Ovo je recept koji smo dobili od poslastičarke Boje Vidić iz poslastičarnice hotela "Moskva" za "Moskva šnit tortu", za 50 osoba, namenjenu svadbama i proslavama:
Moskva šnit
Materijal:
23 jaja
400 g oraha
100 g slatkih prezli
1250 g maslaca
1700 g šećera
700 g ananasa
700 g bresaka
3 kg višanja
500 g badema
Kore se prave tako što se umute belanca sa 450 g šećera i dodaju se orasi i prezle. smesa se podeli na 4 dela. Svaka kora se peče u rerni, na masnom papiru na 220°C.
Krem se pravi od 1 kg maslaca, 1 kg šećera i 20 žumanaca koji, posle kuvanja treba da se ohladi. Posebno se ušpinuje 200 g šećera sa 0,05l vode. Umute se 3 belanca sa 50g šećera. Ušpinovani šećer se sipa u ulupana belanca. Dok se ta masa hladi, penasto se umuti maslac. Potom se oba krema pomešaju i njime se filuje torta.
Prva kora namaže se kremom. Preko njega stavi se svetlo voće i opet krem. sledi druga kora koja se takođe namaže kremom, stave višnje, potom krem. Zatim se stavi treća kora koja je namaže kremom i na kraju četvrta koja se isto namaže kremom.
Torta se sa svih strana namaže ostatkom krema i ukrasi paniranim bademima (poparen i oljušten badem isečen na listiće i ispečen u rerni).
Imam slican orginalan recept, ali mi ovaj deluje orginalnije :D. Dugo je nisam pravila tako, pravim onu kremastiju i laganiju varijantu. Hvala :flower:
Hmm :think: sad razmisljam, 3 kg visanja je previse :o izmedju dve kore od po 5 belanaca.
Moskva snit
Kore: 5 belanaca, 5 kasika secera, 100 gr. seckanih oraha, 2 kasike brasna, 2 kasike mlevenog keksa. Peci cetiri ovakve kore.
Fil:
20 zumanaca
800 gr. secera
600 gr. putera
200 gr. putera
200 - 300 gr. seckanih visanja
200 - 300 gr. seckanog ananasa ili bresaka
jos: 100 gr. badema i 4 dl pavlake
Umutiti 20 zumanaca sa 800 gr secera i 600 gr putera, kuvati na pari da postane staklast. Ohladiti pa dodati jos 200 gr umucenog putera.
Fil podeliti, jedna polovina ostaje zuta (njom se premazuje treca i cetvrta kora i sa strane). Drugu polovinu opet podeliti, u pola umesati seckane visnje, u pola seckani ananas ili breskve.
Redjati: kora/fil sa visnjama/kora/fil sa breskvama/kora/zuti fil/kora. Odozgo i sa strane premazati sa zutim filom. Badem popariti, oljustiti, propeci u rerni i iseci na listice. Posuti odozgo i sa strane. Umutiti slatku pavlaku i ukrasiti.
Ovde povecam kolicinu voca na 500-700 gr.
lepa, nekaloricna i jeftina :rofl:
sala, de, de
ovo je omiljena torta mm, pored spanskog vetra , a nikad mu je nisam napravila, te sam ti bas zahvalna za recepat :flower:
II
Tri kore od: 5 belanaca, 7 kasika secera, 8 kasika mlevenih oraha i 1 kasika brasna.
Fil: na pari skuvati 15 zumanaca sa 15 kasika secera, 2 male soljice mleka i 1 kasikom ostrog brasna. Kad se ohladi umesati 250 gr putera umucenog sa 1-2 kasike secera u prahu. Umutiti 250 ml slatke pavlake i umesati.
Kora/fil, seckane i ocedjene visnje (oko 700 gr), posuti orasima, opet malo fila/kora/fil, seckani ananas iz konzerve (vece), posuti orasima, opet malo fila/kora. Odozgo prvo premazati filom pa celu ukrasiti umucenom slatkom pavlakom.
Ja napravim 4 korice; u sredini, izmedju druge i trece stavljam samo fil.
:burko:
Gladna sam samo od citanja. Bas bi mi prijalo jedno parce bilo cega slatkog. :balavi:
:nesvest:
Ja mislim da sam jedina na svetu koja ne voli ovu torticu. :-[
ja volim ali ne umeju sv da je spreme...prosle godine kod zmuove sestre na rodjendanu, bila je odvratna,mislim da su stavili kilo margarina umesto ovog silnog putera
Meni je ona kako god da je spreme uvek preputerasta i preteška a i ne volim voćne torte.
Ajd neću više da mračim. ;D
Kad smo kod slatka da se reko pocasti sa kit ket-om i vrucom kaficom......
samo vi nastavite sa torticama i receptima :clapping:
Moja omiljena poslastica :balavi:
odlicna torta, odlican recept
Quote from: Lani on December 10, 2009, 10:25:49 PM
Ja mislim da sam jedina na svetu koja ne voli ovu torticu. :-[
Nisi ;D
Ja mogu da pojedem parče, ali da sam oduševljena-nisam...MM ne jede kolače sa višnjama, pa je nikada ni ne pravim.
