inspirisana danasnjom T kod mog deteta, svuda na netu trazila sam tekstove vezane za moguce reakcije na vakcine.
Moja cerka je pre polaska u skolu dobila tri vakcine i to prosle srede. Dobila je OPV, MMr i DiTePer , valda ne gresim.
Naime secam se njenih ranijih reakcija i secam se njenje T uneposredno posle MMr, odnosno 4 dana kasnije , pa sam i sad to zelela da proverim, jer sam sklona da verujem da je ova njena T ustvari reakcija. Pitala sam i ovde ali nismo znale odgovor.
Dakle saznala sam ovo
Nuspojave kod MPR (Mo-Pa-Ru) vakcina
Ova vakcina ne izaziva mnogo veće komplikacije nego što je lokalna reakcija opisana kod ostalih vakcina. Dakle, preventivni paracetamol, oblozi i pojenje kod povišene temperature, trebalo bi da predstavljaju dovoljnu "kućnu negu" za dete koje je primilo ovu vakcinu.
U retkim slučajevima, moguća je pojava bezopasnog prolaznog osipa, bolova u mišićima i zglobovima (poput blaže viroze) ili pojava temperature 7-10 dana nakon vakcinisanja. Na ove nuspojave roditelj treba da reaguje samo opštim merama (dakle, ponovo paracetamol!), jer su blage i prolaze same od sebe.
Ako MPR vakcinu primi odrasla osoba ženskog pola, trebalo bi da izbegava trudnoću bar 3 meseca nakon vakcinisanja.
Da li je to ista vakcina ?
Mozda moje dete ima virus, a ne reakciju, zanimljivo je znati da reakcije postoje i par dana kasnije.
Nije lose pronaci i nov raspored vakcinacija i staviti ovde, takodje mozemo da podelimo svoja iskustva o njima, ima ovde i svezih mama kojima ovo moze koristiti ;)
Uskoro novi kalendar imunizacije
Beograd -- Uskoro novi kalendar imunizacije dece u Srbiji, gotovo isti kao i u Evropskoj uniji; kombinovanom vakcinom stiče se imunitet na pet bolesti, pišu "Novosti".
Kako piše list, to je potvrđeno i u Institutu "Batut", u kojem tvrde da je u toku izrada Pravilnika o imunizaciji i razmatranje uvođenja novih vrsta vakcina.
Tako će mališani ubuduće dobijati ne samo tehnološki savremenije vakcine (kombinovane), već će biti proširena i lista bolesti protiv kojih se sprovodi imunizacija.
Biće to, konačno, približavanje Srbije evropskim i svetskim standardima, pošto se naš kalendar imunizacije, osim manjih izmena pre četiri godine, nije menjao punih deceniju i po.
"Kad je u pitanju vakcinacija, mi vučemo fenjer anahronosti, a naš program obaveznih imunizacija ne priliči civilizovanoj zemlji u XXI veku", kaže epidemiolog Zoran Radovanović, predsednik Lige za imunizaciju.
U čemu je razlika između vakcina koje dobijaju naša deca i onoga što dobijaju mališani u Evropi? Prvo, u razvijenom svetu ide se na kombinovane vakcine, gde se jednim ubodom pokriva što više bolesti. Petovalentne i šestovalentne vakcine već su "klasika", a rade se istraživanja sa osmovalentnim. Osim što ovo ima prednosti za samu decu, donosi i uštede zdravstvu.
Osim toga, skoro sve zemlje, osim Srbije, uvele su neke vakcine kao obavezne ili bar fakultativne, bez kojih savremeni svet ne funkcioniše.
"Hitno treba u program uključiti vakcinu protiv pneumokoka, klice koja izaziva trovanje krvi, teško zapaljenje pluća i gnojni meningitis, koji među preživelima ostavlja trajne posledice", kaže prof. Radovanović.
odavde (http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2010&mm=10&dd=31&nav_id=468984)
ima i ovde malo duži tekst
http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.69.html:305790-I-vakcine-iz-Brisela (http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.69.html:305790-I-vakcine-iz-Brisela)
Ja sam svakako planirala Marku da dam prevnar vakcinu (protiv pneumokoke pneumonija), jer će vjerovatno u jaslice sa godinu dana. Sad ta vakcina može da se da i kod nas. Kod Marte mi se dobro pokazala.
Imam pitanje, a čini mi se da je ova tema sasvim ok.
