema narezanih na listiće i proprženih
4 dkg sitno nasjeckanie kandirane pomorandže i limuna
Operite grožđice toplom vodom, posušite ih i prelijte maraschinom pa ostavite preko noći.
Čokoladu otopite na pari pa kad se malo ohladi umiješajte sve ostale sastojke.
Iz smjese vadite hrpice na papir za pečenje, pustite ih da se ohlade i zatim stavite u hladnjak da se do kraja stisnu.
Poslužite u malim papirnatim košaricama.
Crni minjoni
Sastojci:
125 g (ili badema)
125 keksa
150 g secera u prahu
150 g margarina
malo secernog sirupa
Za premazivanje: aromaticni pekmez od jagoda
Priprema:
Izmesati sve sastojke da dobijete finu glatku smesu. Po potrebi dodati jos malo secera ili keksa da se ne bi lepila za ruke. Razviti testo debljine 0.5 cm preko povrsine posute secerom u prahu.
Malom okruglom modlicom vaditi pogacice, i spajati po dve finim pekmezom.
Dobro rahladiti pre stavljanja glazure, pa svaku do pola umakati u belu cokoladu i redjati na celofan da se glazura stegne. Posto se bela glazura stegla, ponoviti postupak sa tamnom glazurom i na svaki minjon, pre nego se glazura sasvim stegne, staviti po jedan badem.
Jos jedan nacin da se dekorisu ovi kolacici je da se svaki prelije belom glazurom i napravi tresnjica od kandiranog voca.;))
COKOLADNE GAMBOCE
Potrebno je (25-30 kom.):
200 gr suvih šljiva bez koštica
50 gr mlevenih lešnika
50 gr mlevenog keksa(plazma)
100 gr čokolade
50 gr šećera u prahu
Glazura:
80 gr čokolade
2 kašike ulja
Suve šljive sameljite uz pomoć blendera, zatim ih preručite u vanglicu. Dodajte šećer, keks, lešnik i istopljenu čokoladu. Sve
dobro izmešajte da se masa izjednači. Od gotove smese napraviti 25 - 30 kuglica.
Za čokoladnu glazuru otopiti čokoladu i ulje. Svaku kuglicu posebno zabodite na čačkalicu i onda umočite u otopljenu čooladu.
ČOKOLADNE KUGLICE
250g suvih smokava
250 g urmi
200 g secera
120 g usecerene kore pomorandze
250 g mlevenih badema
250 g suvog grozdja
150 g mlevenih oraha
100g cokolade
Uspinovati secer sa malo vode, dodati cokoladu, pa zatim mlevene orrahe, bademe i seckano voce. Sve dobro izmesati, praviti kuglice, uvaljati u rendanu cokoladu i staviti u papirne korpice.
PUNJENE URME
500 g urmi
175 g mlevenog badema
75 g prah šećera
3-4 kašike vode
pomorandžin cvet ili ružina vodica
Ovu poslasticu je lako napraviti a može se dugo održati u kutiji. U činiji pomešajte mlevene bademe i šećer, malo po malo ih kvasiti vodom od pomorandž ili ružinom vodicom. Oštrim nožem zasecite urme uzduž, izvadite košticu vodeći računa da ne pocepate urmu. Svaku urmu filovati pripremljenom smesom, preklopiti eli ne i sasvim zatvoriti. Urme složiti u redovima u kutiju i staviti u frižider.
GRILIJAŠ KORPICE
Sastojci:
250 g lesnika
200 g secera
150 g margarina
100 g cokolade
70 g suvog grozdja
Za cokoladne korpice:
oko 400 g cokolad
oko 70 malih papirnatih korpica
Priprema:
Pripremiti prvo grilijas: otopiti secer kao karamel, dodati lesnike, i sve preruciti na nauljeni tanjir. Kad se ohladi, usitniti u avanu ili samleti. Odvojiti oko 50 g na stranu za dekoraciju.
Izmesati preostali grilijas, suvo grozdje, margarin i rastopljenu cokoladu. Staviti u frizider da se stegne radi lakseg oblikovanja.
U medjuvremenu napraviti korpice od cokolade: rastopiti cokoladu na tihoj vatri, i cetkicom premazivati unutrasnjost papirnatih korpica. Kad se stegne prvi sloj cokolade, premazati jos jednom rastopljenom cokoladom.
Od grilijas smese praviti male kuglice i svaku stavljati u korpicu od cokolade, ali to je najbolje uciniti dok se drugi sloj jos nije stegao. Tako ce kuglice ostati fino spojene sa korpicom. Na kraju, svaku kuglicu u korpici uvaljati u usitnjeni grilijas koji smo ostavili na stranu. Pazljivo skinuti papirnatu korpicu.
Poslednje nisam pravila ove godine ali je šteta ne probati ih, stvarno su vrhunski.Ima malo posla oko nalivanja čokolade u korpice ali se trud isplati.
Moje subjektivno mišljenje, jer grilijaš obožavam, je da su staklene kuglice apsolutno savršenstvo.Moram da priznam i da se većina gostiju oko toga složila.
:nesvest:
EKSTRA!!!
http://www.coolinarika.com/recept/grilijas-korpice (http://www.coolinarika.com/recept/grilijas-korpice)
I drugi, samo link.Recept je ovaj poslednji.
Gledam i placem :crycry:
Svaka ti cast :respect:
Fenomenalno izgleda a ukus verujem da je :balavi:
Bas su slatki
prelepo cici :nesvest:
Hvala :bighug:
Sto su dooooobriiiii :nesvest:
Sce bih pojela :crycry:
:nesvest: :respect:
Sta reci :nesvest:
Vau, cici :o
Detaljisacu kasnije, kad zavrsim posao :crycry:
Hvala, mada lepše izgledaju uživo.Malo su se iskrivili za slikanje.
divni, sve bih i ja pojela :balavi:
Cici majstore!! :clap:
Divno od tebe što si stavila i recepte. :kiss1:
Nema na čemu.Što da ne stavim recepte?Nisam samo stigla ranije, a i morala sam da ih malo sredim.
Cici, divni su divni!!!! Svaka cast!
cici, kakvo savrsenstvo :respect:
Bravo majstore! :o: :nesvest: :clap:
Cici :respect:
cici :respect:
ali i :balavi: bas sam gladna
:respect: svaka cast !!!!!!!!
huh bravo :nesvest:
divno, cici!
Jao divne ste, kako ste me nahvalile :bighug:
Cici, svaka cast :clap: kakvi su :balavi:
zasto ja ne vidim sliku?? :crycry:
Ni ja je sad ne vidim, nešto zeza photobucket.
Ja vidim sliku.
Sad je OK, sinoć se nije videla.
Quote from: cici on December 21, 2010, 09:57:28 PM
Jao divne ste, kako ste me nahvalile :bighug:
Prave majstore je lako hvaliti :kiss1:
Hvala puno :kiss1:
ja bih prvo one svjećice, pa onda one pored bijele, pa čokoladne loptice ... :balavi:
Jao Emge :rofl:
Hvala :kiss1:
Mislim da ovu temu nikad nisam otvorila :rofl:
Cici, ajd' napiši koji su koji :) prepoznala sam samo svećice i kesten rolat :-[
Hoću, ali onda moram da kvotujem taj post da gledam u sliku i recept :rofl:
Može može :) A sad možeš i da edituješ :clap:
Neće moći kako sam mislila, kako sad da li da editujem post.
Savrsenstvo :girl_in_love:
Odlicno si odabrala recepte, svega ima :balavi:
Hvala Zumbulice, malo više ima grilijaža ali šta ću kad najviše volim.
Quote from: cici on December 21, 2010, 12:26:51 PM
(https://www.mojamansarda.com/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi125.photobucket.com%2Falbums%2Fp78%2Fcici2001%2FPicture2014.jpg&hash=0734cf6fca00fc73debf7d2ae1c77226cb6f27e6)
Prvi red desno, štanglice sa žele bombonama, pored u narandžastim korpicama su staklene kuglice.Sledeći red desno su punjene kajsije ja sam ih sekla na pola bile su mi mnogo velike.Pored je brzi figaro.Treći red grilijaž kesten minjoni pored njih crni minjoni, oni se u stvari zovu crno beli ali sam ja ispustila reč.Kuglice na šarom od čokolade kuglice sa karamel šećerom.Pored je rolat od kestena.Sveće svi prepoznaju.Ispred njih su čokoladne kuglice koje sam ja uvaljala u kristal šećer.Pored njih čokoladne gamboce.Ovo što liči na ježiće su hrpice ispred njih su kolači sa linka koji sam stavila i na kraju punjene urme.Valjda nisam ništa propustila.
Mislim da sam shvatila, samo da potvrdim. Ovo što deluje kao salama je brzi grilijaš, a ovo sa bademom crno-beli minjoni?
Da tako.
Cicojka :nesvest: :nesvest:
Meni ovo promaklo, ja jos mislim sto da gledam recepte za kolace, kad sam na dijeti?
Kakvi su ti kolaci, kao basta lepote :girl_in_love:
cici svaka cast :respect:
:nesvest:
Bolje je bilo dok nisam videla :lol:
Sa-vr-se-no! Bravo, cici!! :clap:
Šta sad ja da radim :lol: tražile ste sliku :rofl:
Hvala :kiss1:
:respect:
ti si cici umetnica :diva:
sve bih ja ovo poruckala :balavi:
I mi ćemo sve da poručkamo :lol: Masha kaže da su uživo još lepši.
Nahvalise te , moje komentar je suvisan :rofl:
Kakva si :burko: pa reci i ti koju lepu reč :D
Je l ' bas moram :rofl: Bolje da cekam Bozicnu turu kolaca, da ne trosim reci ;D :rofl:
Božićni neće biti ovako senzacionalni :D za tad planiram neke suve keksiće, vanilice, kokos kiflice i takve stvari.
Neces me ubjediti, cekam Bozic :rofl:
Evo sta sam novo isprobala:
Reform - minjoni
120 g secera, 120 g meda, 1 solja kisele vode, 150 g mlevenih oraha, 150 g rendane cokolade (moze i topljena),
1 vanilin secer, kasicica sode bikarbone, 250 g brasna, 1 solja ulja. Umutiti i peci tri kore, ja sam pekla dva u velikom
plehu pa napravila tri.
Fil : 250 g secera i malo vode prokuvati da se otopi secer, dodati 250 g mlevenih oraha i 150 g cokolade. Kad se prohladi
umesati 2-3 kasike dzema od kajsija ili sipaka. Filovati kore mlakim filom, ostaviti da odstoje 2-3 dana, seci na kocke i
prelivati cokoladom. Sve ukusnije sto vise stoji.
Kuglice od oraha
250 g mlevenih oraha, 250 g secera u prahu, 3 kasike dzema od kajsija, narendana kora od limuna ili pomorandze.
Sjediniti i praviti kuglice, u sredinu sam stavljala kandirani ananas. Preliti fondanom.
Za ove nemam ime
Iseckati po 200 g suvih smokvi, kajsija, sljiva, grozdja, dodati 100-200 g kandiranog ananasa, krupno lomljeni peceni
badem i lesnik. Sve povezati secernim sirupom od 250 g secera i malo vode. Kad odstoji praviti kuglice, prelivati cokoladom,
fondanom ....
:balavi:
u poslednje vreme sam primetila da mi se jako dopada ( i odgovara) kako zumbulica prezentuje svoje recepte, uputstva i iskustva
ove reform deluju dobro
Mi smo pojeli ovakav jedan tanjir cicinih kolaca(moja cerka i ja) Mislim, fantasticni su :clap:
Favoriti su mi brzi grijilas, svecice, onaj sa orahom odozgo i loptice prelivene karamelom :)
Quote from: Finalina on December 24, 2010, 11:52:29 AM
u poslednje vreme sam primetila da mi se jako dopada ( i odgovara) kako zumbulica prezentuje svoje recepte, uputstva i iskustva
ove reform deluju dobro
Ja sam ti za to uglavnom nesposobna, dobro je kad ima spisak svih namirnica :rofl:
Quote from: Finalina on December 24, 2010, 11:52:29 AM
u poslednje vreme sam primetila da mi se jako dopada ( i odgovara) kako zumbulica prezentuje svoje recepte, uputstva i iskustva
ove reform deluju dobro
Fina hvala :kiss1:
Cici, ne zezaj, ti si obozavana i uvazavana na svakoj kulinarskoj temi :kiss1:
Jao Zumbulice baš ti hvala :bighug:
Cici :nesvest: svaka cast!
Dajte jos neke oprobane recepte sitnih mrsnih kolaca, pravim spisak za slavu.