Ja volim, ali ne u meri da bih je pravila. Pojedem parče jednom - dva puta godišnje u Moskvi, i to mi je to :)
Ja resila da pravim Moskva snit po ovom originalnom receptu, uz neke modifikacije fila po Zumbulicinim receptima.
Pitanje - sta su to slatke prezle? Ja nameravam da koristim obicne, ali ako gresim, neka me neko prosvetli.
Ako bas hoces slatke prezle osusi piskote ili neki fini keks pa samelji, ali mislim da nema potrebe, obicne prezle su sasvim ok.
Jedva čekam utiske :)
I ja. Sve javljam posle subote.
:clap:
mmm mljac, ovo je moja omiljena torta
mada ja nisam strucnjak za slatko, moj najveci domet je kolac od visanja (onaj patispanj + visnje) i mafini
Utisci nakon jucerasnjeg pravljenja:
Kore su ukusne i izdasne.
Fil je ukusan ali je nama (mama, tata i ja) ispao jezivo redak - skuvali smo zumanca sa secerom, brasnom i malo mleka i dodali u njega, sto ga je malo steglo, ali je i dalje, sat vremena nakon filovanja, pola fila iscurilo iz torte. Sad ne smem da provirim i vidim sta se desava u frizideru, cekam moralnu podrsku. Tesim se da su kore upile onoliko fila koliko su mogle i da ce torta biti ukusna, ali je za moj ukus preniska. :crycry:
Za orginal ja kuvam sve zajedno, zumanca, secer i maslac, bude retko kad se skuva ali kad se ohladi stegne se od velike kolicine secera. Ako si pravila ovu drugu varijantu gde se kuvaju zumanca sa secerom, malo mleka i malo brasna, meni uvek bude sasvim gusto. Ulupan slag od slatke pavlake dodam na kraju i samo malo promesam bez mucenja.
Bice to ok, kore ce sigurno upiti suvisnu vlagu i zato je dobro da se torta redja u kalup. :bighug:
Kuvala sam sa maslacom.
Kalup :wall: :wall: :wall:
Ako si stavila secera koliko je predvidjeno onda bi trebalo da se stegne. To je jedan od klasicnih poslasticarskih filova (starinskih), cak i bez zumanaca maslac (margarin, najcesce :D) puuuno secera i malo vode.
Moraću jednom da napravim u kalupu, to svakako štedi vreme za poravnavanje okolo.
pravila sam ovu tojtu po stackinom recepisu...majko moja bila je visoka 10cm i apsolutno savrsena :girl_in_love:
Davaj recept, moji hoce da prave za slavu, i kombinuju 10 razlicitih.
STACKA MOSKVA SNIT (STACKA OD TEBE JE DOBIH ZASLUZUJE TVOJE IME :D )
Kora:
4 belanca
4 kašike šećera
6 kašika mlevenih oraha
1 kašika mlevenih lešnika
1 kašika brašna
Napraviti 4 ovakve kore.Belanca umutiti penasto, dodati šećer, dobro umutiti i dodati orahe, brašno i lešnik.Mešati drvenom varjačom lagano dok ne dobijete kompaktnu masu.Peći u rerni na 160-170 *C,
40-50 minuta.
FIL I:
16 žumanca
16 kašika šećera
1 puding od vanile
0,5 l mleka
1 kašika gustina
250 gr. putera
FIL II:
0,5 l slatke pavlake
500 gr višanja smrznutih(pa otopljenih na sobnoj temperaturi)
1 konzerva ananasa
150 gr seckanih lešnika (očistiti od ljuske)
Žumanca i šećer dobro umutiti dok ne dobijete penastu masu, u to dodati razmućen puding sa malo mleka(uzeti od onih 0,5 l) dodati 1 kašiku gustina, dobro promešati i zakuvati o ostatak mleka.Kuvati na tihoj vatri (traje malo duže) da vam ne zagori zbog jaja.
Kada se potpuno ohladi na sobnoj temperaturi, dodati umućen puter.
Umutiti slatku pavlaku.
Višnje dobro iscediti od soka i prepoloviti svaku.
Ananas iseckati na kockice, i dobro iscediti od soka.
Lešnik izdrobiti.
Redjati:
1 kora - žuti fil - višnje - lešnik - slatka pavlaka
2 kora - žuti fil - ananas - lešnik - slatka pavlaka
3 kora - žuti fil - višnje i ananas - lešnik - slatka pavlaka
4 kora - puter krem - fondan ILI 4 kora- šlag
JA SAM SE PRIDZAVALA RECEPTA U GRAM I NEMA GRESKE, KALUP JE BIO 28 CM I BILA JE VISOKA 10AK CM
:kiss1: Hvala puno, prosledicu im i ovaj recept, pa nek sami odluce.
Ja moram da kazem da ovu tortu ja zovem Stefanelly Moskva snit, jer sam recept dobila od zenice sa Krstaricinog foruma. Btw ona je sa ovim receptom pobedila na jednoj Tortijadi, onda vam je sve jasno. :girl_in_love:
A je l'moze 2 kore u velikom plehu a da se presece ?
I kako se to ukuvava na tihoj vatri ? Da li ko puding ili drugacije ?
da da zicom ili mikserom...brzo se zgusti, samo voditi racuna da ne zagori
Pa ne odgovori mi :lol:, ja ne pitam cime nego kako :girl_haha:
ja na plin :lol:
Pa verovatno moze ali ja uglavnom pravim okrugle torte, slabo mi traze cetvrtaste, tako da nisam nikad probala tu varijantu.