Marko bi sjutra trebao da primi vakcinu, treći Pentaxim. Postoji velika šansa da je sada u periodu inkubacije za ovčje boginje. Da li neko zna šta je pametnije, da sada primi vakcinu ili da sačekamo, pa da vidimo da li će da ima boginje. Posle boginja bi trebalo da čekamo minimum mjesec dana za sledeću dozu.
Ne verujem da ćemu dati vakcinu. Janko je trebalo da primi jednu od onih pred školu kad je u vrtiću bilo boginja. I dr mu je odložila vakcinaciju, što se pokazalo kao veoma pametno jer ih je za manje od nedelju dana dobio.
Aha.. meni je dr rekla, kad sam bila da u petak potvrdi boginje kod Marte, baš ovo... možda bolje sad, jer ćemo posle čekati više od mjesec dana za treću dozu. Sad nisam pametna ni da li da ga vodim, ni da li da čekam još 3 nedelje da budemo sigurni da li ih je dobio.
Hm, da, baš nezgodno :( Nadam se da će Lilit odgovoriti na vreme, meni je ona autoritet :bighug:
U petak je Marta bila nasmijana tačkasta djevojčica sa povremenom temperaturom. Tad mi je bilo OK da primi vakcinu i dok mu traju boginje :rofl:
Posle subote sa Martom i njene muke sa boginjama, počela sam da se pitam. Šta ako mu vakcina oslabi imunitet, pa mu boginje teže padnu - ako ih dobije.
K je trebalo da primi vakcinu mmr dok je Dimao boginje
i naravno odmah je odlozeno, dete je stvarno dobilo boginje, rekala mi je da kad prodju cekam jos 2 meseca pa tek onda po vakcinu, i tako je i bilo
i imala je i reakciju na istu sa T , a posle 2 nedelej i upalu grla, dfakle ipak joj je dosta oslabljen imunitet
dobro se raspitajte :bighug:
Dogovorile smo se da sačekamo da li će dobiti boginje, malo na moju inicijativu.
Vama su vjerovatno odlagali MMR vakcinu, što ima više logike. U pentaksimu nema nikakvih boginjica, a i njegova reakcija je samo T.
U svakom slučaju, sa vakcinom okasniti nećemo :)
I nama će pretpostavljam odložiti pentaxim zbog svega što se izdešavalo prošle nedelje.
Trebalo je da ga primi sledećeg ponedeljka.
Quote from: emge on November 23, 2010, 10:07:00 AM
Vama su vjerovatno odlagali MMR vakcinu, što ima više logike. U pentaksimu nema nikakvih boginjica, a i njegova reakcija je samo T.
upravo tako. MMR vakcina je ziv, ali oslabljen virus, a varicele jako oslabe imunitet i ja bih cekala 2-3 meseca da primim MMR posle prelezanih boginja.
a jedno mesec dana cekala bih na pentaksim.
I poseban :bighug: za lilit, koja mi je pomogla da prevagnem da li ćemo vakcinu ili ne :)
mislim da je ovo pravi moment da kazem da bih ovog gore smajlija izbacila sa liste smajlija, al srecom, ne pitam se mnogo. :rofl:
:kiss1: :kiss1:
Al je ova lilit neka, ne voli da se grli. Ja baš volim :P
e, da podignem temu.....
moca treba da primi prvu vakcinu na sledecem odlasku kod dr.... dobro, ne prvu...dobio je bsg u porodilistu i dobio u nogicu hep b na prvoj kontroli (je l da?).... sad ide diteper + polio ili petovalentna, koliko se ja secam .... dr mi rece "on je zdravo dete, moze ovu nasu da primi" :think:
za batu smo kupovali pentaxim....
je l ima toga jos, ili se neka druga sada kupuje ili treba da ga vakcinisem onom standardnom iz dz?
kakva su sad iskustva, misljenja, saveti?
ja ne bih "tu njihovu" ako nije moranje
ta njihova mu valjda dodje torlakova koja nije petovalentna, tj di-te-per + polio, to smo i mi ko deca tako primali.....