Još se čudim što si pala u nesvest, ja već zaboravila na slavske kolače :rofl: Hvala :kiss1:
Evo od mene dva super brza a jako ukusna, nemoj da se neko smejao zbog mere putera :lol:
Bele piramide
400g šećera
100ml vode
83g putera (originalno je 1/3 margarina :lol:)
1 vanilin šećer
100g seckanih oraha
250g mleka u prahu
Ušpirnovati šećer i vodu, ne treba da se rasteže kao za slatko.U to istopiti puter pa dodati sve ostale namirnice.Pleh pokriti alu folijom i izliti.Trebalo bi izliti u trouglasti pleh ali može i u neki drugi.
Minjoni
400g šećera
1 šoljica vode ( ja stavim pola šolje za kafu, one veće što se sad koriste)
125g putera
100g mleka u prahu
100g keksa
100g mlevenih lešnika
Ušpinovati šećer i vodu pa istopiti puter i dodati sve ostale namirnice.Keks može da se samelje ili da se izlomi sitno.U pleh staviti alu foliju i izliti vruću masu.Kad se potpuno ohladi iseći kocke i svaku preliti otopljenom čokoladom.
Ove druge obično izlijem u neki pleh koji je otprilike 20x30 i kocke budu solidno visoke još kad se preliju čokoladom dobiju na visini.
Vreme je da polako pravim spisak :turpija:
Mada me zaova ubedjuje da uzmem kod nje u poslasticarnici, stvarno su im dobri, ali meni zao :-[
A,a Linga, napravi 2 vrste da te zelja mine, kud ces sa 3 deteta :girl_haha: jos i kolace
Ovo sam i ja htela da predložim, napravi ono što baš volite, nešto kupi i svi zadovoljni.. :bighug:
Quote from: Deda on January 05, 2011, 12:56:18 PM
A,a Linga, napravi 2 vrste da te zelja mine, kud ces sa 3 deteta :girl_haha: jos i kolace
Trece, je za sada, mirno :girl_blum:
Tako cu verovatno i da uradim, miksovacu. Ovaj put konacno imam vremena za te yajebancije, jer sam kod kuce, ranije sam onako mrtva umorna s posla pravila pa dokle zaglavim nocu :fool:
Cici, pravila sam svijeće. Jel da da se one ne peku :rofl:
Lješnike sam prekrupno isjeckala, sledeći put ću sitnije.
Evo da se pohvalim
(https://www.mojamansarda.com/proxy.php?request=http%3A%2F%2Flh5.ggpht.com%2F_XCqrVLlX-H4%2FTTl2JD1v23I%2FAAAAAAAAGlk%2FEoENs5n5Feo%2Fs640%2FP1030992.JPG&hash=52a35dd0fc6013071cbd10dbeb96cc6e6d7dda2c)
divni su :girl_in_love:
jao super su :girl_in_love:
i na hello kitty tanjiru :love32:
Ne peku se, odkud ti to.Super su ispali.
kako su dobri :clap:
a tanjir :love32:
prelepi su!!
Hvala :)
hello kitty :girl_in_love:
wow emge, ova umetnicka crta u tebi sve vise dolazi do izrazaja iako se ti ne das. :lol:
savrseni su :clap:
Quote from: rafa on January 21, 2011, 07:37:22 PM
wow emge, ova umetnicka crta u tebi sve vise dolazi do izrazaja iako se ti ne das. :lol:
savrseni su :clap:
:good:
Divne su :girl_in_love:
super su svjecice
ja sam mljela ljesnike
Rafo, povukla sam na tatu arhitektu :lol:
Ne dam se, ne dam se :lol:
:bighug:
Super su, Emge! I ja sam ih pravila sad za slavu
(https://www.mojamansarda.com/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi21.photobucket.com%2Falbums%2Fb282%2FAngelinaRadulovic%2Fth_IMG_1750.jpg&hash=adf3e971992cbe022bb8b8f39a4cac3cd7dff377) (http://i21.photobucket.com/albums/b282/AngelinaRadulovic/IMG_1750.jpg)
Evo ih, zadrzala sam se na 10 vrsta. Napravila, naravno, one koje ja volim :lol:
Ako neko zeli recepte, napisacu ovde.
Bravo Linga :clap:
bravo, linga :clap: :clap: :girl_in_love:
super su, linga :balavi:
linga :nesvest:
divni :girl_in_love:
predivni :girl_in_love:
ovako odokativno, svidelo mi se bar 6-7 vrsta :lol:
kako mocno izgledaju :balavi:
super, linga!
I lepi i uksno naredjani :love32:
:clap: :clap: :clap: :girl_in_love:
Divni!
Jao Linga :girl_in_love: Moram jednom kod tebe i Cici na kolace :girl_in_love:
Ja sam sad pravila nesto preukusno ali mnogo jako:
Kora
10 belanca
10 kasika secera
250 gr mlevenih lesnika
par kapi hladne vode i ulja (dodaje se kad se sve sjedini; klasicno se umute belanca sa secerom pa dodaju lesnici)
Fil
10 zumanaca
10 kasika secera
skuvati na pari
dodati 500 gr putera (stavila sam pola-pola maslac i margarin), malo po malo i jos ukuvati.
Najbolje je da se brzo ohladi, malo promuti dok se hladi i jos malo dok je hladno.
Koru podeliti na dva ili tri dela (zavisno od zeljene visine) preliti sa 100 gr otopljene cokolade. Kad se cokolada
stegne filovati zutim filom i posipati grilijas od 100 gr secera.
Kad god poželiš :kiss1:
bas su lepi,
meni su svecice obozavni kolac, moja mama ih je sad za slavu pravila sa orasima, nisu losi, ali su sa lesnicim :balavi:
Hvala vam :kiss1: uzivala sam praveci, uzivam jeduci.
Za degustaciju, ko god zeli, slobodno :clap:
linga :girl_in_love:
1.Svećice, recept odavde
2. Minjoni, cici ostavila recept
3. Rafaelo
4. Badem praline - http://www.coolinarika.com/recept/badem-praline/ (http://www.coolinarika.com/recept/badem-praline/)
5. Šarene oblande
8 belanaca umutiti čvrsto s 10 kašika šećera, dodati 300 g plazme i 100 g istopljene čokolade (staviti ili malo manje ili ako je fil pregust, dodati malo mleka)
8 žumanaca umutiti s jednim margarinom i 250 g šećera u prahu.
Filovati oblande, red jednog, red drugog fila.
6. Kocke 7. nebo
1. kora - 5 belanaca, 150 g šećera, 200 g kokosa (mislim da je ovo previše kokosa, malo smanjiti)
Umutiti belanca, dodati šećer, pa kokos. Nafilovati oblandu i peći.
2. kora
5 belanaca, 150 g šežera, 200 g mlevenih oraha
Isto napraviti koru
FIL
10 žumanaca i 150 g šećera kuvati na pari. Ohladiti i pomešati sa puterom ili margarinom umućenim sa 100 g šećera u prahu i 2 vanilin šećera.
Kolač treba da stoji dan, dva da kore lepo upiju fil.
7. Oblande sa alvom i lešnicima
Otopiti odjednom na tihoj vatri 300 g alve, 300 g šećera, malu šoljicu vode, 200 g grubo mlevenih lešnika, malu šoljicu mleka, 3 kašike kakaoa (ja stavljala kraš), 250 g putera. Kad se malo ohladi filovati oblande.
8. Snikers kuglice
150 g bele čokolade, 50 g margarina ili putera, otopiti na pari dodati 300 g sitno seckanog kikirikija. Valjati u kikiriki (treba oko 100 g)
9. bela limun bajadera - http://www.coolinarika.com/recept/bela-limun-bajadera/ (http://www.coolinarika.com/recept/bela-limun-bajadera/)
10. kikiriki štanglice http://zena.blic.rs/recepti/Deserti/141/Stanglice_sa_kikirikijem (http://zena.blic.rs/recepti/Deserti/141/Stanglice_sa_kikirikijem)
Pitanja za Cici:
1. Koliko si secernog sirupa koristila umesto 2 belanca? Da li si stavljala margarin?
2. Koliko svecica si dobila od ove mere?
3. Koliko crno-belih minjona si dobila od mere iz recepta i koji si dzem/pekmez koristila?
Mama me je ubedila, ona pravi rozen tortu i dobos tortu, tetka figaro, a ja cu bajadere, i mislila sam svecice i ove crno-bele minjone, a ako budem raspolozena, i lesnik korpice.
Morala sam da poslusam Dedu.
:nesvest:
Samo to cu da kazem :rofl:
evo ja umesto cici da odgovorim za svecice,
ja stavim otprilike pola dcl sirupa, zamesis pa probas, ne treba da budu gnjecave, i mogu dugo da stoje na hladnom da margarin ne stavljam uopste, ni puter
ispadne ih negde oko 60
Quote from: anelore on February 15, 2011, 06:21:30 PM
Pitanja za Cici:
1. Koliko si secernog sirupa koristila umesto 2 belanca? Da li si stavljala margarin?
2. Koliko svecica si dobila od ove mere?
3. Koliko crno-belih minjona si dobila od mere iz recepta i koji si dzem/pekmez koristila?
Mama me je ubedila, ona pravi rozen tortu i dobos tortu, tetka figaro, a ja cu bajadere, i mislila sam svecice i ove crno-bele minjone, a ako budem raspolozena, i lesnik korpice.
Morala sam da poslusam Dedu.
Jao :nesvest: pitaš pogrešnu osobu.Poslušaj Gashu.Margarin/puter nisam stavljala.A sirupa sam stavila otprilike da zamesim lepu masu koja nije bila mnogo tvrda.Meni se čini da ih je ispalo manje od 60.
Za one druge sam pravila duplu meru i mislim da ih je bilo oko 40.Stavljala džem od kajsije.
Meni je onda od one mjere (sa bjelancima) ispalo 30ak svjećica, mada nisu bile premale.
meni je izaslo 40 svjecica
e , sad ste me bacile u razmisljanje :think:
ja onako odokativno, po secanju koliko ih je bilo na tacni , mozda dakle i 40
sledeci put brojim :rofl:
Hvala svima! :kiss1:
Da izvestim:
napravila sam svece (sa secernim sirupom i vrlo malo maslaca), crno-bele minjone, bajadere i lesnik korpice. Sve je zaledjeno, ceka odbranu. Svece su mi bas ukusne, mada sam mozda malo preterala sa rumom.
Slikacu kad bude prilika za redjanje. :girl_haha:
E da, ako nekog zanima recept za lesnik korpice (prilagodjen od nekog recepta za DrOetker kolace):
Skuvati 2 pudinga od vanile sa 600ml mleka i ukupno 3 kasike secera.
Umutiti 250ml slatke pavlake.
U ohladjen puding dodati 2 kesice zelatina i promesati. Potom sjediniti puding i umucenu pavlaku. U smesu dodati oko 200 g mlevenog lesnika.
Kupovne korpice od oblandi premazati otopljenom belom cokoladom i sacekati da se ohladi. Korpice puniti kremom od pudinga, pavlake i lesnika.
Ja ukrasavam tako sto ih pospem DrOetker zlatno-srebrnim mrvicama.
Super.Bravo!!
Mm-u rodjendan u sredu i treba da ponese ešto slatko na posao da posluži kolege.predložila sam mu da narpavim 3-4 vrste kolača ali njemu malo :hm: e da pravim kao za slavu neću niti treba tolika količina.Neka ide u postastičarnicu i neka baci pare :ljut: i još ako se predomisli da ja napravim ima da mu naplatim minimum 1500 dinara po kg plus materijal :ljut:
Pa naravno da mu je malo kad si ga naučila da je 15 vrsta ko dobar dan. :rofl: :kiss1:
I što bre 1.500, baš si skupa. :ljut:
Pa baš si na kraj srca :burko: Ako mu je važno, ako mu znači, napravi mu :love32:
Quote from: Lani on February 26, 2011, 05:43:28 PM
Pa naravno da mu je malo kad si ga naučila da je 15 vrsta ko dobar dan. :rofl: :kiss1:
I što bre 1.500, baš si skupa. :ljut:
Pa nije ovo slava :rofl: dosta mu je 4 :D ionako me njegove koleginice ogovaraju kako kupujem u poslastičarnici :lol: i nisam skupa, cenim svoj rad :lol: sva sreća pa se nisam uhavtila toga da radim za pare bila bih naskuplja :rofl:
Quote from: AnaK on February 26, 2011, 05:46:12 PM
Pa baš si na kraj srca :burko: Ako mu je važno, ako mu znači, napravi mu :love32:
Nisam na kraj srca, sama sam se ponudila a on je rekao da mu ne odgovara.E pa kad mu ne odgovara neka sam pravi :lol:
Hahahah, u poslasticarnici :rofl:
Da te ne znam i ja ti ne bih verovala :-X
Samo bih rekla ovako nesto :o :stop:
Pa neka kupuje kad je lud :rofl: lepo sam htela i još smislila šta ću.