Kad ti mleko provri smanjis skroz i onda mesas, mesas, mesas dok se ne zgusne. Masa ne izgleda kao puding kad kuvas, ali je na taj fazon.
EDIT: Gliti vec odgovorila :lol:
I samo za pecenje korica ode 4 sata :blink:
Pa nije bas 4, Dedo. Ybg, sta da se radi, valja malo i struje potrositi ali je zaista savrsena. :innocent:
Ja kad je pravim ispecem 2 kore, onda pripremim posude za druge dve, tj belanca odvojim od zumanaca i krenem da radim fil. Tako da se on ohladi dok se ove dve ispeku i kad se ispeku prakticno je spremna za filovanje.
Sad za vikend pravim jednu Moskvu na sprat i jos 2 "obicne" pa ti vidi :D
Ma nije mi do struje nego do vremena :lol:
Mada na poslu, vremena puno :girl_haha:
:rofl: Taman krenes posle dorucka da pravis, dok dodje vreme za kuci gotova je :rofl:
ja sam ovu napravila sa sve hladjenjem i filovanjem za 5 sati...samo moja kicma zna kako joj je bilo, odvajala sam belanca u 4 posude i stancovala kore, ide brzo, negde u medjuvremenu sam zbuckala i filove, sve ohladila (bilo napolju 3 stepena pa je sve islo expresno)
Za ovu tortu se vredi potruditi, obozavam je
E sad, da li cu se ikada usuditi da je pravim... videcemo
MissL, sad mi jos draze sto sam tvoj Santa :girl_haha: :turpija:
Quote from: stacka on November 11, 2010, 11:20:58 AM
MissL, sad mi jos draze sto sam tvoj Santa :girl_haha: :turpija:
i meni sto sam tvoj :girl_haha:
moram da te zovem za
ono
Ja ima sličan recept pod potpuno drugim imenom, mislim da je dotična prilagodila naziv sebi jer je umesto crvenog bobičastog voća stavila višnje.I imam recept sigurno 10 godina.Ne volim Moskva šnit i ovo mi ni ne liči na tu tortu a ova je savršena i jedina voćna koju rado pojedem i jeste visoka.
Anak je jedno prilikom probala i rekla da je savršena ako nekome i to znači.
Aha, nju si zvala na tortu a mene nisi. :ljut: :rofl:
Quote from: stacka on November 11, 2010, 11:20:58 AM
MissL, sad mi jos draze sto sam tvoj Santa :girl_haha: :turpija:
a ja nista nisam verovala emge kad mi je rekla :rofl:
Quote from: cici on November 11, 2010, 11:35:50 AM
Anak je jedno prilikom probala i rekla da je savršena ako nekome i to znači.
Znači meni da znam da je super :girl_in_love: :kiss1:
Quote from: Lani on November 11, 2010, 11:40:04 AM
Aha, nju si zvala na tortu a mene nisi. :ljut: :rofl:
Pa i nisam :rofl: sama se pozvala :lol: to je bilo kad se otvorio Tehnokids mi slavili Andriji rodjendan a ona bila dole sa Kali pa sam im poslala tortu.
Quote from: AnaK on November 11, 2010, 11:42:29 AM
Znači meni da znam da je super :girl_in_love: :kiss1:
Verujem da si zaboravila, čak mislim da sam ti i recept dala.Kod mene je Olgina torta..
Jao Olgina torta :bezi:
kore, beli, zuti ful, visnje i ananas meni je moskva torta pa da ga hebem :lol:
koja crna mucena olga :lol:
Meni je dovoljno sto Minja pravi po ovom receptu da je zovem Moskva :girl_haha:
85% "novih" recepata su samo male modifikacije starijih... i odjednom ima brdo torti slicnog sastava sa razlicitim nazivima. Meni je super sto je ona uopste htela da podeli recept, a da li ga je i koliko ga je modifikovala me iskreno nije briga, plus, veliki sam joj duznik i kad sam pravila prvu svadbenu tortu, savetima mi je pomogla bas bas.
u Moskva snitu iz hotela Moskva imaju bademi i ako se ne varam ima i kajsija tj.idu tri vrste voca.
(ovo za kajsiju nisam bas najsigurnija).
Quote from: bubi on November 11, 2010, 12:11:41 PM
u Moskva snitu iz hotela Moskva imaju bademi i ako se ne varam ima i kajsija tj.idu tri vrste voca.
(ovo za kajsiju nisam bas najsigurnija).
nekad bude kajsija nekad ne
jednom mi se ucinilo tamo da su ananas u stvari zamenili kajsijom :think:
Ne ide kajsija, vec breskva. Originalni Moskva snit se spolja posipa seckanim bademima, i voce ide samo na prve dve kore - ima bas na sajtu poslasticarnice fotografija, lepo se vidi kora-fil-zuto voce-fil, kora-fil-visnje-fil, pa kora-fil, kora-fil.