A koliko sam ispratila u poslednje vreme ima nestasica vakcina po apotekama, ili je to proslo? Sta sse u tom slucaju radi?
ali polio je drugacija vakcina, ziva a ne umrtvljena, ako se ne varam, zbog toga dr i naglasava 'on je zdravo dete'. k'o sto sam rekla - ja ne bih, ako postoji izbor
Mi smo se bili odlučili za pentaksim, a i tad je bilo nestašica, pa se dešavalo da ceo grad obiđemo dok ne nađemo ali se moglo i naručiti u pojedinim apotekama. Jednom je čak i na tu vakcinu loše reagovao, tako da ne bih rizikovala s domaćim kad bih birala opet.
http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/520141/NESTASICA-Opet-nema-petovalentnih-vakcina (http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/520141/NESTASICA-Opet-nema-petovalentnih-vakcina)
ovo mi je, cini mi se, najveca muka u odlucivanju :wall:
Ja mislim da ih ima ispod tezge, po privatnim klinikama i tome slično. Ne znam mnogo o tome, ali mi sve što elanor kaže zvuči jako logično :kiss1:
odaberi pentaxim
mi smo imali dvostruko iskustvo za vakcinaciju 2002. i 2003. godista, ona je primala "njihovu", a on pentaxim
za "njihovu" se vredi i raspitati, ako (ti) to nesto uopste znaci
ako zatreba potraga za vakcinom pentaxim javi, imam koga da pitam
Ksenija i dušan su primali torlakove vakcije, nikakve probleme ni nuspojave isu imali.
Iva isto...
Dok je Una primila Pentaxim, u to vreme nije bilo nestašice.
Dasa je primao Pentaxim, jer je u DZ nedostajala jedna komponenta Torlakove. On nije imao nikakve reakcije na vakcine.
Moji kad su primali vakcine isto je išla priča sa nestašicom, ali se ne sjećam da smo imali problema da nabavimo pentaxim. Oboje su ga primali.
Ako primate torlakovu onda ide jedna u ruku, jedna u nogu i polio da se popije. A pentaxim samo jedan ubod.
Jova i Mina su primali te iz DZ, nije ni bilo drugih, ustvari možda ih je i bilo a da ja nisam znala, Mihajlu smo kupovali pentaxim.
Niko nije imao nikakvu reakciju.
Jedini problem koji smo imali sa vakcinama je BSG koji je Jova morao da ponavlja jer mu se nije primila.
MOji su sve troje primali Pentaksim odnosno Infatriks, sve je proslo ok bez ikakve reakcije. Ja licno bih izabrala pre petovalentnu.
Od NG bi Pentaksim trebao da bude besplatan i da se daje umesto stare varijante.
Quote from: Dawn on January 09, 2015, 04:59:57 PM
Od NG bi Pentaksim trebao da bude besplatan i da se daje umesto stare varijante.
da ali samo z decu rodjenu posle novembra 2014.
to je logicno
David i Sara Pentaxim, Ilija Infanrix. Ako je nestasica ili se nabavi ili saceka. Ja bih birala petoval
petovalentnu uvek.
E da, sa 6mes je primio neku hexa, to je ovih 5 plus hep b, znaci jos jedno bockanje manje.
Donesena je bila uredba o besplatnim petov.od 1.1.2014, pa pomereno na 1.7.2014.,pa bila nestasica i nista od toga.
To je maslo bagre iz RFZO, prošle godine su 25. DECEMBRA tražili sastanak sa proizvodjacima vakcina, a i mala deca znaju da za njihovu proitvodnju treba 6 meseci a ne sest dana i niko to nema na lageru. Tako su izbegli da celoj godini mališana plate vakcinu, što su bili u obavezi :((
Quote from: linga on January 09, 2015, 05:09:54 PM
da ali samo z decu rodjenu posle novembra 2014.
sto nas ne kaci, jer smo pre termina rodjeni :girl_sad:
Pa kupićete vakcinu, jes ti razlog za tužni smajli :sissyfight: :kiss1:
Pa jbga, 100 evra više, ali šta da radiš, bitno je da je Moca dobro.
ma, naravno, samo da je ima i da je bude..... :nokti2:
moj je primao torlakove vakcine i uvek je imao rekaciju i temperaturu i bas smo se mucili...niko mi nije tada nudio opciju da kupim nesto drugo, a ja mlada glupa...jebi ga
Ja sam pentaxim pronalzila, kad ga nije bilo nigde u apoteci u kosovskoj
Cim se skrene iz nusiceve u kosovsku, sa desne strane
Kali neka se neko proseta pa pita da li imaju
Quote from: linga on January 10, 2015, 10:56:24 AM
Pa jbga, 100 evra više, ali šta da radiš, bitno je da je Moca dobro.
kako 100 eura ?