(https://www.mojamansarda.com/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi125.photobucket.com%2Falbums%2Fp78%2Fcici2001%2FPicture2051.jpg&hash=3ba3b370a33a5300be5f797d74188c465f9e9b1b)
Mutna slika, naravno.Dobio je i gratis tortu :rofl: a kolače ću već nekako da naplati.Bliži se Sajam kozmetike :D
Super izgledaju . Prelijepa ti je tacna!
Hvala :kiss1:
Ipak si se sažalila. :lol:
Divni su. :girl_in_love:
Ipak :lol: bilo mi ga žao :rofl:
divno :girl_in_love:
Pukla si kod koleginica :girl_haha:
Super su :clap:
I da, anelore , kako taj puding reaguje na zamrzavnje, odmrzavanje :nokti2:
:love32:
Hvala, ako je bilo na moj račun :rofl:
Naravno da jeste. I za gest i za izvjedbu :girl_in_love:
A to, hvala :flower: Stvarno nema nikad velike zahteve, posebno ne kad je hrana u pitanju i baš se obradovao kad je video da ima i torta.
Cici :girl_in_love: kao i uvek.
divni kolacici
6 novih načina da napravite bajadere (http://zena.blic.rs/Kuhinja/6325/6_novih_nacina_da_napravite_bajadere)
Anelore je majstor za kolače :girl_in_love: Sve što sam probala je preukusno, a favorit su cicini minjoni.
pravila sam ove
http://mamajacooks.blogspot.com/2010_12_01_archive.html (http://mamajacooks.blogspot.com/2010_12_01_archive.html)
nisu ni blizu pravim bajaderama
ne svidjaju mi se
ni tesi koja obozava bajadere se ne svidjaju
Na gomili imam urme, bademe, lesnike, secer, jaja, puter, mleven keks i ne znam stta bih od toga mogla :ces:
Neka ideja? :innocent: Mozda kuglice, ali u kojo razmeri ja sve to d'izmesam? ( kostunjavog imam svega 80-100 g)
Meni često kad spremam za slavu ostane od svega po malo, sameljem ili sitno iseckam suvo voće i koštunjavo šta imam i samo povežem margarinom/ ti ćeš staviti puter.Suvo voće je lepljivo pa se sve poveže lepo ako je previše mekano dodaš malo keksa.Jaja ti ni ne trebaju.Florentineri su super ali ide i malo slatke pavlake.
Hvala, draga :flower:
samo da prijavim da ove godine pravim kolace za slavu :nokti2:
u uzi izbor uslo pola cicinog tanjira
da se mm pita, pravili bismo sve :rofl:
glavno pitanje: posto cu kolace da pravim 2. i 3. maja, jel dovoljno da ih drzim u frizideru (da podesim na malo hladnije)
ili da ih zamrzavam?
putujemo 5. slava je 6.
i cici, pitanje za staklene kuglice, kako uspes da ti glazura sve vreme bude vrela, a ne zagori (mm je sinoc celo vece razvijao reorije :lol: )
Topla preporuka, Staklene kuglice nemoj da praviš jer nisu za ovo vreme.Sumnjam da bi preživele put.Plašim se da bi se šećer usput počeo topiti.
Kao prvo moraju baš brzo da se umaču u šećer dok je još vruć a i ako počne da se hladi, to se vidi kad počnu od šećera konci da se prave, istopiš novu količinu šećera.Bolje je po malo topiti nego da zagori.Ne sećam se koliko šećera sam potrošila ali odjednom nisam topila više od 100-150g.
Ove ostale ne moraš da zamrzavaš, dovoljno je u frižideru da stoje.Nikad ne zamrzavam a jedemo ih posle slave sigurno još 7 dana, to ako ostane :lol:
hvala :flower:
necu staklene ovog puta sigurno, dok se malo ne izvezbam na ovim jednostavnijim varijantama
napravila sinoc za probu cokoladne gamboce, kako su dooobree :balavi:
Sad moraš da ih pojedeš :lol:
ma malo je falilo jos sinoc, nego ocekujemo neke goste danas, pa se nadam da ce oni :D
ja pročitala gomboce, pa skapirah knedle sa čokoladnim punjenjem, to mi zazvuča :balavi: al se štrecnuh, nisu to tsitni kolači, mora da je ipak nešto drugo
eeeh pusta kuvarica :lol:
jano, suve sljive i cokolada, jeste da nisu knedle, ali su :balavi:
ja bih suvu šljivu pojela eventualno samo po kazni :lol:
I ja isto ali ovo je stvarno dobro i šljive se uopšte ne osećaju u ukusu.
a ja volim i suve sljive :innocent:
i ja volim suve sljive, ali u verziji "srpskog cekica", onako sa slaninom i sirom :lol:
A jel imamo recept za te čokoladne gomboce, ja obožavam suve šljive...
Sinoć sam napravila bajadere i padobrance s kokosom, a danas ću i rum kugle...prva dva za gosze, a drugo verujem da će mm sve da pojede :rofl:
Evo cicin recept
QuoteCOKOLADNE GAMBOCE
Potrebno je (25-30 kom.):
200 gr suvih šljiva bez koštica
50 gr mlevenih lešnika
50 gr mlevenog keksa(plazma)
100 gr čokolade
50 gr šećera u prahu
Glazura:
80 gr čokolade
2 kašike ulja
Suve šljive sameljite uz pomoć blendera, zatim ih preručite u vanglicu. Dodajte šećer, keks, lešnik i istopljenu čokoladu. Sve
dobro izmešajte da se masa izjednači. Od gotove smese napraviti 25 - 30 kuglica.
Za čokoladnu glazuru otopiti čokoladu i ulje. Svaku kuglicu posebno zabodite na čačkalicu i onda umočite u otopljenu čooladu.
ja sam samo preskocila ovu cokoladu na kraju, pa uvaljala u mlevene lesnike, da mi ne bi cokolada preovladala nad sljivama
Šteta, trebala si u čokoladu to je potpun ukus.
Inače recept je sa Minjinog bloga.
sledecu turu cu u cokoladu, ovo je bilo za probu ;)
Devojke, ima li neko preporuku za dobre kupovne posne kolače?
Nisam nezadovoljna ovim do sada u principu ali malo bih da probam nešto drugo. :)
jao opet sitni kolaci, slave :wall:
Beži ti na Dijete, nemoj mi miniraš temu. :rofl:
:kiss1:
Mene to ceka uskoro (pravim unapred), shvatila sam da one divne crno-bele minjone ne mogu da pravim za slavu :crycry:.
Lani, nemam neku preporuku, meni je glavni problem sto mi ti kupovni budu varijacija na 2 teme, ja se nekako potrudim da tu unesem malo razlicitosti.
Hvala za podignutu temu, bas se dvoumim da li posne torte ili kolace. Mnogo imam da spremam , i sve sama :girl_cray:- predjelo, sarma , bob, pasulj i kolaci :crazy:.
Quote from: anelore on October 27, 2011, 11:08:33 AM
Mene to ceka uskoro (pravim unapred), shvatila sam da one divne crno-bele minjone ne mogu da pravim za slavu :crycry:.
Lani, nemam neku preporuku, meni je glavni problem sto mi ti kupovni budu varijacija na 2 teme, ja se nekako potrudim da tu unesem malo razlicitosti.
Ma to jeste ali ni ja ni mama nemamo vremena da ih spremamo, pored svega ostalog za slavu, a nismo baš ni vične pravljenju sitnih kolača tako da... kupujem već godinama, šta ću.
lani, a da probas kod Ace pekara? (stvarno su dobri) ... Takodje, vise puta jela, a nekoliko puta i porucila, neke iz privatne proizvodnje pa ako zatreba i br.tel. ti reci
Sorry but you are not allowed to view spoiler contents.
... a gormanlook?
Gurmanlook je Mama Maja iz Niša? Kako ona to šalje? :nokti2:
Aj šibni mi broj te Goce ljubim te. :kiss1:
Quote from: Lani on October 27, 2011, 11:02:39 AM
Beži ti na Dijete, nemoj mi miniraš temu. :rofl:
:kiss1:
ma, ceka i mene slava za 20dana
organizuje se ona za prevoz iz Nisa, na nekoliko nacina, kontaktiraj je ( ako je na vreme to je mozda i najbolje ) ... mada ti je Aca najprovereniji jer mozes da probas
saljem pp ... nije goca nego ceca (pogresila sam ime )
:bighug:
moja mama letos u Rodi kupila pakovanje od po kile nekih sitnih kolaca, bili su fantasticni
e bas si nam pomogla opisom da lako nadjemo to sto trazimo :rofl:
pokusavam da se setim jel etiketa bila crvena ili ljubicasta :lol:
"sjet' se Mujo još si živ" ... znaš taj, a? :lol:
:rofl1:
Ma ne može bre, neću za slavu da kupujem u Rodiću kolače. :burko:
pa ti onda napravi :D
To već napisah da nemam vremena. ;D
Srećom, veliki je raspon između Rodića i Ace & Kokija. ;D Jedva čekam da vidim izbor :girl_in_love:
http://www.coolinarika.com/recept/florentineri/ (http://www.coolinarika.com/recept/florentineri/)
Ovo su mi jedni od omiljenih kolaca, ali nisu posni.Ima li neko ideju cime da se zameni ova slatka pavlaka u receptu obzirom da idu u rernu?
pa biljna pavlaka moze
Ne.Nije posna, sadrzi neki deo iz mleka.
Ja se lično ne bih osvrtala na te sitnice za potrebe posta iz verskih razloga (za razliku od alegija i zdravstvenih motiva, npr). No, možda može malo gušće napravljeno pirinčano mleko, npr (ako je ono potpuno posno)? Mnogo dobro zvuče kolači :balavi:
Pa ne mogu, imam osobe koje bas poste svaki post, priceste se.Malo mi glupo da kazem e ovo nemoj da jedes nije bas skroz posno.
Ne znam koliko je gusto pirincano mleko.
Anelroeeeeeeeeeeeeeee!!
Ma postoji pirinčano mleko u prahu, pa možeš da ga 'pogustiš' po želji :)
Moracu da vidim.Malo mi je glupo da varam.
Ma kapiram, ali npr u Coffie dreamu je posna krem-kafa sa biljnom pavlakom, ja znam da moja koleginica koja posti sve postove, i svaku sredu i petak to smatra posnim, i redovno pije. Verujem da svi ovi biljni kačkavalji isto imaju taj neki 'sastojak' i tome slično. Prosto, možda možeš ove godine na slavi da opušteno iniciraš konverzaciju na temu čime se hrane na duže staze ti koji tako strogo poste, pa da pitaš i za te biljne zamene mlečnih proizvoda. Da se ne ograničavaš više nego što objektivno moraš.
Meni to ne bi bio problem, ne bih prećutala naravno ali rekla bih unapred kako bi ljudi znali da ta jedna vrsta nije posna.
Pa nek je jedu oni koji ne poste, deca i sl.
Radije bih to nego da eksperimentišem i rizikujem da pokvarim recept.
Quote from: AnaK on December 07, 2011, 05:52:26 PM
Ma kapiram, ali npr u Coffie dreamu je posna krem-kafa sa biljnom pavlakom, ja znam da moja koleginica koja posti sve postove, i svaku sredu i petak to smatra posnim, i redovno pije. Verujem da svi ovi biljni kačkavalji isto imaju taj neki 'sastojak' i tome slično. Prosto, možda možeš ove godine na slavi da opušteno iniciraš konverzaciju na temu čime se hrane na duže staze ti koji tako strogo poste, pa da pitaš i za te biljne zamene mlečnih proizvoda. Da se ne ograničavaš više nego što objektivno moraš.
Pije, verovatno jer ne zna sastav biljne pavlake - a misli da to što je "biljna" automatski znači i da je posna. Biljna pavlaka sadrži kazein, to je belančevina mleka koja, između ostalog ima udela u formiranju sira. Taman je posna koliko i želatin koji vidim da "novokomponovane" domaćice uveliko koriste za, navodno, posne kolače - a on se dobija od životinjskih kostiju..
Biljni kačkavalj JESTE posan, prosto jer je rađen sličnom tehnologijom kao margarin, koji je takođe posan, pa mu je aroma kačkavalja (veštačka aroma) naknadno dodata - jednostavno to je čvrst, aromatizovan margarin..
U pravu je potpuno Cici, ako već spremam posno - onda ću spremati pošteno i bez varanja, nije mi toliko bitno samo zbog gostiju, nego i mene same, glupo se osećam. kad znam to što znam
Ja samo rekoh da je posna kafa u jednom od najvećih Bg lanaca sa biljnom pavlakom, i da je mnogi piju. To što ne znaju svaki detalj, očigledno, ne umanjuje njihovu veru. Ja ne postim, to me ne zanima previše, samo mi je utisak da oni koji zaista poste iz vere i potrebe (a to ta moja koleginica definitivno jeste) nisu toliko opterećeni neposnim tehnološkim primesama. Jer suštinom posta očigledno ne smatraju odsustvo molekula, konkretno, kazeina. :flower:
Sustina posta nije odsustvo molekula ali kad znas da ga neki proizvod sadrzi a prodajes ga za posan onda to jeste prevara.