Ja trazim druge recepte jer mi ovaj fil iz originalnog recepta nije uspeo, cak i zaledjen se razvlacio kao zvaka. Cinjenica, bio je ukusan, ali moji mama i tata nisu spremni na ponovni eksperiment u vidu kuvanja maslaca.
e jeste :good: breskva
Quote from: anelore on November 11, 2010, 12:23:35 PM
Ne ide kajsija, vec breskva. Originalni Moskva snit se spolja posipa seckanim bademima, i voce ide samo na prve dve kore - ima bas na sajtu poslasticarnice fotografija, lepo se vidi kora-fil-zuto voce-fil, kora-fil-visnje-fil, pa kora-fil, kora-fil.
Ja trazim druge recepte jer mi ovaj fil iz originalnog recepta nije uspeo, cak i zaledjen se razvlacio kao zvaka. Cinjenica, bio je ukusan, ali moji mama i tata nisu spremni na ponovni eksperiment u vidu kuvanja maslaca.
sa ovom stvarno nema greske :good: i bitno je da se filovi doooobro ohlade
Quote from: Glitter on November 11, 2010, 11:57:01 AM
kore, beli, zuti ful, visnje i ananas meni je moskva torta pa da ga hebem :lol:
koja crna mucena olga :lol:
:rofl: :rofl: :rofl:
Cici, stavi tvoj recept, please
mo koja cici da kaci recept nema ona da ga kaci, nazvace je olgina torta a onda ja dizem pobunu... :lol: :lol: :lol:
Quote from: Glitter on November 11, 2010, 11:57:01 AM
kore, beli, zuti ful, visnje i ananas meni je moskva torta pa da ga hebem :lol:
koja crna mucena olga :lol:
Nisam rekla da moja ima višnje nego da je dotična modifikovala recept i stavila višnje umesto crvenog bobičastog voća.
Dedo identičan je recept čak i način filovanja, samo umesto višanja ide bobičasto voće ili onaj crveni mix.
E ja cu visnje :burko:
Pun zamrzivac i mom paru cu u friz torbi da posaljem :lol:
Samo vi ručkajte višnje i javite se kad neko proba i ovu varijantu pa da vidite razliku :D a tek sa svežim jagodama, neprevazidjeno.A za to valja sačekati malo.
Quote from: Deda on November 11, 2010, 01:04:26 PM
E ja cu visnje :burko:
Pun zamrzivac i mom paru cu u friz torbi da posaljem :lol:
Salji, Dedo, vis da pravim svaki vikend, nece se baci :lol:
Stvar resena :turpija:
Quote from: Deda on November 11, 2010, 01:27:52 PM
Stvar resena :turpija:
naravno visnje idu preko krusevca :turpija:
Quote from: Deda on November 11, 2010, 01:04:26 PM
E ja cu visnje :burko:
Pun zamrzivac i mom paru cu u friz torbi da posaljem :lol:
Nemoj, molim te, imam i ja :turpija:
Quote from: Deda on November 11, 2010, 01:04:26 PM
E ja cu visnje :burko:
Pun zamrzivac i mom paru cu u friz torbi da posaljem :lol:
nema potrebe, stvarno, ne volim višnje :girl_haha:
Quote from: janavi on November 11, 2010, 06:50:38 PM
nema potrebe, stvarno, ne volim višnje :girl_haha:
Ne volis ni cevape pa pojedes neki :crazy:
5 satu za jednu tortu :nesvest:
pa za to vrijeme mogu da podjem do kotora na najbolji moskva snit u cg i vratim se...i nije da nisam to i uradila par puta :turpija:..a pri tome nisam neki veliki ljubitelj moskva snita :lol:
Ali nama je Kotor malo dalje :crycry:
Dedo, Moskva snit je ipak najbolji u hotelu Moskva, to ti je na 150km. Samo sto im je cena :crazy: za kg torte.
kako 150km
Sorry but you are not allowed to view spoiler contents.
ja malo
ratujem sa geografijom :girl_haha:
PS
Sorry but you are not allowed to view spoiler contents.
Quote from: :ph34r: on November 16, 2010, 12:40:35 AM
5 satu za jednu tortu :nesvest:
pa za to vrijeme mogu da podjem do kotora na najbolji moskva snit u cg i vratim se...i nije da nisam to i uradila par puta :turpija:..a pri tome nisam neki veliki ljubitelj moskva snita :lol:
ali dete je bilo tooooliko srecno :girl_in_love:
mada sledeci put ga vodim u Kotor...da se i ja malo obradujem :D :rofl1:
Quote from: Glitter on November 16, 2010, 08:19:33 AM
ali dete je bilo tooooliko srecno :girl_in_love:
mada sledeci put ga vodim u Kotor...da se i ja malo obradujem :D :rofl1:
:lol: pa to ti kazem...jesam ja sam u pg ... ali nije mi na ta u bg-u mnogo daleko, samo da ne pravim :lol:
Quote from: Zumbulica on December 10, 2009, 07:47:11 PM
Moskva snit
Kore: 5 belanaca, 5 kasika secera, 100 gr. seckanih oraha, 2 kasike brasna, 2 kasike mlevenog keksa. Peci cetiri ovakve kore.
Fil:
20 zumanaca
800 gr. secera
600 gr. putera
200 gr. putera
200 - 300 gr. seckanih visanja
200 - 300 gr. seckanog ananasa ili bresaka
jos: 100 gr. badema i 4 dl pavlake
Umutiti 20 zumanaca sa 800 gr secera i 600 gr putera, kuvati na pari da postane staklast. Ohladiti pa dodati jos 200 gr umucenog putera.