Mi smo pentaxim u apoteci kupili za 2000 I nesto dinara :think:
Pa da, ali ima nekoliko doza.
3.300 je bila doza tada, sada je mislim 3.600, a daju se tri,
Mislim da smo mi placali oko 2000 din, pa tri puta dodje oko 6000 din
Sto je oko 50 eura
Sad u avgustu je dobila trecu dozu, I nasla sam prntaxim u kosovskoj
Mozda su u medjuvremenu pos kupili , mizda je na drugim mestima bilo skuplke, uostalom nije ni bitno
Kali ti svakako mozes da kupis prvu pentaxim, dok dodje na red za drugu mozda ih bude I besplatno po dz-a
nije mi kljucno placNJE, mada cifrna nije zanemariva, vec da li ce ih biti ili ne u nekom trenutku kad budu trebale.....
hvala za info, potrazicu u kosovskoj,znam koja je to apoteka....
nego, koliko ranije se nabavljs, koliko smem da jew cuvam u frizideru? ili ne smem uopste?
Pa to smo ti već rekle: uvek je bilo priča o nestašicama, ali je svejedno dosad uvek bilo i dovoljno vakcina da uporan roditelj u većem gradu pronađe tu jednu koja mu treba. Mora se čuvati u frižideru, a navodno to može sve dok joj ne istekne rok, ali mi smo je uvek nalazili dan unapred ili na sam dan vakcinisanja, s tim što bismo se desetak dana pre toga raspitali po apotekama i rezervisali ili naručili jednu vakcinu.
A garancije da će i kroz nekoliko godina u prodaji biti tih ili ma kojih vakcina niko ti ne može dati, niti su ih nama davali. Jednako se može postaviti i pitanje hoće li za dve godine biti ovih 'živih' domaćih ili će i oni napokon preći na modernije.
Ja sam uvjek kupovala posle pregleda, uglavnom je bilo u apoteci od DZ-a. I onda kad dr da zeleno svjetlo, mm ode kupi, mi sačekamo 5min :)
znam da jesmo diskutovali ali nisam sigurna na kojoj temi pa ostavljam na ovoj
http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/529025/Necete-da-vakcinisete-dete-Platicete-50000 (http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/529025/Necete-da-vakcinisete-dete-Platicete-50000)
Dunja je primala drzavnu da kazem, a Daci smo kupovali infanrix.
update i ovde: sva deca rodjena posle 1.11.2014. Imaju pravo na petovalentnu vakcinu o trosku fonda, i primaju ih direktno u dz kod izabranog lekara.... Nas iznenadili juce :clap:
kali, super :clap:
kad mi rebnu kaznu za saru, poluvakcinisanu :girl_cray: a stvarno sam daleko od ovih novokomponovanih zagovornika nevakcinisanja, imam druga dva deteta kao dokaz, sve uredno, po kalendaru. ali za nju nemam 'materijalne' dokaze koji ce pokazati koliko je njen imuni sistem nenormalan i kakve su joj bile reakcije.
nasa dr, kod koje ide privatno, kaze da bi i na sudu svedocila, da se odavno nije tako prestravljivala kao kod sarinih reakcija na vakcinu. nadam se da ce njena rec imati tezinu kad me budu kaznjavali :crazy:
ja iskreno verujem da tebe ovov nece da zakaci jer imas iliju kao dokaz :) :kiss1:
I ja isto mislim da neće kažnjavati slučajeve gde postoji medicinski razlog za nevakcinisanje. :kiss1:
problem je sto nemam papir, zvanicni, na kojem pise da ona ne treba da se vakcinise. imam samo doktorkinu rec, moja i njeno iskustvo i osecaj. jos sam razumevanje dr iz DZ i nece biti kazne :rofl: videcemo na prolece :D
da li ovo i kod vas postoji http://www.nhs.uk/Conditions/vaccinations/Pages/hpv-human-papillomavirus-vaccine.aspx (http://www.nhs.uk/Conditions/vaccinations/Pages/hpv-human-papillomavirus-vaccine.aspx)
i sta mislite o ovoj vakcini? :think:
mono, ja sam razmisljala da postavim isto pitanje (odnosno, mislim da sam vec postavila, bez jasnog odgovora).
palo mi je napamet da zamolim aleks da pita lilit da nam dodje i napise misljenje, ali mi jos nije hitno.
da..i ja bih volila da cujem lilitino misljenje :think:
meni se licno nekako nemili da istu primi...uopste...pretpostavljam da je rizik u + ukoliko udjes u seks. odnose prerano, menjas partnere kI gace, ne koristis zastitu i sl., a 12 i 13 godina su mi urnebesne godine za razmisljanje na taj nacin :nokti2:
Da imam zensko dete verovatno ne bih vakcinisala ovom vakcinom
Sta znam valjda mu zastita i preventiva rade posao psim ako ovo cudo ne leti okolo
da...