Ma OK bre, ne nagovaram ja tebe da im podvališ, samo ćaskamo na temu šta je preterivanje u religijskom postu :) Ja sam prilično sigurna da velika većina ljudi to ne bistri u toliko sitna crevca, ali se u potpunosti slažem da oni koji vode računa o svakom detalju treba da izbegnu sve što smatraju problematičnim. :flower:
Ja bih se svakako, da želim ikad da se upustim u post, prethodno detaljno informisala šta smem a šta ne da konzumiram. I ne bi mi bio Coffee dream kriv ako se omrsim, oni samo pokušavaju da zarade na pomodarstvu, da se ne uvrede oni koji poste iz religioznih i iskrenih pobuda.
A ovo za kolače ponavljam, nije mi strašno da jedna vrsta bude mrsna na posnoj slavi i da se to otvoreno kaže, uopšte ne vidim problem sa tim.
Quote from: AnaK on December 07, 2011, 06:34:51 PM
Ja samo rekoh da je posna kafa u jednom od najvećih Bg lanaca sa biljnom pavlakom, i da je mnogi piju. To što ne znaju svaki detalj, očigledno, ne umanjuje njihovu veru. Ja ne postim, to me ne zanima previše, samo mi je utisak da oni koji zaista poste iz vere i potrebe (a to ta moja koleginica definitivno jeste) nisu toliko opterećeni neposnim tehnološkim primesama. Jer suštinom posta očigledno ne smatraju odsustvo molekula, konkretno, kazeina. :flower:
E pa sad...i na tarabi svašta piše, pa to nije istina, makar taraba bila najduža u Beogradu. :think: Ne vidim kako ih to što su "jedan od najvećih Bg lanaca" kvalifikuje kao stručnjake za to šta je posno, a šta nije. :innocent: Napisala sam to što znam o sastavu pominjanih namirnica sa čisto tehnološke strane, a tako gledano kazein nikako nije "tehnološka primesa", već legitimni sastojak životinjskog porekla. Uostalom - na posnom kačkavalju lepo piše
POSNI biljni sir, na biljnoj pavlaci piše samo
biljna pavlaka - razlika je očita..
Ja ne postim, štaviše nisam ni pravoslavne vere - a prevara je prevara, kako god je mi maskirali. Poštujem sve koji mogu da izdrže post i verujem da oni kad kupuju nešto od hrane, ako im se to servira kao posno, nemaju potrebu da "u sitna crevca" rasčlanjuju šta taj proizvod sadrži, te je krivica (ako je uopšte ima) isključivo do ugostitelja koji prodaju "rog za sveću".
Quote from: Lani on December 07, 2011, 06:52:49 PM
A ovo za kolače ponavljam, nije mi strašno da jedna vrsta bude mrsna na posnoj slavi i da se to otvoreno kaže, uopšte ne vidim problem sa tim.
Naravno da nije ali ne garantujem da cu se i setiti da napomenem.
Nemam pojma, meni je pojam religiozne osobe ta koleginica, koja posti već 20 godina (vršnjakinje smo, veri se okrenula bez porodičnog pedigrea u tom smislu, iz svojih razloga i osećaja), bez pompe, razmenjivanja recepata za posne đakonije i tome slično. Ja sam ubeđena da ona uopšte ne smatra da se omrsila ako je unela molekule kazeina tehnološkim procesom dodate u proizvod biljnog porekla. Definitivno su ljudi različiti, i prosto ne treba nametati sopstvene standarde u svim situacijama :) Meni je, kao agnostiku, sve to u domenu :wacko: al' poštujem. Njen stav o tome šta je pomodarstvo ne uključuje kafu iz CD-a, al' uključuje mnogo toga zbog čega je pola našeg okruženja uvređeno :lol:
Elem, 'leba i džema kao poslasticu, suvo i koštunjavo voće i nema laži nema prevare, ni podvale ni potrebe za molekularnim analizama da bi se čovek približio Bogu. To je sasvim dovoljno. A sve ostalo je nadgradnja, i baš lepa zabava u dugim zimskim danima. I povod za brojne divne recepte, fakat.
Quote from: Lani on December 07, 2011, 06:52:49 PM
Ja bih se svakako, da želim ikad da se upustim u post, prethodno detaljno informisala šta smem a šta ne da konzumiram. I ne bi mi bio Coffee dream kriv ako se omrsim, oni samo pokušavaju da zarade na pomodarstvu, da se ne uvrede oni koji poste iz religioznih i iskrenih pobuda.A ovo za kolače ponavljam, nije mi strašno da jedna vrsta bude mrsna na posnoj slavi i da se to otvoreno kaže, uopšte ne vidim problem sa tim.
Upravo ovako :)
Neno, ja znam da si se ti dotakla teme u kojoj si jaka, al' ja ti na neviđeno priznajem da više znaš, uopšte ne moraš toliko da se trudiš. Mene biljni sirevi i margarini ne zanimaju iz zdravstvenih razloga, zbog trans-masti. Dotle moje interesovanje i potreba za ulaženjem u detalje seže. Meni lično su termini podvala i prevara u ovom kontekstu zaista prejaki i neprimereni, al' ko što rekoh, nit' postim, not spremam posnu slavu, nit mislim da treba praviti kolače u koje ide pavlaka tom prigodom. Prema tome, da se zadržim na predlogu za pirinčano mleko, ukoliko u specifikaciji ne piše da sadrži nešto nepoželjno. :flower:
:think:
Možda je trebalo da naglasim poentu iliti punch line - ne vidim kao problem niti bih nazivala prevarom ni to što Coffee dream radi. Na njima je da uvrste kafu sa biljnom pavlakom u ponudu, na mušterijama da je piju ako žele. Oni koji je piju a poste ili ne znaju da nije posna (a ko im je kriv što su neinformisani) ili su neopterećeni tim stvarima kao Anina koleginica i shvataju post onako kako on u suštini i treba da se shvati - kao vreme kad se uzdržavaš od grešnih misli, svađe, prejedanja i preterivanja u svakom smislu itd. a ne kao opsesivnu brigu o sastojcima, molekulima i sl. Mislim da je mnogo veći greh opsovati u vreme posta nego pojesti jedan kolač ili popiti kafu sa biljnom pavlakom. ;)
I odosmo sad od teme dibidus. :lol:
dajte neki sitni kolač :D
ima li za londonske štangle recept ovde negde?
Ima ga na temi o omiljenim kolačima, naći ću.
Quote from: janavi on December 07, 2011, 07:12:00 PM
dajte neki sitni kolač :D
ima li za londonske štangle recept ovde negde?
O'š posne? :D
Cemu sad ovolika nauka oko ovoga?
Ja ove florenitnere jednom pravila i raspali su se, tj u rerni se sve sjedinilo :crazy: kasikom smo jeli. Ja bih tu pavlajku zamenila tj umesto nje stavila malo vise margarina i malo sojinog ili pirincanog mleka.
Jano, a ferero roser kuglice
http://www.coolinarika.com/recept/ferrero-rocher-jos-jedan-ali-meni-najbolji-/ (http://www.coolinarika.com/recept/ferrero-rocher-jos-jedan-ali-meni-najbolji-/)
Pa ćaskamo, i taman svi ponešto naučimo. Svakoga dana u svakom pogledu, taj rad ;)
Lani :kiss1:
Pa možemo da pričamo valjda cici, nije nikakva nauka.
AnaK :kiss1:
Jano, nema recepta na omiljenoj temi :hm: samo smo pominjale londonske štangle tamo. Ima li neko proveren recept?
Mašo, više volim te kupovne, ove sve improvizacije ne volim ni da probam :D
ja se sećam tih londonskih sa nekih slava kod kumova kad sam bila klinka
mislim da je to bio jedini slatkiš koji sam jela :lol:
Lani, ona tvoja školska drugarica ima recept koji meni obećava :girl_in_love:
http://tortatorta.blogspot.com/2010/04/londonske-stangle.html (http://tortatorta.blogspot.com/2010/04/londonske-stangle.html)
Quote from: Masha on December 07, 2011, 07:15:43 PM
Ja ove florenitnere jednom pravila i raspali su se, tj u rerni se sve sjedinilo :crazy: kasikom smo jeli. Ja bih tu pavlajku zamenila tj umesto nje stavila malo vise margarina i malo sojinog ili pirincanog mleka.
Jano, a ferero roser kuglice
http://www.coolinarika.com/recept/ferrero-rocher-jos-jedan-ali-meni-najbolji-/ (http://www.coolinarika.com/recept/ferrero-rocher-jos-jedan-ali-meni-najbolji-/)
Meni nisu :D dodji da te naucim :rofl:
Da razmenjujemo misljenja, svi smo razliciti pa je tako zalazenje u sitna crevca svojstveno meni pa taman i oko sastojaka namirnica za slavu.
Da se ja pitam nikad ne bih stavila margarin u kolace ali stavljam, ja ne postim ali postujem ko posti i postujem slavu koju sam uzela da spremam onako kako su to radili pre mene, dakle posno.I ako nesto znam da nije jednostavno necu da ga stavim.
Probacu sa pirnicanim mlekom, ne verujem da ce da se raspadne.Javicu svakako :lol:
jao što voooolim ove zamazane papire :girl_in_love: :girl_in_love:
E može, super zvuče.
Moja tetka divno pravi te kolače ali kad je vidim sledeći put neću se setiti da tražim recept garant. :lol:
Možda ima mama taj tetkin recept... :think: pitaću je, i ja baš volim LŠ.
Quote from: Finalina on November 06, 2009, 07:03:54 PM
LONDONSKE ŠTAGLICE
2 cela jajeta i
2 žumanceta
umutiti sa
140gr šećera
140gr putera
i dodati
140gr brašna
Peći na umerenoj vatri, ne sme da se prepeče,
Premazati džemom.
Umititi preostala 2 belanca sa 100gr šećera i dodati 70gr mlevenih oraha, premazati kolač ( testo namazano džemom) i vratiti u rernu da se malo dopeče.
Seći na kocke ili štanglice željene veličine.
Ovo je dobar recept za papirnate modle ( kao za mafine, ali najbolje cetvrtastog oblika ) i tada se mogu sluziti u njima ( ako su nekih dobrih boja ) .
janavi, ova improvizacija je bolja od pravih :)
Quote from: cici on December 07, 2011, 07:20:02 PM
Meni nisu :D dodji da te naucim :rofl:
Da razmenjujemo misljenja, svi smo razliciti pa je tako zalazenje u sitna crevca svojstveno meni pa taman i oko sastojaka namirnica za slavu.
Da se ja pitam nikad ne bih stavila margarin u kolace ali stavljam, ja ne postim ali postujem ko posti i postujem slavu koju sam uzela da spremam onako kako su to radili pre mene, dakle posno.I ako nesto znam da nije jednostavno necu da ga stavim.
Probacu sa pirnicanim mlekom, ne verujem da ce da se raspadne.Javicu svakako :lol:
Ja mislim da tako i treba cici, svaka cast na stavu :good:
Quote from: Masha on December 07, 2011, 07:23:15 PM
janavi, ova improvizacija je bolja od pravih :)
Uzmes teglu nutele pa umocis napolitanku :lol:
Šokirah se kako nisam našla, a išla sam na pretragu :) Eto kako jedno slovo upropasti trud :girl_haha:
Lani tnx :flower:
Quote from: Masha on December 07, 2011, 07:23:15 PM
janavi, ova improvizacija je bolja od pravih :)
sumnjam, iskreno ;)
meni je to sve fake :D
Quote from: cici on December 07, 2011, 07:24:50 PM
Uzmes teglu nutele pa umocis napolitanku :lol:
a mislis da oni drugacije urade ;D
Napravi pa pozovi, tad cu da ti kazem :D
a jok, lakse vam da kupite :D
Meni nije i nisam rekla da necu da probam :D
Ajde Mašo jedan ovakav za Rafaelo kocke kuglice. :kiss1: Ja Ferrero ne volim :-[
bogami tesko, sve koje sam pravila su tu mac tvrdi :)
Ja sam pre 100 godina negde snimila recept koji se zvao "Prave rafaelo kuglice", i sad ga tražim :) Možda mi to bude NG izazov, uz mini-plazma tortice.
Edit: Našla, evo ga:
RAFAELLO WAFER FOR 54 COCONUT BALLS
Ingredients: 250g sugar, 60ml water,
150g soy powder milk, 125g margarine,
200g coconut powder, vanilla flavor, 54 hazelnuts.