Fil podeliti, jedna polovina ostaje zuta (njom se premazuje treca i cetvrta kora i sa strane). Drugu polovinu opet podeliti, u pola umesati seckane visnje, u pola seckani ananas ili breskve.
Redjati: kora/fil sa visnjama/kora/fil sa breskvama/kora/zuti fil/kora. Odozgo i sa strane premazati sa zutim filom. Badem popariti, oljustiti, propeci u rerni i iseci na listice. Posuti odozgo i sa strane. Umutiti slatku pavlaku i ukrasiti.
Ovde povecam kolicinu voca na 500-700 gr.
Ovu sam pravila
samo nisam miješala sa voćem, već sam voće slagala preko fila, pa onda kora gore.
Pošto je fil počeo da se zgušnjava, ali i dalje curi, znači da stavim koru okolo?
I šta znači STAKLAST, meni je fil kad se skuvao biu gustine izmedju supe i čorbe. Jel trebao još da se kuva?
Ne znam sta znaci da postane staklast.Fil kuvam gusce od toga.
Emge, ja sam ga kuvala ne znam koliko dugo, i nije se zgusnjavao. Zgusnuo se malo tek kad smo mu dodali zumanca, secer i brasno.
Cici, ovaj fil u kome su samo jaja, šećer i puter ni ne znam da li može da se zgusne kod kuvanja. Pri tome je tu 600gr putera skuvanog.
Kuvala sam ga dosta, bio je vruć. Zgusnuo se kako je krenuo da se hladi.
A onako sijao je fino i bio gladak, pa sam mislila da to znači staklast.
Možda sam trebala manje da ga kuvam :ces:
Emge, ja kuvam prvo jaja i secer pa kako se zegrevaju dodajem maslac .... staklast znaci da je promenio boju, postaje kao providan a ne intenzivno zut. Fora je u tome da mu secer koji ce sa tecnoscu (a to su u ovom slucaju zumanca) da se uspinuje i da mu da gustinu, a maslac koji se jednom otopi/skuva gubi strukturu i to je ono sto se razvlaci u takvim filovima. Vrlo je bitno, ali ne i presudno, da se fil muti kako se hladi, a idealno je brzo hladjenje sa mucenjem. U svakom slucaju ga treba izmutiti jos par puta dok se hladi ....
Quote from: emge on June 14, 2012, 12:24:40 PM
Cici, ovaj fil u kome su samo jaja, šećer i puter ni ne znam da li može da se zgusne kod kuvanja. Pri tome je tu 600gr putera skuvanog.
Kuvala sam ga dosta, bio je vruć. Zgusnuo se kako je krenuo da se hladi.
A onako sijao je fino i bio gladak, pa sam mislila da to znači staklast.
Možda sam trebala manje da ga kuvam :ces:
E to znaci staklast, ali otprilike treba prestati brzo kad primetis da postaje staklast jer zumanca trebaju koliko-toliko da ostanu kremasta ...
Pa dobro Zumbulice sto ne rece ranije?
A kako to radis - stavis posudu sa filom u posudu sa hladnom vodom i mutis? Cime, mikserom ili rucno?
E, pa cvrc... piše skuvati sve zajedno. Ja sam mislila da sledeći put (ako me maniti kucko ujede :lol:) da skuvam na pari žumanca i šećer i jako malo putera. Da ostatak dodam kad se fil ohladi.
Ovako sam kuvala po receptu :crycry: I promijenio je boju na svjetliju, ali sam ja kuvala i dalje, čekajući čudo.
On je jutros ok gust, znači iz kašike ne curi, ali tek izvadjen iz frižidera.
A i hladio se satima, jer je sinoć bilo prilično toplo.
Tako, je pise da se kuva sve zajedno i ne pise nista o dodatnom mucenju.
Fil je pre-preukusan, to je jedini razlog zbog koga bih se mozda ponovo upustala u ovu avanturu.
Ovaj fil je zvakast sto kaze Anelore, kao i svi filovi u kojima se maslac kuva, on ima nekako barsunastu strukturu, dok su filovi u kojima se dodaje muceni maslac kremasti jer mucenjem dobijaju na volumenu.
Ali ne cure...
nego, da li sam trebala da ga hladim u hladnoj vodi i mutim.
Mutila sam ga ja nekoliko puta dok se hladio, da bih ubrzala hladjenje... ali nisam potapala šerpu u hladnu ovdu.
Super je kad se ubrza hladjenje, ali i ne mora ...
Nisam pravila, ne znam, jvicu kako je ispalo kad napravim samo cu visnje da zamenim malinama recimo i nema veze sto to nece vise biti Moskva snit.
(https://www.mojamansarda.com/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimageshack.us%2Fa%2Fimg853%2F1953%2Fdsc05142c.jpg&hash=5b4a700c26b385958418b024d231919bb170a23f)
(https://www.mojamansarda.com/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimageshack.us%2Fa%2Fimg268%2F1102%2Fdsc05146.JPG&hash=b1739f1ea91ba923c26c249b06c23854b9796e0f)
Moskva po onom receptu sa puuuuuno putera
Savršeno izgleda :girl_in_love: :balavi:
hvala :bighug:
Veliki pozdrav svima! :clap:
Naiđoh na ovu temu, naravno, tragajući za ,,originalnim" receptom za Moskva šnit.