Summer, mislim da oni postupaju isključivo po prijavi pedijatra, tj zove se čini mi se sanitarna inspekcija, koja napravi rešenje i onda se po tome kažnjava. Ako vaš pedijatar zna zašto detetu nije dao vakcinu, to je dovoljno. Možeš za svaki slučaj da pitaš pedijatra da li će sve biti ok.
Suštinski, visok obuhvat vakcinacije jeste način da se zaštite i ona deca koja iz nekog razloga ne mogu da prime vakcinu.
Quote from: Glitter on January 26, 2015, 06:22:58 PM
Da imam zensko dete verovatno ne bih vakcinisala ovom vakcinom
Sta znam valjda mu zastita i preventiva rade posao psim ako ovo cudo ne leti okolo
zastita ne radi. kondomi su prilicno neefikasni kao zastita od hpv-a (i jos od nekih drugih std)
I ja imam nedefinisano mišljenje o HPV vakcini - nisam sigurna koliko je istražena i standardizovana, a s druge strane ima zaista smisla da je prime samo deca koja nisu seksualno aktivna, jer ako su već došla u dodir sa HPV onda je kasno. S njom je problem još veći nego kod zaštite od dečiih bolesti, jer mknogo vremena prodje od nekog rizičnog kontakta i HPV infekcije, od koje samo određeni broj žena ne izbaci virus prirodno, imunitetom pa on pređe u hronični pa onda 4 vrste od svih su za sada povezane sa kancerom -. dakle teoretski male šanse da neko zaista i oboli. E sad, tu verovatno valja vagati korist i štetu ( s tim što nisam pratila da li je bilo značajnihih slučajeva štetnih efekata).
ovde je bilo par smrtnih slucajeva :nokti2:
Ta vakcina je bila prilična pobjeda medicine nad hpv-om. Nije on toliko strašan ako osoba ide redovno na preglede, pa ga uhvati na početku... samo što može da se vraća. Kondomi ne štite od njega :(
Tako da ne znam, možda bih je i dala svom djetetu.
ja nisam znala uopste, valjda sam pregurla te neke godine, stitila se onako kako sam znala i umela u tim neki khm promiskuitetnim godinama, sad valjda to ide malo drugacije
Ja vise pretezem da cu je dati, nego da necu.
Ako se ne varam (tj ako nesto nisam pomesala), mislim da je lilit afirmativno pricala o istoj, ali nemojte me drzati za rec.
rafo, u pravu si
http://www.mojamansarda.com/index.php?topic=576.0 (http://www.mojamansarda.com/index.php?topic=576.0)
procitala...ja pojma nemam sta da radim :girl_sigh:
Jel stelka napunila 12?
Lola jeste, ali racunam da imam jos godinu-dve sasvim sigurno da odlucim. :kiss1:
Quote from: linga on January 26, 2015, 07:16:52 PM
Summer, mislim da oni postupaju isključivo po prijavi pedijatra, tj zove se čini mi se sanitarna inspekcija, koja napravi rešenje i onda se po tome kažnjava. Ako vaš pedijatar zna zašto detetu nije dao vakcinu, to je dovoljno. Možeš za svaki slučaj da pitaš pedijatra da li će sve biti ok.
Suštinski, visok obuhvat vakcinacije jeste način da se zaštite i ona deca koja iz nekog razloga ne mogu da prime vakcinu.
pa pedijatar iz dz ce me prijaviti, posto smo se kod nje pojavili ukupno 2 puta, sara od rodjenja ide kod pedijatra koja radi privatno i ona je obecala da ce svedociti. oba puta kad smo bili u dz umalo me nije u'apsila kad je videla karton, a jednom prilikom mi je kuci stigla opomena koja je glasila: poziva se drug/drugarica N.K. da se po nalogu sanitarne inspekcije SFRJ .... :rofl: kad se nisam slognula, kao putovanje kroz vreme :rofl:
Jao bre :lol:
Aaa...