Directions: Mix sugar and soy powder milk; boil over small fire. Add margarine and 100g of coconut powder, stir it well and cool it for a while. Cut the rafaello hemispheres with thin, sharp knife. Grind the rest of the wafer and mix with the filling. Make 54 balls of hemispheres filled with filling and add hazelnuts inside. Roll the balls into the rest of warm filling and sprinkle them with the coconut flour left.
Second way: Fill both rafaello wafer sheets with filling, press it well and slice the next day into small bars.
Edit 2:
A nađoh i ove, i one deluju drugačije od svih drugih
http://zena.blic.rs/Kuhinja/9044/12_vrsta_finih_posnih_kolaca_ (http://zena.blic.rs/Kuhinja/9044/12_vrsta_finih_posnih_kolaca_)
A sta mislite koji od sitnih kolaca mogu da se naprave sad pa da izdrze do 25-tog?
Sad da pravis?
mozda vanilice, ali ne mogu da tvrdim.
mozda da im das neki razumniji rok :rofl:
Mnogo je rano, najvise sto sam ostavljala je od slave za badnje vece 24-tog, to je nekih 7-8 dana. Mozda neki keksi da se cuvaju u hermeticki zatvorenoj kutiji?
Ovi posni mogu tri nedelje provereno i sve su lepsi i lepsi.
Obicni keksi mogu u kutijama ali kod mene ne bi preziveli do tad :lol:
Nemam pojma, kod mene posni (u stvari nikakvi) kolaci ne prezive duze od nedelju dana... :rofl:
Moji prezive kad napravim za tri slave :lol: da se razumemo ja to namerno radim da mi duze potraju :rofl: a i vas ima vise.
http://foodforthought-jelena.blogspot.com/ (http://foodforthought-jelena.blogspot.com/)
Ovo mi zvuci i izgleda savrseno.
Pa kad me Cici svake godine pomami s njenim slavskim kolacima, dodje mi da odmah krenem u akciju.... Nista strpicu se do sledece nedelje. A sta mislite da drzim u limenim kutijama, pa u frizideru. Mislila sam na ove keksaste, sitne?
da l' ste normalne na ovoj temi :blink: ... religija i biljna pavlaka, ali stvarno :fool:
..... nemoj cici da praviš kolače za koje nemaš sastojke i ako nema načina da improvizuješ recept da uspe na kraju jer ako treba da bude posno onda se drži toga bukvalno i pored sve teorije da za veru stvarno nije presudan kazein :rofl:
Kod nas će biti nešto od ovih kolača :)
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=103528766363600&set=a.103526509697159.2138.100001194326523&type=3 (https://www.facebook.com/photo.php?fbid=103528766363600&set=a.103526509697159.2138.100001194326523&type=3)
Toooo, ti su bili i kod mene :girl_haha:
A najlepse kikiriki bombice, 1.u 1.redu, iduce godine dupliram meru
Lepo izgledaju.
Ja napravila spisak, sad skracenje istog :rofl:
Bez 15 vrsta ništa :beast:
:lol: minimum :rofl:
Morala sam
(https://www.mojamansarda.com/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi125.photobucket.com%2Falbums%2Fp78%2Fcici2001%2F19122011390.jpg&hash=780199d94c2ceffca19fe852f9bb822bccbfbb43)
Ako si :balavi: :ok:
Ovog puta sam bila skoro pa sasvim zadovoljna, naravno da sam nasla manu ali :rofl: to je moja luda glava :lol:
:respect: fenomenalno!
kakva ti je ovo divota u sredini? sarala si cokoladu?
Cici, kad praviš posne svjeće, šta stavljaš umjesto bijele čokolade?
A ovaj tanjir izgleda fenomenalno :respect:
Predivno cici, bravo. :girl_in_love: :kiss1:
Ijaooooo :balavi:
Hvala :bighug:
U sredini je bajadera, ali bez keksa, potpuno je savrsena.Na njoj je cokoladni transfer.
http://www.coolinarika.com/recept/cokoladni-preslikaci-uputstvo-za-rad/ (http://www.coolinarika.com/recept/cokoladni-preslikaci-uputstvo-za-rad/)
Na svece umesto bele cokolade stavljam umuceni prah secer sa limunom.
Jao bre Cici, sta nam radis. A ja taman odlucila da cu biti zadovoljna svojim bozicnim..... I zvala mamu da vidi :" E to moze samo kod nas da neko ulozi toliko truda i tako lijepo napravi"
Sto ne bi bila zadovoljna :kiss1: oni skroz drugacije izgledaju.
sjaaajno :clap:
Sorry but you are not allowed to view spoiler contents.
Bas me briga da ne kazem nesto drugo :D
Quote from: cici on December 21, 2011, 05:10:30 PM
Sto ne bi bila zadovoljna :kiss1: oni skroz drugacije izgledaju.
Ma bicu ja, al' ih necu slikati :lol: . Tvoji su stvarno fenomenalni!
Hvala :kiss1:
Cici :nesvest: :nesvest:
i sliku ne u spojler nego watermark pukni preko cele fotke, pa nek je objave :lol:
E pa kome je zanimljivo neka ga stavi ja ne umem :rofl:
Koji je recept za tu bajaderu? :balavi:
Cici ti si genije :respect:
http://foodforthought-jelena.blogspot.com/2011/12/kraljevska-bajadera-bez-keksa.html (http://foodforthought-jelena.blogspot.com/2011/12/kraljevska-bajadera-bez-keksa.html)
:kiss1:
cici :respect:
svaka cast cici, savrseni su :balavi:
Cici, svaka cast :balavi:
cici, a one kockice desno? kako si njih pravila, neki kalup?
Cici, divni su. Moji su, u poredjenju sa ovim, cist amaterizam i improvizacija, i kazem to bez trunke zavisti, samo sa iskrenim divljenjem.
cici, sjajni su!
cici, EKSTRA!!! i svaka cast.... nego, da li sam mozda preskocila kada si pisala o transferima za cokoladu i gde se nabavljaju, odlicna fora
Quote from: anelore on December 21, 2011, 08:59:21 PM
Cici, divni su. Moji su, u poredjenju sa ovim, cist amaterizam i improvizacija, i kazem to bez trunke zavisti, samo sa iskrenim divljenjem.
Ja ni ne bih volela da mi neko zavidi, stvarno, niti ja zavidim kad je nesto bolje od onoga sto ja uradim.Prosto sam bila prilicno zadovoljna pa sam htela da podelim sa vama.I hvala na iskrenosti :kiss1:
Hvala svima :kiss1:
Nisam pisala i transferima, nabavila sam ih preko Slatkog dekora.Nisu ni skupi ali se zbog postarine ne isplati samo jedan uzeti jer je onda postarina skuplja od transfera.
Cici, jesi li ti razmišljala da se ovim stvarima malo ozbiljnije baviš? Ozbiljnije u smislu pravljenja klope i slatkiša, po meni greota je da takav talenat ne ostane iskorišćen.
:girl_smile:
Hvala :kiss1: jesam u jednom trenutku pa odustala, verujem da mi cene ne bi bile bas popularne :rofl: a ja se svemu tome toliko predam da zaboravim na sve drugo.Mm me pitao bas pre neki dan, ne znam mozda za neku godinu.
Ja uvek, ali uvek ostanem zadivljena onim sto ova Cici napravi.
Za mene je ovo kao iz nekog elitnog casopisa koji je imao privilegiju da slika kraljevsku trpezu :love32:
Una preterujes :kiss1:
Ne preterujem. :)
:bighug:
Ceci, predivno :respect: . A da organizuješ kurseve? :girl_in_love: (maštam o tome da pohadjam kulinarske kurseve :-[)
Cici kad klinci još malo porastu i postanu samostalniji, imaćeš sigurno i više vremena pa zašto da ne... kad već toliko voliš i tako to divno radiš. :girl_in_love: :kiss1:
Quote from: cici on December 22, 2011, 01:16:20 AM
Hvala :kiss1: jesam u jednom trenutku pa odustala, verujem da mi cene ne bi bile bas popularne :rofl: a ja se svemu tome toliko predam da zaboravim na sve drugo.Mm me pitao bas pre neki dan, ne znam mozda za neku godinu.
Verujem da svaka roba ima kupca, naročito ako je kvalitetna :kiss:
Cici, kao i uvek, zadovoljstvo ih je videti :clap: :girl_in_love:
Ja sam razmišljala da sa Maminim svetom nekad kasnije organizujem radionice tog tipa. Mislim da dosta žena želi da stekne takva neka znanja poput pravljenja kolača i nekih kreativnih stvari, da bi mogle kasnije da se samozaposle ili rade to za novac.
Tako da... razmislite o tome da naplatite svoje znanje i veštinu :D ;)
Kako zeno, potpuno sam netalentovana za te stvari.Pri tom ja sam daleko od profi da bih nekome drzala obuku.Ali imponuje mi sto tako mislis :kiss1::
:kiss1:
mislim da je vreme da na cici izvrsimo odredjeni prEtisak i da ona makar snimi mini serijal "cicinih kolača" ;) , a ona neka razmislja o bizMisu koliko joj volja
Quote from: linga on December 22, 2011, 09:35:33 AM
Ja sam razmišljala da sa Maminim svetom nekad kasnije organizujem radionice tog tipa. Mislim da dosta žena želi da stekne takva neka znanja poput pravljenja kolača i nekih kreativnih stvari, da bi mogle kasnije da se samozaposle ili rade to za novac.
Tako da... razmislite o tome da naplatite svoje znanje i veštinu :D ;)
Ili da im neko, konacno, pokaze i poduci ih :D :rofl: tj.mene :rofl:
Quote from: Finalina on December 22, 2011, 10:22:15 AM
mislim da je vreme da na cici izvrsimo odredjeni prEtisak i da ona makar snimi mini serijal "cicinih kolača" ;) , a ona neka razmislja o bizMisu koliko joj volja
Vazi, ti ces da drzis kameru, Masa ton :lol: a Vanja ce da nam razdvaja korpice za kuglice :rofl:
e ja bih drzala pudrijeru da te natapkam kad' zatreba, dok su ti ruke zauzete, da ne sijaš pod svetlostima refektora :rofl:
a buljuk dece u trecoj epizodi sam pravi reformu, na primer :lol:
A Cici zavrsava u Lazi :lol:
tamo bi ti kao terapiju propisali pravljenje kolaca pa ti se svodi na isto :lol:
Quote from: Finalina on December 22, 2011, 10:22:15 AM
mislim da je vreme da na cici izvrsimo odredjeni prEtisak i da ona makar snimi mini serijal "cicinih kolača" ;) , a ona neka razmislja o bizMisu koliko joj volja
apsolutno :good:
Quote from: Finalina on December 22, 2011, 10:36:29 AM
e ja bih drzala pudrijeru da te natapkam kad' zatreba, dok su ti ruke zauzete, da ne sijaš pod svetlostima refektora :rofl:
a buljuk dece u trecoj epizodi sam pravi reformu, na primer :lol:
ne otimaj mi posao :rofl: :bighug:
Čitam sve ovo i sama mi se pojavljuje slika iz Očajnih domaćica kada je Bri (valjda sam potrefila ime) napravila ohoho biznis sa svojim kuvanjem i spremanjem
Dakle Cici, go for it
:bighug:
obrni okreni bice cici majstor na slatkise ;)
http://www.coolinarika.com/recept/cipkane-orasnice/ (http://www.coolinarika.com/recept/cipkane-orasnice/)
Ovo sam probala i mnogo mi se dopalo, u receptu koji sam dobila ide 100g secera vise i previse je cak i za mene :rofl: bila sam ubedjena da u ima belanca u kolacu, tako je hrskavo i lepo.
slika cicinih kolaca ne moze ni da pridje ukusu istih :balavi: :balavi: :balavi:
Sad si nasla da komentarises sliku :P ja bih rekla da su bili i na izgled lepsi uzivo :D skromnost mi je vrlina :lol:
uvek bila :lol: , ali sa razlogom :D
Quote from: cici on January 26, 2012, 11:31:18 AM
Sad si nasla da komentarises sliku :P ja bih rekla da su bili i na izgled lepsi uzivo :D skromnost mi je vrlina :lol:
ranije nisam imala vremena morala sam da izjedem sve to :girl_blum:
jao dmi molim te promeni taj avatar, ali plizz
Quote from: Finalina on January 27, 2012, 01:42:14 AM
jao dmi molim te promeni taj avatar, ali plizz
:lol:
pa sto? vidis da joj treba kafa :lol:
Quote from: dmi on January 27, 2012, 04:58:42 AM
:lol:
pa sto? vidis da joj treba kafa :lol:
sta si poludela sa ovim avatarima :rofl:
Quote from: Finalina on January 27, 2012, 02:26:52 PM
sta si poludela sa ovim avatarima :rofl:
Sorry but you are not allowed to view spoiler contents.