Međutim, o receptima koji su ovde postavljeni, i o ostalima na internetu koji se izdaju za izvorne, imam nekoliko pitanja.
Ono što mislim da ova torta mora da sadrži u receptu po kojem se pravi u hotelu, a iz informacija koje su dostupne na Mreži, jeste sledeće:
- Slike kažu da danas torta ima 4 kore, iako se ponegde može naći da ih ima 3. Možda ih je nekad i bilo 3, ali se, a to je, verujem, jasno, recept s godinama menjao. (Možda je to i jedan od razloga zbog kojeg je ,,originalnih" recepata nekoliko.)
- U korama mora biti badema (mlevenih, izgleda), seckanih oraha i po jedne kašike brašna i keksa Petit Beurre. Bademe je, doduše, moguće zameniti mlevenim orasima, barem po rečima Anice Džepine, autorke ove torte.
- Između kora stavlja se voće iz kompota, i to višnje, ananas, i breskve. Višnje i ananas moraju biti prokuvani, čini se s malo šećera, i dobro oceđeni. Za breskve ne znam, ali bi mi bilo logično treba prokuvati i njih. I, naravno, dobro ocediti.
- Na internetu niko ne kaže koliko fila ide u koji sloj, ali čini mi se, gledajući slike a i sâm desert u hotelu, da fil treba podeliti na 7 delova: 2 dela idu na prvu koru, 3 na drugu, a po jedan na treću i četvrtu koru. Ili možda 8: 2, 3, 2, 1. No to verovatno i nije toliko bitno: količina fila sama će se ukazati u zavisnosti od nanetog voća.
- Recept mora sadržati i maraskino, desertno vino ili liker od višnje maraske.
- Čini se da mora sadržati i vanilu. Mislim da se mahuna vanile kuva s mlekom za fil, no negde mi se učinilo da videh da vanila ide i u koru?
- U receptu se koriste i preprženi bademi.
- Šlaga nema. Originalna torta nema beli fil. Mislim da je Anica Džepina u jednom intervjuu povodom 40 godina od stvaranja torte rekla da se torta služila uz malo šlaga i kuglu sladoleda.
- Torta se reže poluzamrznuta. Što je vrlo jasno ako je neko ikad jeo tortu u kafeu hotela.
Ono što mene zanima jeste sledeće.
AnaK temu je započela receptom Boje Vidić objavljenim u
Politikinom Zabavniku. Možda joj je Boja drugi nadimak, ali u knjizi
Hotel Moskva – prvih 100 godina navedeno je da se zove Bojana Bosa Vidić (ili je to možda tipfeler) i da je u poslastičarnicu hotela došla još 1974., a recept koji daje sasvim je drugačiji:
QuoteNapraviti smešu za kore od 4 belanca, 4 kašike šećera, 40 grama mlevenog keksa, 40 grama seckanih oraha, 40 grama mlevenih oraha i badema. Podeliti na 4 dela i ispeći 4 kore. Za film umutiti 16 žumanaca sa 16 kašika šećera, pa dodati 8 kašika brašna i sve ovo skuvati u 12 decilitara mleka. Posebno umutiti 350 grama putera i spojiti sa hladnim kremom. Filovati ovim redom: 1. kora, fil, višnje, 2. kora, fil, banane, 3. kora, fil, kivi, 4. kora i ukrasiti filom koji preostane.
Ako zanemarimo kivi i banane i činjenicu da mi se čini da u jednu koru idu po 4 belanca, 4 kašike šećera, i po 40 grama keksa, seckanih oraha, i mlevenih oraha i badema, a ne u masu za sve 4, čini mi se da ovaj recept deluje prilično ,,originalno".
Jedino me buni što se spajaju dva fila, a ne tri, koliko se kaže da delova fila ima na nekim mestima. Taj treći deo verovatno je umućena slatka pavlaka, koju je Anica Džepina pominjala, opet u jednom od intervjua.
Dakle, koliko slatke pavlake staviti u fil?
Anin početni recept nije mi delom jasan.
Prvo me zanima kolika je ta torta koja se njime dobije? Koliki je pleh u kojem se peku kore? Kako recept smanjiti na pleh od, recimo, 35 cm × 25 cm ili sličan? Ne znam kako ovu navedenu recepturu da primenim.
Šta se događa s ovim višnjama – treba li ih stvarno 3000 grama?
Fil mi nije jasan. Ako dobro razumem, prvo se umuti ovaj kilogram maslaca sa šećerom i žumancima. Zatim se ušpinuje šećer i pomeša s belancima. Ali šta se onda događa? Umuti se preostalih 250 grama maslaca? Međutim to su tri krema, a ne dva, koliko kaže da ih ima poslednja rečenica o filovima?
Dalje, razume li neko šta Anica Džepina kaže oko 1:35 i 2:14?
https://www.youtube.com/watch?v=t9BtgF-J9Oc (https://www.youtube.com/watch?v=t9BtgF-J9Oc)
U šta se sipa maraskino?
Ovde možete videti kako tortu filuju:
http://www.b92.net/video/bulevar.php?yyyy=2014&mm=11&dd=26&nav_id=929019 (http://www.b92.net/video/bulevar.php?yyyy=2014&mm=11&dd=26&nav_id=929019)
Od originalnih recepata još izdvajam da postoje i ovi:
https://serbiancookbook.blogspot.com/2011/03/moskva-snit.html (https://serbiancookbook.blogspot.com/2011/03/moskva-snit.html)
https://www.yugopapir.com/2015/12/srecna-nova-1976-koje-nam-novogodisnje.html (https://www.yugopapir.com/2015/12/srecna-nova-1976-koje-nam-novogodisnje.html)
Još je jedan, koji tvrdi da je iz 1974., bio na sajtu http://blog.dolci.it/, (http://blog.dolci.it/,) ali je, izgleda, sada nedostupan. Tu je i jedan s Krstarice, a ima ih još.
Prosto ne mogu da verujem da niko još uvek nije provalio kako se ova torta pravi. Zapravo ne bi trebalo da bude teško, pogotovo ako neko ima poslastičarskog iskustva. Odlučan sam da saznam kako glasi pravi recept. :D :lol:
:rofl: ma kako te samo nije mrzelo :lol:
:rofl1: Šta da ti kažem... :lol: Ali stvarno nekako nije, zapravo sam sve vrlo brzo rešio. 8)
Jos da napravis :D
Ja stvarno, ali stvarno nemam znanja da se tome tako detaljno posvetim :lol:
Ja stvarno nemam zelje :rofl: doduse ja ni ne volim tu tortu :D
Ja je pravila jednom nekada :rofl1:
Ja sam se na ovoj temi vec istakla :diva: :lol:
Mogla bih da je napravim za moj rodjendan :think: da obnovim gradivo :lol:
Inace, obozavam :balavi: najfantasticnija kombinacija ukusa. Bila je davno u Dessertu na Vozdovcu neka vrlo slicna sa zutim kremom, isto savrsena :balavi:
Одгледала сам синоћ видео, и тек онда видела у ствари где стану све оне вишње из забавниковог рецепта.
cirilicom miroslave :lol:
i ja mnogo volim moskvu snit :girl_sigh:
Meni u njoj nešto smeta i slatka mi je. Ovako posebno sve sastojke volim ali zajedno mi to nešto ne štima. :think:
Mogu da je pojedem ali ako imam opciju da uzmem neku drugu tortu, uvek ću pre tu drugu.
Ћирилица је званично писмо :baba:
Tako je, samo strani plaćenici i izdajnici koriste latinicu. :lol:
И патриЈотско, при том, умало да заборавим :turpija:
Quote from: cici on October 10, 2016, 11:13:15 PM
Jos da napravis :D
Moraću. :lol:
Quote from: AnaK on October 10, 2016, 11:14:58 PM
Ja stvarno, ali stvarno nemam znanja da se tome tako detaljno posvetim :lol:
Quote from: AnaK on October 11, 2016, 01:48:00 PM
Одгледала сам синоћ видео, и тек онда видела у ствари где стану све оне вишње из забавниковог рецепта.
Znači, Ana, ti nisi ni pravila po ovom receptu iz
Politikinog Zabavnika?
Verovatno si mislila na onu ogromnu činiju s višnjama, ali obrati pažnju – nisu potrošili ni pola za filovanje one jedine (čini mi se da je jedina) torte koja se vidi na početku priloga. Ono je verovatno količina za nekoliko onih torti koje stoje na stolu.
Inače, u hotelu sada parče košta 490 dinara. Znam da je prošli put kad sam bio bila 480. A kilogram je 2050 dinara.
Ispada da je bolje kilo nego parče. :lol:
Quote from: Zumbulica on October 11, 2016, 01:30:25 PM
Ja sam se na ovoj temi vec istakla :diva: :lol:
Živa istina! :clap:
Quote from: Zumbulica on October 11, 2016, 01:47:00 PM
Mogla bih da je napravim za moj rodjendan :think: da obnovim gradivo :lol:
Inace, obozavam :balavi: najfantasticnija kombinacija ukusa. Bila je davno u Dessertu na Vozdovcu neka vrlo slicna sa zutim kremom, isto savrsena :balavi:
A po kom ćeš je receptu praviti?
Žao mi je što su ove slike koje je postavljala torteikolaci istekle i nema ih više.
Quote from: .:Aleph:. on October 11, 2016, 10:51:13 PM
Znači, Ana, ti nisi ni pravila po ovom receptu iz Politikinog Zabavnika?
Verovatno si mislila na onu ogromnu činiju s višnjama, ...
Nisam, nisam, ja sam teoretičarka :-[ Pravila sam jednu drugu tortu, to sam u tvom stilu iseckala na sitna crevca, imaš je ovde negde, tema se zove AnaK torta.
Mislila sam na parčiće u videu, prvi put sam obratila pažnju koliko je sloj sa višnjama deblji:
(https://www.mojamansarda.com/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fcitymagazine.rs%2Fwp-content%2Fuploads%2F2014%2F11%2F151-1000x500.jpg&hash=bd272f5fb211ee86bece9e4f2d436267ae085601)
Po ovom:
Moskva snit
Kore: 5 belanaca, 5 kasika secera, 100 gr. seckanih oraha, 2 kasike brasna, 2 kasike mlevenog keksa. Peci cetiri ovakve kore.
Fil:
20 zumanaca
800 gr. secera
600 gr. putera
200 gr. putera
200 - 300 gr. seckanih visanja
200 - 300 gr. seckanog ananasa ili bresaka
jos: 100 gr. badema i 4 dl pavlake
Umutiti 20 zumanaca sa 800 gr secera i 600 gr putera, kuvati na pari da postane staklast. Ohladiti pa dodati jos 200 gr umucenog putera.
Fil podeliti, jedna polovina ostaje zuta (njom se premazuje treca i cetvrta kora i sa strane). Drugu polovinu opet podeliti, u pola umesati seckane visnje, u pola seckani ananas ili breskve.
Redjati: kora/fil sa visnjama/kora/fil sa breskvama/kora/zuti fil/kora. Odozgo i sa strane premazati sa zutim filom. Badem popariti, oljustiti, propeci u rerni i iseci na listice. Posuti odozgo i sa strane. Umutiti slatku pavlaku i ukrasiti.
Ovde povecam kolicinu voca na 500-700 gr.
Samo cu mozda maslac podeliti, pa polovinu kuvati sa zumancima, a polovinu umutiti :think:
obozavam Moskva snit :balavi:
Posle 7:14:
https://www.youtube.com/watch?v=b4lvLAVsgtI (https://www.youtube.com/watch?v=b4lvLAVsgtI)
Super :good:
Odgledah i drugi deo o Bosiljcicima, ratluk ima je super, super :good: :balavi: ja kupim Sarenicu i skoro celu je pojedem odjednom :-[ :lol: Nigde vise ne kupujem i ne probam ratluk osim kod njih, da se ne razocaram .... omiljeni mi je sa suvom sljivom, pa bergamot, mentol, ruza, divan je i sa cokoladnom glazurom, mada ga neko vreme nema :think: Sastojci su im savrseni, a ratluk uvek svez :good:
Ne reče kako se pravi fil, doduše. :D No dobro. I ovo je fino. :D
Nisam nikad kročio u tu radnju, a mislim da sam više puta naišao na njih u nekoj emisiji, u novinama, ili u nekom časopisu. Sad si me zainteresovala pa možda odem da probam. :)
Ratlik Bosiljčić :balavi: Ja retko kupujem jer nemam mere u konzumaciji. Moj omiljeni ruža-orah.
Naiđoh pre neki dan na informaciju da je Dobrila Stanković, glavna poslastičarka Moskve, bila u Blic ženi u broju od 20. maja 2017.
U istom se nalazi i ovaj recept:
QuotePotrebno je
ZA KORE 6 belanaca, 6 kašika šećera, 5 kašika mlevenog keksa, 1 kašika brašna, 6 kašika mlevenih oraha ZA PRVI FIL 1 l mleka, 120 g skroba, 6 žumanaca, 400 g šećera, 1 vanilin-šećer ZA DRUGI FIL 5 belanaca, 500 g šećera, malo vode, 500 g maslaca JOŠ 700 g višanja, 200 g šećera, 300 g ananasa, 300 g breskvi iz kompota, 50 g listića badema
Priprema
Umutite belanca sa šećerom. Brašno i keks pomešajte, pa to lagano sjedinite s belancima i smesu rastanjite u većem pravougaonom plehu. Pecite 10 minuta na 200 stepeni, pa prohlađenu koru podelite na četiri dela. Pomešajte skrob, žumanca, šećer i vanilin-šećer s malo mleka, a ostatak mleka stavite da provri i umešajte smesu od žumanaca. Kuvajte pet minuta uz neprekidno mešanje. Malo jače ušpinujte 400 g šećera i sipajte ga, mešajući, u ulupana belanca. Mutite dok se ne prohladi, pa sjedinite sa umućenim maslacem i prvim filom. Višnje skuvajte s preostalim šećerom, ocedite ih i prohladite. Ananas i breskve iseckajte na kockice. Filujte tortu: kora, krem, ananas, breskve, krem, kora, krem, višnje, krem, kora, krem, kora, krem. Gotovu tortu pospite listićima badema.
Sad ne znam je li ga dala Dobrila Stanković ili ne.
Razlikuje se iz onog iz Slatkog Beograda (tamo je za kore bilo potrebno10 belanaca, 200 g šećera, 100 g keksa, 150 g oraha i 100 g brašna, a kore su se pekle na 180 °C 15 minuta).
Da priijavim da sam nedavno jela original u hotelu Moskva i da se nisam preterano odusevila :lol: Osetno mi je slabija i siromasnija u odnosu na ranije, nema onaj sklad ukusa .....cak su mi mnoge homemade kopije koje sam probala mnogo lepse. Hejterka :lol:
I još je pritom preskupa :o
Da! Petsto dinara parce :girl_haha:
Moguce da sam tako potrefila, ali stvarno mi nije bila nesto posebno :)
Ja mislim da su se svima nama podigli standardi, sa prisustvom raznih recepata i materijala za torte. Moskva šnit je napravljena pre više od 40 godina, i tada je siguno bila pojam, jer je malo domaćinstava pravilo kolače tog tipa.
Sad je, meni bar, to više pitanje nostalgije i tradicije, nego realnog prestiža.