Pa zašto ne odeš i ne objasniš joj situaciju..
Quote from: linga on January 27, 2015, 10:54:13 PM
Aaa...
Pa zašto ne odeš i ne objasniš joj situaciju..
ja mislim da bi je gledala belo i poslala prijavu istog dana
Quote from: rafa on January 27, 2015, 10:23:14 PM
Jel stelka napunila 12?
Lola jeste, ali racunam da imam jos godinu-dve sasvim sigurno da odlucim. :kiss1:
nije...u osmom razredu im je ta vakcina redovna...to je sledeca skolska :nokti2:...stelka puni 12 u junu...
summer, ja mislim da te ne bi prijavila, a usput taman mozes i da pricas sa njom....ma, sad mi pada na pamet, je l sara kod "nase" zajednicke dr ili kod neke druge?
Quote from: Glitter on January 27, 2015, 10:54:55 PM
ja mislim da bi je gledala belo i poslala prijavu istog dana
Ja mislim da bih ja tražila promenu pedijatra. Užasavaju me loši pedijatir, jbote ja ne mogu da prežalim moju dr Apuk, koja je svako dete znala u glavu, u koju sam imala beskrajno poverenje... Bila sam spremna da iz batajnice lečim decu na Zvezdari, ona me odgovorila...
Mono, Glitt, jesu li kod vas vakcine obavezne i da li imate one katerogije, obavezne, preporučene i slbodne?
Quote from: linga on January 27, 2015, 11:12:05 PM
Ja mislim da bih ja tražila promenu pedijatra. Užasavaju me loši pedijatir, jbote ja ne mogu da prežalim moju dr Apuk, koja je svako dete znala u glavu, u koju sam imala beskrajno poverenje... Bila sam spremna da iz batajnice lečim decu na Zvezdari, ona me odgovorila...
ja sam obozavala dr Nestorovic iz dz Zarkovo i bila mnogo nesrecna kada sam se preselila u Ks i nikada se za 6 godina nismo ustalili kod nekog pedijatra u Ks dz-u, vodila sam ga privatno kod orl i tu je uvek bio jedan lekar koji je bio sjajan. Kada sam se vratila u Bg saznal da dr Nestorovic radi kod Zutica...fenomenalna zena :girl_in_love:
Quote from: linga on January 27, 2015, 11:12:55 PM
Mono, Glitt, jesu li kod vas vakcine obavezne i da li imate one katerogije, obavezne, preporučene i slbodne?
ja mislim da su sve preporucene i slobodne
Quote from: linga on January 27, 2015, 11:12:55 PM
Mono, Glitt, jesu li kod vas vakcine obavezne i da li imate one katerogije, obavezne, preporučene i slbodne?
nisu obavezne...od volje ti, sto'b rekli :girl_haha:
I znate li kakvi su obuhvati, pošto je to jedan od glavnih argumenata antivaxera, kako samo mi na zaostalom istoku moramo da primamo vakcine, a na zapadu se ljudi ne vakcinišu i nije obavezno.
Wow, nadjoh za mmr http://www.hscic.gov.uk/article/3486/MMR-vaccine-Biggest-percentage-of-children-immunised-since-vaccine-introduced (http://www.hscic.gov.uk/article/3486/MMR-vaccine-Biggest-percentage-of-children-immunised-since-vaccine-introduced)
http://www.hscic.gov.uk/catalogue/PUB11665 (http://www.hscic.gov.uk/catalogue/PUB11665)
Quote from: kalimero on January 27, 2015, 11:08:56 PM
summer, ja mislim da te ne bi prijavila, a usput taman mozes i da pricas sa njom....ma, sad mi pada na pamet, je l sara kod "nase" zajednicke dr ili kod neke druge?
nije, samo je ilija kod zajednicke. sara je kod nacelnice. ne svidja mi se uopste, nije me slusala nista, samo je tupila svoje. dobra stvar je sto je nasa privtna dr poznaje, pa je obecala da ce je pozvati an prolece i objasniti, valjda ce nju ozbiljno shvatiti.
ja decu vodim kod dr Tanje Bjekic, od kad je david bio beba. ne zalim nijedan dinar koji sam joj dala, ona je najposveceniji dr kojeg sam u zivotu srela i ne manje bitno, jako dobar i posten covek. zna mi decu od kad su se rodili, svako leci prema njihovim potrebama, dostupna mi je u podne i u ponoc, na svaku poruku odgovori...tako da u dz idemo samo po upute i dok su bebe na vakcine i merenja.