Onda bolje makni i ovaj :D
cici, sad sam videla da mi nisi odgovorila na pitanje za one kockice :ljut: :lol:
inace, krenula sam da citam temu, ide slava, i sad mi se jedu kolaci :crycry:
Onda pitanje nisam ni videla.Koje kockice?Pitaj sad :rofl:
na tanjiru, desno :rofl: pitala sam te kako si ih pravila, je li neki kalup
Cekaj sad da nadjem tanjir :lol:
Da, pravila sam ih u kalupu za praline.
http://www.slatkidekor.com/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=86&category_id=17&option=com_virtuemart&Itemid=64 (http://www.slatkidekor.com/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=86&category_id=17&option=com_virtuemart&Itemid=64)
hvala :flower:
Bolje ikad nego nikad :lol:
Za sledecii put ako ne odgovorim znaci da sam previdela pitanje, opomeni me :lol: ili salji pp.
Svratila da vidim ima li sta od gostiju :lol:
Kasno je, goti se najeli pa pospali :D
Ajd, kad je već dignuta tema, da vam ispričam kako sam našla ženu za kolače. :lol:
Dolazi par nedelja pred slavu kod mene neki dečko za prevod i kaže, jao pa vi živite u istom ulazu kao žena od koje mi uzimamo torte i kolače. Ja kao what, ko u mojoj zgradi pravi torte. :blink:
Na kraju se ispostavi da je to žena koja živi preko puta nas, vrata preko puta. :rofl: :crazy: Ne radi u stanu, ima radionicu na NBG, ja naravno pojma nemam, jer inače se mnogo ne zanimam za komšiluk. Al eto, nije loše nekad se malo i zanimati. :girl_haha:
Uglavnom, divni su joj kolači, uzimala sam i mami posne i kasnije mrsne za sveki, ti mrsni su tek bili nestvarno dobri. I par puta sam poručivala za neke druge prilike prfoiterole od nje, odlične su joj i profiterole.
Quote from: cici on April 28, 2012, 12:49:48 AM
Kasno je, goti se najeli pa pospali :D
a vi kako te? :rofl: :kiss1: :kiss1: :kiss1: :rofl:
lani,svet je neverovatno mali :)
(https://www.mojamansarda.com/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi1171.photobucket.com%2Falbums%2Fr553%2Fdipi4%2F397434_2679812748210_1043021012_32920846_419488623_n.jpg&hash=058c51e0e6b42309088cb40ae073cc945db5d46d)
sa zakasnjenjem , moji Bozicni kolaci :rofl: ako se vama ne dopadaju, neka se posluze gosti :rofl:
Lani, kako se zove žena?
Vesna, radionica joj je na NBG, blizu Tošinog bunara.
Lani, fenomenalno :girl_in_love:
ovo je jedan od novih recepata koji sam probala ove godine
http://kasicicaseceraiprstohvatsoli.blogspot.com/2011/10/coko-bombice-sa-visnjama.html (http://kasicicaseceraiprstohvatsoli.blogspot.com/2011/10/coko-bombice-sa-visnjama.html)
svima se dopalo, pavle ih je narucio za povratak sa rekreativne :)
mardzzzzzzzzzzz...ovo je ladno vegansko :clap:
pravicu klincima za partije :kiss1:
Quote from: monochrome on May 18, 2012, 03:04:38 PM
mardzzzzzzzzzzz...ovo je ladno vegansko :clap:
pravicu klincima za partije :kiss1:
:clap: :clap: super
opala :lol: vege mardŽori
:lol:
:diva:
imamo li mi odvojeno posne kolace?
:zlocka:
odrobijacu te :sissyfight: pazi sta ti kazem
:D
ko se poslednji smeje najsladje se smeje :-\
edit: ... sto li sam to rekla? :think: :rofl:
Ne znam ti ces da pravis :lol: ja samo mogu da ti zadam domaci :zlocka:
Quote from: gasha on November 06, 2009, 06:50:24 PM
ovi su moji omiljeni
http://www.coolinarika.com/recept/kolaci-svijece (http://www.coolinarika.com/recept/kolaci-svijece)
samo umesto belanca stavim secerni sirup, rastopljen secer u malo vrele vode
Quote from: Finalina on November 06, 2009, 07:11:27 PM
BRZI ROLAT KOLAČi
sjediniti
4 kašike meda
100 gr šrah šećera
i pomešati sa
125gr margarina ili putera
2 štangle omekšale ili rendane čokolade
U pripremljenu masu dodati
100gr proprženog susama
100 mlevenog keksa
100gr seckanih oraha
Gotovu smesu razdeliti na dva ( ili tri dela) i napraviti kao rolat.
Uvaljatu i sitno rendanu čokoladu, kristal šećer, čokoladne mrvice, kako prah, kokosovo brašno itd, itd
Kada je dobro ohladjeno, lako se seče.
Quote from: Lani on November 06, 2009, 08:38:58 PM
Emge vidi :balavi:
http://www.coolinarika.com/recept/badem-praline (http://www.coolinarika.com/recept/badem-praline)
http://www.coolinarika.com/recept/vockice-ii (http://www.coolinarika.com/recept/vockice-ii)
http://www.coolinarika.com/recept/marcipan-stanglice (http://www.coolinarika.com/recept/marcipan-stanglice)
http://www.coolinarika.com/recept/zrna-kafe (http://www.coolinarika.com/recept/zrna-kafe)
Quote from: Unabebili on November 06, 2009, 09:10:40 PM
Skromni doprinos ( pravila, probla,a bila zadovoljna vise puta) ;)
Oblande sa alvom i lesnicima
Otopis odjednom na tihoj vatri
300 g alve,
300 g secera,
soljicu vode,
200 g grubo mlevenih lesnika, soljicu mleka,
3 kasike kakao praha ili 3 stangle crne cokolade,
250 g putera ili margarina izmesas sve i filujes)
Korpice od cokolade
( istopi 300 g crne okolade i 200 g putera,
nalij u korpice do pola, pa u svaku korpicu stavi :
visnju, badem, lesnik, orah, sta volis vec
i dolij korpicu do vrha.
Odozgo mozes malo da pospes sa grubo mlevenim orasima, ili da stavis po cetvrtinu oraha ili pola badema, ohladi.
:flower:
Quote from: Lani on November 14, 2009, 02:36:40 PM
http://zena.blic.rs/Kuhinja/1598/Najlepsi_slavski_kolacici (http://zena.blic.rs/Kuhinja/1598/Najlepsi_slavski_kolacici)
Quote from: gasha on November 18, 2010, 09:48:50 PM
pravim spisak za nasu slavu
ovo najvise volim, slatke kolace, najvise volim da imaju puno oraha, lesnika, keks izbegavam,
a posne jos vise, suvo voce, spinovam secer i slicno, bese i grilijas neki tu
listam ove strane http://kuhinjica-mignone.blogspot.com/2010/03/sweet-selection-svecani-sitni-kolaci.html (http://kuhinjica-mignone.blogspot.com/2010/03/sweet-selection-svecani-sitni-kolaci.html)
i
http://kuhinjica-mignone.blogspot.com/2009/11/sitni-posni-kolaci-na-slici-urmice.html (http://kuhinjica-mignone.blogspot.com/2009/11/sitni-posni-kolaci-na-slici-urmice.html)
ove marokance i kzrana kafe sam vec dve godine pravila i sjajni su, ove godine cu dodati jos i ove grilijas kuglice, ali cu ove korpice od cokolade da preskocim.
Inspirisala me jackie, da pravim i te sa koricama
ideje> madjarica, medena pita, i reforma isecena kao stanglice
rozen torta i stanglice od kestena pravim uvek
moj spisak za sada
rozen, zrna kafe, svecice sa lesnicima, kesten stanglice, medena pita, grilijas loptice,......
Quote from: anelore on November 19, 2010, 06:02:28 PM
Ja pravim sitne kolace za slavu, jedan deo, drugi deo pravi moja mama. Sveki ne pravi kolace uopste, moje jede i hvali. :diva:
Ovaj mi je recept super za bajadere, s tim sto ja stavljam pola oraha a pola lesnika:
200 grama mlevenih oraha,
200 grama šećera,
200 grama margarina ili putera,
200 grama mlevenog keksa,
100 grama čokolade.
200 gr, šećera se sa 8 kašika vode prelije i to da provri dok se šećer ne istopi. Skinuti sa vatre i staviti puter da se istopi.Posle dodato keks i orahe i dobro izmešati.
Masu podeliti u dva dela. U jedan staviti 3 rebra čokolade. Prvo ide cokoladni pa svetli deo. Preliti rastopljenom čokoladom.Može da se zaledi.
Pravim i nesto slicno ovim Fininim cokoladnim korpice, s tim sto ja u rastopljenu cokoladu (rastopim je pirincanim mlekom) dodam mlevene lesnike, a unutra stavljam visnju bez kostice iz tegle.
Takodje pravim i ovo:
Posni mleveni keks
Istopljena cokolada za kuvanje
Margarin
Kokosovo brasno
Po potrebi pirincano mleko (ko voli, moze i sojino)
Sve pomesati po ukusu, obicno na 500g keksa stavim oko 200g margarina, oblikovati po zelji (ja pravim kuglice) i ukrasiti kokosovim brasnom (ja kuglice uvaljam u to).
Moja mama mi obicno napravi posnu verziju rozen torte, i suvu pitu (baklavu), kao i punjene kajsije i posne vanilice, prelivene cokoladom - recepte mogu da joj trazim, ako koga zanima.
I da, jedne godine mi je tetka napravila figaro tj. grilijas oblande, posne, potpuno savrsene - nije stvar u receptu, vec u njenoj ruci, ni kod koga mi figaro ne bude tako ukusan.
Quote from: cici on November 19, 2010, 11:19:49 PM
Punjene urme
1 pakovanje urmi
8 suvih smokava
100 g badema
2 štangle čokolade
sok od 1/2 pomorandže
malo ruma
Priprema:
Urme raseći i skloniti koštice. Samleti smokve i pomešati sa otopljenom čokoladom, sokom od pomorandže i malo ruma. Dobijenom smesom puniti urme. Popariti badem, oljuštiti i malo propeći. U svaku punjenu urmu staviti po jedan badem.
Preliti čokoladom, može i bez.
Punjene urme
500 g urmi
175 g mlevenog badema
75 g prah šećera
Sok od pomoradnže ili rum
U činiji pomešajte mlevene bademe i šećer, sjediniti sa sokom od pomorandže ili rumom. Oštrim nožem zasecite urme uzduž, izvadite košticu vodeći računa da ne pocepate urmu. Svaku urmu filovati pripremljenom smesom, i zatvoriti. Umakati svaku u čokoladu.
Imala sam negde još jedan ali u nekoj svesci pa kad nadjem staviću.
Quote from: anelore on November 23, 2010, 02:31:04 PM
Evo za Cici, recept po kome moja mama pravi punjene kajsije:
20 / 40/ suvih kajsija, ne velikih, se potope u toplu vodu koja ima malo ruma.Kada omeksaju, kajsije se osuše krpom i polako varjacom ili prstom se napravi mesto za fil.
lešnike samleti i popariti u mleko. Može i pirincano kada je posna varijanta.a tu se stavi i secer po ukusu. Ja mleko i lesnik mesam malo na laganoj vatri i pazim da ne zagori. Za 40 kajsija koje uvek spremam za slavu , kupim oko 300 grama lesnika.Ako nesto ostane uvek se iskoristi, Fil treba da bude tvrdji da bi ga rukom stavila i kajsiju i formirala kajsiju. Dodam i1 do 2 kasičice margarina, rum i vanilin secer.
Svaku kajsiju umočiti u ohladjen sirup od 190 grama sećera skuvanog u 125vode. Sirup se kuva dok se ne razvlaci.
Poredjati kajsije na upijajuci papir i ostaviti ih da se osuse 2 dana, pri tom ih okretati i sklanjati sa mokrog dela.
Na pari rastopiti 100 gra cokolade sa malo margarina i svaku kajsiju kašičicom preliti, najbolje na onom delu gde se punile, ili potopiti !/2
Kada se kajsije i cokoladni fil osuši kajsije se zalede pojedinacno, a posle se zaledjene stave u kutiju i cuvaju u zamrzivacu
Quote from: cici on November 27, 2010, 03:28:26 PM
Našla sam par divnih posnih, za slavu ću obavezno da ih pravim.
http://kuhinjica-mignone.blogspot.com/2010/03/sweet-selection-svecani-sitni-kolaci.html (http://kuhinjica-mignone.blogspot.com/2010/03/sweet-selection-svecani-sitni-kolaci.html)
Quote from: gasha on November 27, 2010, 04:06:21 PM
ja sam prvaila ove bele trufle , nisu neke, nisam ih vise pravila, kafice, divne, upravo ruckam jednu, jos su lepse kad odstoje koji dan
marokanci su savrseni, pravila sam ih vec 2 puta, a grilijas se spremam za NG
bili su svi ovi recepti na cooolinariki
Quote from: Lani on November 28, 2010, 10:21:02 PM
Evo ima i ovde nekih.
http://zena.blic.rs/Kuhinja/4962/Posno_i_fantasticno_7_novih_vrsta_sitnih_kolaca (http://zena.blic.rs/Kuhinja/4962/Posno_i_fantasticno_7_novih_vrsta_sitnih_kolaca)
Quote from: cici on December 21, 2010, 12:26:51 PM
(https://www.mojamansarda.com/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi125.photobucket.com%2Falbums%2Fp78%2Fcici2001%2FPicture2014.jpg&hash=0734cf6fca00fc73debf7d2ae1c77226cb6f27e6)
Prvi red desno, štanglice sa žele bombonama, pored u narandžastim korpicama su staklene kuglice.Sledeći red desno su punjene kajsije ja sam ih sekla na pola bile su mi mnogo velike.Pored je brzi figaro.Treći red grilijaž kesten minjoni pored njih crni minjoni, oni se u stvari zovu crno beli ali sam ja ispustila reč.Kuglice na šarom od čokolade kuglice sa karamel šećerom.Pored je rolat od kestena.Sveće svi prepoznaju.Ispred njih su čokoladne kuglice koje sam ja uvaljala u kristal šećer.Pored njih čokoladne gamboce.Ovo što liči na ježiće su hrpice ispred njih su kolači sa linka koji sam stavila i na kraju punjene urme.Valjda nisam ništa propustila.
Evo konačno slika, a slede i recepti.Neki su moji neki sa coolinarike neki sa blogov a.Stvarno ne mogu da tražim linkove koji je odakle.Sem dva za koja pouzdano znam.
Evo prvi link ka njemu, jer sam ga ja traljavo iskopirala pa je recept neupotrebljiv za većinu :rofl:
http://tortatorta.blogspot.com/2010/10/kugle-od-badema-almond-balls.html (http://tortatorta.blogspot.com/2010/10/kugle-od-badema-almond-balls.html)
Grijaz -kesten minjoni
250 g kesten-pirea
120 g grijaza od oraha
100 g cokolade
1 kasika ruma
Grijaz
60 g secera
60 g oraha
Cokoladna glazura
100 g cokolade
3 kasike ulja
Priprema
1. Za grijaz istopiti secer kao karamel i dodati seckane orahe, pa sve izliti na nauljeni tanjir.
2. Kad se ohladi, usitniti u avanu/muzaru ili samleti na vodenici za orahe.
3. Kesten-pire izmesati sa usitnjenim grijazom, dodati rum i smesu podeliti na dva dela.
4. U jedan deo staviti rastopljenu cokoladu, a u drugi deo, ako je smesa suvise mekana, dodati malo mlevenih oraha, pa sve staviti u frizider da se malo stegne.
5. Preko celofana rastanjiti prvo smesu sa cokoladom, oko 0,5 cm debljine, preko toga namazati drugi deo smese i ako je potrebno ponovo malo rashladiti.
6. Okruglom modlicom vaditi minjone , preliti ih cokoladnom glazurom i ukrasiti polovinom karamelisanog oraha.
7. Od preostale smese mogu se oblikovati kuglice i uvaljati u mlevene orahe ili naribanu cokoladu.
Kuglice sa karamel-secerom
sastojci
150gr secera/za karamel/
200gr secera +malo vode /za sirup/
200 gr mlevene lesnik
50 gr seckane lesnik
100gr cokolade/po zeli bela ili crna/
1 mala zlica ilja ili margarina
Priprema
1. 15o gr secera se topi u karamel pa se sipa na vodenu povrsinu i ostavi se da se ohladi. Kad se ohladi istuce se u avanu/ neznam kako se zove na hrvatski, ali posuda je od mesinga sa tuckom na obe strane/.
2.Ostatak secera se topi sa malo vode pa se doda cokolada i margarin.
3.Ostavlja se da se malo ohladi pa se doda mleveni i seckani orah sa tucanim karamelom.Dobrose izmesa i ostavi da se hladi onoliko vremena koliko bi se mogla raditi sa rukama,a da ne pece.
4.Kad smesa ohladi rade se kuglice koje se ostave da se suse jedan dan,pa se uklase sa rastopljenom cokoladom samo odozgo.
BRZI FIGARO
250g šećera
200g šećera ( nije greška)
1 margarin
5 kašika džema od kajsije
200g izdrobljenog keksa
200g oraha uzduž seckanih
100 suvog groždja
250g šećera otopiti na ringli, kad počne da žuti dodati margarin i sjediniti sa šećerom.Dodati džem, 200g šećera i sve ostale namirnice.Sve lepo sjediniti i malo prohladiti.Formirati rolat ili neki drugi oblik po želji.
Mera je ogroooooooooooomna.
Štanglice sa žele bombonama
Sastojci
• sastojci
• 250 gr. margarina
• 200 gr. prah šećera
• 5 kašika kristal šećera
• 5 kašika gustina
• 200 gr kokosa
• 150 gr mlevenih oraha
• 100 gr žele bonbona
• 2 lista oblatne
Priprema
u pola litre vode skuvati gustin i kristal šećer, pa kad se ohladi dodati margarin i prah šećer, zatim kokos i orahe,.
na jedan list oblatne staviti pola smese, poređati žele, pa drugi deo smese, oblatnu, i staviti da se dobro stegne.
SVEĆE
Sastojci
• 2 belanceta ( pošto sam pravila posne belanca sam zamenila šećernim sirupom)
• 2 paketica vanilin secer
• 200 gr. mljevenih ljesnaka
• 200 gr. ribane tamne cokolade
• 3 zlice ruma
• malo secera u prahu (po ukusu)
Priprema
Ljesnjake malo potpecite i sameljite
Bjelanjce sa vanilom promjesajte ( moze i zamena za bjelanjca, secerni sirup i malo margarina) pa dodajte ljesnjake, ribanu cokoladu i rum;
Promjesajte, pa oblikujte male cevapcice;
Odozgo ih prelijte malo bjelom cokoladom i ukrasite ih sa cjelim ljesnjakom... ( belu čokoladu sam zamenila fondanom za rozen tortu)
Staklene kuglice
potrebno je:
100 gr. smokvi
50.gr. suvih šljiva
50 .gr. oraha
1 kašika marmelade
80 .gr. mlevenog keksa
80 gr. šećera
80 gr. margarina
5 kašika vode
preliv
karamel od šećera
Priprema
1. staviti margarin ,šećer i pet kašika vode da se otopi,sa tako toplim preliti preko naseckanog voća koje treba sve sitno iseckati ,dobro izmešati,praviti kuglice i umakati u karamel od istopljenog šećera koji uvek treba da bude vreo inače se neće lepiti za kuglice.
PUNJENE KAJSIJE
20 / 40/ suvih kajsija, ne velikih, se potope u toplu vodu koja ima malo ruma.Kada omeksaju, kajsije se osuše krpom i polako varjacom ili prstom se napravi mesto za fil.
lešnike samleti i popariti u mleko. Može i pirincano kada je posna varijanta.a tu se stavi i secer po ukusu. Ja mleko i lesnik mesam malo na laganoj vatri i pazim da ne zagori. Za 40 kajsija koje uvek spremam za slavu , kupim oko 300 grama lesnika.Ako nesto ostane uvek se iskoristi, Fil treba da bude tvrdji da bi ga rukom stavila i kajsiju i formirala kajsiju. Dodam i1 do 2 kasičice margarina, rum i vanilin secer.
Svaku kajsiju umočiti u ohladjen sirup od 190 grama sećera skuvanog u 125vode. Sirup se kuva dok se ne razvlaci.
Poredjati kajsije na upijajuci papir i ostaviti ih da se osuse 2 dana, pri tom ih okretati i sklanjati sa mokrog dela.
Na pari rastopiti 100 gra cokolade sa malo margarina i svaku kajsiju kašičicom preliti, najbolje na onom delu gde se punile, ili potopiti !/2
Kada se kajsije i cokoladni fil osuši kajsije se zalede pojedinacno, a posle se zaledjene stave u kutiju i cuvaju u zamrzivacu
ROLAT OD KESTENA
1kg zasladjenog kestena
125g putera
100g mlevenih oraha
100g istopljene čokolade
2 kašike ruma
ZA GLAZURU:
150g čokolade
75g putera
Za testo umutiti puter pa dodati kesten.Odvojiti 1/3 pa dodati orahe,istopljenu čokoladu i rum.Od tamne mase formirati rolat pa ga presvići svetlim delom staviti u zamrzivač na kratko pa ga preliti glazurom od čokolade.Čokoladu istopiti pa sklonti sa vatre pa dodati puter.
HRPICE
10 dkg grožđica sultana
2 cl maraschina
40 dkg mliječne čokolade
15 dkg badema narezanih na listiće i proprženih
4 dkg sitno nasjeckanie kandirane pomorandže i limuna
Operite grožđice toplom vodom, posušite ih i prelijte maraschinom pa ostavite preko noći.
Čokoladu otopite na pari pa kad se malo ohladi umiješajte sve ostale sastojke.
Iz smjese vadite hrpice na papir za pečenje, pustite ih da se ohlade i zatim stavite u hladnjak da se do kraja stisnu.
Poslužite u malim papirnatim košaricama.
Crni minjoni
Sastojci:
125 g (ili badema)
125 keksa
150 g secera u prahu
150 g margarina
malo secernog sirupa
Za premazivanje: aromaticni pekmez od jagoda
Priprema:
Izmesati sve sastojke da dobijete finu glatku smesu. Po potrebi dodati jos malo secera ili keksa da se ne bi lepila za ruke. Razviti testo debljine 0.5 cm preko povrsine posute secerom u prahu.
Malom okruglom modlicom vaditi pogacice, i spajati po dve finim pekmezom.
Dobro rahladiti pre stavljanja glazure, pa svaku do pola umakati u belu cokoladu i redjati na celofan da se glazura stegne. Posto se bela glazura stegla, ponoviti postupak sa tamnom glazurom i na svaki minjon, pre nego se glazura sasvim stegne, staviti po jedan badem.
Jos jedan nacin da se dekorisu ovi kolacici je da se svaki prelije belom glazurom i napravi tresnjica od kandiranog voca.;))
COKOLADNE GAMBOCE
Potrebno je (25-30 kom.):
200 gr suvih šljiva bez koštica
50 gr mlevenih lešnika
50 gr mlevenog keksa(plazma)
100 gr čokolade
50 gr šećera u prahu
Glazura:
80 gr čokolade
2 kašike ulja
Suve šljive sameljite uz pomoć blendera, zatim ih preručite u vanglicu. Dodajte šećer, keks, lešnik i istopljenu čokoladu. Sve
dobro izmešajte da se masa izjednači. Od gotove smese napraviti 25 - 30 kuglica.
Za čokoladnu glazuru otopiti čokoladu i ulje. Svaku kuglicu posebno zabodite na čačkalicu i onda umočite u otopljenu čooladu.
ČOKOLADNE KUGLICE
250g suvih smokava
250 g urmi
200 g secera
120 g usecerene kore pomorandze
250 g mlevenih badema
250 g suvog grozdja
150 g mlevenih oraha
100g cokolade
Uspinovati secer sa malo vode, dodati cokoladu, pa zatim mlevene orrahe, bademe i seckano voce. Sve dobro izmesati, praviti kuglice, uvaljati u rendanu cokoladu i staviti u papirne korpice.
PUNJENE URME
500 g urmi
175 g mlevenog badema
75 g prah šećera
3-4 kašike vode
pomorandžin cvet ili ružina vodica
Ovu poslasticu je lako napraviti a može se dugo održati u kutiji. U činiji pomešajte mlevene bademe i šećer, malo po malo ih kvasiti vodom od pomorandž ili ružinom vodicom. Oštrim nožem zasecite urme uzduž, izvadite košticu vodeći računa da ne pocepate urmu. Svaku urmu filovati pripremljenom smesom, preklopiti eli ne i sasvim zatvoriti. Urme složiti u redovima u kutiju i staviti u frižider.
GRILIJAŠ KORPICE
Sastojci:
250 g lesnika
200 g secera
150 g margarina
100 g cokolade
70 g suvog grozdja
Za cokoladne korpice:
oko 400 g cokolad
oko 70 malih papirnatih korpica
Priprema:
Pripremiti prvo grilijas: otopiti secer kao karamel, dodati lesnike, i sve preruciti na nauljeni tanjir. Kad se ohladi, usitniti u avanu ili samleti. Odvojiti oko 50 g na stranu za dekoraciju.
Izmesati preostali grilijas, suvo grozdje, margarin i rastopljenu cokoladu. Staviti u frizider da se stegne radi lakseg oblikovanja.
U medjuvremenu napraviti korpice od cokolade: rastopiti cokoladu na tihoj vatri, i cetkicom premazivati unutrasnjost papirnatih korpica. Kad se stegne prvi sloj cokolade, premazati jos jednom rastopljenom cokoladom.
Od grilijas smese praviti male kuglice i svaku stavljati u korpicu od cokolade, ali to je najbolje uciniti dok se drugi sloj jos nije stegao. Tako ce kuglice ostati fino spojene sa korpicom. Na kraju, svaku kuglicu u korpici uvaljati u usitnjeni grilijas koji smo ostavili na stranu. Pazljivo skinuti papirnatu korpicu.
Poslednje nisam pravila ove godine ali je šteta ne probati ih, stvarno su vrhunski.Ima malo posla oko nalivanja čokolade u korpice ali se trud isplati.
Moje subjektivno mišljenje, jer grilijaš obožavam, je da su staklene kuglice apsolutno savršenstvo.Moram da priznam i da se većina gostiju oko toga složila.
Quote from: cici on December 21, 2010, 12:29:13 PM
http://www.coolinarika.com/recept/grilijas-korpice (http://www.coolinarika.com/recept/grilijas-korpice)
I drugi, samo link.Recept je ovaj poslednji.
Dokona i mazohistički nastrojena, ovo su posni kolači sa prvih 10 strana teme.
Svaka ti cast.Ja otvorila temu :rofl:
Videla sam kad sam ovo iskopirala :lol: Sad neki mod da muvne post na tvoju temu i super :girl_haha:
Da, moze posto sam ja naivno pomislila da moze i drugacije :rofl:
Mogu da pregledam narednih 10 strana pa da iskopiram.
:good: A ja ću od 21. do kraja :friends:
Dogovoreno.
Quote from: cici on November 17, 2012, 03:46:51 PM
Ne znam ti ces da pravis :lol: ja samo mogu da ti zadam domaci :zlocka:
polako mala, polako 8) , ne zaleći :turpija: se i ne izleći :girl_haha:
Dzaba sam otvarala temu :ljut:
Mnogo dobro izgledaju ovi kolači, mmoram ovde da stavim recepte, da ne zaboravim...
(https://www.mojamansarda.com/proxy.php?request=http%3A%2F%2F3.bp.blogspot.com%2F-LTZKX0VxMvE%2FUKLAOQjJCWI%2FAAAAAAAAHVM%2F_smd3mZPvqc%2Fs640%2F21.jpg&hash=ee1a3bfafbf4b43fdcd2fa0722932b70eaf330ae)
http://www.kuhinjica-mignone.blogspot.com/2012/11/slatka-kolekcija-2.html (http://www.kuhinjica-mignone.blogspot.com/2012/11/slatka-kolekcija-2.html)
1. 2. 8. 13. (grijaz korpice) ovo je sve fenomenalno.Ovi 14. onako nisu losi vadi ih a glazura sto se ukusa tice inace su mi dosta obicni.I crno beli minjoni mislim da su na linku pod 13. nisu mi se dopali.Mislim nisu losi ali nista posebno.
jel probao neko moka kolutice?
interesantno zvuce, ali nemam predstavu koliko izadje od jedne mere :think:
Quote from: Margarita on May 18, 2012, 01:26:33 PM
ovo je jedan od novih recepata koji sam probala ove godine
http://kasicicaseceraiprstohvatsoli.blogspot.com/2011/10/coko-bombice-sa-visnjama.html (http://kasicicaseceraiprstohvatsoli.blogspot.com/2011/10/coko-bombice-sa-visnjama.html)
svima se dopalo, pavle ih je narucio za povratak sa rekreativne :)
zapostavile smo temu
moram ove da iydvojim, da lakse posle nadjem
jel smo pominjale nugat korpice ovde, mnogo su dobre, moram jos jednu turu za slavu da napravim, N.sve pojela i dobila napad ludila od toliko secera :lol:
samo ti njih pomeni opet..... :lol:
Jel imamo bese posebnu temu za sitne posne kolace?
Imamo :girl_haha:
http://www.mojamansarda.com/index.php?topic=2924.0 (http://www.mojamansarda.com/index.php?topic=2924.0)
treba za sv. Savu za skolu da pravim neke kolace za skolu.
Jedne sam odabrala http://www.coolinarika.com/recept/rozen-plus-kolacici/ (http://www.coolinarika.com/recept/rozen-plus-kolacici/)
Dajte neke lepe na izgled i ukus , da ne budu svake godine hola kocke :lol:
Kaćine kocke :girl_in_love:
Daj recept
:burko:
http://www.mojamansarda.com/index.php?topic=1116.msg106690;topicseen#msg106690 (http://www.mojamansarda.com/index.php?topic=1116.msg106690;topicseen#msg106690)
:lol: sorry :kiss1:
Daj sestro nesto bez karemiliziranja i kuvanja na pari :crycry:
E pa ne znam, ali savršene su. Toliko ih dugo nisam pravila, da sam rešila da ove godine napravim sebi za rođendan i donesem na posao :girl_haha: Taman mi zgodno pada.
Dedo, ja mogu da ti dam recept za fenomenalno ukusne kolace, koji se lako prave - neki chocko cookies, odlicni su, vole ih i deca i odrasli. Sto se izgleda tice - pa, izgledaju kao obicni cookies.
Evo recepta, za svaki slucaj:
125 gr maslaca umutiti, dodati 100gr secera,
jedno jaje, 3 kasike mleka, 1 vanilin secer,
150 gr brasna, 1 kasicica praska za pecivo
i 2 kasike kakaoa (ovo ne mora, ja sad uglavnom pravim bez toga). >Umutiti testo mikserom pa dodati
100 gr krupnije naseckane cokolade
i 100 gr mlevenih lesnika i 100 g mlevenih oraha (u receptu pise da treba da idu naseckani, ja ih sameljem. U receptu takodje ide manje oraha i lesnika, ali ovako su provereno odlicno, i odlicno je kad ih pomesas). Cokoladu u smesu dodati kasikom.
Vaditi kuglice velicine manjeg jajeta
na pek papir, kasikom i prstima.
Uu toku pecenja se spljoste, i dobiju oblik keksa.
Pece se na 180 stepeni, samo 15 minuta, najbolje je da ukljucis tajmer na rerni. Prvo sacekaj da se malo ohlade pa ih onda prebaci na tanjir.
Hvala vam :bighug:, skupljam pa cu probrati ili hola :lol:
Ovi su komplikovani ali mi izgledaju primamljivo http://www.coolinarika.com/recept/721623/ (http://www.coolinarika.com/recept/721623/)
Dedo, ja ove imam sačuvane i često ih gledam i uzdišem i mislim se kad ću ih praviti :girl_sigh: ali stalno sam na nekim dijetama. :sissyfight: A ne zvuče uopšte teško za napraviti.
http://www.bakedbyjoanna.com/2011/01/dessert-empanadas.html (http://www.bakedbyjoanna.com/2011/01/dessert-empanadas.html)
Mislim da su ti za taj povod ovi anelorini savršeni. Ova bregovska pita zvuči ukusno, ali meko i rastresito, neće moću lepo da se seče da izgleda privlačno, plus ne može da se jede iz ruke, što je za klince veliki minus.
A ako mnogo lepo izgleaju , ostave ih gore za nastavnike :lol: :sissyfight:
http://a-sada-olja-kuva.blogspot.rs/2015/12/sitni-kolaci-ii.html (http://a-sada-olja-kuva.blogspot.rs/2015/12/sitni-kolaci-ii.html)
Na ovom takmičenju na kome su pobedile vanilice, ima baš zanimljivih recepata:
https://food52.com/p/cookies-of-the-world
Brazilski Brigadiero je savrsen :balavi:
Ja u jedan restoran idem samo zbog njega :D ali je daleko od sitnog kolaca iako su ga na ovom sajtu soakovali u tu formu
Sad pogledah recept, stvarno zvuči neobično i divno. I lako se i pravi, mogla bih da probam :girl_haha:
Osim jedne vrste kolača, sve ostale pravimo ove godine u nekoj zdravoj formi. Sadse pitam u ovom receptu ako bih zamenila slatko mleko iz konzerve pavlakom od kokosa i kokosovim uljem, da li bih dobila sličnu smesu.
Teško pitanje, pošto nismo pravile ni recept, a ja nisam ni znala da postoji pavlaka od kokosa :rofl: Ali evo ti vegan verzija:
http://vegontherun.com/tag/brigadeiro/ (http://vegontherun.com/tag/brigadeiro/)
I raw verzija:
http://injohnnaskitchen.com/2013/05/brigadeiros-a-luscious-chocolate-truffle-with-good-for-you-ingredients/ (http://injohnnaskitchen.com/2013/05/brigadeiros-a-luscious-chocolate-truffle-with-good-for-you-ingredients/)
Ne skrnaviti brigadiero :deda:
Kakvi divni recepti na ovim linkovima :girl_in_love: .
Glitt, to nije skrnavljenje, to je oplemenjivanje :rofl:. Gledaću da isprobam te zdravije opcije.
Postoje stvari koje se jedu samo i iskljucivo nezdrave :lol:
Ako uspes da repliciras uzivaces, divan je kolac
Quote from: AnaK on December 20, 2015, 06:52:06 PM
Sad pogledah recept, stvarno zvuči neobično i divno. I lako se i pravi, mogla bih da probam :girl_haha:
U vezi lakoce....ja ih pravim i njih i oblande sa malom razlikom, ali zajednicki deo im je slatko kondenzovano mleko.....po ovom receptu....http://www.coolinarika.com/recept/brigadircici-brigadeiros/ (http://www.coolinarika.com/recept/brigadircici-brigadeiros/)
E sad me interesuje da li je neko pravio sa tim kupovnim....ja se nesto ne bi usudila pre no sto proverim, a u biti karamelizovati ga nije bas lak posao....traje najmanje 1 sat uz mesanje...ja obicno pravim kad sam s necim jos zaposlena oko sporeta, zovem decu povremeno u pomoc da mesaju, a sva vestina i jeste u tome.
Ja nisam n pomislila da pravim mleko, nego da ga kupim. Utiske dajem oko praznika :girl_haha:
Quote from: AnaK on December 21, 2015, 10:20:44 PM
Ja nisam n pomislila da pravim mleko, nego da ga kupim. Utiske dajem oko praznika :girl_haha:
Vazi obavezno javi, ja cu ipak domace jos ovaj put, ali ako tvoji utisci budu pozitivni, mozda predjem i ja na kupovno.
http://www.malikuhar.com/deserti/rezanje-kolaca/ (http://www.malikuhar.com/deserti/rezanje-kolaca/)
E, utisci. Na kraju nisam išla da kupim kondenzovano mleko, ali sam ga napravila po ekspres receptu, tačka 3 odavde:
http://mamajacooks.blogspot.rs/2011/07/pravi-sladoled.html (http://mamajacooks.blogspot.rs/2011/07/pravi-sladoled.html)
S tim sto sam dodala 180g šećera na pola litra mleka+60g mleka u prahu+još malo mleka u kome sam razmutila kakao.
To praktično bude odmah gotovo, u istoj šerpi gde će se i kolačići praviti. Nisam topila maslac pre mleka, sve sam odjednom stavila. Mislim da ne mora da se meša neprekidno dok ne počne da se zgušnjava, tek od pola stvarno mora neprekidno.
Ja sam napravila grešku i pustila da se i ohladi u šerpi, pa sad ne znam kako ću je oprati :girl_wacko:
Uvaljala sam u seckane orahe, i mnogo mi se dopada ukus, podseća me na domaću čokoladu koju je moja mama davnih dana pravila.
Sve u svemu, baš sam zadovoljna :girl_in_love:
Jednostavni kolačići sa čokoladom i lešnikom (cookies), maločas isprobani, zaista se brzo prave a ukusniji su od kupovnih:
https://www.natanjiru.com/2012/09/brzi-cokoladni-keks-sa-ljesnicima.html (https://www.natanjiru.com/2012/09/brzi-cokoladni-keks-sa-ljesnicima.html)
Mm je to pravio s crnom čokoladom menaž i baš je kako treba, pa mislim da bi s mlečnom bilo previše slatko.
https://www.danas.rs/zivot/recept-nedelje-medenjaci/ (https://www.danas.rs/zivot/recept-nedelje-medenjaci/)
Izvinjavajte ako je recept za ove medenjake već bio, mi smo ga tek danas izguglali i isprobali kako bismo utrošili Kotanijevu smesu začina za medenjake i mnogo nam se sviđaju. Dodali smo narandžinu koru iz Lidla, nju stavljamo u sve zimske kolače.