Quote from: linga on January 27, 2015, 11:26:20 PM
I znate li kakvi su obuhvati, pošto je to jedan od glavnih argumenata antivaxera, kako samo mi na zaostalom istoku moramo da primamo vakcine, a na zapadu se ljudi ne vakcinišu i nije obavezno.
Wow, nadjoh za mmr http://www.hscic.gov.uk/article/3486/MMR-vaccine-Biggest-percentage-of-children-immunised-since-vaccine-introduced (http://www.hscic.gov.uk/article/3486/MMR-vaccine-Biggest-percentage-of-children-immunised-since-vaccine-introduced)
http://www.hscic.gov.uk/catalogue/PUB11665 (http://www.hscic.gov.uk/catalogue/PUB11665)
pa znas kako nedavno mi je S rekao kako su optuzili bas taj istok za npr pojavu tuberkuloze, moj jedini argument je bio da je kod nas BSG obavezna, ko dnjih jok pa mi nikako nije jasno kako su u toj prici optuzili istok
ovde je samo polio obavezna, tipa ides na sud ako je ne das, ostale su preporucene i besplatne (proveravaju, narocito u skoli, cimaju i sve tako ukoliko deca nisu vakcinisana, mada ja nisam sigurna da znam ikog ko ne vakcinise decu).
Glitt, a što je onda bitno da doneseš karton vakcinacije za dijete? Kad je sve to na dobrovoljnoj bazi.
Ovi moji što su u Beču znam da su ih cimali za neku vakcinu što mala nije primila zbog alergija, možda baš mmr. I na kraju je primila tamo. Sad možda oni nisu bili dobri sa jezikom, pa su preporuku shvatili ko moranje.
Emge, pa mora da im odnese karton vakcinacije jer je to prosto deo njegove zdravstvene istorije jednako kao i informacije tipa šta je od bolesti preležao i sl.
Summer nadam se da nećeš imati problema sa tom dr. :bighug:
sve mora da je zavedeno...nije primio, jeste primio i sta je primio, tj. kad je primio...
ovo npr. uvek bude u upitniku za skolska putovanja...
da, ovde se ne daje bsg...moj gp kaze da ionako ne stiti od svih vrsta tuberkuloze...iako smo mediteranci, on je odlucio da stella ne treba da primi ovu vakcinu...ja pitala sta je sa cestim boravkom u hrvatskoj...o kaze...nista :girl_haha:
pa ja planiram da nastavim da ga vakcinisem ovde u skladu sa ovim rasporedom koji smo do sada pregurali, evidencija neka ipak postoji
Quote from: monochrome on January 28, 2015, 09:44:11 AM
da, ovde se ne daje bsg...moj gp kaze da ionako ne stiti od svih vrsta tuberkuloze...iako smo mediteranci, on je odlucio da stella ne treba da primi ovu vakcinu...ja pitala sta je sa cestim boravkom u hrvatskoj...o kaze...nista :girl_haha:
zato postoji spisak zemalja iz kojih kada dolazis ili apliciras za vizu moras da doneses dokaz da nema tuberkulozu
ja sam mojima dala bsg upravo zbog cestih boravaka u srb, iako se na kipru ne daje
(https://scontent-vie.xx.fbcdn.net/hphotos-xpf1/v/t1.0-9/11001730_10206305267125973_7662512554130024883_n.jpg?oh=644c2c02546cdd5320e7f025a3a090fd&oe=55801862)
videh na fejsu :good:
odlican prikaz, oooodlican :good:
:good:
Nije baš pravo mesto, ali ima neke veze. Mnogo mi se dopalo :girl_haha:
http://www.iflscience.com/health-and-medicine/how-anti-vaxxers-sound-normal-people-0 (http://www.iflscience.com/health-and-medicine/how-anti-vaxxers-sound-normal-people-0)
:rofl: :crazy: :rofl:
i antivaxxers su normal people, ako uopste priznamo normalno kao kategoriju ljudi :girl_haha:
i cesto imaju daaaaleko jednostavnije objasnjenje za zaobilazenje vakcinacije, pogotovo vegani...oni ne mogu i da hoce :lol:
sjajan video, sjajan :rofl1: